TOONEEL. INGEZONDEN STUKKEN, VAN OVERAL. SPORT. PREDIKBEURTEN MASKER EN MENSCH, Satiriek spel ir. 3 bedrijven door Luigi Chiarelli. Vertaald door "Marie Holtrop; regie van dr. IIja Moty- lew. Het Schouwtooneel. Stads schouwburg. Vrijdag 14 October. Ais het scherm opgaat zien wij een alleraar digst door W. A. de Maaré vervaardigd décor, een hal of feestzaal bij Mario Grazia (Jaap van der Poll) wiens huis voor iedereen open staat, ook voor den advocaat Franco Spina (Willem de Vries), die op de vrouw van Gra-. zia, Savina (Marie Holtrop) tè veel indruk heeft gemaakt. Links op het tooneel zit de bankier Zanotti (Ezerman) een oudere heer, wiens veel jongere vrouw Nina (Jettie van DijkRiecker) tè zeer gecharmeerd is van den beeldhouwer Alamari (Folkert Kramer), een zeer wereldsch aangedaan man. die van deze bewondering gedurende 1% bedrijf tè veel ge diend is. Er komen nog meer mannen en vrouwen in het stuk voor die tè zijn, geen hunner houdt zich aan den regel dat wettige verbintenissen of verloving zekere terughou ding ten opzichte van anderen met zich bren gen. Willem Kloos heeft eens geschreven: de menschen wriemelen als bacteriën door elkaar. Daar heeft dit iets van. Deze bacteriën zijn overigens rondom hun natuurlijken staat zeer fraai en zelfs met smaak, zij 't ook mondain, gekleed, behalve Emile van Stuwe die er als Pucci, een door al dat gedoe los daar heen loopend jongmensch uitzag, (misschien opzet telijk) als een onverschillige bokser in Zon- dagskleeren. De fraaiheid, de goede smaak en de mondainiteit en de daarmede overeenstem mende gesprekken zijn dan de maskers waar achter deze zgn. menschen uitleven hunne uiterst primitieve instincten of hartstochten. Voor Mario Grazia inet zijne vrouw en Ezer man tot de hoofdpersonen behoorende, geldt echter iets bijzonders. Ook hij leeft achter een masker, n.l. dat van een in het oog der we reld, die laf is, ruw, flink en dus bewonde renswaardig „man". In wezen is hij een meng sel van een beetje normale goedheid en een grootere, een zeer groote dossis van angst om wat „de menschen" van hem zullen zeggen. Wanneer hij tot de voor zijn goeden naam ge vaarlijke ontdekking komt, dat zijn vrouw hem met een ander bedriegt, hii weet niet wie, dwingt hij haar heen te gaan uit Italië en zich onder een schuilnaam in een ander land te vestigen §n geeft aan zijn omgeving van mas kers vöör zijn ontrouwe gade in het meer, waaraan hij woont, een eeuwige begrafenis te hebben bezorgd. Dat vinden de maskers fa meus, want Grazia's stelregel was altijd ge weest: de flinke man van een ontrouwe gade (we zijn in Italië, het land der grootdoenerij) doodt haar. Spina de advocaat zal hem ver dedigen. Deze legitimistlsche schurk is juist tie verleider van Mevrouw Grazia, maar Gra zia weet dat niet. Buiten de tooneelzaal om (daarbinnen zou 't niet gegaan zijn) wordt Grazia vrijgesproken en alle bacteriën sturen bloemen en andere huldebetuigingen, twee manden met brieven komen binnen, waaronder minnebrieven, maar als in het meer het onher kenbare lijk gevonden wordt van, ja van wie... waarin men waant een vrouw, wijlen Savina de vrouw Grazia te herkennen en het geweten van advocaat Spina hem noopt aan Grazia zijn misstap met haar te bekennen, splijt het masker den „flinken" Grazia vaneen en ziet hij het gewriemel zijner geachte medemen- schen met een ander oog aan, maar zelf raakt hij uit zijn quasi-cvenwicht van aangewende flinkheid. Terwijl de bacteriën af- en aanloo- pen van en naar de sterfkamer komt tot over maat van vernietiging van Grazia's masker Savina zijne vrouw onverwacht terug; terwijl alles bezig is haar eene begrafenisplechtig heid te bezorgen, zooals die in het mondaine leven behoort te zijn, verschijnt zij in leven den lijve op het tooneel. Het einde is, dat man en vrouw maskerloos elkaar terugvinden en samen van doorgaan nadat enkele maskers voor deze verrassing zijn gesteld (waarom niet allen?) waarop elk hunner anders rea geert. Zoo stijgen deze weer mensch geworden maskers uit de quasi-pikante, inderdaad slij merige omgeving van zoogenaamde mensehen op naar de stratosfeer van een gewoon beta melijk leven. Prof. Picquart. die hun dit mid del aan de hand doet, is de eenige volledige mensch in dit stuk het is de reeds genoemde eenigszins oudere bankier Zanotti. Deze, door Ezerman op voortreffelëke wiize uitgebeeiden figuur vervult in dit stuk de rol van het koor in de antieke tragedie: terwijl de ondeugd en de onzin gespeeld wordt, terwijl de maskers elkander toelachen of afsnauwen Is hii het die steeds ziet al het primitieve en minderwaar dige wat zich daarachter verbergt en in ziin gesprekken met dezen en genen, in zijn stille spel, in ziin raadgevingen en waarschuwingen vertegenwoordigt hi1 menschelijke bezonnen heid en wereldwrisheid in eenen en geeft aldus in zïine tegenstelling met de wereldsche stum perigheid der geheele omgeving de norm der menscheliikheid aan, waardoor het andere des te helderder en voor wie mèt hem nadenkt, des te zieliger uitkomt. De schrijver Chiarelli is een voorlooper van Pirandello, hii is eenvoudiger, begrijpelijker dan deze. Het vrii goed opgekomen publiek werd dan ook zonder dat het veel hoofdbrekens ten koste behoefde te leggen, wat bii Pirandello wèl eens noodig is, doorloopend gepakt: het was zeer vol daan. Van Staalduijnen moest een verambtelijk- te ziel voorstellen; die masker paste hem uit stekend Het dienstpersoneel hield zich misschien wat te veel op den achtergrond wat betreft het ten toonstellen van zijn gebruikelijk masker van onderdanigheid voor het oog en van révolte ach ter den rug zijner meesters, maar de schrijver had dienaangaande misschien onvoldoende aan- wijzigingen gegeven. Deze avond was wat men zou kunnen noemen een avond van Ezerman. De rol van den advocaat was te gemeen cm overtuigend te worden uitgebeeld zelfs een echt advocaat zou (stel u voor in zijn pleidooi voor Grazia had de man allerlei gemeenheden aan gewreven aan de afgedwaalde hem zoo bewon derende Savina!) zelfs een echt advocaat, had hij die rol moeten spelen, zou ze niet aanneme lijk hebben kunnen maken. Of zouden er in Italië ook zulke slechtaards onder de advocaten bestaan? Het Is daar in Italië toch maar een echt rommeltje, neen, dan gelukkig Nederland! Jacob Joshny redivivus Der blaue Vogel. Zaterdag en Zondag 15 en 16 October 1932 in den Stads schouwburg te Haarlem. Jushny is een man van beteekenis. Hij be- heerscht de kunst van het z.g.n. kleine too neel, hij wendt zich daarmee tot een klein eenigszins verfijnd publiek. Liefde en politieke zin, zooals ze in individueele personen ieven, hebben voor hem bizondere aantrekkings kracht. In het erotische heeft Jushny zich ge ïnspireerd op de geraffineerde vormen van de Russische vóór-revolutionnaire Czaristische periode. Zijn troep bestaat uit emigré's, die gelooven dat de verandering van de firmanaam Czarisme in Leninisme geen vooruitgang in de zaken der firma beteekent. Ook aan het alge meen menschelijke is deïe kunst op deze wijze verbonden, want het erotische is algemeen menschelijk en is ook in emigré's en vóór- revolutionnaire costuums algemeen mensche lijk zonder meer, daarbij van die bizondere be koring. welke van voorbijgegane tijdperken uit gaat: Maar Jushny's kunst is ook sociaal. Zie en hoor zijn Wolga-lied, zijn Leierkasten. De geweldige kracht, die de touwtrekkende zwak kelingen in het Wolgalied ontplooien gaat door merg en been, ook hem die nimmer de Wolga, of Rusland's steppen of tot volkomen slaafsch leven gedoemde menscbenzielen heeft gezien. En de Leierkasten. Heine, Baudelaire en de fijnste fransche sociaal-caricaturisten konden aan deze tekst en uitbeelding van dit tragï-cpmisch gegeven hebben medegewerkt. Jushny heeft ons de kleine inzinking welke ziin kunst eenige jaren geleden scheen te ondergaan, geheel doen vergeten. Frfseh als de morgenstond is hij als opnieuw opgestaan. Ge tuigenis legt hiervan af ds intense bewonde ring voor zijne kunst, ons aan den dag gelegd door vrienden, die hem ditmaal voor het eerst zagen. Jushny's kracht ligt voor ons in" zijne Russische romantiek; in zjine uitbeelding van Petersburg voor 100 jaar, in zijn voor-oorlog- sche tafereelen uit het Russische volksleven, niet in vernuftige aankleeding van bizarrerieëp als Tlck-tack (de klokkemvinkel) of de glosse op de natte drooglegging van Amerika of de gehur-wniseerde muziekinstrumenten; dat on zinnige kan ieder revuedirecteur hem nadoen. Het andere van hem is onnavolgbaar. Tever geefs heeft de Cbauve-Sourïs navolging be proefd. Maar volstrekt onnavolgbaar, Immers volmaakt ls onze vriend in het genre Dubbel- mannen'rwartet. Misschien ligt bier voor Jushny nog een nieuwe toekomst geborgen als eenmaal en die tijd is uit den aard der zaak niet ver meer. de belangstelling voor oud-Rus sische toestanden, en costuums verflauwt. Gro tesk, geweldig van volstrekt lachwekkende kracht is deze dubbel kwartettige plastische en muzikale weergave van alles wat wij menschen aan quasi-ernst en echte onbeholpenheid aan ons hebben. Wie Der Wane Vogel nog elders kan gaan zien, snelle er heen. Een hartelijk gemeend tot weerziens in het komende jaar! Afzonderlijke vermelding verdienen de pianist en muzikale leider Gogotzky en de ras-violiste, een Hongaarsche? vier naam wij niet op bet programma vermeld vonden. Het was als een sympathiek symbool van ons aller bewonde ring en genegenheid van haar spel, dat de directeur van den Schouwburg, de heer van Hees, na haar soiospel over de balustrade van het orkest heen deze jonge vrouw ohder dave rend applaus van het publiek de hand drukte. T. Van een occasional muzikale verslaggeefster ontvingen wij een bespreking van Figaro's Hochzeit, gisteravond door de Milnchener Opera in den Stadsschouwburg gegeven. Onzen lezers verzoeken wij om begrijpelijke redenen (ons bl&l wordt Donderdagavond en Vrijdag ochtend-vroeg gedrukt) dat verslag op te slaan in ons volgend nummer. Het reeds eenmaal als z.g.n. Volksvoor stelling in een uitverkochten Stadsschouwburg gegane oorspronkelijke Nederlandsche blijspel van den tooneelspeler en -schrijver Jaap van der Poll: „De Doofpot" gaat morgen Zaterdag avond weer. Men zal goed doen zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Mevr. Esther de Boer-van Rijk moet oer-komisch zijn in de hoofdrol, die eener als gedroogde en gemalen mosterd fijne tante, welke zonder den dieperen zin van taal en leven te vatten, de waarde van menschen en dingen bepaalt naar de geijkte en afgesleten woorden, die zij in haar bekrom pen schijn-vroomheid er bij te pas kan brengen. T. SCHOUWBURG JANSVVEG TE HAARLEM. MADEMOISELLE. Woensdagavond werd in den Schouwburg Jansweg, door het Centraal Tooneel, Artistieke Leiders Louis De Bree en Cees Laseur, opge voerd „Mademoiselle" van den bekenden Fran- schen tooneelschrijver Jacq Deval. De roem van dit werk, dat nog geen jaar oud is, doch reeds 275 opvoeringen en meer beleefde te Parijs in het Theatre Saint Georges, dat in het Burg theater te Weenen al over de 150 voorstellingen haalde, door Max Rheinhardt aangekocht is voor Berlijn, en dat over het heele continent en ook reeds voor Amerika contractueel is bespro ken was hem ook in Haarlem vooruitgesneld, met het resultaat dat letterlijk geen plaats meer onbezet was. Voor Tilly Lus werd het in de rol van Made moiselle weder een glansavond. Ook Mary Dres- selhuys als Christiane Galvoisier, de dochter des huizes, gaf schitterend spel. Ook voor de overige hoofdrollen volgt slechts een woord van grooten lof, terwijl de bijrollen een goede vertolking von den. Het publiek toonde door levendigen bijval, hoezeer het deze vertolkers en inhoud van het stuk waardeerde. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Redactie van het „Bloemendaalsche Weekblad" te Bloemendaal. Geachte Redactie, Bq het lezen van Uw geëerd weekblad is het mij vaak opgevallen, dat U naast woorden van appreciatie voor al het goede, dat het Ge meentebestuur van Bloemendaal tot stand brengt, toch ook in Uw blad ruimte overliet voor rechtmatige grieven van de bewoners dezer groote Gemeente. Zoo'n rechtmatige grief hebben de bewoners van de Teding van Berkhoutlaan, te Aerden- hout, nu reeds jaren; en wel deze, dat door] het ontbreken eener doeltreffende rioleering alle tuinen van Teding van Berkhoutlaan en Zonnebloemlaan vrijwel het grootste deel van het jaar geheel onder water staan. Zooals ik het Gemeentebestuur reeds schreef, zou het ophoogen onzer tuinen waarschijnlijk een schitterende vijver doen ontstaan in de Zonnebloemlaan, zoodat het kwaad daarmede allerminst zou zijn verholpen. Verschillende buurtbewoners hebben reeds stappen bij het Gemeentebestuur ondernomen, doch blijkbaar zonder resultaat; misschien heeft het zijn nut, indien U in Uw geëerd blad ook de aandacht op dezen misstand vestigde. Inmiddels heb ik de eer te teekenen, Uwe Redactie gaarne bij voorbaat dankend voor Uwe eventueels medewerking. A. M. J. VAN PAMPUS, Teding van Berkhoutlaan 13. Wij maken er den geachten inzender op attent, dat indertijd bij den bouw dezer huizen, op verzoek der bouwers, aan hen dispensatie is verleend van het ophoogen der tuinen, waar door de bouwkosten natuurlijk overeenkomstig verlaagd werden. Deze gunstige beschikking geeft vanzelfsprekend aan de bouwers of latere koopers, geen recht op vergoeding, in welken vorm dan ook, voor de schade, die hier uit voor hen mocht ontstaan. De gemeente gaat dus geheel vrij-uit. Wanneer de eigenaren van bedoelde perceelen dit goed recht der ge meente willen erkennen, is het wellicht moge lijk, dat deze laatste te eeniger tjjd bereid ge vonden zal worden, eeniger mate in de kosten aan een dergelijke verbetering verbonden, tege moet te komen. RED. NEDERL, VEREEN. VOOR GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID. (Vereeniging voor psychische hygiëne.) Voor ons ligt het verslag harer vergaderin gen te Amsterdam op 30 Januari, resp. 18 Juni j.l. Het programma der daarop gehouden voordrachten luidde: Beteekenis en organisatie van de voor- en nazorg voor geesteszieken, door J. H. Pameijer, Arts; Gezinsverpleging van zenuw- en zielszieken rondom een centrale observatieinrichting, door Dr. M, Westerterp; De nazorg voor zwakzinnigen, door L. Bodaan, Ambtenaar van de Nazorg te Rotterdam; De zorg voor het psychopathische kind, door E. de Bloois, Directeur der A. H. Francke-Schooi te Rotterdam. In de circa negentig bladzijden is een schat van ervaringsgegevens bijeenge bracht omtrent verpleging, voor- en nazorg van zenuw- en zielszieken en zwakzinnigen, waarvan vooral in vakkringen met belangstel ling zal worden kennis genomen. Het laatste refriuat zouden wij echter gaarne onder de aandicht willen brengen, ook van niet-aes- kundigen en wel van ouders, opvoeders en on derwijzers. Het bevat een uitvoerig relaas van het werk der A. H. Francké-School te Rotter dam, waar uitsluitend psychopathisch-aange- legö.e kinderen worden opgenomen. Een treffende passage hieruit, moge deze wersch rechtvaardigen: Velen denken, dat deze school verwant 's ,aan een tuchtschool. In ieder geval verwach- ten zij er een streng in het gareel gehouden „schare. Niet waar, kinderen die het op de ge- „w. r.e school niet konden bolwerken door hun „wangedrag, jongens en meisjes, die hun ziel „verderven door duistere dingen, zulke vrien- .den moeten toch den duim voelen, zult U „zeggen. Maar hoe zou dan het mooie, dat in „iedere kinderziel aanwezig is, moeten op bloeien? Gestrengheid, snauwen, slaag des noods? Dat hebben deze stakkers al genoeg „gehad. Neen, 't zal nu anders moeten worden „aangepakt. De school moet een sfeer van ver- brouwen scheppen. Dan zullen haar leerlingen „zich geven, eerst schuchter; allengs vrijer. „Dan zullen zij met hun moeilijkheden komen, „zich uiten, en niet langer in doffe berusting „alles over zich laten komen. Zij zullen leeren „te strijden tegen het kwaad. Kan dat in een „sfeer van wantrouwen? Kan dat door bru tale straffen? Nu begrijpt U beter den vrijen, „frisschen geest, de prettige stemming, die U „tegenglanst, als U een bezoek brengt aan de „A. H. Francke-Schooi. Hier staat karakter vorming op den voorgrond. Hier worden „banden gelegd tusschen leerling en onderwij- „zer, die rekbaar blijken tot over jaren. Hier „wordt den jonger., het meisje een houvast „gegeven. Zoo was de A. H. Francke-school „gedurende de ruim 20 jaar van haar bestaan, „velen ten zegen VOETBAL. Het vertoonde spel in den stedenwedstrijd HaarlemBrussel zal weinig voetbalkenners voldoening geschonken hebben. Wajtrdeering kon men hebben voor het uitstekend veldwerk der Belgen, waarin ze den Haarlemmers onge twijfeld de baas waren, maar de meer dan slechte en dikwijls onbeholpen manier, waarop de voorhoede voor de goal opereerde, deed ten slotte eiken goeden indruk vervagen. Het was voor de goeiïe middenlinie der gasten om wan hopig van te worden. Het afnemen, voeden en plaatsen der Belgische half-backs was keurig, het driehoekspel, de afwisselend lange en korte passen wel verzorgd, zóó zelfs, dat het initi atief meestentijds van de Zuiderlingen uitging. Alles was tevergeefs. Wel is waar vormde het Hollandsche backstel Haakv. d. Griendt een hechte linie, echter bleek, dat het schieten der Brusselsche voorwaarts beneden critiek was. Toch waren de Belgen vol hoop naar Haar lem gekomen. Nadat ze door den wedstrijd in Brussel gewaarschuwd waren voor de kracht van het Haarlemsche elftal, hadden ze hun ploeg danig herzien. Wel is waar gehandicapt door het besluit van het Bestuur der Daring F. C., geen spelers voor dezen toer beschikbaar te stellen, is hun kans toch zóó groot, dat een naar hun meening alleszins presentabel elftal samengesteld kon worden, waarom de Brussel sche sportbladen algemeen een overwinning voorspelden. De 40-nederlaag zal dus wel als een verrassing gekomen ziin. De Haarlemmers speelden lang zoo „mooi" niet. Daartegenover stond, dat opportuniteit hoogtij vierde. De snelle, voor de breedte ge construeerde aanvallen brachten telkens de Belgische verdediging in moeilijkheden. De Haarlemmers bovendien schoten uitstekend, en zoo is de groote overwinning verklaard. Sen overwinning die o.i. nog grooter had kun nen zijn, als Dinkla van de partij geweest was. Zijn plaatsvervanger kan in de schaduw van den grooten Edo er niet staan, en verleende het elftal niet dien steun, welke men van een center-half verwacht. De Haarlemsche voor hoede als linie voldeed wel. Misschien had Koper als leider meer actief kunnen zijn, en had Percucal door sneller af te geven, meer effect kunnen bereiken. In dit opzicht kan hij een voorbeeld nemen aan de Bock. Jammer ls het, dat het spel van laatstgenoemde door zijn medespelers dikwijls niet begrepen wordt, en daardoor niet ten volle tot zijn recht komt. De beste speler van het veld was ongetwijfeld de rechtsback der Haarlemmers, de Storm vogelsman Karei Haak. Rustig en fair bracht hij zoo goed als eiken aan zijn kant opgezetten aanval tot staan. De Technische Commissie houde haar oog op hem gevestigd! Zondag a.s. draait het competitie-rad weer lustig rond. Voor de tweede klas B wordt het volgende smakelijke menu opgediend: AlphenD.W.S. HerculesH.T.C. A.T.C.Baarn. SpartaanVelox. BloemdenaalB.F.C. Het zou ons niets verwonderen, als het een surprise-rijke Zondag werd. Om te beginnen bij AlphenD.W.S. Normaal bezien is men geneigd zonder eenige restrictie een overwinning der gasten te voorspellen. Ver geet echter niet, dat D.W.S. gedeprimeerd door de onverwachte nederlaag tegen Bloemendaal, een elftal tegenover zich krijgt, dat in den laat- sten wedstrijd tegen H.F.C. een onverwacht succes behaalde. Bovendien beschikken de Alphenaren over twee kopvaste, robuste backs, die het de D.W.S.-voorhoede, als deze blijft volharden bij het korte spel, geducht lastig zullen maken. Het Alphen-veld kan daarom voor de Amsterdammers wel eens een nieuw Waterloo worden. Ook voor H.F.C. is oppassen de boodschap. Worden van verschillende aanvallers alleen al door de aanwezigheid van Géjus van der Meer- ten geïntimideerd, de oude voetbalrotten Daaf en Wart Buitenweg hebben als oud-interna tionaal wel voor heeter vuren gestaan. En bui ten deze spelers hebben de Herculanen nog schutters als de Zeeuw en Schouten In de ge lederen, zoodat wij een zwaren strijd voor H.F.C. voorspellen. Slechts een van der Meulen in top-vorm kan o.i. H.F.C. voor puntenverlies behoeden. A.F.C. krijgt tegen Baarn gelegenheid een overwinning aan den Wandelweg te noteeren. Onder voorwaarde, dat Neseker c.s. het zaakje niet tè optimistisch bekijken. Wel ïs waar zijn de Baarasche resultaten tot nu toe magertjes, maar de geelblauwen zijn echte vechtjassen en hebben door deze goede eigenschap al meer schijnbaar verloren wedstrijden op het laatste nippertje uit het vuur gesleept, iuoemendaal kan daarover meepraten! Daarbij komt, dat de Gooiers in doelman Onrust een zeer bekwame keeper hebben. Wil een voorhoede hun pas- seeren, dan moet zij groote schutterstalenten bezitten en die indruk kon de A.F.C.-aanval niet bij ons vestigen. De derde kampicens-candidaat, Velox, heeft ook al tegen Spartaan in Amsterdam geen „walk over". De Sparianen zijn in eigen omgeving, aan gemoedigd door hun grooten aanhang niet mak kelijk te slaan. Technisch zijn de Utrechtenaren waarschijnlijk beter geschoold. Daartegenover staat het enthou siasme der roodbroeken, die bovendien een zeer sterke verdediging hebben. Bloemendaal ontvangt B.F.C. Een merkwaardig heid van de ontmoetingen tusschen deze elftal len is, dat het Bloemendaal nog nimmer lukte, de Bussummers aan den Brederodeweg te slaan, waar tegenover staat, dat in het Bussumsche sportpark de overwinning steeds door de witten behaald werd. Of Zondag met deze traditie gebroken wordt? Wij hopen Let, vooral na de meer dan schitte rende prestatie tegen D.W.S. Het zal velen genoegen doen, Jules Kammeyer weer in de gelederen te zien. Onze oud-rechts buiten is voor eenige weken in het moederland en van deze aanwezigheid wordt geprofiteerd door hem op zijn oude plaats in het elftal op te stellen. Moge hij aan de verwachtingen voldoen, en gang in den aanval brengen. Het elftal verschijnt als volgt: Huisman Jonkergouw Bakker Zimmer Beyk Kohier Kammeyer de Bock Bakker Parson Strik Voor het tweede elftal staat een belangrijke wedstrijd op het programma. De reserves moeten naar IJmuiden Let tot nu toe ongeslagen Storm vogels 3 bekampen. Zij doen dit in de volgende opstelling: Kesting v. d. Bijl Parson Kohier v. d. Mey Donkervoort Drost Cassee v. Beem Kotteman Nol Verder spelen de lagere elftallen als volgt: Bloemendaal veteranen—Swastika 10 uur VI. Vogels.Bloemendaal 3 10 uur Bloemendaal 5D.S.K. 3 10 uur Halfweg 3Bloemendaal 6 10 uur- Junioren. Kennemers aBloemendaal a 10 uur Adspiranten (Zaterdagmiddag). Bloemendaal aD.C.O 3% uur Bloemendaal d—Rozenpriëel b 2 uur KORFBAL. De Bloemendalers hebben rich in hun thuis wedstrijd uitstekend gehouden en Hercules II met 43 overwonnen. En verdiend. Met 30 had de thuisclub de leiding, rust 31. Die tegen-goal gaven den gasten zooveel kracht, dat S. V. overspeeld werd en het 32 werd. Doch S. V. zag het gevaar heel gauw in, her stelde zich door rustig, krachtig spel en wist er dra 42 van te maken. Eindstand 43. A.s. Zondag zou in Amsterdam worden ge speeld tegen Sportief II, doch daar hun ge meentelijk terrein onder handen is genomen, is deze wedstrijd omgezet. Deze wedstrijd kan Eglise Wallonne. Ned. Herv. Kerk. Dimanche 23 oct. a 10 h. 30 Service. Collecte mensuelle pour l'Eglise. 11 h. 45 Service des Enfants. 20 h. Service du soir. Vendredi 28 Oct. 20 h. Reformation-soirée avec projections lumineuses. Pasteur Krafft. L' Eglise est ouverte tous les jours de 10 h.—17 h, Ned. Herv. Kerk. Bloemendaal, V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Collecte voor de Ned, Prot. Gemeente te Davos. Jeugddienst i. h. Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Overveen. V.m. 10 uur, de heer K. Koopman, Collecte voor de Ned. Prot. Gemeente te Davos. Donderdag 27 Oct. 'sAv. 8 uur, Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. A. A. Wildschut, IJmuiden O. Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Geestelijke Bijbelbeschou wing". (Openb. 10, vs. 9). Geref. Kerk in Hersteld Verband Geb. Bethel te Santpoort, Wiistelaan. V.m. 10 uur, Ds. H. Hasper. Geref. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, en n.m. 5 uur: Ds. J. C. Brus- saard. Voorbereiding voor het H, Avondmaal. De Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark. V.m. 10 uur, Gezongen H. Mis met Praedieatie van Priester Ko Borsten. Maandag 24 Oct. Viering van het Feest van St. Raphael. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. N.m. 8 uur, Genezingsdienst en Lof. Den geheelen dag wordt het H. Sacrament uitgesteld, gelegenheid voor meditatie, ook voor belangstellenden. Donderdag 27 October. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. gewonnen worden, hoewel de reserves van de 2e ldasser wel den mand kunnen vinden. Ze scoorden er eiken wedstrijd 3. Aangepakt dus S. V.! Het 2e is des morgens om 10 uur de gast van de reserves van Haarlem aan de Klever laan. Vrij gelijkwaardige ploegen, die elkaar weinig zullen toegeven. S. V. IH gaat naar Always Ready I. Een vrjj zware uitwedstrijd dus. Het vijfde ontvangt Ons Genoegen n, thuis om 2 uur. DE UITVINDING VAN HET RIJWIEL. Zoowel aan den kruiwagen, als aan het rjj- tuig en de fiets ligt ten grondslag de ge dachte: het wiel als midden tot het verplaat sen van lasten. Hoe dan eigenlijk rad en wagen uitgevonden zqn? Men heeft vroeger wel gedacht, dat de wa gen zich uit de slede en den slijpsteen ontwik keld heeft en ook is de veronderstelling geop perd, dat de waarneming van de verplaatsing van zware lasten door middel van walsvormige boomstammen geleid heeft tot de uitvinding van het wiel. In 1790 vond de Sivrac een tweewielig voer tuig uit, waarvan de wielen achter elkaar ge plaatst waren. Door zich met de voeten tegen den grond af te zetten kon men zich hierop met een zekere snelheid voortbewegen. Daar het voorwiel niet draaibaar was, was het voertuig niet bestuurbaar. Freiherr von Drais vond in 1817 een loop machine uit, bestaande uit een houten stellage op twee wielen, waarvan het voorste door middel van een stuurstang bewogen kon wor den. De voortbeweging geschiedde als bQ het toestel van de Sivrac. De werktuigkundige Birch maakte hefboo- men, die door middel van de armen de ma chine in beweging brachten. In denzelfden tijd n.l. 1821 vond Hespe in Hannover een drie wieler uit met trapbeweging. In 1853 voorzag Philippe Moritz Fischer te Schweinfurt de loopmaehine van krukken of pedalen op het voorwiel. Eenige jaren later verplaatste Tiefz te Stuttgart de voortbewe ging naar het achterwiel. In 1857 vond ook Sawayer te Dover een tweewieler met trapbeweging uit, waarmede een snelheid van 7 S. 8 K.M. per uur kon wor den berèikt. Reeds in 1855 kwam de jonge Ernest van Michaux te Baarle-Hertog in Brabant op de gedachte aan een Drais-machine pedalen te maken met een ketting naar het achterwiel. In 1894 is te Baarle-Hertog ter eere van Ernest en Pierre Michaux, uitvinders en fabri kanten van de fiets met pedalen, een gedenk- teeken opgericht. Omstreeks 1880 volgde pas de geleidelijke vervanging van een houten trame door de sta len buizen constructie. In 1888 volgde de uitvinding der luchtban den door Dunlop. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Mama heeft onverwacht theevisite. Klein Elsje stormt de kamer binnen en roept: „Ma ma, daar is de kapper met de haarverf". De visite staat versteld, maar mama zegt heel kalm: „Goed Elsje, wil jij, als een lieve meid, even papa waarschuwen?" HET VOORDEEL. „Je vrouw raakt aan den drank, dat moet je haar toch verbieden! Ze is al aan haar derde cognac!" „Laar haar maar begaan' Ze gaat straks winkelen. Dan ziet ze alles dubbel en koopt maar de helft'"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 4