L. Faber Zn. C. I HM - CUISINIER liscst HÖ8MF8B11 LIPS9 KluisinricEhfing ©ra Kofferkluïs. S. A. WILSON, Tel. 22128-2231 Kleine Houtstraat 10. Haarlem 26e Jaargang. 8 Juli 1932. No. 27. ALGEMEEN WEEKBLAD voor Bloemendaal - Overveen - Aerdenhout - Bentveld - Vogelenzang Duinlustpark - Santpoort - Haarlem en Westelijk Heemstede Bureau voor Redactie, Administratie en Advertentiën Cruquiusstraat 19. Haarlem Telefoon 14743. Postgiro 191387 Bijkantoor te BloemendaalBloemendaalscheweg 42 DIRECTIE F. C. DERKS VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: Mr. P. TIDEMAN DE TWENTSCHE BANK N.V. BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSCHEWEG 147 PLAATSELIJK NIEUWS. PARK DUBN EM DAAL Opleidingsschool voor: H. B. S. Lyceum Gymnasium Kleuterklas P. RUYT Uloemeiidaalsehewefi 59-71 Tel. 22184 Kopjes en C. CASSEE Bleemsnmagaziin „BE DAHLIA" ARTISTIEK BLOEMWERK Origineele ontwerpen voor tuinaanleg. Tel 22338 BRUIDSWERK - KRANSEN W. BEUNDER. VisefihancB©! «J. BéaHira Nieuwe Hollandsche Haring. Zalm f 1.40 p. pond. F. VAN DEM STAD WILD m GEVOGELTE Uitzending van Diners aan imis" Jordensstraat 74, Haarlem, Tel. 13132 Bfoemendaalsche iWorstessorlsctiool Kinheimpark - Vijverweg Voorbereidend en lager onderwijs (aansluitende aan het middelbaar onderwijs)volgens de methode van Dr. MARIA AftONT£SSOREE. Voor een beperkt aantal leerlingen van 3-5 jaar is gelegenheid tot plaatsing in de voorbereidende afdeeling. Aanvang nieuwe cursus 6 Septemb. a.s. Gegarandeerde oplage 400b exemplaren. Het Bioemendaalsch Weekblad ADVERTENTIEN Advertentiën per regel....10.15 Vraag en aanbod, 4 regels f 0.35, bij vooruiibetaling Elke regel meer f 0.10 Advertentiën bij contract belangrijke korting ABONNEMENTEN Abonnementenprijs bij vooruitbetaling t 1.75 per half jaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn verbindend voor het loopende halfjaar. Advertenties kunnen tot uiterlijk Donder- Jags tien uur worden aangenomen. Ingezonden stukken vóór Woensdag 12 uur. Klachten over de bezorging riekte men recht streeks tot de Administratie. BIOSCOOP-AGENDA. Cinema Palace: Millionair tegen wil en dank. Rembrandt Theater: Ik heb een mensch gedood. Luxor Theater: Casanova tegen wil en dank, met Buster Keaton. CONCERT IN HET BLOEMEND. BOSCH. Op Woensdag 13 Juli e.k., geeft de Harmonie „Euphonia" van Overveen, dir. de heer J. W. Lefeber, een concert inet medewerking van het bekende Haarlemsche Dubbelmannenkwaxtet '„Inter Nes", dir. de heer Nico Hoogerwerf. On getwijfeld zal dit concert een gang naar ons schoone hosch wei de moeite loonen. ONZE HERTENKAMP. In onzen hertenkamp zijn 6 hertjes geboren. Eén er van is helaas gestorven tegelijk met de moeder. De overige sierlijke en uiterst slanke diertjes zijn kerngezond en vormen een groote aantrekkelijkheid voor de toeschouwers, die er gewoonlijk ook een behagen in vinden, de beestjes te tracteeren. Men zjj bij dit laat ste echter uiterst voorzichtig! Met den mees ten nadruk dient er op gewezen, vooral goed toe te zien, dat het brood, dat gegeven wordt, niet beschimmeld is. Nog pas onlangs stierven er in den Haarlemschen hertenkamp in één week tijds, vier herten, en het te Utrecht ge houden onderzoen oieide vast, dat het gebruik van beschimmeld- brood de doodsoorzaak was. De meeste beesten die onzen hertenkamp be volken, zijn door de gemeente ten geschenke ontvangen. Zoo zal men er drie Pauwen, 1 haan er. 2 hennen, ware prachtbeesten, kunnen opmerken, die vroeger verblijf hielden in een tuin van een villa aan de Juii anal aan. De vroe gere eigennaar bemerkte dat de vogels zich wel wat erg uithuizig betoonden, en wilde daarom de buren van hun ongewenschte visite vrijwaren. Een ander mooi cadeau bestaat uit een paar Yokahama kippen, een haan en hen, die thans hun familie met twee leden hebben uitgebreid. Deze kippen zijn nog jong, maar eenmaal goed volwassen, zal de haan een staart dragen van de respectabele lengte van 1.25 M. De hoenders dragen den naam van Indische vechtkriel, doch van een bizondere vechtlust is tot heden niets gebleken. De tuin dank t hun bezit aan den heer Hirschfeld. Zeldzaam zijn de drie witte paarlhoenders, die de gemeente Alkmaar welwillend uit haar vogelpark af stond, echter onder voorwaarde, dat zij uit sluitend in het bezit onzer gemeente moeten blijven. Die Alkmaarsche hertenkamp lijkt veel grooter dan de onze; in werkelijkheid is de grasoppervlakte slechts 248 vierkante me ters grooter dan die der onze; de vijver is echter aanmerkelijk uitgestrekter. De toeschou wers in Bloemendaal moeten toch ook eens zien of zrj onze twee jonge knotobelgansjes kunnen ontdekken. Eén ervan, de grootste, die drie weken oud is, werd door een kalkoen uitge broed; de tweede slechts één week oud en nog zeer klein, door een eend. Doch de eend heeft er den brui aan gegeven voor het jonge knobbelgansje te zorgen, en nu is het aandoenlijk, om te zien, met hoeveel zorg het oudste knotobelgansje, de kleine verlatene on der zijn hoede heeft genomen, haar dag en nacht bewaakt, en 's nachts onder htiar vee- ren neemt. De verzameling pauwen is dit jaar bizonder groot, totaal telt zij 19 stuks. De Prospectus op aanvraag bij het hoofd der school 1 kostbaarste zijn de zwartvleugelpauwen, die men per paar niet onder de f 150.— koopen kan. De hen dezer pauwensoort is niet als die der overige soorten, g'rija van kleur, doch toont een gespikkeld kleed. De prijs van een paar blauwe pauwen bedraagt c.a, f 15.die der witte o.a. f 60,f 75.Met het uit broeden der zwaneneieren is men dit jaar ge lukkiger geweest dan het vorige. 'Er zijn n.l. drie jonge zwanen geboren, verleden jaar niet één. Hierbij is oppassen de boodschap; bemerkt de oppasser, dat de eieren waarop de vrouw- tjeszwaan zit te broeden, bedorven zijn, dan ontneemt hjj haar dezen, en dit wel op het moment, dat de mannelijke zwaan niet in de buurt is, want deze zou ongetwijfeld het leven van den verzorger in gevaar brengen door zijn woede. De hen neemt wei een vreemde hou nding harer vleugels aan, en stoot eigenaardi ge jammerklachten uit, als zij ziet dat haar eieren weggenomen worden, doch ze betoont zich overigens ongevaarlijk. 'Te midden der groote vogels ziet men een schaar jonge paarlhoenders, allen nog bruin gekleurd. Die bruine kleur zullen ze spoedig afleggim, om hun blauwe glans te verkrijgen. Zooals een ouder broedsel, dat in hun buurt loopt, reeds begint te toonen. Van den heer Lilden heeft men ook een paar vogels ten geschenke bekomen, ware prachtbeesten; het zijn een paar witte sluier ganzen. Op het oogenblik zijn ze nog aan den rui; doch als eenmaal hun veereiikleed weder in orde is, zal men hun kunnen bewonderen, als zij, op het water drijvende, een wolk van het prachtigste dons schijnen uit te spreiden. Met het teelen der kwartels is men wat ongeluk kig geweest; wel werden er drie geboren, doch twee wisten te ontvluchten, hoe klein van ma zen hun afrastering ook was; de derde werd door een fazant doodgetrapt. Zoo'n kwartel legt 15 eitjes, die ze 6 weken bebroedt. Er huppelt daar in den hertenkamp een eenzaam heertje, die elks aandacht trekt. Hij is een Angora-konijn, een geschenk van Mevrouw Wijsman. Wel worden zijn haren niet netjes gekamd, als van zijn vrienden, als ze naar de tentoonstelling mogen gaan, doch hij zou daar om niet minder graag op verovering willen uitgaan; helaas een geschikte partij ontbreekt. Wie wil voor hem een bruidje zoeken? Het broeden der vogels is nu bijna afgeloopen; al leen enkele eenden vervullen nog die taak. Bij den vijver liggen eenige nestkorven, en' wij waren er juist getuige van, dat uit een zoo'n korf, een moedereend te voorpchiin kwam, met een viertal jonge eendjes, van slechts eenige uren oud; zonder aarzelen begaven allen zich te water, zwommen wat rond, pikten gretig voedsel op, kortom de jonggeborenen gedroe gen zich als volwassen eenden. Dra echter be sliste Moeder, dat de eerste loop- en zwemles lang genoeg geduurd had, keerde naar den korf terug, om na een paar uur een ander groepje te water te laten, dat eenige uren later uit het ei gekomen was, dan het eerste. Het schouwspel van dit aardige trekje uit het vo gelleven dankten wij aan de welwillendheid van den heer A. Aartsen, aan wiens zorgen deze dierenkolonie is toevertrouwd. Deze weet uit ervaring, het juiste tijdstip te bepalen, waarop zoo'n eerste groepje te water zal gaan en had daarom de goedheid ons intijds op dit komende gebeuren attent te maken. Naast den heer Aartsen, is ook de heer W. A. van Ooyen belast met de verzorging dezer le vende have, terwijl hun dienst ressorteert on der die onzer gemeente-plantsoenen en kwee- kerij, welke door zijn directeur den Heer van Nederhasselt zoo uitnemend wordt geleid. DE NIEUWE ELECTRISCHE RIJWIELEN. Eindelijk zijn ze daar, de veelbesproken-, lang beloofde-, lang verwachte- en door ont werpers goed overdachte-, nieuwe, electrisch voortbewogen rijwielen. Nu ze in de étalages van de agentschappen in alle voorname plaatsen van ons land te zien zijn, is het groote publiek thans voor het eerst in staat ze te bewonderen en te beoordeelen. Als men dan als onopgemerkt luisteraar tus- schen de toeschouwers staat, is het aardig de opmerkingen en commentaren te hooren, die er over gewisseld worden. Grappig vonden wij ook de benaming „Elek- tvekje", die wij hoorden gebruiken, een bena ming, die, gezien den laconieken aard van ons volk, om grootsehe of ingewikkelde zaken op simpele wijze te betitelen, groote kans heeft, populair te worden. De nieuwe electrische rij wielen zullen voorloopig door vijf verschillende Hollandsche fabrieken vervaardigd-, en in den handel gebracht worden; ieder naar eigen ont werp van de fabriek. Voor onze gemeente is het de welbekende firma C. van Maren, Auto- COMESTIBLES, Fi|NE VLEESCHWAREN DELICATESSEN. Heeft II onze h e e r I Ij k e al geproefd IETS FIJNS BIJ DE THEE WETTIG GEDEPONEERD en Rijwielhandel, Bloemendaalscheweg naast het postkantoor in Overveen, die als vertegen woordiger van de Burgers' Rijwielenfabriek deze rijwielen pousseert. Wij hadden het voorrecht een eerste demon stratie en proefrit bij den heer v. Maren mede te maken en moeten wij het zeggen wa ren opgetogen over deze tooverachtige wijze van rijden! Eén van de vele voordeelen toch, is de zoo eenvoudige wijze van bediening van het mechanisme; een kind kan het doen! Wat echter het wonderlijkste en meest tref fende is, dat is wel het volkomen onhoorbaar rijden. In onze gemeente, met haar gedruisoh looze, geasphalteerde wegen is, dunkt ons, met deze gedruischlooze rijwielen nu wel het hoog ste ideaal van vervoermiddel bereikt. Een voor naam punt is ook het volkomen achterwege blijven van de onaangename lucht, door ben zine veroorzaakt. Het zou ons te ver voeren, Indien wjj in technische bijzonderheden gingen treden; wij verwijzen daartoe liever naar de betreffende prospecti, welke gratis verkrijg baar zijn. Wij kunnen serieuse belangstellen den ten zeerste, aanraden, met dit nieuwe ver voermiddel kennis te maken. De heer van- Ma ren zal u met de meeste bereidwilligheid met alle gewenschte inlichtingen en uitleg ten dien ste staan. Wij twijfelen er niet aan, dat velen, eenmaal de enorme voordeelen van deze rijwie- ien gezien hebbende', tot aanschaffing zullen overgaan. OPENING GROENTEN- EN FRUIT- CENTKALE „OVERVEEN". Zaterdag a.s. wordt in het perceel Bloemen daalscheweg 303, tegenover de Belvedère in Overveen een winkel geopend in groenten en fjjne fruit. Deze winkel ziet er keurig netjes uit, is geheel naar de eischen des tijds inge richt. Zij beoogt te leveren een keur van groen ten, fruit en de allerbeste aardappelen; die in ons land verbouwd worden. Zoowel aardappe len als worteltjes worden geschild thuis be zorgd. Voor deza bezorging wordt gebruik ge maakt van speciale-, voor dit doel gebouwde auto's. Voor verdere bijzonderheden verwijzen vyij naar de in dit nummer voorkomende ad- vertenti,. Wij wenschen den vakkundigen leiders dezer Groenten- en Fruit Centrale „Overveen" veel VEREENIGING BUURTBELANG „AERDENHOUT—BENTVELD". Maandagavond j.l. hield bovenstaande vereeni- ging, onder voorzitterschap van den heer G. M. W. Margadant, een algemeene vergadering in café „Boekenroode", te Heemstede. Van het bestuur waren afwezig, met kennis geving, de heeren C. B. Posthumus Meijes' J. Meijer en Markus. De voorzitter deelde mede, door drukke werkzaamheden genoodzaakt te zijn, ontslag als zoodanig te nemen en brengt verder ter kennis aan de vergadering, dat B. en W. van Bloemendaal d.d. 14 Juni schriftelijk bericht hebben, dat men zich vooralsnog voor de gewenschte speel- en sportterreinen in Aer denhout moet bedienen van de terreinen, die er in laatstgenoemde gemeente zijn, doch dat het gemeentebestuur in deze diligent blijft. Dit ant woord, zegt de voorzitter, is treurig, doch wij zullen dus maar afwachten. Daarna volgde voorlezing van de correspon dentie, die met de gezondheidscommissie van Haai'lem gevoerd is, inzake de klachten over de vuilnisbelt, die ontstaan is aan den O. Duinweg waar diverse personen vuil storten, met als gevolg: het optreden van stank, ratten enz. Het antwoord der commissie luidde, dat de klacht gegrond was en de eigenaar verplicht is het terrein af te sluiten van den openbaren weg en er een bord op te plaatsen, aangevende dat vuil storten verbcden is, ingevolge art. enz, als wanneer de politie gerechtigd zou zijn, proces verbaal tegen eventueele overtreders op te maken. Schriftelijke verzoeken tot den eigenaar van het bewuste terrein, den heer de Zwart te Zand- voort, om dit van den openbaren weg af te sluiten, hadden tot heden geen gevolg. Daarom had men de gezondheidscommissie opnieuw aan geschreven; nu er echter weer zes weken ver- loopen zijn en er geen maatregelen zijn geno men, heeft het bestuur zich thans tot B. en W. van Bloemendaal gewend, met het verzoek hierin te willen voorzien. Hierna besprak de voorzitter de correspon- Belast zich met Begrafenissen en Crematie. Telef. Int. No. 22444 Bloemendaal Straatweg 48 Wilt U gemakkeüjkkoopen, probeert U dan onze SCHOENEN eens a MAAT- en REPARATIE-INRICHTING o Bekroond met hoogste onderscheiding. dentie die met .B en W. gevoerd is, inzake den slechten toestand der voetpaden; welke geleid heeft tot de d.d. 7 resp. 26 Mei gedane schrif telijke toezegging, dat de paden dit jaar in orde zullen gebracht worden. Het volgende punt behandelde het ingediende verzoek, van de zijde van het bestuur, om bij den „Viersprong", nabij de grens van Heem stede, een tweetal lantaarns bij te plaatsen. Daarop volgde mededeeling van het antwoord, dat ingekomen was van de directie der Amster- damsche Waterleiding, en dat kortweg luidde, dat laatstgenoemde afwijzend beschikte op het desbetreffend verzoek van het bestuur, om de terreinen der waterleiding voor bezoek open te stellen. De voorzitter besprak daama de kwestie van de drainage van Boekenroode, verder de nadee- iige invloed van gebruikte en te slappe bitumen op onze wegen en ten slotte de ingekomen klacht over schommelende voltage, welke klacht, naar hij kon verzekeren, erger lijkt han zij is, want metingen hebben uitgemaakt, dat de schommelingen liggen tusschen 120108. Ten slotte kon hij mededeelen, dat de Lyceum-kwestie thans terzijde gesteld is en dus niet door B. en W. behandeld wordt, alsmede, dat het bestuur voor de bezetting van den opengevallen voorzitterszetel, eenparig den heer Prinsen-Geerlings candidaat gesteld heef t. Alsnu kwam de verkiezing voor den nieuwen voorzitter aan de orde. De heer van Putte wenschte te weten, of het bestuur den heer Prinsen-Geerlings gepolst had over zijn even tueele benoeming en of hij genegen was deze aan te nemen. Op het bevestigend antwoord volgde de benoeming dan ook bij acclamatie. Laatstgenoemde spreker brengt dan in welge kozen' woorden hulde aan den scheidenden voorzitter, een hulde, waarmede alle aanwezigen ten volle instemden. Ook de secretaris, de heer Joh. de Graag, voelde zich gedrongen te memo- reeren, wat de heer Margadant, de mede oprichter der vereeniging, voor deze beteekend had noemde hem een snan van bijzondere ener gie, volhardingsvermogen en durf. De scheidende voorzitter, de sprekers dankend, besloot met zijn overtuiging uit te spreken, dat het de B. A. B. goed zal gaan, zoolang het bestuur „taai" blijft, en de heer De Graaf zijn secretaris. Bij punt 6 der agenda: subsidie Bloemendaal- sche Politie Sportvereeniging, wordt door den voorzitter getuigd, dat hem nooit eenige klacht over de politie onder de oogen gekomen is; daal de kas het lijden kan, stelt hij voor f 10. subsidie te verleenen, voorloopig voor 1 jaar; aldus wordt dan ook besloten. Punt 7Postbestelling op Zondag, geeft aan leiding aan één der aanwezige leden, om voor te stellen, een betaalde kracht aan te stellen, die Zondagsmorgens voor de leden, de brieven van het postkantoor haalt en aan geadresseer den thuisbezorgt op de wijze als de buurtver- eeniging in Santpoort dit met goed gevolg laat 'doen. Op voorstel van den heer van Putte zal het bestuur den leden hierover aanschrij ven. Naar aanleiding van de bezwaren, die er bfj veel forensen bestaan omtrent het late uur, half negenkwart voor negen, waarop zij hun ANNO 1861 BL.WEG 60 - BLOEMENDAAL TEL. 23280 (2 lijnen). KL. HOUTSTRAAT 1S6 - TEL. 10188 OPGERICHT 1870 Pfiiscoufani wordt op aanvrage toegezonden. eersten post ontvangen, verzocht het hestuur aan den Directeur van het postkantoor te Haarlem een vroegere route-indeeling vast te stellen; hierop ontving het de mededeeling, dat de heele postbestelling gewijzigd wordt, en dat het postkantoor Aerdenhout met drie man twee bestellingen zal uitvoeren en wel één 's morgens en één 's avonds. Het bestuur blijft daarom diligent en zal bespreking houden met den directeur alhier. Alsnu volgt er een geanimeerde bespreking over het dreigend gevaar van algeheele slui ting voor 't wandelende publiek, van Naalden- veld en Marienbosch, waaraan verschillende leden 'deelnemen. Het gevaar blijkt inderdaad niet gering; bereids zijn er hier en daar hekken geplaatst, die nu eens open, dan weder gesloten zijn bevonden, doch, geruststellend komt de heer Wezenaar verzekeren, dat de vrees van het bestuur voorbarig is, dat alleen één der geplaatste hekken gesloten is, doch de an'dere open zijn, en dat hetgeen nu afgesloten is, het toekomstige park is, dat de gemeente „zou" koopen. Verder verklaart hij categorisch dat Marienbosch niet afgesloten is. Aan deze ge- dachtenwisseling knoopt zich nu weer het wen- schelijke van openstelling der duinwaterleiding terreinen vast, en dito van „Elswout", „de mooiste wandelplaats die er is". De heer Si mons is omtrent 'de laatste mogelijkheid opti mistisch, heeft wel weer hoop, dat de familie van Vliet niet halsstarrig zal blijven, en men het in elk geval moet probeeren haar tot. toe stemming te bewegen. De voorzitter belooft voor dit laatste zijn steun, en zegt ook toe, een persoonlijke bespreking met de Directie der Waterleiding aan te vragen. Nog is het einde der agenda niet bereikt: er volgen nog uitvoerige besprekingen van ge- Het hoofd der school, Mej. A. L U Y T J E S, houdt zitting tot het geven van inlichtingen en het inschrijven van nieuwe leerlingen in het schoolgebouw, Vijverweg 27, des Dinsdags van 33^—4 uur. Overigens en na 12 Juli uitsluitend aanmelding en inlichtingen schriftelijk bij den Secretaris, Zeeweg 339, IJmuiden-Oost.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 1