GOSEN SCHIERING Centrale-Verwarming Oliestookinrichtingen. TECHNISCH-BUREAU TEN. Het BSoemendaalsch Weekblad. HAARLEM TEL. 12660 Het Bloernendaalsche bosch. Causerieën over mystiek. SPORT. UBT BOEK EN BLAD. Voor den Raad. mhof). tore. de 1' Avent. [•mé, 7e section. ibre. fêtee de Noël. iise. joures de 10 h. mendaal. imus Meyjes van anrdiiuls. ,n 12- 16 jaar. Beekman, Direc- l. ven 16 jaar. Stam, van Rot- Ik- :ember. Koopman. E ij bel li ha'". ïemiber. i Dijk, Bijbellezing. angelisatie rt. •dman, IJmuiden. ,w, Haarlem-Noord. chap Santpoort. r. A. van den Bergh of vanzelf Zach. ing van het zang- Bloemendaal in het 1. Protestantenbond er: „Het heil nabij". afd. BloemendaaL .A. van den Bergh Onderwerp: „De vs. 1. lerdenhout. Lindeboom, Hoogl., lemondaal. Ds. J. C. Brussaard. ieke Kerk, teimpark. cc ember. H. Mis, met Praedi- ■rsten. December. an Priester Ko Bor- irbereiding voor het r Lof. December, H. Mis. eval zeer interessant, xwbaar eenige papier- •an den dokter lagen, i na een teleurgesteld: veer neer te werpen. de dokter, Ik heb rand gehand. Héél in- interessant. Hoe dan rt voor den militairen iiet gelid loopt om pa is het onmogelijk dat laat uit je groeit, a neer en schreef een ïie-commandant, waar- recruut K. B. volgens s voor den militairen in aanmerking kwam. aan. Even keek hij er- ,s het en sprak met een au! (Nadruk verboden). LG VAN HET WEER. eteorologische invloeden lofdpijn, spierpijn, pij«" lematen, verandering® zingen en prikkelbaar- ïor. In den laatsten tja gelegd tusschen veran- i het vaker voorkomen functies van de adem" igsorganen kunnen ver- ersveranderingen, terwijl asthmatische aanvallen ïg hebben veranderingen de vochtigheid der luw' n. Het ongunstige bill" n luchtdruk en wel, offl" et bloed een abnormale" door hun weg door he Er ontstaan voorts on- in de longen, waar" den betrokken. Het m? als bewezen worden he- ■rtaandoeningen door he kt worden als gevolg van grijke veranderingen 11 r vrouw doodgeschoten meer met haar omgaan- voor ons beiden." rich toch kunnen lateD haar in den verloving3* ood bij haar te blijven i". zou eea goed zaakje angenissen waren". Je gevangenissen er lan stelen zoodat d® c t zou worden". Wie prijst er ooit een mensch, die oude bosschen velt En daarvoor in de plaats geen nieuwe planten stelt Maar hadden overlang ons ouders niet geplant Wat zou dan Hollandt zijn als veen en ijdel sant. En schoon ik dezen bouw van nieuw gepooten struiken Of niet voltrekken mocht en weinig zal gebruiken Dit acht ik evenwel voor mij geen ongeval Ik kenne wakker volk dat na mij komen zal. Dit is des werelds loop wij bouwen, spitten, delven Meest tot een anders nut niet voor ons eigen zeiven Gaat, planters, maakt een berg, een bank of lustig dal, Uw vljjt is voor een volk dat na ons komen zal. Naar J. Cats. Ouderdom en buiten leven. 1655. De geschiedenis herhaalt zich steeds. Wat thans de Bloernendaalsche gemeentenaren In beroering brengt, speelde zich ook af in 1902 1903 in Haariem en Alkmaar, toen ook daar plannen beraamd werden om de beide bosschen de Haarlemmerhout en de Alkmaarder Hout te herzien, nadat zij jarenlang verwaarloosd wa ren. Het egoïsme van dezen tijd, ja, dat onzen tijd kenmerkt, speelt ook hier een groote rol. Men bekommert zich niet over de toekomst. Het nageslacht moet maar zien wat het doet. „Hoe lang zal het duren eer die boomen, die nu geplant worden, ook groot zijn? Ik beieef dat niet meer. dus de oude slechte of hinder lijke moeten blijven". Dit is meestal de redenee ring van de opposanten. Aldus, nu mag men, hoewel ten onrechte, redeneeren wanneer het privé bezit betreft, waar het gaat om een pu- publiek bezit, is het een verkeerd principe. Althans de overheid mag zoo niet redeneeren. Het gemeentebestuur is de rentmeester van het gemeentelijk bezit, moet het goed onder houden en zorgen, dat het behoud van het goed voor de toekomst verzekerd is. Het nageslacht moet ook in aanmerking ge nomen worden en evenals de voorvaderen ge-' zorgd hebben, dat wij thans bosschen hebben, moeten wij thans zorgen, dat het geslacht, dat na ons komt, ook wat heeft. Laat men uit een egoïstisch standpunt de zaken, zooals zij zijn. en zorgt men niet voor de toekomst, dan zal het nageslacht ons nieit dankbaar zijn. Velen zullen zich wel herinneren de groote verwoesting, die heeft plaats gehad in het Haagsche Bosch door de orkanen van 1911 en 1912 ,toen 1/10 van heit bosch verwoest werd. Gezonde hoornen werden door den val der zwakke medegesleurd. Het was het gevolg van wanbeheer, voortgesproten uit hetzelfde egoïs tisch standpunt. „Het bosch moet blijven zoo als het is" niettegenstaande herhaaldelijk des kundige rapporteurs hadden aangeraden, het bosch beter te behandelen, bijtijds te kappen en opnieuw te planten. Het kortzichtige publiek heeft het echter beter geweten en de feg-eering durfde daardoor niet in te grijpen, met het be kende gevolg. Het wordt tegenwoordig een ziekelijke opvat ting, alles te willen behouden, zooals het is alsof de tijd daarmede rekening zal houden! Wie alleen zich laat leiden door het beginsel alles te laten zooals het is en niet zorgt voor de toekomst, komt bedrogen uit, want boomen leven niet eeuwig. Nu moge een oerwoud voor sommige natuur beschermers een ideaal zijn, men bedenke, dat een oerwoud geen mensehenwerk is en zichzelf steeds, doch geleidelijk, vernieuwt. Maar heit Bloernendaalsche Bosch is geen oerwoud, is mensehenwerk temidden van een dichte bevol king en kan zich niet zelf vernieuwen, moet dus onderhouden worden en verzorgd en ge leidelijk en stelselmatig verjongd en vernieuwd worden. Men denke daarom. LEONARD A. SPRINGER. Naschrift van een dichterlijk lid der redactie: Nu is er voor U, onze Raad, nog trjds genoeg voor vaderlijk en prettig samenspannen, Gelijk een man betaamt, de vreeze bannend voor Jan Publiek, die altijd klaagt en kloeg een vroed besluit te nemen om met het Algemeen Belang als juist devies op Springer's deskundig en duidelijk advies bat kapmes en de schop ter hand te nemen; het oudste hout, de boomen, die hij aanwijst, uit te rooien, lucht makende, alwaar verstikking dreigt, wegwerkende al wat ten doode neigt, ons Bloemendaal-van-straks nü danig te vennoolen. Zoo zult gij aan het nageslacht doen zien hoe het beheer van het gemeentelijk bezit, in dezen tijd ten Raadhuize bij ieder lid in handen is van dappere en wijze liên, die praten laten, aan de tanden van den tijd, het bosch, dat altijd slijt, niet overlaten; maar trekkend lessen uit ervaring en historie werken voor Bloemenjdaal en aan hun eigen glorie. li. Voor deze tweede Causerie die door den heer Ko Borsten op Dinsdag 24 November gehou den werd, bestond nog greoter beiangstellin; dan voor den eersten avond. Spreker behandelde essentieele dingen, die ieder in het hart raken kan. Hij sprak over het „Loslaten der Dingen". Dit is een eerste vereischte om tot een mystiek leven te komen en om mogelijk te ma ken, dat het Eeuwig Goddelijke in ons hart kan dringen. „Verkoop alles wat gij bezit, dan zult gij het Koninkrijk Gods bezitten," zegt Jezus. Er is niemand, die niet geroerd wordt door deze groote opgave, om de dingen achter zich te laten, om alles or> te geven, ten einde den op gang naar bet Verhevene te maken. Zelfs lijken de woorden van Jezus: „Wie vader en moeder meer liefheeft dan Mij, is Mijner niet waardig" een paradox en wekt het verbazing, dat Hij, die steeds op liefde aan dringt, zoo iets kan zeggen. Toch is, wat de Christus eischt essentieel om tot het diepere besef te komen van wat het zeggen wil, de dingen van het leven los te laten. Het hebben van sympathieën en antipathieën is voor ons nog noodig, evenals het sluiten van vriendschapsbanden, want hoe kunnen we iets loslaten als we het niet eerst gekend hebben? Hoe liefde loslaten, als we niet verstaan heb ben, wat liefde is? Daarom moest de Christus zoo spreken. Als de pijn, de weelde en het geluk niet gekend waren had Hij den oproep om deze dingen „in Hem" los te laten, niet kunnen doen. Er moet door het leven in, de wereld iets in ons geroerd zijn, gafrild hebben door pijn, wil God antwoord geven aan het hart, dat naar Hem haakt. Velen, die in afzondering Van de wereld, God meenden te kunnen vinden, hebben niet Hem, maar zichzelf gezocht. Niet altijd ligt in ascese de onthevenheid van de aarde. De weg tot God ligt in het mys tieke, gelouterde hart. In liefhebben, soms zelfs in hartstochtelijk liefhebben, waardoor het waarachtige zieleleven geopend wordt,, be gint de mystieke weg. Daar begint de pijn, die ontwortelt en die het verlangen naar heit Eeuwige wekt. Het loslaten, waarvan alle Leeraren spreien, beteekent niet het 'loslaten van de dingen der wereld in den zin, dat een moeder bijv. haar kinderen moet verlaten om in God te leven, maar het beteekent, dat wij alles wat om ons is, mee omboog moeten trekken in Hem. De mystiek leert ons dat de liefde voor de natuur ons daarbij een steun kan zijn, de liefde voor den mensch, voor planit en dier, voor zee en luchten. Dan leven we in de sfeer van God, die om ons is en niet bepaald kan worden. Dan verstaan we de essence van het Leven. Dan kan een bloeiende bloem de weg tot God zijn. Deze dingen raken ons allen in het hart, omdat ze zoo persoonlijk zijn, want menig mensch maakt het loslaten van de dingen, waaraan hij gebonden is, door. Velen kennen de leegte, die komt als we onze beste vrienden verliezen, als onze kinderen van ons wegtrek ken, als man en vrouw van eikaar gaan. Hoe moeten wij die honderden banden losmaken? De mystiek, die <■*- bevrijder is van de pijn, geeft hier het antwoord, de mystiek leert ons het smartelijke, moeilijke leven te veranderen in een vreugdevol leven. De smart, die de uiterste gebtnderjieid meebrengt, drijft ons om ons in de Eeuwigheid te verliezen; deze smart moeten wij doorleven met het hart en bestudeeren met het hoofd. Dan komen wij tot de vreugde van het be- geertclooze leven dan zijn de kleine dingen van eiken dag, onze bezigheden, onze gesprek ken en onze belevingen een vreugde. Dan geeft het weten, dat er eeuwige liefde is, die bloeit en schoon is, vreugde. Dan ben ik u en u bent ik. Dan zijn wij één in ons verlangen om het eeuwige leven te kunnen leven in den tijd. Voor we zoover gaan hl at we de Geestelijke Bruiloft vieren, voor we het Eeuwige bereikt hebben, den :-t*pö. waarvan een Wijze zegt: „Wanneer ik over het Eeuwige denk, druineu m'n haren van zaligheid", moeten we verschil lende stadia doorloopen. We moeten ontworden aan den tijd. we moe ten leeren dat de mensch onder kan gaan voor een ander, we moeten één worden met het verlangen naar de eeuwige liefde, we moeten onszelf in het andere verliezen. Dan bezitten wij den rustigen. zaiiven vrede, de blijheid om het Eeuwige, dat blijft. Dan voelen wij de heilige trilling die ons ontroert om de nietig ste dingen van ons leven, om een blad, *at neerdwarrelt van een boom, om een zonne straal, die door een kristallen vaas g'lnnts-t. Dan hoeven we ons hart maar op tc heffen naar de Groote Verhevendheid om het te sma ken. Wie de mystieken leest, zal zich verwonde ren over den familiaren toon over het tête a tête met God, alsof Hii tusschen ons. men sehen, is in het dageliiksch leven. Ook in de nieuwe literatuur is dit cio t» merleen, bijvoor beeld in het boek van Forster, waar h'i schrijft over Knulp in het boek van Herman Hesse. Hierin komt de onvatting dat het es sentieele vn een mystiek leven ligt in den vertrouwelijken, gemoedelijken omgang met God, als met een vriend in ons dagelijksch leven, sterk naar voren. Wij moeten ons thuis voelen met de Euwig-, heid, den hartstocht voor de siddering van het Eeuwige kunnen voelen,de warmte van het Eeuwige, evenals we de warmte van onze huiskamer als een weldaad voelen, waarnaar we verlangen. Dan is het mystieke leven vervuld, dan komt de nieuwe Dag. de nieuwe Beleving. Zoo zou den de wetenschapsmensch, de kunstenaar, de dokter de werkman, de vader en de moeder hun plaats in het leven kunnen verlichten met den glans van het Eeuwige. Wie den durf heeft om het besluit te nemen een mystiek leven te willen leiden en om de ni-cino-evaHen plaatsen der ouderen, die den laatsten tijd zijn heengegaan, aan te vullen kan op ieder oogenblik, met elke daad fh eigen omgeving een aanvang maken, want de mys ticus schreeuwt zijn daden niet uit vanaf de daken maar arbeidt in stilte, dag in dag uit. !n de kleinste dingen van eiken dag. Het ziln -een leege woorden, maar daden, fijne, subtiele daden. Hij zoekt, waarmee bij een ander een dienst kan bewijzen, hij tracht geluk te brengen in bet opsporen van ieders liefhebberij. En al ziet de wereld den mysticus ni"-t graag -1 zet zii hem apart en bespot hem ais ,de T-Teiijo-f. pwn»s". de schittering en de blijheid van het nieuwe, het mystieke leven, dost de lijn, .die deze bespotting in den aanvang ver oorzaakt verdwijnen; terwijl het juist de "schit tering en de blijheid, die om hem hangen, de kracht en de vastheid, die van hem uitgaan, rijn, die maken, dat men hem toch graag zoekt en aanhoort en van hem ontvangt, wat de Heilige Dwaas voor hen verwerkt heeft! De derde Causerie zal gehouden worden op Dinsdag 19 Januari 1932, des avonds 8.15 ore- -ies, eveneens in hef Kerkie der Vr\j Katho- 'ieken, Popellaan 3, Kinheimpark. VOETBAL. De uitslagen der op Zondag 6 December ge speelde wedstrijden voor de tweede klasse A luiden: H. R. C.—D. W. S. 2—1 SpartaanAlcmaria 2 3 HaariemV. V. A. 32 Z. V. V.—W. F. C. 0—1 KinhelmBloemendaal 13 Ook deze afdeeling werd met een bezoek van Sinterklaas vereerd. Hij maakte daarvoor de verre reis naar Den Helder, en deponeerde aan den Polderweg in het H.R.C. home een surprise in den vorm van een 2—1 overwinning op het gevreesde D.W.S. Nu is het merkwaardig, dat destijds deze Amsterdammers op eigen terrain eveneens de meerderheid der Heldersche rood- jakken moesten erkennen, maar evenals thans in den Helder, was ook de nederlaag in Am sterdam zeer onverdiend. Enkele bijzonder heden van den wedstrijd zijn: Het. eerste succes behaalf 1e thuisclub, als Beneker scoort. Lang mag H.R.C. zich niet in dezen voorsprong verheugen, want de D.W.S.- linksbinnen maakte spoedig uit een mooi schot gelijk. De bezoekers bleven na dit doelpunt ge regeld in de meerderheid, maar waren met de afwerking hunner aanvallen niet gelukkig. Zelfs een penalty werd gemist. De tweede helft een sensationeel begin, want nauwelijks is afgetrapt, of Beneker wordt door missen van een der D.W.V.-backs in de gelegenheid gesteld te doelpunten. De strijd kreeg daarna een spannend karak ter. Beide partijen gaven zich geheel, waarbij D.W.S. de meeste en beste scoringkansen kreeg. De H.R.C.-verdedig-ing echter verdedigde stug, zoodat in den stand geen verandering meer kwam. Spartaan leed een qlleszins eervolle nederlaag tegen Alcmaria, dat een zucht van verlichting geslaakt zal hebben, toen 't eindsignaal klonk. De wedstrijd begon met wederzijdsche aan vallen. Meer dan eens bleek de schotloosheid der Spartaansche aanvallers, want eenige doodeenvoudige kansen werden onbegrijpelijk gemist. De voorhoede der gasten kon niet door de verdediging der ioodbroeken komen, en rust ging in met 00. Na de rust werden de doelpunten goedkooper. Alcmaria liep hard van stapel en passeerde in korten tijd den goed keependen Oerlemans drie maal. Maar toen kwam Spartaan verwoed op zetten en wist den achterstand tot 32 te reduceeren. Had Spartaan over 'n goeden schut ter beschikt, dan was de uitslag zeker in haar voordeel geweest. Haarlem speelde tegen V.V.A. een slechten wedstrijd, en won op het nippertje. Vooral de voorhoede der thuisclub was slecht op dreef, en het binnentrio was slechts zelden gevaar lijk. Op zeer gelukkige wijze neemt Haarlem de leiding, als de V.V.A.—doelverdediger, die overigens uitstekend werk verrichtte, tegen Polanen aantrapt, en de bal van diens rug in het doel springt. Uit een goeden voorzet van Kammeyer kopt Bieshaar no. 2 in het V.V.A.- doel. Na de thee zijn het eerst de gasten, die door hun linksbuiten scoren, maar Isager brengt on middellijk hierop den stand op 31. De rechts buiten van V.V.A., de snelle Kammin-ga, onder neemt een rush, en passeert met een pracht- schot Hoeben. Wel kregen de Amsterdammers gelegenheid gelijk te maken, maar zij misten vol doende doorzettingsvermogen. Door de onver wachte nederlaag van D.W.S. heeft Haarlem nu haar voorsprong vergroot, hoewel haar positie lang nog niet veilig is. Z.V.V. en W.F.C. speelden een heel onbe- langrijken wedstrijd, waarin het spel ver be neden het middelmatige bleef. Na ongeveer 10 minuten maakte de links binnen den Wormerveerders een doelpunt, dat, bleek later, het eenige in deze ontmoeting was. Bloemendaal zorgde er voor in de ru.ining te blijven, door den lastigen uitwedstrijd tegen Kinheim met 'besliste cijfers te winnen. Wel spelen de Velsennren geen leidende rol in deze competitie, maar 't blijft toch een ploeg, die moeilijk te slaan is, vooral op eigen terrein. Bloemendaal speelde ontegenzeggelijk tech nisch veel beter, doch 't hobbelige, ongelijke veld was dikwijls een handicap voor 't zuiver plaatsen. Het begin was sensationeel: direct na den af trap forceeren de witte aanvallers een corner. Parson plaatst den bal prachtig voor 't doel, en prachtig kopt Kuiper in. Lang mogen we ons in dezen voorsprong niet verheugen, want als ook Kinheim een corner krijgt, profiteert de rechtsbinnen van een weifelen in onze achter hoede en de gelijkmaker is er. Bloemendaal blijft het spel beheerschen. Zoo wel onze linker- als rechterwing zijn zeer ac tief, en brengen herhaaldelijk snel op. Bij één dezer attaque's krijgt Kuiper het leder vrij, wel tracht Druiven, die zich wederom een kee per van klasse toonde te stoppen, maar hij sloeg in eigen doel. Met dezen stand ging de rust in. De tweede helft begon met een geweldig of fensief der gastheeren. Hun spel was echter te onbesuisd en te doorzichtig, om onze achter hoede te verontrusten, en vrij makkelijk werd aan dit onstuimig optreden het hoofd geboden. Onze aanvallen daarentegen waren door hun snelheid en open karakter een voortdurende bedreiging voor de Kinheim-veste. Ongeveer 10 minuten voor tijd loopt Charlie door de geel-zwarte verdediging, Druiven loopt uit, mist, en in moeilijke positie schiet onze rechtsbinnen in. Daarmede was het pleit be slecht. Volkomen verdiend wint Bloemendaal met 31. Van onze spelers verdient in 't bijzonder D. Kuiper een pluim. Hij speelde zoowel aanval lend als verdedigend een keurigen wedstrijd en legde met zijn twee doelpunten den grond slag voor dr overwinning. Bovendien kon hij thans makkelijk het tempo, en nog wel op een zwaar veld, blijven volgen. Parson en de Bock konden zich, daar zij niet volkomen fit waren, nist geven, zooals wij van hen gewoon zijn. Sunter, die „Rapp" verving, heeft zich niettegenstaande hij ongetraind was, uitstekend geweerd. Ook a.s. Zondag zal hij weer van de partij zijn, daar „Rapp" nog steeds geblesseerd is. Voor a.s. Zondag is vastgesteld: D. W. S.Haariem. W. F. C.—H. R. C. Alcmaria V Z V. V. Kinheimde Spartaan. BloemendaalV. V. A. Voor D. W. S. geldt Zondag: to be or not to be, want verliezen de Amsterdammers van Haarlem, dan is hun kans zoo goed als verke ken. Wij gelcoven niet, dat de roodbroeken met beide punten thuis komen. W. F. C. wacht nog altijd op haar eerste thuis-overwinning. Mogelijk, dat dit Zondag ge lukt. Alcmaria, dat uit met 3I al van Z. V. V. won, zal deze zege op eigen terrein wel beves tigen, al verdient de meer dan precairen toe stand, waarin de Zaandammers verkeeren, wel de volle aandacht, want een kat, die in 't nauw zit Dit zal Spartaan, de hekkensluiter, vermoe delijk Kinheim doen gevoelen. De Spartanen beginnen hoe langer hoe beter te spelen, en dat Kinheim een valk over zal hebben, kunnen we niet aannemen. Bloemendaal speelt thuis tegen V.V.A. het elftal, dat den onzen, nu een jaar geleden aan den Brederodeweg de laatste nederlaag toe bracht. Want sindsdien zijn we in eigen home niet meer verslagen. Het is thans zaak, dit mooie record te handhaven. Verliezen is nist noodig, als we den wedstrgd niet te licht opvat ten. V.V.A. heeft een snelle voorhoede, waarin de beide Kamminga's (ex-Robur et Velocitas) de gevaarlijke menschen zijn: oppassen is de boodschap. Hoofdzaak is, dat we van meet aan in ons heker.de tempo spelen. We hebben on dervonden, hoe dit systeem tot successen leidt. En zijn we eerst maar een of meer doelpunten voor, dan is dit al half gewonnen. Maar, zoo als gezegd, de tegenpartij vooral niet onder schatten! Play up, Bloemendalers, denk om de eerste plaats! Van onze lagere elftallen speelden: Junioren: Bloemendaal aR. C. H. a 23 Bloemendaal bD. C. O. 7—0 Zondag speelt: Bloemendaal 5Spaarnestad 3, 10 uur. Junioren: Bloemendaal bR. C. H. b, 10 uur. Haarlem cBloemendaal c, 10 uur. D. I. O.Bloemendaal d, 10 uur. FOCUS. Het Foous-nummer van 21 November brengt naast de algemeene mededeelingen onder de rubriek „Ons Matglas" een bijdrage van C. de Witte, waarin hij vertelt over het vergroo- ten van de kleinfilm. Naar aanleiding van 'de artikelen over groothoek-stereoscopie deelt P. H. Roos mede, hoe hij de ideeën van den neer Albarda in practijk bracht en welke resultaten hij daarmede behaalde. Onder het hoofd „Ge- illustreerde Critiek" worden enkele fotografi sche stillevens beschouwend beoordeeld. Plakpers opent een rubriek „Smalfilm praatjes", die opengesteld Is voor alle ama teurs, die op het gebied van de smalfilm iets ho vertellen hebben. 10 12 of 30 M. spoelen? vraagt Plakpers zich af en komt daarbij tot de conclusie, dat de 30 M. spoel in de smalfilm- cinematografie aanbeveling verdient. Naast oe andere gebruikelijke rubrieken doet J. J. de Cock nog eenige mededeelingen over het fot grafeeren van lakstempels. Goed geslaagde fo to's van lakstempels verkrijgt men door een zuiveren afdruk te bestrijken met een uiterst dun laagje aluminiumpoeder vermengd met vernis. Daarna maakt men zoo mogelijk een directe vergroote opname. NEDERLANDSCHE HANDELS- HOOGESCHOOL. Het jaarboek 1930'31 van de Nederland sche Vereeniging voor Hoiger Handels-on-- derwijs (Ned. Handels-Hoogeschool) te Rot terdam is een boekje geworden van meer dan 100 pagina's met al de gebruikelijke rubrie ken en verslagen van genoemde vereeniging, de Hoogeschool, hot Handels-Hoo-géschool- Fonds 1920 en het A. A. van Beek-Fonds, ter wijl de Commissie voor Voortgezet Handels onderwijs een verslag toegevoegd heeft over het Avondonderwijs, uitgaande van de Ned. Ver. voor Hooger Handelsonderwijs. In het jaarverslag- over de lotgevallen der Hoogeschool uitgebracht door den rector- magnificus, prof. dr. P. E. Verkade, lezen wij, dat het taalonderwijs aan de Hoogeschool op nieuw werd ingesteld met groote instemming van den Senaat en in het studiejaar 1929— 1930 gevoerde sameinspreking-en tusschen den senaat der Rotierdamsche Handels-Hocgeschool, de Amsterdamsche Faculteit der Handelsweten schappen en den senaat der R.K. Handels-Hoo- geschcol te Tilburg om te komen tot een ge meenschappelijk standpunt ten aanzien van de gewenschte onderwij-bevoegdheden aan de doc torale examens te verbinden, werden in het' DE KORTE ZIJLWEG. Bij besluit van 16 April j.l. werd door de ge meente een transactie aangegaan met de hee- ren F. D. Bijleveld, G. J. v. d. Vliet en de NV. Nederlandsche Mij. tot exploitatie van roeren de en onroerende zaken ten einde grond te verkrijgen voor de verbreeding van den Korten Zijl weg. Aangezien de heer G. J. v. d. Vliet bereid is, om onder zekere voorwaarden zijn medewer king te verleenen om die verbreeding tot stand te doen komen door de bestaande sloot, thans vormende de scheiding tusschen „Vaart en Duin" en den Korten Zijlweg te doen vervan gen door een nieuw te graven sloot dóór „Vaart en Duin" tengevolge waarvan een veel aesthe- tischer geheel verkregen kan worden, stellen B. en W. den Raad voor. het1 besluit dd. 16 April j.l. voor zoover dit betrekking heeft op de met den heer G. J. v. d. Vliet te sluiten overeenkomst, met den heer v. d. Vliet een nieuwe transactie te sluiten onder een aantal voorwaarden, waarvan wij de volgende vermel den: de thans in den Korten Zijlweg bestaande brug moet door en voor rekening van de ge meente worden verwijderd; over de te graven school zullen door de ge meente twee bruggen gemaakt moeten wor den, toegang gevende tot „Vaart en Duin"; het aanwezige inrijhek zal door de gemeente verplaatst moeten worden, terwijl een nieuw gelijk aan het thans bestaande voor de noor delijke brug moet worden geplaatst., tenztj de heer v. d. Vliet bepaalt, dat de noordelijke brug met inrijhek niet behoeft gemaakt te worden; om de bestaande beukeboomen moet een afrastering worden gemaakt; het talud aan de Oostzijde der sloot zal, waar dit mogelijk is, bezet moeten worden met gazon en bloemen en waar zulk een beplan ting niet mogelijk is, moet rotswerk met be planting- worden aangelegd overeenkomstig den wensch van den heer G. J. v. d. Vliet. Het onderhoud is voor rekening der gemeente; de gemeente staat voor den trjd van 50 jaar aan den heer G. J. v. d. Vliet in erfpacht tegen een canon van f 1.per jaar af: a. een perceel water ten oosten van de Brou werskolk; b. een strook land ter breedte van 6 M„ grenzende aan genoemd perceel water; de gemeente staat nu niet aan den heer v. d. \1iet af een stukje grond, grenzende aan het :n erfpacht te geven gedeelte; de heer v. d. Vliet staat niet aan de ge meente af den voor de verbreed-ng van den 'forten Zijlweg benoodigden grond; alle werkzaamheden moeten uiterlijk 1" Mei '932 worden opgeleverd. Van de ingekomen stukken valt verder te vermelden Een verzoek van de Wed. RisSlot om "rond langs de Prins Hendriklaan te mogen 'roopen. B, en W. prae-adviseeren afwijzend. j In verband met de klachten van de heer 'Cramer over sportbeoefening door de jeugd qn den openbaren weg, deelt de Burgemeester mede. dat hem gebleken is, dat door den Commissaris van Politie geen verbalen in dezen zijn ter zijde gelegd, dat door den Commissaris van Politie in overleg met de ouders het euvel der overdadige sportbeoefening wordt bestreden. st-udieiaar 1930'31 voortgezet en hadden 'n volledige overeenstemming van inzicht tot resultaat. Genoemde onderwijsinstellingen heb ben tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gelijkluidende brieven ge richt, waarin met klem wordt aangedrongen op een spoedige verleening van een wettelijken grondslag aan het handels hooger onderwijs, van onderwijsbevoegdheid aan de doctorandi in de handelswetenschappen en waarin de naar hun meening te verleenen bevoegdheden worden aangegeven. In den loop van den cursus kwam tot stand de vestiging van een bijzonderen leerstoel voor de toegepaste economie en bedrijfsleer, inzon derheid betreffende het textielbedrijf, door het Handels-Hoogeschool-Fonds 1920. Tot hoog- ieeraar voor dezen leerstoel werd benoemd dr. J. Wisselink. Het in 1929 opgerichte Nederlandsche Eco nomisch Instituut, gevestigd in het gebouw der Hoogeschool, begon in den loop van het vorige jaar zijn werkzaamheden. Ook het in den aanvang van het studiejaar 1930-'31 opgerichte „Economisch Instituut voor de Textielindustrie" eveneens gevestigd in het gebouw der Hooge school, begon in den loop van het vorig jaar zijn werkzaamheden. Ook het in den aanvang van het studiejaar 1930'31 opgerichte „Eco nomisch Instituut voor de Textielindustrie", eveneens gevestigd in het gebouw der Hooge school, maakte reeds met zgu werkzaamheden jen aanvang. Het aantal voor de eerste maal ingeschreven studenten bedroeg in 1930-'31 132, tegenover 109 in 1929/30, 123 in 1928/29 en 120 in 1927/2S. Prof. Verkade teekent hierbij aan: „Het verlies van het vorige jaar is dus niet slechts herwonnen, het aantal eerstejaars is ook niet onbelangrijk hooger dan het in eenige jaren is geweest. Zeer waarschijnlijk is dit een verschijnsel, dat nu eens op de creditzijde der heerschende economische malaise mag worden geboekt: ik vermoed, dat verscheidene dezer ingeschrevenen zich op de studie geworpen heb ben, aangezien het hun niet mogelijk was na beëindiging hunner vooropleiding een behoor lijke betrekking te vinden. Is dit zoo, dan be staat er afgezien van de financieels voor- deelen weinig reden tot verheugenis over deze toeneming van het aantal eerstejaars studenten." Het totaal aantal volledig ingeschrevenen bedroeg 315, tegenover 310 in 1929/30 en 339 in 1928/29. Van de 109 ten vorigen jare voor de eerste maal ingeschreven studenten lieten zich 88 of 81 in dit studiejaar opnieuw voor de tweede maal inschrijven; in het vorige jaar bedroeg dit percentage 84. Ten aanzien van de werkzaamheden van het Bureau voor Plaatsing van Afgestudeerden blijft het rectorale verslag tamelijk vaag, „niet tegenstaande de economische depressie ls de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1931 | | pagina 5