BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN, SPORT. Het Viooltje. VAN OVERAL. PREDIKBEURTEN. VEREENIGING VOOK JEUGDWERK TE BLOEMENDAAL. JEUGDDIENSTEN. Op Zondag 29 dezer zal in het Jeugdhuis de laatste Jeugddienst voor ouderen gehouden worden. Spreker zal zijn Ds. W. A. Hoek van Amsterdam. Deze Jeugddiensten mochten zich in den afgeloopen winter in de belangstelling van velen verheugen. Het ligt dan ook in het voornemen van het bestuur om in het najaar wederom maandelijks dergelijke diensten te or- ganiseeren. De vereeniging „Zuigelingenzorg" zendt ons haar jaarverslag over 1931. Gedurende 1931 werden 674 zuigelingen voor het eerst ingeschreven. Van de gedurende 1930 ingeschreven zuigelingen bezochten nog 341 de bureaux gedurende 1931. Dus een totaal van 988. In ons vorig jaarverslag moesten wij mel ding maken van een vermindering van het be zoek aan het bureau in Haarlem-Noord en wij meenden te mogen verwachten, dat de inge bruikstelling van het nieuwe bureau het be zoek weer zou doen toenemen. Deze voorspel ling is inderdaad juist geweest. Door de ver huizing in dit stadsgedeelte is de toeloop daar aanmerkelijk vermeerderd en dit valt te meer op waar in de andere bureaux weinig wijziging in de inschrijving gekomen is. De vermindering in de Jacobijnenstraat zou kunnen verklaard worden door een verplaatsing van de bevol king naar de buitenwijken. Dank zij de aan gename medewerking van het Gemeentebestuur, van den Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst en van de Directie van Openbare Werken beschikt Zui gelingenzorg nu in Haarlem-Noord, sedert 1 Juni 1931, over een buitengewoon goed inge richt gebouw, dat tot voorbeeld kan strekken. Zoowel door de bezoekers als door de daar werkende artsen wordt deze verbetering op grooten prijs gesteld. Zeer waarschijnlijk zal mede door de economische omstandigheden het bezoek vooral aan dat bureau nog veel greater worden. Van de ingeschreven zuigelingen waren af komstig uit: Haarlem 656 Zandvoort 4 Bloemendaal 8 Beverwijk 1 Haarlemmerliede 3 Haarlemmermeer 2 Door de oprichting van Consultatiebureaux in de meeste der aangrenzende gemeenten is het aantal der ingeschreven zuigelingen uit deze gemeenten in de laatste jaren aanmerkelijk verminderd. Het aantal adviezen bedroeg: 8991. Na 1 Juni, de datum van de opening van het bureau in de Mr. Gerlingsstraat, is het bezoek aan dat bureau zeer vermeerderd. Het aantal huisbezoeken door de huisbezoek sters mej. Keus en Semé afgelegd bedroeg 7341 (7217). Aan 25 (20) moeders werd 1 Liter melk of 1 Liter pap gedurende verschillend langen tijd verstrekt. Het totaal bedroeg 763 (784) Liter. De spreekuren werden gehouden door de art sen Mevrouw J. van Gilsevan West, Dr. T. Halbertsma, Mevrouw A. M. HazevoetRenout, Dr. A. Jonker en Mevrouw DijkstraMulder. Wij betreuren het zeer, dat Mevrouw Haze voet in September 1931 opgehouden heeft haar hulp op de bureaux te verleenen. Eigenlijk gedurende het geheele bestaan van Zuigelingenzorg heeft zij meestal belange loos een gedeelte van haar vrijen tijd aan dit werk gegeven, zoodat de vereeniging haar grooten dank verschuldigd is. Mejuffrouw Muller van Brake! heeft geduren de eenige maanden met veel toewijding hulp op de bureaux verleend. Gedurende 1931 werd ook weer aan leerlingen vcor K. en O. te Amsterdam, aan wijkverpleeg sters en aan leerling-kraamverzorgsters ge legenheid gegeven om praktische ervaring op te doen op de eonsultatiebureaux en bij het huisbezoek. De gemeente Haarlem verleende voor 1932 een subsidie van f 5900.de gemeente Bloe mendaal f 25. De Commissie voor Kinderhygiëne van de N. H. Vereeniging „Het Witte Krusi" verleen de een bijdrage van f 2081.99. De inkomsten van de bureaux bedroegen f 2099.25 (f 1977.80). Het aantal donateurs bedraagt 17 (20), het aantal leden 177 (194); het aantal begunsti gers 33 (39). Het Stichtingsfonds bedraagt f 1964.63. In de bestuursfuncties kwam geen verande ring. Het bestuur is als volgt samengesteld: Dr. B. C. Kersbergen, le Voorzitter. Dr. A. A. G. Land, 2de Voorzitter. E. S. Frank, le Secretaris. Mevr. J. v. Gilsevan West, 2e Secr.esse. Mejuff. P. Bienfait, le Penningm.esse. Staten Bolwerk 13. Mejuff. C. A. M. Heshuysen, 2de Penningm.esse. G. Adrian. J. L. E. I. Breda Kleynenberg. Mevr. M. MaarscballKomin. BLOEMENDAAL. Bevallen: H. N. WestraDoff, d. Getrouwd: J. Schouten en C. C. Danko; P. J. A Heeres en G. M. C, Prins; W. J. Hilgeman en M. J. A. Bergman; W. de Wolff en H. J. Vermeer; P. G, Onwezen en H. Koch; F. A. Kelling en M. Bruijnes. Overleden: A. de Jong, 70 jaar; J. Amesz, 58 jaar; L. P. Noë, 63 jaar; J. J. van Eek, 43 jaar, overleden te DriebergenRijsenburg. Onbeteugelde bedrijvigheid, van welken aard die ook zij, loopt op mislukking uit. Elkeen vindt het roemrijker en begeerlijker de hamer te zijn dan het aambeeld en toch, wat is er niet toe noodig om zooveel slagen te kun nen verduren! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). KR.AAM VROUW-VERZORGING. Geachte Heer Redacteur, Mag ik in Uw blad, dat in ieder Bloemen- daalsch gezin komt, een plaatsje verzoeken om nog eens de aandacht te vestigen op een Vereeniging, die al sedert Sept. 1919 veel en goed werk in de gem. Bloemendaal en Over- veen heeft verricht, maar die toch blijkbaar altijd nog te weinig bekend is? Ik heb hier n.l. het oog op onze „Vereeniging voor Kraamvrouwen-verzorging", een vereeni ging, die voor alle moeders en a.s. moeders van het grootste belang is. Waar in deze moei lijke tijden goede hulp tijdens en na de beval ling dikwijls een zeer bezwaarlijke factor is, komt onze vereeniging daaraan tegemoet door, tegen een tarief dat binnen ieders bereik ligt, uitstekende hulp te verleenen door onze zeer goede, gediplomeerde kraam-verzorgsters, die ten volle voor haar taak berekend zijn. In ge vallen waar, behalve bij de bevalling, 3 keer daags gedurende de eerste week, 2 keer daags gedurende de tweede week en desverlangend volgende week, niet voldoende is, kunnen wij óók voor hulp voor dag en nacht zorgen. Het zou voor onze vereeniging, die, evenals allen en alles, óók van den druk der tijden te lijden heeft door vermindering of opzegging der contributies, zeker een groote steun zijn, als méér moeders van onze hulp gebruik maak ten, zoodat de verpleeggelden ruimer zouden vloeien en wij ons werk weer met meer moed en vertrouwen konden voortzetten, steeds meer gevoelend een waarlijk Bloemendaalsch belang te dienen. Waar de bescheiden verpleeggelden echter nooit het salaris onzer verzorgsters dekken, gaat hierbij een dringend verzoek aan hen, die nog geen lid van onze vereeniging zijn om, het zij door een gift ineens, hetzij door een jaar- lijksche contributie, ons werk te willen steu nen. Met vriendelijken dank aan de redactie van dit blad voor het opnemen dezer regelen en verder verwijzende naar onze advertentie in dit blad. Het Bestuur der Ver. voor Kraam vrouw-verzorging, J. TH. BORNWATER, arts. Mevr. D. SCHIEFERDECKERSTIBBE, Peimingmeestieresse, Mollaan 7. Mevr. M. E. J. DE WIJS—ROBINSON, Mevr. G. DEKKER—DUYOIS, Mevr. W. WESTERMANN—HtiBER. Mej. C. RIJNIERSE. STEEDS VOORTGAANDE VOGEL VANGST. Een dezer dagen ontving ik het kort verslag van Covavo (Comité tot opheffing van de vangst van beschermde inlandsche vogels) over 1930—1931. Ik ontleen er het volgende aan: In het najaar van 1930 bedroeg de uitvoer van zangvogels naar Duitschland alleen over Nijmegen/BeekKranenburg 23.659 stuks; in het najaar van 1931 over deze route 15.574 st., dus belangrijk minder. Maar op grond van andere gegevens meent Covavo den gemiddel den uitvoer uit ons land naar Duitschland op 30.000 per jaar te mogen schatten. Wat be- teekent met de gedurende de vangst, de op sluiting en het vervoer gestorven mannetjes en de „gedrukte" minderwaardSfee wijfjes onge veer 100.000 stuks. Is het niet hemeltergend, ons land elk jaar te berooven van ongeveer 100.000 zangertjes terwille van Duitsche liefhebbers, die in hun land de handen er niet naar mogen uitstrekken. Moet het ons niet met schaamte vervullen, dat onze regeering een dergelijke vogelvangst en vogelmoord toelaat en bevordert? Bevordert? Ja, want de Minister van B. Z. en Landbouw is nog altijd niet bereid wijziging in de Vogelwet voor te bereiden tot doeltref fender bescherming onzer zangertjes. En toch heeft het bij den Minister niet aan beden ontbroken om den vogelmoord te be perken. Den 24sten April 1930 wees Covavo in een telegram aan den Minister op de klachten van land- en tuinbouw op de algemeene ontstem ming'. bij pers en publiek en cp de protesten in Eerste en Tweede Kamer over het uitblijven van afdoende maatregelen en verzocht dringend den uitvoer in 't volgend jaar te voorkomen. In Oct. 1930 volgde een request aan Tweede Kamer en in Dec. 1930 weer een brief aan den Minister. In Mei 1931 wendden 7 vereenigingen zich tot den Minister van B. Z. en Landbouw om Zijne Excellentie te bewegen een commissie in> 't leven te roepen teneinde wijziging van de Vogelwet voor te bereiden. Het waren: het Kon. Nederl. Landbouw-comité; de Kath. Boeren- en Tuindersbcnd; de Christ. Boeren- en Tuindersbond Covavo; de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels; de Ver. tot Behoud v. Natuurmonumenten; de Ned. Onfithologische Ver. De Mniister meende het verzoek te moeten afwijzen met het oog op de Internationale Con ferentie tot herziening van de Parijsche Con ventie van 1902, die op Oct. 1931 te 'sGraven- hage was bepaald. Deze conferentie is echter nimmer gehouden. En de Minister van B. Z. en Landbouw laat niets van zich hooren en blijft Duitschland voorzien. K. ZWART. HANDBOOGSCHIETEN. Zondag a.s. zal in café ,,'t Hemeltje" te Bloe mendaal plaats vinden, het officieel openen der schietbanen van „De Jonge Batavieren". Aan deze gelegenheid zullen deelnemen de vereeni gingen: „Claudius Civilus", „Concordia", beide vereenigingen ut Amsterdam, verder „Vooruit gang zij ons streven" uit Santpoort en „De Jonge Batavieren" te Bloemendaal. Voor dezen wedstrijd zijn verschillende bekers en medailles uitgeloofd, welke te be zichtigen zijn in de étalage van het sigaren magazijn „Havana House" bij het tram-eind punt te Bloemendaal. Te elf uur zal de opening plaats vinden door den voorzitter der „Jonge Batavieren". Er is tevens een gelegenheid voor toeschouwers om den wedstrijd te zien, welke geheel vrij is. Wij twijfelen er niet aan, of vele onzer flinke Bl.daalsche sportlui, gymnasten en athletiekers zullen aan deze uitnoodiging gehoor geven, om deze echt manlijke sport gade te slaan! TURNNIEUWS. DE VETERANENCLUB DER B.G.V. Zooals wij schreven, is eenige weken geleden een veteranen-afdeeling der B.G.V. opgericht. Aanvankelijk scheen Bloemendaal er een weinig sceptisch tegenover te staan. Verschillende lief hebbers wilden eerst de kat uit den boom zien. Een klein groepje pakte echter aan. Dank zij de bekwame leiding van den gymnastiek- en Sportleeraar M.O., den heer Beets, bevielen deze oefenavonden dermate, dat elk der deelnemers propagandist voor deze afdeeltng werd. Gelei delijk werd het troepje grooter, zoodat er ge regeld geoefend kan worden. Het bordje „vol" behoeft echter nog niet voorgehangen te wor den. Zij, die het nut van lichaamsoefeningen inzien, en niet zóó gemakzuchtig zijn, dat zij opzien tegen een uurtje gezonde inspanning, kunnen zich dus nog aansluiten. De afdeeling werkt geheel afzonderlijk, houdt zich niet op met halsbrekende toeren en stelt zich niet ten 'doel „uitvoeringen" te geven. De oefen-avonden zijn 'a Maandags van 8 tot 9 a 9% uur. Een lezeres van 't „BI. Weekblad" vroeg me, hoe de Franschen aan hun volksnaam „pensée" en de Duitschers aan dien van „Stiefmüttur- chen" voor ons driekleurig viooltje zijn geko men. Ik antwoordde daarop het volgende: 'tls maar zelden mogelijk, een juiste verkla ring van dergelijke metaphoren te vinden, om dat ze nooit ontstaan door determineering en de behoefte aan classificeering, zooals de weten schappelijke Latijnsche namen. Deze brengen altijd een sprekende of bijzondere eigenscliap op den voorgrond. Om dat met een paar Mei- bloeiers duidelijk te maken, noem ik Sorbus aucuparia vogel vangende lijsterbes, Larix decidua afvallende lork (de naalden vallen tegen den winter af), Picca excelsa z= opstre- vende spar, Convallaria majalis in MS bloeiend lelietje der delen, Fragaria vesca eetbare boschaardbei en Prunus spinosa doornige Meidoorn. Maar 'tvolk is als een kind. Het noemt de dingen naar een eigenschap, die niet eens de meest kenmerkende behoeft te zijn, maar wel een die zijn belangstelling heeft gewekt en bindt. Denk nu eens aan het bescheiden viooltje, dat stil wegschuilt in 't halfdonker van 'tbosch of kreupelhout. Pensée beteekent niet alleen ge dachte, meening, gevoelen maar ook gepeins, droomerij, mijmering. Zijn de laatste drie niet in overeenstemming te brengen met de schuch tere stille verborgenheid van het boschplantje? Ik merk hierbij op, dat de Franschen met „pensée" ook het vergeietmenietje betitelen. Met „Stiefmüttiirchen" zit de zaak heel an ders. Die metaphoor zal wel ontstaan zijn na een vrij nauwkeurig onderzoek naar den bouw van het bloempje. „Gründlich" naar den aard onzer Oosterburen, 't Viooltje heeft vijf kelk bladen en vijf bloemkroonbladen. Van de laat ste zitten er twee samen op een kelkblad of volgens 't volk „twee stiefkindertjes op één stoel", terwijl de drie echte kinderen ieder voor zich een stoel hebben en de dikke stiefmoeder er ook een heeft. Ook zijn de moeder en haar echte kinderenveel vroolijker gekleed dan de stiefkindertjes in hun donkerblauw pakje. K. ZWART. IN HET LATIJN KAN MEN OOK ETEN. Wij geven hieronder voor de grap de tekst weer van de spijskaart die j.l. Zaterdag den dischgenooten aan het Spinoza-herdenkings- feest werd voorgelegd: EPVLARVM ORDO Promulsis; lus in quo bovis cauda decocta; Patina salmonis Rhenani in liquamine Batavo cum solanis tuberosis attritis; Perpetuum bovis tergum cum variis oleribus nee non tuberis Parisiorum; Bellaria conglaciata Venetiana; Mensa pomorum; Epidipnis. Quid de potione? Atque etiam nobis most est laudabiiis ille, Ut bibat arbitrio pocula quisque suo. Convivium Sodalium Societatis cui nomen DOMVS SPÏNOZANA Amstelodami, die Satumi, a.d. XII. Kal. Iun. 1932 in Deversorio Americano Welke Lezer zendt ons een geestige vertaling? CENTRALE BOND VAN NED. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL. Een adres aan de regeering. Het Bondsbestuur van de Centrale Bond van P. T. T.-personeel (C. B. P. T. T.) verzond het volgend Adres aan den Voorzitter van den Raad van Ministers: Bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegra fie en Telefonie zijn bezuinigingsplannen in voorbereiding en ten deele reeds in uitvoering, die leiden tot beperking van de openbare dien sten. De voornaamste dezer maatregelen zijn: Een groot aantal hulpkantoren P.T.T. zal worden teruggebracht tot station. Hoofdkan toren worden omgezet in hulpkantoor. Beper king van de openstellingsuren der P.T.T.-kan- toren. In de groote steden zal getracht worden één van de vier bestellingen op te heffen; in de kleine steden en op het platteland vervalt de 2e bestelling, indien de hoeveelheid correspon dentie niet aan een bepaalde norm voldoet De gevolgen voor handel en verkeer zullen we hier onbesproken laten. Vast staat evenwel, dat deze sterke inkrim ping van de P.T.T.-dienst beduidende vergroo ting der werkloosheid te weeg zal brengen. Uit eindelijk zullen hierdoor eenige duizenden ar beidscontractanten broodeloos worden. Hulpbestellers, locale krachten, helpers van kantoorhouders, krijgen op korte termijn ont slag. Deze personen zullen straks moeten aan kloppen bij het Burgerlijk Armbestuur. De gelden, die door bezuiniging bij P.T.T. worden verkregen, leveren slechts ten deele voordeel op voor de Schatkist; de Overheid zal immers op haar beurt voor werkloozensteun aan het ontslagen P.T.T.-personeel moeten zorgen. Het Bondsbestuur van de C.B.P.T.T. is na nauwgezette overweging tot de overtuiging ge komen, dat het bedrag, dat zou moeten worden uitgekeerd aan werkloozensteun door de Re geering, doeltreffender aan het Staatsbedrijf P.T.T. in den vorm eener subsidie, kan worden uitgekeerd, teneinde hiermede een belangrijk aantal personen aan het werk te kunnen houden. De crisis-wetgeving (contigenteeringen) heeft eveneens veelal een werkverruimende strekking. De Overheid beschermt op die wijze de boeren, de diamantindustrie, de scheepsbouw, het bank wezen, enz.., enz. Ongeveer hetzelfde zou ook bij de P.T.T.- dienst mogelijk zijn. Het achterwege laten van de voorgenomen inperking van de P.T.T.-diensten, zou de eer ste stap kunnen zijn. Een andere uit een maatschappelijk oogpunt aan te bevelen uitvoeringsmaatregel, betreft een verkorting van den werktijd. Rond 10.000 brievenbestellers, kantoorknechts en werklieden van den technischen dienst, wer ken 51 uur of meer per week, zijnde totaal 30000 uur per week méér dan de door de Re geering in de Arbeidswet voorgeschreven maximum-diensttijd. Het kantoorpersoneel bij de P.T.T. werkt 48 uur per week; de kantoorhouders zelfs langer. De ambtenaren van Uwer Excellenties Depar tement daarentegen hebben 39 kantooruren per week. 8000 P.T.T.-ambtenaren arbeiden derhalve elke week 72.000 uren boven den maat staf, aangelegd voor de departementsambtena ren. De regeerïng besluite den wekelijkschen werktijd van de P.T.T.-ambtenaren ook op 39 uur te stellen. Dan zullen duizenden hulpkrachten, die nu werkloos gemaakt worden, een volle werkweek bij de P.T.T. kunnen blijven vinden. Op de P.T.T.-begrooting voor 1932 is een post van 4 millioen gulden gereserveerd, die als winstsaldo in de Schatkist moet worden gestort. Deze vóóruit gereserveerde winstpost steunt voor zoover ons bekend, niet op eenige wette lijke verplichting. Indien de Regeering bereid kan worden ge vonden ook bij het Staatsbedrijf P.T.T. maat regelen te steunen, die er toe leiden, dat een zoo groot mogelijk aantal personén aan het werk kan blijven, dan zou reeds thans in over weging kunnen worden genomen om de voor uit gereserveerde 4 millioen gulden winst over 1932 niet aan de kas van het Staatsbedrijf P. T. T. te onttrekken. Het Bondsbestuur van de C.B.P.T.T. spreekt gaarne de verwachting uit, dat ook de Regee ring van meening zal zijn, dat in dezen tijd het recht op arbeid voor een zoo groot mogelijk aantal personen uitgaat boven een al te sterke beperking van de openstellmgsuren bij den post dienst, inkrimping, van het aantal postbestellin gen, enz. Wij verzochten ook den heer Directeur- Generaal der P.T.T. den gedachténgang te steu nen om de straks aan P.T.T.-werkloozen uit te keeren steungelden aan het Staatsbedrijf ten goede te doen komen, teneinde de tewerkstel ling van een zoo groot mogelijk aantal perso nen te kunnen handhaven. Ondergeteekenden verzoeken de Regeering dringend de in dit schrijven ontwikkelde denk beelden in ernstige overweging te willen nemen. REIZEN IN DUITSCHLAND. Het Reisbureau Lindeman bericht ons: Vanaf 1 Juni tot 15 October zullen de Duit sche spoorwegen verkrijgbaar stellen Zomer- vacantiekaarten. Deze Zomervacantiekaarten zijn uitsluitend geldig voor een heen en terugreis en geven een reductie van 20 op den normalen tariefs- prijs. Deze Zomervacantiekaarten zullen ook in Nederland bij de voornaamste reisbureaux ver krijgbaar zijn. Alvorens op reis te gaan naar Duitschland informeere men dus bij een bekend reisbureau. EEN ZWENDELZAAK. Bedrijfsleiding genoot een half millioen onrechtmatig. Zaterdag j.l. is in het Paleis van Justitie de verificatie-vergadering gehouden inzake het faillissement der N.V. „Beider Belang". Er is een zeer lichtvaardig beheer gevoerd. Het aan wezige actief verdwijnt vrijwel in het niet tegenover de vorderingen, welke in totaal ruim 2.3 millioen bedragen. Het aanwezige actief bedraagt ongeveer f 165.000. Op een vraag deelde de curator verder mede, dat het door directeuren, commissarissen en bedrijfsleider onrechtmatig genoten bedrag omstreeks f 500.000 bedraagt. Ten aanzien van den heer Bijleveld is beslag op diens pensioen gelegd. Van de andere heeren zijn gegevens verzameld. Wellicht zal een vervolging worden ingesteld. Er kan nog niet in uitzicht worden gesteld, wanneer tot het doen van een eerste uitkee- ring kan worden overgegaan. In verband met de enorme administratiekosten, welke aan het doen eener uitkeering verbonden zijn, meenen curatoren het aantal dezer uitkeertngen zoo veel mogelijk te moeten beperken. Zij zullen, indien eenigszins mogelijk, het daarheen leiden, dat met één of twee uitkeertngen kan worden volstaan. Eén en ander zal echter afhangen van den loop der renvooiprocedures en den af loop der actie tegen de gewezen directeuren, commissarissen en bedrijfsleider. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur: Prof. dr. D. de Zwaan, Hoog* leeraar te Leiden. Jeugddienst in het Jengdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Voor ouderen boven de 16 jaar. N.m. 7.30 uur Ds. W. A. Hoek, Amsterdam. Overveen. V.m. 10 uur de heer K. Koopman. Ned. Herv. Kerk Bennebroek. V.m. 10 uur Ds. Dijkman, em. pred. te Haarlem, Geref. Kerk Bloemendaal. Vm. 10 uur, n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussa&ra. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: Jac. de Graaff, Amsterdam. Ned. Herv. Kerkgenootschap, Santpoort. V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Vluchtige kennismaking". (H. 13, vs. 26). Nederl. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal. V.m. 10.30 uur, Ds. A. Klaver, Hoorn. Extra schaalccllecte voor het „Predikantsfonds- Davos", Vrijje Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. Zondag 29 Mei, 10.30 v.m.: Gezongen H. Mis, met predicatie van priester Ko Borsten. Woensdag 1 Juni, 8 uur n.m. Completen en Lof. Donderdag 2 Juni, 7.30 v.m.: Gesproken H. Mis. VROEGE SPINOZA-HERDENKING. Burgemeester De Vlugt ontvangt de Spinoza-penning. Wij lezen in „Het Volk": Amsterdam, Maandag. De vereeniging, „Het Spinozahuis" komt met de herdenking van den geboortedag van den grootsten Nederlandschen filosoof niet achter aan. Op 24 November a.s. zal het drie eeuwen geleden zijn, dat Baruch de Spinoza te Am sterdam het levenslicht aanschouwde. Hedenmorgen opende de voorzitter van „Het Spinozahuis", dr. J. D. Bierens de Haan, de jaarvergadering van de vereeniging in de Ag- nietehkapel. Na het beëindigen der huishoude lijke aangelegenheden, waarbij o.m. bleek, dat de financiën bevredigend zijn, terwijl dr. H. Wolf in de bestuurs-vacature werd gekozen, is de bijeenkomst verder aan den op handen zijnde gedenkdag gewijd. Dr. Bierens de Haan hield een rede over „De beteekenis van het menschbegrip in Spinoza's wereldleer". De mensch heeft, naar Spinoza's opvatting, een centrale plaats in de wereldorde. De wereld is niet ingericht voor den mensch, maar de mensch is ingesteld op de wereld, hij is de meest onmisbare schakel in den keten der werkelijkheid. In hem is de tweeheid der wer kelijkheid tot eenheid verzoend. Vanwege deze beteekenis van het menschenbegrip voor de wereldleer kan Spinoza zijn metafysica (leer der bovennatuurlijke dingen) ethica (zedeleer) noemen. De ervaringswetenschap laat den mensch een onderdeel zijn der wereld zonder meer. Maar niet voor Spinoza, voor hem is de mensch toonbeeld der werkelijkheid. Professor H. Brugmans sprak vervolgens over „Spinoza en Amsterdam" en wees er op, hoe Amsterdam de grootste achtergrond van het bestaan van den wijsgeer is geweest. Zoo wel door de beemgheid van zijn vroeger dog matisch milieu als uit hoofde der geestelijke wijsheid en vrije gedachte, die de burgerij in het algemeen kenmerkte. De heer W. G. van der Tak, secretaris van „Het Spinozahuis", sprak tenslotte voor „Spi noza's persoonlijkheid" en ging daarbij den invloed van zijn omgeving, zijn lichamelijke ge steldheid en zijn methode van filosofeeren na. De burgemeester van Amsterdam heeft in den loop van den ochtend den voorzitter en den secretaris der vereeniging ten stadhuize ontvangen, die hem namens him bestuur den zilveren Spinoza-penning kwamen aanbieden. De voorzijde van den penning draagt de beel tenis van den filosoof, terwijl de keerzijde het Spinozahuis te Rijnsburg laat zien. WAT NIET IEDEREEN WEET. Door het Staatsuitgeversbedrijf te Moskou zijn thans ook Goethe's werken in de Tartaarsche taal uitgegeven. Alleen reeds in de maand Maart van dit jaar werden in Duitschland door 759 debiteuren een accoord aangeboden en 975 faillissementen uit- gespoken. In het vorig jaar werden in Duitschland 29,366.802.000 sigaretten en 7.146.250.000 sigaren veraccijnsd. Men heeft thans de oudste landkaart dei- wereld gevonden ,die voor meer dan 4000 jaar vervaardigd werd. Men vond haar te Noetsi in het Irakgebied. Bij de Eskimo's is de huwelijksverbintenis een weinig formeele aangelegenheid, die alleen daar in bestaat, dat de bruid een olielamp naar de hut van den bruidegom brengt. Bij het bureau voor gevonden voorwerpen te Parijs werden verleden jaar ruim 200.000 voor werpen afgegeven, w.o. zich 30.000 parapluies bevonden. De sieraden, die door eerlijke vinders werden gedeponeerd, hadden een waarde van vijf millioen francs. Bij de Staatspandhuizen te Berlijn worden dagelijks 650 „pandjes" gemaakt. De gezamen lijke waarde daarvan is ongeveer 22 procent hooger dan b.v. in het jaar 1913. Er worden jaarlijks ruim 600.000 gramofoon- platen van Marek Weber verkocht. Als haute nouveauté der heeren-zomermode gelden dit jaar flanellen dassen in alle mogelijke patronen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 5