rJT-TïW mm FM i A :M i S. G. I GlORSiS i Zn. E Ridderstr. 18fl zw Haarlem, Iel. EMSER-PASTILLEo Perzische Kleedjes enz. Het Bloemendaalsch Weekblad. v.h. J. H. KRUL Jr Gemeenteraad. Schoorsteenvegers NAAIMACHINES L EEYLVQET Ooelsttaal 37 Haarlem Telaloon 13538. TOONEEL. Het afdoende middel tegen HOESi, VERKOUDHEID en alle aandoeningen der slijmvliezen. Prijs per allumininm kokertje 60 ceru Groote Prijsvermindering ANT. CASSEE Zn. PRIMA BRANDSTOFFEN PrtlMA BEDIENING N.V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617 14100. OVERVEEN dere ware te vervangen geweest, maar vlak na een verloren wedstrijd, die bovendien nog ©en stille wensch naar de vrome deed verhui zen, is een correspondent ook maar een mensch. Laat dit de conclusie zijn: eerlijk, objectie! oordeelen, dan ontstaat vanzelf waardeering voor elkanders werk en resultaat, ook al is kampioenschap of degradatie niet in 't gedrang. U, geachte Redactie, dank voor de plaat sing. C. N. HIN, Voorzitter H. F. C. „Haarlem". Een goed begin: De eerste vergadering van den Gemeenteraad in 1932 werd ingezet met een Nieuwjaarswensch van den burgemeester, Jhr. Den Tex, die als volgt sprak: In de eerste zitting van 1932 zij mij ver gund, den Raadsleden een voorspoedig jaar toe te wenschen en den wensch uit te spre ken, dat zij de hun opgedragen taak in goede gezondheid en goede verstandhouding mogen vervullen. Tevens moge ik een oogenblik stilstaan bij den toestand, waarin de Gemeente Bloemen- daal het nieuwe jaar ingaat. In dien toestand overheerscht de finan- cieele toestand alle andere. Het laatste kwartaal van het afgeloopen jaar is voor het Dagelijksch Bestuur van deze gemeente een tijd van voortdurende geldzorg geweest. De financiering van het geheele ge meentelijke beheer is dan alleen mogelijk, wan neer voor de vele en zware kapitaalsuitgaven de stroom van geleend geld blijft doorvloeien. En nu hebben Burgemeester en Wethouders gedurende meerdere weken de mogelijkheid onder de oogen moeten zien, dat de gemeente lijke machine niet in werking zoude kunnen blijven, omdat de stroomwerd afgesneden. In deze stemming is de begrooting 1932 opge maakt. Laten w\j nu een oogenblik stilstaan bij deze weken, omdat daarin een les is gelegen, die sinds menschenleeftyd den Nederlandschen Ge meentebesturen niet is gelezen. Wij hebben in theorie een zeer schoon uit gebalanceerd publiek recht. Gemeentebesturen baas in eigen huis, slechts gecontroleerd door hoogere instanties als Gedep. Staten en de Kroon, instanties, die zich op gezette tijden hebben te verantwoorden tegenover de verte genwoordigende organen, die den volkswil tot uiting brengen. Werkelijk een zeer schoon ge heel. En nu komt onverwachts een ander orgaan in het publiek recht volkomen onbekend, met de bedreiging, dat het al die schoone publiek- rechterlijke organen lam zal leggen. De nieuwe factor, die zich gedurende die bange weken van 1931 heeft doen gelden is het vertrouwen van den geldgever. Het heeft er eenige weken uitgezien, of dat vertrouwen aan alle gemeenten, ook aan de gemeente Bloeraendaal zou worden onttrokken. Gelukkig is de bedreiging niet uitgevoerd en voor eeni- gen tijd zijn de Bloemendaalsche behoeften weer gedekt. Maar de waarschuwing blijft. En de waar schuwing is deze: Wanneer een gemeente nieilhet gewenschte effect had. VRAAGT Let op het Fabrieksmerk fl terugdroomt in een niet bestaande weelde. In den loop van dit jtxar zal op U, mijne Heeren, de noodige druk worden uitgeoefend om mee te werken tot de verwezenlijking van die droomen. Veroorloof mij, tegenover dien Jruk een woord van waarschuwing te stellen. Gij kent de woorden van een onzer grootste Hollandsche staatslieden, van Jan de Wit. Hij zegt: Want de aardt der Hollanders is soo daenigh, dat haar als de noodt en de periculen niet seer claer voor oogen comen, zij geenszins gedisponeert connen worden om naar behooren te vigeleeren voor hare eigen securiteit. Tot zoover Jan de Wit. En in een paraphrase op zijne woorden bind ik U, mijne Heeren, in deze korte Nieuwjaarsrede wel zeer vast op het hart: „naar behooren te vigileeren voor onze inancieeie securiteit". Ik heb gezegd. Inderdaad, een goed begin, een bondige rede van een magistraat, die de hem toevertrouwde trak beschouwt met een open oog voor de ge varen, die in deze wankele tijden dreigen en voor deze dreiging met grooten nadruk waar schuwde. De gemeente kan hem er niet dan dankbaar voor zjjn, en vond daartoe een tolk in den heer De Waai Maiefijt, die den burge meester beantwoordde en namens den Raad de verzekering gaf, dat dezerzijds het woord van den Voorzitter ter harte zal worden ge nomen. En aldus bezield met goede voorne mens voor het moeilijke jaar, dat te wachten staat, begon de op de heeren De Clercq en Kremer na voltallige Raad aan de behan deling der agenda en wel met de Ingekomen Stukken. O.m. behoorde hiertoe het door het Bestuur van de Meisjesschool 't Kopje inge diend verzoek om een vaste gemeentelijke sub sidie, welk verzoek naar B. en W. om prae- advies ging. Een voorstel, om van den heer Spinoza Ca- tella Gespurum een strook grond te koopen ter verbreeding van den Bioemendaalschenweg, werd aangenomen. Voor de note gaie zorgde de heer Dorhout Mees, die bezwaar maakte tegen een der voorwaarden, door den eigenaar ge steld, n.l. dat de Gemeente hem eenige kosten, door zijn rechtskundig adviseur gemaakt, zou vergoeden. „Waar gaan we heen', vroeg de heer Dorhout Mees, als straks iemand tijdens onderhandelingen met de gemeente, een ze nuwschok krijgt en ons de declaratie van zijn medicus stuurt?" Wethouder Laan sprak hem niet tegen, maar verklaarde er in te hebben bewilligd, aange zien het thans om de laatste stukjes grond langs den Bloemendaalschen weg gaat en de heer Laan, als een man, die van opschieten houdt, was daarom over dat v vocatenreke- ningetje heengestapt. Intusschen gaf deze grondaankoop aanleiding tot een door de heeren Schultz en Cassee geïn troduceerde interpellatie over een paar leelyke borden aan den Bloemendaalschen weg, hetgeen echter door den voorzitter tot het eind der ver gadering werd uitgesteld. Vervolgens kwam in behandeling het reeds vermeld rapport van den houtvester in de Houtvesterij Haarlem, inzake het Bloemen daalsche Bosch. Beter gezegd: kwam niet in behandeling, want de heer Cassee deelde mede, een onderhoud te hebben gehad met den opzich ter van de Plantsoenen, die meende, dat er in zake de brandende quaestie: eiken of beuken en geen of wèi onderhoud, nog wel een modus te vinden was. Dies vroeg hij dienaangaande een rapport van dezen functionaris, waarna een voorstel van den heer Schultz tot uitstel, derden kinderen hebben van het bezoek aan deze kassen geprofiteerd en als men nu hoort, dat de directe kosten de f3700 niet overschrij den, dan kan spr. dit niet buitengewoon hoog vinden. Bovendien: de directe lasten bedragen, naar de wethouder zeide, f 3700. Hoe is dat bedrag samengesteld? Gaarne zou spr. een spe cificatie zien, omdat hij niet tot dit bedrag is 'runnen komen. De heer De Waal Maiefijt begint met te zeg gen, dat het moeilijk is, hier over bezuiniging te spreken, wanneer nog aangetoond moet wor den, dat opheffing der tropische afdeeling in derdaad bezuiniging brengt. Men wil de pal men en de palmenkas weghebben. Spr. heeft er reeds op gewezen, dat het vervoer der palmen jaarlijks hoogstens op f 150.komt. Het ver warmen der kas vroeg het laatste jaar mud kolen. Is dat nu een reden, dit bezit prijs te geven? De heer Dorhout Mees memoreert, dat de tropische afdeeling eigenlijk niets is dan een liefhebberij van een gewezen wethouder, klein opgezet, later uitgegroeid. Een gemeentebelang is deze afdeeling zeker niet. Spr. acht het na- iviteit, te beweren, dat met f 150 en een half mud kolen de palmenkas wordt onderhouden. Het nut voor het onderwijs acht spr. geen mo tief. De kinderen zijn de planten al vergeten, voordat ze de kas uit zijn. Spr. is er daarom voor, met een forschen streek de tropische af deeling af te schaffen. Reeds de bouwkosten der kassen vielen niet mee. Palmen in de plant soenen vindt spr. leelijk. Veel verstandiger zal van alle vergankelijkheid opgaan. De heeren Schultz en Hogenbirk vreesden Bioemendaal de risee te zien (de eerste liet ook principieele be zwaren hooren) indien het voorstel, zonder na dere motiveering in dezen vorm werd opgezon den en de heer Prinsenbdrg wees er op, dat de Minister in de Memorie van Antwoord bij de begrooting reeds te kennen heeft gegeven, niets voor een stopwetje, ais in dit voorstel bedoeld, e gevoelen. Wethouder Laan verdedigde het voorstel, gaf toe, dat de vorm misschien gewijzigd kan wor den, doch gaf op 't punt van de strekking geen :amp. Een kat in nood aldus de wethouder doet rare sprongen en het gemeentebestuur ziet met zorg het oogenblik te gemoet, waarop men hier zal komen verzoeken, om weer drie nieuwe scholen te bouwen, terwijl de bestaande voor de helft leeg staan. Waar moet dat heen? Hier past een beroep op de landsregeering, m tegen die dwaasheid op te komen. De heer Hogenbirk heeft het denkbeeld geopperd, het voorstel te amendeeren, zoodat bij gebleken ruimtegebrek nieuwe scholenbouw mogelijk is. Natuurlijk gaat spr., daarmede accoord, doch een waarschuwing moet in den een of anderen vorm geuit. Men staat verste.d om weike be dragen de aanvragers er zijn er slechts 40 nocdig komen. Scholen van f 90.000 a 100.000 worden maar gevraagd... alsof de burgerij dit geld tenslotte toch zelf niet moest betalen! „Menschen, gebruik je verstand toch", zou spreker him wel willen toeroepen. In de school te Vogelenzang zitten 28 kinderen met 3 onderwijzers. Men moet niet vragen, wat het enderwijs per kind daar kost. Elders is dat weinig beter En nu moet het voor iemand, die zijn gezond verstand gebruikt, duidelijk zijn, dat de boel verkeerd loopt, wanneer in een tijd, waarin de gemeenten zonder geld zitten, het zijn, alles op te ruimen en den vrij gekomen ?eze ongelimiteerde scholenbouw niet wordt .:u te keer gegaan. De waarde van deze motie zit in het protest en aldus protesteerende zal Bloe de tering naar de nering zet, verspeelt zij het vertrouwen van den geldgever en wordt de ge meentelijke huishouding stopgezet. Met die zeer duidelijke waarschuwing voor oogen gaan wij het nieuwe jaar in. Is het nu mogelijk, in dit jaar de tering naai de nering te zetten? Wij zullen moeten reke nen met sterk verminderde inkomsten, terwijl de eischen, aan het Gemeentebestuur gesteld, even sterk zullen vermeerderen. Wij drijven op de personeele belasting en aan alle kanten ver minderen de grondslagen daarvan. Daartegen over nemen de uitgaven voor maatschappelij- ken steun steeds toe. Dit alles zou echter niet verontrustend zijn, indien men in de breede kringen van Uwe last gevers ook de overtuiging leefde, dat werke lijk de tering naar de nering moet worden ge zet en het Gemeentebestuur moet worden ge steund in zijn streven, om het gemeenteschip zee te doen houden, tot deze economische storm is uitgewoed en betere tijden aanbreken. Deze overtuiging heerscht echter onder de Bloemendaalsche burgerij niet of niet voldoen- de. Hiervan gteuigen twee schrifturen, onlangs ingekomen. In het eene, een amendement op het in be handeling zijnde ambtenarenreglement, wordt aangedrongen op maatregelen, die indirect we der een belangrijke salarisverhooging mede brengen voor enkele categorieën reeds goed be taalde gemeente-ambtenaren. Het andere is een request, om naast de reeds bestaande Montessorischool in Bioemendaal een tweede te stichten, omdat getwijfeld wordt aan de orthodoxie der in de eerste school ge volgde methode. Deze twijfel komt de gemeen te op meeidere duizenden te staan. Ik geloof met deze beide voorbeelden te kun nen volstaan. Beide stukken hebben mij een oogenblik in de waan gebracht, dat er geen crisis was en dat de gemeentelijke pruimen boom nog even vol hing als vroeger. Het zijn verzoeken, opgemaakt met de oogen stijf ge sloten voor het kille daglicht der werkelykheid En wat het meest verontrustende is, is dat tenminste een der requesten onderteekend is door ouders, behoorende tot de intellectueele kringen, die geacht mogen worden open oog te hebben voor de nooden van dezen tijd. Hier zijn de oogen dicht. En dat is, wat het gevaar schept. Het gevaar ligt niet zoozeer in de crisis zelve. De Hollander is wel meer met zijn eigen, innige' taaiheid moeilijke tijden te boven gekomeli. Maar groot gevaar is er, wanneer men in tijden van nood de oogen sluit en zich Een verzoek om herziening der vergoeding ex. art. 101 L. O.-wet 1920 voor de R.K. Meis jesschool werd afgewezen en een voorschot aan de Christelijke school te Aerdenhout toege kend, waarna de bouwverordening troef werd en er een gedachtenwisseling over den gewei- gerden bouw van garages achter huizen aan de Prins Mauritslaan ontstond. De beslissing werd verdaagd. Thans kwamen twee in de vorige vergade ring aangehouden punten aan de orde. Het eer ste betrof de quaestie-De Waal Maiefijt, om den plantsoendienst onder den wethouder van publieke werken te brengen, doch werd weder om thans naar aanleiding van de absentie van den heer Kremer aangehouden. Over het tweede punt, de nadere vaststelling van het bedrag van den begroptingspost 142: Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen, opende wethouder Bornwater de discussie. Hij oegon mede te deelen, dat op de kosten, die genoemde dienst vergt, in dezen tijd bezuinigd inoet worden. Hij heeft nagegaan, wat daartoe aangewend kon worden en is toen bij de tropi- iche afdeeling te land gekomen. Men kent spr.'s standpunt ten aanzien van deze afdee ling. Dadelijk na zijn optreden als wethouder, heeft hij reeds voorgesteld, haar op te heffen, Dit is afgestemd, maar bij het nazien der be grooting is hij opnieuw tot de conclusie geko men, dat het noodig is, deze luxe post te schrappen. De recbtstreeksche kosten, voor de tropische afdeeling bedroegen in een jaar aan stoken f 3700 a f 3800 en aan arbeidsloon f 4000. Nu l-'gl het niet in spr.'s bedoeling, arbeiders te ontslaan, overtuigd als hij is, dat in deze ge meente altijd veel loon voor den plantsoenen dienst zal moeten worden uitgegeven er. de arbeidskrachten, waarom het hier gaat, toch niet gemist kunnen worden. Blcen en daal is mooi en moet onderhouden worden. Iets an ders is het met de andere post Het lijkt spr niet verantwoord, deze luxe afdeeling te benou den. Hij apprecieert de afdeeling ten volle, doch zij past alleen in tropische turnen To. vei f:aai ug draagt zij maar zeer ten deelt bii Zij levert palmen aan de plantsoenen. Spr. ach die niet noodig. Bloemen is voldoende en waar hij daarom de afdeeling niet dan als luxe ka' aanmerken is hij voor de opheffing dei tropi- ■che kassen. De i eer Schutz vraagt, wat luxe eigenlijk i: en of deze tropische afdeeling inderdaad niei te verantwoorden offers vergt. De voorzienm dei plantsoenen is noodzaak. Maar zijn uit- heemsche planten daarom luxe? Spr. acht ze van zeer groot belang bij het onderwijs. Hon tijd te benutten met de plantsoenen zoo netjes' mogelijk te houden. De heer Prinsenberg valt de cijfers, door den Wethouder genoemd, aan. Niet de tropische afdeeling, maar de geheele kweekerij kost f 7800.De genoemde bedragen zijn dan ook schromelijk overdreven. Meer dan f 500.zal in het uiterste geval de palmenkas niet ver gen. Dat is geen bedrag om deze afdeeling voor ap te heffen. Men bedenke, dat het ten aan zien van de palmenkas niet uitsluitend om de ~ialmen, maar om tallooze andere planten gaat. De heer Cassee heeft onlangs nog een be zoek aan de kassen gebracht en heeft toen geconstateerd, dat in de beide palmenkassen niet gestookt werd, daarentegen wel in de kas voor de exotische gewassen. Er heerscht hier, gelooft spr. misverstand over de kosten der tro pische afdeeling tegenover de kosten der ge heele kweekerij. Nu heeft spr. vernomen dat er dit jaar een boekhouding zal worden gevoerd, die zal veroorloven, dat men aan het einde des jaars een gedetailleerd overzicht over de be drijfskosten zal hebben. Spr. adviseert, dit over zicht af te wachten en daartoe de geheele kweekerij dit jaar intact te laten. Door aldus te handelen, zal men tot een ob jectief oordeel kunnen komen, vrij van de on- derstroomingen van politieleen en persoonlijken aard, die thans de debatten hebben geken merkt. Weihouder Laan constateert, dat er een be drag van f 43.400 voor den dienst der plant soenen is vastgesteld. Daarvan moeten plant soenen en kassen onderhouden worden en wan neer het hoofd van dezen dienst daarvan een tropische afdeeling kan bekostigen, dan ziet pr. niet in, waarom er dan een onderdeel van den dienst moet worden uitgeschakeld, een on derdeel waarop men toch werkelijk wel prijs mag stellen. Het is een zeer waardevolle ver zameling. Niemand minder dan Dr. J. P. Thijsse, een autoriteit van den allereersten rang heeft dat verklaard. En nu zou er toch xl hevig bezuinigd moeten worden, als men dit bezit moest laten slippen. Het zou spr. zeer aan het hart gaan, te meer, omdat hij nog niet overtuigd is, dat de bezuiniging inderdaad groot zou zijn. Moet het stoken die bezui niging brengen? Ais men bloemen wil hebben, ai meu zich een beetje stoken moeten getroc len. Spr. verklaart zich voor het voorstel- Cassee. De heer Luden vrees, dat de nieuwe boek houding nog geen zuiver beeld van den toestand zal opleveren en men toch tot taxaties zal moe ten komen. Bovendien gelooft spr., dat de ge noemde f 43.400 overschreden zal moeten wor den. Het voorstel-Cassee wordt dan aangenomen met de stem van den heer Dorhout Mees tegen. Hiermede is het behoud der tropische afdee ling dus tot het einde van dit jaar alvast ver zekerd. Wij verheugen er ons over. Immers, deze afdeeling, men moge dan laatdunkend neer zien op palm versiering in de plantsoenen is van niet geringe beteekenis. Wie de tropische afdeeling bezocht wij waren er kort geleden toe in de gelegenheid krijgt groot respect voor de wijze, waarop men er in geslaagd is, tallooze vertegenwoordigers van de sub-tro pische en tropische flora hier te cultiveeren en het gaat niet aan, een afdeeling als deze, voor van nul en geener waarde ook niet voor het onderwijs te bestempelen. En wanneer men dan nog verneemt, dat de directe kosten, aan deze afdeeling verbonden, hoogstens een vijf honderd gulden bedragen, doet de felle bestrij ding zonderling aan, om de heer Cassee zin speelde op onderstroomingen van persoonlijken en politieken aard het zacht te zeggen. Het vooruitzicht, dat Bioemendaal eerlang er nolens volens een paar nieuwe scholen bij krijgt, had B. en W. op het idee gebracht, den Raad voor te stellen, den Minister vein Onderwijs te verzoeken, te bevorderen, dat de Lager Onder wijswet 1820 in dien zin wordt gewijzigd, dat, voorloopig voor den tijd van drie jaar de bouw van nieuwe scholen voor lager onderwijs wor den stopgezet. Geen kwaad idee. Alleen... de simpliciteit van 't voorstel maakte velen hulve. ig. De heer Cassee zag voor zijn geestesoog menaaal geen kwaad figuur slaan. Deze aantrekkelijke verdediging maakte stel lig indruk en de heer Luden had dan ook suc ces met zijn voorstel, B. en W. uit te noodigen, hun motie in een volgende vergadering weder om ter tafel te brengen, geredigeerd met in achtneming der thans gemaakte opmerkingen. Aan het einde der vergadering kwamen de borden op den Bloemendaalschen weg wederom ter sprake. Tot het op voldoende breedte bren gen van dezen weg heeft de gemeente een stukje grond noodig, behoorende tot den voor tuin van een der perceelen. Ongegrond is dat verlangen zeker niet, want het trottoir, dat daar ter plaatse voet- en rijwielpad beide is, maakt er bovendien een bocht, die alle uitzicht belemmert. De partijen hebben elkander tot dusver nog niet kunnen vinden en inmiddels heeft men aan weerszijden van den tuin waarschuwigsborden geplaatst, die er inderdaad onooglijk uitzien. En nu vroegen de heeren Schultz en Cassee den wethouder, het streven naar zinvolle schoon heid, ook ten aanzien van deze borden te be trachten. De heer Dorhout Mees zag wel iets in de gevolgde methode. Laat die leelijke bor den er gerust staan betoogde hij. Iedereen kan dan zien, dat daar een onwillige bewoner met weinig gemeenschapszin woont. Maar de heer Cassee kwam op tegen dit moderne mené tekel. Juist dergelijk plagen van iemand met wien de gemeente geen trans actie heeft kunnen sluiten, veroordeelde hij en uitte de veronderstelling, dat met dezen bewo ner zeer wel een regeling te treffen zou zijn, uidien op redelijken grondslag met hem werd onderhandeld. En wethouder Laan, die overi gens mededeelde, dat de gemeente in dezen al voldoende souplesse heeft getoond, zegde zijn persoonlijke bemoeiingen eventueel het ver fraaien der borden toe. De rondvraag gaf den heer De Waal Maie fijt gelegenheid beduchtheid te uiten voor on gelukken aan den korten Zijlweg. De jeugd pleegt daar de brugleuningen als evenwichts- ,-efenplaats te gebruiken. De burgemeester zegde toe, er een politiepost op de speeluren te plaatsen, maar stelde overi gens den heer Maiefijt gerust, 't Is een nieuwtje. De jeugd zoekt spoedig genoeg ander speel terrein. En als aanstonds weg en brug gereed zijn zal er geen reden voor klachten meer we zen. leveren wij de BESTE, tn orde maken wfl de slechtste voor den minsten prijs. NACHT-REPETITIE (SPIEL IM SCHLOSS). Blijspel van Frans Molnar. Regie E. Ver kade. Wederoptreden van Paul Huf. Stadsschouwburg 21 Januari. „Choquante scènes" zijn die, waarin de toe schouwer zich niet zelf kan denken zonder zich ie schamen. Dit stuk dat een voorspel en een naspel heeft, bevat in zijn eigenlijk begin zulk een scène. Een dame., maar ik ga u die scène niet beschrijven, want waarom zouden wij nu ook onzen lezers een blos op de kaken bezor gen? De dame van de scène zit er vreeselijk mee in, dat haar verloofde, een hoogblonde jonge man met blauwe oogen (hoogblond en blauw zijn altijd teekenen van naïviteit), de scène door den dunnen scheidingswand van haar kamer heeft aagehoord; nu zal hij haar ontrouw worden en haar geluk en haar toe komst waren juist zoowat. bezegeld. De tooneel- scrijver Korth (Paul Huf) had de rare dingen mee aangehoord; hij heeft een idee; als hij nog dienzelfden nacht een tooneelstuk sch ijft waar in dezelfde dingen, in zoover ze woord zijn, om gezet worden in handelingen met een onschul dig voorwerp, een perzik bijvoorbeeld en den volgenden ochtend laat hij de ietwat schuldige dame de scène herhalen met denzelfden tooneel- speler die er achter den wand bij te pas kwam, dan zullen de oogen van den verloofde cpsn of beter gezegd juist dicht gaan en zal zijn blin de liefde voor de iewat avontuurlijke jonge dame wellicht kunnen leiden tot een gezellig samen zijn dier twee in een wettig huwelijk met ge- het voorstel ten departemente reeds den weg sloten luiken. Aldus geschiedt. De eer der dame BALUCHISTAN 85 x 140 vanaf f22.50 CARADfA s 85 x 135 f 16.— BALUCHSTAN TASSCHEN,, f 6.- Alles geprijsd in de etalage bij de firma KERKP EIN 10-12 - BLOEMENDAAL Opger.cht 1828 Opgericht 1828 TEL. 22260. wordt quasi en de naïviteit des jongilirgs wordt inderdaad gered en vóór dat het publiek de speeltent verlaat, kan Korth aan zijn collega Mansky (Cor Hermus) verzekeren, dat de .wereld" „het publiek" (gesymboliseerd door den blauwblonden jongeling) er is om bedrogen te worden en dat de reeks rarigheden en bedot- terijen, waaraan het publiek dezen avond bloot stond aan de wereld juist haar gepasten draai gaven. Men moet een nurks zijn, als men zich niet zou amuseeren bij een opvoering van zoo iets, indien daarbij eenige discretie wordt in acht ge nomen en eenige bescheidenheid wordt tetracht met zinspelingen op dingen, waarop men ge meenlijk niet zinspeelt. Ons trof bij vergelijking met een opvoering van hetzelfde stuk eenige jaren geleden, ook te Haarlem, de- betere aankleedmg van nu, het fij ner en plastischer spel en het nu beter uitkomen van de overwinning van de goede smaak en het fatsoen aan het slot als de beide tooneelschrij- vers den toonéelspeler wiens min of meer nijl paardachtige stem en neigingen de oorzaak zijn geweest van het vrij liederlijk begm en het zoo even geschetste, eenigszins trooririjke subli- meeringsproces daarvan. Molnar stelt aan zijn publiek geen hooge eischen en stelt het ook niet hoog. Hetgeen niet wegneemt, dat Verkade's Gezelschap van dit stuk een in elk opzicht uit nemend slagende opvoering gaven. Men zegt dat men tegenwoordig naar dergelijke stukken ge rust zijn 18-jarige dochter kan meebrengen, om dat die op 16-jarigen leeftijd al reeds is inge wijd in alcoofgeheimen. Lager dan 14 jaar zou den wij toch niet willen gaan, op gevaar af voor onmodern te worden versleten. Met „De Revisor" het hierna te bespreken stuk bevinden we ons in een heel andere sfeer. MOSKAUER KÜNSTLERTHEATER „DE REVISOR". Blijspel in 5 bedrijven van Gogol, door P. Pavlov en 20 anderen. Stads schouwburg 22 Januari. Het is en blijft sedert Czaar Peter en later Napoleon's tocht naar Rusland tusschen ons en de Russen voorloopig een eenigszins raar geval. Zeker, hun hun vrouwen hebben de stem wat schel en de prachtige grime der russische too neelspelers, de mannen, heeft evenals hun ge baren en spuwen voor ons iets ongewend-onbe- schaafds, maar overigens erkennen wij hun aller meerderheid boven onze tooneelspelers en hoven ons zelf, boven onze eigen menschelijk- heid. Met de Russen hebben wij inderdaad niet meer met West-Eurcpeeers te deen. Deze men schen, die ook geen Oosterlingen zijn, bezitten een volledigheid van gevoelig, aandoenlijk en sterk mensch zijn, waarbij vergieleken al het onze verbleekt. Het zit 'm niet alleen in de oos- tuums en décors, cok niet alleen in de prachtige mannenstemmen, cok niet in het samenspelen, dat eigenlijk beter schoonheidsvol samenleven te wemen is, ncch in het plastisch vermogen van elk der individuen op zich' zelf. Het geheel is anders en in elk opzicht beter, dan hier ooit bereikbaar zal zijn. Wij kunnen hier nooit ge noeg op wijzen, omdat onze tooneelspelers nooit genoeg kunnen hooren, als ze het niet reeds relf weten, naar wie ze zich hebben te richten als naar een voorbeeld. Zoo was ook de tweede avond die het Mcskauer Kiinstler Theater dezen win'er in Haarlem gaf, er een van onaf gebroken kunstgenot. Het aantal schouwburgbezoeksters en bezoe- bct'id ditmaal voor een groot deel uit Bloemendalers en dit strekte hun tot eer en blijkbaar' ook tot onverdeeld genoegen, wij ho pen van harte de Moskauers spoedig en vele malen terug te zien. Mr. Rcmbout van Riemsdijk gaf op hoogst aangename wijze vóór elk bedrijf vóór het neg gesloten gordijn een kort overzicht van wat we zouden hooren en niet verstaan. Op de gezich ten van de weinige aanwezigen die blijkbaar ."ussisch verstonden zag men hoe geestig Gcgol zijne omkoopbare, immoresle, egoncentrischj en Itoch ook weer gemoedelijke la-'dgencoten op" het Jtconeel kan laten spreken. Het applaus der aan- wezigen zwol, zoo zegt men dat immers aan 't i slot tot een ovatie. Nu lijkt een hollandsche ovatie bij wat ze wezen meest, altijd nog wel een beetje op een stevigen werkman met zijn I beide handen in de zakken, maar 's mans ge- zicht glunderde van voldaanheid, bewondering i en pret. Een week lang bleven de onvergelijke lijke figuren, hun mimiek, hun standen, hun samenspel, hun tableau vivant, die plotselinge verstarring van echt-menscheUjke aandoeningen 'n bonte mengeling van krachten en kleuren ons bij. „TRUUSJE MEYER" BIJ HET BLOEMENDAALSCH TOONEEL. Zaterdag 13 Februari e.k. zal het Bolemsn- iaalsch Tocneel zijn eerste uitvoering in 1932 geven in Hotel Vreeburg te Bioemendaal. Opgevoerd zal worden Truusje Meyer, blij spel in drie bedrijven van Jan Grosfeld en Leo Post. De tooneel-meubileering zal worden geleverd door de firma Cassee te Bioemendaal. Gezien het succes bij zijn vorige uitvoering

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 2