AUTI-BEKLEEDER Pianolessen B. A. CASSEE A. e. G. M. GIORSiS A In. 9 r.lP Haarlem, Tel. Reparatie-jnrichting - Zadelmakerij K Nieuwe ave v.h. J. H. KRUL Jr. SLAAPKA BURGERLIJKE STAND Schoorsteenvegers NAAIMACHINES I. BEÏIÏOET. Doelstal 37 Haarlem Telefoon 13531 N. v. BEEM, - Telef. 23187 Gevestigd Korte Kleverlaan 76 BLOEMENDAAL. 'Murlijk bronwater Opwekkend en gezond PREDIKBEURTEN. Westland's I Brokjes Leve Naar Bui I PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617-1410b. OVERVEEN nationale sfeer die zij om zich heen scheppen, en de bezichtiging der moderne gebouwen en installaties, dat alles verschaft den bezoeker een der meest belangwekkende beelden van onzen modernen tijd. Vooral ook voor de jeugd, het jonge geslacht, dat onbevangen tegenover deze uiting van 's menschen kunnen staat, is een bezoek aan Schiphol een pakkend, tegelijk zeer leerzaam element. Men kan zich dan ook moeilijk een plaats indenken, die aan trekkelijker is voor het maken van een uit stapje, hetzij voor particulieren, hetzij voor vereenigingen of clubs, of voor schoolreisjes, Voor deze laatsten neme men dan den tijd voor het verblijf te Schiphol zoo ruim moge lijk, omdat de ervaring geleerd heeft, dat de schoolkinderen gaarne een langeren tijd op het vliegveld verblijven, waar zij in de frissche buitenlucht kunnen genieten op een ruime speelplaats en kunnen zien hoe de verkeers vliegtuigen van en naar de groote centra in Europa, aankomen of vertrekken. In het restaurant en de cantine der K. L. M. te Schiphol bestaat uitstekende gelegenheid om het „twaalf uurtje" of iets anders te gebrui ken. Voor scholen geldt een bizonder tarief. Voor de gelegenheidsmaaltijden van vereeni gingen of clubs is het restaurant, met zijn voortreffelijke keuken, bizonder geschikt: telefonisch is het restaurant Schiphol onder no. 25358 Amsterdam, te bereiken. Het eerste, wat de aandacht der bezoekers van Schiphol trekt is, een uitgestrekt beton nen platform, dat een oppervlakte van niet minder dan zeven hectaren beslaat en een 200 meter breede opstelplaats voor verkeersvlieg tuigen biedt. Na Berlijn heeft deze luchthaven het grootste verharde oppervlak van alle vliegterreinen in Europa. Daar om heen scha ren zich drie reusachtige vliegtuigloodsen; om een denkbeeld van de grootte dezer loodsen te geven, diene, dat de laatst gebouwde twee deuren heeft, die elk een breedte van 48 M. hebben, met een vrije hoogte van 8 M. De reuzenvogels kunnen hier dus nog gemakkelijk een onderdak vinden. In dit groote nest staan de Indië-vliegtuigen „Specht", en „Uil", „Raaf" en „Reiger" des avonds' stil naast elkaar, en als het moest zou de geheele vogel familie der Indië-vloot in deze loods kunnen worden ondergebracht. Het doet het vaderlandsch hart goed overal Fokker-vliegtuigen te zien, en te weten dat deze in 29 verschillende landen en op de ge regelde lijnen van 45 luchtverkeersmaatschap- pijen gebruikt worden. Naast genoemde loodsen springt vooral de verkeerstoren in het oog, van waaruit voor de veiligheid op het luchtvaartterrein gezorgd wordt. Hier regelt men den start voor alle vliegtuigen door middel van groote eleetrische lettersignalen en een speciale seinlamp; van hieruit wordt ook de nachtlandingsinstallatie bediend. Dit laatste geschiedt in aansluiting met de rij der lichtbakens welke de route naar Berlijn (over Ootmarsum) en naar Parijs, (over Roozendaal) voor de vliegers aangeven, van uit ons „kopje" is men vaak in de ge legenheid twee dezer routelichten te zien, en wel, die van Schiphol en van Alphen. Zoodra een vliegtuig in aankomst is, wordt van dezen toren een krachtig sirenegeluid uitgezonden; de radiomuziek die steeds haar vroolijke tonen over het terrein doet hooren, verstomt, en met duidelijke stem verkondigt een loudspeaker dat het naderend vliegtuig komt uit Praag of uit Londen, Berlijn of wat de plaats van herkomst zij. Tegelijk toont de groote, ver lichte letterbak de overeenkomende letter van dit land, en zie, daar nadert de stip aan den horizon, die rasch aangroeit tot den duide- lijken vorm der verwachte luchtvogel. De toren laat weder haar waarschuwende signa len uitzenden en de nieuw aankomende ont vangt de aanduiding van de juiste plek en de richting waarin hij landen moet. Alles gaat geregeld en vlot. En als men dan de reizigers, na een verre reis afgelegd te hebben van Praag b.v. waar zij zes en driekwart uur ge leden instapten zoo frisch en monter ziet uitstappen, als kwamen zij zoo juist van een wandelingetje of autoritje terug, dan bekruipt ons de lust ook eens te genieten van de heer lijke sensatie, die het vliegen, schenkt. Welnu, niets is gemakkelijker dan hieraan te voldoen. Voor den prijs van f 6 voert de ,,K. L. M." U reeds in rondvlucht boven Amsterdam; wilt U liever boven de Zaanstreek, IJmuiden of Zandvoort vliegen, U betaalt eenvoudig iets meer. Daar staat een gansche vloot van vlieg tuigen voor die kleine tochtjes gereed; daar zijn er voor 4, voor 815, ja zelfs tot voor 20 personen; een familie gezelschap behoeft zich dus niet te splitsen, doch gaat met zijn leden tegelijk de rondvlucht beginnen. Weet U wel, dat j.l. Zondag niet minder dan 1150 per sonen zoo'n klein luchttochtje maakten? Wij zouden nog veel aantrekkelijks over Schiphol en het vliegen kunnen vertellen, doch wij houden de verrassingen liever verzwegen, daar wij overtuigd zijn, dat U spoedig daar eens komt kijken envliegen; want U weet het: „De tijd vliegt, vliegt met Uw tijd". UIT HET POLITIERAPPORT. L.L. Donderdag slipte een auto op den Joh. Verhulstweg en beschadigde een kastanjeboom en natuurlijk kwam ook de auto er niet onbe schadigd af. Van werklieden, bezig aan den bouw der tunnel van ons station zijn 3 rijwielmerlcen ge stolen. In het huis van den heer B. aan de Dr. D. Backerlaan hebben inbrekers eenige heeren- costumes ontvreemd. Maandag j.l. hadden een drietal botsingen van fietsen plaats, die echter vrij onschuldig afliepen. Zondag, was het geweldig druk op de we gen en aan het strand. Alles is echter zonder ongevallen verloopen; alleen een bader in zee ontwrichtte zijn knieschijf en moest per atax naar Amsterdam vervoerd worden. GEVONDEN VOORWERPEN, Gevonden en terug te bekomen bij: Raven horst, iKnheimweg 69, Bloemendaal, een rijwiel- belastingmerk; Burdet, TerHoffst.weg, Over- veen, een kleip zwart hondje; Gronert, Bosch- en Duinplein 10, Bloemendaal, een verm. gouden armband; J. de Haas. Koninginneweg 55, Haar lem, een geldstuk; H. Fabel, Spaarne 92, Haar lem, een r(jwielbe!astingmerk; J. van Eerde, Nic. v. d. Laanstraat 2, Haarlem, een rijwiel belastingmerk; Heijerman, Klaverstraat 16, Haarlem, een hond (groenendaler)Hotel Zo- merzorg, Bloemendaal, een schildpad; J. Swarts, Bleekerspad 7,' Bloemendaal, een rij- wielbelastingmerk; Wentink, Tramweg 1, Aer- denhout, een zilveren colliertje; Lindeman, Korte Zijlweg 21, Overveen, een jockeypet; van Wijk's Sigarenmagazijn. Zijlweg, Overveen, een rijwielbelastingmerk; H. Bon, Sohoterveenstr. 13, Haarlem, een schildersjas en broek; Ritter, Ju'lianalaan 156, Overveen, een gouden dames armbandhorloge; W. Fonteijne, Boschlaan 35, Bloemendaal, een regenjas; Lindeman, Korte Zjjlweg 21, Overveen, een bruin hondje; Ooster hof, Alb. Thijmlaan 63, Bloemendaal, een com binatietangetje; T. Bouma, Noordlaan 27, Bloe mendaal, een groote gele hond; Bosch en Duin laan 9, Bloemendaal, een zakdoek met eenig geld; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29, Aerden- hout, een zilveren damesportemonnaie met in houd; L. Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1, Bloemendaal, een bruine damesportemonnaie M. J. Scholte, Gierstraat 59, Haarlem, een sjaal; H. M. Polak, Beughelstraat 8, Amster dam, een portemonnaie met inhoud; Houtgraaf Kleverlaan 6, Bloemendaal, een bal; aan den Politiepost te Aerdenhout: 2 nieuwe stoffers; aan den Politepost Noordzeestrand: een ring met sleutels; een zwempak, een zilveren speld, een ring met 6 sleutels, een bril met gouden montuur, een pet, 'n badschoen, een schoen, een grijze pet, een broche, een zware ceintuur, een ring met 3 sleutels, een handdoek met badgoed, een nikkelen horloge; aan het Bureau van politie te Overveen, een slinger van auto, een gedeelte van een carburateur, een kinderporte- monnaietje en een hangslootje, een sleutel no. 1007, een badpak, muts en handdoek, een sleutel, een rijwielbelastingmerk, een roode badmuts, een winkelboekje, een damesmantel met fluweelen kraag, een grijze ceintuur. INGEKOMEN PERSONEN. Opgave van 714 Juli. E. J. C. Arendsen, geb. Bakker, Prof. v. Vlo- tenweg 12, Bloemendaal; W. A. Stap, Wester laan 6, Aerdenhout; S. Pluimgraaff, Oranje- Nassaulaan 27, Overveen; J. H. Scheen, Kastan jelaan 15, Bloemendaal; A. Versteeg, Duinlust- weg 8, Overveen; H. W. P. Bos, Iepenlaan 10, Bloemendaal. UIT DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. De vergadering van Woensdag j.l. leverde eenige punten op, belangrijk genoeg om hier te vermelden. Het gemeentebestuur had besloten grond werk met toebehooren voor de nieuwe begraaf plaats in Haarlem-Noord in eigen beheer uit te voeren. Aannemers kwamen daartegen op. Eigen beheer mits zuinig beheer met beheers- contröle ligt in den geest van den tijd. Wij Bloemendaal, leggen onze wegen, niet alleen ónze wegen, niet anders aan, en voorloopig gaat 't goed. Zoodra ambtenarij er bij komt gaat 'tmis. Daarop moet gepast. De gemeente Haarlem heeft destijds als stelsel aangenomen eigen gronden in eigendom te houden en niet te verkoopen, doch alleen in erfpacht uit te geven. Men maakte Woens dag daarop ineens eene uitzondering. Wij zien daarin alleen een symptoom van geldverlegen heid. Het punt der agenda: wijziging der verorde ning op de winkelsluiting geeft ons aanleiding hier mede te deelen, dat het vonnis van den Katonrechter-plaatsvervanger Mr. J. v. d. Vegt ons onjuist gewezen schijnt. Art. 6 der Win kelsluitingswet 1930 S. 460 geeft den gemeen teraad de bevoegdheid onder goedkeuring der Kroon te bepalen dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel vóór of na 1 uur n.m. alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moeten zijn. Artikel 1 der wet begrijpt onder „winkels" ook uitdruk kelijk: ruimten waar pleegt gewerkt te worden in eene barbiers- of kappersonderneming. Deze Wet is niet minder onschendbaar dan de Ge meentewet. De journalist, die sensatie heeft verwekt door na gemeld vonnis neer te schrijven: de verordening is (dus) onverbindend, was er naast, zooals trouwens in de meeste rechtsza ken de meeste beroepsjournalisten er vast naast zijn, of eigenlijk van het Recht, hoewel het „door alle poriën de maatschappij binnen dringt" niet de geringste belangstelling heb ben. Het besluit door den Raad genomen tegen het adres van de minderheid van B. en W. in om huizen aan de Zuidzij der Anthoniestraat gerechtelijk te onteigenen maakte een vreem den indruk; er zijn daar perceelen bij waarin het bedrijf geheel vernietigd wordt, zoodat de gemeentekas, die leeg is, dit nooit zal kunnen betalen. Het betaalmiddel van vijf jaren loo- pende schuldbekentenissen waarmede de ge meente zaken heeft gedaan met de heeren Van Schie en Rietberg is voor de Rechtbank geen wettig betaalmiddel. Hoe wethouder Gerritsen tegen wethouder Slingenberg, die aan het laadje zit, dit besluit kon helpen doordrijven, is ons een raadsel. Haarlem deed beter alvorens zijn bestaande straten te verbreeden, de be staande bestratingen bereidbaar te maken. T. JAN F. VAN DANTZIG gedipl. n.t.v. oud-leerling o.a. van wijlen dirk SCHaFER bloemend.weg 98a, tel. 2201'' bloemendaal HAARLEM Complete Nleubileering 83 ZIJLSTRAAT 83 Telefoon 11307 ETALEERT HEDEN: Kaulsasisch Noten gepolitoerde uitvoering. Bestaande uit: Lits-Jumeaux, nnmn|aai f R1R 3 deuren Kast, Toilet, 2 Nachtkastjes, Tatel en 2 stoelen uUIHpiCel vllvl» ZIET DE ETALAGES! BLOEMENDAAL. Bevallen: M. M. P. J. van der St.aaij—Coelen d.; H. J. BaardaGuijt, z.; S. Boterbloem Treur, d.; H. Smid--Klöosterhuis, d.; L. G. Hoffmann—Tobi, z. Ondertrouwd: A. Greebe en J. E. G. van Hoeve; J. D. Laverman en S. H. W. Hijlkema. Getrouwd: J. W. G. Jansen en M. I. P. Eussen. A. C. van Galen en J. P. Verswijveren; C. van der Waerden en J. C. Teenstra. Overleden: S. Monden, 22 jaar, overleden te Haarlem; A. H. Bakker, 43 jaar, overleden te Haarlem; N. A. van Kessel, 68 jaar, overleden te Haarlem. ONTVANGEN BOEKEN EN TIJD SCHRIFTEN. Wij hebben i'eeds meer gelegenheid gehad te wijzen op de aan de eischen van „moderne schoonheid" beantwoordende uitgaven der N.V. Uitgevers-maatschappij Kosmos" te Am sterdam in de serie van dien naam; de uit geefster zendt ons thans: Tuinen in Holland, door Ir. j. p. Fokker, architect B. N. A. en tuinarchitect B.N.T. De bedoeling van den schrijver, die U duidelijk maakt dat uw tuin niet tot de natuur maar tot de kuituur tot de kunst behoort, is voor den tuinarchitect in uw hart en in uw hoofd de plaats te ver overen, die hem naast uw tuinman toekomt, ook al hebt ge geen groot terrein bij Uw huls ter beschikking. Ook een kleine tuin kan rust en schaduw, bloemenweelde, aardige uit zichten en doorkijkjes, lucht en beschutting, licht en geuren, luwte, terrassen en wandel paden verschaffen; hagen, snijbloemen-, krui den- en kindertuintjes zijn weer andere onder- deelen, welke evenzeer om deskudige aanleg vragen. Men denke echter niet dat het woeke ren met terrein- en plantmateriaal hier op den voorgrond staat. Ook de bezitter van grootere complexen vindt in dit fraaie werkje leering over wat wij van onzen tuin kunnen verlan gen. waarmee wij hem kunnen bebouwen, en wat bp een ander de positie is van den tuin architect. Het blijkt echter vooral duidelijk met welke geringe middelen deze kunstenaar U gelukkig kan maken. 64 scherpe, goed op genomen foto's maken het hoofdbestanddeel van het werkje uit, elk beeld wordt kritisch besproken en wie het bestudeert, wat op zich zelf reeds een genot is, leert niet alleen be staande en goed aangelegde tuinen beter waardeeren, maar begrijpt de noodzakelijk heid van architecturale voorlichting op dit gebied. Van 22 levende kunstenaars (waaronder hier welbekenden als Bleeker, Fokker zeiven, Smits, Springer en Tersteeg) is werk weer gegeven. Vooral voor onze plaatsgenooten is dit boekje, typografisch een prachtwerkje, de prijs is maar f 4.90, een kostbaar bezit. Wij geven onzen boekhandelaren in overweging er mee te werken, zij 't ook maar alleen met het prospectus. Het zal hen niet berouwen. Charles de Koster. „DE LE GENDE VAN UYLENSPIEGEL EN LAUWE GOEDZAK". Het is al vele jaren geleden, dat wij dit hoek voor het eerst besproken. Intusschen is weer een nieuw geslacht opgekomen en groeiende naar de toekomst. Dit hoek is voor vele ge slachten en voor tal van eeuwen. Voor een iongen man en een jong meisje, die over het leven en de maatschappij beginnen na te den ken is nauwelijks een schooner geschenk denk baar. Het is het heldendicht van Vrijheid en Liefde, bij uitnemendheid is het dit voor Ne- derduitschers, Nederlanders en Vlamingen; van Vrijheid als het doelwit van de geschiede nis der menscbheid, van Liefde die jongen man en jonge vrouw, die vader en kind, die mensch en land, die ziel en geloof verbindt. Kamiel Huysmans, oud-minister van België heeft verleden Zondag over dit werk en zijn schrijver een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: Huysmans begon met vast te stellen, dat de auteur van „La legende de Thyl Ulenspiegel" ofschoon hij meer heeft geschreven, slechts door zijn ééne hoofdwerk zal voortleven, het ééne hoofdwerk dat het nationale epos van de Nederlanden is en dat in de wereldliteratuur vergelijkbaar is met den Don Quichote van Cervantes. In Ulenspiegel is het tragische van het Chanson de Roland gemengd met het ken schetsende van den Reinaert. Het werk behan delt de revolutie van de zestiende eeuw, maar doelt op de negentiende en is thans nog modern en actueel, omdat het niet minder dan de hel denzang van de zelfbestemming der volken is. Ulenspiegel is naar den inhoud een volkomen Vlaamsch epos ook al is het in het Fransch geschreven. Vandaar dat de dwaling van den Belgischen minister, die het werk niet gelezen had, „omdat hij geen Nederlandsch kende" toch eigenlijk geen dwaling was. Van belang is het te weten tot welke familie Charles de Coster behoorde. In den burger lijken stand staat hij ingeschreven als 'n zoon van een vader die uit het Vlaamsche Ieperen en een moeder die uit het Waalsche Hoey kwam. Maar onderzoek en vermoedens hebben ertoe geleid, dat men groote waarde is gaan toekennen aan het feit, dat vader De Coster zaakwaarnemer was voor graaf Charles du Mercy d'Argentenau, dat hij vergezeld van zijn vrouw met dien edelman, die op zijn zes-en- twintigste gedwongen werd priester te worden, naar München reisde en dat Charles in 1827 daar geboren werd en men zei, dat mevrouw De Coster een mooie vrouw was... Het schijnt dus gewettigd om te veronder stellen, dat Charles, die niet de minste familie gelijkenis met zijn nominalen vader vertoon de, eigenlijk de zoon van den lateren aartsbis schop was! Waarschijnlijk brengen de brieven van zijn zuster, die pas in 1933 gepubliceerd mogen worden, daarover uitsluitsel. Maar al mag Charles de Coster dan niet slechts voor vijftig procent, maar voor volle honderd procent Waal zijn afkomst, hij is tegelijk honderd procent Vlaming door z(jn wil. Daarbij had de vrijmetselaar De Coster een politieke overtuiging, die men uit zijn artikelen moeten leeren ken. Met zijn gansche hart trok De Coster steeds partij voor politieke banne lingen, hij schreef artikelen over de Hongaar fiche herleving, over de Foolsche bevrijding, hij ageerde tegen de Amerikaansche slaven handelaars en tegen Napoleon de Derde. Deze laatste actie maakte hem tot Belgisch patriot: van harte riep hij: „Leve België en leve Vlaan deren!" Dan was De Coster een felle anticle- ricaal, die niet ophield de geestelijkheid, van dorpspastoors tot kardinalen en pausen toe, aan te vallen. Hij schold de liberalen reeds fraseurs en was in zijn verzet tegen Kamers en Senaat, in zpn solidariteit met de arbeiders, in zijn afkeer van geweld en oorlog een de mocraat, haast eensociaal-democraat. Heeft men aldus zijn denkbeelden schema tisch samengevat, dan moet men alle aandacht wijden aan de figuur Ulenspiegel, die geplaatst in het raam van den opstand van Nederland tegen Spanje door De Coster van een komisch type'is vervolledigd tot een mensehelijke ge stalte door er tragische trekken aan toe te voegen. Daarmee komt Ulenspiegel op één lijn te staan met Reinaert. Maar de nationalistische beperking van De Costers schepping is in den Reinaert afwezig daarom wordt eigenlijk pas Reinaert voor ons tot symbool van «Jen klassenstrijd. Reinaert strijdt tegen alle mach tigen, hij beschouwt alle bezitters als krapuul en ziet er daarom geen heen in zichzelf tot het grootste krapuul te maken. Pas Reinaert zal het werk van Tyl kunnen voltooien: deze waarheid is profetisch gezien door Charles de Coster! Groote bewondering moet men gevoelen voor het letterkundig vakmanschap, waarmee de auteur zijn figuren door contrasten (Ulen spiegel, de geest van Vlaanderen tegenover Lamme Goedzak, de maag en buik) doet leven, precies zooals een Cervantes Don Quichote en Sancho Panza tot eikaars tegenhangers maakte. Maar Ulenspiegel lacht de anderen uit, terwijl Don Quichote wordt uitgelachen. Daarnaast gebruikt De Coster de parallel methode, waardoor evenwydig aan elke verhou ding een tweede verhouding wordt naar voren geschoven: Ulenspiegel staat tegenover Lam me, maar ook tegenover Filips, Ulenspiegel is vroolijk, Filips treurig. Tyl is goed, Filips wreed, Tyl is de zonne, Filips, de nacht. Het laatste deel van het werk was in de oorspronkelijke conceptie grooter het dag boek waaruit Huysmans fragmenten publi ceerde, toont hoe de figuur van „den ziener" Tyl breeder was geteekend. De slotwaarsehu- wing van Tyl: „Strijdt niet over de Schelde", is zeker actueel, Ten slotte stond Huysmans stil bij de prach tige taal die De Coster in zijn werk geschapen heeft en die tot een unicum in de Fransche literatuur maakt. De Coster zelf wist, dat hij een groot schrij ver was en toen de roem niet terstond kwam - in België was een door en door conserva tieve burgerij toonaangevend had hij daar vrede mee. „Ik behoor tot hen, die wachten kunnen", getuigde hij enkele dagen voor zijn dood. Thans gaat langzamerhand in vervulling wat Camille Lemonnier zeide: het werk wordt een nationale bijbel. En de grootsche bouw, de heerlijke taal maken het tot een toppunt van Europeesche kunst, tot een onsterfelijk werk! Wij, die in onze jonge jaren „de Schaapher der" van Oltmans en de Vlaamsche romantiek van Van Beers verslonden en daarna de his torische romans van Van Lennep en Bosboom Toussaint, begrijpen uit het feit dat zulk een boek als deze Uylenspiegel de Bijbel is der he- dendaagsche Vrijheid en Liefde dorstende jeugd, hoeveel waardiger, hoeveel dieper en inniger, hoeveel grooter deze tijd is dan die van vijftig jaren geleden. Wie het boek koopt, koope de Vlaamsche bewerking het eerst; zij is als een tweede oor spronkelijke uitgave. Er zijn prachtige ge ïllustreerde uitgaven vain; men koope het boek gebonden. HET VEERWERK. Een nieuw maandblad voor den Nederland- schen Kino-amateur. Onder re dactie van Dick Boer, met de officieele mededeelingen der Ned. Smalfilmliga. Abonn. f 3 p. j. (be gint telkens 1 Juli.) Leden der liga en abonné's van Focus f 2 p. j. N.V. Uitgeversmij „Focus", Bloemendaal. In betrekkelijk korten tijd heeft 's menschen gave om een stilstaand levensbeeld omgekeerd vast te leggen op een gevoelige plaat en daarna in rechte rede weer te geven op papier door de ontwikkeling van machinale techniek en mensehelijke vaardigheid, de hoogte be reikt van een kunsthandwerk, en een alge meenheid van toepassing, die het kunnen foto grafeeren hijkans tot één algemeen mensehe lijke eigenschap heeft gewerkt. In de be schaafde landen kan iedereen nu lezen en Tel. 16012 OVERVEEN leveren wij de BESTE; in orde maken wTJ ds slechtste voor den minsten prijs. schrijven, straks kan iedereen wielrijden, zwem men en speechen. Bij een hoogeren vorm van beschaving zal iedereen een leesbare foto kun nen maken. Zoolang het kleuren fotografeeren nog niet tot voldoende ontwikkeling gekomen is, is het dus niet wonderlijk dat naast het fotografeeren het filmen een plaats in de alge- meene aandacht vraagt, straks misschien een vooraanstaande plaats zal innemen. De mensch- heid, nooit tevreden met de bereikte ontwik keling van denken en van doen, streeft einde loos verder in breedte en in diepte, omhoog en omlaag, de wereld steeds meer omvattend, zichzelf steeds meer verfijnend. Door de uitvinding van de smalle film (smal film) en daarbij behoorende niet al te kostbare toestellen is filmen bereikbaar geworden voor een zoo groote schare, dat het vooraanstande mannen op dit gebied nuttig scheen in De cember van het vorige jaar een Nederland- sche Smalfilmliga op te richten; hiervan ma ken de hh. Krijn, Blok, Knegt, Boer, Mol, Franken, Eulderink (het hoofdbestuur vor mend) deel uit en van hen is 't onze plaatsge noot Dick Boer, die de redactie op zich heeft genomen van bovengenoemd maandblad. De naam is ontleend aan het veerwerk in het Ki- notoestel, dat opgewonden wordt en afloopend den kinofotograaf in staat stelt het bewegende leven in opeenvolgende beelden op heeterdaad te betrappen. Het tijdschrift is keurig gedrukt. De inhoud is reeds dadelijk veelzijdig, vol afwiseling; het gaat ongetwijfeld onder de kundige leiding der uitgeversmij. „Focus" en deze redactie een beste toekomst tegmoet. Wie zich als ama teur op kinogebied beweegt, of zich in het bi zonder met de smal- of kleinfilm en de Smal filmliga interesseert zal dit tijdschrift weldra niet kunnen missen. Het eerste nr., groot 21 bladzijden op kunstdrukpapier gegven tekst in omslag en met advertentiën, bevat reeds zoo veel, dat een inhoudsopgaaf voor- of achterin ons reeds nu gemak zou hebben gegeven! Liet de redactie die opgaaf met voordacht weg om den lezer een zachten dwang op te leggen alles te lezen, dan kunnen wij dit ook toejuichen, als dan maar aan het eind van de jaargang een liefst eenigszins uitgewerkte inhoudsop gaaf verstrekt wordt. Wij wenschen Liga, Uitgeefster en redacteur veel succes. A. N. W. B.-PROPAGANDA. Voor ons liggen de nieuwe propaganda- brochures van de „A. N. W. B." Touristen- hond voor Nederland, keurig van uitvoering zooals wij dat steeds in alles van deze zoo zeer hekenden Bond gewend zijn, verlucht met een groot aantal prachtige natuurfoto's en voor zien van een opwekkend woord, om het zóo onmisbaar en nuttig werk van deze vereeni- ging te steunen. Eglise wallonne. (Ned. Herv. Kerk) (Begynhof) Dimanche 17 juillet. 10 h 30 Service présidé par Mr. Ie pasteur E. Michelin Moreau de la Haye. Collecte spéciale pour les réparations. L'Eglise est ouverte tous les jours de 10 h a 17 h, Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Overveen. V.m. 10 uur, Prof. Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam. Geref. Kerk, BloemendaaJl V.m. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. Voorbereiding H. Avondmaal. N.m. 5 uur Ds, J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerk te Santpoort. V.m. 10 uur. .Ds. Pont uit Haarlem. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, L. Bijvanck, Amersfoort. De Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Des namid dags van half 3 tot half 6, zal het H. Sacra ment worden uitgesteld. Gelegenheid tot me ditatie, ook voor belangstellenden. Woensdag 20 Juli. N.m. 8 uur, Completen en Lof. Donderdag 21 Juli. V.m. 7,30 uur, Gesproken H. Mis. Wanneer U met vacant Of wel uit potverteerei Ga dan vooral het We Met een bezoek vereen Zooals men hier aan „zi Of roomijs zit te kluive Zoo stopt daar iedereen Met heeriyk zoete drui En wat er vriend en v Niet kunnen consumeei Daar gaat men, als in Thans wpn van fabric* Geen aqua pompa met Neen, neen, van heuscl Brouwt men een wijntji Is 'tniet om van te g En zie, een nieuwe ine Verrijst daardoor al w< Men zit in 'tWestland, Niet bij de pakken nee „Geen uitvoer, daarom Niet loopen lanterfante Pers dan maar wijn ui De zoete „Alicante". De concurrentie is wel Maar 'tkan misschien Straks drinkt natuurlij] Champagne uit het We En weldra zal het waar Men gaat uitsluitend fr Met heerlijke belegen Uit Holland's eigen dr Als 'teens zóó was, da De wijnoogst niet mis. Hoog dan het glas, en Op Nederland's produ (Nadruk verl Zoodra het volop zomer gen wii naar bulten. Maaa diifc verlangen behelst? „Ii antwoordt men mij ter verl uit? Naar buiten? Waarbu Buiten is niet voor elk< De stedeling, die zijn werl de ratelende bedrijvigheid en wiens woning hoog boi nauwe straat is gelegen vair bossehen en zee. Ma eenzaam achter het ploeg veld heeft gestapt, haakt de groote stad. Voor den tegendeel van hetgeen het En toch is buiten voor 1 buiten beteekent: buiten gewone omgeving, buiten c de gezichten en stemmen, ningen zoo door en door 53. Nou, van onderen los; het was met 'nlus o bevestigd. Overgelukkig achter ons aan sleepend, dering terug, waar we begroet werden. Toen w met 'n schuifknoop in h 55. Werkelijk, de list nuten kwam de ooievas gekwaak van meneer Ploemp. Meneer Lodc maar de ooievaar, streel* stond al na enkele stapp In ademlooze spanning biezen verborgen, toe.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 2