Firma Ant. Cassee Zn., i e. i. a. was t h. SPOORV MOSTERD S. GOVAARS geopend ABR. MEIJER, ANKERSMIT'S /^r^\ Foto- en Kinohandel Overtuigt 0, alvorens Ow inkoopen te doen van de prijzen in de magazijnen der Zuivere Schotsche Plaids f7.- Znivere Leidscbe Wollen Dekens (Zaalberg) vanaf 111.-, enz. enz. Het mooiste Geschenk! Riddetstr. 18" Haarlem, Tel. 13310 Eerstdaags wordt de Kerkplein - Bloemendaal. Dames Vesten Dames Pullovers Kinder Truien Shawls Hall# bronwater Het Bloemendaalsch Weekblad. v.h. J. H. KRUL Jr Gemeenteraad van Bloemendaal. hoek Onze zaak Saritpoorterstraat - Tetter odestraat. zal alle verwachtingen overtreffen, wat bij Uw bezoek zal blijken. Heeft U de PUZZLE reeds ingezonden Een geschenk dat steeds vreugde B L IJ F T geven is een O A £¥l ERA voorzien van dit Merk BloemendaaIscheweg 277. - OVERVEEN - Telefoon 16012 Oud-chef-bedrijfsleider CAP! (Ivens Co). Alle goederen geprijsd. Opgericht 1828 - Telefoon 22260 NAAIMACHINES I. GEYLVOEI. Hallstraat 3? Haarlem lelolooo 13538. KORTE KLEVERLAAN 24 - Tel. 22704 8URGF.RLUKE STAim Groote Houtstraat 16 Schoorsteenvegers BLOEMENDML'S IJZERMAGAZIJN A. ZETSTRA. PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617-14106. OVERVEEN AANBESTEDING ONDERHOUD HAVEN. Vrijdag 18 December zal door ovanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat in de directie Noordholland, te Haarlem worden aanbesteed: het onderhouden van de diepte vóór den mond van en in de Noordzee- haven en in de kauaalgedc.dten ha. nj i- ten de sluizen te IJmuiden en van de haven hoofden en verdere werke. van ue N ooïuzeeii$- ven gedurende 1932 en 1933. HET SPORTFONDSENBAD. De N. V. De Sportfondsen, afd. Haarlem, ont ving bericht, dat het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Haarlem beslo ten heeft den Raad voor te stellen, garant te zjjn voor de leening, aan to gaan door N.V. De Sportfondsen voor het 'bouwen van een Sport- fondsenbad te Haarlem en het terrein van het Brongebouw, zonder tuin, na slooping der op stallen daarvoor beschikbaar te stellen. LEERGANG OVER HET BEGRIP VAN VRIJHEID, RECHT, MAATSCHAPPIJ EN STAAT. Onze ingezetenen worden uitgenoodigd tot deelneming aan een leergang van minstens 8 avonden, te geven door den heer Ir. B. Wi- gersma, leeraar aan het Gymnasium te Haar lem, en Redacteur-Secretaris van het Tijd schrift „de Idee", in het gebouw van de Reli- gieuse Kring, Eikenlaan te Aerdenhout. Over de wijze, waarop de heer Wigersma dezen leergang denkt te leiden, heeft hij ons ingelicht in een mededeeling die wij hier onder laten volgen: „Gaarne ben ik bereid dezen winter een Philosophischen leergang te gaven over het begrip van Vrijheid, Recht, Maatschappij en Staat. Dit dan vooral omdat in een tijd als de onze, waarin zooveel over de samenleving ge sproken en geschreven wordt, toch veelal het begrip van de redelijkheid en den waren zin dier verhoudingen ontbreekt. De eenzijdig ge- orianterde zich zelve niet critiseerende cri- tiek van allerlei „richtingen", die als regel niet een verzachting maar een radicale af schaffing van de gebreken onzer samenleving propageert en die maar al te gemakkelijk vat krijgt op de velen, die deze gebreken slechts als een last voelen, heeft wel de ondoordach te zekerheid van het geloof aan den zin der algemeene denkbaarheden van Maatschappij en Staat ondermijnd, maar heeft daarvoor niet het begrip van hare noodzakelijke geldigheid kunnen ontwikkelen. De in en als Staat geiden- de verhoudingen van vrijheid en gebondenheid, van recht en onrecht, van deugd en ondeugd, van huisgezin en maatschappij, van kapitaal en arbeid, of van oorlog en vrede brengen in iede- ren staatsvorm hunne gebreken mede en eischen daarom ook bestendige correctie. Maar dat de afschaffing van een der beide „zijden", gesteld dan dat zij mogelijk ware, onvermijdelijk ver nietiging van hare andêre zijde zou meebren gen, wordt veeal vergeten. Dit inzicht, verbonden met het begrip, dat critiek niet eenzijdig verkeerd maar in onzen tjjd sterk geforceerd is, wil ik gaarne naar mjjn beste weten bij mijn gehoor pogen te ont wikkelen! De kosten door lederen deelnemer te storten zullen f 2.50 bedragen. De leergang zal vermoedelijk beginnen op Woensdagavond, 25 Nov. te 8j4 uur en vervol gens op de Woensdagavonden 2 Dec., 9 Dec., 16 Dec., 6 Jan., 13 Jan., 20 Jan. en 27 Jan. Aanmelding kan plaats hebben bij: Mevrouw G. SchmidtMarsman, „De Hazelaar", Aerdenhout. Zegt het voort! VRAAGT Let op het Fabrieksmerk geleverd en zonder Hessing zou Nederland in het buitenland niet bekend geworden zijn als de natie, waarvan voor den opbloei der Hege- lische wijsbegeerte niet alleen een groote kracht is uitgegaan maar nog steeds uitgaat.. Wie dus Hegel behoorlijk, dat is waarlijk en naar den geest wil eeren, wie niet voor de bui tenwereld zichzelf aan Hegel wil opheffen, maar wie de wijsbegeerte oprecht en met voor bijzien van persoonlijke belangen en ijdelheden tracht te bewonderen, die mag de namen van Bolland en Hessing niet verzwijgen en wie Bol land willen eeren op de onbevooroordeelde wij ze, die alleen den wetenschap past, die mogeji den man niet verwaarloozen, die Bolland's werk op zoo oorspronkelijke wijze heeft voortgezet. VRIJE KATHOLIEKE KERK. Dinsdag 24 November, des avonds 8.15 zal de heer Ko Borsten een causerie houden over mystiek In de St. Raphaëlskerk, Popellaan te Bloemendaal. KONIJNEN GESTOLEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag der vorige week zijn uit een kippenhok, staande op een erf aan de Boekenrodeweg, twee konijnen gestolen. De politie wist de dieren te Haarlem nog levend, op te sporen. Naar de daders van den diefstal wordt nog gezocht. BALDADIGHEID. Zondagmiddag werden een viertal jongelui uit Haarlem van den leeftijd van 12 tot 15 jaar door een jachtopziener op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren de ruiten van de zomer woning van den heer W. in de duinen bij het Bloemendaalsehe strand te vernielen. De jonge lui sloegen op de vlucht, maar werden achterna gezeten door den jachtopziener, die ten slotte hen greep en naar het bureau van politie te Overveen overbracht. Nadat de knapen daar 'n berisping hadden gehad werden ze vrijgelaten. WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te Bloemendaal verzoekt ons op te nemen de volgende waar schuwing van den Secretaris van den Armen raad te Amsterdam, den heer J. Everts, ge plaatst in het orgaan van „Hulp voor onbehuis- den" te Amsterdam: „Opnieuw zij het publiek ernstig gewaar schuwd tegen de zich noemende „Werkver schaffing aan blinden en andere invalilen in Nederland" van A. G. J. Brouwer, Govert Flinckstraat 265, Amsterdam, die bons voor blindenvC-erk tracht te verkoopen post kwitan ties laat aanbieden, terwijl de zoogenaamde werkverschaffing niet den minsten steun ver dient." Gebleken is dat genoemde Brouwer ook in onze gemeente is geweest om te collecteeren. Verder verzoekt de Commissaris van Politie ons op te nemen de volgende kennisgeving van den Burgemeester van de gemeente Hillegom: „De Burgemeerster van Hillegom, geeft be langhebbenden in overweging om, alvorens In relatie te treden met Petrus Straathof en Leonardus Straathof, bloembollenhandelaren, beiden wonende aan de Beekkade no. 7 te Hil legom, bij hem inlichtingen te winnen. Genoemde personen drflven ook handel onder de namen „Blumenhof" en „La Reine"." Ten slotte werd ons verzocht onder de si'J dacht onzer lezers te brengen de volgende waarschuwing van den Commissaris van Poli tie afdeeling B te Den Haag: De cómmissaris van politie afdeeling B te 's Gravenhage, vestigt de aandacht van het pu- bliek op het feit, dat thans wederom door het Hofstede Arbeidsleger der Heilsbrigade, gevestigd in Vergadering van den Gemeenteraad van Bloe mendaal op Donderdag 19 November onder Voorzitterschap van den Burgemeester Jhr. Mi. pen Tex. Begonnen wordt met een zitting met geslo ten deuren. Te 3.15 wordt de openbare zittïnf heropend. Punt 1. Ingekomen stukken. Verslag inzake de volkshuisvesting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek der Bloemendaalsehe Hockeyclub „Bloemendaal" om steun en om verlenging van de huur. In aanmerking nemeri.de, dat de kosten van aanleg van twee hockeyvelden aanzienlijk meer hebben bedragen dan wakrop gerekend «mocht worden stellen B. en W. voor om deze vereeni- ging een tegemoetkoming van f 400te schenken. Wat het verzoek om verlenging van den huurtermijn, die bij raadsbesluit van 15 Ja nuari 1931 op 1 jaar bepaald is, met stilzwijgen de verlenging van jaar tot jaar, betreft, hier in zouden B. en W. geen verandering willen brengen, daar er zich omstandigheden kunnen voordoen, die het voor de gemeente wenschelijk maken, over het terrein de beschikking te her krijgen. Wel kan de toezegging gedaan worden, dat, voormelde omstandigheden voorbehouden, niet noodeloos de huur aan de vereeniglng zal worden opgezegd en evenmin het terrein be stemd zal worden tot viering van het Konin ginnefeest. Aldus besloten. Verzoek van den Alg. Ned. Politiebond om vervroegde salarisverhooging van nieuw aan gestelde agenten. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit ver zoek te beschikken, aangezien: a Geen toezegging is gedaan, dat spoedig goede en goedkoope woningen beschikbaar zul len worden gesteld, b. de tijdsomstandigheden van dien aard zijn, dat eerder tot verlaging dan tot verhooging van salarissen' moet worden overgegaan. Naar aanleiding van een ander ingekomen adres deelt de voorzitter mede, dat B. en W. er bezwaar tegen hebben de zaak in het Georganiseerd Overleg te brengen. De heer S c h u 1 z meent, dat de zaak wel in het G.O. thuis behoort. De heeren Cassee en Bolle m a n sluiten zich daarbij aan. De heer Laan vindt, dat het heelemaal niet te pas komt, nu om een salarisverhooging te gaan vragen, en verklaart zich tegen het voor stel Schulz. Het voorstel van den heer Schulz werd ver worpen en dat van B. en W. aangenomen. Verzoek van den Raad van Noord Scharwou- de, om adhaesie te betuigen aan zijn tot Gede puteerde Staten gericht verzoek om de jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en gemeenteontvangers te verlagen. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwij zend te beschikken. Aldus besloten. Onder de nagekomen stukken is een voorstel van B. en W. om, ten einde aan wettelijke be palingen te voldoen te besluiten, te rekenen van 15 April 1931 af aan te wijzen als takken van dienst, bedoeld in art. 252 der Gemeente wet: a. het gasbedrijf der gemeente: b. het wa terbedrijf der gemeente en verder vast te stel len verordeningen op het beheer der béide be drijven. Punt 2. Benoeming van een lid der plaatse lijke commissie van toezicht op het M.O. De aanbeveling luidt: 1. Mevrouw Cohen Tervaert- VAN A Koopt in de Gemeente. leveren wij de BESTE; in orde maken wij de slechtste voor den minsten prijs. De nieuwste „PHILIPS" radiotoestellen zijn ■hans volmaakt, weergave schitterend, pracht- sorteerlng vanaf f 159.50 tot f 795.- compleet met garantie, betaling in overleg. Vraagt demonstratie en komt U eens luisteren. Philips Toonkamer TEGEN DE BENZINE-BELASTING. Vanwege den Bond van Bedrjjfsautohouders in Nederland is te Utrecht een protestvergade ring tegen de voorgestelde benzinebelasting ge houden. Er is een motie aangenomen, die aan belde Kamer der Staten Generaal ls gezonden. In die motie wordt de voorgestelde belasting hoogst onbillijk genoemd omdat er een extra- druk door wordt gelegd op een kleine groep van het Nederlandsch volk. n.l. alleen op de auto- houders, op welke alle andere lasten, door den ongunst der tijden noodig, even zwaar drukken. Tenslote wordt aan beide Kamers der Staten Generaal verzocht het ontwerp van wet te ver werpen. NEDERLAND EN HEGEL. We hebben geleefd in de dagen der Hegel- herdenking. Het was 14 dezer een eeuw geleden dat Hegel is gestorven. Over hem heeft Prof. Dr. C. A. van den Bergh van Eysinga in de N. R Ct. een belangwekkend artikel geschre ven en heeft hij verder te Amsterdam ge lezen. De herinnering aan de grootsohe figuur, die Hegel in de wereld van het denken is ge weest, is zóó bi) velen verlevendigd. Dit al gold den grooten doode. Maar er is nog een „leven den" Hegel in het eigen land. Dat is de open baring. die Ir. B. Wigersma uit Haarlem ons heeft gegeven in een te Rotterdam gehouden rede. Wij knippen daaromtrent het volgende uit het verslag dat de N. R. Ct. van de rede be vat: Voor hen, die in de laatste dagen zooveei over Hegel in de nieuwsbladen hebben zien verkondigen, is het gewenscht, dat zij althans ook -vernemen dat Nederland nog 'n levenden Hegel en een levenden Bolland in den persoon van Hessing heeft,, wiens werk van zoo em-1 nente beteekenis is dat hij zonder daar ooit naar gezocht te hebben, geheel buiten onze universiteiten om een „school" voor Nederland- sehe denkers heeft gevormd, die door hun werst in Nederlandsche en Duitsche tijdschriften reeds een belangrijken invloed op de wijsbegeer te, ook in het buitenland hebben geoefend Naar buiten is deze invloed gebleken op het Tweede Hegel-eongres te Berlijn en ook door de groote belangstelling die ons land na Bok lauds' dood niet is verzwakt, maar op een veel strengere en meer wetenschappelijke wijze is versterkt dan gedssrende Bollands leven moge lijk was. Behalve het werk van Hessing en zijn mede- Werkers heeft na Bolland's dood de Hegelische wijsbegeerte in Nederland niets van belang op- het perceel De Riemerstraat 174 te Den Haag, j^och en 2, H. J. Hij mins, en waarvan de commandant is genaamd G. F. Benoemd wordt mevrouw Cohen Peëchhorn, quitanties worden aangeboden om geldelijken steun, daarmede velen in den waan brengende, dat al eerder steun is verleend. Bovendien zijn vele personen te onrechte, de meening toegedaan, door een gift aan deze instelling te verstrekken, daarmee steun te verleenen aan het bekende Leger des Heils (stichting William Booth). Ten overvloede wordt nogmaals tegen het „Arbeidsleger" der Heilsbrigade gewaar schuwd. GEVESTIGD. Opgave van 1219 Nov. 1931. H. J. G. Lambooy, Dr. D. Bakkerlaan 34, Bloe mendaal; G. J. M. Janssen, Bloemendaalsehe- weg 119, Bloemendaal: J. V. L. M. Verbiest, Bloemendaalscheweg 153, Bloemendaal: H. J. Wijnbergh, Julianalaan 106, Overveen; R. A. Niehorster, Joh. Verhulstweg 32, Santpoort Sta tion; Th. Semeyns de Vries van Doesburg, Rus- tenburgherweg 16, Bloemendaal; N. Keuzen, Schaepmanlaan 6, Santpoort Station. BLOEMENDAAL. Opgaven van 19 Nov. 1931. Bevallen: P. G. ter Wolbeekvan der Horst, d.; K. ApswoudeHeemskerk, z.; J. A. Roeien Kroon, z. Getrouwd: Geene. Overleden: L. Kroes, 91 jaar; Jkvr. C. H. Prins, echtgen. A. E. Thierry de Bge Dollemaa, 53 jaar. -Tervaert. Tafelzilver krijgt men schoon en glanzend door het gedurende 5 minuten in een heete soda oplossing te leggen, waarin zich een allu- mitiium plaat bevindt van ongeveer 10 c.M.2, daarna in warm water naspoelen en met een flanellen doek na wrijven. Benzine-kringen Indien men vlekken uit kleedingstukken ver wijdert met benzine, blijft er dikwijls een lering achter op de stof; deze kan men weg krijgen, door de plek eerst geheel en al te laten drogen en daarna boven de stoom van een ketel te houden. Teervlekken. Teervlekken kan men van de handen verwij deren door ze in te wrijven met ed buitenkant van een citroen of sinaasappelschil; de olie, die zich in de schil bevindt, zal de teer oplossen, zoodat men deze gemakkelijk af kan vegen. Punt 3. Benoeming van leden der plaatselijke commissie van toezicht op het L.O. De aanbe velingen luiden: Vacature Brussaard: 1. Ds. J. C. Brussaard; Mr. J. F. D. Theyse. Vacature Wackie Eysten: 1. C. G. J. Bos, 2. H. Sauveur. Vacature Louisse: 1. W. F. G. Dankbaar, 2. W. Beunder. Benoemd werden ds. Brussaard en de heeren Bos en Dankbaar. Punt 4. Benoeming van een onderwijzeres aan school C. De voordracht luidt: 1. Mej. A. G. J. Koning, Doorn, 2. Mej. J. Wildschut, Middelie, 3. Mej. F. H. W. Stoel. Benoemd wordt na twee stemmingen bij her stemming mej. Koning met 8 stemmen tegen 7 stemmen op mej. Stoel. Punt 5. Benoeming van een onderwijzeres in de lichamelijke opvoeding aan school A: De voordracht luidt: 1. Mej. P. de Roos, Bloemen daal, 2. Mej. S. J. Paals, Haarlem, 3. Mej. A. Meijer, Den Haag. Benoemd wordt: mej. De Roos. Punt 6. Benoeming van éen onderwijzer in de lichamelijke opvoeding aan de scholen A. en B. De voordracht luidt: 1. N. van der Laan, Gro ningen; 2. J. Hooymefler, Amsterdam, 3. D. W. Folmer, Haarlem. Benoemd wordt de beer Van der Laan, met 8 stemmen, tegen 7 stemmen op den heer Fol mer. Punt. 7. Kasgeldleening. Voorstel van B. en W. om te besluiten ter voorziening van in den loop van 1932 te ver wachten gebrek aan kasgeld een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste drie honderd duizend gulden. Aldus besloten. Punt 8. Voorstel tot wijziging van art. 75 76 der bouwverordening. Aldus besloten. Punt 9. Voorstel van B. en W. om te beslui ten ter verbreeding van den weg langs d« Leidsche vaart aan te koopen het huis van de weduwe J. LagermanVianen voor f 1000. Aldus besloten. Punt 10. Voorstel van B. en W. om te beslui- a ter verbreeding van den Bloemendaalschen eg van de Erven Van der VlietBorski, rgen een jaarlijksche huursom van een gulden te huren eenige strooken gronds, groot onder scheidenlijk 280 M.2 en 140 M.2 Aldus besloten. Punt 11. Voorstel van B. en W. om te beslui ten, een stuk grond aan de Noordlaan in erf pacht te geven aan het P.E.N. voor een te stichten transformatorengebouwtje. Aldus besloten. Punt 12. Rechtsvordering tegen de gemeente Engelen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tegen de gemeente Engelen een rechtsvordering in te stellen terzake van de der gemeente Bloemen daa] over de jaren 1924, 1925 en 1926 toeko mende uitkeeringen ingevolge artt. 86 en 104 der L. O.-wet 1920. Aldus besloten. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot verlee ning van vergoeding ex-art. 100 der L. O.-wet 1920 over 1930 aan eenige bijzondere scholen. Aldus besloten. Punt 14. Voorstel van B. en W. tot verleening van vergoedingen ex-artt. 101 en 102 der L.O.- wet 1920 over 1928 aan eenige bijzondere scho len. Aldus besloten. Punt 15. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van R. Freriks te Vogelenzang om dispensatie van de verorde ning, houdende eischen, waaraan een lokaliteit moet voldoen om voor vergunning of verlof in aanmerking te komen. De heer Prinsen berg stelt voor de ge vraagde dispensatie te verleenen. Met de stemmen der vier Roomsch Katho lieke leden tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 16. Voorstel van B. en W. ter zake van ontheffingen van bepalingen der Bouwverorde- Aldus besloten, ning. Punt 17. De Burgemeester deelt den Raad mede, dat het in zijn voornemen ligt, den agent van politie J. R. Zwiersen, die den pen sioengerechtigden leeftijd reeds heeft bereikt, met ingang van 1 Januari 1932 eervol ontslag te verleenen. Alvorens dat te doen zou de Burgemeester echter de zekerheid willen hebben, dat van dat tijdstip af aan B. en W. een crediet van f 250.- werd verleend, teneinde in staat te zijn, bjj wijze van proef, gedurende een jaar Zwiersen te kunnen aanstellen als parkwachter ter be- Nuttige en practische geschenken VINDT U IN GROOTE SORIEERING GEhEEDSCHAPPEN. PRIJZEN THANS AANMERKELIJK VERLAAGD. hORTE KLEVERLAAN 22-24. Tel. 22704 waking van het Wilhelminaduin en omgeving tqdens de Paasch- en Pinksterdagen en de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus. Dit punt is behandeld in de besloten zitting- Medegedeeld wordt, dat Zwiersen is aange steld tot parkwachter op een salaris van f 250 met voor de eerste twee jaren een extra-ver goeding van f 100.per jaar. Wij mogen wel toezien, hoe wij hen, die ons omringen, behandelen: elk sterfgeval komt den kleinen kring der langstlevenden herinneren, hoeveel er verzuimd, hoe weinig er gedaan in> hoeveel er vergeten werd en hoeveel meer er nog vergoed had moeten worden. De herinne ringen daaraan behooren tot de bitterste van het menschelijk hart Dickens-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 2