BIJVOEGSEL van HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD No. 31 - 7 AUGUSTUS '31. GEMEENTERAAD Het Bloemendaalsch Weekblad. LOSSE BLAADJES. Voorzichtig! SCHAAKRUBRIEK. VERSLAG van de Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 6 Augustus 1931. Als 't 2omer is, Niet kcud en frisch Maar warmpjes, zooals deze, Dan kan een bad In 't koele nat Een ware weldaad wezen. Ja voelt je plots Door t golfgeklots vermoedende miertjes tot zondebok te maken en een streep te halen door het paid, dat als met een lineaal getrokken, recht op het nest aangaat. Wij kunnen ons verplaatsen in de verbijste ring, welke de slachtoffers van deze wreedaardi ge grap treft. Hebben wij zelf wel niet dikwijls dergelijke angsten doorleefd? Ook ons leventje ging regelmatig voort; zonder dat wij er bij be hoefden te denken, liepen wij langs het gebaan de weggetje onzen dagelijkschen gang. Maar daar kwam plotseling het onverwachte en trok een streep dwars door ons pad. Wij voelden Tiiif Hprj lrrunrc ere»-1*» Tpn dri /^irro rj"Mr»yv qJc. MELOENSCHIL IN ZOETZUUR. 1 K.Q. meloenschil, 1 flesch azijn, 350 gram suiker, 12 kruidnagelen, 25 Gr. pijpkaneel. Voor het maken van meloenschil in zoetzuur snijden we de meloen in stukken en scheppen het vleesch er af, dat we als dessert kunnen ge bruiken. De schil snijden we nu in nette blokjes. De azijn koken we met de suiker en de kruiden en doen hier de in stukjes gesneden schil bij, die we 10 a 15 min. laten koken, daarna worden de stukjes schil er uit geschept en in de in- maakpot gedaan; de azijn nog een minuut of 10 zachtjes nagekookt en over de schillen gego- wijze van troost en dat was het inderdaad ook! Wat hinderde het of de scheiding van een der kleinen, links zat inplaats van rechts en of de middelste, Piet, zijn beste pak een paar dagen aan had, omdat hij zij broek gescheurd had; het ging alles prachtig en de bondgenooten werkten uitstekend samen met elkander. De kinderen waren nooit modelkinderen ge weest, maar nu ging het er heusch op lijken. En vader?. Och, Moeder zag het nu zelf in, dat zij den avond voor zü ziek werd alles te ernstig had op gevat. Had haar man nu niet alle blijken gege- APM Q" 7PT'tT'/Q ',i m PChtZenOOt, te Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, Ged. Oude Gracht 88, Haarlem. PROBLEEM No. 310»). C. Mansfield (Bristol.) INSTALLATIE VAN Jhr. Mr. C. J. A. DEN TEX ALS BURGEMEESTER WETHOUDER LAAN OVER DE FINANTIÉN. BELASTINGEN LAAG HOUDEN EN DE UITERSTE ZUINIGHEID BETRACHTEN. BLOEMENDAALS VUIL HERVORMT LAAG LAND IN VRUCHTBAREN TEELGROND. TOESPRAAK VAN DES RAADS' NESTOR. BURGEMEESTER DEN TEX HULDIGT DE BEIDE WETHOUDERS. ANALOGIE TUSSCHEN OVERHEID EN VERKEERSAGENT. DE GEMEENTE VAART WEL BIJ EEN „PRETTIGEN RAAD". Donderdagmiddag had in een opzettelijk daarvoor belegde raadszitting de installatie van Jhr. Mr. C. J. A. den Tex als Burgemeester der gemeente Bloemendaal plaats. Jhr. Mr. Den Tex, die door de leden van den Raad Dr. Bornwater en Mr. Lestrieux Hendrichs per auto van Hotel „Duin en Daal" was afgehaald, kwam tegen twee uur, vergezeld van mevrouw Den Tex, aan het Raadhuis aan. Zoowel voor het Raadhuis als in de hal van het Raadhuis en in de Raadszaal, was een eenvoudige ver siering van planten en bloemen aangebracht. Bij de aankomst aan het Raadhuis werd mevrouw Den Tex door mevrouw Veeren een bloemstuk aan geboden, waarna de heer en mevrouw Den Tex naar de Burgemeesterskamer werden geleid. Tot het bijwonen der raadszitting waren de raads leden met echtgenoote uitgenoodigd. Verscheidene dames hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Van de andere aanwezigen noemen wij den Burgemeester der gemeente Zandvoort, den heer Van Alphen en den Burgemeester van Beverwijk, Jhr. Strick van Linschoten. Verder merkten we op verscheidenen der Hoofd ambtenaren en ambtenaren der gemeente. Op de tafel van B. en W. waren fraaie bloemen manden geplaatst. Te twee uur opende de heer Laan de zitting van den gemeenteraad. Nadat voorlezing was gedaan van het Kon. Besluit houdende de benoeming van Jhr. Den Tex tot Burgemeester der gemeente Bloemendaal, noodigde de heer Laan de raadsleden Mr. Dr. Luden en de heer Schulz uit den heer en mevrouw Den Tex binnen te leiden. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zitplaatsen. De Burgemeester en mevrouw Den Tex werden hij hun binnentreden in de raadszaal met applaus begroet en namen vervolgens aan de tafe! van B. en W. plaats. Toespraak van den heer Laan. De heer- Laan richtte zich in de volgende bewoor dingen tot den Burgemeester: Het is mij een groot genoegen Mijnheer de Burge meester, dat ik de eer heb dan eerste te mogen zijn, om L1 op deze officieele plaats van harte geluk te wenschen met de onderscheiding die U is te beurt gevallen door uwe benoeming tot Burgemeester onzer gemeente, want als hoofd te worden aangewezen van een van de mooiste, van een 'an de welvarendste, van een van de gunstigst gelegen gemeenten in ons vaderland is zeer zeker een groote onderscheiding. Behalve dat Bloemendaal een van de mooiste gemeenten uit ons land is, is het ook een van de eigenaardigste gemeenten, door haar groote uit gestrektheid. Bij Santpoort beginnende loopt de gemeente tot de grens van de Zilk ongeveer achter Hillegom. Het heeft 5 spoorwegstations, waarvan er 3 in de gemeente liggen en 2 juist op de grens. Het zal binnenkort in het bezit zijn van 18 scholen, voorwaar een een buitengewoon groot getal op 14000 inwoners. Om van het eene eind van de gemeente naar het andere te komen moet men 15 K.M. afleggen, ongeveer van Haarlem naar Amsterdam, met alle andere wegen te samen is de oppervlakte aan wegen, voet- en rijwielpaden, die de gemeente te onderhouden heeft over het millioen M2. Het bezit haar eigen kweekerijen voor bloemen, boomen en heesters, en is in het bezit van warme serres, die een zeer groote attractie worden voor Bloemendaal en ver daarbuiten en waarover onze groote plaatsgenoot Dr. Thijsse nog onlangs in Het Bloemendaalsch Weekblad met zoo groote waardeering schreef en ieder, zoowel Bloemendaals ingezetenen, als alle inwoners van ons land opwekte dat te gaan zien, en het als een van de mooiste inrichtingen op dit gebied in ons land beschreef. Om het onderhoud van dit alles op behoorlijke wijze te kunnen doen is het noodig dat zich hier kapitaal krachtige menschen blijven vestigen, en om het vestigen van die menschen hier te bevorderen is het noodig de belastingen laag te houden, en om die belastingen laag te houden is het noodig dat de uiterste zuinigheid wordt betracht. De gemeente Bloemendaal is ongeveer het laatste stuk natuurschoon dat rest in de nabijheid der groote steden als Amsterdam, Haarlem, Den Haag, enz., aan den eenen kant grenst Velsen, waar bosch en duin tot vestiging van groote bedrijven en daarmede gepaard gaande woningbouw gesloopt worden, aan de andere zijde een snelle opruiming van bosch, duin en natuur schoon om bloembollenvelden aan te leggen. Niet alleen in het belang van onze gemeente, doch ook in het belang van ons heele gewest en ik mag zelfs wel zeggen in het belang van ons geheele land, rust op Bloemendaal de zware plicht om te zorgen dat deze laatste 3000 H.A. prachtig natuurschoon voor het alge meen worden gespaard. Gelukkig heeft het gemeentebestuur die plicht be grepen en steeds groote sommen, sommen die bijna boven de finantieele krachten der gemeente gingen, „e bestetien om door aankoop eigenaresse van terreinen te worden ter bewaring van het natuurschoon, wat alleen kon geschieden doordat hier een groote belasting opbrengst was. En nog, mijnheer de Burgemeester, zal er onder uw bestuur veel op dat punt te doen komen, groote en prachtige bezittingen zoowel bosch als duin liggen hier nog die zoo eenigzins mogelijk dienen be waard te blijven als natuurreservaat, opdat ons land en onze streek een eventueel onherstelbaar verlies niet zullen hebben te betreuren. Niettegenstaande wij ons voor dit schoone doel groote geldelijke offers hebben moeten getroosten, en niet tegenstaande het onderhoud eener zoo uitgestrekte ge meente ook veel van onze schatkist vroeg, zijn. wij er toch in geslaagd, onze ingezetenen voor zware belas tingen te vrijwaren. U zult hier in Bloemendaal alles in een uitstekende staat vinden. Het groot aantal lange wegen in een staat, die boven de meeste gemeenten ver uitgaat, de plantsoenen aan gelegd en onderhouden op een wijze, die voor iedereen een verrukking is, de scholen ruim en luchtig en niet tegenstaande de soberheid werd in acht genomen, meest monumentale gebouwen. Plannen zijn in bewerking voor een nieuw raadhuis, i en reeds lang zouden die plannen verwezenlijkt zijn ge- worden, in dien de finantieele kwestie het gemeente- bestuur daarvan niet had weerhouden. i Het is zoo gemakkelijk voor ieder, die het finantieele beheer der gemeente niet heeft te voeren, om te roepen: er moet een nieuw raadhuis komen, en het is zoo„ge- makkelijk voor een gemeentebestuur om één, tweewof meer millioen daarvoor te voteeren, maar onder in den zak vindt men de rekening, en ïente, aflossing en onder houd komen ten laste der begrooting, dus ten laste der De nieuwe Burgemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex en echtgenoote, tijdens de receptie I in Hotel „Van Ouds Het Raadhuis". belasting-betalende inwoners. Toch zal er iets tot stand moeten komen, en dat kan op een grootscheepsche on i dure manier, en ook op een eenvoudige wijze geschieden, j D arin zal aanstonds, Mijnheer de Burgemeester, ook uwe meening moeten worden gehoord, en hoop ik dat U i er hetzelfde over zult denken als ik, dat wij moeten zorgen, dat ons budget door deze uitgave niet al re zwaar wordt belast err belastingverhooging daarvan het gevolg zal zijn, daar ik nog steeds de overtuiging heb, dat onze gemeente alleen kan bloeien door een zoo laag mogelijke belastingheffing, vooral nu de nieuwe belas tingheffing toch reeds vrij wat zwaarder op onze ge- meentenarerr gaat drukken. De verhouding tusschen het dagelijksch bestuur en den gemeenteraad is steeds de meest aangename ge weest, de discussies in den raad hebben zich de laatste jaren gekenmerkt door een welwillende» en aangenomen i toon, waarop zij werden gevoerd en in het belang der j gemeente hoop ik, dat "liet U gegeven zal zijn, die goede verstandhouding te bestendigen, waaraan ik niet twijfel wanneer U deze vergaderingen op onpartijdige wijze weet te leiden. U zult zich omringd vinden door een corps ambte naren, die zonder onderscheid met de grootste toewijding^ de belangen der gemeente behartigen en die zeker be reid zijn om U, vooral in den eersten tijd van uw burge meesterschap, uw moeilijke taak te helpen verlichten. Arbeiderswoningbouw heeft de volle attentie van het j gemeentebestuur steeds gehad en zoowel arbeiders- als j middenstands woningen verrijzen op de mooiste plekken in Bloemendaal. Op 't moment zijn 74 arbeiderswoningen I in aanbouw, en in aansluiting aan de mooie natuur ge- I lijken ze meer op arbeidersvilla's dan op arbeiders woningen. Bloemendaal heeft haar eigen waterleiding, die ub inwoners voorziet van goedkoop en heerlijk drinkwater. Het gas wordt geleverd door Haarlem en door onze ge meente aan de inwoners gedistribueerd, waardoor wij in staat zijn goed gas tot matigen prijs te kunnen leveren en waarover ons nooit klachten hebben bereikt. De levering van electriciteit geschiedt door het Pro vinciaal Eleetriciteitsbedrijf, waarover ons van tijd tot tijd klachten bereiken, dat het te duur is. Ik heb echter gegronde hoop dat de Provincie hare prijzen spoedig zal herzien en verlagen. De vuilvoorziening, het zwarte schaap van elk ge meentebestuur, is uitstekend geregeld, niettegenstaande de groote moeilijkheden die verbonden zijn aan ophaling en verwijdering van huisvuil, omdat het bijna tot de onmogelijkheden behoort in onze gemeente een goed terrein voor belt te vinden, gelukte het aan het ge meentebestuur een aannemer te vinden, die het vuil buiten de gemeente brengt, om er het land mede op te hoogen, zoodat eenmaal bet vuil van Bloemendaal er toe mee zal werken om laag, drassig land te hervormen in hoogen en vruchtbaren teelgrond. De straatverlichting heeft de laatste jaren groote ver beteringen ondergaan, alle wegen in onze gemeente zijn op behoorlijke wijze verlicht en nog steeds worden ver beteringen aangebracht; echter mag niet worden ver geten. dat in onze gemeente nog tamelijk veel particu liere wegen bestaan, waarin de gemeente zonder toe stemming der eigenaren niet het recht heeft verlichting aan te brengen. U zult als hoofd der politie een politiemacht onder U krijgen, waarvoor ik, en ik geloof de meesten met mij, niets dan lof hebben. De finantieele toestand der gemeente was tot dusverre schitterend, hoe het zal worden wanneer de zoo genaamde finantieele verhouding- tusschen Rijk en ge meente in werking is ligt nog in het duister, zeker is echter, dat onze gemeente aan het gemeentefonds veel meer tonnen gouds zal hebben te betalen dan zij er van ontvangt, en alsof de vroede vaderen van Bloemendaal een voorgevoel hadden van wat hun boven 't hoofd kon komen te hangen, zorgden zij als goede financiers eenige reserves te hebben voor dien boozen tijd, om daarmede eventueele tekorten op de begrooting te kunnen dekken. En thans, Mijnheer de Burgemeester, heb ik de eer U den burgemeestersketen om te hangen als teeken uwer waardigheid, en voeg ik er den wensch aari toe, dat U haar lang met eere zult mogen drag" n tot heil onzer gemeente, en dat deze keten stomme getuige zal mogen zijn van vele wijze besluiten. Nadat de heer Laan zich van den burgemeestersketen had ontdaan en dien den Burgemeester had omhangen, besloot hij zich wendende tot mevrouw Den Tex: - En thar.s, Mevrouw Den Tex, zij het mij vergund ook een enkel woord tot U te richten. Ook U feliciteer ik van harte met de benoeming van uw man tot burge meester onzer gemeente. Ik wensch U toe, dat U een reeks gelukkige en voorspoedige jaren in deze gemeente tegemoet gaat, dat U uw man, wanneer moeilijkheden zich mochten gaan voordoen, steeds tot steun zult zijn, 09. De val, door hem op straat gemaakt Had Pimpelmans niet best gesmaakt: Hij kreeg het spit, en da's geen pret; Hij werd dik in de zalf gezet, En toen in kussens ingepakt, Totdat de pijn wat was gezakt, V v, ■/- Zoo, in zijn leuningstoel gevlijd, Had hij voor mopp'ren al den tijd. „Nooit koop ik meer een motorfiets!" Riep hij. „Een auto? Ook al niets! Ik heb genoeg van dat gesol, Ik geef het op, en koop een knol! EINDE. aeren meu ncu -wituwijo -ixeipv-**, xiMvnvv netjes gedekt had, veters van de schoenen vast strikken, ja, ik weet al niet wat. Tante Anna had graag willen komen helpen, maar het was met het oog op haar eigen huishouden, absoluut onmogelijk. Nadat de kinderen naar school waren, kwam vatder behoedzaam de kamer binnen met de gor geldrank en 't waterverband voor moeder's keel en hielp zoo handig met alles, alsof het zijn da gelijksch wierk was. Het grappige van alles was, dat allen er zoo gelukkig uitzagen; het leek wel of ze nu eerst beseften wat moeder altijd voor hen deed en zij blij waren nu op hun beurt eens voor Moeder te kunnen zorgen. De kinderen, die niet bij haar mochten komen, konden zich toch niet laten weerhouden om zoo nu en dan eens even met een handje om de deur naar Moeder te wuiven. „Je ziet, je kunt op je gemak uitzieken, hoor .vrpuwtje, alles marcheert best!" zei vader bij, eeD, met zijn knuppei wijzend op aen omnen- zak van den „verdachte", die met een van angst vertrokken gezicht naar hem opkeek. Wat voor pakje? stotterde Meijer. Geen praatjes man, viel de tweede bandiet in. We weten heel goed waar U heen moet en wat U af te- geven hebt. 'k Begrijp niet, wat U wilt! riep Meijer. Goed; we zullen tot tien tellen. Geef 't pakje met 't collier voor mevrouw Junge. Dan irunt U er straks even aanloopeq, om te zeggen, dat II 't verloren hebt. 't Is geen vijf minuten loopen meer. Een twee drie begon de andere te tellen, terwijl hij zijn stok ophief. Bij de achtste tel greep Meijer haastig in zijn binnenzak, 't Pakje, dat hij er uit haalde werd meteen uit de hand gerukt en de twee kerels zetten 't op een loopen in de richting van de rad. 'WPP *r' Peters voegde zich bij de bestolene. Meijer stapte vlug vooruit en raapte het opengebroken pakje op. Compleet, Goddank! riep hg vroolgk. Maar dat zijn toch begon Peters. Meijer vulde de zin aan: De echte! zei hij, triomfantelijk. Wat 'n ezels, 'k Had erop gerekend dat ze het niet zouden vertrouwen. Zoo makkelijk hebben ze 't eerste pakje gekregen; ze moesten wel denken, dat er iets aan „los" was. En voor de securiteit, als ze me eens direct gefouilleerd hadden, had ik U 't pakje met de echte parels in bewaring gegeven. Zij waren nu bij de oprijlaan van 'n bulten gekomen. Hier is 't adres, meneer, 't Is juist tijd. Mag 'k U morgen, aan 't loket even komen bedanken en meteen een aardig souvernir aanbieden Peters schudde hem hartelijk de hand. Met alle plezier, mijnheer Meijer, zei htf,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 3