UITNOOD IG ING Tentoonstelling Schilderwerken ABR. MEIJER Badcostumes Badmantels Badschoenen i e. fi. i GfQROIS l Zn. Afscheid van Jhr A. Bas Backer als burgemeester van Bloemendaal. SPOOR/ ^MOSTERD P. VAN DER STAD Riddsrstr.r™ Haarlem, Tel. I33IH 20 Juni tot 11 Juli a.s. van J. A. Boskamp Zonen Het Bloemendaalsch Weekblad, Kunstzaal Overveen- De Gebeurtenis van de Week. Dank der vereenigingen voor verleenden steun. Waardeering der politie en aanbieding van een geschenk Het politiecorps is er een waarop de gemeente trots kan zijn". Gemeentepersoneel biedt een fraai schilderstuk aan. Een goede Burgemeester, meer nog een goed burgervader." GROOTE HOUTSTRAAT 16 Wij kunnen U een bijzondere groote sorteering voorleggen in WILD EN GEVOGELTE NAAIMACHINES I. GEYLVOET. Ooelstraat 37 Haarlem Telefoon 1353& Schoorsteenvegers Opwekkend en pind Natuurlijk hnwaier PLAATSELIJK NIEUWS." 1s— TELEFOON zieniny in de omliggende provincies, zal de af- die de grond zal hebben. De droogleggingskos- watering van verschillende gebieden meer regel matig kunnen plaats hebben en het onderhoud der waterkeering kleiner zijn, maar het ver krijgen van een nieuw groot oppervlak grond, dat voor landbouw en veeteelt geschikt zou zijn, acht ik op den duur een bepaald voordeel voor ons land. De afsluitdijk moet zoo spoedig mogelijk worden voltooid, al mocht ook de toestand van 's lands financiën minder gunstig zijn. Het niet voltooien zou gelijk staan met het geheel rente loos laten liggen van het reeds aangewende be langrijke kapitaal, terwijl door de afsluiting in ieder geval de bovengenoemde voordeelen van een zoetwatermeer. afwatering, enz., worden bereikt. In welk tempo de verdere poldervorming zal moeten worden doorgezet, is thans nog niet te bepalen. Men zal daarbij rekening moeten hou den met 's lands financiën, met den prijs die voor den drooggekomen grond te maken zal zijn en met de aanlegkosten. Omtrent de kosten voor het droogleggen der polders is op het oogenblik geen vaste bereke ning te maken en evenmin omtrent de waarde ten toch zullen in hooge mate afhangen van de loonen, die in de toekomst zullen gelden. Bij de beoordeeling van de grondwaarde zou het on juist zijn uit te gaan van de tegenwoordige bui tengewoon lage prijzen voor landbouwproducten, die de grondwaarde sterk drukken. Indien, wat waarschijnlijk is, de prijzen der landbouwproducten zullen verbeteren, maar niet weder komen op het niveau van vóór de crisis, dan zullen onvermijdelijk de kosten van in- c'ustrieele producten moeten dalen ten einde zich aan de geringere koopkracht van de landbouw bevolking aan te passen. De daling der kost prijzen is in de eerste plaats afhankelijk van het loonpeil in de industrie en in de transportbe drijven, zoodat een daling van de loonen niet zal kunnen uitblijven Het gevolg hiervan zal zijn, dat ook de kosten voor het maken der pol ders lager zulen worden, dan thans het geval is. Het stijgen der grondwaarde eenerzijds en het dalen der inpolderingskosten anderzijds zullen mogelijkerwijs in de toekomst het vraagstuk der inpoldering in een geheel ander licht stellen". Nadat Donderdag in den Raad vele waar-1 Vereeniging voor Jeugdwerk, van het bestuur deerende woorden tot den scheidenden Burge- van Sursum, van de vereeniging Bloemendaal s meester Jhr. A. Bas Backer waren gericht, Bloei, van de Bloemendaalsche Reddingsbri- in de gelegen- waren de ingezetenen Vrijda; heid van hem, die zoo vele jaren in onze ge meente het Burgemeesterschap heeft bekleed, afscheid te nemen. Zeer velen hebben daarvan gebruik gemaakt. De bode, de heer Van Appeldoorn, noteerde allen heel zorgvuldig, verzocht hen plaats te nemen in de raadszaal en dan werd ieder op zijn beurt, afzonderlijk, tot den burgemeester toegelaten. De burgemeester had vele goede wenschen in ontvangst te nemen en onderhield zich met allen, die ter afscheidsreceptie kwa men. Het geheel werd gekenmerkt door groote intimiteit en hartelijkheid. Afscheid der ingezetenen. Die er kwamen waren vertegenwoordigers van vereenigingen of particulieren. We zagen onder diegenen die er kwamen, vertegenwoor digers van het Schoolbestuur der school Aer- denhout Bentveld, van de Bloemendaalsche Voetbalvereeniging, van de Bloemendaalsche Middenstandsvereeniging, van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal, van de Merken Jantzen, Ribana, enz. moderne dessins. Oladm BURGEMEESTER Jhr. A. BAS BACKER. Cliché welwillend afgestaan door de Opr. Haarl. Ct. Mr. P. Tideman bericht had ontvangen, dat deze wegens drukke ambtsbezigheden niet kon komen. De heer Beeremans, die den Burge meester daarvan kennis gaf, zeide, dat, als de heer Tideman aanwezig was geweest, hij zeker op geestige wijze eenige herinneringen uit den tijd, dat hij raadslid geweest is, opgediept zoude hebben en vervolgde daarna: Bij afwezigheid van Mr. Tideman zult ge het met het eenvoudig woord van mij moeten doen Mijnheer de Burgemeester, we hebben wel eens critiek op eenige zaken uitgeoefend, maar we hebben in u altijd gewaardeerd uwe eerlijkheid, uwe goede trouw en uw onkreukbaarheid. Ge waardeerd ook uw behartigen van de belangen der gemeente. Mannen van eerlijkheid, van goede trouw en van onkreukbaarheid zijn man nen van karakter. Aan zulke menschen heeft de samenleving behoefte. Gij waart een dier mannen. Ge hebt als Burgemeester in alles gehandeld naar eer en plicht, niet omziende naar links noch naar rechts, maar alléén handelend zooals de stem van Uw geweten 't U voorschreef. Dat is het ware in een Burgemeester. Nu ge heen gaat willen we u dat zeggen. De avond van uw leven is nog niet gekomen. Maar, eenmaal toch komt ook voor u die avond. Dan moge naar het oude woord der gewijde boeken 't „ten tijde des avonds voor u licht wezen". Alle gezag, óók het gezag, dat U, M. de Burgemeester, hebuitgeoefend, is afdalende van de Bron van het Gezag, van den Almach- tigen God. Hij zij. U in uw verder leven nabij en verlichte uw levenspad. M. de Burgemeester, het ga u verder wel. Moge bij de vele herinne ringen, die ge zult behouden aan uw Burge meesterschap der gemeente Bloemendaal, er óók eenige goede zijn aan Het Bloemendaalsch Weekblad. Nogmaals, M. de Burgemeester, we wenschen u alles goeds toe. Aan het einde der receptie had nog Mr. Ti deman gelegenheid gevonden om van den Bur gemeester afscheid te komen nemen. Mr P. Tideman wenschte zoo in privé als in hoedanigheid van secretaris-penningmeester en lid der Gezondheidscommissie voor Bloemendaal ca den vertrekkenden burgemeester een vrij blijvend afscheid. Niet dat hij hem toewenscht terug te mogen keeren als burgemeester, want aan het Hoogste gezag hier te lande, ook als gade, van de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, van de Woningbouwvereeni- ging Bosch en Duin, van de afd. van Tuinbouw en Plantkunde, van de Witte Kruis afdeeling, van de Buurtvereeniging Aerdenhout Bentveld en van de Gezondheidscommissie. Van de anderen die werden opgemerkt, noemen we ondermeer eenige hoofden van scholen, eenige artsen, Mr. A. S. Miedema, lid der prov. Staten, het oud-raadslid, den heer P. Otto, den heer J. A. A Ochtman, direclleur"_aan ^gCmoetn*iët' worden van het gasbedrijf te Haarlem, den heer J. van hett iemandvaarwe g hger Jhr Bas Oldenburgh, directeur der Prov. Bedrijven, den getornd. Uok Kan p heer L. A. Springer, tuinarchitect, het oud raadslid den heer C. W. de Visser, Dr. J. D. Bierens de Haan, den heer C. A. de Bruin Bri gadier der Rijksveldwacht, den heer C. D. van der Vliet en verscheidene particulieren. Enkelen maakten gebruik van de gelegen heid die er bestond tot den Burgemeester een korte toespraak te houden. Namens „Het B. W." deed zulks onze Dagelijksche Redacteur, de heer W. F. Beeremans, die van den Hoofdredacteur Backer niet toewenschen in het gemeente bestuur terug te keeren bijvoorbeeld als lid van den gemeenteraad; daartoe immers moet men veelal zijn een soort hokkeling, iemand afkom stig uit een soort hokje, waarin hij tevoren is geprepareerd, of wel moet men oestreken zijn met een bepaalde kleur, wat met den vertrek kende het geval evenmin was. Hij wenschte hem toe vrij, blijvend te vertrek ken, vrjj van de vaak moeilijke beslommeringen eigen aan zijn nu verlaten post; biyvend in dien zin, dat jhr. Bas Backer en mevrouw zouden blijken te behooren tot Bloemendaal's blijvend gedeelte. Later op den middag had mr. T. gelegenheid den heer Bas Backer aan te bieden het op kunstdrukpapier vermenigvuldigde raadsverslag der afscheidszitting met foto, opgenomen in ons vorig nummer, inmiddels door de goede zorgen van den heer Beeremans ten raadhuize bezorgd. Nog waren ingekomen brieven of telegram men van 't bestuur „St. Jozefsgesticht", Ds. J. C. van Dijk, van 't Bestuur Woningb. Vereen. Bosch en Duin", van den heer J. G. van Uden (Monteur gem. Bloemendaal) en van Jhr. J. C. Mollerus, oud-raadslid. Afscheid Burgemeester van het Politiecorps. Zaterdag 11 uur v.m., nam op de Burge meesterskamer Jhr. A. Bas Backer afscheid van het politiecorps, dat van deze gelegenheid gebruik maakte den Burgemeester tevens te huldigen. Nadat het personeel, gekleed in uniform, was aangetreden, nam de Commissaris van Politie het woord. De heer Hiemstra sprak ongeveer als volgt: Mijnheer de Burgemeester. Toen bekend werd, dat U had besloten Uw ambt neer te leggen, gingen er bij de politie spontaan stemmen op, om deze voor ons zoo gewichtige gebeurtenis niet zoo maar te laten voorbijgaan. Ofschoon de meeningen over allerlei zaken zeer uiteen- loopen, was men één van gedachte in dit op zicht: Wij voelen ons gedrongen onzen Burge meester hartelijk te danken voor alles, wat hij voor ons deed. U streefde er steeds naar de politie op behoorlijk peil te brengen. Voorbeel den zijn er vele. Ze zijn genoegzaam bekend, zoodat ik ze niet behoef te memoreeren. Werd de politie aangevallen, U stond op de bres, bijzondere dienstverrichtingen wist U te waardeeren en te beloonen. De hoogste chef had vertrouwen in de politie en maakte het haar niet lastig. Dit alles is door ons op de juiste waarde geschat. Namens het corps sprak de Commissaris den wensch uit, dat den Burge meester nog een lang en gelukkig leven be schoren zou mogen zijn. Tenslotte bood hij den Burgemeester een wandelstok aan van letterhout met ivoren hand vat en voorzien van een gouden randje met opschrift: Het Bloemendaalsch Politiecorps aan zijnen Burgemeester Jhr. A. Bas Backer 15 Juni 1931. Getroffen dankte de Burgemeester. Hij ver klaarde den wandelstok gaarne te aanvaarden en hieraan zeker wel den noodigen steun te zul len hebben, omdat het geheele politiecorps er achter stond. Jhr. Bas Backer memoreerde, hoe de gemeente Bloemendaal in zielental en be langrijkheid was toegenomen, hoe sterk de po litie had moeten worden uitgebreid. Haar taak, aldus spreker, is zeer in omvang toegenomen en door gebruik der moderne opsporingsmidde len een meer wetenschappelijke geworden. Hij stelde vast, dat in het bijzonder door de toeneming van het verkeer en de moeilijke taak om dit in goede banen te leiden, de politie steeds meer wordt gewaardeerd. Zijne benoe ming tot Burgemeester van Bloemendaal had hij als een onderscheiding beschouwd en hij sprak de wensch uit, dat een benoeming bij het Bloemendaalsche politiecorps ook als zoodanig zou worden aangemerkt. Hij eindigde met de beste wenschen voor ieder persoonlijk en nam van allen met eer handdruk afscheid. AFSCHEID GEMEENTEPERSONEEL. Zaterdag in den namiddag volgde het afscheid van het gemeentepersoneel. Het had plaats in de raadszaal. Daar waren de ambtenaren en de gemeentewerklieden bijeengekomen. De gemeen te-secretaris Mr. Dr. Veeren sprak uit aller naam Jhr. Bas Backer als volgt toe: GEACHTE BURGEMEESTER! Nog slechts weinige uren moeten verloopen, of dien titel, dien ge zoovele jaren met eere hebt mogen dragen, zult ge niet meer voeren. Een eigenaardige gewaarwording moet zulks voor U zijn: een menschenleven lang (althans zoo zegt de Statistiek het) hebt ge Uw werkkracht in dienst van de Gemeente gesteld en meer dan 30 jaren aan Haar hoofd gestaan, bijna een kwart eeuw hier dn Bloemendaal. En beteekent een kwarteeuw in het algemeen een tijdperk, waarin veel kan plaats hebben, hier hebt ge een lieflijk klein dorpje met enkele, zij het dan ook zeer fraaie, buitenplaatsen zien worden tot een krach tig bloeiende buitengemeente, voorstad van het grootsche Amsterdam. 't Spreekt van zelf. dat in dien eersten tijd het personeel gering in aantal was: de werkzaam heden vorderden niet meer menschen. Doch Tel. 10188. Opgericht 1870. KL. HOUTSTRAAT 136, HAARLEM leveren wij de BESTE; in orde maken wi} da slechtste voor den minsten prijs. OBERIAHMSTËIN thans, nu Bloemendaal groote-stad-allures is gaan aannemen, de gemeente werd en wordt daartoe door haar goed-betalende burgers gedrongen, zijn hier bijna 100 man, die allen, meer of min der direct aan Uwe bevelen te gehoorzamen heb ben en U ais hun opperhoofd beschouwen. Welnu in die kwaliteit van U, als groot-sachem, wil ik namens de krijgers en squaws U een af- scheids-groet brengen: vele jaren waart gij ons hoofd, weinigen zagen U komen, velen zien U gaan. Gij waart een humaan mensch en velen zullen een aangename herinnering aan een sa menwerking met U hebben ook ik. En we- derkeerig zult U naar ik mag veronderstellen nog wel eens terugblikken naar dien tijd. *t Is dan prettig, wanneer die herinnering een wei nig levendig wordt gehouden door iets meer ma terieels: de grootste helft van Uw burgemeester schap hebt ge gewoond in Overveen. Eén harer mooiste plekjes is voorzeker de Brouwerskolk. Wij hebben gemeend, dat het U niet onaange naam zal zijn, wanneer U deze, zij 't in effigie, zoudt bezitten en gaven den steeds meer bekend wordenden schilder Van Steenwijk, opdracht hiervan een schilderstuk te vervaardigen. Namens het geheele personeel is het mij een genoegen U dit schilderij aan te bieden. Mogen bij U en Uw gezin bij het zien hiervan aange name herinneringen worden opgewekt en moge het gegeven zijn, dat ge er nog langen tijd in goede gezondheid van geniet, Daarna werd het aangeboden schilderij, een van den kunstschilder Van Steenwijk onthuld. Behalve het schilderij werd den scheidenden Burgemeester een oorkonde aangeboden vervaar digd door den heer Chr. Lebau. De Burgemeester dankte geroerd en sprak zijn vreugde en voldoening uit over het perso neel „aan wie het aan ijver voor de gemeentebe langen nooit heeft ontbroken" zeide spreker. Nog werd het woord gevoerd door den heer J. Nieuwpoort, een der gemeentewerklieden. We hadden aan u", aldus spreker, „een goeden Bur gemeester, meer nog een goeden burgervader. Als zoodanig zullen we u dan ook steeds blijven noemen. Vele jaren van gezondheid en geluk en welverdiende rust wenschte spr. den scheiden den Burgemeester toe. Ook voor deze vriendelijke woorden betuigde de Burgemeester dank. Allen namen nog persoonlijk van den Burge meester afscheid. Toen was het uit. Maandag 15 Juni ging in het eervol verleende ontslag aan Jhr. Bas Backer als Burgemeester der gemeente Bloemendaal. PERSONALIA. Voor het examen acte L. O. zijn te Haarlem geslaagd (Da Costa Kweekschool) de dames M. H. Freymutchen en W. Roepman heiden te Bloemendaal en E. Visser te Santpoort. Geslaagd te Haarlem, Da Costa-kweekschool, Nuttige handwerken, de dames J. G. J. Schim melpenning te Overveen; W. Roepman; M. H. Freymuth en M. D. Kroon te Bloemendaal, en E. Visser te Santpoort. JE INSLUIPINGEN IN ONZE GEMEENTE. Verdachte aangehouden. Naar wij vernemen heeft onze politie aange houden B. S. M., oud 41 jaar, een los werkman, wonende te Haarlem, die verdacht wordt zich schuldig gemaakt te hebben aan de onderschei dene insluipingen, die in den laatstem tijd in onze gemeente zijn gepleegd. Daar de aangehoudene er van verdacht wordt, te Apeldoorn zich aan een dergelijk feit te heb ben schuldig gemaakt, is hij, naar verhoor door onze politie daarheen overgebracht. TREK IN WIJN. AAN 'T VERLANGEN IS VOLDAAN. Een viertal jongelui, oud onderscheidenlijk 19, 119, 18 en 16 jaar, die van Haarlem naar hief

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 2