Vj)p lts Vrouw 26e Jaargang. No, 46, LOSSE BLAADJES. Uit den tijd. Brokjes Levenswijsheid. Opmerkzaamheid. SPORT. PREDIKBEURTEN. Feiten en cijfers over school en onderwijs. /at zien nu alle winkels weer verlokkend uit, [Met al het moois en lekkers [Daar achter ied're ruit! 't Ligt in de etalages i Al weer te kust en keur. Het feest van Sinterklaasje Staat aanstonds voor de deur! Men kuiert langs de zaken, Zoo schitterend verlicht, En wie nog wat kan missen, Die houdt z'n beurs niet dicht. Ja, 'k weet wel, de malaise Drong ook in Spanje door, En Sinterklaas, die goeierd, Zit er maar krapjes voor; Maar toch, waar zou het henen Als ieder niets meer kocht? Dan werd de middenstander Door Maag're Hein bezocht? Een mooie etalage Tast menig in zijn zwak, En toovert ongetwijfeld Het geld wel uit uw zak: Een letter voor uw vrouwje, Een pop voor kleine zus, En voor uw kleinen jongen Een spoor of omnibus; Of wel u koopt wat anders Dat 't kinderhart verblijdt Maar koop geen doos soldaatjes Want die zijn uit den tijdl Opmerkzaamheid is het teeken der liefde. De liefde onthoudt het vluchtigste woord, ont raadselt het onwillekeurigst gebaar, leest ziels geheimen tusschen de regels van den banaal- sten brief. Aandacht is het orgaan der liefde; belangstelling haar voorwaarde. Er wordt veel liefde geveinsd, maar deze huchelarij is te ontmaskeren door een eenvoudige proef. De valsche minnaars kennen de tweelin gen niet uit elkaar, maar de ware minnaar is verontwaardigd, wanneer men van een gelijkenis spreekt; voor hem is er maar één in het gansche heelal, die de kenteekenen draagt, welke liefdelooze oppervlakkigheid ontgaan. H. G. CANNEGIETER (Nadruk verboden) In een harer romans vertelt Vicki Baum van ien paar jonge meisjes, die als tweelingen zoo olmaakt op elkander gelijken, dat. zelfs de sigen vader ze niet uit elkaar kent. Het zijn luitengewoon mooie meisjes en, daar zij zich roortdurend in de uitgaande wereld bewegen, rekken zij de aandacht van allerlei mannen. )e volmaakte gelijkenis tusschen de beide neisjes brengt hierbij allerlei pijnlijke verwik- telingen teweeg. Op de meisjes zelf, die door al dit werven veiwend zijn, maakt de hoffelijkheid van de hair omzwevende jongemanschap op den duur geen indruk meer. Zij houden liefde voor op- pe-vlakkigheid en gelooven niet in den ernst van diepe gevoelens. Tot eens op een keer een jonge man werk maakt van een der twee meisjes en dit voor het eerst in haar leven den invloed van de liefde ervaart. Wanneer de jonge man haar veroverd heeft, vraagt hij haar, war raan hij dit voorrecht wel te danken mag hebben, dat een zoo verwend en kieskeurig meisje het oog op hem heeft laten vallen. En zij antwoordt: „Jjj bent de eerste geweest, die mijn zuster en mij van elkander hebt onderscheiden. Nooit heb je je vergist en zelfs heb je je veront waardigd getoond, wanneer er menschen wa ren, die beweerden, dat 'wij zoo op elkaar lij ken. Voor jou was er geen enkele gelijkenis. Dit heeft mij bewezen, dat je de eenige bent, die mij liefheeft. Je hebt door de oppervlakte heengekeken en het groote onderscheid ont dekt, dat er innerlijk tusschen twee persoon lijkheden bestaat. Zóó schouwt alleen het scherpziende oog der liefde." Zou het dus niet waar zijn, dat liefde blind is? Zeker, liefde is blind, maar tevens is liefde scherpziend. Blind is zij, voéfcoover het betreft vèm het over het hoofd zien v2B tekortkomingen, welke den niet-liefhebbende ergeren. Maar dit wil niet zeggen, dat zij die tekortkomingen niet heeft ontdekt! Zij neemt ze wel waar, maar zij aanvaardt ze als een vanzelf sprekend verschijnsel. Liefde is blind betee- kent, dat liefde zachtmoedig oordeelt, gemak kelijk vergeeft en vergoelijkt, bijkomstigheden niet van belang acht. Liefde is blind betee- kent, dat liefde van iemand houdt ondanks de gebreken, welke den niet-Ilefhebbende belet ten zou, van hem of haar te houden. Men misvatte het spreekwoord niet! Want uit het voorbeeld, waarmee Vicki Baum op zoo welsprekende wijze aantoont, dat juist de liefde scherpziende is, leert "men haar karakter het beste begrijpen. De ware liefde kenmerkt zich door belang stelling. En belangstelling is de bron van op merkzaamheid. Het tanen van de opmerkzaam heid is het overtuigend bewijs van het tanen der liefde. Hoe pijnlijk is het voor een vrouw, wanneer haar echtgenoot niet eens meer weet, of zij vandaag dezelfde japon als gister draagt. In de eerste dagen van de verloving merkte hij iedere kleine verandering in haar toilet op. Nu interesseert het hem niet meer. Het betreft hier geen kleinigheden. Want deze onachtzaamheid voor het uiterlijk openbaart onachtzaamheid voor het innerlijk. Voor alle mannen waren de beide tweelingen gelijk. Al leen voor den waarachtigen minnaar niet. Deze lette op de finesses, welke de persoonlijkheid onderscheiden van iedere andere persoonlijk heid. Het zijn juist de schijnbare kleinigheden, waarop de liefde leert letten. Want bij alles, wat alle menschen gemeen hebben, bezit iedere persoonlijkheid haar bizondere kenteekenen. Zij zjjn het, welke de bekoring uitmaken voor dengene, die zich juist door deze bizondere kenteekenen aangetrokken gevoelt. Er bestaan tallooze anecdoten over ver strooide geleerden. Dit menschensoort bemerkt niet, dat het een verkeerde paraplu meeneemt en zoekt den hoed, die het op zijn eigen hoofd draagt. Maar op één punt zijn deze blinden scherpziend. Geen tittel of jota gaat voor hun speurzin verloren, wanneer het hun studieveld geldt. Want dóór zijn zij bezig met hun volle be langstelling; dóór zoekt niet slechts hun oog, maar hun hart. Er zijn van die menschen met een beperkt gezichtsveld, die binnen de gren zen van het gebied hunner liefde geen onder deeltje ontgaat. Verzamelaars, maniakken, be rijders van stokpaardjes. VOETBAL. Er werden Zondag IJ. slechts twee wedstrij den gespeeld voor de competitie vso de tweede klas A, met jde volgende uitslagen: Alcm. VictrixH. R. C. 50 D.W.S.De Spartaan 10 Ook nu weer heeft Alcmaria bewezen een der sterkste elftallen der afdeeling te zijn. Zelf met één invaller uitkomende, verscheen H.R.C. „au grand complet", maar nochtans kregen de Hel- aerschen geen voet aan den grond, en mogen zelfs nog van geluk spreken, dat de gastheeren twee strafschoppen, toegekend wegens hands en free-kick onbenut lieten. Een sympathieke indruk heeft H.R.C. overigens in Alkmaar niet gemaakt, want haar spelwijze was ver van fair, en werd door tallooze „trucjes" welke meestal aan den zwak leidenden arbiter ontgingen, ont sierd. Onmiddellijk na den aftrap had Alcmaria al bijna succes: de keeper ls reeds gepasseerd, doch via den binnenkant van den paal springt het leder uit het doel. Na 12 minuten spelens opent de rechtsbuiten Bos met een goeden kopbal uit een voorzet van deii linksbuiten de score, welke vóór de rust tot 20 verhoogd wordt door den linksbinnen Peereboom. Ook in dq tweede helft is het alleen Alcma ria dat speelt. Toch krijgt H.R.C. een pracht kans, maar Beneker heeft zijn dag niet en laat de gelegenheid om de eer te redden," voorbij gaan. Aan de andere zijde vlot het, beter, want Bos en Koning voeren het aantal doelpunten tot 5 op. Een „mooie" wedstrijd was het niet, omdat het spel van H.R.C. slechts destructief was. In Amsterdam heeft in het Westelijk kwar tier de derby D.W.S.Spartaan plaats gehad bijgewoond door circa 6000 toeschouwers. Dat' D.W.S. de kleinst mogelijke overwinning haal de, is te wijten aan den Spartaan-keeper Oerle- mans, die op inderdaad schitterende wijze zijn doel verdedigd heeft, want tallooze schoten kreeg hij van de schotvaardige D.W.S.'ers te behandelen. Daarentegen liet het schieten der Spartanen veel te wenschen over. Het spel van D.W.S. stond technisch ontegenzeggelijk op hooger plan, maar het heftig verdedigen der Spartaan-defensie werkte fnuikend op een doel matig afwerken. De beslissing viel reeds na 10 minuten, toen Oerlemaas even weifelde bij een voorzet van Van der Kous, en Slot daardoor gelegenheid kreeg feilloos in te schieten. Na de rust werd de strijd zoo mogelijk nog spannender, want wel gaf D.W.S. den toon aan, maar de uitvallen der Spartanen waren niet van gevaar ontbloot. Eens kwam de mid- voor der roodbroeken alleen voor keeper Hunte- laar. Algeimeen verwachtte men toen den gelijk maker, maar tot groote teleurstelling van de Spartaansche aanhang loste Siebering een slap schot, dat met gemak gekeerd werd. Zoo kwam onder groote spanning het einde met een be nauwde D.W.S.-zege. De toestand van de Spartaan wordt intus- schen zeer precair: met reeds negen wedstrijden achter den rug wacht zij nog steeds op de eer ste overwinning. Slechts twee punten werden behaald uit twee gelijke spelen, terwijl ook het doelgemiddelde (523) weinig perspectieven biedt. Bloemendaal benutte den vrijen Zondag tot het spelen van een friendly-game tegen de sterke derde klasser Kennemers uit Beverwijk. In plaats van Charlie de Bock, die op waar dige wijze de eer van zijn club in Amsterdam hoog hield, stond in de voorhoede opgesteld als middenvoor Van Gelder, een nieuwe speler, waarvan Bloemendaal, afgaande op het ver toonde spel, veel plezier beleven kan. Jammer genoeg moet eerst de dispensatie afgewacht worden, zoodat eerst in seizoen 1932'33 de definitieve beschikking over genoemden speler verkregen wordt. F. Bakker stond thans rechts binnen, en voelde zich op zijn oude plaats goed thuis, waarvan de vier doelpunten die hjj voor zijn rekening nam bewijs zijn. Voorts speelde ook Kuiper een goede partij. Zelf scoorde h(j eens, maar hij gaf talrijke kansen aan zijn me despelers, waar deze een dankbaar gebruik van maakten. Eenmaal moest de Kennemers-doelman vis- schen. Het deed sympathiek aan, dat de gasten tot het laatste oogenblik dapper partij gaven. Zij maakten vier doelpunten, waarvan twee uit een penalty. Scheidsrechter Twisterling, die uit stekend leidde, strafte in deze gevallen o.i. wel wat zwaar. Sedert 24 Januari heeft Bloemen daal op eigen veld geen nederlaag geleden, een fraai record! Op onze spelers rust nu de ver antwoordelijkheid, dit record te handhaven. Blijft ons elftal in den huidigen vorm spelen, dan gelooven wij dat hét lang zal duren eer een tegenstander aan den Brederodeweg gelau werd het terrein verlaat Voor Zondag a.s. luidt het programma; W.F.C.Kinheim. V.VA.Z.V.V. H.R.C.Haarlem. Bloemendaal—Alc. Victrix. Zal het thans eindelijk eens aan W.F.C. ge lukken de eerste thuis-overwinning te behalen? Wij betwijfelen dit, immers de Wormerveerders missen den steun van hun eminenten middenvoor Bleeker, die voorloopig geschorst is, in verband met zijn optreden tijdens den wedstrijd W.F.C. —D.W.S. Het gemis van dezen speler zal zich zeker in den aanval doen gevoelen, maar ook Kinhelm mist in den laatsten tijd haar vórm welke haar in 't begin der competitie onweer staanbaar maakte. Daarom ligt een gelijk spel 't meest in de lijn der verwachting. V.V.A. ontvangt Z.V.V. Dat wordt een strijd tusschen twee gelijkwaardige ploegen. Mis schien, dat het spelen In eigen home V.V.A. een voordeeltje geeft. Haarlem onderneemt de verre reis naar den Helder. Laten de roodbroeken zich niet verblin den door de groote nederlaag der roodjakken tegen Alcmaria. Op eigen veld zijn Beneker c.s. niet voor de poes! En vooral, waar de gasthee ren, door Haarlem te slaan veel van hun achter stand in zullen loopen, kan een „harden" strijd tegemoet gezien worden. Wordt daarom de lei ding opgedragen aan een eersteklas scheids rechter? Haarlem heeft in twee weken niet ge voetbald, en dat lijkt ons toch een handicap. Het wil ons voorkomen, dat Bieshaar c.s. niet zonder kleerscheuren het H.R.C.-terrein verla ten. Bloemendaal krijgt bezoek van het in uitste kenden vorm zijnde Alcmaria Victrix. Dat men van een fraaie ontmoeting getuige zal zijn, staat als een paal boven water. De Alkmaar- ders hebben een spel, dat Bloemendaal „ligt". Het is geheel gebaseerd op techniek, zonder lichaamskracht. Een kolfje naar de hand van onze lichte, vaardige voorhoede. Dat daarom de doelpunten goedkoop zullen zijn mag men hieruit niet opmaken. De Alcmaria verdediging mag er zijn: in zeven wedstrijden 9 maal ge passeerd, waarvan alleen vijf maal in den on- gelukkigen wedstrijd tegen D.W.S., dus blijven er voor 6 wedstrijden 4 tegenpunten over! Commentaar overbodig- De traditie wil, dat Alcmaria op het Bloe- mendaal-terrein nooit verliest, evenmin als Bloemendaal in Alkmaar. Wat onze thuiswed strijd betreft, moet met deze gewoonte Zondag maar eens gebroken worden. De witte verdediging zal, om tot dit doel te geraken haar speciale aandacht dienen te wij den aan de beide wingspelers Bos en Hamstra, die de kracht van den Alkmaarschen aanval zijn. Hoofdzaak voor den geheelen ploeg is, dat met volle energie aangepakt wordt, en deze energie ontplooid blijft tot het eindsignaal klinkt. Bloemendaal behoort momenteel tot de „run ners up". Een overwinning op Alcmaria zou onze positie niet weinig verbeteren, vooral, waar Haarlem nog twee keer ontmoet wordt, en D.W.S. en H.R.C.. op bezoek moeten komen. Willen wij in „the ruiming" blijven, dan Zon dag Alcmaria van ons afgeschud! Het kan, neen het moet. Voorwaarts dus Bloemenda lers op den weg, die ons naar de eerste plaats voert. De lagere elftallen behaalden de volgende resultaten: Haarlem 4Bloemendaal 2 14 Bloemendaal 4V. O. G. 11 Zandvoort 5—Bloemendaal 5 24 Junioren: Haarlem aBloemendaal a 59 Haarlem bBloemendaal b 34 Bloemendaal cHaarlem c 4- Adspiranten: Haarlem aBloemendaal a 60 Haarlem bBloemendaal b 20 Bloemendaal cHaarlem c 41 Zondag speelt: Bloemendaal 2Stormvogels 3, 10 uur, Adspiranten (Zaterdagmiddag) R.C.H. cBloemendaal c, 2.30 uur. Het beste is om eerst het overtrek in den ge- wenschten vorm te maken en zeer dicht met veeren te vullen en daarna te overtrekken b.v. met geribt fluweel of een andere stevige effen stof. Deze zelfgemaakte haardkussens zijn aan merkelijk billijker in prijs, dan de klaargekochte en voldoen evenzeer aan het gfwenschte doel. (Wftflruk verboden). VERVEN VAN STOFFEN. Wrijft de handen met vaseline in, voordat U ermede met het water, waarin de stoffen ge verfd wonden, in aanraking komt. Het voor komt het indringen der kleurstof in het vel, waardoor moeilijk te verwijderen vlekken ont staan. Een eetlepel poedergelatine opgelost in twee eetlepels warm water is bij gebrek aan eiwit bij het bakken van koek een goed vervangingsmid del. Indien de nagels zóó bros zijn, dat zü bij het verrichten van huishoudelijk werk afbreken, moeten zij eiken avond vóór het naar bed gaan met vaseline worden ingewreven, waarna men oude handschoenen aantrekt, om te voorkomen, dat de vaseline van de nagels gaat. (Nadruk verboden.) VAN ALLES WAT. Eenige nuttige wenken voor de huisvrouw. Oud brood. Om van oud brood (ook korstjes) paneermeel te maken, moet men het brood in dunne sneed- jes gesneden op een bakblik in den oven laten drogen totdat het lichtbruin van kleur is en zóó broos, dat het evenals beschuit gemakkelijk doorgebroken kan worden. Dit gedroogde brood wordt nu fijn gestampt, door de zeef geschud en in een bus of trommel bewaard. Vette sponzen kan men weer schoon krijgen door ze herhaaldelijk uit te knijpen in heet wa ter met een scheut ammoniak (1 eetlepel op L. heet water). Ook kan men ze reinigen dor ze met het sap van een citroen in te wrijven en herhaaldelijk in lauw water na te spoelen. EgUse wallonne (Begijnhof) Ned. Herv. Kerk. Dimanche 22 novembre, 10 h 30 service divjn, Collecte mensuelle pour 1' Eglise. 12 h. service des Enfants. 20 h. service étude du catachisme le Credo, Vendredi, 27 Novembre 20 h. service, Pasteur Krafft. 1' Eglise est ouverte tous les jours de 10 h. a 17 h. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van D\jk. N.m. 5 uur: Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst ln het Jeugdhuis. V-m. 10 uur, de heer H. Gordeau, Bussum. Overveen. V.m. 10 uur, Ds. K. H. Miskotte, Haarlem. Ned. Herv. Kerk. SANTPOORT. Zondag v.m. 10 uur prof. dr. G. A. Vaa der Bergh van Eysinga. Onderwerp: Zelfverheerlij king. Mattheus 5, vers 16. Ned. Herv. Evangelisatie. SANTPOORT. Zondag v.m. 10 uur ds. A. A. Dönztlmau, van Amsterdam. Religieuze Kring Aerdenhout. V.m. 10Yz uur, Ds. J. Leendertsz, Doopsgez, Pred. Haarlem. De Vrije Katholieke kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag 22 Nov., 10.30 v.m. gezongen H. Mis. Dinsdag 24 Nov. des avonds 8.15 Causerie van priester Ko Borsten over Mystiek. Donderdag 26 Nov. 7.30 v.m. Gesproken Re quiem Mis. Zaterdag 28 Nov. 's avonds 8 uur Vespers en Lof met predicatie. Celebrant öïgr. Bonjer, Soefi beweging. Openbare voordracht in het Remonstrantenhuis, Wilhedminastraat 22, Haarlem. Zondag 22 Nov., v.m. 11 uur: Universeele Eere- dienst. Onderwerp: Goddelijke Schoonheid, Spreekster: mej. A. van 'Braam, Bloemendaal, Het versieren van vingerkommen. Wanneer bi) het dessert de vingerkommen op tafel worden geplaatst, dan ziet men op de op pervlakte van het water vaak een of andere kleine bloem drijven, als latyrus, viooltjes en andere; ook wordt er wel een klein partje ci troen in gelegd, waaraan men dan in het water met de vingers overheen wrijft, hetgeen een aangenaam frisch gevoel is. Van uit Japan heeft men ons echter iets an- en 4 b ders gebracht, daar de Japaneezen zich met meer tevreden stelden met een enkele bloem. Zij hebben stukjes hout zeer vernuftig weten samen te stellen, die als men ze ln het water legt, zich tot dwaas gevormde en zonderling gekleurde bloemen ontwikkelen. DE VROUW VOL PLANNEN. DIE NOOIT IETS TOT STAND BRENGT. Plannen maken is een aardig werk, het houdt een mensch jong en lenig van geest. Maar plan nen-maken, waarvan men zeker weet dat tóch nooit iets verwezenlijkt wordt, is lichtelijk ver moeiend Kent ge haar niet, de vrouw, die altijd boor devol zit met die soort plannen? Wat zal ze al niet! Haar geest ls één groote en borrelende ketel vol voornemens van prijzenswaardige kwa liteit. Het is alleen maar zoo jammer, dat er nooit of te nimmer iets van terecht komt! O, ge hoort het haar verzekeren: ze zal dezen zomer nu eens goed-ttjdig de vacantie- garderobe in orde maken. Ze zal alle jurkjes van haar kleine meisjes zelf met handwerk versie ren en ze zal tijdig naar de badplaats schrijven om toch vooral dat aardige huis aan zee te krijgen. Ze zal ook de zieke vriendin bezoeken; ze zal dit jaar nu eeens niet te laat in den tuin zaaien en ze zal mevrouw X. IJ. Z. nu eens ein delijk dat geleende boek terugbrengen. Ze zal zich toch weer eens een beetje meer gaan toe leggen op haar talen of haar muziek; ze zal wat meer belangstelling gaan toonen voor man- lief's werk en ze zal de werkster verbieden om met de schoonmaakbeurt mijnheer's bureau heelemaal door de war te gooien Er komt nóóit iets van! Terwijl ze nog met het ééne plan bezig is, wordt het alweer door een tweede verdrongen en een derde doemt op aan den horizon van haar denken. Typisch verschijnsel van dezen rustelooaen tijd, de vrouw vól plannen, die nooit iets tot stand brengt. J. DE B.—v. S. EEN AARDIGE EXPOSITIE. Moderne kussens. Nog nimmer is het kussen zóó in den smaak gevallen als de laatste jaren, waar men van de eenvoudigste cretonne kussens tot de meest smaakvolle kunstproducten in de winkeletalages ziet. Onlangs zag ik in een van die groote maga zijnen een tentoonstelling van de nieuwste kus sens, zoo apart van vorm en kleur als ik nim mer te voren zag. In een artistieke wanorde lagen ze door el kander, niiet alleen ronde, vierkante en ovale kussens, maar ook kussens die in den vorm van bloemen waren gemaakt- Zoo was daar een kussen dat een reuzen viool voorstelde in verschillende schakeeringen van paars, 'n merkwaardige nabootsing van de natuurlijke bloem; een ander was vervaar digd van geel satijn in den vorm van een zon nebloem, terwijl zelfs één trachtte een roos uit te beelden, en uit zeer vele satijnen gefronselde stukjes zijde bestond, een waar kunststuk. De onderkant der blaadjes was donker rood satijn, terwijl de bovenkant diep rose was in verschillende nuances, zoodat de binnenste bla deren der roos veel donkerder waren, dan de buitenste. Verder lagen er kussens zoo rond als ballen en andere weer, die een zuiver beeld van een kubus gaven. Zeer in trek zijn de kussens, die dienen als haardzitje. Men ziet in de winkels mooie van leder vervaardigde, die men in een eenvoudiger genre heel goed zelf kan maken en dan over trekt met een stof, die bij de meubels past. Ze moeten echter veel steviger gevuld worden dan de gewone divankussens, daar zij anders heel gauw Ingedrukt worden en uit den vorm gaan. Worden nu de vingerkommen voor de gasten geplaatst, dan doet men het houtje er in en kun nen zij zich amuseeren met toe te zien, hoe dit zich ontwikkelt in knoppen en bloemen in de meest fantastische vormen. Vlekken water verkrijgt men door een men ging van 90 gram alcohol, 60 gram geest van Weet U dat een kaars, die te groot of te klein ls voor een kandelaar precies passend ge maakt kan worden door het ondereind in warm water te houden en daarna onmiddellijk in de kandelaar te plaatsen? Het aantal scholen. Het is nog niet zoo heei lang geleden, dat het ln ons land een belangrijke vraag was of er vol doende scholen waren om de bevolking, ook die ln afgelegen oorden, van het noodzakelijk onder wijs te voorzien. En thans zijn er nog tal van landen, waar de zorg voor een genoegzaam aantal scholen behoort tot de ernstige beslom meringen van den onderwijsorganisator. Tegenwoordig is het in ons land echter geheel anders. Een van de meest klemmende vragen, waarvoor leder, die zich bezig houdt met de or ganisatie van ons lager onderwijs, wordt ge steld, is niet of er wel voldoende scholen zijn, maar of wij er niet te veel hebben. Er zijn thans velen, die meenen, dat het ge tal scholen ver uitgaat boven hetgeen noodig en daarom boven hetgeen in deze zorgvolle tij den financieel toelaatbaar is. Wat leert de statistiek van het gewoon en uit gebreid lager onderwijs (uitgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- lage) ons dienaangaande? Wij merken aan de hand vn de daarin voor komende cijfers vooreerst op, dat de Lageron- derwijswet van 1920 een belangrijke vergrooting can het aantal lagere scholen heeft veroor- taakt of althans mogelijk gemaakt. Stellen wij het aantal scholen van einde 1929 tegenover dat op ultimo 1919 dan blijkt, dat in fleze tien jaren niet minder dan 2115 scholen E-erden geopend. Voorzeker een enorm aantal oor een land als het onze. Te veel? Het ls niet mogelijk dit met wiskundige zeker- eid vast te stellen. I Vooreerst hierom niet wijl volgens het stelsel an onze wet rekening moet worden gehouden et de godsdienstige en paedagogische richtin- en welke zich op schoolgebied openbaren. Voor uiterst geringe aantallen leerlingen worden nog openbare scholen in stand gehouden, voor een 40-tal kinderen kan (in onze kleinste gemeen ten) een bijzondere school worden gesticht. Aan een objectieven maatstaf kan de juistheid van deze minima niet worden getoetst. Of zij goed gekozen zijn kan wetenschappelijk niet worden vastgesteld. j Maar dat is de eenige moeilijkheid niet. Zelfs Indien in onze onderwijsorganisatie eens geen re kening werd gehouden met de voorkeur der ouders voor scholen van een bepaalde richting, zou het nog niet doenlijk zijn om een vasten norm aan te geven, volgens welken bet juiste aantal scholen voor het geheele Rijk of een be paalde gemeente statistisch kon worden bepaald Immers daarvoor zou vast moeten staan welke schoolgrootte paedagogisch en economisch als ideaal moet worden beschouwd. Men zou voorts precies moeten weten niet alleen hoe groot de bevolkingsdichtheid is"— dat is voor elke ge meente bekend maar ock op welke wijze de bevolking over het land is verspreid. Wonen de menschen verspreid over de geheele opper vlakte der gemeente of zijn s(j geconcentreerd gehuisvest. Genoeg om te doen zien hoe moeilijk de vraag ls. Toch kunnen wij wel een indruk krijgen door het maken van vergelijkingen. Wij ontlee nen aan de statistiek twee voorbeelden. .At-sit- Vergelijken wij de toename van het aantal schelen tusschen 1910 en 1920 met die tusschen ™9 r«™29 drwn rj' Üat er !^het eer^S[ Alle Ongeil, <*ie anderen toont, krijgen tijdvak 800 en in ket twg§4&> jyger iets nieuws voor onszelf, 2115 zijn bijgekomen. De groei ls dus na 1919 wel zeer versneld. Dat is voor een deel fa rechtvaardigen doordat de groei der schoolbe volking in het tweede tijdvak ook grooter was dan die in het eerste. Maar een afdoende ver klaring ls dat niet, want ware het oude tempo van schoolstichting bewaard dan zouden er in het tijdvak 19191929 een 1200 doch nooit ruim 2100 nieuwe scholen bijgekomen zijn. Door deze versnelling van het tempo van school stichting daalde dan ook het gemiddeld aan tal leerlingen per school van 173 tot 151. Hoe is nu die groote toename van het aan tal scholen te verklaren Wij geven aan de hand van de uitvoerige In leiding der <mderwijsstatistiek vijf redenen. Vooreerst werden in 1920 groepen, die vroe ger niejt in staat waren een school naar haar keuze op te richten, daartoe in de gelegenheid gesteld. Verder werd bet ambulantisme van de hoof den der openbare scholen afgeschaft. Deze moesten onderwijs geven aan een klasse en kon den daardoor niet belast blijven met het be stuur van groote scholen. Dientengevolge wér den groote openbare scholen gesplitst. Schoolsplitsing werd verder veroorzaakt door het, thans vervallen, voorschrift, dat een school niet meer dan 400 leerlingen mocht tellen. De terk opklimmende school, waarnaar het aantal leerkrachten der school, dat voor Rijks vergoeding ln aanmerking kwam, werd bepaald, werkte eveneens de schoolsplit sing ln de hand. Een school met 300 leerlin gen ontving Rijksvergoeding voor 8 onderwij zers, twee scholen met 150 leerlingen elk voor 5 onderwijzers d.i. dus samen 10 onderwijzers. Eindelijk werden, naar wettelijk voorschrift de m.u.l.o scholen gereorganiseerd elk tot twee scholen, een voor g.l.o. en een voor u.I.o.. Meestal bleven deze beide scholen onder één hoofd vereenigd. De inleiding van de statistiek van het lager onderwijs behandelt het vraagstuk, dat ons be zig houdt, nog op een geheel andere wijze. Er werd een berekening gemaakt van het gemid deld aantal scholen per 10.000 leerlingen en wel voor elk der zes grootste gemeenten af zonderlijk en voorts voor vier groepen van kleinere gemeenten binnen elke provincie. Wpl de bezetting van een bepaald gebied met scho len in nauw verband staat met de bevolkings dichtheid van dat gebied, werd voor dezelfde gemeenten en groepen van gemeenten nage gaan hoeveel schoolgaande kinderen per kmj komen. Deze beide factoren „scholendlchtheld" en leerlingendichtheid" werden in onderling ver band gebracht. Men moet eigenlijk het werk zelf eens raadplegen om het belangwekkende resultaat te zien, zooals dat in een grafischs voorstelling in beeld werd gebracht. Wij kunnen er alleen nog dit van vertellen, dat er verschei dene gemeentegroepen naar voren zijn gekomen die opvallen door een groot aantal scholen. Dat zijn bijvoorbeeld de kleinste gemeenten in Fries land en Groningen. Gunstig steekt daartegen Noord-Brabant af en de groep gemeenten met 20.00050.000 inwoners in Gelderland. Maar nogmaals, men bestudeere de statistiek en haar inleiding zelf. Komedie kan er met alles gespeeld worden, zelfs met 't heiligste; wie zich hieraan gewend heeft, bedriegt tenslotte zichzelf met een schijn Van berouw, of van deugd en vroomheid.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 5