I LFaber Zn., Sebrs. Hi IIESSEN voor KENNEMERLAND en HAARLE UPS' KMsiriÉtii ei Kofferfclais Het jubileum van JLOEMENDAAL's BLOEI". E. fl. Ill DEN iOSCi, «fe L H. VAK DER STEUR Ir. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD RUTTE DE TWENTSCHE BANK N.V. Kleine Houtstraat 10, Haarlem 1 P. VAN DER STAD Viseh Zoekwedstrijdjnummer, 25sie laargang. 23 Augustus 1931. No. 34. N.V. DRUKKERIJ VOORHEEN OE ERVEN LQOSJES Bloemendaalsche Kopjes en Pannekoekjes 8LOEMENDAAL - BLOEMENDAALSCHEWEG 14. GE GEBEURTENIS VAN DE WEEK. Onderhoud met WHs*. F. J. D. Theyse. Wat is beoogd, wat is gedaan en wat in de toekomst valt te doen. „Bloemendaai voor de Bioemendaiers' Viool- en Peano-onderwijs Oranje-Nassaulaan 9 O'veen. Plantsoenlaan 19 Bloemendaai H Vilt D gemakkelijk loopeu, probeert 8, 9 dan onze SCHQBNEIH eens MAAT- en RIPARATIE-ISBICHTIN6 le klas Eeeren- en Dameskleermakerii STEEDS HET NIEUWSTE in stoften en modellen Prijzen billijk Bieemenmagazijn „DE DAHLIA" - Verbindingsweg Bioemendaal, UI. 22338 ARTISTIEK BLOEMWERK - BRUIDSWERK - KRANSEN 31 Augustus. WILD EN GEVOGELTE Balm Bioemendaal. Agenda. PLAATSELIJK NIEUWS. Het Bloemendaalsch Weekblad 1 BLOEMENOAAL Tel, 22192 QVERVEEN Tel. 10388 Sinds 1866 het beste adres voor uw AARDAPPELEN, GROENTEN, VRUCHTEN, en COMESTIBLES. Uitsluitend Ie kwaliteit tegen billijke prijzen ADVERTENTIËN AdvertentiSn per regel f 0.15 Vraag en Aanbod, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling Elke regel meer f 0.10 Advertentiën bij contract belangrijke korting VOOR REDACTIE, ADMINISTRATIE EN ADVERTENTIEN wende men zich tot de Ged. Oude Gracht 88, Haarlem Telef. 10144 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.75 Bloemendaalscheweg Tel. 22184 59-71 COMESTIBLES FIJNE VLEESCHWAREN DELICATESSEN Heelt U onze heerlijke al geproefd??? IETS FIJNS BIJ DE THEE WETTIG GEDEPONEERD In het begin van het jaar, toen de vereeni-' ging „Bloemendaal's Bloei" het vierde eener eeuw bestand, werden in ons blad uitvoerige historische mededeelingen gedaan omtrent de vereeniging, die voor Bloemendaai in het ver leden van zooveel beteekenis is geweest. Thans gaat de Vereeniging haar jubileum vieren met de opvoering van een blijspel in drie bedrijven „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho". Op den dag, dat dit nummer onder de oogen onzer lezers komt, Zaterdag 29 Augustus heeft de vertooning er van plaats, Bloemendaai en Bloemendalers zijn in feeststemming, er heerscht in heel de gemeente feestvreugde, en met reden! Jubiieeren legt verplichtingen op. Daarvan is, zoo bleek ons, de volijverige en met veel geestdrift bezielde voorzitter van „Bloemendaal's Bloei", mr. F. J. D. Theyse, zich ten volle bewust; het kwam uit in het on derhoud, dat we naar aanleiding van het jubi leum met hem hadden. Natuurlijk is in dat onderhoud over veel en velerlei gesproken. Al dadelijk kwam het ge sprek op het doel en het karakter van „Bloe- mendaals's Bloei". Als we mr. Theyse de vraag stelden of de Vereeniging ook werkzaam is geweest ter bevordering van het vreemdelin genverkeer of ter bevordering van het kiezen van Bloemendaai als woonstede, zeide hij ons, „Heel de geschiedenis der Vereeniging druischt in tegen de gedachte, dat ze zou zijn een Ver eeniging ter bevordering van het Vreemdelin genverkeer. Dat is nooit het doel van „Bloe mendaal's Bloei" geweest. Trouwens de ge meente Bloemendaai heeft reeds zooveel na tuurlijke attracties, natuurschoon en andere, dat het geheel en al onnoodig is voor Bloemen daai naar buiten propaganda te maken, om de vreemdelingen te trekken. ..In dat opzicht staat Bloemendaai er geheel anders voor dan andere gemeenten. Ook is het genoeg bekend, dat Bloemendaai groote waar de heeft voor den vreemdeling om zich hier te vestigen. En voor de gemeente heeft het geen beteekenis dat hier komen wat men noemt dag jesmensehen". We kwamen daarmede al dadelijk op de kern der kwestie waarom „Bloemendaal's Bloei" is opgericht, waarom de Vereeniging er is en waarom ze recht van bestaan heeft. Want mr. Theyse ging voort met op te merken, dat het doel der Vereeniging is te bevorderen dat de gemeente voor de bewoners zóó aangenaam mogelijk wordt en ook bij de burgerij belang stelling voor den bloei van Bloemendaai aan te aweeken; daarvoor haar medewerking in te roepen. In het kort vatte hij het aldus samen. „Bloemendaai voor de Bloe mendalers". Zoo is 't, zeide hij „het stre ven van „Bloemendaals Bloei" in de geschiede nis der Vereeniging altijd uitgekomen". Zeker, de Vereeniging heeft wel eens iets gedaan in het belang van het vreemdelingenverkeer, ze heeft bijv. om eens iets te noemen, wel eens wegwijzers laten plaatsen, die den weg naar t kopje aangaven. Maar, dat was maar een bijzaak. „Haar voorname doel was steeds het belang en den bloei van Bloemendaai zelf te bevorderen". Komende op de geschiedenis van de Vereeni ging, zeide de heer Theyse ons, dat een groot gedeelte daarvan in den tijd valt, dat Haarlem Bloemendalers werkzaam te zijn in het belang yan het zelfstandig voortbestaan van de ge meente Bloemendaai. Echter niet alleen aan het zich verweren te gen annexatie heeft de Vereeniging zich in die jaren gewijd. „Ze heeft ook", verklaarde de heer Theyse, „met vele aangelegenheden van plaatselijken aard en van plaatselijk belang zich bezighouden. Vele van die aangelegenhe den werden in „Bloemendaal's Bloei" bespro ken. Ik mag bijv. er aan herinneren hoe de zaak van de oprichting van het Kennemer Ly ceum het eerst in „Bloemendaal's Bloei" is be sproken. Het was in den tijd dat Mr. Lioni voorzitter was. Het heeft ook gemaakt dat Mr. Lioni. de eerste voorzitter van de vereeniging Kennemer Lyceum" is geworden. Mr. Lioni fieeft het voorzitterschap van „Bloemendaal's Bloei" alleen ais tijdelijk aanvaard met den opzet, dat, als aangaande de annexatie zou zijn beslist, hjj het neerleggen zou. Dat heeft hij ook gedaan. Nadat de annexatiewet 1928 was tot stand gekomen, trad hjj a,f en verlieten met hem het Bestuur der Vereeniging, de hee- ren Jbr. B. de Jonge van Campens Nieuwland en S. P. Rijnierse, die mede langen tijd in het Bestuur zitting gehad hadden." In het nieuwe Dag. Bestuur werden gekozen als voorzitter mr. Theyse, als secretaris de heer C J. Bruyn en als penningmeester, de heer J. A Boskamp. Nadat de strijd voor het zelfstan dig bestaan der gemeente was volstreden had de Vereeniging meer gelegenheid gekregen om te zien en aandacht te schenken aan andere dingen, die verband hielden met den bloei der gemeente. Van haar was o.m. reeds uitgegaan het plan der feestelijke viering van de opening van den Zeeweg. „Toen", zei Mr. Theyse verder in zijn mede- deeling van wat de Vereenging zoo al heeft ondernomen, „het voornemen was een nieuw postkantoor te bouwen nabij het station Bloe mendaai heeft de Vereeniging daartegen ge ageerd en met succes. De actie, door haar ge voerd, heeft er toe geleid dat het plan werd opgegeven en dat door het Rijk is gekocht her perceel, waar nu nog het postkantoor in is. Het nieuwe Bestuur nam ook in studie het vraagstuk van een betere verbinding tusschen de onderscheidene deelen der gemeente. Ver schillende besprekingen werden gehouden met exploitanten van autobussen en tenslotte kwam het dank zij den ijver van het Gemeente bestuur tot de instelling van den eersten autobusdienst, die van den heer Olie. Er werd óók aandacht geschonken aan de kwestie van een nieuw raadhuis. Ter voorlichting aangaan de die quaestie schreef het Bestuur een verga dering uit, waar de heer Gratama de noodige voorlichting gaf. Bij het al was het niet de bedoeling te gaan doen, wat is des gemeentebestuurs, het be stuur was zich wel bewust, dat de leiding van het gemeentebestuur moet uitgaan maar te getuigen van medeleven, waar het geldt de belangen der gemeente en het gemeentebe stuur in de gelegenheid te stellen de stem van de burgerij te hooren. Toen de gemeente Haarlem een onteigening voorbereidde om te komen tot uitbreiding der terreinen van het prise d'eau der Haarlemsche de annexatiepogingen aanwendde; waarmede waterleiding besloot het Bestuur Dr. Thjjsse center niet is gezegd dat de zucht naar annex atie en de gebiedende noodzakelijkheid voor Bioemendaal om zich daartegen te verzetten, de aanleidende oorzaak van de stichting der Vereeniging is geweest. Reeds van 1902 datee ren de pogingen tot annexatie. Het verweer tegen die onnexatiezucht heeft gedurende de eerste 21 jaren van het b-staan der vereeni ging een belangrijk deel ha er werkzaa 'en uitgemaakt. Ze openbaarde zich in dat opzicht als een echt Bloemend - Isc e ''trttHijinjt met als tt voor de uit te noodigen ter zake de noodige voorlich ting te geven, omdat het in de wijze van wa terwinning door Haarlem toegepast, een gevaar zag voor het natuurschoon. Er werd gevreesd, dat die manier van winning zou maken, dat te veel water aan de duinen werd onttrokken en dat daardoor ten nadeele van de flora en de four- zou gewerkt worden. Het winnen van het oppe'. vlakte-water werd eensdeels onnoodig geoordeeld, en anderdeels een gevaar geacht voor het natuurschoon. Dr. Thijsse heeft uit- ■PPpy. Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School Opgericht 1903 Telefoon 10303 eengezet, dat het systeem dat Haarlem toe past, zou leiden, bij verdere uitbreiding tot ver arming van het duinlandschap". Het Bestuur zag vervolgens een andere zaak onder de oogen, ook voor Bioemendaal van veel belang, n.l. het gevaar van bedreiging en aan randing van het natuurschoon in eigen gebied. „Het staat er zoo mede", lichtte de heer They se ons toe, „dat bijv. op grond van de Woning wet de gemeenteraad het recht en de bevoegd heid heeft in het belang der volkshuisvesting allerlei verordenende bepalingen te maken. Die bepalingen zijn dan gegrond op een algemeene wet. Maar anders staat het met bepalingen, die zouden worden getroffen ter bescherming van natuurschoon. Deze zouden niet berusten op een algemeene wet. Er is niet een Rijkswet tot bescherming van natuurschoon. Het is der halve de vraag of de Rechter een verordening met bepalingen ter zake,"an 'bescherming van natuurschoon verbindend zou verklaren. „Het is de quaesitie in hoeverre de bevoegd heid van de gemeente in dezen gaat. Op aan raden van den Burgemeester besloot het Bf stuur het lid der Eerste Kamer de heer H Polak, een lezing te laten houden over de zaak van heit behoud van het natuurschoon. Al die samenkomsten, die het Bestuur organiseerde om voorlichting te geven over zaken voor de gemeente van belang hadden mede ten doel. vervolgde de heer Theysse, om de Vereeniging nog meer bekendheid onder de burgerij te ge ven, om te laten uitkomen hoe de Vereeniging het algemeen belang der -gemeente Bioemen daal beoogt te bevorderen. In dat verband moge ook genoemd worden het optreden van den heer Tillema met zijn Borneofilm. „Het al liet zien, dat „Bloemendaals Bloei" er is en dat een Vereeniging als „Bloemen daals Bloei" er behoort te zjjn, omdat ze werk zaam is in het belang van Bloemendaai en de Bloemendalers. Het Bestuur der Vereeniging gaf ook acte de presence bjj de tot stand koming van al hetgeen voor Bioemendaal van belang is. Ik mag er aan herinneren, merkte Mr. Teyse op, hoe bijv. het Bestuur vertegen woordigd is geweest bij de opening van scholen hoe 't blijk gaf van belangstelling bij de opening van het Jeugdhuis door de aanbieding van een raam van gebrand glas. „Er is ook finantieele steun verleend aan de beide muziekgezelschappen in onze gemeente. Nog pas besloot de Vereeniging een subsidie te geven aan de „Bloemendaalsche Reddings brigade", als bewijs van h'aar instemming met het doel der Brigade. En nu gaat „Bloemen daals Bloei" haar jubileum vieren. Met opzet werd besloten hot te vieren met het geven van een openhichtvoorstelling voor alle Bioe- Bloemendalers, waaraan medewerken jongelui uit alle groepen der bevolking. De achtergrond er van is om een aanknoopingspunt te hebben om voort te gaan in de richting, om in „Bloemendaals Bloei" alle groepen der bevolking bij elkaar te krijgen, om voor het streven der Vereeniging belangstelling te krijgen bij alle groepen der bevolking. verklaarde Mr. Theyse. „Het is van veel gewicht dat de Vereeniging in de toekomst mag rekenen op de belangstel ling der jongeren. Het is mede van belang, dat het contact tusschen de Vereeniging en de burgerij sterker wordt. Daarom verwachten we zooveel van deze openlucht-voorstelling," verklaarde Mr. Theyse. „Is er nog reden van bestaan voor de Ver eeniging?" vroegen wij. „Reden van bestaan voor een vereeniging ais Bloemendaal's Bloei" is er steeds in onze gemeente", antwoordde de heer Theyse. „Het is de plicht voor Bioemendaal om naar twee kanten toe te zien. Vooreerst. Bioemendaal is een mooie gemeente. Dat heeft een gevaar lijken kant. Het zou kunnen gebeuren, dat in de toekomst weder aanslagen op het zelfstan dig bestaan der gemeente werden gepleegd; dat weder anderen op haar het begeerige oog gingen slaan. Waakzaamheid is derhalve noodig. „In de tweede plaats Bioemendaal is een ge meente van een groote uitgestrektheid en met een groote verscheidenheid van bevolking. Tr zulk een gemeente ie het van groote waarde, dat er een orgaan is, in casu de vereeniging „Bloemendaal's Bloei", die tracht alle groepen Origineele ontwerpen voor tuinaanleg. Bekroond met iio^tejiKkrseheiding der bevolking bij elkaar te houden en de een heid der bevolking, als burgers van Bloemen daai, te bewaren. „Of de Vereeniging' óók in de toekomst nut- ,tig werk zal kunnen doen, hangt zeker voor een groot deel van de Bloemendalers zelve af. De vereeniging telt thans slechts een goede twee honderd leden. Ze moet veel meer leden tellen, zal ze veel vruchtdragend wek kunnen doen. Veel hangt ook voor een vereeniging af, ten opzichte van haar werken, hoe de stand harer geldmiddelen is. „Bloemendaals Bloei" behoort te zijn, besloot Mr. Theyse zijn mededeelingen, het centrale vereenigingspunt voor alle Bloemendalers. Per soonlijk ben ik van meening, dat het gewenscht is, dat alle vereenigingen te Bioemendaal fei telijk bij Bloemendaals Bloei als centrale ver eeniging dienden te zijn aangesloten in dien zin, dat haar besturen in het Bestuur van Bloemen daals Bloei zijn vertegenwoordigd. De ver- 'niging „Bloemendaals Bloei" kan dan op- ,caclen voor belangen die verschillende vereeni gingen gemeen hebben." Uit het onderhoud dat we met Mr. Theyse hadden, is onomstootelijk komen vast te staan, dat in het verleden „Bloemendaals Bloei" met gi'oote activiteit in het belang van Bloemen daai en de Bloemendalers is werkzaam ge weest, maar ook, dat de zaken, zóó gezien als Mr. Theyse dat doet, de Vereeniging onder zijn presidium en onder zijn leiding, nog veel nut tig werk kan doen ter bevordering van den bloei der gemeente Bioemendaal en van de be langen der Bloemendalers. De vereeniging mag in opgewekte stemming gaan jubiieeren. Ze mag ook in een stemming van blijmoedigheid de toekomst tegenblikken, waar het inzicht is, datvoor haar nog een ruim veld ter bearbeiding open blijft. De vereeniging heeft nog grootsche plannen. Bloemendalers begrijpt uw eigen belang. Bloe mendalers schenkt „Bloemendaals Bloei" uw belangstelling. Zóó zal al meer die eenheid on der alle groepen der bevolking komen, die „Bloemendaals Bloei" mede beoogt. Hulde aan allen, die in het verleden de Vereeniging heb ben bestuurd en aan hen, die thans het Bestuur er van uitmaken. Hulde vooral aan den bekwamen voorzitter. Mr. Theyse, die als het ware „de ziel der Ver eeniging" is. Onder zulk een voorzitter, het kan als 't ware niet anders, moet de vereeniging wel vooruit gaan. Gelukkig is de band tusschen Vorstin en Volk hier te lande nog steeds sterk en hecht. Het komt uit bij menige gelegenheid; niet het minst als de Koningin verjaart. Dan wappert de vlag vroolijk en blij, dan sieren we ons met den Oranjestrik, dan vieren we feest in opgewekten zin. Daar is in ons kleine Nederland iets waar andere volken niet dan met jaloersheid tegen op zien Dat is de eenheid tusschen vorstin en volk. In deze veel zins bewogen tijdien stemt dat tot blijdschap. Niet zonder reden geeft telkens weder het volk blijk van zijn genegenheid voor zijn Vorstin. Zij toch is het voorbeeld van verheven plichtsbetrachting, Zij toch is de Vorstin, die waarlijk constitutioneel regeert. Zij toch is als vrouw een voorbeeld van waardigheid, Zij toch heeft getoond in de jaren harer Regeering, dat Ze iets voor Haar volk zijn wil. Dat doet Haar bemind en geëerd zjjn. Ver geten wordt het niet hoe het Koningin Wilhel mina is, die steeds hartelijke en warme belang stelling toont in alles wat ons volk vooruit kan brengen die steeds ook van Haar echt natio- nalen zin blijk geeft. De groote sympathie, die er in het land is voor de Koningin spruit wei voornamelijk voort uit haar waardeering voor Haar persoon. Ons landi mag zich recht gelukkig prijzen dat het een Vorstin als Koningin Wilh 'mma heeft. Koningin Wilhelmina is de waarlijk vooraan staande in alles wat goed en edel is. De Vrouwe met die verheven eigeschappen, die den menseh Tel. 10188. Opgericht 1870. KL. HOUTSTRAAT 136, HAARLEM TEL. 23280 (2 lijnen). ©EIS In het volgende nummer van ons blad zal er weer een zoekwcdstrjjd worden uitgeschreven voor de lezers van ons blad waaraan mooie prijzen worden verbonden. De bedoeling is om een in de advertentie kolommen door omgekeerde letters verborgen spreuk op te zoeken. Met het oog op meerdere annonces verzoeken we den adverteerders beleefd, kopie voor adver tenties tijdig gereed te maken en zoo niogelijl, op te zenden, zoodat we voor goede plaatsing kunnen zorgdragen. DE ADMINISTRATIE. in waarheid sieren. Zóó is haar regeering ten zegen in den vollen zin des woords. Op Haar verjaardag willen we danken, dat weder een jaar aan het aantal jaren Haars levens is toegedaan. Tot denvGeyer van alle Gods ga de bede uit: Geef Haar dat goede dat Ze meer en meer ten zegen van het land en het volk moge zijn en geef het volk van Neder land dat goede, dat Koningin Wilhelmina lang voor ons gespaard moge blijven. Dan is nog dagende, al moge het in andere landen stormen en woelen, voor het kleine Nederland een schoone toekomst. B. BIOSCOOPVOORSTELLINGEN. Cinema Palace: iederen avond 8.15, Madamede Pompadour. Rembrandt Theater: iederen avond 7 uur en 9.15, Skippy. Luxor Theater: lederen avond 8.15 uur, De Dui- velsrace en Zeg ja. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Raad der ge meente Bioemendaal, te houden op Dinsdag 1 September 1931 te 14 ure ('s nam. 2 uur) in het raadhuis te Overv-sen. Agenda: 1. Installatie nieuw-gekoizen raadsleden. 2. Benoeming van wethouders. WETHOUDERS BENOEMING. Naar wij tot ons genoegen vernemen, zal Dr. J. Th. Bronwater, indien hij weder tot wethouder mocht benoemd worden, zich deze herbenoeming zal laten welgevallen. Verder wordt ons medegedeeld, dat de recht- sche leden van den gemeenteraad Maandag avond bijeen zullen komen, ter bespreking van de wethoudersverkiezing. Het zal niet onmogelijk kunnen zijn, dat de hierboven door ons gedane mededeeling van -invloed zal zijn op de beslissing, te nomen op de vergadering 1 - - -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 1