BEZOEKT HET RONDE HUIS" VICTORIA-WATER A. Zetstra Tuingereedschappen DE BRON VAN ALLE WARMTE! Grasmaaimachines vanaf f 11.90 GIET- EN BRECHCOKES i. KRUL Jnr. - OVERVEEN Van den Raad. BURGERLIJKE STAND. SPORT. TOON EEL* De luchtfi< Opwekkend en pezend Natuurlijk bronwater Bloemendaalsch IJzermagazfin Korte Kleverlaan 22-24 Bloemendaal - Tel. 22704 NAAIMACHINES I. GEÏIM. Ooelstraat 31 Haarlem Teleloon 13531 Uit ons Recht VRAAGT ONZE PRI|ZEN VAN TtN BEHOEVE VAN CENTR. VERWARMING. N.V. KOLENHANDEL voorh. TELEF. 11617-14106. zijn voor een 6- tot 8-tal weken een kind onder te brengen en te verplegen, worden uitgenoo- digd, zich hiertoe aan te melden by het Secre tariaat van het Comité: adres Nebid-Comité, Lange Vijverberg 3, 's Gravenhage, dan wel b j één te hunner plaatse gevestigd sub-comité (c.q. correspondent). Van deze adressen vermel den wij: Amsterdam, Pk. Schaap, oud-onder voorzitter Ned. Bond in Duitsehland, (Hont hooststraat 46)Haarlem, Dr. J. F. H. de Graaf Julianalaan 72, Overveen; IJmulden, J. L. Uit zingen Bij de aanmelding ware mededeeling te doen van bijzondere wenschen, leeftijd, geslacht godsdienst. Geldelijke bijdragen kunnen worden overge boekt op de postrekening ten name van den Ned. Bond in Duitsehland N.-121942, kantoor 's-Gravenhage dan wel voor rekening van dien Bond worden overgemaakt aan de N. V. Ban kierskantoor van Lissa en Kann te 's Graven hage, Lange Vijverberg 3. Waar een plaatselijk sub-Comité (c.q. corres pondent) is gevestigd, verdient het de voorkeur aldaar de bijdrage te storten. Aangezien de voorbereiding eener kinderuit zending veel tijd vereischt, zouden wij het, over- zichtshalve, bijzonder op prijs stellen, indiende aanvragen om kinderen, doch vooral de toezeg ging van giften, ons zoo spoedig mogciyk be reikten. Wie steunt ons liefdewerk??? Met adressen van pleegouders alleen komen wjj er niet, wat toch baat een groot aantal adressen, indien er niet tevens geld is voor de reiskosten, en dus aan de aanvragen kan wor den voldaan? Iedere bijdrage, hoe gering ook is welkom. Rekent men voor de heen en terug* reis van een kind tien gulden, dan beteekencr tien giften van één gulden aan een plaatselijk sub-Comité of penningmeester te 's Gravenhage) een kind meer naar Nederland. 's Gravenhage, April 1932. Het Nationaal Steuncomité: Eere-Voorzitter Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Financiën. Dagelijksch Bestuur: Jhr. E. J. M. Wittert, Lt. Generaal b. d. Voorzitter. Constant Boissevain, Onder-Voorzitter. A. A. Lind, Secretaris. P. D. Schul'.er tot Peursum, Penning-meester. Ingekomen Stukken. B. en W. stellen voor de woning van den commies ter secretarie, afdeeling onderwijs eri personeelszaken, telefonisch te doen aansluiten B. en W. stellen voor, op het verzoek der na tionale commissie tegen het alcoholisme om het maximum aantal verloven A, wettelijk 49 te bepalen op 8, het feitelijk aantal afwijzend te beschikken, daar de gemeente zich sterk uitbreidt en beperking van het wettelijk maxi mum ontduiking ten gevolge zou hebben. B. en W. stellen voor, op het verzoek der vereeniging van postduivenliefhebbers „Dt Luchtpost" om voor het op 12 Juni as. te hou den concours een eereprijs beschikbaar te stel len, afwijzend te beschikken. Herziening vergoedingen ex art 72 L. O. B. en W. stellen voor, de gemeentelijke ver goeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager- Qnderwijswet 1920 over 1928 voor de Christelij ke school te Bloemendaal nader vast te stel len op f 3063.60 voor het uitgebreid- en' f 649.35 voor het gewoon lager onderwijs en het door het schoolbestuur te weinig genotene ad f 190.64 voor het uitgebreid- en f 49.35 voor het gewoon lager onderwijs alsnog uit te keeren. Eveneens stellen B. en W. voor, de gemeen telijke vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid der Lager Onderwijswet 1920 over 1929 voor. de Christelijke school te Bloemendaal nader vast te stellen op f 2951.66% voor het uitgè breid- en f 649.35 voor het gewoon lager onder wijs en het door het schoolbestuur te weinig ge notene ad f 423.22% voor het uitgebreid- en f 88.53 voor het gewoon lager onderwijs alsnog uit te keeren. Voorts stellen B. en W. voor, de gemeente lijke vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager Onderwijswet 1920 over 1928 voor de R K. Par. St. Jozef-school te Vogelenzang nader vast te stellen op f342.40 en het door het schoolbestuur te weinig genotene ad f49.60. alsnog uit te keeren. Ten slotte stellen B. en W. voor, de gemeen telijke vergoeding in art. 101, 9e lid, der Lager Onderwijswet 1920 over 1929 voor de R.K. Par. St. Jozefschool te Vogelenzang nader vast te stellen op f 431.60 en het door het schoolbestuur te weinig genotene ad f 62.alsnog uit te kee ren. Verbouw Christelijke School. B. en W. stellen voor, ten aanzien van eeii van het Bestuur der Christelijke school voor L. O. en U. L. O. te Bloemendaal om overeen komstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor den verbouw en de verande ring van inrichting der onder dat Bestuur staande school aan de Bosch en Duinlaan de gevraagde medewrking te verleenen. Opheffing voorbereidende klasse aan School C. Nu de jaarlijksche uitgaven voor het onder wijs belangrijk zijn gestegen en zuinigheid voor de gemeente een gebiedende eisch is, zijn B. en W. van oordeel, dat het openbaar voorbereidend onderwijs aan school C, hetwelk zich slechts in geringe belangstelling mag verheugen, niet behoort te worden voortgezet en stellen daarom voor dit met ingang van 1 Augustus 1932 op te heffen. In verband daarmee stellen B. en W. voor, aan de onderwijzeres mej. R. W. M. M. van Ommeren, indien zij tot 1 Augustus 1932 aan de klasse blijft, met ingang van dien datum, ten laste der gemeente, een wachtgeld toe te kennen. LETOPMET FABRIEKSMERK Subsidie voorbereidend L. O, Het voorstel van B. en W. ten aanzien van het vaststellen eener verordening op het toe kennen van subsidiën ten behoeve van het bij zonder voorbereidend L. O. van 30 September 1931, werd aangehouden met de bedoeling dat B. en W. een nieuw voorstel zouden doen, waarbij met de in die vergadering naar voren gekomen punten rekening zou worden gehou den. Naar aanleiding hiervan bieden wij B. en W. thans ter bekrachtiging aan een ontwerp-ver- ordening op het toekennen van subsidiën ten behoeve van het bijzonder voorbereidend on derwijs. Volgens dit ontwerp moet een vereeniging of instelling om voor toekenning van subsidie in aanmerking te komen rechtspersoonlijkheid be zitten, terwijl voorts voldaan moet worden aan de eischen, genoemd in de artikelen 24 en 8, d. w. z.: Ie. moeten de gebouwen en lokalen en de inrichting daarvan alsmede de schoolmeubelen en de bij het onderwijs te gebruiken leer- en hulpmiddelen door B. en W. zijn goedgekeurd; 2e. moeten de onderwijzeressen in het bezit zijn van een door B. en W. goedgekeurde be voegdheid en deze met een bewijs van goed ge drag aan B. en W. hebben ingezonden; 3e. moet het aantal onderwijzeressen vol doen aan hetgeen daaromtrent in artikel 4 van het ontwerp is bepaald, en 4e. zal de vereeniging een schoolgeld moeten heffen, dat tenminste gelijk is aan het school geld voor het gewoon lager onderwijs. Voorts is de bepaling opgenomen, dat indien een school in eenig kalenderjaar gemiddeld door minder dan 20 leerlingen wordt bezocht over dat jaar geen subsidie zal worden geno ten, tenzij bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven. Het bedrag van het subsidie bleef bepaald op f30.per leerling per jaar. doch het maxi mum dat voorheen was bepaald op het nadee- lig saldo is beperkt tot een deel daarvan, dat evenredig is aan het aantal Bloemendaalsche leerlingen. Ten slotte is de bepaling opgenomen, dat een vereeniging of instelling, die in staat van fail lissement is gesteld, voor den duur daarvan geen subsidie zal worden verleend. Overneming grond. B. en W. stellen voor van den heer Ir. A Stoop een perceel grond ter grootte van onge veer 250 M2., om niet over te nemen. Vergunningsrecht voor een hotel vergunning. B. en W. stellen voor, vast te stellen een ver ordening tot heffing van vergunningsrecht voor een hotelvergunning in de gemeente Bloe mendaal. Krachtens artikel 2 van dit ontwerp zal het vergunningsrecht voor een hotelvergunning bedragen jaarlijks: voor hotels met 7 of minder slaapkamers f 10.voor hotels met 8 tot en met 14 slaap kamers f 17.50 en voor hotels met 15 slaap kamers of daarboven f 25. Verhuur van grond. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Ja nuari 1932 tot wederopzegging aan J. H. A. Kruimel en H. Th. Momm te verhuren de tus- schen hunne erven gelegen strook grond langs den Hoogen Duin en Daalschen weg, ter grootte van 640 M2., tegen een huurprijs van vijftig gulden per jaar en onder voorwaarde, dat de beplanting van het terrein zoodanig zij, dat het uitzicht van den weg op de duinen behouden biyft. Ontheffing bouwverordening, In overeenstemming met het advies der Com missie van bijstand voor publieke werken stel len B. en W. den raad voor ontheffing van de bepalingen der bouwverordening te verleenen aan: G. J. van der Vliet voor den bouw van twee woonhuizen aan den Korten Zijlweg; P. H. Meyer voor den bouw van vijf garages aan de Iepenlaan; F. J. Cassee en A. Cassee voor verbouw van perceel Kerklaan no. 9; Mr. H. J. D. D. Enschedé voor den bouw van een garage aan den Zandvoorterweg; N. Levenkamp voor den bouw van een ga rage aan den Mr. H. Enschedéweg; B. Dekker voor den bouw van een dubbel woonhuis aan den Lagen Duin en Daalschen weg. BLOEMENDAAL. Opgave van 14—12 April '32. Bevallen: A. M. van Reekum—van Det-h, d.; A. van Duin—Vader, z.; A. HeeremansDijk- man, z. Ondertrouwd: A. H. Mooijekind en C. A. Tromp; M. Brenninkmerjer en C. A. M. Beider- bos. Getrouwd: P. VIaar en. M. J. van Oorscïiot. Overleden: C. D. F. Smitz, 77 jaar. sprake. Aan deze omstandigheid kan dan o.i. toegeschreven worden, dat de enkele zwakke plek ken (Mol b.v.) niet vervangen worden, een op vatting welke wij kunnen billijken. De eenheid in 't elftal vond haar weerspiege ling in de spelwijze, gunstig afstekende bij die der Belgen. Wij moeten vele jaren in de geschiedenis dei- HollandBelgië wedstrijden teruggaan, om een voorbeeld van dergelijke overmacht te vinden. Want er waren perioden, dat onze Zuiderburen overspeeld werden, niet door enthousiasme, maar door techniek. Het onderling verband tusschen de linies was ideaal en de wisseling tussclien short- en lang' passing op 't juiste moment, een spil, die het middenveld absoluut beheerschte ziedaar factoren, welke het publiek gedurende het grootste deel van den strijd een rustig ge voel schonken. b. van de Belgen; de juiste methode om zichtbaar zwakker de kleinst mogelijke neder laag te lijden. Want hun destructief spel maakte het scoren voor de Hollanders moeilijk. Alle aandacht concentreerden zij op onzen midden voor Lagendaal bijgenaamd: kanon. Ten slotte speelden zijn den Xerxes-man stuk. Zóó stuk dat hij na de botsing met Lavigne niet alleen physisch, maar ook psychisch op was, en het veld, vrijwei gebroken, verliet. Zijn positie was, al voor den wedstrijd ver van benijdenswaardig, Na zijn gelukkige wedstrijden in Parijs en Ant werpen verwachtte het publiek wonderen van den Rotterdammer Het was onmiddellijk na het begin te zien, dat de Belgische verdediging ten opzichte van Lagendaal strenge instructies had ontvangen en deze streng opvolgde. Dit gevoegd bij het feit dat „het kanon" zich feitelijk door ongesteldheid niet fit voelde, verklaart zijn falen afdoende. Voorts was te loven het enthousiasme, waar mede die Belgen de tweede helft inzetten en dat den gelijkmaker ten gevolge had. Ten slotte hoe het der Belgische keuze-com missie gelukt was, voor het ervaren backstel Nouwens—Hooydonck waardige plaatsvervangers te vinden. Te laken was: a. bij de Hollanders: de glad verkeerde tactiek om niettegenstaande de speciale bewaking, welke Lagendaal genoot, steeds maar weer op den middenvoor te spelen, een fout té grooter, waar alle spelers toch wisten, dat hij niet fit was. Meermalen waren onze buitenspelers in de ge legenheid uit goede positie in t strafschopge bied een schot te lossen, van welke kans nim mer goed gebruik werd gemaakt. Dit gemis aan doorzicht, en gebrek aan initiatief verklaart dat de overwinning zoo magertjes was. Een blunder was voorts, dat zelfs Nederland- sche-elftalspelers het ingooien niet onder de knie hadden. Tegen deze aller-eenvoudigste regel, moest driemaalen zeer ten rechte door den scheidrechter corrigeerend opgetreden wor den. Zeer jammer! Wij blijven voorts Mol in dit milieu onvoldoen de vinden, en meenen, dat ook de Technische Commissie niet bevredigend over den linksbuiten oordeelt. Om redenen, boven ontvouwd, blijft hij waar schijnlijk echter gehandhaafd. Maar spelers zooals de K.F.C.-er loopen er bij tientallen op onze velden rond. Adam vormt gaarne de schakel tusschen voor- en achterhoede. Maar hij overdrijve dit niet... Zondag b.v. kon het wel minder, waardoor het voordeel, dat hij op tijd voor de goal kon operee- ren meer uitgebuit kon worden. Intusschen heb ben wie in Adam een speler, zooals er zelden, in ons Nationale Elftal waren. Slechts types als een Mannus Francken, Eddy de Neve, Edu Snethlage Baer van Slangenburgh kunnen met hem verge leken worden. b: bij de Belgen: het ontbreken van elk systeem in hun spelmethode. Het Belgische voetbal maakt oogenschijnlijk een moeilijken tijd mede: de overgang tusschen oud en jong. Dat men nog een beroep moet doen op Bastin en Grimmon- prez bewijst de onmisbaarheid der oudjes, ter wijl Zondag overduidelijk werd aangetoond, dat de jongeren nog niet voor internationale voetbal rjjp zijn. Maar er is in België materiaal genoeg en we twijfelen er niet aan, of de selectie-com missie kan t.z.t. weer een gevreesd elftal op de been brengen. In dit verband herinneren wij aan namen als: de Bie, Swartenbroekx, Larnoe, Ray mond en Pierre Bralne. Voor t overige kunnen zij een voorbeeld nemen aan de werkwijze van onze Technisch e-commissie: het driemanschap MundtLotsy—Herberts dat binnen betrekke lijk korten tijd onzen naam als voetbal-natie weer in eere hersteld zag. Wij willen gaarne een woord van hulde bren gen aan deze mannen, die met opoffering van veel tyd en moeite geheel belangeloos deze zware taak op hun schouders namen en die: still going strong zeker den dank van sport- lievend Nederland verdienen! Bloemendaal besluit Zondag het seizoen met een wedstrijd tegen W.F.C.: de finale om den Waller-beker. We verwachten dat ons eerste elf tal een keurig seizoen op waardige wijze zal eindigen, door voor dit jaar beslag te leggen op het kostbare kleinood. We hebben gezien, hoe W.F.C. tegen Alcmaria partij kan geven, en kunnen er verzekerd van zyn dat de stoere Wormeveerders met de vaste wil naar Bloemendaal komen om den beker in triomf mee te voeren. Aan de „witte leeuwen" de taak dit te beletten I VOETBAL. NABETRACHTING NEDERLAND-BELGIë. De groote strijd is weer gestreden en in diver- Sportbladen heeft men van de verslagen eommentaars kunnen „genieten". Maar juist omdat deze artikelen meestal „heet van de naald" geschreven werden, komt het ons voor, dat een bezonken nabetrachting alleszins raison heeft. Wat er te loven viel: a. van de Hollanders: de groote homogeniteit van deze Oranje-ploeg. Een homogeniteit overi gens, die niet nieuw aan kan doen, omdat wij ditmaal niet elf spelers, maar een elftal in 't veld brachten, dat in dezelfde samenstelling (uitgezonderd de doelverdediglng) diverse wed strijden speelde, en langdurig met- en onder el kaar geoefend en getraind heeft. Een elftal ook, waarin een uitnemende geest heerscht. Deze sportjongens kennen elkaar door een meer dan oppervlakkige omgang, en dank zij de niet genoeg te loven tactische manier, waarop de heeren van de Technische Commissie met hen omspringen, is er van „standsverschil" geen WIE VAN DE DRIE? („Alles für Marion) kluchtig biy- spel in 3 bedrijven, 4 tafereelen. naar het Duitsch van Peter Heli, in de vertaling van Eline Pisuisse. Improvisatie's: Cor Ruys. Stadsschouwburg Zaterdag 16 April. Met opgetogen verwachtingen gingen wij naar. den Schouwburg. Onvoldaan, ja ernstig ontevreden keerden wq huiswaarts. De Indi sche reis heeft Cor Ruys óf verwend óf, ar- 99 het NIEUWE PALVILJOEN CAFÉ RESTAURANT einde Zeeweg hoek Boulevard Bloemendaal-Zandvoort. SCHITTEREND UITZICHT OP ZEE EN DUIN. Restaurant a la carte. Parkeeren voor bezoekers gratis. De Directeur: W. DIJKSTRA Pachter Stadsschouwburg Haarlem. Pachter Uitspanning „Kraantje Lek" Overveen. tistiek gesproken bedoelen wij natuurlijk,t ach teruit gezet. Van het stuk zelf was nog wel iets te maken geweest, maar in de eerste plaats niet onder dezen titel. „Alles für Marion" heette het stuk oorspronkeiyk, dat was logisch. Marion is een aardig meisje aan huis bij een tante; deze tante is hypokriet en doodelijk van een zonderlingen dominee, zoo als er in Duitsehland schijnen te zijn. De zon derlingheid van dezen man zit hierin, dat zijn dagelijksche tax aan borrels legio is, verder heeft hij een spraakgebrek, hij is verwaand, lui en nog verliefd van complexie ook; zijn rechterhand dient om voor zijn oogen te hou den met gespreide vingers, hij ziet als hij maar niet gestoord wordt in zijn raar bestaan, zoo goed als alles door de vingers. Toch heeft hij één goede eigenschap; kan hij iemand helpen zonder zich zelf te kort te doen, dan levert hij 'm dat, ja is dan zelfs vry gaar. Hij zegt ook: ik ben wel raar, maar ik ben gaar. Tante heeft aan elk van drie vrienden van haar over leden zuster, die een los leventje leidde, wijs gemaakt dat elk hunner de vader was van het bij tante in huis gekomen nichtje; deze drie snijboonen kennen elkaar niet en weten van elkaar niets af. Een van de drie overleed en liet een zoon na, die ongeveer den leeftijd heeft van hot nichtje, maar zich voor de aar digheid inplaats van zijn vader ook presenteert als vader van het nichtje; de quaestie is n.l. dat tante van alle drie kanten op haar aan vraag geld voor de opvoeding van het meisje heeft ontvangen en nu wil het geval, dat alle drie „vaders" op een jaardag van het nichtje met haar komen kennis maken. Alles voor Marion. Men laat het biologisch vraagstuk der afstamming rusten en uit het laatste bedrijf blijkt, dat de drie overeengekomen zijn om beurten gedurende een maand vader te zijn. Wie van de drie? is dus juist een vraag, die niet wordt gesteld, veel minder wordt opgelost. Deze vraag als titel te nemen, had dus geen zin. Het eind is natuurlijk een verloving tusschen den quasi-vader, zoon van vader nummer 3 en het nichtje, vergiffenis door den mallen domi nee geschonken aan tante en het op ander avontuur uitgaan der andere vaders, onderwijl dominee weer snaps en sigaren nuttigt en tan te die vroeger met dominee platonisch in een jeugdverhouding heeft verkeerd, haar taak geëindigd ziet en hypokriet blijft. Cor Ruys schijnt met twee grootheden te hebben willen concurreeren. Als regisseur met den filmscenarist en als acteur met den auteur. In beide opzichten heeft hij gefaald Ten eerste blijft in de tooneelzaal zelfs in een klucht of blijspel het woord het voornaamste en in het tweede opzicht heeft Ruys zijn vol strekte onmacht getoond om den auteur in het debiteeren van aardigheden naar de kroon te steken; zijn aangekondigde improvisaties, flauw en wat uit den booze is te pas en onpas herhaald, waren grappen die zich alleen lie ten verantwoorden als men zich aanwezig waande bij een opvoering van een grol op een markt of kermis door een liefhebberijtooneel. Omdat uitfluiten in ons land geen gewoonte is en er veel „gehaald" werd beeft het pu bliek bepaaldelijk aan het slot nog geapplaudi- seerd ook, maar het putjliek was kennelijk verlegen met het geval en Cor Ruys moet niet denken, dat hij dit stuk op zijn repertoire kan houden. T. Waneer dit nummer ter verzending gereed ligt, zal juist de opvoering van Faust met Moissi en Bassermann in de hoofdrollen heb ben plaats gehad. De opvoering te 's-Graven- hage werd beter gerecenseerd dan de Am- sterdamsche. Wij hopen in ons volgend num mer dankbaar en voldaan de Haarlemsche opvoering, die weder de echte tooneellief- hebbers in het geweer bracht, te kunnen memoreeren. CORRESPONDENTIE. Aan Clara, Ans, Tilly, Bertha en Annie. Lieve vriendinnen. Mag ik je op deze wijze antwoorden op je brief van deze week Natuur lijk had ik je wel een gewonen brief kunnen sturen, maar allicht heeft het op deze wijze nog wel ander nut en brouwen we gezamenlijk nog iets goeds. Zie eens hier. Jullie stuurde eenigen tijd ge leden een verhaaltje in, met verzoek dat op te nemen in Het Bloemendaalsch Weekblad. Het heette „De Cannenburg" en bevatte het ver haal van een wederzien van den slotvoogd en de slotvrouwe, die (de slotvrouwe n.l.) veertien jaar vroeger haar man en dochtertje verlaten had en nu berouwvol teruggekeerd was. De vervelende vent, die dit schrijft, heeft jullie de teleurstelling, moeten aandoen, je te laten weten, dat het niet geschikt voor plaat sing was. Onder ons gezegd en gezwegenHij schrgft dagelijks van die briefjes, want als je eens wist, wat er al niet geschreven en inge stuurd wordt, met de bedoeling, het op de druk pers te krijgen, dan zou je jezelf in een o zoo talrijk gezelschap van mede-teleurgestelden weten. Vraag maar eens aan je Franschen leeraar wat de uitdrukking „le plaisir de se voir imprimé" precies beteekent. Maar dat 's tot daaraan toe. Jullie quintet berustte niet, maar kwam wat men noemt ver haal halen, en ik heb dat wel aardig gevonden. Niet bij de pakken neerzitten en je niet laten OBERIAHNSTEIM Prijzen ongekend laag. leveren wij de BESTE; in orde maken wij da slechtste voor den minsten prijs. afschepen door een simpele boodschap... hel toont, dat er wel spirit in jullie vijftal zit. Dat is de eenige manier, om wat te bereiken en ik wil graag bekennen, dat ik er een oogenblik over gedacht heb, m'n redactioneele hand over mijn letterkundig hart te strijken en het stukje dan in vredesnaam maar op te nemen. Maar... mejofferen, ik geloof toch, goed te hebben gedaan, door niet aan die opwelling toe te geven. Zie eens hier, ben je niet met me eens, dat het er minder toe doet, dat er wat van je gedrukt wordt, maar dat het er in de eerste plaats om gaat, wat er van je in druk verschynt? Om het maar ronduit te zeggen.: Zou je het wel prettig vinden, allerlei critiek rechtvaardige critiek te moeten hooren over dat stukje, dat je blijkbaar met je vijven in elkaar hebt gedraaid, dat je natuuriyk erg' geslaagd vindt, maar waaraan toch heusch nog te veel mankeert? Wantliteraire vriendinnen, er ontbreekt werkeiyk nog veel aan. Ik zal de laatste zijn, om je daar een grief van te maken, maar het is zoo. Een paar voorbeelden? Je voert om te beginnen graaf Hugo van Rossum ten tooneele. Dat is zoowat allemaal onjuist. De van Rossems waren geen graven. Ze hadden heerlijke rechten in Poederoyen. Dat was alles. Van een Hugo van Rossem leest men in de ge schiedenis niet, al erken ik, dat een schryver het recht heeft, een naam te verzinnen. Ten slotte de naam is Van Rossem en niet van Ros sum. Verder: 't verhaal speelt in de zestiende of zeventiende eeuw, in ieder geval na 1555 en, laten we zeggen voor 1700. Welnu, in dien tgd Iaat je den bewoner van een Geldersch kasteel aan zijn bureau en in zijn bibliotheek zitten. Wat een bureau was wist toen geen sterveling en ik geef een kwartje aan de Fransche armen, als één slotvoogd in het Geldersche er in dien tijd een bibliotheek op na hield. Verder: er wordt om een dokter gezonden. Ik geef een tweede kwartje, als er in die dagen een dokter in Vaassen of Epe woonde. Tenslotte: Er wordt op een verlaten kasteel een onbekende, zieke dame gebracht, nog wel vergezeld door een ruiterstoet en 'de slotheer neemt niet eens de moeite, eens even te informeeren, wie hy huis vesting verleent... wat zeg je daar zelf van? Ik noem hier nu maar het allervoornaamste en zou daar veel aan kunnen toevoegen, maar zal het hierbij laten. Laat echter het stukje eens lezen aan iemand, die tot oordeelen be voegd is. Je zult dan zelf wel inzien... En toch... Kijk, ik heb het toch vervelend gevonden, zoo voor domper te moeten spelen. Een van jullie heeft die Cannenburg natuuriyk wel eens ge zien. Ik ken hem ook. Vrij goed zelfs en ik kan me zoo voorstellen, dat die romantische steen klomp je tot mymeren brengt over sehoone jonkvrouwen, barsche slotheeren en edelvrou- wen, die in die Geldersche eenzaamheid heim wee krijgen. Maar mijmeren en schrqven is twee, beter gezegd: een verhaaltje bedenken is nogal gemakkeiyk, er een schry'ven is moeilijk. Jongen, dat valt zoo tegen. En zoo sloeg ik op mijn beurt ook aan het prakkezeeren, of we er door middel van ons blad, toch niet iets van kunnen maken, dat in 't eind nog meer bevredi ging geeft dan de per slot van rekening poo- vere voldoening, jezelf gedrukt te zien. Zoo kwam ik ten slotte tot het volgende idee, waar je met z'n vijven nu maar eens over moet babbelen. Ik zou iedere week een kolom in Bloemen daalsch Weekblad beschikbaar willen stellen voor inzendingen van jeugdige lezers, met dien verstande, dat een halve kolom wordt gereser veerd voor bijdragen als die van jullie, terwyi de andere halve kolom open wordt gehouden, om hen, die gezonde critiek op zulk een bydrage hebben, gelegenheid te geven, die de volgende week in Bloemendaalsch Weekblad geplaatst te krijgen. Schrijft men dus iets in deze rubriek, dan weet men, dat men de kans loopt, de volgende week lof of blaam over zijn schrijverij te hooren. Daór leer je van, daar merk je uit, hoe De Rus (Wladimi luchtfiets uitgevo: Kyk, dat is nu een vir Daar wachtten we nog Zoo'n handig, licht, kl( Zoo'n vliegtuig in den Komt 't werk'lijk in de Dan wordt het vast ge Men zoekt er naar sine Steeds wil men „hoogi 't Geeft velerlei gemak By 't hedendaagsch vei Dat veel te druk gaat De lucht dus in, mene Daar heeft men nog d Een onbeperkt gebied; En welk een moog'iykhe Verschaft zoo'n toestel Wanneer door de malai De zorgen drukken zv, Dan staat er een rem( In 't schuurtje kant ei Je springt op je macht Je maakt m mooie vi En komt dan weer ben Aanmerk'lijk opgelucht: 't Is 't nieuwste were! En Wladimir Tatlin Helpt het verdrukte m< Een luchtig tijdperk in: Tenminste als het waa Wat in de kranten sfc Mocht 't een Aprilmop Dan komt die wei wal BESLAG OP ROERENDE C SAFES e. d. LIJFSÏ Ingediend is een wetsontwe: op roerende goederen in door gegeven ruimten, lgfsdwang e Het eerste onderwerp heeft arrest van den hoogen raad v inzake het safe-loket. Daarbij I er van uitgaande dat het besl: van safe-loket een beslag onde zelf Is en niet een dierden-arre palingen omtrent de gerechte! ging op roerende goederen niei een algemeene verplichting tot zich brengende gehoudenheid 01 gen, aanwijzingen en verderi doen, die de deurwaarder moei tot beslaglegging te geraken. I dat de door den hoogen raad van art. 1401 B.W. gehuldig< rechtmatig is de gedragin tegen de zorgvuldigheid, maatschappelijk verkeer bel zien van eens anders goec van het safe-loket kan constructie van een rechtbar ken tot mededeeling, opdat zy wet gegeven executiemiddel ve: 9. Bibbersnoet, die by de v in betrekking was, mocht iedei dagje uitgaan. Op zoo'n midd haar af voor een wandeling. „1 jullie om vijf uur terug bent!' vrouw Goudmuis. „Begrepen!" 11. Zoo gezegd, zoo gedaan, stootte af, en 't volgend oogei midden in de beek; reuzefi steeds meer den overkant, w biezen uit het water opsteger riep ik uit, „daar zullen we z turen beleven! Zeg, Bibbertje wat je nog nooit gezien hebt!"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 2