HAARDEN Fa. VAN DIJK OKKER St. Nicolaas Hairlemsche Coop. Diner Ver. Banketbakkerij Kokerij 1e klasse EJ.II. Eerste Heemsteedsche Verkoopweek. „Eerste Bloemendaalschs Horlogemakerij" AFD. SMEDERIJ A. G. POST. CARROSSERIER. J. J. A. v. d. LINDEN, INDIE Dinerprijs f 0 87 soepoL toespits f 0.15 extra Opgericht 1909 Magazijn „Aerdenhout" MANDEN - FIGUURZAAG Het Bloemendaalsch Weekblad, SPORT. e—i PREDIKBEURTEN. Ontmaskerd. WONINGINRICHTING BEHANGERIJ - STOFFEERDERIJ Kleverlaan 8 Bloemendaal. Tel. 22053. voorDamss, Heeren en Kinderen La Patisserie Moderne Gebruikt alleen de beste grondstoffer en uitsluitend Natuurboter. Specialiteit in klein gebak. OSTADESTRAAT 12 Telefoonnummer 11738 V eesch-, Worst- en fijne Vleeschwaren bij GEBR. AKKERMANS. Koopt gedurende de Eerste Heemsteedsche Winkelweek GEOPEND: JACK TROOST. Bloemendaalschew. 4 a. nabij Postkant. TUINBOUWGEREEDSCHAPPEN IJZER- EN STAAL INDUSTRIE Bloemendaalscheweg 56—58 Bloemendaal Tel. 22238 VERNIEUWDE TOONKAMER allen die in binnenhuiskunst belang stellen, de inhoud geeft een duidelijk en hoog denkbeeld 1 van hetgeen door de meubelfabriek M. van I port L.O.V.. Metz Co., de Ned. fabriek van betimmeringen en die van H. Pander en zonen wordt vervaardigd naar plannen van Cor Alons, dr Berlage, Brinkman en v. d. Vlugt, Paul Bromberg zelf, J. Brunot, H. Dreesen, D. van Dorp G. Feenstra, Ir. I. P. Fokker, W. H. Gis pen F Hansbrand, P. E. L. Izeren, Piet Kramer, Frits Lensvelt, Lion Cachet, Ir. I. B. van Log- hem J. A. Muntendam, T. Nieuwenhuis, Willem Penart, G. Rietveld, J. Roodenburgh, Corn v. d. Sluys, F. Spanjaard, P. Vorkink, F. A. Warners, A. H.' Wegerif, A. F. van der Wey, Jan Wils H. Wouda. Paul Bi-om berg geeft een goed overdachte logisch gebouwde tekst, die niet lijdt aan het i gebruik van het jargon, waardoor wel eens de I schrifturen over plastische kunst minder lees baar worden. Wij hopen meermalen in staat te zijn op zulke boeken te wijzen en danken de uitgevers voor de gelegenheid om ook op hunne buitengewone prestatie de aandacht onzer lezers te hebben mogen vestigen. DE OMMEKEER EN MEVR. HENRëTTE ROLAND HOLST. Van onze geniale plaatsgenoote verscheen bij de N.V. Van Loghum Slaterus: .De geestelijke ommekeer en de nieuwe taak van het socia- 1 lisme (prijs f 2.20 en f 2.90). Voor ons is de wending in het denkleven der massa van het eenzijdige naar het veelzijdige, van den proletariër-geest (of - wil) naar den I geest van den volledigen menseh een nood wendig gevolg van de meer „idealistische" be schouwing van geschiedenis en leven, welke meer en meer zich zelf bewaarheid ziet ook in praktische vraagstukken. De mechanische, de 1 empirische, de causale wereldbeschouwingen zijn gebleken onvoldoende leiding te geven aan het menschelijk denken, dat nu eenmaal niet kan buiten een helder en verband leggend bewustzijn van al wat geschiedt. De Geest I heeft altijd boven de wateren gezweeft en het Licht is altijd in de duisternis binnenge- drngen of m.a.w. niet de stof maar de Idee I geeft leiding aan het leven. In dien zin ver- staan wij ook het bovengebezigde woord „idea- listlsch" niet dus in den zin van in 's Blaue hinein voelend en fantaseerend. Het is o.i. een groot voorrecht voor de socia listische en voor de niet-socialistische wereld dat een vrouw als deze schrijfster van dezen j geestelijken ommekeer getuigt, nadat zij als zeer gevoelige en veel liefhebbende vrouw het lijden der massa van onterfden in diepe diep- j ten heeft meegeleefd. INSPECTEUR W. VAN BOVEN OVER LINTBEBOUWING. Het Octobernummer van het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedenbouw (te bestellen Kloverniersburgwal 70, Amsterdam) bevat een kort leerzaam artikel van dezen hoofdambte naar over het verband tusschen lintbebouwing en gevaren voor volksgezondheid (rioleering) landschap. De beer Van Boven is een der 1 hoofdambtenaren der volksgezondheid, die zich i niet door ministerieele aanschrijvingen of door finantieele, politieke of soortgelijke, vaak on hygiënische, overwegingen uit zijn wetenschap pelijk lood heeft laten slaan. VOETBAL De uitslagen van Zondag j.l. zijn: W.F.C.—D.W.S. AlcmariaV.V.A. KinheimHaarlem De SpartaanH.R..C BloemendaalZ.V.V. 2—2 80 4—2 1—1 Een emotievolle Zondag is achter den rug. Haarlem verloren, V.V.A. gekraakt, Z.V.V. af gemaakt, D.W.S en H.R.C slechts één puntje! Ziehier, gebeurtenissen, welke voor meer dan één dag stof tot napraat opleveren. W.F.C. schjjnt thuis toch maar lastig over- wonnen te kunnen worden. De heeren loopen blijkbaar in eigen home buitengewoon hard van stapel, want evenals tegen Haarlem, kwa men zij ook tegen D.W.S. met 2—0 voor te staan. En in deze periode hebben de tegenstan ders weinig of niets in de melk te brokken. La ter evenwel dooft dit vuurtje eenigszins, en hiervan behoort de tegenpartij te profiteered Dit heeft D.W.S. dan ook gedaan, en hoewel met inspanning van alle krachten hebben de Amsterdammers nog een gelijk weten te for- ceeren. Jammer dat ook weer in deze ontmoe ting de onderlinge verhouding niet ideaal was. Zelfs moest één der W.F.C.'ers naar de kleed kamer verwezen worden. Al zou de uitslag het tegendeel doen ver moeden, V.V.A. Is niet zoo'n willig slachtof fer van Alcmaria geweest. Echter hebben de rood-zwarte verdedigers in dezen wedstrijd een onnoozele taktiek toegepast: die der buiten spel-val. Wanneer men zijn verdediging op dit systeem baseert, moet het tot in de finesses geraffineerd uitgevoerd worden en zeker reke ning gehouden worden met de snelheid der vijandelijke voorhoede. Dit alles heeft V.V.A. verzuimd, waardoor de 80 nederlaag ver klaard kan worden. Een belangrijk deel van dit succes kon toegeschreven worden aan de Alkmaar-spelers Hamstra en De Cocq van Del wijnen. De laatste speler is jaren lang de kracht van den D.W.S.-aanval geweest. Thans speelt hij in Alcmaria en is inderdaad een aanwinst voor de Noordhollanders. Intusschen 'ijkt het of de aloude Alcmaria een rol van beteekenis gaat spelen. Het verdere verloop van de competitie zal bewijzen, of dit zoo is. Meestentijds krijgt Alcmaria na een uitstekend begin een groote inzinking, 't Zal ons benieu wen of ook ditmaal na de „ups" de „downs" volgen. Eindelijk dan heeft ook Haarlem de eerste nederlaag (waarvoor al eerder gevreesd werd) te pakken. Op volkomen regelmatige en ver diende wijze werden de roodbroeken door Kin heim met 42 geslagen. Wel hadden de bezoe kers in betrekkelijk korten tijd een 2e voor sprong, maar toen was hun rol ook gespeeld. De rust ging reeds in met gelijken stand, 22, en in de tweede helft werd het vonnis voltrok ken. Met nog twee goede doelpunten bewees Kinheim haar superioriteit. Gelukkig had de wedstrijd een bijzonder aangenaam en sportief verloop. Hoe langer hoe meer blijkt, dat de Velsacaren zich in 't tweede klas milieu thuis yoelwi, en tegenstanders zijn, waarmede ter dege rekening gehouden dient te worden. Haarlem heeft echter bij dit ongeluk nog twee gelukjes: de gelijke spelen van hun concurren ten D.W.S. en H.R.C. als gevaarlijke out sider dient nog aandacht te worden besteed aan Alcmaria, dat nog slechts vier wedstrij den gespeeld heeft, en dus in dezen achterstand nog een zeker risico heeft. Dank zij de verdediging hield de Spartaan stand tegen H.R.C. De thuisclub wist zelfs het eerst te scoren, en eerst twintig minuten na rust gelukte het den man ia de Heldersche voor hoede, den midvoor Beneker, gelijk te maken. Den Spartaan-spil was de taak opgedragen el- leen op Beneker te letten- H(j heeft dit afdoen de gedaan, en zoo wist de Spartaan tegen alle verwachtingen weer een kostbaar punt te ver overen en tevens de laatste plaats te verlaten. Want hierop kwam Z.V.V. terecht, dat een zware nederlaag tegen „de witte ploeg" leed. Dat de score zoo hoog werd hebben de Zaan dammers te wijten aan hun ondoordachte spel. Toen de stand 31 was, dachten de bezoekers hun heil in zwaar spel te moeten zoeken. Zeer verstandig reageerde Bloemendaal hier in 't geheel niet op, en wist de kansen, geschapen docr het onbesuisd optreden der gasten, han dig uit te buiten. Bloemendaal begon weer met een prettig aandoend enthousiasme, en het duurde niet lang of Kuiper maakte met een werkelijk schit terenden kopbal het eerste doelpunt (zeker het mooiste van de zeven). Niet lang hierna krijgt Charlie den bal vrij, even mikken, en no. 2 ligt n hei Zaansche net. Nu trad de bekende reactie in, waardoor Z. V. V. meer in den aanval kwam. Een ver schot levert dan het tegenpunt op. Over de al of niet geldigheid van deze goal waren de meeningen nogal verdeeld. O.i. was de beslissing van den scheidsrechter onaanvechtbaar. Na de thee kwamen de Zaankanters gewel dig opzetten Onze verdediging hield dapper stand, en langzaam maar zeker werd de te genstand gebroken. Als Frans Bakker dan na eenige kansen gemist te hebben scoort, is het met Z.V.V. gedaan. Onze rechterwing is ge weldig actief en haar werk stelt de verdediging der gasten voor lastige problemen, welke lang niet alle opgelost worden. Charlie maakt no. 4 en D. Kuiper, die dezen middag een produc tieven dag had, zorgt voor 5 en 6. Zoo zag het verrukte publiek zijn favorieten een groote en verdiende overwinning behalen. Bravo, Bloe mendaal, als jullie zoo blijft spelen, is de kou van de lucht. Voor Zondag a.s. luidt het programma: D.W.S.Alcmaria Victrix V.V.A.—Kinhelm. Haarlemde Spartaan H.R.C.—Z.V.V. W.F.CBloemendaal. Alkmaar krijgt de gelegenheid te bewijzen dat het ernst is met haar kampioen-illusies. We voorspellen verdeeling der punten. V.V.A. heeft heel wat goed te maken. Of Kinheim zich hiervoor zal leenen is minder aannemelijk, waarom we in een Velsensche zeg» gelooven. Haarlem zal zich wel niet door de Spartaan laten overrompelen. Met alle respect voor het goede werk der Amsterdammers in de laatste wedstrijden achten we hen niet sterk genoeg om Haarlem in moeilijkheden te brengen. Evenmin koesteren we van het bezoek dat Z.V.V. aan H.R.C. gaat brengen, groote ver wachtingen voor de Zaandammers. Ook Zondag zullen ze nog op hun eerste overwin ning wachten. Bloemendaal trekt in de volledige opstelling naar W.F.C. De witten krijgen een lastige tegenpartij, die op eigen veld nog niet geslagen is. Zou dit den onzen gelukken? Onmogelijk is het niet, maar dan moet ook van stonde af aan gespeeld worden met de idee: we moeten win nen. Intusschen zijn we met een gelijk spel al tevreden. Zaak is het, dat onze verdediging alle aandacht concentreert op den middenvoor der Wormerveerders, die bijna alle tot nu toe ge maakte doelpunten voor zijn rekening nam. De lagere elftallen speelden als volgt: Bloemendaal 2I.V.O. 15 Kennemers 4Bloemendaal 3 80 D.O.A.Bloemendaal 4 21 Bloemendaal 5Hellinen 3 47 Adspiranten: Bloemendaal aR.C.H. a 1—0 R.C.H. d—Bloemendaal c 61 Zondag speelt: E.H.S.—Bloemendaal 2 10 uur. T.H.B. 2Bloemendaal 3 10 Bloemendaal 4E.T.O. 10 Spaarnestad 3Bloemendaal 5 2 Junioren: Bloemendaal bHillegom 10 Zandvoort bBloemendaal c 12 I.V.O.Bloemendaal d 12 Adspiranten (Zaterdag) Bloemendaal bSpaarndam a 3 Spaarndam bBloemendaal c 3 kust. Geen van beiden had oog voor 't verrukkelijke panorama. Zij coquetteerde, speelde 't vertrou wende meisje, machteloos onder zijn blik, als 't vogeltje waarmee hij zou kunnen spelen en pron ken in zijn eigen land ver over den Oceaan. En hij vertelde, als iets dat ze nu het recht had te weten, over zijn uitgestrekte hacienda's in Co lumbia, de onuitputtelijke zilvermijnen, die 'n jaar of twee geleden op zijn bezittingen ontdekt waren. Onder 't praten dwaalde zijn blik over de reusachtige robijn aan haar hals en 't paar- len halssnoer van onschatbare waarde. Z'n plan was tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt. Vind je 't erg als ik een sigaret rook? vroeg hij. Wel nee; jij, als ik een bonbon snoep? Ze nam een doosje uit haar tasch; met een plotselinge greep had hij 't te pakken, legde 't neer aan den kant van het portier. Uit een jeis- koffertje nam hij daarop een prachtig gedeco reerde doos Je bent vandaag nog mijn gast, zei hij. 'k Hoop, dat ze goed genoeg zijn voor m'n vogeltje. Zalig!, was haar oordeel, toen ze een met likeur gevulde bonbon geproefd had. 'k Eet ze achter elkaar op. 'n Glimlach van voldoening beloonde haar voor haar gulle appreciatie. 'n Paar minuten later stopte de auto in een boschje aan den rand van 'n steile kloof. Kalm, zonder overijling deed de „graaf" nu alles, wat hij in z'n verbeelding herhaaldelijk had gerepe teerd. 't Collier en de broche verdwenen in 'n geheimen zak in de voering van zijn jas, Daarop droeg hij 't verdoofde meisje in de auto, l-egde haar neer aan den rand van de helling en luis terde scherp of geen geluid van voetstappen of 't een of ander voertuig tot hem doordrong. Toen wendde hij zich af van de roerlooze gestalte, plaatste een voet achteruit en duwde.... Het geluid van een half rollend, half neer ploffend lichaam klonk op uit 't ravijn en zoo dra alles stil was, stapte hij naar de auto, zette deze met den kop naar de helling in beweging en sprong haastig terzijde. Dien avond was er 'n geweldige consternatie m de badplaats. De graaf de Santa Rosa was met gescheurde 1de eren en vrij erge schaafwonden met een auto in zijn hotel teruggekomen. Men had hem, half verdoofd, op een minder steil gedeelte van de helling, waarlangs de door hem bestuurde auto naar beneden was gestort en verpletterd, gevon den. Zijn aanstaande verloofde was er ernstiger aan toe; zwaar gewond aan hoofd en handen had men haar, volkomen bewusteloos, halver wege de bijna loodrechte steilte, in de takken van een struik zien liggen. Met groote moeite was men erin geslaagd haar behouden op den weg te brengen. Zij was in zeer ernstigen toe stond in het ziekenhuis opgenomen. Hoewel hij er niet op gerekend had, dat zijn slachtoffer er het leven zou kunnen afbrengen, voelde de „graaf" zich volkomen veilig. Zij kon onmogelijk verdenking tegen hem koesteren. Hun beider sprong uit den auto op het allerlaatste moment, zijn lezing van het ongeval, waaraan niemand kon twijfelen, kon zij zich niet her inneren. Volkomen natuurlijk. De geweldige schok had haar herinnering aan hetgeen gebeurd was, uitgewischt. Dergelijke dingen komen herhaalde lijk voor. Een ander geval was 't, dat de ver loving door moest gaan, als ze er bovenop kwam. Daarop had hij niet gerekend. Onder de gegeven omstandigheden kon hij moeilijk van het tooneel verdwijnen; dat zou te veel argwaan opwekken, ook al kon niemand hem verdenken, dat hij de verloren kostbaarheden gestolen had. Men zou er lang naar zoeken op den bodem van 't ravijn en eindelijk tot de conclusie komen, dat een „eerlijke vinder" ze verdonkeremaand had. En wat die verloving betreft, de tijd zou raad schaffen. 'n Verward geluid van stemmen en voetstap pen in de gang wekte hem uit z'n overpein zing. Een inspecteur, twee politie-agenten en de gérant kwamen zonder kloppen binnen. De „graaf" richtte zich, ten hoogste verbaasd, in zijn bed op. Wat is er aan de hand? vroeg hij. Ik arresteer u wegens poging tot moord, antwoordde de inspecteur. En zich tót de agen ten wendend, hernam hij: Zoek eerst in z'n kleeren; snij de voering los. Als 't daar niet in zit, haal de kast dan uit. Terwijl de agenten de hun gegeven order be gonnen uit te voeren, nam de inspecteur plaats in den fauteuil aan het hoofdeinde van het bed. U had die bonbons uit den weg moeten rui men, zei hij. Er zijn honden, die ze ook lek ker vinden, al zit er een bedwelmend middeltje in. Egllse wallonne. (Begynhof) Ned. Herv. Kerk. Dimanche Ier novembre 10 h. 30 Fête de la Reformation Pasteur Krafft. Collecte pour la Soeiété Gustave Adolphe. 12 h. Service des enfants. 20 h. Service musical avec la colla boration musical de Mr. er Mame Crever violoncelle et cbant. Vendredi 6 Novembre, 20 h. Conférence des Amis de la Pensée chrétienne Mr. Charly Clero homme de lettres a Genève SujetL'Esprit de la Suisse romande. L' Eglise est ouverte tous les jours de 10 h. a 17 h. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. V.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. N.m. 5 uur Ds. M. C. Briët, Heemstede. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer Fred. Beekman, Direc teur van de Stadszending, A'dam. OVERVEEN. V.m. 10 uur Dr. W. Th. Boissevain, Leiden. Donderdag 5 Nov. 's avonds 8 uur Ds. J. C. van Dijk, Bijbel lezing. Donderdag 5 Nov. Gebouw Maranatha. 's Avonds 8 uur de heer K. Koopman, Bijbel lezing. Nederl. Protestantenbond, afd. Bloemendaal V.m. 10.30 uur, Ds L. B. Houtgast, Dordrecht. De Vrije Katholieke Kerk, Popeiiaan Kinheimpark. V.m. 10.30. Gezongen H. Mis. Maandag 2 November, 7.30 v.m. Stille Requiem Mis. Woensdag 4 November, 8 uur n.m., Vespers en Lof. Door P. D'ANDRADE. De „graaf" de Santa Rosa had zijn plan tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt. Nog 'n week kon hij 't aan de Riviera bolwerken. Z'n beurs was leeg, maar daar hij z'n weelderige levenswijze in de afgeloopen drie weken had kun nen bekostigen koa hij 'tnog wel even op cre- diet uitzingen. Lukte zjjn plan dan was hij er weer bovenop; viel 't tegen, dan kon hij met de noorderzon verdwijnen. Ze kwam erg laat. Als er maar niets tusschen gekomen was! Hij wachtte vol ongeduld naast z'n gehuurden luxe-auto, op de afgesproken plaats in het park. Tien minuten over tijd.... Aan het einde van de laan kwam ze aanstap pen. Elegant zag ze er niet uit. Wel kostbaar ge kleed en behangen met byouterieën die 'n kapi taaltje vertegenwoordigden. Voor hém de hoofd zaak. Hun verloving zou den volgenden dag bekend gemaakt worden. De „graaf" had de eerzucht van Maud Preston's vader, een Liverpoolschen bouwspeculant, juist geschat. Wat zie je er weer snoezig uit; als 'n pas ontloken roos, fluisterde hij, de hand van het meisje even aan de lippen brengend. 'k Ben even over tijd, zei ze. Pa en Ma waren bezig de verlovingskaarten te adresseeren en 'k moest nog 'n paar namen van m'n kennis sen opgeven Ruim tien minuten, Maud, zei hij schert send; voor mij een eeuwigheid. Vleier! Ze ging naast hem zitten in de auto en een oogenblik later reden ze in volle vaart langs de Ned. Octrooi 446é Geeft den juisten bodem aan de voeten. Kleins Houtstraat 8, Telefoon 14563. ZIJLSTRAAT 9 - TELEF. 10058 Een blik gevuld met Banket en - Speculaas, in Oost en West tegen Bakenessergracht 27 Telefoon 14393 Post Giro 149071 Verbruikers hebben steeds vrijen toegang tot keuken en Magazijnen. Omzet jaerlijks plui. 80.000 Diners. Dagelijksch gebruik niet verplicht. Lidmaatschap niet vereischt Vraagt ons prospectus. Oude Jenever „Superior" Beleefd aanbevelend, E. DE REK Koopt of bstelt daarom Uw Ie. Waar voor Uw geld. (Hoogst in kwaliteit en laagst in prijs). 2e. Geluksbonnen reclame. (Elke trekking heeft een waarde van 100 gulden in vorm van geluksbonnen). 3e. Prijsvraag. (Zeer veel waardevolle prijzen zijn hiervoor beschikbaar), Vraagt om de bonnen, ze hebben groote waarde. ZIE DE ETALAGES Dus hoe meer bonnen van GEBR. AKKERMANS met uw naam in de bussen, des te grooter uw kans op de prijzen. HEEMSTEDE, Zandvoortschelaan 24, Telef. 26139 AERDENHOUT, 161, 26412 Zantvoortschelaan 160. Wasch Honden Prullen Linnen Brei Werk Thee Schoonmaakartikelen ijzerwaren Gereedschappen voor Keuken en Tuin. Telef. 26240 F. AKERSLOOT Voorbeelden Beugels Zaagjes Klemmen Hout Vlugge en accurate afwerking. Billijke prijzen. TELEFOON 22823. VERBINDINGSWEG 53. BLOEMENDAAL. SPECIALE AANBIEDING: BLOEMIST-KRUIWAGENS UIT VOORRAAD LEVERBAAR SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN. N.V. D. IOGEHBIRK ZOON's Ruime keuze in van 1ste klas fabrikaat in onze Vakkundige voorlichting en plaatsing J

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 5