GOSEN SCHIERING Centrale-Verwarming Oliestookinri ehtlngen. TECHNISCH-BUREAU Het Bloemendaalsch Weekblad HAARLEM TEL. 12660 BURGERLIJKE STAND. Circus Sarrasani. Verkeerswenken. meegaand met het internationale streven naar verijling der materie; hij roemt ook de be hoorlijke architectonische geleding van ruim ten en massa. De gangen en wanden zijn voor een groot deel uitgevoerd in wit marmer, hier en daar zijn goudtegels aangebracht. Rub- bervloeren in de gangen maken het loopen ge makkelijk en geruischloos. De trap en vloer tegels zijn stroef. De binnenplaats bestaat voor een goed deel uit een vijver, waarvan het water door de ommetseling en weerkaat sing van plantsoen romantisch aandoet. Heel Hilversum is trotsch op zijn raadhuis. Men bouwde er 2 jaar over. De kosten waren 1V2 millioen. ANNEXATIE VAN HAARLEMSCHEN GROND DOOR BLOEMENDAAE. De aannemer der vuilnisberging in onze ge meente, welke nog steeds tot groote ergenis en overlast (ook door de rattenplaag) aan onze ingezetenen, Bersee Jr. en Öintemie (die op nieuw bij de Gezondheidscommissie klaagden), bezorgt, heeft het thans onderstaan een 500 M3 grond van het onder Haarlem gelegen weiland weg te voeren naar Bloemendaal, naar men zegt naar het gemeente-terrein bij de Op. L. School in Aerdenhout. Dat de aannemer G. Hulsebos hiermee tevens het contract over treedt, dat hij met de eigenaren van het land had, waarmee naar wij vernemen o.a. de nieuwe Haarlemsche Wethouder, de heer Van Liemt in relatie staat, maakt de zaak dubbel vreemd. VOORUITGANG NA STRUBBELING. De bouw der in het bosch van de Schapen duinen gelegen arbeiderswoningen is weder begonnen, nadat de aannemer tegenover de Woningvereeniging en de architecten bij arbi trage in het ongelijk was gesteld in een om vangrijk geschil, dat ontstaan was 'over het grondwerk. Het is echter niet waarschijnlijk, dat vóór den winter meer dan 20 woningen gereed komen. ONGELUKKEN OP DE WEGEN. EEN OPMERKING VAN CHARIVARIUS. Dat de auto niemand ontziet, blijkt uit het ongeluk de vorige week den President van den Hoogen Raad op straat overkomen. Hij droeg zijn toga wel niet, maar zal allicht niet on voorzichtig geloopen hebben. Het verkeer is in ons land slecht geregeld. De regel: „rechts gaat voor" is zonder het verkeer telkens in de war te brengen, niet door te voeren. Charivarius schrijft uit Londen, dat hij daar bij drukke overwegen met groote letters op de trottoirs geschilderd zag: „Look right". (K-, rechts) en „Look left" (Kijk links). Hij wil dit, terecht, hier nagevolgd hebben. Eén onzer vrienden, uit Engeland terug, zegt nog dit: Waar vele zijwegen uitmonden op een grooten verkeersweg, is aan een paal of gebouw een ster aangebracht. Van deze ster wegen mag men noch te voet, noch per rij wiel, noch met eenig ander voertuig op den grooten verkeersweg overgaan, indien die overgang niet volstrekt veilig kan geschieden. Dat is een veel beter stelsel, dan het naleven van bovenvermelden Nederlandschen ver keersregel. Trouwens onze verkeersregels zijn veel te ingewikkeld. DE VERPLICHTE AANSPRAKELIJKHEIDS VERZEKERING VOOR AUTOMOBILISTEN. De Alg. Ned. Wielr.-bond heeft geadresseerd aan den minister van Waterstaat om te be vorderen dat bovengenoemde verzekerings plicht wordt ingevoerd. Het wordt tijd. Ook, omdat behalve de Amsterdamsche Rechtbank, die dit deed in de zaak van mevr. de wed. Roest van Lingins, meerdere rechtscollege's wel eens de voor de hand liggende uitlegging kon den geven aan art. 1406 B. W., dat bij vast stelling van het bedrag der schadevergoeding, bij doodslag verschuldigd en die gewaardeerd wordt ook naar de omstandigheden, ook waar deert naar deze omstandigheid, dat de aanrij der zichzelf, door verzekering, in staat heeft gesteld een behoorlijke schadevergoeding te betalen. Het Hof heeft dat vonnis wel vernie tigd en men is niet tot den H. R. gegaan, om dat het bedrag dat het Hof toekende voldoende was, maar de gedachte is nog niet zoo gek, dat bet Hof aan de ouderwetsche door mr. Fruin uit Rotterdam aangehangen, niet letterlijke in terpretatie, vasthield, in verband met het feit, dat ook met deze interpretatie alleen maar de familie van gedoode verongelukten geholpen zou zijn. Hoe 't zij, zooals 't nu is kan 't niet blijven. EEN KIPPENPRAATJE. „Ik heb dit boekje geschreven zonder eenige pretentie en heb niet anders willen geven dan een algemeen overzicht van alles wat in ver- j band kan worden gebracht met de hoender- cultuur en tevens een gemakkelijke, eenvou dige en practische handleiding voor huishou delijk gebruik". Aldus .Jeanne Reyneke van Stuwe aan het einde van een geschrift: Een kippenpraatje. Eenvoudige handleiding voor het houden van hippen, dat is uitgegeven door de N:V. A. J. Ten Hope's Handel-Maatschappij te Rotter dam. Bij het doorbladeren van het werkje bleek ons, dat de schrijfster inderdaad heeft gege- ven wat ze zegt te hebben willen doen. Het geïllustreerd boekje laat zich prettig lezen en geeft tal van nuttige wenken. Het wordt gra tis beschikbaar gesteld. DIEFSTAL VAN FRUIT. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een paar jongens, die uit een pakhuis een groote hoeveelheid fruit hadden gestolen. EEN NIEUW OMROEPSTATION. In den aether weder iets nieuws op komst; n.l. een radio-omroep in Nederland. Dit om- roepstation dat te Kootwijk gevestigd is, en dat den naam dragen zal van „Radio Koot wijk", zal uitsluitend voor zakelijke doelein den gebruikt worden. De zender is zeer krachtg en van hooge ca- piciteit. De golflengte van dit station zal zijn ongeveer 1050 M. Wanneer dit station officeel in gebruik genomen zal worden, is nog niet be kend. Geregeld worden er proeven met den zender genomen. Het gesproken woord en de gramófoonmuziek komen tijdens de proefna- mingen zeer goed over. OF OOK ALLES BETREKKELIJK IS! voor het geld dat anderen haar voor een dag of van zichzelf en van anderen). De Twentsche Bank deelt deze week mede vor het geld dat anderen haar voor een dag of wat in gebruik geven, niet meer te betalen dan een rente van ten honderd per jaar be rekend! Er wordt dus niet gewerkt en dus niet verdiend. BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bijJ. Hofhuis, Bloemendaalscneweg 97, Bloemendaal, een spoor- en een notitieboekje; H. Kroon, Ramp laan 18, Haarlem, een vulpenhouder; Boogaard, Lage Duin en Daalscheweg 6, Bloemendaal, een vulpenhouder; Koelemij, Zijlweg 159, Haarlem, een bruine tasch, inhoudende brood en koffie; Kennel Haerlem, een jonge Holl.herdershond; J. v. IJzerloo, Saxenburgerweg 4, Bloemendaal, een groene kindercape; J. Mensink, Oosten de Bruin- straat 143, Haarlem, een koplamp van auto; X. Heskes, Oosterduinweg 252, Aerdenhout, een gouden zegelring; van Meeuwen, Oosterduinweg 253, Aerdenhout, een gouden dames-armband horloge; Vos, Kinheimweg 69, Bloemendaal, een zijden dames-parapluie; Kuneman, Oostertuin- dorplaan 1, Haarlem, een grijze damestasch met inhoud; R. v. Emmerik, station Overveen, een rijwielbelastingmerk; Th. Beelen, Brouwersvaart 36, rood Haarlem, een paar zeemlederen hand» schoenen; C. Hol Oostertuindorplaan 10, Haar lem, een zakmes; aan den politiepost te Aerden hout, een beige wollen kinder jasje; aan het bureau van politie Overveen, een roode klut, een zakdoek, een riempje. BEVOLKING. Opgave van 324 Sept. 1931. Gevestigd; J. N. Roest, Verbindingsweg i34, Bloemendaal; P. J. van den Klinkenberg, Kinheimweg 15, Bloemendaal; G. J. Geijsen- jöorffer, Dahiialaan 3, Aerdenhout; J. Weuring, IOranje Nassaulaan 114, Overveen; H. Schaap, Zandvoorterweg 10, Aerdenhout; H. van de Wardt, Bloemendaalscheweg 62, Bloemendaal; D. C. van den HeuVel, Bentveldsweg 4a, Aerden hout; J. Hoogland, Dompvloedslaan 35, Over veen; J W. Poser, Julianalaan 74, Overveen; P. Zevenhuizen, Dr. Sehaepmanlaan 22, Bloemen daal; A. H. M. X. Trousselot, Julianalaan 54, Overveen; D. Brukker, Verbindingsweg 22, Bloemendaal; J. W. Kramer, Oranje Nassau laan 60, Overveen: B. C. H. Roodhart, Sehaep manlaan 10, Bloemendaal; F. J. Barens, Iepen- laan 78, Bloemendaal; H. C. P. van Gemert, Zonnebloemlaan 31, Aerdenhout. BLOEMENDAAL. Bevallen: J. KarsBolsenbroek, z.; U. Th. C. WildeRoes, z. Onderrtouwd: E. E. P. J. Peerfboom en M: L. E. Henfling; J. P. Teeuwen en D. H. Zonneveld; C. Schouten en M. Koning; W. F. Dankbaar en A. C. Beekman. Getrouwd: W. Bruijnes en A. Molenaar; C. J. M. Uitendaal en C. Th. Bakker. Een wereld-onderneming. De tentenstad. Een rondgang door de stallen. Hedenavond geeft het circus Sarrasani de eerste voorstelling in Amsterdam. Deze gewel dige onderneming is geen Naamlooze Vennoot schap, geen cencern, maar het eigendom van den directeur Hans Stosch-Sarrasani, met als vaste woonplaats de stad Dresden. Hans Stosch-Sarrasani vluchtte als 16-jarige jongen uit de burgerlijke omgeving zijner ouderlijke woning en werd clown met gedres seerde dieren onder de artistennaam „Sarra sani". Geheel alleen stichtte hij zijn circus, dat thans een van de grootste ter wereld is. Sarrasani's Autopark. Het Circus Sarrasani is het eenigste Cir cus, dat zich door eigen kracht met behulp van zijn 250 autotreinen van de eene stad naar de andere begeeft. Al de andere Circussen ook de Amerikaansche zijn op het gebruik der 3poorwegen aangewezen. Sarrasani's autobedrijf is, zelfs onder aan wending van groote sommen, niet van van daag op morgen na te maken; om deze stad op wielen te kunnen dirigeeren, behooren lange jaren ervaring. In Amerika kondigde in 1926 „Het eerste Amerikaansche Circus met 30 auto's" zich aan, na een half jaar echter werd het bedrijf weder gereorganiseerd voor vervoer per spoor. De meeste auto's zijn transportwagens, bureaux, reparatiewagens, roofdierenkooien en een in evenredigheid hieraan een klein aantal woon wagens. Al de Roofdieren, het nijlpaard, de zee leeuwen, het geheele tentmateriaal, de bureaux, al dé woonwagens en reparatie en voorraad wagens gaan per as over den straatweg, hetzij als auto, hetzij als aanhangwagen. De route wordt van te voren door richtingborden nauw keurig aangegeven en 's avonds zijn deze bor den verlicht, tevens controleeren kleine snel le auto's of het transport zonder stoornissen verloopt. Blijft een van de zware lastauto's eens een keertje vastzitten, (er zijn er bij van 8 ton), dan worden de rupstraktors in werking gezet. Om deze snel te kunnen verplaatsen, liet Sarrasani voor deze tractors speciale kip karren construeeren. Het Circus Sarrasani heeft in den zomer 100 chauffeurs in vaste be trekking en in den winter 70, die naast een goed loon, alle vrije woning hebben. De tentenstad. Om de tentenstad van Sarrasani op te kun nen bouwen is een terrein van minstens 25000 M2. noodig. Reeds uit dit cijfer kan men zien dat het voor Sarrasani een lastige vraag is een goed terrein te vinden naar mate zijn circus grooter wordt. Het is een tragische ironie, hoe meer Sarra sani het publiek aan wil bieden, zoo veel slech ter kunnen de steden hem een plaats aanbie den, waar hij zijn circus op kan bouwen. De groote speeltent heeft een doorsnede van 66 Meter en rust met zijn koepel op vier vrij staande stalen masten van 26 Meter hoogte. De tent wordt buiten met ankers bevestigd. De storm is de grootste vijand van het circus, daartegen moet het zich beschermen. Sarra sani's tenten hebben de zwaarste proeven door staan. Driemaal raasde in Zuid-Amerika de Pampero er over heen, zonder eenige schade aan te richten. Het linnen dak is een speciaal fabrikaat, op water en vuur geprepareerd. Vroeger kon men zulke tentbanen nog niet weven, nu bestaat een tentdek, zooals dat van Sarrasani, uit acht vierkante Meter grootte en zeven centenaars zware banen, welker ge wicht zich bij regen verdubbelt. De tribune is een speciaal fabrikaat van den bouwmeester Gerhardt uit Kassei. Zij wordt zonder spijker en hamer opgebouwd. Het opstellen van een circustent duurt 6 uur, het afbreken 4 uur, na tuurlijk alleen, als zooals bij Sarrasani het ge val is, tweehonderd vakmenschen ter beschik king staan. De manege van het circus Sarrasani is 17 Mt. in doorsnee en is daarmede de grootste der wereld. Tot nu toe was de traditioneele maat in alle circussen 13.5 Meter, De exotische dieren hebben, wanneer noodig, verwarmde stallen. 80 oppassers hebben voort durend stalwacht. Het opbouwen van de ten tenstad kan slechts met behulp van sedert lange jaren beproefde vakarbeiders verricht worden; het zijn altijd Tschechen, die men als tentbouwers in alle circussen ter wereld aan treft. Geheele dorpen uit deze streken doen reeds generaties lang niets anders dan tenten bou wen. In den zomer reizen deze mannen met het circus, in den winter zijn ze thuis. Zij waren vroeger tegelijkertijd de musici van het circus. Sarrasani heeft met deze gewoonte ge broken. Hij bracht de Argentijnsche Militaire Kapel Caesare Sesso mede naar Europa. Hij engageerde daarbij nog 'een andere kapel en heeft ook nog een Tschechische, tezamen honderd muzikanten. Voor de tent staat de fassade, een bouwstuk met meer dan 8000 electrische lampen. Deze lampen, zooals alle 15000 lampen van het cir cus Sarrasani worden door een eigen lichtin stallatie gevoed. De daarvoor dienende licht- auto's (Nr. 137, 138, 139 en 163) zijn eigen vin ding van het circus; de motor die de auto drijft, wordt in stationairen toestand door een eenvoudige handbeweging omgeschakeld en drijft dan de dynamo. Temidden van de groenwit geverfde auto's (dit zijn de kleuren van Saksen, omdat Sarra sani in Dresden zijn vaste woonplaats heeft) valt een geweldige vuurroode wagen op; een motorspuit, speciaal voor circus Sarrasani in 1928 gebouwd. Hij bevat de grootste water massa, die een motorspuit tot nu toe bereikt heeft, n.l. 6000. Liter, heeft acht slanggeleidin gen, kan als sproeiwagen dienstdoen, heeft een lichtfontein en. wordt door 14 geroutineerde brandweerlieden onder leiding van een gediplo meerd brandingenieur bediend, die over de vei ligheid van het publiek bij Sarrasani waakt! De artisten. Omtrent de artisten heerschen bij het pubhek veelal de zonderlingste begrippen. Een goed artist verdient goed geld, een clowntroep van drié man verdient 4500 gulden per maand, een luchtnummer van 5 personen 6000 per maand, groote exotische groepen, zooals Marokanen, Chineezen, Japaneezen, komen op meer dan 10000 gulden per maand. Tusschen deauto's van het circus bouwen de Indianen hun tenten op, waarin ze in den zomer wonen. Sarrasani heeft sedert meer dan 20 jaar het monopolie, direct uit het Noord- Amerikaansche territorium echte Indianen naar Europa te importeeren. In hun vaderland leven de Indianen als welgestelde farmers, zij be schouwen den tocht naar en met Sarrasani, die bij hen zeer populair is, als een genoegen. De bepalingen voor de afreis zijn voor de Indianen zeer streng. Voor ieder moet Sarasani een hooge borgstelling achterlaten; in geval van sterven moet de doode Indiaan ingebalsemd en naar zijn vaderland teruggebracht worden. Heen- en terugreis der Indianen (zoo ook der Brazilianen en Argentijnen) betaalt Sarrasani en daarbij nog zeer hooge gages. Vrij wonen en verzorging komen er ook nog bij. In het circus leven de Indianen tamelijk afgezonderd; zij laten zich aan vreemde bezoekers niet graag zonder krijgsbeschildering zien, zitten in hun tenten, zingen, rooken en onderhouden zich. Interessant is het, dat Sarrasani verplicht is, de alcohol ver van de Indianen te houden, wat in den regel door een schrijven aan alle caféhouders van een stad bereikt wordt. Een rondgang door de stallen. In de paardestallen van het circus Sarrasani wordt de meening weerlegd, dat het circus- paard zou zijn uitgestorven. Meer dan 200 paarden bezit Sarasani. Zeer bijzonder is een aantal schimmels, van zeldzame schoonheid, een groep Argentijnsche paarden, die in Zuid- Amerika in opdracht van Sarrasani direct van uit de pampas opgekocht zijn. In aparte boxen staan de schoolpaarden, luxe dieren van een niet te schatten waarde. Boven ieder paard, boven ieder dier, is een bordje, dat naam, ouder dom en afstamming vermeldt. Naast de paar den bevinden zich de zebra's, waaronder de kostbare Grags met de diepzwarte streepen! Een bijzondere curiositeit is de Zebroïd, bruin zwart gestreept, een kruising van een zeebra en een paard. Bij de kameelen is steeds de welstand zeer goed te herkennen. Aan. de, bulten ziet men bij de kameelen immers, als hy recht-op staat, het noodige vet. Men moet dan ook maar eens naar Sarrasani's kameelen kijken. Dan bezit Sarrasani nog de eerste in Europa aanwezige Watussi runderen, een zeer bijzondere bezienswaardigheid. Alle dieren in Sarrasani's stallen zijn gedresseerd, zijn dus artisten. Er bevinden zich daar geen mena- gerie-dieren, die alleen ter bezichtiging staan. Behalve dan de beide varkens. Deze worden als geluksdieren behouden, omdat de directeur Stosch Sarrasani als clown met gedresseerde zwijnen gedebuteerd heeft. De bokken daaren tegen moeten volgens een oud bijgeloof van circusmenschen de ziekten uit de circusstallen houden. Dan loopen er nog een pgar ganzen en eenden rond. Deze waren in Montevideo, de hoofdstad van Urugay, aan den Directeur ten geschenke gegeven. Daar de circusmensch nooit een dier doodt, bleven ook deze ganzen in leven en trekken met het circus verder, zoo als alle honden en katten zonder tehuis, die de dierenliefhebbende artist uit de handen van dengene bevrijdde, die hen wilde dooden. Aan de bezoekers van de stallen wordt een monu mentale aanblik geboden, zooals geen Dieren tuin in de wereld bieden kan; 22 Indische oli fanten in één rij. Het zijn alle vrouwtjes, van daar geen slagtanden. Men heeft de mannetjes opgeruimd, nadat zij den Directeur Sarrasani na een repetitie in Dresden in 1922 overvallen en hem zoo toegetakeld hadden, dat hij door zijn vrouw en zijn zoon uit de manege gesleurd moest worden. Bij deze gelegenheid zij opge merkt, dat bijna ale groote olifantentemmers ten laatste slachtoffer van hun dieren gewor den zijn. „Mijn dood zal eens Rosa zijn", zegt Sarrasani altijd en hy bedoelt met die Rosa den tweeden olifant van rechts, die eenige jaren geleden zijn oppasser in Philadelphia doodde, die hem langer dan twintig jaar verzorgd had. De opvoedster van ondeugende olifanten is Jenny, die, als het noodig is, flinke slagen met haar slurf uitdeelt. De twaalf groote olifanten vormen een bijzonder mooie gedresseerde groep, terwijl een twede groep uit 10 stuks bestaat. De paarden, olifanten, kameelen, stieren en zebra's zijn de eenige dieren van het circus, die per trein vervoerd worden. Een jonge oli fant kost ongedresseerd 500 Engelsche ponden, de waarde van een gedresseerde kudde van 22 olifanten is dus niet onbelangrijk! Roofdieren. Vele circusbezitters vertoonen in hunne voor stellingen roofdiergroepen, die hij tezamen met den temmer, aan wien de dieren toebehooren, geëngageerd heeft. Zooiets bestaat bij Sarra sani niet, daar alle dieren eigendom van den Directeur zijn en hij er nu en dan dieren- eeraars bij engageert. Zoo werken in een nummer 12 Indische koningstijgers, prachtige exemplaren, drie en vier jaar oud. Zij worden in de a.g. tamme dressuur vertoond, die een vol jaar oefening vereischt. De koopprijs van den tijgergroep bedroeg 72C00 Mark zonder requisieten of materiaal. De ijsberen van Sar rasani die tezamen met de bruine beren zijn gedresseerd, zijn de eenige niet gekastreerde dieren van deze soort en zijn daarom van een natuurlijke levendigheid. De beer geldt in vak kringen als het onbetrouwbaarste dier, daar op zijn eeuwig onveranderlijk gelaat geen stemming, geen booze bui te lezen is, zoodat beren-overvallen steeds onverwachts komen. Terwijl beren en tijgers zich in gevangenschap niet voortplanten, is er bij leeuwen steeds een groote aanwas. Sarrasani bezit op het oogen- blik 76 leeuwen van alle leeftijden en soorten: Kaapsche leeuwen, Somali-leeuwen, Abessini- sche Soedan-leeuwen. Twintig vormen een groep, die in de manege afwisselend met tijgers of beren vertoond worden. Als jongleurs schit teren in de voorstelling de verrukkelijke Cali- fomische zeeleeuwen, waarvan Sarrasani er 8 bezit. Een zeldzaam contrast met deze lieve dieren (die overigens zeer nijdig bijten kunnen) vormt het onhandige nijlpaard Oedipus. Eenige getallen. Dagelijks worden gekocht en gevoederd: 3000 pond haver, 3500 pond hooi, 1500 pond wortelen, 400 pond paardenvleesch, 300 pond brood, 30 Liter melk, 200 pond vleesch en 30 Liter lever traan. Aan stroo worden dagelijks 20 pk. van honderd pond gebruikt. Alles bij elkaar zeer be langrijke omzetgetallen in de zakenwereld. WIE IS DE POPULAIRSTE MAN VAN EUROPA? Zoo in aller haast bedacht! Wie zou dat kun nen zijn? Een dichter? Een componist? Misschien een politicus? Namen komen voor onze geest en verdwijnen weer! Maar laten we eens onder onze circusdirecteuren rondkijkenWat denkt u van Hans Stosch Sarrasani? Sarrasani, die ongeëve naarde Showman, die sedert 30 jaar de wereld gespannen houdt, die zich populariteit „ge wrocht heeft", doordat hij zijn circus tot het grootste van Europa maakte, tot de „mooiste show van twee werelddeelen". Doordat hij in den waarsten zin van het woord het „Volkstheater" schiep. Een fantastische, bontgekleurde legertros ver gezelt Sarrasani, als hij door de werelddeelen reist, des nachts zijn circus der tienduizend op bouwt, in de grootste manége der wereld de won deren uit alle werelddeelen voor de oogen van een verbaasde menschenmenigte laat afspelen, als hij, onuitputtelijk als hij is, ademberoovende sen saties, grappige clowneriën, verbluffende staal tjes der artisten en zeldzame dierendressuur in bonte tafereelen door elkaar mengt, als hij dan alles weer zorgvuldig inpakt, als kinderen een speelgoeddoos, om den volgenden dag 100 K.M. verder in een andere stad het spel opnieuw te beginnen. Tooverij? Neen, echte techniek en or ganisatie, die aan Sarrasani eigen zijn. En zoo als Hans Stosch-Sarrasani toen hij als eerste cir cusondernemer zijn wagenpark motoriseerde, is hij ook in alle andere dingen de eerste: de eerste bijvoorbeeld, die de traditioneele 13 M. manége varen liet en een reuzen-arena schiep en de eerste die echte Indianen naar Europa bracht, steeds weer is hij de eerste. Dit jaar viert Sarrasani het feest van zijn der tigjarig bestaan. Hij zou -het recht hebben, zich terug te trekken en met trotschen blik op zijn werk neer te zien. Maar dat komt niet met zijn bruischende energie overeen. Hij wil nog verder vooruit, slechts niet stilstaan! Juist dit jubileum is voor hem een voorwendsel, te bewijzen, dat men het beste nog beter maken kan. Sarrasani overtroeft Sarrasani, dat is het hoogtepunt van circuskunst. En Hans Stosch-Sarrasani stijgt tot de laatste phase zijner populariteit. Zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, zal direktor Stosch-Sarrasani zijn gastvoorstelling 'n Amsterdam op het Stadionplein den 25sten "■k. des avonds half acht feestelijk openen met, "en schitterende parade, waaraan de 37, bij Sar rasani aanwezige, naties zullen deelnemen. Degene die echte en goede oude circuskunst weet te waardeeren, moet in geen enkel geval verzuimen een avond bij Sarrasani door te bren gen. De goedkoope prijzen maken ieder een be zoek aan het „schoonste schouwspel van twee werelden" mogelijk. Kinderen betalen de helft van de entréeprijzen op alle zitplaatsen in de na middagvoorstellingen. Sarrasani vestigt nogmaals de aandacht op het feit, dat hij met het oog op den goeden naam van zijn huis op de zoo laag mogelijk gehouden prijs geen verdere reductie kan toestaan; dit zou een groot deel der be zoekers, die niet in het bezit van zoogenaamde reductiekaarten kwamen, teleurstellen. Sarrasa ni wil echter al zijn bezoekers met dezelfde voor komendheid behandelen, reden waarom hij het door zekere andere ondernemingen ingevoerd re ductie-systeem in zijn huis niet heeft ingevoerd. Onware geruchten zijn er in omloop, als zoude Sarrasani uitverkocht zijn. Er zijn in elk geval nog kaarten voor alle voorstellingen te ver krijgen. Alle andersluidende beweringen zijn on waar! De circuskassa's zijn voortdurend geopend vanaf 9 uur des morgens. Telefoon: 90211 en 90212. Bovendien zijn kaarten verkrijgbaar in het si garenmagazijn van Martin van Dam, Reguliers- breestraat 46, tel. 32137 en diens filiaal Heilige weg 20, telef. 37920, vervolgens Galerij Westeinde, telef. 36823 en Nieuwendijk 78 (kiosk Muntplein). Wij willen te dezer plaatse nogmaals den na druk leggen op de omstandigheid, dat Sarrasani reeds met andere steden contracten afgesloten heeft, zoodat zijn gastvoorstellingen in A'dam slechts een paar dagen kunnen duren. Daar blij kens de ervaring aan de avondkassa steeds groote toeloop is, zorge men de kaarten tijdig in zijn bezit te hebben. Ze zijn bij den voorverkoop ver krijgbaar, waar dan in alle rust en kalmte met iederen wensch rekening kan worden gehouden. BLEEKGEZICHTEN VECHTEN OM ROODHUIDEN. Men schrijft ons: Sarrasani, die uit Utrecht naar Amsterdam komt, om ook daar eenige dagen te spelen, heeft een dezer dagen weer een troep echte, Ncord-Amerikaanschen Indianen gekregen, die met het stoomschip Albert Ballin naar Europa kwamen. De voorgeschiedenis van het Indianen- transport is zeer interessant. Sarrasani heeft sedert meer dan 20 jaren een Indianenmonopool. Hy is de eenige Europeaan, aan wien de regee ring te Washington toestaat, echte Indianen, die in U.S.A. als ethnographische kostbaarheden zorgvuldig beschermd worden, over den Atlan- tischen Oceaan naar Europa te brengen. In leder geval kost dit monopolie Sarrasani zeer veel moeilijke verplichtingen. Voor iederen Indiaan moet Sarrasani eerst een hooge cautie betalen, verder heen- en terugtransport, vrij wonen, goede kost en last not least goede gage geven. Ditmaal heeft Sarrasani zijn Cow boys direct naar het Indianen territorium van Oklahoma gestuurd, om den 100-jarigen hoofd man Black Corn te halen, die in 1929 met zijn krijgers bij Sarrasani was. Black Corn had den president Coolidge, die zijn vacantie in het Indianengebied doorbracht, met trots de eere geschenken getoond, die hij tijdens zijn Sarra- sanitijd van den Opperburgemeester van Berlijn, Dresden, Frankfurt am Main en Londen ge kregen had. Hij wilde gaarne weer naar zijn vriend Sarrasani komen, maar door intriges van bepaalde concurrenten, gelukte het, Black Corn van de reis naar Europa terug te houden. Sar rasani's cow-boys trokken dus naar andere In- dianengebieden en kwamen tenslotte na lange moeilijke ritten door sneeuw en storm naar Zuid- Dakota, waar in het gebied Pine-Ridge de jacht gebieden van het opperhoofd White Buffalo lig gen, die in 1913 bij Sarrasani was. White Buf falo heeft groote landerijen, een geheel modern ingerichte farm en is heerscher over 1200 rood huiden. Tegelijkertijd nam hij het besluit met een troep van zijn mannen aan de uitnoodiging van Sarrasani gevolg te geven. Maar ook hij stootte bij de verwerkeling van zijn wegreizen op tegenwerking, die men Sarrasani in alle stilte gespannen had. In het bureau voor emigratie der U.S.A. ontstond een stille, maar zeer heftigen en taaien strijd der Bl'eekgezichten tegen de Roodhuiden. Tenslotte hakte White Buffalo naar echten heldenaard den Gordiaanschen knoop der intrigen door. Hij verklaarde: als men hem en zijn menschen niet naar Sarra sani lieten reizen, zou hij al zijn bezittingen en al zy'n vee verkoopen en de opbrengst ervan zon der mankeeren verdrinken. Deze verklaring had in het alcoholvrije Amerika een sensationeele uitwerking. White Buffalo kon met zijn krijgers medicijnmannen, dansers, vrouwen en kinderen naar Europa trekken. En zoo kwam Sarrasani aan zijn Indianen, die hij nu in alle voorstellin gen, in een groot Wild West patomime, laat op treden. Staat nimmer op den rijweg stil en vooral niet in bochten of op hoeken. Steekt een rijweg vlug, loodrecht over. Kijkt eerst links, daarna rechts, goed uit of U veilig kunt oversteken. Steekt nooit onmiddellijk achter een voertuig vandaan den weg over. Kijkt eerst goed uit of de weg daartoe veilig is. Spring niet op of van een in beweging zijnde tram. Loopt niet met een rijwiel aan de hand op het trottoir. Gaat bij drukke tramhalten achter elkaar in de rij staan; wacht nimmer staande op den rijweg, de komst van de tram af. ruimte voor passeeren te laten. Ook voetgangers zijn volgens de wet ver plicht voor andere weggebruikers behoorlijk Loopt niet onnoodig op den rijweg en op het rijwielpad. Maakt gebruik van het voor U rechts ge legen trottoir of voetpad. Staat riet stil op het trottoir, indien ge daardoor den doorgang voor andere wandelaars belemmert. Laat U nooit meetrekken door auto's, ook al hebt ge haast; dit is levensgevaarlijk. Rijdt uiet uit met slecht werkende remmen. Neemt af en toe op den weg remproeven en ge weet op welken afstand gij, misschien wel onmiddellijk, voor een of ander geval kunt en moet stoppen. Draagt zorg voor een goede afvoer van gas sen en een goede geluiddempende inrichting. Controleert dikwijls Uw stuurinrichting. Wacht met reparatie van dit belangrijke onder deel niet, totdat gij door een ander daarop moet worden gewezen. Dit kon weieens te laat zijn. Bedenkt, dat op te snel rijden dikwijls onmid dellijk vonnis wordt geveld; niet alleen over U, doch ook dikwijls over hen, die U vergezellen e waarvoor gij verantwoordelijk zijt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 7