GOSEN SCHIERING lenlrale-Verwarmincf iliestookinrl chtingen. TECHNISCH-BUREAU *o, SO. Het Bloemendaalsch Weekblad. HAARLEM - lEL. 12660 PREDIKBEURTEN. BURGERLIJKE STAND. SPORT. KUNST. EV3UZIEK. TOONEEL. Kijkjes Buiten. Wat in den Raad aan de orde is. a3, f idenwedstrjjd te ontstond in de D. Bagoljubow emenië) na den Dh4d5, de tassende combi- Tf8Xf7 LdTXeS Tf7fS geus 28. Lb3Xe6. Kg8h8 Tf8™&8 c6-c5 Opgegeven. Tc7Xa7! een I No. 313. U 3. Df2—ti4 mat. 3.Dc5e3 mat. 3. Dc5—d5 mat. -n: beiden te Haar- ide; J. v. Glllik, oort. ipen. Hier lagen iig tot zeventig ;nd kind, waar negen, lang uit tussen of deken- n te passen. Iets zittend in slaap der. Op een an- :n slapend kind i moeder en de onhandige ma len. Op een vbl- »n mes de rafels en een andere naald doet. Er e vrouw in zijn ide man, wiens odder, met zijn rouw, niet meer lf ook slapende, bijsterde. Waar sgen van de tien het de wet is, 's nachts met in Engeland de erd en de hek- „neen, een ge iten wü Spite' e people A the ikheden soowel scheid tusschen zwakheden van zijn; de zwak- i de wereld be- .1. De wijze ziet ze met kunnen blind voor die n elk ander in it de zelfkennis i den wijze en Eglise wallonne. (Ned. Herv. Kerk) Begijnhof. Dimanehe 11 Octobre. 10 h. 30 service divin. Pasteur Krafft. Le 11 Octobre au service du matin collecte spéciale pour l'Eglise. Le 11 Octobre au service du matin collecte spé ciale pour 1' eglise. a 12 h. service des enfants. 20 h. service de Sainte Oène Pasteur Krafft. Vendredi 16 Octobre a. 20 h. Conférence de Mr. le pasteur A. Lecerf, professeur a la Faculte de theéologie de Paris, Sujet: le droit a la ré- sistance (2e conférence dés Amie de la pensée chrétienne.,1 uithouden en gaat aldoor verder naar 't zuiden, tot aan de bronnen van den Nijl, naar het Victoria- het Tanganyika- en het Nyassa-meer, tot in de grazige vlakten van het land der Ba- roetse, om eindelijk neer te strijken op de schrale hoogvlakten van de Kaapsche Karroo, waar hij de Borren in de bestrijding van de sprinkhanenplaag terzijde gaat staan. In de tweede helft van September namen de huiszwaluw zoowel als de boerenzwaluw er eiken morgen en eiken avond 'n uurtje af om te ver gaderen. De muggenjacht scheen ze lang met meer zoo te interesseeren als een maand terug. Alleen de paartjes die nog nestjongen hadden, werkten voort van zonsopgang tot zonsondergang aan de intensieve voeding van 't kleine goed. Den 24sten was ik in Borculo en zag daar heele L'Eglise est ouverte tons les ours dé 10 h. a\"jen op de liehtdraden zitten de meesten cücht J? v oan ^llraa-r VrwrfHurPTirl wprrifvn riP OTïfill Dla&L- jieente zich bereid verklaard den bouw der' hooi uit te stellen tot 1933. IVoor de discussie ter zake van de vraag litobus of tramlijn verwijzen we naar de drie- ar in ons nummer van heden. BLOEMEND AAL- GEVONDEN VOORWERPEN. (Gevonden en terug te bekomen bij: C. Jshipper, Parkweg la, Bloemendaal, een meis- fcmuts; P. v. Roode, Bloemendaalscheweg 206, Kerveen, een stoel; Chef der Tram, Tempe- ^rstraat, Haarlem, een zilveren beugeltasch; Smid, Kerkplein 7, Bloemendaal, een dames- jllpotlood; C. Lindner, Zijlweg 168, Haarlem, fn duif; Koper, Hooge Duin en Daalscheweg Sa, Bloemendaal, een kanarievogel; T. Zwem- ler, Kennemerstraat 9f rood Haarlem, een ring het sleutels; Wijntjes, Bosch en Duinplein 2, iloemendaal.' een bruine damestaseh met in- loud; Trap„B'Jider Stationsweg 16, Bloemendaal |en zilveren armbandje; Halte E. S. M., Tem- lelierstraat Haarlem, een jongenspet; E. Roos, Zonnebloemlaan 36, Aerdenhout, een portemon- aie met inhoud; H. Eschhorn. Mid'dentuindorp- 17, Haarlem,een rijwielbelastingmerk; L. jlartin, Delftstraat 26, zwart Haarlem, een ozenkrans; M. A. N. van Meeuwen, Ooster- Suinweg 252, Aerdenhout, een Duitsche herders hond; A. Voorman, Kinheimsweg 23, Bloemen- Eaal, twee speelgoed-auto's; Hoekstra, Bloemen- Haalscheweg 242, Overveen, een vulpen; aan den politiepost te Aerdenhout, een Lipssleutel, een portemonnail; aan het bureau van politie, Over veen, een klut, een dameshoed, een kinder- limutsje. BEVOLKING. Opgaven van 18 October '31. Gevestigd: A. Rambonnet, Julianalaan ■S0, Overveen; I. Colmans, Dahlialaan 17, Aer- denhout; Sj. Hofstra, Dahlialaan 31, Aerden- [hout; K. S. Ankersmit, Verbindingsweg 34, Bloe- Imendaal; Mevr. W. M. Lammerts van Bueren, I geb. Kersbergen, Joh. Verhulstweg 36, Sant- I poort Stn.; J. W. Francken, Platanenlaan 3, 1 Bloemendaal. CORRESPONDENTIE. Een daklooze. Ingezonden stukken waarvan de naam van den inzender niet aan de Redactie bekend zijn kunnen niet voor plaatsing in aan merking komen. Red. Het B. W. punten innemen. Een oordeel over de verrichtin gen, het kunnen van hem en zijn gezelschap is verschillend naar gelang men staat op liet standpunt: „dit is amusementskunst" of „dit is kunst. Met kunst, die beschaving (beter gezegd kuituur) brengt, die ons leven vermooit, nieuwe geestelijke waarden schept kan amusements kunst niet in vergelijking komen. Wlat Fritz Hirsch' kunst niet is, behoeft niet te worden besproken. Welnu, wanneer wij het samen eens zijn dat we over Hirsch sprekende, het hebben over een amusementskunstenaar van den eersten rang, en dat is redelijk, dan is bet bil lijk ook van deze plaats het feit te herdenken, dat ook het publiek van Haarlem en omstreken vijf jaar met voldoening van zijn werk genoten heeft. Wij komen op den avond van j.l. Zondag en ook op „De Wonder-Dancing" van v. d. Lugt- Melsert's gezelschap in ons volgend nummer terug. 17 h, d' apres la Bille. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Heilig Avondmaal. N.m. 5 uur, Ds. J. C. van Dijk. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: C. R. R. Manders en L. Schip per. Getrouwd: E. E. P. J. Peerboom en M. L. E. Henfling; C. Schouten en M. Koning; J. P. Men- ne en J. O. G. A. M. M. Sehulik; J. P. Teeuwen en D. H. Zonneveld; D. van der Veen en M. de terrein terug. Het heeft er wel gespannen en had VOETBAL. De uitslagen van Zondag 4 October luiden: Haarlem—D.W.S. 2—1 De SpartaanKinheiir 01 Z.V.V.—Alc. Victrix 1—3 W.F.C.—H.R.C. 0—0 Haarlem schudde een gevaai'lijke concurrent van zich af, door D.W.S. met 2—1 te slaan. Ver diend was de overwinning geenszins, want de verhouding in 't veld wees een geregeld overwicht der gasten aan, die zeker drie kwart van den wedstrijd in den aanval waren. Ze begingen ech ter de groote fout uit den treure het spel kort te houden, waardoor de Haarlem-verdediging, waarin doelman Hoeben uitstekend werk ver richtte, steeds in kon grijpen. Bovendien schoot de stormlinie der Amsterdammers zeer slecht en zoo is het verklaarbaar, dat uit al de aanvallen slechts één doelpunt geboren werd. Haarlem was zwaar gehandicapt door de ab sentie (door ongesteldheid) van den linksbuiten B. Kamineijer, die onvoldoende vervangen werd door Onkenhout. Zoodoende ging er van de an ders zoo actieve linker-wing weinig kracht uit. Het voeden van de half-baeklinie liet veel te wenschen over, omdat de middenspelers zich op verdedigen moesten concentreeren. Dat de rood- broeken .toch nog twee maal wisten te scoren was eigenlijk meer geluk dan wijsheid, maar zonder geluk vaart niemand wel. De twee pun ten bleven aan den Schöterweg en dat is 'de hoofdzaak. Kinheim keerde succesvol van hef Spartaan- jaan elkaar. Voortdurend werden de open plaat- jsen aangevuld door nakomende paartjes, totdat teindelijk honderden van de verheven zitplaatsen -op het gedoe van wandelaars en fietsers neer- keken. Maar misschien deden ze dit heelemaal niet Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur, Prof, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Zwingii-herdenking. (Marh. 9:9.) Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur, de heer M. Fallentin, Amsterdam. Overveen. V.m. 10 uur, Ds. P. de Haas, Fredt. te Utrecht. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, H. L. Langevoort, Haarlem. De Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Woensdag 14 October, 8 uur n.m., Vesper en Lof. Donderdag 15 October, 7.30 v.m., Stille Requiem Mis. Leede. Overleden: C. J. J. Jolles, 56 jaar. AFSCHEIDSVOORS CELLING TE HAARLEM. Naar aanleiding van het groote succes, dat Douglas' Neger-Revue gisterenavond te Haar lem, Stadsschouwbur g had, zal het Neger-ge zelschap te Haarlem >p Zaterdagavond, 10 Oc tober, in den Stadsschouwburg een tweede, tevens afscheidsvoorstelling geven. HELMA MYLIAN. De jeugdige danseres Helma Mylian, die onder auspiciën van impresario Ernst Krauss op Vrijdag 9 October een dans-avond geeft in den Stadsschouwburg te Haarlem, zal o.a. de volgende dansen uitvoeren: Lente (Joh. Strauss); Sylphide (Berlioz); l'Oiseau de feu (Delibes); Slavische dans van Dvorak; Valse brillant van Chopin; Spieluhr (Krome)Valse boston van Huber; Uit het verre Oosten (Yoshitomo). De muzikale leiding is in handen van Geza Frid. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. De Haarlemsche Bachvereeniging geeft haar eerste concert op Dinsdag 13 October a.s. te 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal en wel door het orkest van het concertgebouw te Amster dam, onder leiding van Pierre Monteux. Soliste is Nina, Koshetz, zangeres. Helpprogramma luidt: S ti 'e •M-011'- Chauve, Fantaisie, Mo- oussorgsky. Bewerkt door N. Rimsky- ,ff Aria van Jaroslavna uit de Opera „Pririoè Igor" Alex. Borodine. Soliste Nina Kos hetz; Poèraes Symphoniques, Anatol Liadoff. Liederen: Triste est le Steppe, Alex Gretscha- ninoff; Romance oriëntale, N. RimskyKorsa koff; Berceuse de la Mort, Modeste Mous- sorgsky; Rêverie et Danse uit de opera „La Foire de Sorotchinsk", Modeste Moussorgsky. Soliste Nina Koshetz. Na de pauze wordt uitgevoerd: Shéhérazade, Suite-symphonique (Op. 35) N. Rimsky-Korsa- koff. met j BILEUM FRITZ HIRSCH. Stadsschouwburg Haarlem „lValzer aus Wien". Mien kan tegenover Fritz Hirsch twee stand-, keeper Druiven in de laatste minuten niet twee maal wonderbaarlijk gered, dan zou het resultaat zeker minder gunstig voor de Velsenaren zijn ge weest. Van een bepaald overwicht was geen sprake; het was een gelijk opgaande strijd. Twee sterke verdedigingen hielden de respectieve voor hoeden goed in bedwang. Eén kans aan Michel Jr. geboden was voldoende om de balans in 't voordeel der bezoekers te doen overslaan. Ook nu weer demonstreerde de Spartaan-aanval een vol komen schotloosheid. Zelfs een penalty werd ge mist! Het feit trouwens, dat in drie wedstrijden door de Amsterdamsche roodbroeken nog geen enkel gescoord gemaakt werd, maakt verder com mentaar overbodig. Met Z.V.V. is het heelemaal mis, en toch telt de ploeg 'dezelfde spelers, die haar vorig jaar zoo geducht maakte. Echter, tegen den pechduivel kan niet gevoetbald worden. Misten de Zaankan- ters reeds een van hun beste spelers, niet lang na het begin werd hun middenvoor onklaar, zoodat er verder weinig kracht van de voorhoede uitging. Alcmaria steunt nog steeds op haar wing-spe- lers. Het is een traditie van deze club over uit stekende buitenspelers te beschikken, was niet Elfering gedurende langen tijd in onze nationale ploeg? En wordt niet geregeld de tegenwoordige linksbuiten Hamstra voor keurweüstrijden uitge- noodigd? De' vroegere links- thans rechtsbuiten moge dan een veteraan zijn, hij is zijn plaats nog volkomen waard, en speelt een prima partij voetbal en aan deze twee spelers (Bos en Ham-' stra) heeft Alcmaria 't voornamelijk te danken, dat zij een vrij onverwachte 3—1 'overwipning uit de Zaan meenam'naar de Kaasstad. Keurig werk leverde ook W.F.C., dat, niette genstaande zij met drie invallers ide reis naar het hooge Noorden moest ondernemen, kans zag' een gelijk spel te forceeren en dus niet buitloos huistoe" ging. Wel is waar ging de strijd hoofd- z vkelijk tusschen den Helaerschen aanval en Wor- merveersche verdediging, maar deze laatste wist van geen wijken en retourneerde alles onverbid delijk. Zoo nu en dan opereerde de voorhoede der gasten voor 't Racing doel en bij één dezer aan vallen ontkwam dit zelfs op miraculeuze wijze aan doorboring. Zondag 11 October wordt gespeeld: D.W.S.V.V.A. W.F.C.—Haarlem. Kinheim—Z.V.V. Bloemendaalde Spartaan. Het uitgefuifde V.V.A. kan aan den slag. Na den smadelijken 50 nederlaag tegen Haarlem heb ben de Kruislaanbewoners heel wat goed te ma ken. Of hun dit echter tegen D.W.S. zal geluk ken meenen wij te moeten betwijfelen. Voor ons staat vast dat de club der Gebr. Huisman, niet tegenstaande haar ongelukkig begin een der sterkste elftallen der afideeling is. Wij voorspel len V.V.A. dan ook weinig succes van hun be zoek aan haar stadgenooten. Haarlem kan in Wormerveer op een warme ontvangst rekenen. Hier komen twee nog onge slagen elftallen tegen elkaar in 't veld, en 't zou ons niets verwonderen als het terreinvoordeel der Wormerveerders niet ten minste één punt oplevert. Van veel belang zal het zijn of Haar lem volledig uit kan komen, Is dit zoo, dan geven wij Bieshaar es. nog wel kans, maar er zal hard gewerkt moeten worden: het W.F.C.-elftal be staat uit elf stoere boys, die, als het er op aan komt van wanten weten! Als de voorteekenen zich niet bedriegen, zal Kinheim Zondag thuis spelende, de eerste over winning in de tweede klas in eigen home behalen. We hebben alle respect voor 't stevige en meer geroutineerde elftal der Zaandammers, maar we meënen te mogen voorspellen dat het even ste vige, minder geroutineerde, maar meer onthou- siaste spel der Velsenaren zal zegevieren. Bloemendaal—Spartaan! Ziehier de kans van den dag, om de hatelijke nul uit de kolom der overwinningen te doen verdwijnen. We zyn er van overtuigd, dat 't niet makkelijk zal gaan en dat er hard, zeer hard gewerkt moet worden. Het achtertrio der Spartanen: Oerlemans, Walst, Ohm is met geen praatje te passeeren, maar wat de Alcmaria-, V.V.A.- en Kinheimvoorhoede ge lukte moét ons gelukken. We achten de Bloe- mendaal-defensie momenteel sterk genoeg, om 'de voerhoede der gasten in bedwang te houden en waar dus onze middenlinie meer vrijheid van beweging krijgt, m.a.w. dat zij voldoende aan dacht kan schenken aan het voeden van den aanval, rekenen we op den eersten Bloemendaal- zege, waarmede we dus voorloopig de gevaarlijke regionen kunnen verlaten. Vooruit dus, witte ploeg, alle hens aan 't dek! Van de lagere elftallen waren de resultaten: R.C.H. 4Bloemendaal 2 3—1 H.F.C. 4Bloemendaal 4 42 Bloemendaal 5Zandvoort 5 gestaakt Junioren Bloemendaal a—Kennemers a 3—1 ZeemeeuwenBloemendaal b 82 Stormvogels bBloemendaal c 250 Bloemendaal cV.O.G. 21 Adspiranten: Zandvoort a—Bloemendaal a 06 Bloemendaal b—Zandvoort b 8—2 Bloemendaal cD.S.K. 171 Zondag speelt: Schoten 2—Bloemendaal 2 10 uur D.S.K. 3—Bloemendaal 5 10 uur Junioren: V.V.B.Bloemendaal a 10 uur Bloemendaal b—Zandvoort a 10 uur V.O.G.Bloemendaal c 10 uur Bloemendaal d—Beverwijk 10 uur Adspiranten (Zaterdag) Bloemendaal aVliegende Vogels 3 uur RC.H. bBloemendaal b 3.30 uur A. C. WAAROM ZOO VROEG? WAAROM ZOO VER? Al in de eerste week van Augustus kwam er over eenïge van onze meest bekende vogels een zekere onrust en ongedurigheid, die tot trekge- dachten leidde. Daar had je dien roetzwarten, onstuimigen schreeuwer, dien wij gier- of toren zwaluw noemen maar die heelemaal geen zwaluw is. Die meende, naar 't schijnt, dat hij zijn volle deel van onzen Egyptischen vetpot had gehad en daarom hoopte op andere verre zuidelijke banketten. Den 4en Augustus hoorde en zag ik deze halvemaanvormige vliegeniers nog hoog in de zonnige lucht boven de St. Bavo hun equili- bristische toeren verrichten, den 6en zag ik ze niet en ook daarna niet meer. En dat, terwijl Augustus onze echte vliegen- en muggenmaand 'is! Waarom zoo vroeg? Niet om den naderenden kouden tijd. Die lag nog ver. Ook niet uit voedseinood, dat staat vast. Misschien heeft de torenzwaluw tegen dien tijd den smaak in onze vliegen en muggen ver loren en haakt ze naar andere spijs. Dan zóu het haar gaan als de ooievaar, die ook in de eerste helft van Augustus ons kikkerland ver laat, als het er nog wemelt van amphibiën en reptielen. Langs een omweg trekt die over de straat van Gibraltar naar het voedselrijke Nijl- dal. Nu zou men mogen aannemen, dat hij daar tevreden en voldaan den winter doorbracht. Maar neen, Egyptische kikkers schijnen niet beter te smaken dan Nederlandsche. Daarom kan de ooievaar het in dien vetpot toch niet en sloegen geen acht op de menschen die om' hoog keken, 't Kan wel zijn, dat al haar aan dacht in beslag werd genomen door de drukke besprekingen die ze klaarblijkelijk hielden. Waar ze 't over hadden? Als ze elkaar vertelden van haar wederwaardigheden in de laatste maanden, dan zal de zomer wel geen lof hebben geoogst. Hoe menigmaal heb ik ze hongerig en kleumerig op den grond zien neerstrijken aan een water plas om daar naar de laagvliegende of zwem mende insectjes te snappen. En hoevelen zullen van halfgelukte of mislukte broedsels kunnen spreken? Misschien presenteerden ze elkaar haar jongen, die voor den eersten keer met den grooten troep mee zouden trekken langs den Nijl, over de groote meren van Centraal-Afrika de Zambesi en de Limpopo naar de spruiten van de Zuid- Afrikaansche Unie. Of bespraken ze den tijd van de afreis en de moeilijkheden van den trek over de Alpen en de Pyreneën? We weten het niet. Maar 't kan ook best zijn dat er niets van dat alles gebeurde. Want zou den ze dat dagelijksch gejaag op prooidiertjes niet moe zijn geworden? Een week later was de trek in vollen gang. De straat had een eenzaam aanzien gekregen, toen de zwaluwen met het witte borstje plotseling waren verdwenen. En de boerenzwaluwen zullen wel gauw volgen. Hoe weet men dat ze naar Zuid-Afrika gaan? Die kennis heeft men verkregen, na het rin gen van nestjongen. Een heel ligt ringetje wordt aan 't vogelpootje bevestigd en op dat ringetje de geboorteplaats en de datum van het ringen vermeld. Daaruit blijkt waar onze zwaluwen den winter doorbrengen en ook, dat ze terugkeeren naar de stad of het dorp, ja, zelfs naar de plek waar ze geboren zijn. Dit laatste ben ik trouwens op een heel andere manier te weet gekomen, 'k Heb het beschreven in mijn „Zomerweelde en Dorre Dagen", en laai ik het hier nog eens volgen. Een zwaluwpaar bouwde een nest op een gor dijnroede in onze klasse, ongeveer een decimeter van den wand. Op verzoek van mijn leerlingen liet ik dat toe, daar wegens dagelijksche be wolking dat gordijn nooit dichtgeschoven werd. Daar kwam echter een dag met felle.zon. Ik trok het gordijn toe, waarbij de ringetjes over de reede schoven en het onvoltooide nestje ernstig beschadigden. Protest van de klasse. „Goed", zei ik, als morgenmiddag de zon schijnt, zal ik het gordijn gedeeltelijk openlaten. Maar dan moeten jullie in de zon zitten werken"! Dat hadden ze er voor over. Een paar dagen ging 't goed of eigenlijk niet goed, want schuin door 't lokaal viel 's-namiddags een breed zonnevlak over de banken. Dat mocht niet en daarom trok ik toch onder verzet der leerlingen het gordijn toe. Maar zie, wat we allen gevreesd hadden, dat gebeurde niet. Geen stukje van de specie viel naar beneden, toen de ringen er door gingen, blijkbaar zonder ze te raken. Zoo slim hadden de vogeltjes dat overlegd. En wat juichte de klasse! Toen het voorjaar daarop weer een paartje binnenkwam en de oude nestplaats ging inspec- teeren, vermoedde ik, dat het de zwaluwen, van 't vorige jaar zouden zijn. Veertien dagen later begonnen ze te bouwen. Op een Maandagmorgen was 't nest klaar en toen de ringen er onder door gingen, viel er geen stukje specie af. Nu wist ik dat mijn vermoeden juist was geweest. Overveen. Openbare vergadering van den raad der ge meente Bloemendaal te houden op Donderdag 15 October 1931 te 14 ure ('s nam. 2 uur) in het raadhuis te Overveen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden commissie van georgani seerd overleg. 3. Vaststelling verordening ex artikel 208 der gemeentewet (5 jaarlqksche herziening van de strafverodeningen) 4. Verhuur terreintje langs den Zeeweg aan G. Hoffschlag. 5. Uitgifte in erfpacht van een strook grond aan het P. E. N. 6. Aankoop grond voor verbreeding van den Bloemendaalscheweg. 7. Vaststelling van de scholen aan wie sub sidie voor voorbereidend lager onderwijs ge geven zal worden. 8. Aanvrage crediet voor het in orde brengen van een deel van het Bloemendaalsche Bosch. 9. Aanvrage crediet voor bouw van brand spuithuisjes. 10. Converteering van geldleeningen. 11. Ontheffing bepalingen der bouwverorde ning. 12. Vaststelling verordeningen tot regeling van het georganiseerd overleg. 13. Principieele uitspraak over het al of niet instellen van een verzekering tegen ziekenhuis kosten. 14. Afschrijvingen en suppletoir kohier Hon denbelasting 1931. K. ZWART. In „Jonge Strijd18e Jg., No. 9, lezen wij t volgende aardige stukje over DE BEWONERS VAN DE HEI. De schaduwen der wolken drijven over de zonnige hei. De ritselende droge struikjes zijn versierd met talloze tere, paarse bloempjes, die met elkander een deinende, geurende deken vormen, een kleurige uitgestrektheid, afgewis seld door de donkere rand van het dennebos en de hier en daar verspreid staande brons- en zilver glimmende berkjes. In een der boompjes schettert de boom pieper; even daarna vliegt hij jubelend omhoog om plots'ling in glijvlucht te dalen in de vol gende berk, aldoor fluitend en ratelend, en zo herhaalt ie dit spelletje tot hij kans ziet onder z n konsert een, niets vermoedend vliegje te snappen en zodoende even tot rust komt tijdens deze maaltijd. Het kleine, kwieke kuifmeesje hervat het lied van de boompieper. „Piep, tierrr" fladdert ie boven het berkje uit, even maar, want voor het allegretto van z'n wijsje heeft hij alle aan dacht nodig. Na z'n ontbijt zet het piepertje opnieuw in en samen zingen en fluiten ze nu een duo, 't welk de bloeiende hei nog zonniger, nog vroli- ker maakt. Zelfs de konijntjes achter de heuvel raken onder de indruk, ze spitsen tenminste de lange, fluwelen oren en zitten stil te luisteren op hun achterste poten. Doch de grootste, met z'n donkere, schichtige ogen, heeft menatuurlik al gezien en het hele troepje gaat er van door, nu en dan wippen de.spierwitte staartjes boven de struikheide uit. Ook de bonte gaaien zoeken hun heil in de vlucht, luid schreeuwend van boom tot boom, totdat ze me opeens vergeten (traditie) als met doffe stap een oude gebogen heideboer uit het bos komt gestapt en z'n weg vervolgt over de paarse vlakte. De gaaien veranderen van koers en roeien haastig in de richting, waar ook de konjjsen zijn verdwenen, 2 bontgekleurde, ondanks hun vossen-natuur, sieraden van hei en bos. Ook het oude boertje is na een poosje achter een troep dennen verdwenen en zodoende niets vermoedend, komt vanuit de heide een bos- fazantenpaar met hun kinderen de mulle zand weg overgestapt en wandelen deftig naar het zandnvertje om hun dorst te lessen met het lekkei%':, heldere water. Bij Het meertje zijn meer liefhebbers. Als een troepje opgeschoten straatjongens zit een rijtje mussen te baggeren en te ploeteren aan de waterkant; ze hebben verbazend veel lol naar 't schijnt. Met de vleugeltjes wjjd uitgespreid plassen en spatten ze, als hing hun leven er vanaf. Het anders zo effen meerspiegeltje is een en al beweging. Als de fazantenfamilie nadert, beginnen ze op echte mussenmanier te schelden, dat het een aard heeft, doch dezen storen zich niet aan de druktemakers, alleen de jongen zien nu en dan schichtig op, maar als de mussen verder gaan met nun ochtend-toilet, is ook hun vrees gauw overwonnen. Node neem ik afscheid van dit bedrijvige toneeltje. Op een omgevallen den eet ik m'n zwervers maaltijd op. Hoog, heel hoog boven me zweeft statig als 2 donkere stippen, een buizerd-paar, zich scherp afstekend tegen de blauwe lucht of tegen de witte donswolken, die langzaam voortdrijven. Kalm sirkelen ze rond in wijde kringen al verder en verder, totdat ik ze eindelik niet meer kan zien. Zo geniet ik van deze zonnige dag, ik voel me tuis op deze paarse wereld en 'k ben daar om gelukkig; m'n vrinden van de hei zijn het ook. SJOERD B. HOE IS ESPERANTO ONTSTAAN? Dr. Zamenhof, geboren 15 December 1859 te Bjelostok, een stad in Polen, constateerde reeds als kind, dat de bewoners zijner geboortestad Russen, Polen en Duitsehers elkander vijandig gezind waren en dat dit vooral werd veroorzaakt door verschil van taal. Later kwam hij tot de overtuiging, dat verschil van taal ook in hooge mate bijdraagt tot misverstand en vijandschap der volken onderling. Hij voelde zich geroepen oiïk iets te doen om dit euvel te bestrijden. Het idee van een gemeenschap pelijke taal kreeg vat op hem en liet hem niet meer los. Tijdens zijn studententijd, terwijl hij verscheidene talen leerde, werkte hij vele jaren in het geheim met groote toewijding en vol harding aan zijn ideaal, zijn levenswerk, de wereldhulptaal. De jonge Zamenhof koos de woordstammen, die het materiaal moesten vormen voor zijn woordenboek, hoofdzakelijk uit de Romaansche en Germaansche talen. Door een geniaal ge vonden stelsel van vóór- en achtervoegsels met vaste beteekenis, bracht hij de dikke woorden boeken terug tot een lijst van een paar dui zend, meest bekende stamwoorden, zonder nochtans de taal minder rijk aan woorden te maken dan welke andere taal ook is. Daar rijkdom van grammaticale vormen hun slechts een blind historisch toeval scheen, ver wijderde of regelde hij doelbewust alle vormen en kreeg zoo een grammatica, die slechts enkele bladzijden besloeg. Reeds in 1878, op 19-jarigen leeftijd dus, had Zamenhof zijn taal theoretisch klaar. Niet minder dan 8 jaren heeft hij daarna nog proe ven genomen, gewijzigd en verbeterd, tot in 1887 hij z'n eerste brochure, onder het pseu doniem „Esperanto", dat is „De Hopende" uit- WAT NIET IEDEREEN WEET. En van dezen hebben, voor zoover kan wor den nagaan, 27 de hand aan zichzelf geslagen; zijn 29 den marteldood gestorven en hebben 95 vrijwillig den troon verlaten; 100 zijn in den strijd gevallen, 110 op wettige wijze veroordeeld en terechtgesteld; 331 werden met geweld van hun troon gestooten en 15 eindigden hun leven in waanzin. Wat de anderen betreft, van hun lot is weinig te zeggen, omdat het lot van tal van keizers en koningen niet meer kan worden nagegaan in de, in duisternis gehulde, geschie denis der wereld. Een buitengewoon begaafde oplichter moet de man zijn geweest, die bij zijn ontslag uit een Franscbe gevangenis den directeur van dat in stituut bewoog hem 3000 francs te „leenen". om hem in staat te stellen den roman van zijn leven te schrijven. In den scepter van den bloedigen sultan Ab- doel Hamid ontdekte eei^ Fransch juwelier, die dien scepter in zijn bezit had gekregen, een mechaniek, dat, wanneer men er op drukte, een scherp geslepen en aan de punt vergiftigde dolk te voorschijn bracht.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 5