GOSEN SCHIERING Centrale-Verwarming Oliestookinrichtingen. Zeiljumpers Van Breemen's Brandsloffenbandel BRECHCOKES cn ANTHRACIET GARAGE K. A. DEKKER KOUSEN Fa. van Vastenhoven ADVERTEERT IN DIT BLAD. De Huisvlijt voor Centrale Verwarming. VÏSCHHANDEL J. BALM Zn. Luxe Automobiel- Verhuurinrichtine TECHNISCH-BUREAU HAARLEM TEL. 12660 VAN OVERAL. PREDIKBEURTEN, koopt U het voordeeligst bij TH. GROENEVELD, Bakenessergracht 78 Telefoon 10070 Schouwtjeslaan 23 Telefoon 10848 AAW7Pr«Hi!i7FM, I GENERAAL CRONjESTRAAT 28 AANZbubHUiZfcjN ZANDV LAAN 138, HEEMSTEDE, TELEF 26455. ZUIDERZEEBOT, 2, 3, 4 in één pond. BLANKE STOOFPALING. Korte Kleverlaan 5, Bloemendaal. TELEFOON 22927. Zie onze prachtcollectie (geen 2e keus). Fil d'Ecosse met zijde vanaf 49, 69, 1.20 enz. Prima Waschzijden vanaf 99,1.20, 1.45 enz. Fil d'Ecosse vanaf 49, 74, 89 enz. moderne kleuren, zeer voordeelig, Ostadestraat 4 Teief. 10413. VAN OUDS sinds 1898. andere over je werk denken. Daar hen je van te voren gewaarschuwd, dat je er van langs krqgt, als het niet deugt, of een compliment te hooren, als het den menschen aanstaat. Natuurlijk zou het de bedoeling zijn, dat het allemaal bleef: Van en voor de jongeren. Laten we zeggen: van veertien tot zeventien jaar. Drie of vier jongelui van dien leeftijd zouden een kleine redactie moeten vormen, die keurde en schiftte. Wat denken jullie er van? Praat er eens over en en hiermede wend ik mij tot geheel jong-Bloemendaal als er wat in mijn plan netje zit, laat het me met een briefkaartje of een boodschap aan ons bijkantoor te Bloemen- daal weten. Dan vragen we aan meneer Dank baar een zaaltje, houden een deftige vergade ring, waar een redactie wordt gekozen en de zaken verder besproken en het spel kan begin nen. En ten slotte tot Clara en haar getrouwen: Je ziet, dat de goede wil er is aan dezen kant. Laten we, zooals de Engelschman zegt, trach ten, er het beste van te maken! Tot ziens op de vergadering! Met beste groeten, 1.1. D. SCHEURLEER ZOONEN. Naar aanleiding van de déconfiture bij Scheurleer Zoonen had de corr. van de N. ft. Crt. een onderhoud met den heer W. A. Diemer Kool, dat hieronder moge volgen: Reeds eenigen tijd geleden waren er geruch ten, dat de firma Scheurleer in moeilijkheden verkeerde. Men heeft daarvan toen niet meer gehoord. Bij informatie werden ze tegengespro ken. Des te meer ontsteltenis heeft het bericht, dat de firma haar betalingen gestaakt heeft, dan ook veroorzaakt. Het verwekte opschud ding en onrust in de stad en voor de kantoren in de Spuistraat en op Scheveningen verzamel den zich weldra een aantal personen, die blijk baar binnen wilden. De deuren bleven echter gesloten en aan degenen, die de directie te spe ken vroegen, werd medegedeeld, dat hiei-voor geen mogelijkheid bestond. Mr. A. Diemer Kool, algemeen procuratie houder met den titel van directeur van de bank, beeft hierop voor ons een uitzondering gemaakt en ons gedurende eenige oogenblikken ontvangen. Hij deelde ons mede, dat men bezig was met het samenstellen van den bij de aanvrage om surséance over te leggen staat van activia en passiva. De aanvrage zou nog heden bij de rechtbank worden ingediend. De moeilijkheden, in welke de bank is ge raakt, komen geheel en al uit de crisis voort. Tot voor enkele jaren heeft zij nog bevredigen de zaken gedaan; onder invloed van de crisis is de keer gekomen. Eenerzijds hebben er om vangrijke onttrekkingen plaats gehad, ander zijds zit de bank tot een aanzienlijk bedrag met bevroren credieten. Deze twee omstandigheden tezamen hebben haar liquiditeit zoodanig beperkt, dat de stop zetting van de betalingen tenslotte onvermijde lijk was. Uit de bij de rechtbank in te dienen staat blijkt, dat de activa de passiva met een Zeker bedrag overtreffen. Met het oog hierop zou het naar de overtuiging van mr. Kool mo gelijk geweest zijn, de afwikkelingen van de zaken zonder verlies voor de crediteuren te doen geschieden, mits men er in geslaagd was foor tijdelijken steun de zaken gaande te hou den en de moeilijkheden van het oogenbiik door te komen. Er zijn dan ook gedurende de laatste dagen alle pogingen gedaan om steun te krijgen. Men heeft hiervoor zoowel bij de groote banken als bij de particulieren aangeklopt, overal echter tevergeefs. Het antwoord was overal: de crisis en men dorst het nergens aan. Wat er nu verder gaat gebeuren kan men op 't oogenbiik nog niet overzien. De pogingen om steun te krijgen worden voorgezet. Voeren zij niet tot een resultaat, dan zal er wel tot liqui datie moeten worden overgegaan en den cre diteuren een accoord moeten worden aangebo den. Wat er uit de zaak komt zal dan afhan gen van wat men van de activa, onder welke gebouwen, kan maken. Zooals uit het bovenstaande reeds is geble ken, zijn de moeilijkheden niet het gevolg van effecten- of andere speculaties. De bq de firma berustende administraties zijn volkomen in orde, de bij haar gedeponeerde effecten zijn volledig aanwezig. Het in de bank zittende ka pitaal, hoofdzakelijk van de twee firmanten, de heeren W. M. Scheurleer en dr. C. W. Lun- singh Scheurleer, wordt als geheel verloren be schouwd. Mr. Kool gaf ons de verzekering, dat er van dezen kant noch van dien van andere ingewij den ook maar eenige onttrekking of opneming heeft plaats gehad. Verschillende aan de bank verbonden personen, buiten de firmanaen, lij den min of meer aanzienlijke verliezen. GOETHE. Lezing prof. dr. Julius Petersen. Men schrijft aan de N. R. Ct.: In de geheele bezette aula der universiteit, waar velen zich met staanplaatsen tevreden moesten stellen, heeft op een bijeenkomst, ge organiseerd door de Deutsche Gesellschaft en de Nederlandsch-Duitsche Vereeniging, prof. dr. Julius Petersen, hoogleeraar aan de univer siteit van Berlijn en voorzitter der Goethe- Gesellschaft, een rede gehouden over Goethe's beteekenis ais mensch en dichter. Spr. begon met te herinneren aan het (naar later bleek) geheel uit de lucht gegrepen be richt van een huldiging van Goethe tijdens een vertooning van Tasso te Frankfort in 1814. Een zooveel waardiger huldiging is dezer dagen gevolgd door de jubileumweek van Wei- mar waar opnieuw Tasso ten tooneele is ge bracht en waar men Goethe vooral heeft ge huldigd als algemeen representant der mensch- heid of, om de woorden te gebruiken, die Goethe zelf geschapen heeft, als „Urphaeno- men' en als een der voornaamste figuren der „Weltliteratur". Bij zoovele andere figuren, Homerus, Shakespeare, Dante, Petrarca en Cervantes, ontbrak echter juist de mensche- lijke achtergrond, het persoonlijk doorleefde element van het werk. Het scheppen van Goethe is daarentegen één voortdurend groot zelfgesprek geweest fragmenten van een voortdurende confessie, die niettemin zoo rijk was dat zij steeds andere vormen en metamor- phosen kon aannemen.^ zooals de slang van huid verwisselt. Goethe s werk verschilt van het rococo van den tijd, die hem voorafging, doordat het „Erlebnis-dichtung" in den diep- sten zin van het woord was. Door Goethe werd het woord „gelegenheidsgedicht" weer gehei ligd: het werk ontstaan uit de wortels eener toevallige aanleiding, zooals Goethe die in de godin „Die Gelegenheit" uit de „Römische Elegien" heeft gepersonifieerd. In „Dichtung und Wahrheit" heeft Goethe het werk laten ontstaan uit zijn eigen leven. Met alle gevaren van dien, want van daaruit leidde tenslotte de weg tot de excessen eener overdreven philolo- gische beschouwing van Goethe en tot het stellen van Goethe als paradigma voor alle dichters. Uit „Wirklichkeit, Erlebnis und Gelegen heit" ontstonden de drie groote factoren voor de beschouwing van de figuur van Goethe. In het heieven ligt al reeds het productieve ele ment, beleven en gelegenheid kunnen samen vallen, dit is het geval bij de „gelegenheids gedichten" in den engsten zin. Zij kunnen ook jaren uiteen liggen en eerst later gekristalli seerd worden .Tegenover de hymnen uit de onmiddellijke aanleiding, tegenover den Sturm und Drang" staan de „Faust"en „Wilhelm Meister". Ook kan de gelegenheid reeds anti- cipeeren op het werkelijke beleven, als voor beelden waarvan spr. het visioen van het af scheid van Friederike en den Werther aan haalde. Als voorbeeld van het werk, waarin het beleven vroeg, de vormgeving laat plaats vond, zag spr. vooral den „Faust" tegelijk het persoonlijkste en het universeelste dichtwerk der menschheid, tot eenheid geworden, ondanks alle schijnbare tegenspraak en veranderingen. De modellen der gestalten spelen hierbij maar een geringe roL Uitvoerig weidde spr. verder uit over het z.g. egoïsme, dat men Goethe verweten heeft. Hq moest zich wel voelen als het middelpunt van de wereld, om die wereld vorm te kunnen geven. Een vorige eeuw, die Goethe leerde kennen, heeft zich in den loop van die eeuw al verder van hem verwijderd. Techniek en politiek hebben do wereld van Goethe tot den afgrond geleid. Hij zelf voorzag dien ontwik kelingsgang, hetgeen spr. bewees met het ge dicht „Elpis" uit de „Urworte Orphisch" en de „Wanderjahre". Goethe zelf geloofde in een wederkeer, geleid door de onverwoestbare waarde van den geest. Voor spr. gold dan ook niet het „Terug naar Goethe", maar een „Voorwaarts, naar Goethe!" Eerst de twintigste eeuw kan in hare ontwik keling aan Goëthe recht doen wedervaren. Spr. werd ingeleid door den heer Stach, van de Deutsche Gesellschaft. Prof. dr. G. A. S. Snq'der heeft den dank der aanwezigen over gebracht. TENTOONSTELLING HET LANDHUIS. De voorbereidende werkzaamheden voor de tentoonstelling Het Landhuis, welke van 5 tot 16 Mei zal wor den gehouden in de zalen en op het terras van Kurhaus te Scheveningen, zijn in vollen gang. Met den bouw van het landhuis is men thans zoover gevorderd dat het huis onder de kap staat. De opening van deze tentoonstelling is voor het publiek op Donderdag 5 Mei bepaald. De officieele opening geschiedt op Woensdag 4 Mei, des ochtends 11 uur, door den minister van arbeid, handel en nijverheid, den heer Ver schuur KENNEMER BLOEMENDAG. Is dat niet juist iets voor U? De jaarlijksche Bloemendagen, die omstreeks Pinksteren in Kennemeriand worden georgani seerd ten bate van de bekende Stichtingen voor Toevallijders te Haarlem en Heemstede, komen weer aller aandacht vragen. Natuurlijk zal een ieder op die dagen, door zich met een bloemetje te tooien, gaarne meehelpen dezen schoonen arbeid, die allerwege zoo wordt gewaardeerd, te bevorderen! Deze Bloemendagen hoopt men te houden op Zaterdag 14 Mei te Alkmaar, op den 2den Pink sterdag, dus 16 Mei in de gemeenten Haarlem, Velsen, Beverwijk, Castricum, Heemskerk en Bennebroek, en op Dinsdag 17 Mei te Bloemen- daal, Heemstede en Egmond. Dames, die als colleetrices hare medewerking willen verleenen tot het slagen van dit sympa thieke doel, worden vriendelijk opgewekt zich daartoe aan te melden bij Broeder Jac. Korten- hoeven, Postlaan 11 te Heemstede. Zij mogen de overtuiging hebben, dat haar arbeid bijzon der zal worden gewaardeerd en dat zij op die wijze tevens medewerken het lot van zoovele beklagenswaaardige kranken te verzachten! Misschien hebt gij het nog nooit gedaan en ziet er daarom tegenop! Dat is heusoh niet noodig; probeert U het eens en U zult onder vinden, dat het niet alleen meevalt, maar dat het inderdaad ook een aangename dag voor zal worden. Mogelijk heeft U in vorige jaren reeds dapper meegeijverd tot het welslagen van deze inzameling, dan zijn wij er van overtuigd, dat U ook nu weer gaarne uw welkome dien sten zult aanbieden! Pak dus even een brief kaartje en schrqft, da.t U met vreugde een der bovengenoemde dagen uw diensten beschikbaar stelt voor den Kennemer Bloemendag en U kunt rustig nadere instructies afwachten! Is het voor U misschien gemakkelijker dit even per telefoon te melden? Dat kan natuurlijk ook, U belt dan maar even op: Haarlem: 2 8 6 3 7. Stel ons niet teleur! Wij kunnen Uw steun niet missen! Uw dag zal goed besteed zijn! Meldt U spoedig aan! HET UITHALEN VAN VOGELNESTEN. (Een woord tot ouders en opvoeders). Nauwelijks is de broedtijd der vogels begon nen, of uit vele deelen van Nederland bereiken ons'weer klachten over het verstoren van nes ten door de jeugd. Allerlei vogelsoorten moe ten het ontgelden, zanglijsters, merels, rood borstjes. vinken, meezen en binnenkort ook nachtegalen, tuinfluiters, grasmusschen en nog vele andere. Overal wordt geklaagd over ach teruitgang van het aantal zangvogels en die achteruitgang is ook wel te verklaren. Allerlei maatregelen worden wel is waar genomen, en gelukkig veelal met succes, tegen de vele ge varen, welke de vogels bedreigen, doch wij konden nog niet voldoende bereiken, dat de Ne- derlandsehe jeugd de vogels ontziet. Aan het uithalen van nesten onzer zang vogels is geen enkel voordeel verbonden; in tegendeel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt. Wij kunnen immers deze vogels niet missen ter wille van den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en het is daarom noodzakelijk, dat de broedtijd ongestoord verloopt. Geeft het niet te denken, dat onze jeugd telken jare nog duizenden en duizenden vogelbroedsels ver stoort en dat er tevens allerwegen geklaagd wordt over schade van rupsen, slakken en an der gedierte. Meen niet, dat het kwaad niet te verhelpen is. Wij kunnen en wij willen ook niet aanne men, dat de Nederlandsche jongens willens en wetens tot wreede daden in staat zijn en dat vertrouwen is, zooals de ondervinding ons heeft geleerd, ook niet misplaatst. Het is drin gend noodzakelijk, dat onze jongens telkens weer gewezen worden op het verkeerde van het uithalen van vogelnesten en wij moeten daartoe een beroep op hun eergevoel doen. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn voor zwakke en hulpelooze schepselen? Op scholen, waar het beschermen van vogels krachtig aan gemoedigd wordt, zijn gunstige resultaten dan ook nooit uitgebleven. Betreurt ook gij het niet, ouders en opvoe ders, dat de kinderen, die aan uw zorgen zijn toevertrouwd, eieren en jonge vogels uithalen, als zij zich voor enkele uren aan uw oog heb ben onttrokken? Acht ook gij deze handelin gen niet lijnrecht in strijd met datgene, wat gq de kinderen voorhoudt, en vreest gij niet, dat uw invloed ten goede door zulke daden be nadeeld wordt? Indien gij het met ons eens zijt, en daaraan twijfelen wij niet, spreekt dan met de kinde ren, wijst hun op de ouderliefde, die ook hij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles, wat de kinderen u van het leven in de natuur vertellen. Het jeugdige ge moed is gelukkig vatbaar voor goede indruk ken en een goed woord op het juiste oogenbiik zal in vele gevallen voldoende zijn om de jeug dige vogelverdelgers te veranderen in ijverige vogelbeschermers. Het ware te wenschen, dat elke school en ieder gezin over een of meer nestkastjes voor vogels kon beschikken; het van nabij gadeslaan van een vogelpaar zou stellig bij onze jeugd algemeene belangstelling en liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet om vogelnesten al leen. Het gaat ook, en vooral, om het beste, dat er in uw kind leeft. Ook gij zult niet wen schen, dat de kinderziel verstikt wordt door ruwheid en wreedheid. Ons in uw onmisbare medewerking aanbe velende, De Commissie, Ir. N. VAN POETEREN, Inspec teur Hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst; Jhr. L. J. QUARLES VAN UF- FORD, Eere-Voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. J. DRIJVER, Secretaris van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels. Dr. JOH. J. VAN BURKOM, Voorzitter van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging. DE NIEUWE FORD. Ford brengt een 8-cylinder automobiel op de markt en deze sal binnenkort ook in Nederland zijn intrede doen. Het is een flinke ruime wagen met vlotte moderne lijnen. De motor er van is een V-8. Deze motor is in rubber opgehangen in het chassis. De nieuwe Ford V-8 vertoont eenige interessan te nieuwe constructies en vereenvoudigingen. De kleppen met een breedsn voet, een Ford patent, worden rechtstreeks gelicht docir de nokken. De uitlaatkanalen zqn aan een stuk met het cylin- derblok gegoten. De inlaatleiding is als een aluminium deksel uitgevoerd, dat de ruimte tus- schen de twee cylinderrijen afdekt. Bovenop dit deksel is de z.g. „val-stroom" carburateur- ge monteerd, voorzien van een grooten geluiddem per in den luchtinlaat. De ontsteking wordt automatisch geregeld bij de nieuwe V-8 Ford. De motor kan 65 ren-paardekrachten ontwik kelen. Door uitstekende matrialenkeus en doel treffende constructie is de fabriek er in geslaagd het gewicht van dezen nieuwen wagen zóó laag te houden dat dit slechts Ttt 45 K.G. meer be draagt dan dat van de vroegere model A 4-cy- linder Ford. De wagen kan snel optrekken. De maximum snelheid wordt opgegeven ca. 120 KM. per uur te zijn. Het comfort en de besturing van de nieuwe Ford hebben het onderwerp van speciale studie uitgemaakt. De achterveer is oa. achter de ach teras geplaatst, waardoor men deze zeer soepel heeft kunnen maken en bovendien de achter zitplaatsen nog 5 c.m. lager zijn komen te liggen De krachtige 4-wielremmen, welke mechanisch j bediend worden en het feit, dat alle ruiten van' de carrosserieën van triplex onsplinterbaar glas zijn, dragen ook in niet geringe mate bij tot de veiligheid. Een belangwekkend nieuw detail is de thermo- statische regeling van de dubbelwerkende hydrau lische schokdempers. Ook de groote bandenmaat Eglise Wallonne. (Begynhoff). (Ned. Herv. Kerk) Dimanche 24 avril. 10 h. 30 Service. Collecte mensuelle pour 1' Eglise. 12 h. Service des enfante. 20 h. Service du soir. Les problèmes de la consecience. Vendredi 29 avril. 20 h. Service. Samedi 30 avril. Service spécial k 12 Pasteur Krafft L'Eglise est ouverte tous les joure de 10 h k 17 h. Ned Herv Kerk. Bloeinendaal. V.m. 10 uur, Dr. W. Th. Boissevain. Pred. te Leiden. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur, de heer W. F. J. Dankbaar. Voor ouderen, boven de 16 jaar. 's Avonds 7.30 uur, Ds. J. C. van Dqk. Overveen. Vnn. 10 uur, de heer K. Koopman. Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh. van Eysinga. „Door vreezen genezen". (Mal. 4, vs. 2a). Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Amsterdam. Religieuze Kring, Aerdenhont. V.m. 10% uur, Dr. R. Miedema, Rem. Pred., Amersfoort, Ned. Protestantenbond, afd. Bloemendaal. V.m. 10.30 uur, Ds. G. Westmyse, Drachten. Onderwerp; „Ik, naast God, schipper..." Vrije Kath. Kerk. Aan de Popellaan in het Kinheimpark Zondag 24 April 10.30 vm. Gez. Heiligenmis; Woensdag 27 April 8 uur n.m. Vesper en Lof. 18" x 5.25", de flinke been- en hoofdruimte en de afstelbare bestuurders zitplaatsen in de ge sloten mod:"'.en dtfagen het hunne bij tot het comfort van den nieuwen wagen. WETENSWAARDIGHEDEN. HOE LAAT IS HET ELDERS? Wanneer wij in een Nederlandsch radioblad de programma's van buitenlandsche stations lezen, valt het ons op, dat de aangegeven uren nauwkeurig overeenstemmen met den tijd, die onze klok aanwijst. Het spreekt van zelf, dat men, alvorens het lijstje af te druk ken, eenige berekeningen heeft moeten maken. Wanneer men luistert naar de tijdseinen van de vreemde stations zelf, zal men ontdekken, dat „vijf uur" in Huizen of Hilversum en „vijf uur" in het omroepblad niet overeenkomt met vqf uur te: Algiers, Belfast, Brussel, Barcelona, Casa blanca, Chelmsford, Daventry, Dublin, Fé- eamps, Glasgow, Genève, Grenoble, Lissabon, Londen, Lyon, Madrid, Marseille Manchester, Parijs, Rabat, Straatsburg, Toulouse en Valen cia. Wanneer het bij ons vijf uur is, is het daar n.l. pas tien minuten over half vijf. Tien minuten over half zes is het op dat oogenbiik te: Belgrado, Ljubljana (Joego-Slavlë), Bratis lava, Moravka-Ostrawa (Tsjecho-Slowakije), Boedapest (Hongarqe), Bergen, Oslo (Noor wegen), Motala, Stockholm (Zweden), Kopen hagen (Denemarken), Wilna, Katowice (Po len), Milaan, Turyn, Rome, Weenen, Bern en Zürich. Tezelfder tijd is het tien minuten voor één 's namiddags te Buenos-Aires, twaalf uur te Baranquilla en Bogota, tien voor twaalf in Atlantic City, Boundbrook, Brooklyn, New York, op Long Island, te Pittsburg, Pbiladel-, phia, Richmond en Schenectudy. Chicago, Heredia en Winnipeg hebben het dan twintig minuten over half elf, Chapultepex en San Larozo nog een uur vroeger. Het tijd sein van zeven uur 's avonds kan men om streeks dien tijd hooren van: Boekerest, Dor- pat, Helsingfors, Johannesburg, Kiev, Le ningrad, Moskou, Minks, Odessa, Reval, Riga en Tiflls. Dit zijn dus de Roemeensche, Fin- sche, Zuid-Afrikaansche, Russische en Letland sche omroepstations. Twee-en-twintig uur tien is het op dat mo ment te Calcutta (Voor-Indië), tien minuten voor middernacht te Singapore en Bangkok. Melbourne en Sydney zijn om dezen tijd al met den volgenden dag bezig. Daar staat de klok namelijk tien voor drie 's nachts. VAKKIEEDING - MAGAZIJN SCHAGCHELSTRAAT 46, HAARLEM. TELEF. 14461. Mogen wij even Uw aandacht vestigen op onze speciaal zaak in het vervaardigen van verpleegsters-uitzetten. Japonnen en schorten, waarvan de stof door ziekenhuizen aan leerlingen-verpleegsters verstrekt wordt kunnen hij ons volgens aangegeven model gemaakt worden. BLOEMENDAALSCHEWEG 60, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23280 (2 lijnen). BEZORGING IN DEN GEHEELEN OMTREK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 5