van nans. BIJVOEGSEL van H - 12 JUNI '31. GEMEENTERAAD Vmr c!e Vrouw. 23ste laargang Het BloemendaaEsch Weekblad. 19 Juni 1331. Tweede BBad No. 24. LOSSE BLAADJES. Verkiezingstijd. VERSLAG van de Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 11 Juni 1931. SCHAAKRUBRIEK. Op de groote aanplakborden En ook elder hier en daar, Prijken de partijbiljetten, Uiterst vreedzaam naast elkaar. 'tls een symphonie in kleuren: Zwart en grijs en blauw en rood. De verdraagzaamheid der buren Is in 't leven minder groot! In de kiesvereenigingen Heerscht een opgewekte geest. Men maakt hevig propaganda voor het schoon vérkiezingsfeest. 'tls een lust, het aan te kijken! De besturen, forsch en sterk, Loopen 't vuur uit hun pantoffels, Worden mager van het werk. IJvèrig vangt men nieuwe lieden, Lauwe worden warm gemaakt, Er zijn bergen te verzetten Vóór de groote dag genaakt. De vergaderingen groeien, Men is kwistig in critiek, Spreken, praten, bulderen, loeien, Alles ademt politiek. Aan de saamgestroomde kiezgrs Wordt van allerlei beloofd- Als je alles aan wil hooren Gaat 't je draaien in je hoofd! Ja, men werkt met alle krachten Eind'lijk komt de blijde dag, Dat de kiezer stil en zwijgend Weer zijn stem uitbrengen mag. Qualiteit heeft dan geen waarde, Quantiteit gaat bovenal! Menigeen is dol nieuwsgierig, Wat de stembus brengen zal. Wie een zetel heeft gewonnen, Springt van blijdschap drie voet hoog. Roept uit alle macht victorie Met een vreugdetraan in 'toog! Wie, in spijt van alle moeite, Op 't getal zijn blijven staan, Zijn al blij, dat zij tenminste Niet zijn achteruitgegaan. En wie in den strijd om zetels DE BURGEMEESTER NEEMT AFSCHEID. VELE VAN WAARDEERING GETUIGENDE TOESPRAKEN. wel als een ziekte mogen beschouwen. Kan het ook zijn, dat 'dit voor velen onaangename ver schijnsel een natuurlijke noodzakelijkheid is? Men pleegt het leven onzer overbeschaafde wereld onnatuurlijk te noemen. En elke on- natuur wreekt zich. De natuur schijnt met redelijk vermogen begaafd. Zij laat zich niet op zij duwen; zij stelt ten opzichte van haar be strijders geweld tegenover geweld en list tegen list. In de voortdurende schermutseling tus- schen natuur en cultuur blijft de eerste meest overwinnaar. Soms schijnt het, alsof de cultuur het terrein heeft veroverd, maar deze zegepraal is slechts denkbeeldig. De overwonnene, dien men krijgsgevangenen gemaakt heeft, begint, als de soldaten uit het Trojaansche paard, binnen de stad te spoken, veroorzaakt er onrust, en omwenteling en jaagt tenslotte de overwinnaars in hun eigen veste op de vlucht. „Chassez Ie naturel, il revient au galop." Zoo zou de slapeloosheid aanvulling kunnen zijn van een functie, welke wij in het drukke dagleven hebben verwaarloosd. De meeste menschen meenen, dat louter eten en drinken natuurlijke functies zijn. Maar zou ook het voeden van den geest, het nadenken over de dingen, geen eisch van de natuur kun nen wezen? De oude volken hebben zich toegelegd op levenswijsheid en onze voorouders, die de kunst van schemeren nog kenden, hebben bij hun lange pijp zich des avonds rekenschap gegeven omtrent de gebeurtenissen van den dag. Zij kenden den zelfinkeer, die noodig is om het leven evenwicht en regelmaat te geven. Zij verdiep ten zich in de mysteries van het bestaan, in de ondoorgrondelijkheid van het lot, in de pro blemen, waarvoor hun streven en het toeval hen stelden. Mijmeren over den zin van hun leven, vorschen naar de oplossing van het hun opgegeven raadsel, verband zoeken tusschen oorzaak en gevolg hunner daden, taxeeren van verdienste en schuld, de balans opmaken om trent vooruitgang of terugval in karakter en levensideaal, dit alles vormde een deel van hun dagtaak en zij gunden zich hiervoor den ijd. Met het gevoel van iemand, die zijn dag werk volbracht, zijn rekening afgesloten en rijn werkplaats opgeruimd heeft, gingen zij ustig te bed en zij sliepen den slaap des recht vaardigen. slaven van het onverbiddelijk ende, hollende eeuw? Wan en ons tijd om aan onszelf s keeren in onze ziel? Gelijk avend kind zijn slaapkamer gaan wij aan den arbeid 'imd gemoed. Terwijl wij heel en jachten, is het daar- a onordelijke boel; tal van riemen, in den steek gelaten ordachte beschouwingen en ïte beginselen liggen daar en er is niemand, die er op fabriek, het bureau wachten d werpen wij ons, na een pende uitspanning, op onze :t zich. Wat wij overdag na- 's nachts inhalen. Onvermij- hat zich niet in zijn eischen itel van 't verzuimde beveelt later! .angenaamste van slapeloos jkker liggen op zichzelf, niet het negatieve ledig zijn. Slapeloosheid is geen verveling, integendeel! Het onaangenaamst zijn de gedachten, die komen spoken en die ons midden in de uren, welke wij voor rust hebben bestemd, dwingen tot rusteloozen arbeid. Het onaangename, van slapeloosheid is de on weerstaanbare dwang tot denken aan onplei- zierige dingen. Netelige vraagstukken, onoplos bare problemen, angstwekkende vooruitzichten, berouw, schuldgevoel, twijfel, zij komen ons plagen, en hóe we ons wentelen en keeren, van hun om antwoord vragende gezichten komen we niet af. Zoo vult de natuur aan, wat de cultuur ons heeft afgenomen. Wat wij in den drift van den dag van ons afwerpen, keert in de rust van den nacht tot ons terug en eischt rekenschap. H. G. CANNEGIETER. hygiënischen ondergrond, al kan men dien niet verklaren aan een eenvoudige vrouw op het plat teland, die er eenvoudig haar schouders over zou ophalen met de opmerking, dat zijzelf en haar moeder en haar grootmoeder ook wel groot geworden zijn zonder al dien onzin. Dezelfde re den heeft geleid tot het voorschrift, dat het goed van zuigelingen en volwassenen niet door elkaar gewasschen mag worden, omdat dan het kind pas laat of in het geheel niet leert spreken en zijn verstand leert gebruiken. Een paedagogische overweging gaf aanleiding tot het voorschrift om een kind niet te prijzen, waar het zelf bij is, omdat het dan juist de te gengestelde eigenschappen zal gaan ontwikkelen. Zoo zien wij, dat volksgeloof nog niet altijd ge lijk is te stellen met bijgeloof. Wij, die zoo trotsch zijn op onze ontwikkeling, zouden goed doen, eens een oogenblik bij die overgebleven resten van oude volksgebruiken te blijven stil staan en de korreltjes wijsheid eruit te verzame len, die ons kunnen helpen om onszelf en onze kinderen te beschermen. (Nadruk verboden). AANBIEDING VAN EEN GESCHENK ff DOOR DE RAADSLEDEN. Nadruk verboden. De raadsvergadering van Donderdagmiddag ontleende haar belangrijkheid aan het laatste agendapunt: het afscheid van den Burgemeester. Vóórdat deze plechtig heid plaats had werden nog eenige agendapunten be- De heer Laail bood dan aan een züveren presenteei._ n blad, met aan de eene zijde het wapen van Bloemendaal egonnen weic met de en aan de andere zijde: aan jbr- gas Backer 19071931 Ingekomen stukken. yan den gemeenteraad. Ingekomen is het verslag omtrent den toestand van s De Burgemeester zeide: Ik sta perplex van dat fraaie het Lager Onderwijs in de gemeente Bloemendaal over cadeau. Het zal immer een aangename herinnering' voor DE HERDENKING VAN ONZEN TROUWDAG. Het aantal echtscheidingen neemt helaas steeds toe en zelis onder de paren, die niet tot dien stap overgaan, neemt het aantal gelukkige en harmonische huwelijken af. Daarom lijkt het ons op het eerste gezicht vreemd, dat daarte genover het herdenken van den trouwdag een veel grootere plaats inneemt dan in vroeger ja- ven. Meer en meer wordt het gewoonte, dien dag elk jaar te herdenken, evenals wij dit met ver jaardagen doen. En dikwijls is de wijze van her denking niet zoo, dat men daardoor tot navol gen zou worden bewogen. Voor zoovelen is die dag niets meer dan een aanleiding om weer eens een dinertje of feesfavondje te kunnen geven. En toch is juist het jaarlijks herdenken van den trouwdag zoo'n goede gewoonte voor de be trokkenen zelf. Wij kunnen het betreuren, doch het feit blijft bestaan, dat zeer dikwijls de goede verstandhou ding van den verlovingstijd reeds kort na de z.g. wittebroodsweken plaats maakt voor een ze kere verkoeling. En dan worden van jaar tot jaar de attenties, de liefdebetuigingen zeldzamer. Er zijn huwelijken, waarin slechts vier of vijf maal per jaar een kus gewisseld wordt! De on verschilligheid heeft daar alles verslikt. Dit is een droevig verschijnsel. En de sleur, waardoor het langzamerhand ontstaat, kan door een jaarlijks herdenken in vele gevallen ver broken worden. Zooals zich op een verjaardag onze gedachten richten op 'n g kunnen op den jaarlijks terug dag de echtgenooten zich bezig innering aan hun gevoelens en bij het begin van hun huwelijï O ^2 het beëindigen vaneen ander %Ji m ook na afloop van een huwelijk ding om eens „de balans op af te vragen, door welke tekort getoond een warm kloppend hart te hebben gehad voor welke omstandigheden van bu, c|e belangen der gemeente en hare ingezetenen. zoon nadeelig sa o aanwys -n den lentetij tl het besluit genomen heeft de men er ook toe, de eenmaal t J 6 fouten in de toekomst te vermi leiding uit handen te geven, opdat een jongere kracht 1 Hieruit blijkt wel, dat de ger< Uw taak overnemen zal, is als een symbool voor de van den trouwdag alleen een z verdere ontwikkelingsplannen, waarvan de kiem reeds beide echtgenooten en geen aa: gezaaid is, te beschouwen. De voorbereidingen van het geven van een gezellig' avoj belangrijke plannen en werken zijn reeds genomen, alleen op aan, dat zij tot zie, gn aan de;n vooravond van de uitvoering, nu de weg dan ook tot een eins ïg u eenmaal gebaand is tot het nemen van verdere gewieh- den beStaanden toestand verbe Zulke uren van inkeer en over: besluiten, vei laat gij Uw post, om Uw welverdiende heele leven van groot belang, rust te genieten. huwelijk. En in dit speciale gj Ik spreek namens alle raadsleden, als ik U bij Uw zulke oneindig schoone herin! afscheid hartelijk dank zeg, voor alles wat U in het bonden. belang der gemeente Bloemendaal tot stand heeft helpen Toch is er voor zoo'n herd, brengen. noodig. Moreele moed, cm onde ]yjet tevredenheid kunt U op Uw beleid en Uwe nen zien, dat er een aehtermltg werk7aamheden teri.„7;pn zichzelf te onderzoeken, in we erkzaamheden terugzien. eigen tekortkomingen dien ac BlJ den Raad zal Uw persoon en Uw werk tot m ben veroorzaakt. De wederzij* lengte van dagen in aangename herinnering blijven, stemming en goede bedoeling? Ik eindig met ons aller wensch uit te spreken, dat zen dag natuurlijk ook tastb het U gegeven moge zijn nog jaren en jaren in goede gezondheid een aangename rust te genieten. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. PROBLEEM No. 804. Dr. C. J. Corn el is (pl.m. 18S7). ZIJ DIE ONS DRAGEN. MOOIE VOETNAGELS. Als u graag mooie rose teennagels wilt hebben, wrijf dan eiken avond uw nagels met wat olijf olie in en gebruik in plaats van de schaar slechts een vijl, wat natuurlijk een njeermalige behan deling vereischt. De nagelhuid moet evenzoo zorgvuldig teruggeschoven worden als bij de vin gernagels. Dat is niet alleen een gebod der kos- metiek, maar ook der hygiëne. AFWIJKINGEN VAN DEN VOET. Een New Yorksch professor heeft ide gang van 20.000 vrouwen bestudeerd en is daarna tot de conclusie gekomen, dat slechts iets meer dan de helft der vrouwen een normale gang heeft. 41 pCt. zetten haar voeten naar buiten, terwijl 5 pot. hün voeten naar binnen zetten. De profes sor meent het toenemen der voetgebreken te moeten toeschrijven aan het overmatig dansen. KOSTBARE VOETEN. Een dame in de Noord.Amerikaansche schoen- metropooi Lynn, Miss Mac Moran heeft haar voeten voor 40.000 dollar verzekerd tegen elke verwonding, die den vorm van haar voeten tij delijk of levenslang zou beïnvloeden. Men zal deze hooge waarde van Miss Moran's voeten be- (Yi-iiTviTi sis men weet. dat zii in dienst is bij de het jaar 1930. Aangenomen voor kennisgeving. B. en W. deelen den Raad mede, dat in Vogelenzang, niet als in andere deelen der gemeente, de lantaarns den geheelen nacht branden. Met het oog op de moeilijk heden ter zake van het doorgaand verkeer wordt het wenschelijk geacht een 10-tal door de politie aan te wijzen lantaarns des nachts te laten doorbranden. Wegens meer gasverbruik worden de kosten der lan taarns op 25.geraamd. Opdat met ingang van 1 Juli des nachts 10 lantaarns kunnen doorbranden wordt gevraagd een crediet van 25. Aldus besloten. Ingekomen is het verslag van den schoolarts H. L. van Beusekom te Bloemendaal over den gezondheids toestand over 1930 der leerlingen van de openbare lagere school voor L.O. en U.L.O. hoofd de heer A. IJzerman en van de openbare lagere school te Bloemen daal, hoofd de heer K. Tinholt Wordt voor kennisgeving aangenomen. Andere agendapunten. Vastgesteld worden een suppletoire begrooting en een staat tot het doen van af- en overschrijvingen begroo- tingl930 van het waterbedrijf tot bedragen van onder scheidenlijk 2300.en 3020. Een staat tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting 1930 van het gasbedrijf wordt vastgesteld tot een bedrag van 1600. Vastgesteld worden de balans en de rekening van het waterbedrijf over 1930. Op voorstel der commissie van bijstand wordt besloten de winst ad 24031,ÖO1/^ over te schrijven op het reservefonds. Vastgesteld worden de balans en de rekening over 1930 van het gasbedrijf. Op voorstel der commissie van bijstand wordt besloten van de winst op de reserve rekening over te schrijven een bedrag ad 16211.69 en ten gunste der rserve voor prijsverlaging overeen komstig het met Haarlem overeengekomene te bestem men een bedrag ad 16211.68. Vastgesteld wordt een Suppletoire begrooting dienst 1930. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot toekenning der vergoeding volgens art. 100 der L.O. Wet aan de schoolvereeniging AerdenhoutBentveld. Voorloopig wordt goedgekeurd de voorgestelde wijzi ging van het Uitbreidingsplan Wildhoef c.a. Volgens voorstel van B. en W. wordt besloten tot aflossing der 5 geldleening 1928. mij blijven aan mijn zijn in deze gemeente. Nogmaals aan u allen dank. Toespraak De Waal Malefijt. Dé heer De Waal Malefijt sprak daarna als volgt: Mijnbeer de Voorzitter, als oudste raadslid zij het mij vergund aan de woorden van den Wethouder, den heer Laan, het een en ander toe te voegen. De heer Laan heeft in zijn toespraak doen uitkomen, welke veranderingen vrijwel zonder uitzondering groote verbeteringen onder uwe leiding in de ge meente o.m. tot stand zijn gebracht. En om volledig te zijn, zou de Wethouder nog veel meer in het licht hebben kunnen stellen. Ik denk hierbij aan de verbetering van den Vogelenzangschenweg, aan het maken van een uitzichttafel op het Koningin- Wilhelminaduin te Bloemendaal en op het Julianaduin te Aerdenhout, aan de uitbreidingen van het wegennet... Maar waartoe zal ik voortgaan; waartoe nog meer uit de herinnering terugroepen. Van ganscher harte stemmen wij in met al hetgeen door den Wethouder zooeven is gereleveerd. Gedurende het tijdperk van 24 jaren, dat U het burge meestersambt van Bloemendaal vervulde, mocht ik ongeveer 23 jaren als raadslid en 15 jaren als Wet- voorkomen, dat er verschil van inzicht bestond, dan wist U steeds zoowel in het College van Burgemeester en Wethouders als in de raadsvergaderingen principieel politieke debatten te coupeeren om de zakelijke dingen de gemeente-belangen op den voorgrond te stellen. De geest des tijds heeft zich ook in onze gemeente doen gelden. Het toenemend snelverkeer stelde hoogere eischen aan de wegen, waaraan door verbreeding en verruiming is tegemoetgekomen. Veel is daardoor van de intimiteit en het karakteristieke van het dorpsaspect en het dorpsleven verloren gegaan, de landelijke rust op vele plaatsen verstoord geworden, maar des niettegenstaande zijn hier nog vele aantrekkelijke punten gebleven en het behouden van rustige verblijf plaatsen te midden van de ongerepte natuur, had Uwe volle aandacht. Het bezoek van omwonenden en vreemdelingen aan deze gemeente is met de jaren snel toegenomen, niet in het minst door den aanleg van een grootschen weg door de duinen naar Zee en Zandvoort, onder Uwe leiding tot stand gekomen, aan beide zijden waarvan Toespraak Mr. Dr. Veeren. Geachte Burgemeester. Ware het niet, den llden Juni en het 11de punt der Agenda, dat luidt: Afscheid van den Burgemeester, ik zou me niet vermeten het woord tevoeren, nadat ik ruim elf jaren in deze vergadering gezwegen had. Wij staan hier op een tweesprong, waar onze wegen zich scheiden na zoo'n langen tijd van samenwerking, en onwillkeurig grijpen de gedachten dan achterwaarts en komen herinneringen boven aan episodes, die door beide voorgaande sprekers gememo reerd, zijn,' doch welke Voorbereid werden op uw kamer. Hoe vaak niet ging het huistelefoontje, met: „Secretaris, heb je even tijd!" en dan wast ik wel, dat er een. of ander belangrijks te behandelen viel. Voor zaken, buiten het ambtelijk leven staande, toon- det ge dikwerf belangstelling, doch ge wist ze daarvan altijd gescheiden te houden. Steeds toondet ge hoffelijk heid te bezitten, ook al w .art gij het met uw tegen stander niet eens. Het was een prettig samenwerken, daarvoor breng ik U dank en spreek de verwachting uit, dat ge, als ge het ambtelijk leven vaarwel gezegd hebt, nog vele jaren een otium cum dignitate zult mogen genieten met uw familie en in goede gezondheid. Rede Jhr. Bas Backer. De voorzitter, Jhr. A. Bas Backer, sprak als volgt: Mijne Heeren, Wanneer het eindpunt is bereikt van het ambtelijk tijdperk, dan wordt bij het afscheid némen achterwaarts gezien op den afgelegden weg. En als ik daarbij denk aan mijn burgemeesterschap in Ophemert en in Elburg, dan heb ik slechts aangename herinneringen behouden aan het vele goed, dat ik in die gémeenten mocht onder vinden. I Als een groot voorrecht heb ik beschouwd mijne be noeming tot burgemeester in de gemeente Bloemendaal, en ik ben er nog meer van doordrongen geworden bij het beschouwen van de ontwikkeling dezer schoone ge meente tot een belangrijke plaats in de provincie Noord- Holland. Uit een reeks van buitenplaatsen, gelegen langs den duinrand, gegroeid, zoowel naar het Oosten als naar het Westen, is hare bevolking sedert 1907 yerdubbeld, ondanks de annexatie door Haarlem De gemeente heeft hare groot aantrekkelijkheid door haar natuurschoon en door hare gunstige ligging aan Zee en ten opzichte van groote bevolkingscentra. Moge dit natuurschoon behouden blijven. Want daar mede staat en valt de gemeente. Gelukkig wordt tegenwoordig door de regeering' daal de schoonste natuurtafereelen, tot ver over onze grenzen 1 meer aandacht aan geschonken, en het stemt hoopvol geroemd, te voorschijn geroepen zijn. j als wij denken aan hetgeen, zoo kort geleden, in het In jaren van voorspoed niet alleen, maar ook in i Gooi door samenwerking van verschillende machten is moeitevolle jaren, als in den oorlogstijd, heeft U steeds bereikt. Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kh6, Ld3, Lf8, Pf4, Pg3, d2, g6. Zwart: Kf6. PARTIJ No. 131, gespeeld in het consultatietoumool te Nice, 14 April 1931. Wit: Zwart: Dr. A. Aljechin G. Stoltz (Parijs) en (Zweden) en Monosson (Nice). B. Re illy (Nice). West-Indisch. 1. d2—d4 Pg8—f6 2. c2—c4 e7e6 3. Pgl—f3 b7—-bS 4. g2g3 LcSb7 5. Lfl—g2 Lf8e7 6. 00 O—0 b3 iruikelijk is 7. Fc3 of ook 7. Dc2. Dd8—cS li—c3 d7—d5 aanmerking kwam Fe4. Xd5 Ff6Xd5 ;1b2 c7c5 alcl Pd5XcS 8. o2Xc3 Tf8cl8 dat niet meer krachtig. Zwart moest den. dl—d2! Lb7d5 lt door Wit schitterend weerlegt. Juist steeds Pd7, zelfs nog bij den vol- -et. d2f4 Dc8—b7 ,Xc5 b6Xc5 want dan zou kunnen volgen 16. ;7:; 17, Dg5t. Ig4Ld5c6 lt na 17. Pg5, met de dubbele dreiging n e4, welke ook door Lg5: niet ge- kan worden, daar na 18. Dg5: mat op 8 zou dreigen. (Op 18f6; 19. i4:; 20. Lf6:, enz.). E3e5 Lc6—e8 e5g4 Pb8—a6 de e4e3. c3Xg7 Opgegeven, na Kg7:; 20. D!h6f. Kh8 leidt 21. Ff6 op h.7 of f8 en na 20Kg8; 21. de Dame gered worden en dan volgt 12. Pf6f (eventueel gevolgd door Le4). („Deutsche Schachzeitung")- SSING EINDSPELSTUDIE No. 88. (F. Lazard), der stukken: (a3, La8, a6. Kc2, Te2, a5, c3. -a7, Te2—e8; 2. La8c6, Te8—f8; 3. Tf8Xa8; 4. Lc6Xa8, Kc2c3! (Wit eliswaar den Toren veroverd, maar ïu eerst met recht verloren te zon); -b3, a5a4t; 6. Kb3—a2, c3—c2; 7. (een verrassend slot), Kd3Xe4; 8. Ke4d3; 9. Kb2—el en na a4—a3 e3 is Wit pat. il We zijn nu eenmaal geen kippen, em: Dan hanen misschien? ter: Geen namen noemen, as-je-blieft. s heet De Haan. U probeert me een spaak in het rü- teken, dat is gemeene politiek van nul in bokkie, en daar heb ik niet van terug. »eachte opschepper van de zesde rij t me eens is, dan is dat niet het recht terkste, want wie niet sterk is behoort Ön, en als 2 menschen 't zelfde zeggen, ekent dat nog niet altijd van 't zelfde i pak bestellen. Wat wil zeggen, dat nie- 'ee heeren kan dienen, ook al meent zijn uil een kalf is. Wil men, dat de vergadering niet mèt mij is, dan nog is rloofd om ook wat te zeggen, maar dat weten, want wie „hei!" roept moet over komen als er een schaap over is. Voor heb gezegd en vraag stemming over iclusie. .ter: Vergadering, ik zie, dat nog maar 1 aanwezig zijn, van wie er vier zitten Ik dank jullie voor de aandacht en maar (bom!) Zeg Plet, waarschuw jü 'bijgaan even den bediende. Vijf biertjes! ider. n politiekloos als voorheen bleef het be- g wat gezellig nababbelen over droog- edeneer en zware brasems. B. VAN VRIEZE. verboden). kan die rheumatiek maar niet kwijt jeer het eens met baden, ilpt niets, 't Vorig jaar heb ik er een maar het heeft niets geholpen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 3