tinkers mik f Voldoet Uw bril niet meer l e. 6. M. 6I0RSIS l Zr. TWEEDE BU KINI LAGE MARKT NOODT TOT KOOPEN! G. v. GOV AARS Heislr.lil"" Haarlem, Tel. 13310 Nieuwe avonfure v.h. J. H. KRUL Jr. GROOT- EN KLEIN MEUBILAIR, TAPIJTEN. LINOLEUMS ETC. ETC. FA. A NT. CASSEE ?n- 0PGERICHT182° - T1lefoonn 22260 Raadpleeg de Opticien van de Kleverbrug Santpoor- terstr. 30, hoek Tetterodestr., Tel. 17100 Eigen Electr. Slijp-en Rep.-lnrichting Ruime keuze Veld-, Prisma- en Tooneel- kijkers, Barometers, Loupen etc. etc. GEMEENTERAAD. BURGERLIJKE STAND. NAAIMACHINES I. GEYLVOET. Saaistraat 37 Haarlem Telefoon 13531 Schoorsteenvegers DOKTERS JASSEN HUISVLIJT" In literscluoeiflesschen 32 ct. '/oor huishoudelijk gebru'k Breng uw vacantie in land door. Brokjes Levenswijs Een boek is een me Dc PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 116171410b. OVERVEEN OFFICIEELS OPENING PAVILJOEN „DE UITKIJK". Deze had Zaterdagmiddag plaats in tegen woordigheid van vele genoodigden. Bloemstuk ken zonder tal sierden tafels en buffet, een strikje liet zijn feestelijke klanken hooren, geuniformde bedienden met vergulden schou derpassanten, ter versterking van het corps zwartgerokte kelners, beijverden zich de thee rond te dienen. Er heerschte dan ook dadelijk een prettige stemming, en toen ieder gezeten was, nam de heer Hoffschlag het woord, heette allen hartelijk welkom en deelde mede, van den burgemeester een schriftelijk bericht van verhindering ontvangen te hebben, en dat dok wethouder Bornwater door omstandigheden verhinderd was hier tegenwoordig te zijn. In zijn, voor de vuist uitgesproken rede, schetste hij de ontwikkelingsgeschiedenis van dit thee huis, wees er op, hoe hij vijf jaar geleden in •een bescheiden gebouwtje begonnen was, en hoe B. en W. in den loop dier jaren veel kosten en moeite besteed hebben om het Park ron dom dit gebouw te verfraaien, en hij uitte er tenslotte zijn voldoening over, dat thans op dezen plek was verrezen het Paviljoen „De Uit kijk", dat tot zijn volle tevredenheid door veler samenwerking ontstaan was. Voor deze samenwerking dankt hij dan ook in de eerste plaats B. en W. en vervolgens den Gemeente architect den heer de Jong, den heer van Es, Technisch Ambtenaar Bouw- en Woningtoe zicht, de Architecten Mulder en van Asdonk, de aanneemster, de Firma Gebrs. v. Putten, hun uitvoerder den heer Juffermans, die het heele werk in zes weken tot stand gebracht had; verder bracht hij dank aan de aanwezige besturen van corporaties, waarvan hij lid was, en tenslotte ook aan alle aanwezigen voor hun zeer gewaardeerde tegenwoordigheid. De heer Adr. Cassee had de gelukkige gedachte de ge voelens der genoodigden weer te gteven. Niet als gemeenteraadslid, doch als gast, wilde hij den heer en mevrouw Hoffschlag danken voor hun vriendelijke receptie, en zijn groote vol doening uitspreken over de mooie aanwinst, die „De lUitkijk" onmiskenbaar is, ter verfraaiing en verhooging der aantrekkelijkheid onzer goede gemeente Bloemendaal. In zijn geestige toespraak maakte hij ondermeer een aardige woordspeling op een „Uitkijk" en een „Inkijk", en eindigde met een dronk in te stellen op dén heer en mevrouw Hoffschlag, (die hoewel tegen hun zin, door annexatie Haarlemmer gewor den, toch met hart en ziel Bloemendalers zijn ge bleven,) en op den groei en de bloei van dit nieuwe Paviljoen. De volgende in de rij der sprekers was de heer H. J. Keizer, secretaris van de Buurtvereen. „Ons Huis", van welke vereeniging. de gastheer het voorzitterschap bekleedt. Deze gaf van zijn gevoelens blijk op de wijze zooals hij steeds de notulen behandelt, n.l. in verzen en declameerde aldus: De traditie getrouw, Zet ik eventjes gauw M'n gelukwensch hier op het papier. Waarde Hoffschlag en vrouw Met dit prachtig gebouw In heerlijke stijl en vol sier, En het spreekt in den naam, Deze heeft reeds een faam, „De Uitkijk' is 'nnaam die hier past. Wat een ieder beseft, Is het fraais wat je treft. Je „kijkt uit" en je staat dan verrast. Het Hollandsche duin, Met z'n geel en z'n bruin, En z'n heuvels en ook met z'n dalen, Wat is Holland toch mooi, In z'n natuurlijke tooi, 'ris geen land, dat bij 'tonze kan halen. Onze vriend, den gerant Druk ik hierbij de hand. Voor 't geen hij den mensch laat aanschouwen. 'kWensch hem heel veel succes, Zoo per glas als per flesch, Dat de toeloop maar nooit mag verflauwen, 'kWensch hem heel veel bezoek, Op z'n koffie met koek, Op z'n bier, op z'n thee, limonade, Op z'n broodjes met kaas, Op biscuit, speculaas, Dat wensch ik onzen vriend en z'n gade. Maar ik spreek niet te lang, Want dan wordt ik nog bang, Dat 't gezelschap dit niet zal bevallen. Veel geluk met de zaak, Steeds het spul in den haak. Dat is hier de heilwensch van allen. Was het wonder dat het Mr. P. Tideman, bij al die blijken van verknochtheid aan ons dorp, een behoefte werd, ook te getuigen van zijn diepe gehechtheid aan Bloemendaal, en om zijn liefste wensch: Dorpsherstel, uitvoerig, en met voorbeelden toe te lichten? Daarbij deed hii de beelden van „de Leeuwenkuil", de ezel tjes van Böttger „het Pannekoekenhuisje en zooveel andere, weer voor onzen geest opnjzem Tenslotte dankte hij den heer en mevrouw H. voor hun gullen ontvangst, wenschte hun een steeds stijgend, druk bezoek, en hoopte dat dit Paviljoen „de Uitkijk", dat een geheel nieuwe blik vergunt op onze Kennemerlandsche sfeer bijeen, en in die beperkte ruimte, met geen ander uitzicht dan de onbegrensde zand zee, was het ons, als maakten wij een proef tocht mede van één of anderen oceaanstoomer. Was daar niet de Reeder, die zooeven het schip van den scheepsbouwmeester had overgenomen, de Reederijvlag had doen hijschen, nadat de volle krachtproef bewezen had, dat snelheid en vermogen ruimschoots aan het bestek be antwoordden; had hij niet allen bedankt van de ingenieurs-constructeurs tot alle werklieden der Werf, die allen samengewerkt hadden dezen mooie aanwinst der vloot te ibouwen? Waren daar niet de hofmeesters in groot tenue; klon ken daar niet de tonen der Marinekapel? Reeder Hoffschlag: Een gelukkige Vaart! VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE Dé afdeeling Haarlem dor V. D. J, V. gaf j.l. Zaterdagavond in „Rusthoek" een soifSe- dansante, die tevens als propaganda-feestavond bedoeld was. De voorzitter, de heer D. J. A. Geluk, heette allen hartelijk welkom en gaf vervolgens het woord aan Mr. Dr. A. M. Joekes, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In een uitmuntend gedocumenteerd betoog, zette deze staatsman zijn bekende ideeën omtrent Demo cratie en nationalisme uiteen, wees er op, dat wij een volledig democratisch staatsbestuur hebben, doch dat die groote verwonnen waar den moeten verdedigd worden, wees op de groote gevaren van een dictatuur, en hoe wij ons tegen revolutionaire ellende moeten ver zetten, wetende dat geweld steeds geweld zal oproepen, en dat wij op moeten komen tegen enghartig nationalisme; hij maakte het duide lijk, dat democratie geen stelsel is doch een beginsel, opkomend voor de vrijheid van den mensch. Het talrijk opgekomen publiek volgde met aandacht dezen weisprekenden redenaar en dankte hem aan het slot met een warm ap plaus. Nadat ook de voorzitter zich van dezen plicht der dankbaarheid had gekweten, werden nog eenige punten der agenda afgedaan, waaronder ook voorkwam het te brengen be zoek aan de Indische Tentoonstelling in den Haag, waarbij Mr. Joekes, die over Indische ervaring beschikt, bereidwillig het gezelschap zal rondleiden. Hiermede was het eerste deel van het programma behandeld; wij vertrou wen dat het tweede deel een niet minder aan genaam verloop heeft gehad dan het eerste, waarbij een prettige geest en hoofsche manie ren voorzaten. BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING NED. BOND VAN PART. CHAUFFEURS. Deze Bond hield j.l. ZoDdag in „Rusthoek" een buitengewone algemeene vergadering ten einde eenige, voor den Bond urgente zaken te behandelen. De bondsvoorzitter, de heer J. de Wolf, heette in zijn openingswoord den afge vaardigden van alle afdeelingen en in het bij zonder de afgevaardigden uit Groningen van harte welkom, alsmede de Tweede Kamerleden E. Kupers en Ir. Cramer, den heer Aafjes van de Ned. Unie van Chauffeurs, den heer Eize- man van de H. B. B., en den heer Noorman. De heer Wolf gaf een overzicht van den bond en memoreerde het grbote getal werk- loozen, waaraan hij een beschouwing vast knoopte over de financiën der werkloozenkas. Vervolgens wijdde hij eenige gevoelvolle woor den aan de nagedachtenis van twee overleden bondsmakkers, welke woorden door de verga dering staande werden aangehoord. De bonds- leiding had den laatsten tijd tegenwerking on dervonden van eenige leden; de voorzitter ver wachtte, dat aan deze stelselmatig gevoerde tegenleiding, door deze vergadering een af doend einde zou worden gemaakt. Een krach tig applaus was het antwoord hierop. Nadat de hierboven genoemde sprekers een begroetingswoord hadden gesproken, werd de agenda afgewerkt. Besloten werd om de weer- standskas op te heffen en het vrijgekomen ka pitaal te storten in de bondskas. Op advies van het Hoofdbestuur werd tot opheffing der gecombineerde bestuursvergaderingen besloten. Ook ging het congres accoord met het voor stel om niet tot stichting van een bondsraad over te gaan. Als tweede rechtskundig advi seur werd aangesteld Mr. Mendels, lid van de Eerste Kamer. Het punt, over te gaan tot het aanstellen van een bezoldigd bestuurder, werd zeer breed voerig besproken. Duidelijk kwam naar voren, dat de bond nu bestuurd wordt door menschen, die zich nimmer op vastgestelde tijdstippen kunnen vrijmaken, en het is alleen aan de hu maniteit van eenige patroons te danken, dat eenige conferentie's bijgewoond konden worden In de delegatie van de afdeeling Amsterdam heerschte verschil van meening, zoo-dat deze het voorstel deed, het voorstel weder ter tafel te brengen op de Algem. Vergadering, die in begin 1933 te Utrecht zal worden gehouden. Dit voorstel werd aangenomen. Na nog eenige zaken behandeld te hebben, sloot voorzitter De Wolf met een opwekkend woord deze vergadering. Eenige malen tracht ten eenige personen die het met de bondslei- ding niet eens waren, den goeden gang van zaken te verstoren; één en ander gelukte niet -door de krachtige en tactische wijze, waarop de vergadering geleid werd. Vóór de koffie tafel werd door de afgevaardigden een bezoek gebracht aan onze gemeentekweekerij. Met particuliere auto's en een groote autobus maakte men een toer door Bloemendaal, waar na de heer Van Nederhasselt de deelnemers duinen, krachtig zal meewerken, om de vesti ging van vreemdelingen, liefst ook vele Haar Temmers, in ons Bloemendaal te bevorderen. Wij bleven nog eenigen tijd in deze gezellige overnam en in de kassen rondgeleidde. Nadat de heer De Wolf den heer Van Ne derhasselt had bedankt voor zijn bereidwillig- neid, aanvaardde het gezelschap langs „Els wout" de terugreis. BRENGT U EENS EEN BEZOEK AAN ONZE WINKELS EN U ZULT VERSTELD STAAN VAN DE BILLIJKE PRIJZEN. LAAT UW WERKZAAMHEDEN DOOR IN WONERS DER GEMEENTE VERRICHTEN GREGORIAANSCHE MUZIEK. J.l. Zondag werd in de R. K. kerk van de Allerheiligste Drie-eenheid, aan den hoek Bloe- mendaalscheweg en Zomerzorglaan, de gezon gen H. Mis, die ten half elf ure aanvangt, opgeluisterd door Gregoriaansche Gezangen, welke door de leerlingen der Utrechtsche R. K. Muziekschool ten gehoore werden gebracht. Deze Muziekschool werd eenige jaren geleden door de St. Gregorius Vereeniging gesticht; zij heeft ten doel talentvolle jongemannen, na drie jaren grondige studie, met vertrouwen de taak van kerk-organist te kunnen opdra gen. De kerk was tot in de hoeken bezet en de aanwezigen, waaronder ook niet-kathólie- ken, hebben genoten van deze, vaak ontroe rende, Gregoriaansche zangen, met hun mystieke melodieën, zuiver en éénstemmig uit gevoerd door een twintigtal schoone stemmen, inéénvloeiend met de fluisteringen van het orgel. DE AUTOBUSVERBINDING HAARLEMBLOEMENDAAL OVERVEEN. Van verschillende zijd-en wordt ons gevraagd, of/en in het bevestigend geval, wanneer de tramverbinding Haarlem—Bloemendaal en Haarlem Overveen opgeheven wordt, om door verbinding met autobussen te worden vervan gen. De Directie der N.-Z. Tramw. Mij. was zoo weïwillendi ons hieromtrent mede te dieelen,' dat vooralsnog hierover niets definitiefs té zeggen valt. Zij wees er daarbij op, dat haar Maatschappij van Gedeputeerde Staten de be treffende vergunning verkregen heeft en dat de tegenpartij, w.o. de „Brockway Mij.", hier tegen in hooger beroep is gegaan. Het pa rool blijft dus: afwachten. VESTIGING KLEERMAKERIJ. Vandaag opent de heer Paul Fröhlich a&n de Korte Kleverlaan 64 een naar de eischen des tijds ingerichte Dames-, Heeren- en Uni formkleermakerij. We namen reeds een kijkje in dit nieuwe bedrijf en meenen te mogen con- istateeren, dat deze onderneming een aanwinst .-oor Bloemendaal mag genoemd worden, want de heer Fröhlich is een accuraat vakman .en de prijzen, welke berekend worden, zijn zeer laag gesteld. Wie een blik in de etalage slaat kan zich hiervan overtuigen. De ondernemer is gedurende eenige jaren werkzaam geweest als eerste coupeur bij groote bedrijven in Weenen en Berlijn. Het werk wat we te zien kregen, zag er keurig uit. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar een desbetreffende adver tentie, voorkomend in dit nummer en geven gaarne in overweging eens nader met den on dernemer kennis te maken, men zal dan tot de overtuiging komen, dat men in alle opzichten bij dezen vakman „slaagt", BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: Jhr. Pan- huijs, Joh. Verhulstweg 50, Bloemendaal, een rozenkrans; W. van Ooyen, Lage Duin en Daal- scheweg 9, (Bloemendaal, een lorgnet, een in signe en een daeiesparapluie (tompouce) Iepenlaan 8, Bloemendaal, een damesrijwiel; P. Smid, Noordlaan 19, Bloemendaal, een kraan sleutel; G. Hoffschlag, pav. Zeeweg. Overveen, een wandelstok; de Wilde, Rijperweg 4, Bloe mendaal, een mes; Nielen, Berkenlaan 3, Bloe mendaal, een riem; J. Steggink, Torbecke- straat 74, Haarlem, een sportkar; F. Klimbie, Oranje Nassaulaan 147, Overveen, een zakmes; P. van Staveren, Gasthuislaan 98, Haarlem, een damesportem-onnaieKupers, Esscheniaan 5, Bloemendaal, een schroevendraaier; Bronk- horst Kinheimweg 79, Bloemendaal, een mon tagetang; Keereweer, Kinheimweg 5, Bloemen daal, een damestaschje met inhoud;' C. Plevier, Middentuindorplaan 14, Haarlem, een zijden muts en 2 paar kindersokken; van Steenes, Dompvloedslaan 47, Overveen, een portemon- naie met inhoud; aan.-den politie post te Aer- denhout, een zeemlederen handschoen, een kin- derportemoDnaie; aan het bureau van politie Overveen, een damesportemonnaie; een grijze dames handschoen; een paarlmoer broche; een autosleuteltje; een kinder armbandje; aan den politiepost Noordzeestrand, een slinger van auto; een tweetal mantelceintuurs. INGEKOMEN PERSONEN. Opgave van 29 Juni. H. van der Berg, Dompvloedslaan 37, Over veen; Wed. H. de NijsRook, Kinheimweg 73, Bloemendaal; Th. J. M. J. Grup-ping, Pr. Hen driklaan 72, Overveen; H. de Vries, Verbin dingsweg 9b, Bloemendaal; Mej. J. S. Heijde- man, Kleverlaan 91, Bloemendaal. BLOEMENDAAL. Bevallen: A. Nieuwmeijervan Giffen, z.; J. NieuwenhuysDibibetz, d. Ondertrouwd: A. Faassen en H. A. Grund- mann; B. Meurs en M. Dalen. Getrouwd: B. Wempe en H. Ch. Th. P. de Man. Overleden: T. Giezen, 37 jaar, overleden te Haarlem; A. van der Maaren Jansen, 89 jaar, overleden te Haarlem; M. B. Proot, 72 jaar, overleden te Haarlem. Woensdagmorgen kwam de Raad bijeen onder presidium van den burgemeester Jhr. W. C. J. A. den Tex. Afwezig zijn de heeren Dr. Waal Malefijt en DeClercq. Ingekomen is een schrijven van den heer DeClercq, houdende mededeeling, dat hij wegens zijn gezondheidstoestand ontslag neemt als lid van den Raad. Besloten wordt> een schrijven te richten tot den heer DeClercq, waarin hem dank wordt ge bracht en de beste wenschen voor zijn gezond heid worden uitgesproken. De Voorzitter deelt mede, dat tot opvol ger van den heer DeClercq is benoemd de heer Jhr. G. C. Quarles van Ufford, nadat de hr. J. J. Lansdorp zijn benoeming heeft afgewezen. Nadat een Commissie, bestaande uit de heeren Kremer en Dorhout Mees de geloofsbrieven van het nieuw inkomend raadslid heeft onderzocht, en tot zijn toelating heeft geadviseerd, wordt tot deze toelating besloten en de heer Quarles van Ufford binnengeleid en na de vereischte eeden te hebben afgelegd door den voorzitter geïnstalleerd. Bij de behandeling van punt 4, vaststelling der loonregeling van tewerkgestelden, verzocht -de heer Laar aanhouüng, daar de betreffende stukken eerst gisteren ter kennis van den Raad zijn gekomen .zcodat spr. zich niet van een en ander op de hoogte heeft kunnen stellen. De heer Hogenbirk acht de stukken niet zoo ingewikkeld, dan dat de Raad ze niet zou kun nen behandelen. Besloten wordt, tot behandeling c-ver te gaan. Bij de algemeene beschouwingen informeert de heer Hogenbirk, of een werktijd van 48 uur per week, zooals de Commissie voor Sociale aangelegenheden voorstelt, zich verstaat met de werkgelegenheid, die de Gemeente biedt. Hij vreest, dat indien dit tempo wordt volgehouden, de beschikbare arbeid wel eens spoedig beëin digd zon kunnen zijn. De heer Noorman wijst er op, dat men niet uit het oog mag verliezen, dat het hier voorals nog productief werk geldt. Overigens verklaart hij, nog steeds op het standpunt te staan van het schrijven, dat in eerste instantie door de Commissie van S. A. aan den Raad is gericht. Er zijn hier zeer belangrijke werken uitgevoerd, tegen loonen, die zeker niet te hoog zijn te noemen. Wat nu het voorstel betreft. Spr. meent, dat hét noodzakelijk is, de werkloozen iedere week aan het werk te houden. Hij kan dan ook den heer Hogenbirk niet volgen, wan neer deze zou willen aansturen op een systeem waarin gedurende eenigen tijd wel, eenigen tijd niet gewerkt zou moeteu volgen. Er is hier nog werkgelegenheid voldoende, o.m. vergt de Zee weg enz. veel arbeid. Misschien zal men later zeggen, dat het tempo wat te snel is geweest, maar in ieder geval zullen op deze wijze dè werkloozen in de gemeente aan het werk wor den gehouden. Voorts wijst spr. er op, dat men in deze ge meente het euvel ondervindt van het ontbreken van een arbeidsbeurs. Spr. zou het toejuichen, indien te dezer zake stappen konden worden gedaan. Verder beveelt spr. aan, dat tewerkgestelden niet te werk mogen worden gesteld, alvorens zij gedurende de reglementaire zes weken onder steuning uit de werkloozenkassen hebben ge noten. Aanbeveling zou het verdienen, indien de commissie voor de S. A. weder functioneerde, zooals dit vroeger het geval was, waardoor zij meer contact had met de werkloozen zelf. Tenslotte betoogt spr., dat het volstrekt niet onmogelijk is, de werkloonen te handhaven op een loon van f 26.bij een werkweek van 48 uur. De heer Quarles van Ufford merkt op dat eenerzijds rekening zal moeten worden ge houden met de loonen in de bollen-cultuur en de overige vrije bedrijven. Wat het aantal werk uren per week betreft, de vrees bestaat, of de gemeente voor de toekomst wel genoeg werk heeft. Zij heeft thans zeer duurzame wegen, zoodat alleen de zorg voor voetpaden en de ge regelde uitbreiding der gemeente over blijft, Men bedenke, dat er op het oogenblik een crisis is, maar het volgend jaar zal de toestand nog wel nijpender zijn. Zal er met dat vooruitzicht dan nog zelfs hier in Bloemendaal, nog werk gelegenheid zijn? Daarom zou spr. er voor zijn, per week hoogstens 40 uur te laten werken. Wanneer 't door B. en W. voorgesteld loon van f 2122 wordt gehandhaafd, is de belooning billijk tegenover de loonen in andere bedrijven, Tenslotte informeert spr. naar de werkge legenheid in de gemeente, gedurende de aan staande 1 a 2 jaar. Wethouder Bornwater verdedigt het voor stel der Commissie voor S. A. Hij verklaart zich op de laatste vraag «-an den heer Quarles van Ufford, niet te kunnen binden, al vreest hij, dat net oogenblik wel zal kunnen aanbreken, waar op men te dien aanzien voor moeilijkheden zal komen. De heer Cassee verklaart zich principieel tegen verlaging van de Iconen der tewerkge stelden. Indien deze verlaging noodig is, dan achtte spr1. het billijk, dat thans ook de loonen der categorieën en het vaste gemeentepersoneel in discussie zouden komen. Afgescheiden daarvan is spr. echter tegen -7/.M SM:mhjrwzrvm Tel. 16012 OVERVEEN leveren wij de BESTE; In orde maken wij de slechtste voor den minsten prijs. VOOR KRIMPVRIIE ALLEEN 99 Schagchelstraat 46, Telef. 14461. verlaging van loonen, waarbij hij zich beroept op het oordeel van vooraanstaande figuren als Ford en Deterding. De vrees, dat deze crisis nog verergeren zal, deelt spr. niet. Een loon van f 26 kan men zelfs bij het lage levenspeil van tegen woordig niet te hoog noemen, gelijk trouwens in de vorige vergadering aan de hand van cij fers is betoogd. De heer S c h u 1 z zegt, dat in een dure ge meente als Bloemendaal een inkomen van f 26.— als minimum moet worden gehouden. Vergelijking met loonen in andere gemeenten gaat hier niet op en verlaging van dit bedrag, bedreigt het gezinsverband, een bedreiging die -den heer Hogenbirk, die op Christelijk stand punt staat, tot nadenken moet stemmen. Men vergelijkt het loon van tewerkgestel den met het loon in de bollenstreken. Men ver- gete niet, dat onze werkloozen nu eenmaal niet tot de categorie van bollentelers be- hooren. Ziet men echter naar de bedrijven, waaruit onze werkloozen komen, Ha-n consta teert men, dat de loonen daar hooger zijn dan de gemeente uitbetaalt aan de te werkge- stelden. Gaven de financieele omstandigheden dei- gemeente nu aanleiding tot deze inkrimping, dan zou de zaak er anders voorstaan, maar Bloemendaal heeft nog steedseen sluitende begrooting en een financieele reserve. Reeds daarom ontkent spr., dat er aanleiding -tot loonsverlaging zou zijn. Met een enkel woord betoogt hij overigens, voor dreigementen van wege regeeringsdepartementen niet bevreesd te zijn, al zou hij, evenals de heer Noorman, gaarne eens aanraking miet deze kringen heb ben gezocht. Met een 40-urige werkweek zou spr. ac coord kunnen gaan, evenwel onder voorwaar de, dat de bestaanszekerheid der betrokkenën gegarandeerd zij. De Voorzitter, op bekorting der debat ten aandringende, antwoordt den heer Noor man, dat de ambtenaar, de heer Dokter, in deze gemeente fungeert als Arbeidsbeurs; de werkloozen kunnen zich tot dezen ambtenaar wenden, Wat de druk van hoogerhand betreft, als de Minister zijn ambtenaren zou désavoueeren, dan zou spreker daar niets aan kunnen doen. Voorshands moet hij zich bepalen tot hetgeen hij in de vorige vergadering hieromtrent heeft medegedeeld. Wat de werktijden thans betreft, er Wijkt weinig animo te bestaan voor de 32-urige werk week. Spr. gelooft, dat men den werkloozen echter gelegenheid moet geven, werk te zoeken. Dat is misschien momenteel lastig, maar of dit voor de toekomst blijft gelden is de vraag. Een lastige vraag is door den heer Quarles gesteld, omtrent de werkgelegenheid in de toe komst. Oftgetwijfeld zal men in de toekomst moeten zoeken naar arbeid. Er is gewezen op de hooge huishuren. Spr. .zou zich kunnen voorstellen, dat de gemeente voorging met verlaging der huishuren en het verschaffen van goedkoope woongelegenheid. Bij de replieken verklaart de heer Hogen birk geen bezwaar te hebben tegen een loon van f 21.per week en beantwoordt overigens den heer Schulz, dat het werk, dat door de werkloozen wordt gedaan, het karakter van werkgelegenheid als steunregeling moet blijven behouden. De heer Quarles van Ufford ant woordt den heer Cassee, dat de praktijk heeft uitgewezen, dat de theorie der hooge loonen volkomen gefaald heeft. Den heer Schulz ant woordt spr., dat, zoodra zou blijken, dat het levenspeil hooger zou worden, hij onmiddeKjk bereid is mede te werken aan loonsverhoging. Overigens hoede men er zich voor, dat de ver houdingen niet geheel verdwijnen. Men ziet het thans gebeuren, dat een ondernemer f 38.-per week verdient en zijn tewerkgestelde zoon f 26. De heer Schulz ontkent, dat verlaging der loonen der tewerkgestelden verlaging der huur prijzen in de hand zou werken, hoezeer hij overigens toejuichen zou, indien de gemeente voorging om tot vermindering der huren te komen. Met den voorzitter is spr. het eens, dat ge legenheid moet worden gegeven tot werk- zoeken. Dit zou echter kunnen worden bereikt bij een werkweek van vijf dagen van 8 uur. De heer Luden zegt, dat de levensstandaard van dezen tijd even laag, zoo niet lager is dan die van 1914. Spr. vraagt zich thans af, of de thans voorgestelde loonen wel zooveel verschil len met de loonen, die destijds golden, zelfs indien men de hoogere huishuren in aanmer king neemt. De heer Noorman antwoordt den heel' Quarles van 'Ufford, dat het waar moge z$n. dat in de bloembollencultuur lager loonen wor den betaald dan f 22.doch dat aan losse arbeiders hier meer wordt betaald. De heer Prinsenburg acht een beslis sing over de vraag, of er 48 uur per week ge werkt zal worden, zeer moeilijk, aangezien er een werkplan en een financieel plan ten aan- Het is nog niet zoo lang geleden Dat het zoo'n beetje mode schee: Oim je vacantie te genieten M 't buitenland. Dus ging j'er he< Gewapend met een grooten koffer Een pet, een puntstok en een pas Je werd voor vol niet aangekekei Wanneer je hier gebleven was! Wel was de treinreis soms vervelt Een beetje al te lang van duur; Wel was door al die vreemde spi Je maag een beetje overstuur; Wel was je'moe als nooit te vor- En was je thuiskomst haast een Wat nood! Je kon nu laten hooi Je was in 't buitenland geweest! De crisistijd maakt platte beurze En tba-ns zingt men een ander lie Men komt opeens tot de erkennin, Ook Neerland is zoo leelijk niet! Om hier in vrijheid te vertoeven Is een verkwikking voor den gees 't Staat heel niet sjiek meer, om t Ik ben in 't buitenland geweest! 'tls waar, men hoeft niet ver te Een ideaal vacantie-oord, Want' in ons land is menig plekj' Dat door zijn schoon het oog bel Laat u niet leiden door vooroorde Maar rust hier uit op uw gemak, 't Heeft 't niet te onderschatten v< Je houdt je reisgeld in je zak! (Nadruk verboden) „Een krant, het is immers maai neer!", heeft een Franschman gezegd, reld zegt het heim na om het gezag te kleineeren. Inderdaad is het af en zich ervan rekenschap te geven, dat majestueuzen meervoudsvorm, waarin blad zijn oordeel uitspreekt over allerl te moeilijke zaken, zich slechts een een mensch gelijk wij, verschuilt. Wie achter de deftig gedrukte ideeri aan wij des ochtends aan het ontbij avonds na 't eten onze dagelijksoh ontleenen, den schrijver ontwaart, bei niet anders dan een bescheiden, som; legen manneke, dat achter het instr de openbare meening een even nie 33. Halverwege de straat was 'n waar een huis gebouwd moest wc zat de oude opperman Toon 'n b< rusten; z'n hoed lag naast hem. piepte ik buiten adem, en wip, wi we in den hoed. Fik, die al 'n achtergebleven was, had niet gezic gebleven waren en holde voorbij. 35. Aan den anderen kant van zat, in den tuin, Christien,, de die de familie Knakworst. Inplaats va af te halen, zooals haar opgedrag ze de krant te lezen. Met wijd o oogen en open mond las ze juist van een bankoverval met revolv chinegewerenbrrr!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 2