16. G. I. GI8RSIS In. VICTORIA- Rjdderstr.13"Haarlem, Tel. 13310 GEMEENTERAAD In literschroefflesschen 32 ct. Voor huisheudeliik BÉnik, van Perkament Lampekappen. Perkament, Verven, Vernissen, Penseelen, enz. Het Bloemendaalsch Weekblad v.h. J. H. KRUL Jr PREDIKBEURTEN. UIT BOEK EN BLAD. Schoorsteenvegers NAAIMACHINES LAATSTE BERICHTEN CORRESPONDENTIE. Ged. Oude Gracht 38 - HAARLEM - Telefoon 15663 Wij ETALEEREN heden een zeer groote collectie nieuwe modellen en teekeningen NIET HET OUDSTE - WEL HET BEST GESORTEERDE ADRES s PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617—14106. OVERVEEN tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Wijk aan Zee werd wederom overgegaan tot de openstelling van het Provineiaal duinter- schen. Bij de woning van den heer Dankbaar werd halt gehouden. Er werden daar eenige mu- Eieknummers uitgevoerd. Daarna vervolgde de stoet, nu met den heer Dankbaar aan het hoofd, den tocht. Het ging eerst naar den hertenkamp en daarna naar 't Kopje. De jeugdige muzikanten deden hun best. Het geen ze ten gehoore brachten klonk heel aardig. Directeur van het corps is de heer Peter Wit. Dank zij de goede leiding van den heer Wit, konden de jongens, hoewel ze zich pas een paar maanden hadden geoefend, al heel wat met de muziekinstrumenten presteeren. Naar we vernemen is op aanstichting van C>11r,SUm". Lr 1VI r*v«rrr» rro^inopfn Eglise Wallonne. Dimanche 9 aoüt a 10 h 30 mr. Ie pasteur Sa muel Cler. d' Agen (France). Ned. Herv Kerk te Overveen. V.m. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen, em. pred. te Heemstede. Bloemendaal. V.m, 10 uur, Ds. Barger, van Hoorn. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. „FOCUS" „Focus" geeft eenige mooie reproducties naar inzendingen der prijsvraag van het blad in de afdeeling klasse A, vroeger Seniores. Er wordt bij gegeven een beschouwing over de foto's. Van de opgenomen bijdragen vermelden we de volgendeIs een film anti-haló tochten voor landschapsfotografie; geïllustreerde cri- tiek en een artikel, dat een waardeerende be spreking bevat van het prachtige boek van Dr. - 1 TTTy-xHVJ T7»-v-,-~. O.TT Aoc. T ol- - V* leveren wij de BESTE: in orde maken wil d. dat U niet alleen burgemeesteresse, doch ook burgeresse onzer gemeente zult zijn, dat U zult medeleven met de inwoners, en dat U ook interesse zult hebben in alles wat cie gemeente en hare diverse instellingen betreft. Het doet zoo goed aan wanneer men ook van de burge- meeste. vrouw belangstelling ondervindt. Dan, Mevrouw Den Tex, voorspel ik U dat Bloemendaal een heerlijk woonoord voor U zal worden, en dat U nog- dikwijls met vreugde en dankbaarheid zult terugzien op den dag dat uw man tot burgemeester van Bloemendaal werd benoemd. Toespraak van den heei Dé Waal Malefijt. De heer De Waal Malefijt sprak daarna als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Ter gelegenheid van deze voor U en voor de Gemeente zoo belangrijke gebeurtenis, zij het mij, als Nestor der vergadering, vergund, namens alle leden van den Raad, het woord tot U te richten, om U van harte welkom te heeten als Burgemeester van Bloemendaal en Voor zitter van den Raad dezer Gemeente. Wij, raadsleden, staan thans nog vrijwel allen als vreemden en onbekenden tegenover U, maar zullen U in de toekomst steeds beter leeren kennen en naar wij hopen en vertrouwen ook meer en meer waar- deeren en hoogachten. In deze mooie, bloeiende en in vele opzichten bevoor rechte Gemeente, wacht U een schoone, zij het niet gemakkelijke taak. Een breed arbeidsveld ligt voor U open. De snelle ontwikkeling van Bloemendaal stelt aan het Hoofd der Gemeente liooge eischen. Tal van belangrijke werken staan aan den vooravond van de uitvoering en vele gewichtige onderwerpen zullen de aandacht van het Gemeentebestuur vragen. De beste resultaten worden verkregen door goede samenwerking. Ik spreek den wensch uit, dat het daar aan in de eerste plaats ten Raadhuize niet zal ontbreken en dat overigens Uw optreden als Burgemeester en Voorzitter van den Raad en van het College van Burge meester en Wethouders de kenteekenen zullen dragen van tact, een goed inzicht en doorzettingsvermogen, opdat de belangen der Gemeente op lofwaardige wijze behartigd zullen worden. Daartoe geve God ons Zijn onmisbaren- zegen. Ten slotte hield de Burgemeester de volgende roe- spraak: Rede van den burgemeester. Dames en Heeren. Mijnheer Laan en Mijnheer De Waal Malefijt. Een goede gewoonte getrouw, moge -ik,mijn rede bij de aanvaarding van mijn ambt aan vangen ~met de her haling van mijn eerbiedigen dank aan Hare Majesteit de Koningin en die autoriteiten, die tot mijne benoeming hebben medegewerkt. Op-dit oogenblik gaan onwillekeurig mijne gedachten uit naar mijn vader en mijn grootvader. Het is mij duidelijk dat ik mijne benoeming voor een groot gedeelte aan hen beiden te danken heb. De herinnering aan hen is voor mij een moreele reserve van onschatbare waarde en een prikkel om het vertrouwen, in die twee stille borgen gesteld, niet te beschamen. Ik weet dat mij hier een zware taak te wachten staat. Het mag zijn dat de onmogelijkheid om mijn werk te overzien den omvang eivan overgroot doet schijnen, het mag zijn dat de taak van een Burgemeester in een kleine gemeente relatief wellicht even zwaar is, omdat hij geen wethouders heeft belast met een eigen taak, omdat hij geen staf heeft van goede ambtenaren die hem terzijde staan. Dit alles neemt echter niet weg, dat ik mij thans gevoel als iemand, die een zeer kostbaar juweel onder zijne hoede heeft gekregen. Het zal U geen onverwacht beeld zijn, die vergelijking van Bloemendaal met een juweel, een landjuweel, zooals men vroeger gezegd zou hebben. Het is rj&t mijne bedoeling een lofzang op Bloemen daal aan re heffen, Gij raadsleden schat deze gemeente zelve op hooge waarde en daarom zal ik daarover niet verder uitweiden. Wanneer men echter in gedachten het oog laat gaan over deze zeldzaam mooie gemeente, dan zal men ook begrijpen, dat ik geen neiging heb om mijne verant woordelijkheid te onderschatten. Daarom ook acht ik mij gelukkig n aast mij te hebben aan cie eene zijde een wethouder, den heer Laan, wiens 1 ervaring en beleid een groot aandeel hebben gehad in de ontwikkeling cn den bloei van deze gemeente, aan de andere zijde Dr. Bornwatcr, iemand, die door zijn jaren lang inwonerschap en uit hoofde van zijn mooi beroep bekend is ik zeg het op gevaar af van een dubbel zinnige uitlegging met hetgeen er in het binnenste van de ingezetenen dezer gemeente omgaat. De vriendelijke woorden van den heer Laan en de tot mijn vrouw gerichte welkomstgroet, alsook het haar aanbieden van bloemen, namens de dames der raads leden, heeft mij zeer aangenaam getroffen. Ik kan U verzekeren, dat zij haar taak als burgemeestersvrouw in Bloemendaal met evenveel joyeuse energie zal vervullen als in de gemeente Diepenheim. Een woord van dank moge ik brengen aan mijnheer De Waal Malefijt, voor de woorden van welkom namens den Raad gesproken. Ik dank de raadsleden tevens voor de vriendelijke gedachte om uwe dames hier aanwezig te doen zijn, want het is voor een burgemeester van groot belang, dat bij de vrouwelijke wederhelft van zijn raadsleden kent. Ik heb dat meermalen ondervonden. Vaak heb ik in den beginne voor het raadsel gestaan, dat een raadslid bij mij in de burgemeesterskamer vol ledig met een te nemen maatregel instemde, om dan later onoverkomelijke en onbegrijpelijke bezwaren te ontwikkelen. Dan zaten de bezwaren achter de kökke- potten en droegen rokken en een neepjesmuts. Eens zelfs zeide mij een raadslid in roerenden eenvoud: Ik had er' wei vcur willen stemmen, maar mijn vrouw zee: Gait, hold oe der buuten, en toen heb ik neet estemd. Ik weet niet of ik een zelfden eenvoud hier zal vinden, maar ik ben toch zeer blijde op deze wijze met de dames kennis te maken. Van verscheidene zijden is mij gezegd: „Gij krijgt een prettigen Raad." Dat heeft mij verheugd. Niet alleen uit zuivere gemakzucht, maar ook om andere redenen. Wrijving beteekent krachtverlies en ik heb te veel onder vonden, hoeveel krachtsverspilling aan innerlijken strijd een lastige Raad beteekent, om niet te beseffen, dat ook de gemeente bij een „prettige Raad" in hooge mate wel vaart. Ook naar buiten staat de gemeente zooveel hooger in aanzien, wanneer de Raad vrij is van persoonlijke veeten en persoonlijken strijd. Maar er is iets meer; onder U heb ik een blijde trots gemerkt over Bloemendaal, een trots op uw gemeente en een trots op uw werk. Dat, mijne Heeren, ma .kt dat ik het niet alleen een genoegen acht met U te mogen samenwerken, maar het ook voor een voorrecht houd om aan het hoofd van dezen Raad te mogen staan. Gij raadsleden zijt mij met uitgestoken handen tegemoet gekomen. Uw telegram van gelukwenschen heb ik buitengewoon gewaardeerd, dat heb ik beschouwd als een goed voorteeken. Men kan met een lastigen Raad als Burgemeester stomweg zijn plicht doen en nog dragelijk werk leveren; men kan als Burgemeester met een onverschilligen Raad, uit enkele vreugde in scheppenden arbeid, goed weik doen, maar het werk bij uitnemendheid kan slechts dan verricht worden, wanneer de samenwerking tusschen den Burgemeester en den Raad gevestigd is op de grondslagen van een wederzijdsche sympathie, een sympathie als die waartoe gij door uwe ontvangst de eerste grondslagen hebt gelegd. Wat za) dat werk zijn? Ik weet het niet! Men heeft mij gevraagd wat mijn planen waren. Het eenige antwoord wat ik geven kon was: Mijn werk doen. Meer niet. Ik voel mij als ten verkeersagent, die een grooten cn drukken verkeerspost overneemt. De analogie tusschen de overheid en de verkeersagent heeft mij dikwijls ge troffen. De wijze waarop de honderd en één tegen strijdige belangen die een gemeenschap uitmaken op de overheid afkomen stormen, heeft een groote gelijkenis met de wijze waarop de Lincolns en de Fords, de melk wagens en de trapfietsen op den verkeersagent afkomen. En alle moeten in goede banen worden geleid, de ge legenheid gegeven hun eigen weg te volgen, hun eigen belangen na te gaan. Maai' zonder elkaar in den weg te rijden. Ik zou deze analogie nog verder klmnen ontwikkelen. Maar ik zal het niet doen. Alleen dit zou ik willen vast leggen, dat het èn voor den verkeersagent èn voor den Burgemeester heel moeilijk is om vooruit tè zeggen wat zijne plannen'zijn. De verkeersagent en de burgemeester j zullen beiden de problemen, de situaties die zich voor- doen, moeten nemen zooals zij komen. De moeilijkheden zullen beiden, uit den weg moeten ruimen, met inacht neming' van de voorschriften, bij wetten en verorde ningen gesteld. Slechts deze eene verzekering kan ik U geven, en die verzekering' is een variant op de woorden van den eed dien ik in de handen van den Commissaris der Koningin in Noord-Holand heb afgelegd, ook van den eed of be lofte die gij, raadsleden, hier binnenkort in mijn handen zult afleggen, woorden, die zeer eenvoudig zijn, maar- zwaai voor den man die ze ten volle wil gestand doen. Het is de verzekering dat ik de belangen van Bloemen daal met al mijn kracht zal voorstaan en bevorderen. Ik heb gezegd. Na nog een woord van dank te hebben gericht tot zijne collega's uit de omliggende gemeenten, die door- hunne tegenwoordigheid van belangstelling hebben blijk gegeven, en na hun de ver-zekering te hebben gegeven steeds bereid te zullen zijn om in voorkomende gevallen gaarne in onderling overleg de gemeenschappelijke be langen te behartigen en te bevorderen, sloot de nieuwe Burgemeester de vergadering. Burgemeester Jhr. Mr. BEN TEX. De nieuwe Burgemeester Jhr. Mr. Den Tex is ge ïnstalleerd. Mot een eenvoudig en klaar woord, dat al dadelijk zijn persoon!jkheid teekende, heeft h:j het Burgemeester schap aanvaard. Het bleek, dat Jhr. Den Tex zich vol komen bewust is dat hem hier een zware taak wacht, doch dat hij b'j de volvoering daarvan rekent op den steun en de medewerking der beide wethouders. Th bijzonder vriendelijke woorden richtte hij zich tot de wethouders. Hij prees zich gelukkig, dat hij wethouders van de verdiensten als de heeren Laan en Bornwater naast zich heeft. Bijzonder sympathiek uitte de Burgemeester zich. Hetgeen hij zeide, deed hem kennen als een volkomen oprecht man, die het zeker niet zoeken zal in :jdele woorden, maar in het volbrengen van daden in het ware belang der gemeente. Hij riep de medewerking van den Raad in en verklaarde dat het hem een voorrecht en een genoegen is met den Raad te mogen samenwerken. Van de taak van een Burgemeester bleek Jhr. Den Tex een helder inzicht te hebben. Waarschuwen deed Jhr. Den Tex niet alles van een Burgemee'ster te verwachten. Want, betoogde hij „een Burgemeester is ook gebonden aan wet en verordening". .Aan het einde der rede een verklaring, die in het kort hierop neerkomt: Veel kan ik nog niet zeggen, thans kan ik nog geen program van werkzaamheden ontwikke len, maar wel kan ik u de verzekering geven, dat ik, don ece door mij voor den Commissaris der Koningin afgelegd, naar al mijn krachten de belangen der gemeente Bloemendaal zal voorstaan en bevorderen." Niet. minder, maar ook niet meer, mag van een Burge meester verwacht worden, dan naar vermogen de be langen zijner gemeente voor te staan en te bevorderen. Indien een dergelijke verklaring wordt afgelegd door iemand als Jhr. Den Tex, den man niet van de ijdele woorden; dan is ze van de grootste beteekenis; dan doet dit ook veel voor den bloei en de verdere toekomst der gemeente van zijn Burgemeesterschap hopen. Het is een voorrecht voor de gemeente dat ze een Burgemeester heeft gekregen die zich zijn ambt wel bewust is. Met vertrouwen kan dus de gemeente Bloemendaal onder het burgemeesterschap van Jhr. Den Tex de toekomst tegemoetzien. Na afloop der Raadszitting was er receptie in Hotel „Van ouds liet Raedhuis". Verschillende ingezetenen stelden zich daar aan den Burgemeester voor en boden hem him gelukwenschen met zijn benoeming aan. Verder kwam onder meer ook de Burgemeester van Kampen zijn ambtgenoot complimenteeren. Do Redactie onzer Courant was vertegenwoordigd dooi den Dageljikschen Redacteur, die mededeelde, dat de Hoofdredacteur Mr. P. Tideman verhinderd was en die, mede uit naam van den Hoofdredacteur, den wensch uitte dat. er een vriendschappelijke verhouding mocht bestaan tusschen den Burgemeester en de Redactie der courant. Samenwerking tusschen Gemeentebestuur en Pers in casu tusschen Burgemeester en de courant van Bloe mendaal, die beiden de belangen der gemeente wen'schen te behartigen - is in het belang der gemeente, zeide spr.die verder de medewerking van den Burgemeester inripe, waar het gold het inwinnen van informaties. Met. den Burgemeester veel goeds toe te wensehen in zijn nieuwe gemeente, besloot spreker. De Burgemeester, die nogmaals dank betuigde voor het telegram dat de Hoofdredacteur hem had gezonden, iiLLjliof, afkomen zijner benoeming, zeide, waar noodig, aim B. en W. zijn medewerking toe tot het geven van inlichtingen. Vergadering op Donderdag 13 Augustus. AGENDA. Openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 13 Augustus 1931, te 14 ure ('s nam. 2 uur), in het Raadhuis "te Overveen. De agenda bevat: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van onderwijzend personeel aan school F. 3. Benoeming schoolarts voor school F (aanbevolen wordt de heer W. H. Dippel, arts). 4. Aanvulling besluit tot overdracht, van wegen aan Zandvoort. 5. Goedkeuring rekening der gezondheidscommissie voor 1930. 6. Goedkeuring begrooting der gezondheidscommissie voor 1932. 7. Wijziging der verordening op de algemeene begraaf plaats. 8. Wijziging der verordeningen op de heffing en op de invordering van schoolgelden L. O. 9. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 10. Vermindering pacht „Huis te Bloemendaal". „'1' HUIS TE BLOEMENDAAL". Naar aanleiding van een verzoek der Gebroeders Uitendaal om den huurprijs van ,,'t Huis te Bloemen daal" te verlagen, in verband met den minder gunstigen toestand, waarin het huis verkeert, welks onderhoud voor rekening van den huurder is stellen B. en W. den Raad voor te besluiten van 1 Januari 1931 af den huurprijs vast te stellen op 600.per jaar. DE BENTVELDSWEG. Overwegende, dat het in de bedoeling ligt den geheelen Bentveldsweg, voor zoover deze op het gebied van Zandvoort ligt. aan deze gemeente over te dragen, stellen B. en W. den Raad voor, behalve de pereeelen gronds, die reeds bij raadsbesluit van 8 Juli aan de gemeente Zandvoort zijn gegeven; nog eenige Tnet name genoemde pereeelen aan de gemeente Zandvoort om niet over te dragen. HET R1JWIELVERKEEB. Bij den Raad is ingekomen een adres van de Verkeers- commissie voor Haarlem en omstreken houdende verzoek om het rijwielverkeer op den Bloemendaalsche weg, Zeeweg en Korte Zijlweg beter te regelen. B. en W. stellen den Raad voor hét adres voor kennis geving aan te nemen. BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEEL. Voor de benoeming van onderwijzend personeel aan School F hebben B. en W. bij den Raad de volgende voordracht ingediend. A. voor onderwijzer: 1. G. J. Kelder te Breukelen; 2. A. Brouwer te Haarlem; 3. A. Koops te Haarlem. B. voor onderwijzeres: 1. Mej. A. G. J. Koning te Doorn-; 2. Mej. .J. M. Hofland te Bloemendaal; 3. Mej. G. Zwart te Heerlen. VERSLAG GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Bouw voor kleine woningen noodig. We ontvingen het Jaarverslag der Gezondheids commissie gezeteld te Bloemendaal e.a. over liet jaar 1930. Op dat verslag komen wij in ons volgend nummer terug. Voor heden ontleenen wij er het volgende aan: Het wil de Commissie voorkomen, dat in verschillende gemeenten van haar ressort nog steeds stagnatie heerseht in de zorg voor de volkshuisvesting, hetgeen tengevolge heeft-, dat nog vele slechte woningtoestanden blijven bestaan. Onbewoonbaarverklaarde woningen blijven langer bewoond dan wenschel jk is, zeer slechte woningen worden niet onbewoonbaar verklaard, terwijl verbetering van slechte woningen, waardoor dezen in een beter bewoonbaren toestand worden gebracht nog te weinig voorkomt. Vooral in de gemeente Bloemendaal, in den kom van de -wijk van dien naam, zijn zeer opgunstige toestanden aan liet licht gekomen. De Commissie geeft in overweging, en wel vooral aan de gemeentebesturen van Beunebroek, Bloemendaal. Haarlemmerliede o.a. en Zandvoort, het bouwen van kleine woningen, bevattende n.l. huiskamer, een of hoogstens twee slaapkamers, keuken en zoldertje, dus woningen van lage bouwkosten, welke laag in huur kunnen zijn, aangezien aan die woningen nog steeds gebrek is. De heer J. Uw ingezonden stuk zullen we in ons volgend nummer opnemen. Red. Het B. W. was, dan zouden ongetwijleid de netsnjaers meu op den drukken rijweg blijven rijden. Er is echter iets anders, waarop de politie naar onze meening wel eens mocht letten, en dat is het rijdgn met zijn drieën of vieren naast elkander op den rijweg en dat óók in groote drukte. Het verkeer wordt daardoor belemmerd. Het is te hopen dat de fietsrijders hieraan ge dachtig zullen zijn. Ongelukken kunnen dan wor den voorkomen. BEZOEK VAN EEN JONGENS-FANFARE CORPS. Het jongensfanfarecorps van den Oosterspeel tuin te Haarlem is een dagje te Bloemendaal ge weest. Men trof het aanvankelijk met het weer slecht, zoodat een groot gedeelte van den dag in het Jeugdhuis moest worden doorgebracht. Tegen den middag klaarde het weer op en werd een wandeling door het dorp gemaakt. De jongens Speelden daarbij verschillende mar- va,II AVAtJtiU WCJLl, UWtCivuuui.» Vö een damesbontje; R Stoffer, Bosoh en Duinlaan 12, Bloemendaal, een rijwielsleutel; H. A. Vos, Ramplaan 97, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; Paviljoen Nieuwe Zeeweg, een heeren- hoed; Stadlaiider, Plataanstraat 66, Haarlem, een gouden ring; aan den politiepost, Noordzee strand: een badschoen, een badmuts, een kam in etui, een paar witte kinderschoentjes, waarin een paar kousjes, een kruk van auto-portier, een haakpen, een bril, een ceintuur, een rubber zeiltje; aan het bureau van politie te Overveen, en damesbontje. borden". Dat maakt op mij een onaangenamen indruk. Ik zie er alleen willekeur in en niet be zorgdheid voor de veiligheid, want, dan war^n er bij no. 180 ook borden. Ik wacht op daden van den wethouder. U mijnheer de Redacteur beleefden dank. Een inwoner van Bloemendaal. 3 Aug. '31. (Nu het „hoor en wederhoor" is toegepast, sluiten wij hiermede de discussie over deze aan gelegenheid. Red. „Het B. W.). OBERIAHNSTEIN Mbimivu RVI I B Alle benoodigdheden als:

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4