Het Bloemendaalsch Weekblad. Een lied van Mevr. Hen- riëtte Roland Holst. BURGERLIJKE STAND, TOONEEL. PLAATSELIJK NIEUWS. Kijkjes Buiten. VAN OVERAL. PREDIKBEURTEN. Verkeerswenkeri. Woensdagmiddag bij de opening van het nieuwe huis van de Arbeidersgemeenschap der Wood- brookers te Bentveld, werd gezegd: 't volgende Schaduwen zwart over elk land; de harten geschokt, de willen onzeker; verscheurd allerwege de broederlijke band.... De eenen knijpen de lippen saam; de anderen weren af verschrikt den beker vol van dien donkeren drank zonder naam Ook wij zijn zoekenden, door twijfel zwak; onze harten slaan vaak met angstige slagen; wij schrikken als vogels bijeen op een tak en laten het onweer over ons gaan inplaats van te worstelen tegen zijn vlagen; wij hebben nog geen beproeving bestaan. Geen engel verscheen nog aan onze oogen; onze hand vond de sleutel niet tot de daad; wij zijn niet over afgronden heen gevlogen. Wij ook zijn maar kindren van het geslacht dat tusschen twee tijde' op de kentering staat en vraagt „wordt het morgen, of wordt het (nacht?" En toch hebben wij dit huis gebouwd; en toch zetten wij zijn deuren wijd open; we hebben de drang van ons hart vertrouwd; wij hebben de stem vertrouwd, die ons riep, wij hebben vertrouwd in de genade, al is ons hart wankel en de zee diep. Ja, diep de zee en ver weg het land en de kruising op haar van ontelbare paden, en de vragen te groot voor hart en verstand. O laat ons niet meer willen doen dan wel EEN NIEUWE VORM VAN ZIEKTE VERZEKERING. Indertijd werd te Gravenhage een commis sie ingesteld, die tot taak had te onderzoeken, op v/elke wijze voorzien kon worden in de me dische verzorging van personen, die te welge steld waren voor een ziekenfonds en toch een particuliere geneeskundige behandeling be zwaarlijk konden bekostigen. Naar aanleiding hiervan werd opgericht: De Ziekteverzekering voor den Burgerstand, waar voor overeenkomsten werden getroffen met heti gemeentebestuur voor ziekenhuisverpleging, met de Ned. Mij. ter bev. der Pharmacie, voor het leveren van medicijnen, met nog tal van andere instellingen, terwijl de doktoren een loyale medewerking toezegden! De verkregen medewerking werd echter ver leend onder de uitdrukkelijke bepaling, dat al-! leen de minder-welgestelden als verzekerden mochten worden ingeschreven, de welstands-' grens werd bepaald op f 4000 voor gehuwden, ■te verhoogen met f50 per kind en f2600 voor ongehuwden. Dat deze stichting in den smaak van het pu bliek viel, valt af te leiden uit het feit, dat te 's Gravenhage in 12 maanden tijd bijna 8000 leden werden ingeschreven. Het succes te Amsterdam is wellicht nog grooter, omdat daar ter plaatse rekening werd gehouden met de opgedane ervaringen te 's Gravenhage. Waar in verband te Haarlem een groote vraag naar dezen nieuwen vorm van verzeke ring bestaat (n.b. vele Haarlemmers lieten zich inschrijven bij de Amsterdamsche afdee- ling) besloot het bestuur ook te dezer stede een afdeeling te vestigen en werden bereids da .overeenkomsten met de plaatselijke besturen en ziekenhuizen afgesloten. Daar alle uitkeeringen, door de getroffen 'overeenkomsten binnen enge grenzen worden gehouden, is de premie niet veel hooger dan die van een gewoon ziekenfonds, zoodat het de instelling ook te Haarlem wel niet aan vol doende deelnemers zal ontbreken. Het kantoor van de Haarlemsche afdeeling is gevestigd: Parklaan 38, tel. 10224, terwijl in Gods ga de bede uit, enz." Dit moet zijn „Tot den gever van alle Goeds, enz." Verder is in het artikel „De Gebeurtenis van de Week", eveneens opgenomen in ons vorig num mer, de onderteekening B. weggevallen. BEVOLKING. Opgave van 27 Aug.3 Sept. '31. Gevestigd: JP. van Dansik, Juliana- laan 19, Overveen; Th. H. van 'der Lugt, Korte Kleverlaan 66, Bloemendaal; Mevr. W. E. Muller von Czernicki, Potgieterweg 17, Bloemendaal; J. M. H. Gabriels, geb. Amendson, Pr. Hendrik laan 106, Overveen; P. E. D. Dyserinck, Donbar Petrilaan 22, Overveen. BLOEMENDAAL. Bevallen: I. C. MetselaarAment. Ondertrouwd: J. B. Sintenie en J. C. M. van Schagen; J. J. Posthumus en J. J. van Eek. Getrouwd: L. M. J. F. Vogel en A. H.Marie; C. E. van Aken en C. Ch. van Bueren. Overleden: A. C. M. Jansen, 53 jaar; W. Krigee, 67 jaar; D. Trompetter, 79 jaar, over leden te Bussum. Roos: „En wie ben jij, bode uit de lucht?" Vlinder: „Een minnebriefje, opgevouwen." Roos: „En wat zoek je?" Vlinder: „De schoonste onder Flora's kinde ren." Roos: „Heb je ze al gevonden?" Vlinder: „Ja, jij bent het." Overveen. K. Z. W. en laat ons vooral niet willen schijnen: erger dan 't kwaad, is van 't goede de schijn. Alles is nu onzeker en verward; er is een baring, onder groote pijnen, en aan haar heeft deel ons eigen hart. Ook in ons brandt iets van het jonge sap; aan den menschheid boom zijn wij levende (loten; in ons hart rumoert drang-naar-broederschap. Dit ééne heeft God ons geopenbaard: in haar dienst, ligt nu zijn gebod besloten en door ha&r dienst wordt het duistre verklaard. Het is niet véél maar het is genoeg. Zoo wij dit ééne maar goed beseffen, zal werkzaam ons vinden elke morgen vroeg, en elke avond vol schroomvallig verdriet, dat niet hooger haar vlam we vermochten te (heffen en anders niet, makkers, en anders niet. (z ij n, i alle buurten van de stad wijkkautoren zijn ge- DE GEMEENTELIJKE KWEEK. In de dagen, dat de Victoria Regia bloeide, is de gemeentelijke kweek door 2600 personen be zocht. FEESTEN TÉ AERDENHOUT. Te Aerdenhout is ook Koninginnedag ge vierd. De feestelijkheden werden geopend met een bloemencorso, waaraan door ongeveer 130 groo- ten en kleinen werd deelgenomen. De uitspraak van de jury was als volgt: Fietsen: le prijs Tilly en Tinneke Frenkel; le prijs Fietje van Woudenberg; 1 prijs Willy Mientje en Nelly Wijntjes; 2e prijs Hanny Duy- kers; 2e prijs Sidny de Kadt; 3e prijs Tom Duymaer van Twist; 3e prijs Ansje Groen. Autopeds: le prijs Kees Hobeyn; 2e prijs Marietje Schaaper; 3e prijs Pim Helderman. Vliegende Hollanders: le prijs Richard Ra- husen; 2e prijs Marie Schade van Westerom. Trekwagens: 1. Dorus Hoyink; 2. Dik Broek- meyer; 3. Mapje Lestrieux Hendrickx. Poppenwagens: 1. Carla Straus; 2. Anke Duymayer van Twist; 3. Beppi'e van Leeuwen. Diversen: 1. Antoon en Constanten Gall; 2. Adriaan van Dijk; 3. Leo Straus. 's Middags 2 uur werden onder leiding van den heer De Boer eenige zangnummers uitge voerd. Na de zang werden verschillende wedstrijden gehouden. De uitslagen van de wedstrijden waren als volgt: Jongens. Bokspringen en hoogspringen: le prijs Gerit van der Burg,-2e prijs W. de Graaf; 3e prijs W. Rinkema. Autoped met eierloopen: 1. A. Markus; 2. B. Lettinga; 3. H. Prinsen Geerlings. Zakloopen en tonkruipen. 1. J. van Waveren; 2. P. Peelen; 3. E. Posthumus Meyes. Zakloopen en tonkruipen: 1. H. Reil, 2. R. Wijngaard; 3. A. van Kesteren. Meisjes Autopedrijden: 1. K. Hobeyn; 2. W. Helderman. Lopen met glazen en blad: 1. C. Ziesenga; 2. F. Henfling; 3. Zus Brandjes. Zakloopen: 1. Clasien Wout; 2. T. Iking; 3. T. Hultzer. Hindernissenwedloop: 1. A. v. d. Veen; 2. A. Hobeyn; 3. Ph. de Clercq. Autoped met hindernissen: 1. M. Wijntjes; A. Groen; M. Aardman. Autopedrijden; 1. A. Hobeyn; 2. P. Helder man; 3. Wfc de Groot. Een alleraardigst nummer was de nu volgen de gecostumeerde voetbalmatch. De jury deed de volgende uitspraak: Fraaiste costuum: le prijs Indiaan; 2e prijs Nar; 3e prijs Sinterklaas. Koddigste costuum; le prijs Koetsier; 2e prijs Zuigeling; 3ë prijs Dubbel gezicht. Tot slot werd een vuurwerk afgestoken. De burgemeester en zijn echtgenoote, wet houder Laan en eenige leden van de feestcom missie te Bloemendaal woonden een gedeelte van de Aerdenhoutsche feesten bij. EEN NIEUWE JEUGDHERBERG. Het bouwen van een „Jeugdherberg" op het Prdvi"^ -'- -■'«Td te Castrieum, is door den Ar T-~ te Amsterdam, opge dragen c-n e en J. Broertjes, te Heemstede en Bloemenaar" ivestimi. NEDERLANDSCHE HANDELSHOOGESCHOOL. We ontvingen het studieplan der Nederlandsche Handelshoogeschool, te Rotterdam 19311932. Het is op aanvrage te verkrijgen aan het bureau van den pedel der Hoogoschool, Pieter de Hooch- weg 122, Tel. nr. 35000. PROPAGANDA VOOR DE INTERN. ONTWAPENINGSCONFERENTIE., Men verzoekt ons opneming van het volgende: De afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Vrouwenbond zal in samenwer king met den R. K. Vredesbond, Kerk en Vrede, Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, N. B. A. S. en J. A. V. op Zondagmiddag 13 Sep tember a.s. een Landdag houden op een terrein a. d. Vrijheidsdreef te Heemstede. Als sprekers zullen optreden de heer L. H. Povel te Bloemen daal, Membre Hollandais du Bureau Catholique International d' information de la Paix a Geneve, voorzitter afd. Haarlem v. d. R.-K. Vredesbond i. N., lid der Directie R.-K. Concentratie bureau te 's-Gravenhage en de heer Anton Hoytink te Amsterdam. Met andere sprekers en spreeksters is men nog in onderhandeling. Het doel dezer openluchtsamenkomst is pro paganda te voeren voor de a.s. Intern. Ont wapeningsconferentie te Geneve in 1932. VAN EEN DUO GEVALLEN. Zaterdag is op den Zeeweg en dame van een duo gevallen doordat de motorrijder met zijn motor aanreed tegen een anderen motor, die plotseling voor een auto moest stoppen. De dame werd aan het hoofd verwond. Na door dr. Mauritz te zijn verbonden, is zij naar het Groote of St. Elisabeths Gasthuis te Haar lem vervoerd. EEN AANRIJDING. Op Koninginnedag heeft op den hoek van de Busken Huetlaan en Bloemendaalsch.- .weg. een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van den B.A.T.O.-dienst en een vrachtauto. De vrachtauto werd daarbij zoo beschadigd, dat hij moest weggehaald worden; de autobus werd licht beschadigd. Tegen den bestuurder van den autobus is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij aan den auto, die van rechte kwam, geen voorrang had gegeven. DIEFSTAL. De politie heeft aangehouden twee bloemist knechten uit Hillegom, beiden G. geheeten, die verdacht zijn zich schuldig gemaakt te heb ben aan diefstal van een partij sjalotten, ten nadeele der firma Van P. te Vogelenzang. Nadat de aangehoudenen waren verhoord, werden zij weder in vrijheid gesteld. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: v. d. Bronk, Joh. Verhulstweg 20 Bloemendaal, een dames-portemonnaie; Hotel „Vreeburg" Bloe mendaal, een bruin wollen blazer; Pensionaat t Kopje, Hooge Duin en Daalscheweg Bloe mendaal, een rieten stoel; Lasthuis, JuJiana- laan 84 Overveen, een geldstuk; C. Hoffschlag, L. v. Dalelaan 22 Overveen, een damestasch met inhoud; Bakhuis, Zandvoorterpa'd 5 Over veen, een zilveren armbandje; Vogel, Bloemen- daalschestraatweg 142 Santpoort, een vermoe delijk gouden armbandhorloge; van Putten, Tramweg 9 Aerdenhout, een stroohoed; J. Ham Hartenlustlaan 3, Bloemendaal, een grijze da mestasch met inhoud; G. Zwarteveen, Lage Duin en Daalscheweg 15, Bloemendaal, een rij- wielpomp; B. de Vries, Kinheimweg 51 Bloe mendaal, een veldflesch; van Riessen, Bosch laan 12 Bloemendaal, een vulpen; P. Smid, Kerkplein 7 Bloemendaal, een kinderschop en een stempel t.n. C. Smit Wzn. Zaandam, Sta tionsplein 154; aan het bureau van politie Noordzeestrand, een ceintuur, een badschoen, een handdoek, een R.K. kerkboekje, een ring met sleutels; aan het bureau van politie te Overveen, een taartdoos t.n. van L. de Boer; een nummerplaat, een kinderportemonnaie; een zakspiegeltje met kam, een huissleutel, een Lipssleutel No 11959, een muts, een rijwiel- pomp. Gevonden op het Feestterrein: P. Smid, Kerk plein 7 Bloemendaal, een sportportemonnaie met inhoud; Bureau van politie Overveen, eeni ge guldens. VERBETERING. In den driestar „31 Augustus", opgenomen in cns vorig nummer, is een zinstorende drukfout ingeslopen. Er staat „Tot den Gever van allei Rott. Hofstaatocneel „MIJNHEER LAMBERTHIER". Tooneelspel in 3 bedrijven door Louis Verneuil. Stadsschouwburg, Woensdag 2 Sept. De geheel naar den eisch des tijds keurig op geknapte Stadsschouwburg, waarmee de heer De Bordes en zijne medewerkers eer in leggen, en waarmede de directeur, de heer van Hees zeer ingenomen is, heeft het seizoen 1931'32 geopend met het sterke speelstuk Van Verneuil, waarin Danteske en Shakespeariaansche (Lady Macbett) motieven zijn verwerkt, en welks ge gevens en situatiën heelemaall niet zoo onwaar schijnlijk zjjn als zij op het eerste gezicht schij nen. Ons, die het stuk voor de tweede maal zagen, trof thans bovenal de geweldige kracht door Cor van der Lugt Melsert en zijn beminne lijke vrouw Annie van Ees in dit twee-personen- stuk ten beste gegeven. De eenzijdig gerichte liefde 'en wederliefde van de twee figuren Maurice en Germaine, doet denken aan de einde- looze, slechts tot elkaar zich richtende liefde der twee figuren uit Dante's Comoedia, die, omdat zij samen zich hebben losgemaakt van het Al. leven, samen eindeloos lijden. Geweldig is de uitbeelding door Van der Lugt Melsert gegeven aan 'de wroeging van den dood- slagor-uit-hartstodht, en zoekt men vooral moraal in een stuk; welnu dan is die daar. Maar .grooter dan deze, is de tegen geen enkele onoprechtheid-, onwaarachtigheid, ja, leugen op ziende, zich zelf volkomen offerende liefde van de vrouw, die het Al-leven vereenzelvigt met den eenigen man, die haar bemint om haarzel- ve en zonder eenige bijbedoeling. Aankleeding regie, spel, toewijding, alles was zooals we dit van deze beide waarlijk groote tooneelspelers gewend zijn. Dit is hooge Kunst, voor welke ons slechts past eerbiedige bewon dering, door den aard van het stuk met zekere huivering gepaard. Zijn wij menschen ook zoo? Ja, inderdaad. Helaas, kan rnen zeggen. Het seizoen zette aldus ernstig en belangrijk in. EEN GEZELLIGE PRAATJE IN DEN TUIN. Paardebloem op de grasrand fluistert door de kiertjes van haar halfopen omwindsel: „Dikke lucht vanmorgen." Roos op 't bloembed: „Daarom behoef je nog zoo benauwd niet te kijken. Waag het er maar op, net als ik, en zet je bloem maar wijd open." Paardebloem: „Ik denk er niet aan. Er komt regen." Madelief: „Dat zeg ik ook. 'kVoel me zoo rillerig. Ik blijf in mijn schulp, hoor. Da-a-a-g! Roos tot Zonnebloem: „Denk jij ook, dat de zon niet doorkomt?" Zonnebloem: „Och, praatjes van die lui Dat hangt immers van m;j af." Gieter: „Van jou? Tut, tut! Als ik het wil, dan zal 't regenen. En als Ik mijn hoed afneem, dan zal 't gieten." Populier aan den slootkant: „Hoor me zulke verwaande lui eens aan! De eene komt pas een maand kijken en wil nu al over mooi weer be schikken. Eerst nog' wat groeien, hoor! En de andere..." Zonnebloem: „Ik ben bijna zoo groot als jij, en dan met mijn gouden zonnen!" Populier: „Da's waar, die heb je. Je bent tenminste meer mans dan die onnoozele gieter met zijn regenbuitjes van een minuut. Een mie zerig gedoe. En wat is trouwens een buitje zonder wind of storm? Dien kan ik alleen maken." Gieter: „Toe, laten wij eens samen doen. Ik regenen en jij er wat wind bijzwiepen." Populier; „Pas op dan!" Gieter: „Gunst, ja, wat ratelen je bladeren en wat zwiept je top!" Zonnebloem: „Nu is 'tmooi genoeg. Regen en wind vervelen zoo gauw." Madelief: „Ja, geef jij nu maar wat zon, asjeblief." Roos: ,,'tWas toch een verkwikking, die regen. Zie, als glinsterende paarlen hangen de droppels aan mijn roode kleeren." Framboos: „Ja, nichtje, jij bent heel mooi, veel mooier dan ik. Alleen de geur, die hebben we gemeen. Maar waarom draag jij stekels?" Roos: „Om te steken natuurlijk." Framboos: „Maar ze eten jou toeh niet? Roos: „Nee, ze plukken mij." Kasper in den vijver: „Goed gezegd. Ze halen mij uit het water. Daarom steek ik ook, met mijn graten." Distel: ,Ja, maar te laat. Ik die 't, voor ze mij in handen hebben." Roos: „Ruik jij zoo vies?" Distel: „Ik nee, dat doet die sjalot." Sjalot: „Niet waar, de uien doen 't." Uien: „Nee, wij niet, maar die reseda geeft zoo af." Peen: ,,'kHeb met mijn wijsvinger al eens rondgevoeld, wie 'tkon doen. Maar zeker weet ik het niet." Aardappel: ,,'kZou je willen helpen zoeken, maar ik merk, dat ik hoven op mijn kindertjes zit." Aardbei: „En wat wil die glibberige vrind zoo dicht bij mij Slak: „Ik.wou je een zoen geven," Aardbei: „Zoo, kom dan maar." DE WIERINGERMEERPOLDER. Geleidelijke voortschrijding cul- tuurwerkzaamheden. Wij ontvingen het volgende perscommuniqué: De cultuurwerkzaamheden in den Wieringer-j meerpolder schrijden geleidelijk aan voort. Reeds! 'ongeveer een derde gedeelte der totale opper vlakte van ongeveer 20.000 H.A. is van slooten en greppels voorzien. Het oogsten van het eer ste gewas is in vollen gang en dezer dagen werd het eerste brood van Wieringermeerrogge ge bakken. En dit alles reeds ondanks het feit, dat de nieuwe polder nauwelijks een jaar droog is. Over een oppervlakte van ongeveer 300 H.A. voor een groot deel juist van de dekvrucht ont daan, ontwikkelt zich het jonge gras- en kla- ivergewas voorspoedig en vraagt om beweiding, (liefst met schapen. Groote kudden schapen kun- 'nen er gedurende geruimen tijd goed voedsel vinden. De directie van den Wieringermeerpol- jder, die haar zetel heeft te Alkmaar, Kennemer- ipark 25 en belast is met het in cultuur brengen 'wan den polder is gaarne bereid omtrent de laanneming van schapen voor beweiding alle (verlangde inlichtingen te verstrekken. Dit najaar wordt wederom een groot complex ingezaaid, zoodat volgend jaar in nog grootere mate gelegenheid tot beweiding met schapen, eventueel ook met jong vee, enz., kan worden gegeven. In het verstreken seizoen werd aan verschillen de personen gelegenheid geboden tot proefne mingen met het telen van onderscheidene ge wassen, o.a. ook bloembollen, welke algemeen goed zijn geslaagd. Ook voor het cultuurjaar 1931-1932 wordt deze gelegenheid opengesteld. Gegadigden kunnen zich hiervoor eveneens tot genoemde directie wenden. Ongetwijfeld zal een en ander de belangstelling, welke dit jaar bij zonder groot was, volgend jaar nog belangrijk: doen toenemen. Was de nieuwe polder dit voorjaar zoover de gezichtseinder reikte nog één ononderbroken vlakte, in enkele maanden tijds is daarin groote. verandering gebracht. Thans treft men n.l. op verschillende punten reeds groote landbouwlood-j sen aan, terwijl de eerste 20 woningen in heti eerste kerndorp bij Sluis I binnen enkele weken' zullen worden betrokken. De bebouwing in dit! kerndorp zal in de komende maanden worden voortgezet. Reeds zeer spoedig wordt ook met de stichting van woningen in het tweede kern- dorp, bü Sluis IH een aanvang gemaakt. Heti streven der directie is ar op gericht om de be woning van de kerndorpen zoo doelmatig moge lijk te maken. Maatregelen voor den aanleg van waterleiding en electriciteit zijn in voorbereiding. Eenige kerkgenootschappen beginnen spoedig inet de stichting van wijkgebouwen voor de godsdienstige verzorging der Wieringermeerbe - woners. Binnen enkele maanden zal zich een geneesheer in den polder vestigen, terwijl het particulier initiatief gereed staat zoodra moge lijk de wijkverpleging ter hand te nemen. Ook ter voorziening in de behoefte aan gewoon lager onderwijs zijn de vorbereidende stappen reeds gedaan. Zijn de beide bovengenoemde toekomstige dor pen thans reeds door middel van breede rij wielpaden, waarop licht autoverkeer mogelijk is, met het oude land verbonden, aan den aan leg van verharde wegen wordt hard gewerkt, zoodat ook de verkeersverbinding met de dorpen binnen enkele maanden aanzienlijk zal zijn ver beterd. Volgend jaar reeds zullen ongeveer 250 gezinnen in den polder woonplaats kunnen vin den, hetgeen voor de neringdoenden en kleine industriëelen een prikkel zal zijn zich in de nieuwe dorpen te vestigen. De directie van den Wieringermeerpolder heeft dit .voorzien en daarom de noodige maatregelen getroffen voor de beschikbaarstelling van bouw- 'perceelen in erfpacht. Zij ïs gereed om reeds thans aanvragen in behandeling te nemen mi bereid om alle inlichtingen te verstrekken. Eglise Wallonne. Dimanche 6 Septembre, 10(4 h., Monsieur pasteur Paul Berthault. de la Haye. W DE TERTIAIRE WEGEN. In een adres aan Ged. Staten der onder scheidene Provinciën, met uitzondering van Noord-Holland, heeft het bestuur van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland de aandacht gevestigd op den onhoudbaren toe stand der tertiaire wegen en op de noodzake lijkheid in dezen toestand zoo mogelijk spoe dig verbetering te brengen. Het zet uiteen, dat krachtige maatregelen noodig zijn om er voor te zorgen, dat de be doelde wegen tenminste voor het verkeer bruik baar blijven. Wordt, kegt het, niet spoedig in gegrepen, dan zal de toestand zoodanig ver ergeren, dat het in orde brengen dier wegen, die voor het verkeer niet kunnen worden ge mist, bijna ondraaglijk zware financieele offers eischen zal. Verder herinnert het er aan, dat de minister van Waterstaat afwijzend op een verzoek van den Bond heeft beschikt, om maat regelen te treffen, waardoor uit het Rijks wegenfonds aan de Provinciën jaarlijks gelden zouden worden verstrekt, ten behoeve van de verbetering der tertiare wegen. Onderwijl heeft gaat 't aldus voort het College van Gedeputeerde Staten in Noord- Holland, eveneens overtuigd van de noodzake lijkheid tot het zoo spoedig mogelijk ingrijpen ter verbetering van de tertiaire wegen, aan de Staten van deze provincie het voorstel gedaan uit de Provinciale geldmiddelen zelf een bedrag af te zonderen ten behoeve van de verbetering van die tertiaire wegen, welke op een zooge naamd aanvullend wegenplan door de Provincie zouden worden gebracht. Tevens werd een der gelijk aanvullend wegenplan ter goedkeuring aangeboden. Aan de Colleges van Ged. Staten der andere provinciën wordt verzocht op soortgelijke wijze maatregelen te willen treffen en over te gaan tot het opmaken van een aanvullend Provinci aal wegenplan en tot het beschikbaar stellen van gelden op soortgelijke wijze als door de Ged. Staten van Noord-Holland is geschied. Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh vaa Eysinga. „Gods Verborgenheden". (Dan. 2:22) Collecte Orgelfonds. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur Ds. M. J. Punselie, Leiden. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, ds. J. C. van Djjk, Overveen. V.m. 10 uur, de heer W. Dankbaar, beroepen pred. te Kuinze. Geref. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur en n.m. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard. Collecte voor de Diaconie. Nederl. Protestantenbond, afd. Bloemendaal. V.m. 10uur, wegens verhindering van Prof. Dr. G.J. Heering, Mej. A. H. A. Bakker, theol. doet., Amsterdam. De Vrije Katholieke Kerk. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis, met Praedi- catie van Priester Ko Borsten. Woensdag 9 September, 8 uur n.m., Vespers en Lof. Donderdag, 10 September, 7.30 v.m., Stille H. Mis. WAAROM NEDERLANDSCH FABRIKAAT? Wanneer wij bedenken, dat ons land is gebleven buiten den oorlog, dat het ligt in het verkeers- eentrum van Europa, dat wij steeds waren een arbeidzame natie, dat er nooit een tijd is ge weest, dat de wetenschap zoo groote vorderingen heeft gemaakt, dat wij, Nederlanders, van onze koloniën 200 a 300 millioen gulden 's jaars aan uitkeeringen ontvangen en wanneer wij daarnaast zien, dat onze kapitaalvorming te wenschen laat, dat de belastingen een ongehoorde hoogte heb ben bereikt en dat de werkloosheid overweldigend groot is, dan komen wij tot de overtuiging, dat er lekken zijn, waardoor onze welvaart wegvloeit. Een van die lekken ïs, dat wij onze inkomsten niet goed besteden. Dat wü niet altijd het bin nenslands voortgebrachte koopen als het met het buitenlandsche kan mededingen. Hoeveel werk- loozen zouden te werk worden gesteld in het moreel en economisch belang van geheel Neder land, indien alle Nederlanders allereerst tracht ten Nederlandsch fabrikaat te koopen? DE WEGGELOOPEN POEDEL EN DAG VAARDINGSSTIJL. 't Ongemuilbande hondje van een koopman te Magelang in Midden-Java was opgepakt en naar z'n baas teruggeloopen, die 't stiekum ge houden had. Daarvoor moet de man terecht staan voor den Raad van Justitie te Semarang en dit simpele levensgeval staat nu in de dag vaarding in het sierlijkste juridische Neder landsch aldus omschreven: dat hij (beklaagde) op Maandag 5 Januari 1931 in zijn woning te Magelang, ter wijl op 3 Januari 1931 een hem toebehoorende noedelhond op last van de politie te Magelang in opvolging van een op grond van art. 4 Stbl. 1926 no. 451 door den resident van Kedoe d.d. 6 Augustus 1930 geslagen besluit en öp grond van art. 5 van genoemd Stbl. was opgepakt en naar een bewaarplaats op pasar Menowo te Magelang was gebracht, aangezien deze hond zonder muilkorf en zonder aan een touw of ketting van niet meer dan 2 meter lengte te worden vastgehouden, rondliep, welke hond den daarop volgenden dag uit deze bewaarplaats was weggeloopen, dan wel huiten voorkennis van de politie daaruit was bevrijd, en weder in het bezit van beklaagde was gekomen, opzette lijk niet heeft voldaan aan de door den onteer- commissaris van politie ter genoemde plaatse V., derhalve een ambtenaar, belast met de op sporing van strafbare feiten, krachtens wette lijk voorschrift gedane vordering om dezen hond weder ter beschikking van de politie te stel len Staat nimmer op den rijweg stil en vooral niet in bochten of op hoeken. Steekt een rijweg vlug, loodrecht over. Kijkt eerst links, daarna rechts, goed uit of U veilig kiont oversteken. Steekt nooit onmiddèllijk achter een voertuig vandaan den weg over. Kijkt eerst goed uit of de weg daartoe veilig is. Spring niet op of van een in beweging zjjnde tram. Loopt niet met een rijwiel aan de hand op het trottoir. Gaat hij drukke tramhalten achter elkaar in de rij staan; wacht nimmer staande op den rijweg, de komst van de tram af. ruimte voor passeeren te laten. Ook voetgangers zijn volgens de wet ver plicht voor andere weggebruikers behoorlijk Loopt niet onnoodig op den rijweg en op het rijwielpad. Maakt gebruik van het voor U rechts ge legen trottoir of voetpad. Staat niet stil op het trottoir, indien ge daardoor den doorgang voor andere wandelaars belemmert. Laat U nooit meetrekken door auto's, ook al hebt ge haast; dit is levensgevaarlijk. Rijdt niet uit met slecht werkende remmen. Neemt af en toe op den weg remproeven en ge weet op welken afstand gij, misschien wel onmiddellijk, voor een of ander geval kunt en moet stoppen. Draagt zorg voor een goede afvoer van gas sen en een goede geluiddempende inrichting. Controleert dikwijls Uw stuurinrichting. Wacht met reparatie van dit belangrijke onder deel niet, totdat gij door een ander daarop moet worden gewezen. Dit kon weieens te laat zijn. Bedenkt, dat op te snel rijden dikwijls onmid dellijk vonnis wordt geveld; niet alleen over U, doch ook dikwijls over hen, die U vergezellen en waarvoor gij verantwoordelijk zijt. Houdt U aan de regels van den weg, rijdt be zadigd, en geeft blijk van een goede verkeers- opvoeding. 4

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 4