LFaber Zn., Gebrs. VAN RIESSEN UPS' Klaisinrichtinq en Kofferkluis il J. 6ALM Zoon NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR KENNEMERLAND EN HAARLE H.V DRUKKERIJ VOORHEEN DE ERVEN LOOSJES P. RUTTE Kleine Houtstraat 10, Haarlem LI VAN DES STEUR Ir. Wild en Gevogelte 25e Jaargang. 23 October 1931. No. 42. Bloemendaalsche Kopjes en Pannekoekjes DE TWENTSCHE BANK N.V. EERSTE BLAD. Agenda. DE GEBEURTENIS m DE WEEK. Nalezing uit de Raadzaal. CASSEE Aan den zelfkant van Bloe mendaal en Haarlem. Bloemenmagazijn „DE DAK JA" ARTISTIEK BLOEMWERK Verbindingswsg Bloemendaal, Tel. 22338 BRUIDSWERK - KRANSEN BLOEMENDAAL - TEL. 23280 Het Bloemendaalsch Weekblad 3LOEMENO AAL Tal, 22192 OVERVEEN Tel. 10388 Sinds 1866 hat beste adresjvoor uw AARDAPPELEN, GROENTEN, VRUCHTEN. Uitsluitend Ie kwaliteit tegen billijke prijzen ADVERTENTIES Advertentiën per regel f 0.15 Vraag en Aanbod, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling Elke regel meer f 0.10 Advertentiën bij eontraet belangrijke korting VOOR REDACTIE, ADMINISTRATIE EN ADVERTENTIEN wende men zich tot de Ged. Oude Gracht 88. Haarlem Telef. 10144 ABONNEMENTEN Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1.75 Per half jaar. Bloemendaalscheweg Tel. 22184 59-71 COMESTIBLES FIJNE VLEESCHWAREN DELICATESSEN Heelt U onze heerlijke al goproeld??? IETS FIJNS PIJ D THEE WETTIG GfOEPON EERD BLOEMcNDAAL - BLOEMENDAALSCHEWEG 147 STADSSCHOUWBURG - HAARLEM. Zondag 25 October, 8 uur: De Tegemsesr Ober- bayerisches Bauern-Theater; Die Wiederge- burt des Jacob Hirnmoser. Ein lustige Ge- schiehte in 3 Akten von Max Neel met mede werking van het Tegernseer Konzert-terzett. Maandag 26 October 8 uur: Kon. Ver. Het Ne- derlandsch Tooneel. Perdy's Bekeering. Bijspel in 3 bedr., door Frantisek Langer. BIOSCOOP PROGRAMMA. Cinema Palace: iederen avond 8 uur 15: Grock. Rembrandt Theater, iederen avond 7 uur en 9 uur 15: Mensch erger je niet! Luxor Theater, iederen avond 8 uur 15: Het geheim van een priester. Sport en sensatiezucht van het publiek Gemeentebegrooting sluitend zonder opcentenheffing Discussie in stelling ziekenhuis- verzekering Bezuiniging op subsidieering voorbereidend lager onderwijs. Sport gaat eenmaal over bloed en lijken. Aldus wethouder Laan in de laatste Raads zitting, waarmede de wethouder wilde te ken nen geven, dat aan het beoefenen van de sport altijd gevaren verbonden zijn. Het was bij de rondvraag, toen de heer De Clercq inlichtingen had gevraagd in verband met het ongeluk ge beurd bij de vliegdemonstraties te Aerdenhout. Het ongeluk was gelukkig goed afgeloopen. Maar de vliegmachine, die naar beneden is gestort, had ook midden in het publiek kunnen vallen. En wat dan De heer De Clercq informeerde of de vlieg demonstraties de instemming van B. en W. hadden gehad. De Voorzitter antwoordde, dat de aangelegenheid niet in het college van B. en W. was behandeld. Vergunningen tot het houden van dergelijke demonstraties, zoo ver namen we, moeten worden aangevraagd bij den Minister van Waterstaat, die advies aan den Burgemeester vraagt, alvorens een beslis sing te nemen. Er is hier, vervolgde de Burge meester een officier van de luchtvaart uit Soesterberg geweest, die met de politie op on derzoek ter plaatse is uitgegaan. Er zijn de noodige maatregelen van voorzorg genomen ter beveiliging van het publiek. Het publiek is zooveel mogelijk op een af stand gehouden, aldus de Burgemeester ver der. Maar dergelijke vertooningen als nu te Aerdenhout plaats hadden zijn niet te verbie den. Er is daartoe geen reden. Het gaat bij mij tegen het sensatieverwek- kende. parachutespringen merkte de heer De Clercq in zijne repliek op. Daarmede was een nieuw element in de dis cussie gebracht. Sport en sensatie behooren bij elkaar, zóó bleek. Aan de sport is altyd li chamelijke risico verbonden, zeide de Burge meester. Het is, gaf spreker te kennen, met oergelijke demonstraties als die te Aerdenhout cis met de voorstel'ingen in een circus. Het publiek is eenmaal op sensatie belust, het ver langt sensatie. Het gaat naar een circus ai de stille hoop, dat een dierentemmer door een der wilde beesten zal worden opgepeuzeld.' In dit stadium van de discussie kwam de heer Laan met het door ons geciteerde ge segde. Natuurlijk school daarin eenige over drijving. Letterlijk moet men het niet opvat ten. Maar toch, geeft het gezegde van den wethouder niet veel te denken. Het maakte op den niet-ingewijde den indruk alsof het eigenlijk niets bijzonders is, wanneer bij sport- oefeningen of bij vliegdemonstraties een ongeluk gebeurt; alsof dat er zoo by behoort. Anders wordt aan de sensatiezucht van het publiek niet voldaan. Sport heeft sensatie noodig, zoo ongeveer de voorzitter. Het was als wilde men den heer De Clercq voorhouden: bult toch het gebeurde te Aer denhout niet zóó uit, maak toch daarover u niet zoo druk. In dit verband trok ook de aandacht de mededeeling van een der sprekers we meenen dat het de voorzitter was, die iet zeide, dat onlangs bij het voetba'len een ongeluk was gebeurd, dat toen een der spelers een been had gebroken. Van sport hebben we, eerlijk gezegd, weinig verstand. Het nut van gezonde lichaamsoefe ningen zien we in en van zulke oefening zijn we groote voorstanders. Maar we zouden het buitengewoon te betreuren vinden indien de sport niet zou kunnen bestaan; indien de sport niet zou kunnen vooruitkomen, wanneer niet werd gespeculeerd op de sensatiezucht van het publiek. De sport te beoefenen om haar zelfs wil zonder meer lijkt ons nog altijd het eenige juiste standpunt. Vliegdemonstraties zijn zeker mooi om te zien, maar het is er een schaduwzijde van, dat gewerkt wordt op de sensatiezucht van het publiek. Waartoe anders dient het parachute springen? Dat de heer De Clercq zijn vragen stelde is dan ook volkomen begrijpelijk. By de behandeling van het verzoek der aan nemers om het systeem eigen beheer niet meer toe te passen bleek, dat het met de toepassing van dit systeem in onze gemeente niet zoo erg is gesteld. Er is weieens iets in eigen beheer uitgevoerd, maar dan geschiedde dat, zooals met het gebouw voor de mengmachine, omdat dit voor de gemeente goedkooper uitkomt. Voor het overige deed wethouder Laan de toezeg ging, dat enkele werken onderhands zullen worden aanbesteed en dat daarbij zal gezorgd worden, dat het werk ln de gemeente biyft en dat inwoners aan werk zullen geholpen worden. Er bleek by de behandeling van deze aange legenheid verschil van inzicht te bestaan over de vraag of het bouwplan van de Hospesbrug wel serieus in de commissie van pubieke wer ken is behandeld. Het gaat, zoo verklaarde de Burgemeester, in dezen gemeenteraad by de behandeling van de zaken nog al gemoedeiyk toe. We moeten wat meer formulisuscu gaan handelen. Er zal een andere manier van werken moeten worden gevolgd. Of daarin opgesloten ligt, dat de leden der commissie voor publieke werken voortaan bouwplannen en anaere stukken in portefeuille thuis ter be studeering zullen krygen? In ieder geval al te groote gemoede'ykheid kan zich weieens wreken en tot misverstaan aanleiding geven. De opmerking van den voor zitter, die ook in dezen weder van helder in zicht blijken gaf, was zeker op zyn plaats. Wethouder Laan die had bepleit bij het ma ken van bouwwerken zoo te nandelen als het voordeeligste voor de gemeente is, deelde nog mede, dat de gemeenteoegrooting ditmaal nog sluitend is kunnen worden gemaakt zonder dat tot opcentenheffing behoeft te worden over gegaan. De waarschuwing lag daarin: weest zuinig en past op de dubbeltjes.' Later klaagde de heer Dorhout Mees, dat de kosten voor het onderwijs zóó opgedreven worden en dat het onderwas zoo veel aan de gemeente kost. Het was by het voorstel ter zake van subsidieering van scholen voor voorbereidend lager onderwijs. Stopzetting van alle subsidies voor dit onderwqs oordeelde hij hoog noodig. Het was te verwachten dat daar tegen ver zet uit den Raad zou opgaan. Dat is dan ook geschied. Inmiddels gingen er ook stemmen op om op de een of andere manier op deze sub sidies te bezuinigen, wat nog iets anders is dan in het geheel geen subsidie meer te ver kenen. Over en weer werd hierover van ge dachten gewisseld. Het einde van de zaak was dat B. en W. het te berde gebrachte zullen overwegen en dat het agendapunt werd aan gehouden. „Het mag de gemeente geen geld kosten" was het leidend motief by eenige raadsleden, toen aan de orde kwam het agendapunt aan gaande het nemen van een principiee'.e beslis sing over het al dan niet instellen van een verzekering tegen ziekenhuiskosten. Anderen gevoelden er niets voor, dat de gemeente deze aangelegenheid gaat aanpakken en oordeelden dat dit iets is dat aan het particulier initiatief moet worden overgelaten. De discussie eindigde hiermede, dat B. en W. zullen nagaan of er genoeg deelnemers onder den kleinen middenstand zyn, zoodat het der gemeente geen geld zal kosten, en dat ze aaarna by den Raad met nadere voorstellen zullen komen. Vermelden we ten slotte nog, dat de behan deling der verordening tot regeling van het georganiseerd overleg werd aangehouden, om dat verschillende amendementen waren inge diend, die B. en W. eerst wilden bestudeeren en dat wethouder Laan naar aanleiding van een vraag van den heer Kremer mededeelde, dat de oude gemeenteiyke vrachtauto waar over al eens meer is geklaagd, omdat ze zooveel hinder veroorzaakt, spoedig (volgende week zeide de wethouder', buiten dienst zal gesteld worden Het laatste was zeker noodig. Want de heer Kremer verklaarde, dat de auto by het ver voer van „broeken" (ik bedoel broeken van boomen, zeide spreker) zooveel ongemak ver oorzaakte, dat by vele ingezetenen barsten in ,ae muren hunner woningen waren gekomen. B, Belast zich met Begrafenissen en Crematie. Telet. Int. No. 22444 Bloemendaal Straatweg 48 Wat doet U, geachte lezer, als U een hoop vuil tegenkomt? Als het een klein hoopje is: stapt U er overheen en als de hoop wat grooter is, loopt U er op behooriyken afstand omheen, nietwaar? U, als kind van dezen tyd met uw begrip van hygiëne in 't algemeen, waakt er zooveel mogelijk tegen met vuil in aanraking te komen Immers, wat wij met dien verzamel naam „vuil" aanduiden, beseffen wy als een mogelijk gevaar voor onze gezondheid méten wij als een concrete massa, waarin interessante rottingsprocessen zich afspelen en waardoor en waaromheen die gevreesde mi- crocosmische wereld van bacteriën en bacillen zich op verbijsterend snelle wijze ontwikkelt. Nog eens: wij, met onze hedendaagsche ken nis over hygiëne, wij onderschatten die on zichtbare wereld van het kleine gevaarvolle organisme niet meer; wy weten wat ..besmet ting" en „infectie" voor den mensch beteekenen en daarom myden wy een hoop vuil, want we zijn preventief geworden, wy zijn er op bedacht dat ook in dit opzicht voorkomen beter is dan genezen. Wy maken schoon wat wij nuttigen, wy hou den schoon de omgeving, waarin wij dagelijks verkeei'en en wy houden' ons zèif schoon. Het vuil, dat daarmede ontstaat, wordt afgevoerd in het buizenstelsel van de rioleering of depo- neeren wij in den vuilnisbak nu hebben wij tegenwoordig ijzeren exemplaren met deksels die goed afsluiten. De overheid, die in onzen .verlichten" tijd groote aandacht schenkt aan de „volksgezondheid" draagt zorg voor de rest. Zij laat dat vuil weghalen en vervoeren naar een plaats, waar het ons niet hindert, waar het geen gevaar meer kan opleveren voor de gemeenschap. Ook die overheidszorg, die ge meentelijke reinigingsdienst, die men vindt in alle plaatsen, waar de overheid dit onderdeel van haar taak verstaat, is van lieverlede vol- maakter geworden. Betere begripnen over hygiëne betere pre ventieve maatregelen. Waar men voorheen de open vuilniskarren zag, ryden nu speciaal ge bouwde vrachtauto's die in hun buik al het vuil uit de gemeente veilig laten bergen. Niets valt er meer onder hat „ophalen" uit, wat vroeger met de open of door klepnen onvol doende afgedekte karren dikwijls gebeurde en waardoor er op den openbaren weg, waar kinde ren spelen, waar huisdieren rondsnuffelen trekt dezen gedaehtengang zelf maar verder door toch nog heel wat vuil, zij het dan ver spreid, achterbleef. Ook had men vroeger tot gewoonte dat vuil zoo maar zonder meer er gens buiten den bebouwden kom op een stuk land te storten. Ook dat behoort in nagenoeg alle Nederlandsche gemeenten tot het verleden. We hebben de gemeenteiyke vuilnisverbran dingen gekregen. Een hoop vuil- en een asch- belt is gewoonlijk een opeenhooping van vuil uit het gezichtsveld der gemeentenaren blijft een hoop vuil en blijft een gevaar. Een hoop verbrandingsresten is geen vuil meer; die ge vaarvolle microcosmische levende wereld is vernietigd. Er is een tusschenfrase. Er is veel schyn in onze samenleving. Als men een hoop vuil weg wil hebben kan men er een schep zand overheen gooien. Dat is zelfbedrog en zoo'n daad zullen wij tegen woordig dom noemen. Maar dan zijn wij er toch vermoedelijk naast! Want wie zou het durven bestaan de vroede vaderen van 1930 van onze gemeente, van ons alom geprezen B.oemen- daal, en bloc voor dom uit te maken? Die hebben toch immers goed gevonden en toege staan dat de gezamènlijke inhoud van de vuil nisbakken der gemeentenaren op een landje, ergens aan den spoorlijn naar Velsen, wordt gestort, dat dat vuil wordt aangeplempt en met een laagje aarde wordt bedekt, dat dat nog jaarlijks geschiedt en dat genoemd stukje land althans over een flinke oppervlakte bedolven is onder een paar meter hooge vuile, verrotte substantie en dat daar het systeem: zand (lees aarde) er over en het is gedaan, in oractijk wordt gebracht! Daar wordt in 't groot de schijn opgehouden. En dat zal wel goed zijn, dat zal wel geen gevaar voor de ge meenschap opleveren, want mannen van in zicht en wijs beleid hebben goed gevonden en keuren nog maar steeds goed wat daar ge beurt. Overigens waarachtig een bijzonder ge makkelijke, handige en voordeelige manier om je vuil kwijt te raken en daaraan is nog tos te voegen dat genoemd stuk land buiten de ge meente Bloemendaal ligt en de Raad er dus geen rekening mee behoeft te houden men, H Wilt D gemakkelijk loepen, probeert dan onze SCHOENEN eens sa x MAAT- en REPARATIE-INRICHTING Kleverparkweg 154 Tegenover de Middelbaar Technische School le klas Heeren- en Dameskleermakerl] Opgericht 1903 - Telefoon 10303 STEEDS HET NIEUWSTE in stoften en modellen Prijzen billfjk Origineele ontwerpen voor tuinaanleg. Bekroond met hoogste onderscheiding. W. BEUNDER. is er èf. En werkt die schijn niet uitstekend! Wie heeft er last van wat onder dat laagje aarde zit? Rijd er maar eens met den trein langs. Je ziet er niks van. 't Is precies een flink met gras begroeide heuvel en men heeft er bovendien de een of ander een stelletje bietjes en andere gewassen op laten planten, 't Oog wil ook wat! En doet het 't zoo niet aardig als je voorby rijdt? Je krijgt op geener lei wyze zelfs maar het vermoeden. Schyn bedriegt veelal. Moet U eens meeko men! Als we het zoo van de spooriyn af be treden, valt het inderdaad mee. De bodem is alleen wat poreus, wat sponzig, wat los: 't „liddert" nogal. Zie gaten overal? Ratten, mijnheer! Ja, die leven hier in een paradys. Ze hebben het zoo goed hier, D'r komen er als maar meer bij! Ja, die dieren zijn vruchtbaar. Inderdaad, u kunt rustig aannemen, dat ze zich hier by wpze van spreken per uur vermenigvuldigen. Wat zegt u? Dragers van ziektekiemen?, kortelings een artikel gelezen over de rattenplaag in Parijs? T. b. c.-bacillen, pest? Dat zal met deze hier wel niet zoo zijn. Anders zou het bestuur van de naburige gemeente wel wat gedaan hebben, die beschouwt het als een natuurreservaat voor ratten en laat ze rustig vermenigvuldigen. Kyk, hier houdt het „land" op. Net een kar leeggestort. Wat een bende, ja, d'r wordt je wat weggegooid. Wat een papierrommel. Kyk de resten van een vischdiner en daar een bloederige prop watten en wat dat voor een vieze brei is mag Joost weten, d'r slaat Gamp van af, ziet u 't rot wel weg! En hier zyn we aan den anderen kant. We taan nu aan den rand van den hoogen wal, beneden ziet u water daar graven ze eerst den grond een kleine meter weg. Ja, 't ruikt niet prettig. Daar gooien ze eerst de grootere dingen in; blikken, bussen, potten en pannen, ouwe stoelen, manden, cartonnen doozen kyk daar een vloerkleed en een bouwvallige kinderwagen. Als we nu deze plank overloopen komen we op het lager gelegen land en dat is interessant, daar kyken we tegen het rattenpaleis op. Dat zie je niet vanuit den trein. Ziet U, een dwars-doorsnede van deze „bodem-formatië' vuil, vuil, vuil, vuil en nog weer eens vuil, een rottende, stinkende en smerige massa met een vernisje aarde bedekt. P. VAN DER STAD, Tel. 10188 Opgaricht 1870 Kleine Houtstraat 136 u Gen. Cronjéstraat 160 "aar'em- Leverancier van uitsluitend eerste kwaliteit. op betr. „ophooging" van dal Moeten wij zoo nog doorgaan, waarde lezer? Wij gelooven van niet. Al kent U dat stukje „land" misschien niet van aanzien, zyn ge schiedenis is U wel bekend en daarmede die heele onverkwikkeiyke historie van de wyze, waarop het vuil van Bloemendaal nog maar steeds weggewerkt wordt. Hier nog eens in 't kort de feiten, gelicht uit een artikel dat wij 17 October van 't vorig jaar schreven, naar aanleiding van het proces dat tegen Hulsebosch aanhangig wa3 gemaakt. Men kan zeggen dat uit deze geheele zaak over breede en machtige liniën een zedelijke verslapping blijkt, en zulks in onze zoo „be schaafde" streek! Een vreemde, die hier zou vernemen, dat het huisvuil, de afval van al onze huis- en ziekenkamers, keukens en stal len, dagelijks, wei-georganiseerd, met paarde- vrachten is en wordt gedeponeerd in de open lucht, in de nabijheid van woningen, koestal len en moestuinen, om daar ten prooi te zijn aan vogels en winden, om de naburige groen ten oneetbaar te maken en het humeur der omwonenden te bederven, enz., hij zou het niet gelooven. Met groot overleg en slim beleid is •men ten deze te werk gegaan. Eerst is Van Beusekom (met den keer Zuurbier uit de Dorpsstraat, oorspronkelijk eigenaar van het land) met H. de situatie gaan opnemen; dat moet in den zomer van 1929 zijn geweest. H. heeft daarna den Haarlemschen wethou der Mr. Heerkens Thijsse bezocht, die hem moet hebben verwezen naar burgemeester Maarschalk, die hem weer verwees naar den Haarlemschen- Commissaris van Politie, alles om te betoogen, dat wat men voornemens was onschuldig zou zijn. Het land was inmiddels aan een ander verkocht. Men maakte een mooi civiel contract laud. Inmiddels is bet gemeentebestuur van Bloc mendaal gaan uitbesteden, het buiten de ge meente brengen van ons vuil, van de Bloemen daalsche belt. Hiermede bleef ons gemeente bestuur in de historische lyn; immers reeds burgemeester Immink was het gelukt een Bloemendaalsche vuilnisbelt te stichten op na burig gebied van Velsen. Thans op Haarlem's gebied iets dergeiyks te stichten, maakt niet veel verschil. In het contract met den nieuwen grond eigenaar met Hulsebosch werd opgenomen, dat en hoe ver de grond op het gehuurde weiland moest worden uitgegraven, dat de uitkomende grond moest worden uitgestrooid op het vuil en alles met de afgegraven zoden gedekt. Dat is aanvankelijk nooit gebeurd; later ten deele. Zoo kreeg men, in theorie althans, heel ge- noegeiyk en landeiyk, hehalve een flinke huur- som, een gratis verhoogd „Stadsbouwterrein", en als het goed ging, ontstond zelfs het voor uitzicht dat met of na Bloemendaal, misschien ook Heemstede, Beverwijk of Leiden zouden komen om van Haarlem's goedigheid te profi teered Wordt zoo ook niet onze streek koste- iyk verrijkt met prachtig opgehoogd terrein, gereed voor verdere toepassing van het uit breidingsplan, in Haarlem-Noord? Wel gevaar lek was 't, dat de Hinderwet bestond, maa' geen nood! Wie bekommert zich tegenwoordi" om de wet? Welke gewone burger? Toch wer voor alle zekerheid in het contract de zinsnede opgenomen, dat mocht eenige overheid het storten of het vervoeren van het vuil onver hoopt verhinderen, de huurder ontslagen was van zijn verplichtingen „tot ophoging" (het eerste jaar één laag, het volgend jaar er eene bovenop enz.) Het ging immers toch maar om uithoeken van beide gemeenten? Een twintigtal ingezetenen van hier klaagde officieel by den Inspecteur der Volksgezondheid, die de zaak ter behandeling gaf aan de Gezondheidscom missie van Bloemendaal c.a. Deze deed plaat- seiyke opnemingen, hoorde getuigen, waar schuwde en adviseerde de autoriteiten. En nu zal de Rechtbank beslissen of wij hier te doen hebben gehad met eene inrichting tot bewa ren en/of verwerken van vuil, dan wel, zooals de winstmannen het willen doen voorkomen, met een allerliefst en genoeglijk landbouwbe drijf. Mocht, wat wij niet gelooven, de Recht bank den verd. vrijspreken, dan zal Haarlem zyr politieverordening moeten aanvullen, ter- wyi de eer van Bloemendaal o.i. meebrengt, dat onverwyid met H. een andere regeling getrof fen wordt. Hulsebosch werd zoowel door den Kanton rechter als door de Rechtbank te Haarlem ver oordeeld. Wel heeft de Hooge Raad het vouni der rechtbank gecasseerd en den man ter zak van de toen tegen hem uitgebrachte dagvaa diging ontslagen van rechtsvervolging, maar <t Hooge Raad onderzoekt, zooals men weet i! feiten niet, hy houdt zich alleen met jürirtiscl: by zonderheden bezig. Wy schrijven nu eeir ja later en de aannemer van de Gemeenteli" Vuilophaling is onverdroten met 't wegwerk van het vuil voortgegaan, totdat de toestanu l

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 1