GOSEN SOBERING Centrale-Verwarming Oliestookinrichtingen. Tan Breemen's Brandstoffenhaidel BRECHCOKES en ANTHRACIET Het adres van vmmmmm ttier Brandstoffen is van ouds TECHNISCH-BUREAU voor Centrale Verwarming. HAARLEM TEL. 12660 TOON EEL. KUNST. VAN OVERAL. PREDIKBEURTEN. BLOEMENDAAL HAARLEM HAARLEM Tel. 22240 Spaarndamscheweg No. 23, Tel. 16410 Sophiastraat 41, Tel. 11468 BRECHCOKES voor Centrale verwar ming benevens geklopte en Parel cokes volgens fabrieksprijzen. Bakenessergracht 78 Telefoon 10070 Schouwtjeslaan 23 Telefoon 10848 AANZEGSHUIZEN GENERAAL CRONJESTRAAT 28 ZANDV LAAN 138, HEEMSTEDE, TELEF 26455. SCHOUWBURG JANSWEG. Tournee „De Baby van Duizend Weken". Het Holl. Operette Gezelschap „De Operette spelers", dat momenteel een tournee door ons land maakt, zal vanaf 29 Mei a.s. in den Schouwburg Jansweg, alhier, een reeks voor stellingen geven van de bekende operette „De Baby van Duizend Weken", welke met over weldigend succes reeds gedurende 4 maanden in het Grand-Theater te Amsterdam is opge voerd. De vlotte, prettige muziek is geschre ven door den vermaarden componist Louis Noiret. GEZELSCHAP VERKADE. „De Duivel". Schouwburg Jansweg. „De Duivel", niet in zijn gTOote vernietigings- rol, neen, in één zijner kleine lievelingsrolletjes. Och, in zoo'n alledaagsch gevalletje van twee jonge menschen, waarvan de ééne, de vrouw, getrouwd is, die elkaar hopeloos liefhebben, ho peloos tegen hun begeerten strijden, hopeloos den strijd verliezen. Die rol speelt hij nog steeds met genoegen, als een uitspanning tusschen het zware werk, zoo'n reprise van de Faust en Gretchen tragédie lacht hem steeds toe. Meesterlijk wist Ed. Verkade die vreugden van Satan te vertolken. Zie zijn voldoening, als hij, (de Duivel) in het eerste bedrijf, onverwacht uit zijn schuilhoek te voorschijn tredend, Jolan- the met schrik en schaamte vervult; haar, die zich alleen waande in het gesloten atelier van Hans, haar jeugdvriend, de thans gevierde por tretschilder, die op verzoek van haar man, haar buste en décolleté zal schilderen. Schrik, om de plotselinge verschijning, schaamte wijl deze vreemde indringer getuige is geweest van haar inwendigen strijd tegen haar vrouwelijke kieseh- heid, die er zich tegen verzette de schouders te ontblooten; angst om in deze pose te verschij nen voor den man, dien zij zes jaar geleden voor het laatst ontmoet had, doch aan wien zij steeds met liefde had gedacht; schaamte, ook voor hare zwakte, haar toegeven aan deze toilet verandering. En zie hier, nit deze kleinigheid, het conflict geboren, dat in den loop der drie bedrijven steeds grootere en noodlottiger afme tingen aanneemt. De Duivel weet Jolanthe en Hans te suggereeren, dat zij rich gecompromi- teerd hebben, wekt de smeulende liefde bij beide op tot feilen, verteerenden gloed, speelt met hun vertwijfelenden tweestrijd tusschen oorbaarheid en schuldige liefde, zweept hen op tot radelooze angst, die Jolanthe gebroken doet ineenzinken. Hans naar de revolver doet grijpen als éénige uitkomst. Doch Satan kent andere uitkomsten. Zijn triurnf wacht de zondeval dezer beide arme men- schen-kinderen, en als aan het slot van het laat ste bedrijf, Hans als krankzinnig de verboden vrouw aan zijn hart drukt, om haar voor altijd toe te behooren, dan schalt Satan hoon-juichend zijn overwinningskreet „Voila!".... Ed. Verkade handhaafde in dit spel zijn plaats als grootmeester in de kunst. Mevrouw Corry Schiller-Italiaander als Jolanthe en de heeren Kommer Kleijn en Jan Teurlings, de eerste als Hans de schilder, de tweede als Alfred Zandon, gaven eveneens vaak subliem spel te zien. De kleine daimesrollen, die van het schildersmodel en van Elza werden uitstekend vertolkt door de dames Hen. v. d. Kop en Elisabeth van Eerem. En ten slotte Andreas de knecht, wat had gij, „arme duivel" van uw meester den schilder en van den Duivel zelf een massa barse, snauwbe- velen in ontvangst te nemen; en waarom? Ge speeldet, Jan Lamers, uwe rol toch zoo knap en zoo strak, dat het bewegelijk spel der anderen tegen dien vlakken achtergrond steeds aan relief won. BALLET RUSSE DE MONTE CARLO. Impresario Ernst Krauss is het gelukt, het Russisch ballet van Monte Carlo voor een reeks voorstellingen in Nederland te engageeren. Er is op het oogenblik in geheel de wereld geen beter ballet te vinden. Drie der grootste bal letmeesters hebben de leiding: Balanchine, Massine en Romanoff. Max Reinhardt heeft kort geleden over Massine verklaard: „Hij is de grootste choreograaf ter wereld". Na het éclatante succes, dat het „Russisch Ballet" in nieuwe formatie de laatste weken in Monte Carlo heeft gehad, mogen wij met groote verwachtingen deze gebeurtenis op dansgebiea tegemoet zien. De voorstellingen in Amsterdam en Den Haag zullen in de eerste helft van Juni plaats vinden. Waarlijk, een waardige inleiding van de Zomer feesten der hoofdstad. VOLKEN BONDSDAG. Een woord ter opwekking. Men schrijft ons: Het is voorzeker niet bemoedigend op den Volkenbondsdag 18 Mei, datum waarop, nu 33 jaar geleden, de Eerste Vredesconferentie te Den Haag bijeenkwam te moeten getuigen, dat zich gedurende den laatsten tijd, onder in vloed van de ontwrichte nationale en interna tionale verhoudingen, een verzwakking van het vertrouwen in het Volkenbondsinstituut doet gevoelen. Zeker, interaationaal-politieke tegenstellin gen, welke den Vrede gestadig bedreigen, zijn niet weggenomen, hier en daar zelfs ver scherpt; in het Verre Oosten ontwikkelde zich een conflict tot wapengeweld, waarin een droe ve voorproef gezien kan worden van wat de" volkeren wacht, indien ooit weer de Rechts- gedachte door bruut geweld zou moeten wij ken; booger en hooger worden de tolmuren opgetrokken, terwijl een stelsel van benauwen de contigenteering de tallooze belemmeringen, die aan een herstel der economische wereld betrekkingen bedreigend in den weg staan, doet toenemen. Mag dit alles een reden zijn zich te scharen aan de zijde van hen, die voor den Volkenbond tot dusverre slechts een minachtend schouder ophalen hadden? Of soms om zich te voegen bij de ontmoedigden, die niet beter meenen te kunnen doen dan hun handen van den Volken bond aftrekken? Allerminst! Want is de teleurstelling begrij pelijk, verwerping of veroordeeling van het Geneefsche Instituut is een hoogst gevaarlijke manoeuvre allereerst, een miskenning van den historischen ontwikkelingsgang bovendien. Het inzicht is gerijpt, dat een nieuw volke rengemeenschap geordend diende te worden, waarin het door drang beheerschte groeiproces der volkerenworsteiing omgezet moest worden in een welbewust ordeningsproces der volke- rensamenleving, welker grondslagen zouden moeten zijn: erkenning van het coöperatiebe ginsel, aanvaarding der Rechtstgedachte, op rechte wil tot opbouw. Was het idealisme de baanbreker geweest van dit gemeenschapsbe ginsel, de zin voor de wel zeer harde na-oor- iogsrealiteit bracht eerst de mogelijkheid van toepassing: de Volkenbond verrees als eerste poging tot welbewuste ordening der mensche- lijke samenleving. Zóó is ondermijning van de Volkenbondsge dachte en haar eerste nog onvolkomen, verwer kelijking èn een miskenning van den histori schen loop der economische dingen, èn getui genis van een gevaarlijke mentalitetit: want het bankroet van den Volkenbond men ver- gete dit niet zou beteekenen een terugval tot tijden waarin drang boven rede, macht bo ven recht, kortzichtig eigenbelang boven wel begrepen samenwerking ging zou beteekenen een terugtred op den steil.en weg der cultuur. De Volkenibond-van-nu is geen panacee tegen de ziekten van dit overgangsstadium in den maatschappelijken groei; evenmin kan hij bogen op imponeerende successen; hoe zou het ook kunnen? Elk volk heeft, aldus een bekende zegswijze, de regeering die het verdient. Welnu, de mensehheid heeft en zal hebben den Volken bond dien zij verdient. Want de geest dien men den Volkenbond inblaast zal hij uitademen en ademt hij uit. Zoolang het zóó is, dat de Bonds- en Vredesgedachte afstuit op een schild van onverschilligheid en cynisme, zoolang zij er nog zijn, die medelijdend glimlachen om de Ge neefsche pogingen, ja zoolang zal de Volken bond een wankel instituut zijn op een wankelen internationalen bodem, waarover nog meer bJoed zal moeten vloeien waarin nog meer ge sneuvelden begraven zullen moeten liggen, aleer men in het besef eener hoogst verant woordelijke zending de handen aan het weiTc slaat: aan de organisatie eener bewust ge ordende wereldhuishouding. De wereld rijpt in nood; de nood zal haar brengen tot nieuwe vormen, welke idealisme en inzicht alléén niet vermochten te veroveren. Zoolang zullen de oprechte Volkenbonds vrienden op de bres staan voor het Instituut te Genève, ondanks zijn onvolkomenheid on danks zijn feilbaarheid, om het te beschermen tegen onwil, spot en onverschilligheid, wel wetend, dat met dit eerste begin eener nieuwe ordening, dat dus met den Volkenbond een hoogst belangrijk steunpunt in den vloedgolf der wereldverwarring zou komen te vallen. Indachtig aan dit alles, aaartoe aangespoord in 't bijzonder door den ernst der tijden zrj de herdenking van dezen Volkenbondsdag een op wekking tot toenemend vertrouwen in, en op rechten moreelen steun aan wat steun en ver trouwen zoo dringend behoeft: Volkenbond en Vrede. DE SCHRIK VAN DE LONDENSCHE „SCHWARZHöRER" Het was een dag als alle andere dagen...... De Londensche „schwarzhörer" zaten stilverge- noegd achter him toestellen en voelden zich heerlijk rustig bij de gedachte, dat radioluisteren zoo ongeloofelijk goedkoop is, als men slechts verstand genoeg heeft, de controleerende post ambtenaar een rad voor oogen te draaien. Jaar in jaar uit had men de Posterijen deze kool reeds gestoofd, een succes, dat menige oplichter en bedrieger van beroep hen zou benijden en dat iemand hoe langer hoe trotscher maakt, naar gelang de zwendel beter gelukt. Wie weet, hoe laag men zich nog had kunnen verheugen op dit ongekende zwendelsucces, als die niemand en niet ontziende techniek niet zoo ongalant ware geweest, nog werkzamere mid delen uit te vinden om de „Schwarzhörer" met bijna onfeilbare zekerheid uit te pikken. En deze niets ontziende techniek schiep de radio- zoek-auto, een uitvinding, waarvoor thans alle wederrechtelijk luisterende Londenaren met heilig ontzag zijn vervuld. Zooals wij reeds opmerktenhet was een dag als alle andere dagenToen ontstond er plotseling in het Londensche Westerkwartier heftige opwinding. Op een signaal eischten plot seling een groot aantal rechercheurs bij een aantal niet-betalende luisteraars toegang en wel juist op het oogenblik, dat de luidspreker zoo heerlijk op gang was. Men viel vanuit de wolken tamelijk hard in de werkelijkheid terug! Niemand twijfelde er niet aan of de buren wa ren de schuldigen. Zij moesten smadelijk verraad hebben gepleegd. En er ontstond bittere haat en vijandschap. Tot dat men plotseling tot de overtuiging kwam, dat deze haat volkomen on gegrond was, want de zoek-auto met zijn ge raffineerde techniek had dit detectivische kunst stuk binnen weinige oogenblikken volbracht. Dat boezemde ontzag in! Hoewel er in de eerste dagen slechts één zoék- auto in de Londensche straten rondreed in den loop der laatste weken is dit aantal tot circa 10 gestegen was het succes in de eerste dagen werkelijk reusachtig! Behalve het Westerkwartier te Londen werden er Qok nog een aantal andere wijken „gezuiverd", met het resultaat, dat er verscheidene „radio-parasieten' op heeterdaad betrapt werden. Het gerucht van deze vangst deed als een loopend vuurtje de ronde door Londen's dreven. Men vergeleek overigens zeer juist de zoekauto met de photocel voor de misdadigers. Alle andere „Schwarzhörer" werden als door een panischen angst aangegrepenEn een ware stormloop op het Postkantoor was het gevolg! Iedereen liet zich als luisteraar in schrijven, uit angst door de geheimzinnige auto te worden aangewezen: „Daar woont een radio- parasiet!" Deze stormloop is heusch niet over dreven. Het beste bewijs was, dat aan de Post kantoren binnen drie tot vier dagen alle aan meldingsformulieren waren uitverkocht! Na dit schitterende resultaat zal men in Lon den's veste binnenkort een totale zuivering kun nen bemerken. Zij, die zoo verhard zijn in hun bedriegers-praktijk, dat zij bun schelmerij nog niet konden opgeven, en besluiten konden eer lijke radioluisteraars te worden, zulle binnen- kot worden opgespoord. In 'n gunstigste geval hebben zij nog enkele weken van ongestoord genot voor den boeg, maar de angst voor het dagelijks om hen heenwanende gevaar van ont dekt te worden, zal hen wel alle genot ontnemen. Is het de zaak waard Men mag niet vergeten, dat naar schatting in Londen ruim vierhonderd duizend radioparasieten waren! Het was dus geen wonder, dat men dadelijk na de eerste successen besloot, het aantal zoekauto's uit te breiden tot 10 stuks. De uitgaven voor deze nieuwe wagens zullen rijkelijk vergoed worden door nieuwe opbrengsten, want het jaarlijksche verlies, dat de Londensche Omroep leed, be droeg circa tweehonderdduizend Pond Sterling. En dat is nog steeds een aardig bedrag... ook al is bet Pond niet meer wat het was! VAN DE VERSTROOIDHEID VAN BEROEMDE PERSONEN. Over de verstrooidheid van menig mensch worden allerlei wonderlijke dingen verteld. Het zijn vooral geleerden, die, vaak over een of ander onderwerp nadenkende, geestelijk zoo in beslag worden genomen, dat zij geen aandacht schenken aan hun omgeving en met hun geest volkomen afwezig zijn. Zoo wordt menig pro fessor als voorbeeld van vergeetachtigheid be schouwd en men beweert zelfs van hen, dat zij hulpmiddelen gebruiken om gewichtige aange legenheden niet te vergeten. Van een geleerde wordt verteld, dat hij in een „Warenhuis" kwam en daar de grootst mogelijke zakdoeken kocht, omdat hij daarin veel knoopen kon maken. La Bruyère vertelt ons een aantal geestige anecdoten, die aantoonen, hoe verstrooid vaak geleerde menschen kunnen rijn. Vooral onder de groote componisten werden vele verstrooide menschen gevonden. Van Johan Sebastiaan Bach vertelde men het volgende: Zijn vrouw is gestorven. Hij is wanhopig. Overmand door smart rit hij aan rijn schuif tafel en denkt aan zijn diep betreurde doode. Zijn oude dienaar treedt binnen en vraagt Bach geld voor rouwfloers. Toen zeide de groote meester snikkende: „Vraag het maar aan mijn vrouw". Een verstrooid heer van den eersten rang zou de baszanger Lablache geweest rijn. Toen hij eens in Napels zong, wenschte de koning hem te spreken. Hij bevond zich reeds in de anti chambre, waar hij moest wachten. Daar het in de wachtkamer zeer kil was en Lablache wat warm, verzocht hij den adjudant van den ko ning rijn hoed te mogen ophouden. Toen hij een kwartier had gewacht, werd hij tot den koning toegelaten. In rijn verstrooid heid dacht hij er niet aan, dat hij rijn hoed nog op rijn hoofd had. Hij greep daarom snel een andere hoed en trad met twee hoeden, een in de hand en de andere op het hoofd, in de kamer van den koning. Deze begon hardop te lachen. Kwaad, omdat hij werd uitgelachen, vroeg de kunstenaar: „Majesteit, mag ik U vragen, wat Uwe hoogstderzelver genoegen heeft opgewekt?" „Mijn beste Lablache", zei de koning lachende, „zeg me toch, welke van de twee hoeden de uwe is. Die, welke gij op het hoofd hebt, of dien ge in de hand draagt". „Ach, pardon, Majesteit", riep Lablache, „twee hoofd deksels rijn teveel voor iemand, die rijn hoofd verloren heeft". De beroemde geleerde Buffon zou eens in ge dachten een kerktoren hebben beklommen, waar van hij zich langs het klokkentouw weer naar beneden liet zakken. Newton, de groote mathematicus en astro noom, liep eens over een landweg, terwijl vóór hem uit een boerenkar reed. Op den achterkant van dien wagen schreef de geleerde, in gedach ten, getallen om een formule te kunnen ont wikkelen. De kar begon harder te rijden en in zijn gedachten verdiept, liep de geleerde ook harder achter den wagen, tot hij ademloos en doodeiijk vermoeid niet verder kon. Van een anderen geleerde wordt de volgende anecdote verteld: Zijn huishoudster bracht hem voor h?t avond eten eenige eieren en een zandlooper, omdat hij de eieren zelf wilde koken, als hij met rijn werk Ned, Herv. Kerk, Bennebroek. V.m, 10 uur, Ds. J. G. Lekkerkerker. N.m. 8 uur, Herdenking van het 250-jarig be staan der Ned. Herv. Kerk. Medewerking wordt verleend door de Chr. zangvereenigjRg „Soli Deo Gloria" en door den heer S, B, JHs- ser, orgel. Ned. Herv. Kerk, Kerkgenootschap Bioemendaaf. V.m. 10 uur, Ds. P. J. de Jong, Pred te Am sterdam. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Overveen. V.m. 10 uur, Ds. J. van Dijk. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: H. J. Eggink, Leiden. Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergb van Eysinga. Ergerlijk! (Lk. 7:23). Gerei. Kerk, Bloemendaal. V.m, 10 eni nm. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard. Religieuze Kring, Aerdenhout. V.m. 10% uur, Ds. J. J. Creutzberg, Ned. Herv. Pred. te Hees. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Donderdag, 26 Mei, Viering van den H. Sacra mentsdag: 7.30 uur, v.m. Gesproken H. Mis. 8 uur n.m. Comjdeten en Lof. klaar was. Toen de huishoudster, na eereigen tijd, kwam kijken, zag ze den geleerde, in ge dachten verzonken, kijkende naar de eieren, die hij in de hand hield, terwijl de zandlooper m het kokende water lag. ECHT SCHOTSCH! „En hoe staat het met je studies?" „Ik heb het studeeren moeten opgeven". „Waarom?" „Mijn vader heeft een gouden horloge geërfd, dat niet meer gaat, en nu moet ik het horloge makersvak leeren", en als we aan tafel ritten, Marie, dan moet je van links de spijzen dienen en van rechts de leege borden wegnemen. Dus rechts afnemen en links dienen. Heb je dat nu goed begrepen?" „Jawel, mevrouw, maarbent U dan zoo bijgeioovig?" Geregelde aanvoer per schip aan de opslagplaats. Hollandsche en Belgische Anthraciet 20/30 per H.L. f 2.05 Hollandsche en Belgische Anthraciet 30/50 per H.L. f 2.15 Wales Anthraciet le soort Great Mountain, 20/30 of 30/50 per H.L. f 3.00 Wales Anthraciet. 2e soort 20/30 of 30/50 per H.L. f 2.60 Baby Anthraciet 10'20 .per H.L. f 1,40 Eierkolen per H.L. f 1.25 LEVERING FRANCO BERGPLAATS k CONTANT. BRIEFKAARTEN WORDFN VERGOED -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 5