TWEEDE BLAD KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA. Yo-Yo. Brokjes Levenswijsheid. Ontijdige waardeering. door G. Th. ROTMAN. VOOR DE VROUW. SPORT. SCHAAKRUBRIEK. Vader zat de krant te lezen; Moe ging wink'len in de stad. Tootje speelde met haar yo-yo Die ze pas gekregen had. Pa las, dat voor 't Fransche leger Een yo-yo-verbod bestond. „Ha ha ha!" zoo lachte vader, Die 't idee bespott'lijk vond. „Is een houtje met een touwtje Bü soldaten ook in tel? Waar ze zich toch zoet mee mee houden! Tc Dacht, het was maar kinderspel Tootje" riep hij tot zijn dochter, „Kom eens hier met je yo-yo! Is dat nu zoo vreeslijk moeilijk?" „Nee," zei Tootje, „kijk, t gaat zoo". En ze liet het klosje dansen Pa keek zeer geamuseerd! „Laat ik 't ook eens gaan probeeren; 'k Heb het, wed ik. zoo geleerd". Toen mamaatje twee uur later Thuis kwam met een pakjesvracht Werd zij door het huilend Tootje In de gang al opgewacht. .Lieve hemel", dacht mamaatje „Daar is wat gebeurd! O' o!" Angstig sprak zij tot de kleine: „Zeg eens waarom huil je zoo?" „Hi hi hi," zei Tootje snikkend, ,,'k Heb mij toch zoo erg verveeld, Want Papa heeft heel den middag Al met mijn yo-yo gespeeld!" (nadruk verboden) In den tijd, waarin familiebezoek nog gebrui kelijk was, gebeurde het, dat een tante bij haar getrouwde neven en nichten beurtelings kwam inwonen. De neven en nichten zelf kenden elkaar amper en hielden zoo goed als geen omgang, Niet alleen bestond daarvoor weinig aanleiding, omdat ze genoeg aan zichzelf hadden en ver van elkaar woonden, maar bovendien waren zij niet bijster op elkander gesteld. En dit, ofschoon ze eigenlijk elkaar slechts van hooren zeggen kenden. Niet, dat ze teveel kwaaa van elkaar hoorden, maar ze hoorden teveel goed. Als ze bij A. was, vertelde Tante altijd, hoe flink neef B was en welk een hartelijke vrouw hij bezat. Het huis van B. was zoo aardig gelegen en de woning met zooveel zorg ingericht. En wat waren de kinderen lief en welopgevoed! Dag aan dag zat Tante bij de A.'s de deugden en aantrekkelijkheden van de B.'s op te sommen. En omgekeerd ging het, wanneer ze bij neef B. logeerde. Dan stond haar mond niet stil over de A.'s. „Dat zou nicht A, zóó hebben gedaan", voegde ze nicht B. toe en het klonk, alsof ze hiermee bedoelde, dat nicht A. het veel beter deed dan nicht B. Zoo kregen de A.'s het land over de voortreffe lijkheden van de B.'s, die hun aldus ten voor beeld werden gesteld en de B.'s haatten die vol maakte A.'s op hun beurt. En Tante had geen vermoeden, dat zij het was, die de verwijdering tusschen haar nichten en neven op haar geweten had. Waar lag Tante's schuld? Het goede mensch hield evenveel van al haar neven en nichten en bewonderde oprecht zoowel de A.'s als de B.'s, die allebei even hartelijk voor haar waren en bij wie ze zich even thuis voelde. Maar haar waardeering uitte zich voortdurend op het verkeerde moment. Was ze bij de A.'s dan had ze heimwee naar de B.'s en logeerde ze bij de B.'s, aan konden de A.'s haar maar niet uit de gedacnten raken. Deze kwaal hebben talloozen onzer met Tante gemeen en ze weten niet, hoeveel verdriet ze zichzelf en anderen met hun eigenaardige ge woonte berokkenen. Onze waardeering komt, naar het schijnt, altijd te laat en daarmee te onpas. Eerst toen de A.'s en de B.'s elkander op Tantes begrafenis ontmoetten, ontdekten ze, hoe de vork in den steel zat. Tot nu toe hadden ze gemeend, dat Tante de andere partij boven hen bewonderde en liefhad maar thans bleek, dat ze bij de andere partij even waardeerend over de overigen had gesproken. Had ze tijdens haar leven haar waardeering maar rechtsteeks en te juister tijd aan de betrokkenen doen blijken, dan had ze allerlei onaangenaamheden voorkomen. Wij prijzen den dag van gisteren ten koste van het heden, dat wij met deze valsche vergelijking vergallen. Want deze vergelijking is valsch. Mor gen zal de oa.g van heden immers voor ons weer de dag bij uitnemendheid zijn. Wij hebben heim wee naar het huis, dat wij hebben veriaten. En eerst als wij onze nieuwe woning weer achter ons hebben gesloten, zullen wij de gerieven en aan trekkelijkheden hiervan ontdekken. Waardeering is een heerlijke gave. Toch be staat er een soort waardeering, welke inplaats van levensgenot levensverdriet veroorzaakt. Dat is de waardeering, welke niet komt op het juiste moment. De mensch, die het goede des levens weet te ontdekken, heeft in deze gave een groot voor recht ontvangen. Et straalt vreugde van hem uit en zijn omgeving is hem erkentelijk, want ieder wordt liever geprezen dan gelaakt. Maar er zijn menschen, die zichzelf en hun om geving met hun wa&raeering verzuren. Zij zitten vol waardeering, ja eigenlijk te vol. Maar deze overmaat van waardeering geldt altijd het andere. Nooit zijn zij tevreden over de plek, waar zij verkeeren, nooit dankbaar voor het oogenblik dat zij doorleven. Die tevredenheid komt straks, als ze weer elders zijn, maar dan doet zij kwaad inplaats van goed. Dan is het te laat. Alle dingen hebben hun tijd. Als de huis vrouw haar eetwaren te lang laat liggen, beder ven zij. Had men er terstond van gegeten, het was gezond en heerlijk geweest. Maar nu ver giftigt deze bedorven spijs het geheele gezin. En zoo is het met onze waardeering, die te juister tijd heilzaam werkt maar te ongelegener tijd vergiftigt. H. G. CANNEGIETER (Nadruk verboden.) HET ZELFMAKEN VAN KLEEREN. BLOUSE MET ZESBAANSROK. In langen tijd was de blouse niet zoozeer in de mode als thans het geval is. Men ziet ze van stof, flanel, flu weel en zijde dragen, al naar gelang van het doel, waarvoor ze bestemd zijn. Shantu. g leent zich goed voor school en kantoor blouses, het is sterk en laat zich goed wasschen, mits men het niet eerder strijkt, vóórdat het goed door en door droog is. Het bijpassende rokje is een zes- baans, eenigszins klokkend model, dat glad om de heupen aansluit Beide pa tronen tezamen wor den geleverd in de maten 42 tot en met 50 voor 55 cent (D 803) 13. De kapitein en de jongens konden zwem men en stonden even later nat en bemodderd weer aan den kant. Maar waar was tante Ophelia? „Daar gaat ze!" riep Koos opeens. En waarlijk, op 'n honderd meter afstand zagen ze de arme vrouw, hevig met haar armen zwaaiend, op het omgekeerde bootje weg drijven! 14. Wat te doen? Door den sterken stroom dreef het bootje veel te snel weg om het zwem mende m te halen. Wanhopig holden onze drie wereldreizigers naar de boerderij terug, die evenwel een half uur ver weg lag. En toen ze buiten adem aankwamen, hadden ze er nog niet eens een telefoon ook. 15. En het leelijkste was, toen ze aan den waterkant terugkwamen, was er noch van tante Ophelia, "och van het bootje een sikkepit meer te zien. Hevig ontzet renden ze naar de stad, en toen ze daar eindelijk na een uur aankwa men, liepen ze regelrecht naar den commissaris van politie. 16. „Nee maar, dat is ijselijlt, wat U daar vertelt"! riep de commissaris uit, en 'n half uur later was alles in de weer. Er werd overal ge dregd, de politie zocht met bootjes heel den vliet af Tantes signalement werd per radio uitgeroepen: paarse neus, wratje op de linker wang, haar van achteren in 'n knotje ach, Ophelia was en bleef weg! SPEELPAKJE (1—4 jaar). Bij het zien van bijgaand model voor een kinderspeelpakje zullen zeker wel vele moeders aan het werk willen gaan om zoo'n prac- tisch kleedingstuk voor de kleine broer of zus te maken. Het meest geschikt lijkt ons effen of ge werkt flanel, dat niet alleen warm, maar tevens goed wasch- baar is. Het model bestaat uit voorzijde, rug, ach terzijde broekje, waar aan de ceintuur gezet wordt, die vóór dicht geknoopt wordt, mou wen, manchetjes, kraag en zakjes. De sluiting is aan de rugzijde met knoop en knoopsgaten, terwijl het broekje op het rugpand wordt op geknoopt m sn-ri Patronen verkrijg- (D 804). baar voor 50 cent. VOOR ONZE LEZERESSEN! Duidelijke patronen voor het zelf maken van dit model worden U tegen kostprijs toegezonden na overschrijving van 58 ct. op postrek. 62626 van den Modedienst te den Haag, of na inzen ding van dit bedrag in postzegels of per post wissel aan de mode-redactrice van dit blad. Roe lofsstraat 109. den Haag. Juiste maat en nummer dient men op te geven. D2 VOETBAL. blijken, dat dit de beslissing van den wedstrijü zou zijn. H.F.C., dat geweldig bofte door de onver wachte nederlaag van D.W.S., deed zelf minder goed, en wist het tegen Alphen niet verder te brengen dan een puntloos gelijk spel. De Alphe- naren bleken beter te kunnen voetballen, dan nade resultaten van hun optreden in de tweede klas algemeen gedacht werd. Tot overmaat van ramp had de H.F.C.-voorhoede een off-day. Zij liep geregeld in de huitenspelval, die de Alphen- verdediger opzette. Was de aanval der gasten meer schotvaardig geweest, dan zou H.F.C. zelfs haar eerste nederlaag geboekt hebben. Baarn ontving wederom het zoet der over winning en verloor met 53 van Hercules. Het was een weinig aantrekkelijke ontmoeting, waarin het spel van beide partijen zich zelden hoven het middelmatige verhief. Reeds na vijf minuten had Hercules succes door haar middenvoor Schouten, maar drie mi nuten later Is de stand al gelijk, als de Baarn- reehtsbinnen een hard, laag schot lost, waar Balt tevergeefs naar grijpt, want Buitenweg maakt er 21 van, echter voor het rustsignaal heeft Baarn met 32 de leiding. In de tweede helft wordt het een doelloos heen en weer trappen. Komen de respectieve voorhoeden voor doel, dan henut Hercules beter de kansen en weet door Buitenweg, de Zeeuw en Schouten, de stand tot 53 op te voeren. Voor Baarn gaat het er intusschen donker ui- zien. Uit vier wedstrijden, waarvan drie op eigen terrein slechts één punt te fubriceeren, terwijl het doelgemiddelde 823 verre van fraai is. Spartaan, tot Zondag ongeslagen, moest de vlag strijken voor B.F.C. en kon haar eerste nederlaag noteeren. Eerst wogen beide partijen vrijwel tegen elkaar op. Het duurde geruimen tijd voor er gedoelpunt werd. B.F.C. was de ge lukkige, door toedoen van Reijgersberg, na mooi doorgeven van Boerhout. Vrij spoedig na de hervatting gelukt het Boerhout, de midden voor der Bussumers en een harer beste spelers er 20 van te maken. Dan is het de beurt der bezoekers, die bij een scrimmage voor het Bus- sumer doel een tegenpunt scoren. Er komt nu spanning in, maar 15 minuten vóór het einde is het weer Boerhout die Oerlemans passeert en de overwinning van B. F. C. tot een feit maakt. Velox ontving A. F. C., en hoewel de Am sterdammers goed partij hebben gegeven, wer den zij toch, hoofdzakelijk door de schotloos heid hunner voorhoede met groote cijfers ge klopt. Bij Veiox vlotte het veel beter, en het had met rust al een 20 voorsprong door Lith Jr. en Smit. Na de thee had uitstekend samenspel tus schen de gebroeders Lith een derde doelpunt tot gevolg. Later voegden de Jongste Lith en Hettinga er nog twee goals aan toe, zoodat het einde kwam met een 50 overwinning der Utrechtenaren, die mede profiteerde van het falen van D. W. S. De stand is thans. Oplossingen, "„ijdragen enz. te richten aan den Schaakredacteur, Cruquiusstraat 19, Haarlem. PROBLEEM No. 361. J. W. Ie C o m t e (1843—1923). H. F. C. 4 2 2 0 6 11—2 Velox 4 3 0 1 6 16—6 D. W. S. 4 2 1 1 5 13—4 Hercules 4 2 1 1 5 10—7 B. F. C. 4 2 1 1 5 9—8 Spartaan 4 I 2 1 4 6—7 Bloemendaal 4 1 1 2 3 7—11 A. F. a 4 1 1 2 3 8—131 Alphen 4 0 2 2 2 8—14! Baarn 4 0 1 3 1 8—23! Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Ke8, Dh3, Pe6, Pf5, d2. Zwart: Ke4, Lf8, Pbl, b2, e5, e7, g5. PARTIJ No. 159. Dertiende matchpartg, gespeeld te Karlsbad 16 Augustus 1932. Wit: Zwart: S. Flohr Dr. M. Euwe (Praag). Amsterdam GEWEIGERD DAME-GAMBIET. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2—c4 e7—e6 3. Pbl—c3 Lf8b4 4. Ddl—c2 d7—d5 5. c4Xd5 e6 X <15 6. Lelg5 ii7h6 7. Lg5Xf6 Dd8xf6 8. a2a3 Lb4xc3f 9. Dc2 X c3 0—0 10. e2e3 c7—c6 11. Pgl—f3 Lc8—f5 12. Lfl—d3 In de le matchpartij EuweCapablanca (1931) speelde deze hier Lfle2, waarmede hij echter geen voordeel kon behalen. Overigens was in die partij 7. Dd6 in De uitslagen der j.l. Zondag gespeelde wed' strijden zijn: D.W.S.-BMemendaal 01 H.F.C.—Alphen 0—0 BaarnHercules 35 B.F.C.Spartaan 31 Velox—A.F.C. 5—0 De even onverwachte als fraaie overwinning, welke Bloemendaal op D.W.V. bevocht, heeft voor de zooveelste maal bewezen, hoe onbe' rekenbaar de voetbalsport is, want zelfs de meest verstokte Bloemendaal-chauvinist zal zijn club geen enkele kans gegeven hebben tegen het sterke D.W.S. op zijn door regen doorweekt en glibberig terrein, waarop de Amsterdam mers in de laatste jaren zeer zelden geslagen waren. Dat de witten niettemin dit bravourstuk vol brachten is te danken aan het geweldig zwoe gen der geheele ploeg, maar vooral aan de phenomenale wijze waarop Huisman zijn doel verdedigd heeft. Werden de D.W.S.ers de vorige week schier tot wanhoop gebracht door van der Meulen, nu kregen zij een keeper tegenover zich, die de groote Géjus haast nog overtrof. Op miraculeuze manier hield Wim er schijn baar onhoudbare ballen uit. En hij deed dit zó rustig, zóó zeker, zóó masief. dat de ovaties Koper (H. F. C.) en de felicitaties die hij na afloop van vriend en vijand in ontvangst mocht nemen, wèl ver diend waren. Schitterend heeft Huisman zich dus gereha biliteerd na de eerste wedstrijden, waarin hij minder gelukkig was. En dit doet ons inder daad genoegen. Maar ook den anderen spelers mag een woord van lof niet onthouden worden voor hun enthousiasme, waardoor D.W.S. van de wijs werd gebracht, en hun gewone spel niet tot ontwikkeling konden brengen. Steeds waren de Bloemendalers iets eerder bij den bal en als een der verdedigers het niet afkon, kreeg hij onmiddellijk hulp. De hinnenspelers Parson en de Bock snelden altijd weer de verdediging te hulp. Immer bezorgde van Es al een zeer on- pleizierigen middag. Bakker en Jonkergouw waren een onoverkomelijk struikelblok voor de D.W.S.-aanval, die bovendien nog de groote fout maakte in het korte spel te volharden. Last not least miste de DWS-linksbinnen vijf minuten voor tijd een penajty. Aangenaam was de houding van de gast- heeren na afloop, toen ze Bloemendaal met de overwinning kwamen gelukwenschen. Deze overwinning is van onschatbare waarde, immers ze kon het geschokte zelfvertrouwen herstellen en het moreel van het elftal daarop ten goede beïnvloeden. Vermelden wij ten slotte, dat direct na den aftrap Strik met een geweldig schot doel puntte, Jammer dat deze goal werd geannu leerd, omdat den bal „achter" was geweest. Na ongeveer acht minuten nam Parson een van zijn bekende corners. De in den doelmond neer vallende bal werd door Frans Bakker heel han dig achter Huntelaar gedeponeerd. Later zou j Zondag a.s. staat het competitierad stil. Het' Nederlandsch elftal gaat naar Brussel en zat; trachten de Belgen er onder te houden. Het Haarlemsch elftal krijgt tegenbezoek van het elftal der Entente Brabangonne, waar van in Brussel met 31 gewonnen werd. De j houden, daar Zwart h5h4 dreigt. plaats van k6 geschied. 12. Pb8—d7 13. 0—0 Lf5e4 14. Pf3d2 Df6e7 15. Tfl—el Le4xd3 16. Dc2Xd3 f7—f5 17. Tal—cl Pd7—f6 18. Pd2—f3 Een groote fout zou zijn Df5:, wegens Pe4! 18. Pf6e4 19. Pf3—e5 Tf8—f6 20. f2—f3 Pe4d6 21. Tel—c2 Iets beter was Te2. Het onderscheid is dit, dat Wit nu van Pf7; 22. f4, Pd6 niet g4 kan spelen, daar na fg424. Pg4:, Tf4: volgt (Tel is niet gedekt). 21. Pd6—f7 22. Dd3c3 Tf6—e6 23. f3—f4 g5 24. Tel—fl g5g4 25. Tfl—cl Pf7d6 26. Dc3el Kg8—g7 27. h2—h3 h6—h5 28. g2—g3 Ta8—h8 29. h3—h4 Wit kan de spanning op g4 niet langer vast- Belgische Brabanders komen met een sterk ge wijzigd en veel krachtiger elftal naar de Spaar- j nestad, maar ook ons elftal heeft een andera' samenstelling dan dat, waarmede wij in Februari over de grens trokken. Het kan dus een spannende strijd worden, die zeker veel pu bliek zal trekken, gezien het feit, dat er verder niets te doen is, en mede in verband met de prachtige resultaten, die de vertegenwoordigers van ons district in den laasten tijd boekten. Het Haarlemsch elftal is als volgt samen gesteld: v. d. Wint Haak v. d. Griendt R. Jongeneel Dinkla Vreeken Michel De Bock Verkerk Perucal Kammeijer Het spelen van Dinkla is onzeker. Is de Edo'er verhinderd, dan wordt hij vervangen door C. Oldenburg. Zoo juist vernemen wij, dat Verkerk als reserve het Nederlandsch elftal gaat vergezel- en. Diens plaats wordt nu ingenomen door Voor de lagere Bloemendaal-elftallen spelen alleen het 2e en 3e respectievelijk tegen R.C.H 4 en Kinheim 6, heide thans om 10 uur, ter wijl de volgende adspiranten-elftallen op Za terdagmiddag in 't veld komen: R.C.H. aBloemendaal a 3.30 uur Haarlem bBloemendaal b 3.30 uur Bloemendaal cEdo c 3.30 uur Bloemendaal dEdo d 2 uur KORFBAL, Zondag j.l. zijn door den regen alle wedstrijien gestaakt of afgelast, uitgezonderd die van Zilver meeuwen IIS.V. III, welke in gelijk spel 22 eindigde. Zondag a.s. zijn de reserves van de ex le klas- ser Hercules uit Amsterdam de gasten van Sport Vereent 1. Hercules II is een sterke, vlugge ploeg, welke den gastheeren de handen vol zullen geven. Alleen door dezelfde speelkracht als tegen D. E. D. kunnen de punten in Bloemendaal blijven. Minstens 1 punt moet toch op hen gewonnen worden, daar ze op hun kleine grint-terrein in de hoofdstad, n.l. het achterveld op het Park- schouwburgterrem zeer moeilijk te overwinnen tegenstanders zijn. Het tweede twaalftal gaat des morgens om 10 uur naar het nog ongeslagen S.S.H. te IJmuiden. De Hoogoven-menschen hebben een sterk, forsch spelend 12-tal, die in eigen huis heel wat mans zijn. Het derde speelt om 2 uur tegen D.W.S. te Halfweg: alleen door betere techniek kan hier iets gewonnen worden, want de menschen uit 29. 30. 31. 32. 33. 34. Th8—e8 De7d8 Dd8—b6 Db6—b5 Pd6c4 Pc4—d6 Kgl—g2 Del-c3 Dc3d3 Dd3—dl Ddl'd3 Remise. Het tikje vqordeel der witte stelling kan niet uitgebuit worden, want de voorgenomen door braak b2b4n5 kan niet worden uitgevoerd. OPLOSSING PROBLEEM No. 358. (S. S. Lecomann), Stand der stukken: Wit: Kb7, Da6, Te3, Tg2, Pe2, c5. Zwart: Kf5, La2, Ld2, Ph2, c3, d5, e5, f6. 1. Tg2g7. (dreigt 2. De6f, 3. Pd4 mat), 'd5d4; 2. Da6 d3-j-, onv.; 3. Pe2f4 of 3. Dd3X e4 mat. Ld2xe3; 2. Pe2g3f, enz. Ph2—f3; 2. Te3Xf3f, enz. e5e4; 2. Da6—d6, enz. Goede oplossingen van Probleem No. 356, als nog ontvangen van: H. de Ruijter, te Bloemendaal; H. W. v. Dort, te Haarlem. CORRESPONDENTIE. Bloemendaal H. de R. en Haarlem H. W. v. D. In Probleem No. 357 faalt 1. Dh5—f3 na 1 Lbl—e4! Halfweg spelen geen salon-korfbal! Het vierde is vrij. S. V. V bezoekt om 2 uur De Thorn H, de reserves van de nieuw opgerichte club in Santpoort (dorp). Last not least spelen de adspiranten Zaterdag him eersten competitiewedstrijd tegen de adspi ranten van de nieuwe club van de speeltuin bewoners in Haarlem (N.), genaamd „Meerlen- boseh". Hoewel S. V. dit jaar een ze-er jong ad- spiranten-twaialftal bezit, zullen zij den eersten wedstrijd wel weten te winnen. JAPAN'S EINDE. De Engelsche geoloog dr. L. F. Noble, voorspelt het Japansehe eilandenrijk een droevig lot. Hij beweert n.l. dat Japan, op zijn langst honderd duizend jaar, in die Tuscarara-diepte zal verdwe nen zijn. Door verschillende aardbevingen zal deze verzinking der eilanden plaats hebben. Bij de laatste aardbeving zonk de bodem der Sagani-Baai van Yokohama van een diepte van 200 voet tot een van 1000 voet, en nog zoo'n aardbeving zou een totale verzinking van het land ten gevolge hebben, en nog slechts de top van de* Foedjijama zou boven het water uit steken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 3