15795 iwtiurg -Sakes oese vertn Fiflfle f LFaber&Zn.j Wien BUD. Sebrs. Villi MESSEN De uitslag van onzen Zoekwedstrijd. LI Hl IQ millt een -cursus Vischhande] i. BALM Zoon G. H. Kruyer Huis ancing naar maat s, Ceintuurs enz. 0.40. Kleine Kontstraat 10, Mem m ad Tooneel ayers AAN 64 n? iouwerij nen dan melk of isch op rjeren. 3. 25e Jaargang. 9 October 1931. No. 40. -AND 3541. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR KENNEMERLAND en HAARLE H.V. DRUKKERIJVOQRHEEH OE ERVEN L00S1ES P. RUTTE Bioemendaalsche Kopjes en Pannekoekjes DE TWENTSCHE BANK N.V. BLOEMENDAAL - BLOEMENDAALSCHEWEG 147 LIPS* Wsinrichting en Kofferkluis C. CASSEE EERSTE BLAD. Agenda. Autobus- of tramlijnen? H Wilt gemakkelijk loopen, probeert 8. 9 dan onze SCHOENEN eens f 5 MAAT- en BEPARATIE-IMICHTIN6 t 1e klas Hecren- en DameskleennakerB STEEDS HET NIEUWSTE in stoffen en modellen Pïüzen billijk Bloemenmagazijn „DE DAHlIA" - Verbindingsweg Bleemendaal, Iel. 22338 ARTISTIEK BLOEMWERK - BRUIDSWERK - KRANSEN De Crisis. Wild en Gevogelte P. VAN DER STAD, DAMES en JONGEDAMES BLOEMENDAAL - TEL. 23280 Is Uw haard wel in orde? Laat hem eens vakkundig nazien door Smederij KINHEIMWEG 83. Het adres van vertrouwen. I 8 UUR :rette JSS. louwtooneel [USCH. it UR IEESCHWAREN. tas f 0.20 ieverworst f 0.16 Leverworst f 0.20 •st f 0.12 e Rookworst f 0.16 vorst f 0.16 tookworst f 1.10 fl.per pond, hwaren worden il voor zieken. ILAAN 39. IHEWEG 46 Het Bloemendaalsch Weekblad BLOEMENDAAL Tel, 22192 OVERVEEN Tel. 10388 Sinds 1866 het beste adresvoor uw AARDAPPELEN, GROENTEN, VRUCHTEN. Uitsluitend Ie kwaliteit tegen billijke prijzen ADVERTENTIËN Advertentiën per regel f 0.15 Vraag en Aanbod, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling Elke regel meer f 0.10 Advertentiën bi] contract belangrijke korting VOOR REDACTIE, ADMINISTRATIE - EN ADVERTENTIEN wende men zich tot de Ged. Oude Gracht 88, Haarlem Telef. 10144 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.75 pér' half jaar. Bloemendaalscheweg 59-71 Tel. 22184 COMESTIBLES FIJNE VLEESCHWAREN DELICATESSEN Heeft U onze heerlijke al geproefd IETS FIJNS BIJ DE THEE WETTIG GEDEPONEERD Het is geen tyd, waarin de successen opge scheept liggen, maar met de hand op het hart mogen we verklaren, dat we met onzen twee den Zoekwedstrijd een stevig succes geboekt hebben. Weer hebben onze lezers zich terdege ge weerd en hun zoeken is niet onbeloond geble ven. Acht en vijftig speurders hebben de omge keerde letters ontdekt en ze in het vereischte verband gebracht, zoodat wij uit den stapel op lossingen er waren helaas ook heel wat ver keerde en vooral over het eerste woordeke bleek menigeen gestruikeld niet minder dan 58 voldoende antwoorden te voorschijn haalden. Het zou de moeite loonen, op den aard dezer antwoorden wat dieper in te gaan. Daar heeft men het korte, zakelijke briefje van den han delsman, de Oplossing, die eindigt met het uit spreken van dc hoop, 't fortuintje van een prys te bemachtigen. het epistel, waarbij de schrijver ter meerderen 'Steun van zijn betoog de heele krant bijsluit, ten slotte de ontboezemingen van dichterlijke geesten, die in maat en rijm hun op lossingen vertolken. Een van die gedichten plaatsen we hieronder. Doch vooraf laten we hier de namen der prijs winnaars en -winnaressen volgen. Als gewoon lijk werd het hieryolgend resultaat bij loting verkregen. Ie prijs: Een voorwerp ter waarde van f10, te betrekken naar verkiezing bij een onzer ad verteerders. Mevr. T. A. THomas, Bispincklaan 14, Bloemendaal. 2e prijs: Een stoompermanentwave. Deze haar- bewerking is aangeboden door Arthur Bro- kaar, Mr. Cörnelisstraat 31, Haarlem. Mej, N. v. d. Werff, Brederodeweg 61, Bloemendaal. 3e prijs: Een fijne 3-ponds pot jam met Gero Gromalca jamlepêl, beschikbaar gestéld door Harry van Beek, Delicatess-enhandel Ie klasse, Kleverparkweg 11; Haarlem. A. EVerard, Tram weg 5 Santpoort, 4de prijs: Een fijne fruitmand, beschikbaar gesteld door Gebr. v. Riessen, Bloemendaal, G. AJing, Brederodeweg 5, Santpoort. 5e prijs: Gratis oppersen van 2 Heerencos- tuums met hoed door de American Pressing Co., Smedestraat 29, Haarlem. Mej. C. E. Hore man, Wouwermanstr. 27rood, Haarlem. 6e prijs: Een fijne gerookte paling, beschik baar gesteld door vischhandel J. Balm en Zoon, Bloemendaalscheweg, Bloemendaal. Mej. K. Wa- gemaker, Bispincklaan 3, Bloemendaal. 7e prijs: Een bloeiende plant, beschikbaar gesteld door B. P. vader, Binnenpad 24, Over- veen, Joh. Boesveld, Julianalan 61, Overveen. 8e prijs: Een paar dameskousen, beschikbaar gesteld door Corsettenmagazijn „Elegant", Ane- gang, Haarlem. Mevrouw H. W. Schorer-v. Lennep, Rijnegómlaan 15, Aêrdenhout. 9ê prijs: Een flesch Eau de Cologne, beschik baar gesteld door Maison Leny, Kinheimweg 4, Bloemendaal. L. de Graaf, Brederodeweg 21, Bloemendaal, Post Santpoort-Station. 10e prijs: Een kistje sigaren, beschikbaar ge steld door Sigarenmagazijn „Borneo", J. Jans sen, Korte Kleverlaan 5, Bloemendaal. Mej. C. Cassee, Brederodeweg 8, Bloemendaal. 11e prijs: Een Edammer kaas 40 plus, be schikbaar gesteld door Melkhandel E. J. W„ van der Helm, Mr. Cörnelisstraat 82, Haarlem. Mevr. S. P. S. Schouten-Mos, Rustenburger- weg 23, Bloemendaal. Goede oplossingen werden ingezonden door: A. H. B., A. v. d. W., J. E., J. B., Mevr. Z. B., allen te Overveen. C. P., G. A. te Santpoort. M. E., H. W. S. v. L., A. E,, G. R. H. Jr., H. H. S., P. V., Mevr. T., allen te Aerdenhout, Mej. R. v. d. L., L. A. d. G., Mej. C. M. H„ Mej. C. P. H., C. L., J. d. V., Mej. M. J. d. V., P. K., P. d. J., M. L., Mej. L. O., J. W. V., B. d. G„ H. v. V. Jr., Mevr. K. B., Th. v. d. P., Mevr. R., allen te Haarlem, Mej. N. v. d. W., T. B„ Mevr. S. P. S. S. M., Mej. W. R., Mevr. Th. A. Th., W. V., Mej. C. C., C. v. R., Mevr. J. S., L. P. L„ Mevr, M. M. K. S„ F. R. L. d. G., H. S. B., D. J. C, T-, J. D„ Mevr. D. J. W., Mevr. C. A. S., Mevr. G. E. B. W., Mej. C. B„ W. T., Mevr. M. S. v. S., Mevr. M. E. S. v. B., G. J. B., K. W., W. v. d. H., Mevr. R. v. d. L„ allen te Bloemendaal. Een goede oplossing n.i. van mevr. C. J. E. te Aerdenhout, bereikte ons te laat voor de loting. Hier volgt dan het hierboven gemelde gedicht van den heer F. R. te Bloemendaal. Geachte Redactie, Als 't weekblad bij ons wordt bezorgd, Is Leiden steeds in last; En ieder wil het eerste zien, Waar 't ons weer op vergast; Hoe Bloemendaal op sportterrein Zijn weerpartij bestreed, Of het een overwinning boekt' Of wel een neerlaag leed; Hoe 't met dé raadhuisplannen staal Wat of ffiên vond, vêrloor; Of soms een auto in ons dorp Wleer week van 't rechte spoor; Wat op ons oud gemeente-huis De vroedschap heeft gedaan; Wie onder „Burgerlijke Stand" ZJjn naam gedrukt zien staan. Maar ditmaal werd mijn aandacht wel Bijzonderlijk geboeid; Een wedstrijddus, aan 't speuren gaan, Aan 't zoeken, onvermoeid. Ik keek de advertenties door Eenmaal, en nog eens weer, En als ik dacht: ,,'k Ben er nog niet", Dan keek ik nog >een keer. Maar 't zoeken bleef niet zonder vrucht, Daar stond een lettertal. Maar ongeordend had 't geen zin, Beteekende 't niemendal. Toen dus aan 't schikken, 't Resultaat, Ziehier, mijn goede vriend: Dat 't BLOEMENDAALSCHE WEEKBLAD Ook UW BELANGSTELLING VERDIENT. Hier gaat 't rhythme wel wat mank, Dat 's echter niet mijn schuld. Ik vond de spreuk, daarmee zag ik Dan toch mijn wensch vervuld. En thans tot den volgenden wedstrijd! ADMINISTRATIE VAN HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD, Belast zich met Begrafenissen eu Crematie. Telet, Int. No. 22444 Bloemendaal Straatweg 48 Advertenties kunnen tot uiterlijk Donder- lags tien uur worden aangenomen. Ingezonden stukken vóór Woensdag 12 unr. Klachten over dc bezorging richte men recht sreeks tot de Administratie. Zaterdag 17 Oct., Jeugdhuis Donkerelaan: Filmavond: Avantgarde-prog. BIOSCOPEN. Cinéma Palace, iederen avond 8 uur 15: Tarakanova. Op het tooneel lach-attractle:: Emil Glaas, do humorist-imitator. Wij verwachten binnenkort „Grock". Luxor Theater, iederen avond 8 uur 15: Stormvloed der Liefde. De jonge rat. Rembrandt Theater: Iederen avond 7 uur en 9 uur 15: D-Trein 13 heeft vertraging. Haarlems Raad zag zich Woensdag voor de keus gesteld: autobus- of tramlijnen, maar dan tramlijnen in ouden vorm, zonder normalisatie. B. en W., die tot een vervanging van de tram lijnen door autobuslijnen gaarne hun medewer king zouden verleenen, wilden dén Raad in de gelegenheid stelien .desgewenscht van een af wijkende meening blijk te geven. Zij boden den Raad een ontwerp besluit aan, waarbij de Raad zich in beginsel vereenigt met omzetting der tramlijnen in autobuslijnen. Ze voegden daaraan toe dat de gemeente Haar lem noch ten opzichte van de opheffing of wij ziging van de tramlijnen, noch ten opzichte van de in te voeren buslijnen directe zeggenschap heeft, Evenwel deelden ze óók me'de, dat indien overeenkomstig hun voorstel wordt besloten, de Directie der N. Z.H. T.M. zoo spoedig mogelijk de vervanging der tramlijnen door autobuslijnen zal voorbereiden! Behoudens een lid, dat pas in de commissie is gekozen, Mr. Van Dam, had de geheele tram- commissie zich aan de zijde van B. en W. ge schaard. Dat éene lid heeft ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegendheld om van een afwij kende meening blijk te geven. En, het moet ge zegd, hij deed het in een welgedocumenteerd be- toog. Hij had veel studie van de zaak gemaakt. Waarom zouden we de tram door een autobus vervangen, was zijn redeneering. Als men nagaat hoe de toestand in tal van groote steden is, dan ziet men, dat eigenlijk nergens de autobus de tram gaat verdringen. Een autobus is minder wenschelijk, dan de tram, wegens het comfort dat de tram biedt, de tram bijv. rijdt rustiger. Er is meer. De autobus heeft meer straatopper vlakte dan de tram noodig en verder de ervaring leert, dat de tram minder ongelukken dan de autobus veroorzaakt. De snelheid van de autobus is gelijk aan die van de tram, behoudens op lan gere trajecten. De bezwaren die Bloemendaal heeft geopperd tegen de trolleybussen en tegen het daarvoor verder moeten aanlegen van een bovenleidingnet oordeelde spreker van dien aard te zijn, dat de gemeente Haarlem daarvoor niet uit den weg behoorde te gaan. De argumenten door Bloemen daal aangevoerd zijn al te zwak om er rekening mede te houden verklaarde spreker. Dit licht schatten van de argumenten van de zijde van het gemeentebestuur van Bloemendaal aangevoerd, is iets waarmede wij ons niet kunnen vereenigen. Maar, overigens was er zeker veel waars in het betoog van den heer Van Dam, de zaak theorethisch beschouwende Velen zullen aan een tram de voorkeur geven boven een auto bus, om het comfort dat de tram biedt en omdat de tram rustiger rijdt. Het leven is al gejaagd genoeg. Waarom de onrust noch meer te bevor deren? Het is echter de vraag of practisch taan een autobus is té ontkomen? En liep daar de heer Van Dam niet wat losjes overheen? Oordeelde hij hiet wat te lichtvaardig over de argumenten die door het gemeentebestuur van Bloemendaal wa ren aangevoerd? Het standpunt dat hij innam; Bloemendaals Raad zal tenslotte wel voor een trolleybus te vinden zijn is in ieder geval aanvechtbaar. De heer Van Dam was de eenige, die zich in de 'discussie tegen het voorstel van B. en W. ver klaarde. De heer Reinalda, die na hem het woord voerde, zeide dat men bij de beoordeeling dei- vraag; autobus of niet, rekening moet houden met den bouw eener stad, en plaatste zich daar mede al dadelijk op practisch standpunt. Voor Haarlem een stad die wat aangaat de bouwwijze nog steeds op een dorp gelijkt", aldus spreker, is dé autobus het aangewezen vervoermiddel.-Verder deed deze spreker eenige vragen aan B. en W. ter zake van de mededeelingen gedaan in het raadstuk. Mevrouw Scheltema-Conradi nam óók een practisch standpunt in. Ze stemde toe, dat aan de autobus bezwaren kunnen zijn verbonden die ze nader ontvouwde. De autobus schokt; de hoo- ge instap is een bezwaar en evenzeer is een be zwaar, dat men dadelijk moet betalen. Verder, indien er veel schoolkinderen in een bus zijn is het moeilijk de orde in de bus te houden. Maar, zoo deed spreekster uitkomen, die bezwaren zijn te ondervangen. Spreekster gaf daaromtrent eenige wenken. Er kan gezórgd worden, dat er een groote bus komt, dan is het schokken minder. De bus kan zóó ge maakt worden, dat de instap niet te hoog is, en er kan een tweemamssysteem op de bus worden toegepast. Dit alles gaf spreekster den wethou der in overweging te bespreken bij de nadere onderhandelingen met de Tramdirectie. Later verklaarde wethouder Mr. Gerritsz dat hij voor den steun dien mevrouw Scheltema-Conradi hem gegeven had, zeer gevoelig was. De wenken die ze hem gegeven had, zou hij gaarne met de tram directie bespreken. Of ik er echter in slagen zal dat een tweemans systeem wordt toegepast is de vraag, voegde de wethouder er aan toe. De wethouder verdedigde in het kort hetgeen B. en W. hadden voorgesteld. Hij zeide in de be zwaren die Bloemendaal had ontwikkeld volko men te kunnen komen. Bloemendaal heeft een maal een vast wegdek en indien dan daar tram rails in moeten worden gelegd, dan is dat een groot inconvenient. ^Bovendien, zeide spreker verder, Bloemendaal is een gemeente met een uitgestrekte bebouwing. Dan is een bus te prefe- reeren, omdat dan gemakkelijker, indien noodig, verandering in de richting van de lijn kan gege ven word :n of tot doortrekking besloten dan in dien er tramrails in de wegen liggen. Na een korte repliek werd er gestemd. De uitslag was dat het voorstel van B. en W., dat we in een onzer vorige nummers hebben medegedeeld, werd aangenomen met 25 tegen 12 stemmen. Het is nu maar te hopen, dat de Tramdirectie zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen neemt tot vervanging der tramlijnen door auto- buslijnen. Want, zoodra de tramrails uit de Ju- lianalaan zijn verwijderd, kan begonnen worden met het reorganiseere'n van die laan; iets waarop herhaaldelijk in den raad van Bloemendaal is op aangedrongen. Kleverparkweg 154 Tegenover üe Middelbaar Technische School Opgericht 1903 Telefoon 10303 Origineele ontwerpen voor tuinaanleg. Bekroond met hoogste onderscheiding, W. BEUNDER. Tengevolge het nu genomen raadsbesluit zul len de tramlijnen van het Stationsplein te Haar lem gaande naar Bloemendaal en naar Over veen, naar de Leidschevaart, alsmede gaande van het Verwulft naar Overveen in autobuslijnen wor den omgezet. Binnen eenigen tijd derhalve is het uit met de' trams. Of het aigemeene instemming bij het pu bliek zal ondervinden moet worden afgewacht. Ini ieder geval is het te hopen, dat aan de wenken, die mevrouw Scheltema-Conradi gaf wat aangaat inrichting der autobussen enz. gevolg zal mogen gegeven worden. De wenken, die dit raadslid gaf waren bij uitstek van practischen aard. B. We maken tijden mede, die de Landsregee- ring, maar ook de stedelijke Overheden voor moeilijke problemen stellen. Er is een econo mische ontwrichting en met de geldmiddelen gaat het knijpen. Er moet handelend worden opgetreden en ook moet naar middelen worden gezocht tot dekking van finantieele tekorten. We hebben reeds eerder doen uitkomen, hoe in verband hiermede, de gemeentebesturen met groote moeilijkheden te kampen hebben. Het is be leend, hoe evenzeer zwaar de taak der Lands- regeering is, die zorgen moet, dat een tekort op de Rijksbegrooting gedekt wordt en die tot dekking van dat tekort eenige middelen aan gaf, die echter in het land geen aigemeene instemming ondervinden. In zulke tijden dient het landsbelang boven het partijbelang gesteld te worden en wordt groote bedachtzaamheid vereisebt. Niet met groote woorden komt men er in een tijd van crisis als dien welken wij nu beleven; maar Wel is het noodig den toestand met ernst onder de oogen te zien en zich te beraden op de noo dige middelen die uitkomst kunnen geven, De etnst der tijden vereischt eensgezind op treden. Met critiek alleen, en meer niet, kan niet worden volstaan. Zóó leek ons toe de ge- dachtengang van het betoog dat Mr. C. H. Guépin voor de afdeeling Haarlem der Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond hield en dat door vélen met groote aandacht gevolgd werd. Voorop stelde spreker, en hij weidde daar over uit, dat de huidige crisis is te beschou wen als een uitvloeisel van den oorlog. In zijn verder betoog trof ons vooral dit, dat er niet alléén die crisissen zijn geweest, die, althans de ouderen onder ons, zich herinneren, maar dat ook in 1847 en in 1857 in ons land een crisis was, gelijk aan de crisis van thans, en dat die crisissen toch geëindigd zijn; hoewel men er niet aan had gedacht, dat dit mogelijk zijn zou. Verder gaande kwam spreker op de dépre- ciatie van het Pond Sterling. Hij was van meening, dat Engeland spoedig de nadeelen er van ondervinden zal en dat het daarom niet kan uitblijven of Engeland gaat tot stabili satie over. Echter: het is de vraag of dan het vertrouwen in het Pond Sterling, dat zoozeer geschokt is, zal wederlteeren. Ook deed spreker uitkomen dat we in zeer zorgvolle tijden leven. Het werkloozenvraag- stuk vraagt aller aandacht. Niet alleen om der wille van den finantieelen toestand waarin de werkloozen heerschen, maar ook, omdat, indien de menschen lang werkloos zijn, onder hen de moralisatie gaat komen. Vóórop werd alzoo gegeven een teekening van den huidtgen toestand. Dan kwam, wat we als de kern van het betoog aanduidden: de uiteenzetting der gedachte dat alles moeten medewerken aan oplossing der crisis en dat thans geen obstructie mag bestaan. In dat verband zeide spreker het te betreuren, dat op het crisiscongres van het N. V. V. en de S. D. A. P. de soc.-dem. geen medewerking toon den te willen geven. De houding van de soc-dem. hier te lande oracht spreker in tegenstelling met. het op treden van MaeDonald in Engeland, die, deed spreker uitkomen, nog onlangs had gezegd: een soc.-dem blijf ik, maar er zijn tijden, dat boven het partijbelang een hooger belang staat, dat is het nationaal belang. Tel. 10188 Opgarlcht 1870 Kleine Houtstraat 136 Haarlem. Gen. Cronjestraat 160 Volgt vóór Uw huwelijk Inlichtingen bij Mevrouw M. Togni, Julianalaan 32 Overveen. Leverancier van uitsluitend eerste kwaliteit. Tot die hoogte hebben de Soc.-Dem. hier te- lande zich niet weten op te werken. De Libe rale Partij oordeelt dat nu de nood aan den man komt, zij met de Regeering moet mede werken om de Rijksbegrooting sluitend te maken. Dat is de plicht als Nederlander. De Soc.-Dem. willen niet weten van de mid delen die de Regering aangeeft tot dekking van het tekort, maar, en dit wraakte spreker, ze geven geen andere middelen aan. Met grooten nadruk staafde spreker dat het een Neder- landsch belang is de Ryksbegrooting sluitend te maken. Men dient zich thans in de eerste plaats Nederlanders te betoonen en er biyk van te geven te willen medewerken aan het ver beteren van den noodtoestand. Over eenig middel moge men van inzicht verschillen, zóó ongeveer het slotbetoog van spreker; in hoofdzaak moet met de Regeering medegegaan worden. Er moet naar gestreefd worden om de Rijksbegrooting sluitend te ma ken. In dit streven staat de Liberale Party naast de Regeering. Mede moet gewerkt wor den, om datgene te bereiken wat noodig is. Men kan een bij uitstek goed vrijhandelaar zyn en het toch noodig- oordeelen, dat op een gegeven oogenblik het beginsel van den vry- handel wordt afgeweken. Want in tijden van nood dienen wy voor alles nationaal te voelen. Na de toespraak van Mr. Guépin hield mej. Mr. van Dorp een rede, waarin breedvoerig na gegaan werden de middelen, die de Regeering wil aanwenden om te komen tot een sluitend maken der Begrooting; waarover spreekster haar oordeel kenbaar maakte. We laten dat betoog rusten. Ons was het dit maal er om te doen er nadruk op te leggen, hoe in deze ernstige en zorgvolle tijden niet het partybelang op den voorgrond mag staan, hoe dan allen er aan moeten medewerken om het land te helpen door de crisis heen te komen. En verder, hoe, indien er dan critiek moge zijn op aangegeven middelen, het moet zijn een opbouwende, een die doet zien; we willen met de Regeering samenwerken om tekorten op de Ryksbegrooting te dekken. In dit verband mocht Mr. Guépin er de aandacht op vestigen, hoe het Mr. Ant van Gijn, oud-minister van Financiën is, die in het H.bld. een andere op lossing aan de hand heeft gedaan, dan die wel ke de Regeering aanbiedt tot dekking van het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 1