Voor de Feestdagen Gebr. Akkermans ii fiilz Eeimte Bloemend; Be Nederl. Vereenig veer Volkszang TOONEEL. Kerstfeest en de mythe van de mistletoe. PREDIKBEURTEN Een tractatie voor Uw gezin is hei vleesch en de fijne Vleeschwaren van Publieke Werken. aanbesteed: Viool-Solfège Voor de moet li eens gaan n onklaar raakte, in het veld te blijven. De ri sico die hij hiermee nam (en met hem de captain) leek ons wel wat groot. Van der Meulen had blijkbaar zijn dag niet. We concludeeren dit niet alleen, omdat hij het houdbare schot van De Bock liet glippen, maar zijn optreden daarvoor en daarna, was niet zoo rustig en zeker als wij van hem gewend zijn. en van hem mogen verwachten. Hét kwam ons voor, dat hij in dezen wedstrijd het noodige zelfvertrouwen miste. Maar ook de Bloemendaal-spelers bleven be neden hun kunnen. Ze speelden wel geestdrif tiger dan hun tegenpartij, maar het enthousias me, dat tegen Velox de overwinning bracht, werd niet benaderd. Van de voorhoede schonk de linkerwing het meest bevrediging. Het de buut van Nol stemde tot tevredenheid. Van Gelder werkte hard, en vergat niet de gelegen heid tot schieten te benutten. Frans Bakker was als middenvoor meer dan voldoende. Met enkele zeer goede kopballen was hij niet geluk kig. Charlie de Bock heeft weer tallooze staal tjes fraai voetbal vertoond. Hij werd echter zóó zwaar gedekt, dat hem weinig of geen ge legenheid tot schietkans geboden werd. Als verdienste meet hem aangerekend worden, dat hij meermalen de verdediging te hulp snelde, en dan, in 't bezit van den bal, voor opluchting zorg droeg. Den rechtsbuiten was het aan te zien, dat hij in langen tijd niet gespeeld had. Jammer dat hij in de eerste helft eenige malen schoot inpiaats van voorzette. Daardoor werden eenige scoringkansen om zeep gebracht. Van de half backs was Parson ditmaal de zwakste. Beijk was vooral in de eerste helft een groote stuw kracht, na de rust speelde hij een stuk minder, toen vooral was zijn plaatsen slecht. Immer kan op een goeden wedstrijd terugzien. Jam- me, dat deze sympathiekespeler de penalty veroorzaakte, die Bloamendaals nederlaag in luidde. Bakker speelde een geroutineerde backpartij, vooral zijn opstellen viel op. Elke week weer is het een lust Jonkergouw zich hoe langer hoe meer te zien ontpoppen als een prima achter speler. Snel en geestdriftig als hij is, maakt hij het den vijandelijken aanval verbazend las tig. Wij zagen onze backs twee fouten ma kendie twee doelpunten kostten. Huisman heeft in het doel diverse goede safes verricht. Zijn (jeugdig) gebrek aan zelfbeheer- sching toonde hij na den strafschop, toen hij den bal demonstratief nog eens tegen het doel- bord schopte. Dit mag niet meer vporkomen. De voetballer, die onder den grootsten tegen slag zichzelf blijft, kan aanspraak maken op sympathie van spelers en publiek. Rest ons nog te vermelden, dat de wedstrijd onder ideale weersomstandigheden en ten aanschouwe van 2500 toeschouwers (waar onder 600 jongens!) gespeeld werd. De belange- looze medewerking aan de controle van de „Bloemendaal"-vrienden (wij zagen in het heetst van den strijd zelfs de H.F.C.-penning- meester helpen!) wordt zeer op prijs gesteld, eveneens de groote medewerking van het pu bliek, waardoor alles een vlot verloop had. Zij die een recordscore van D.W.S. tegen Baain verwacht hadden, werden danig teleur gesteld. Het duurde zelfs tot ver na rust, toen de Amsterdammers, na eerst de traditioneele strapschop gemist te hebben, scoorden. Na dit eene schaap kwamen er nog twee over den dam, zoodat D.W.S. een kleine, maar alleszins verdiende 30 overwinning op het met vijf in vallers spelende Baarn behaalde. De wedstrijd AlphenVelox had een fraai en spannend verloop. In de eerste helft speelde de thuisclub vrij zwak, doch kon het publiek genieten van het technisch hoogstaande spel der Utrechtenaren. Rust ging in met 31 voor Velox. In de tweede helft werd het eerst 41, maar toen kwam Alphen los, en wist den ach terstand tot 43 terug te brengen, waardoor het weer een geheel open strijd werd. Tot een gelijk spel wisten de Alphenaren het echter niet, te brengen, integendeel, Sluik maakte aan de onzekerheid een einde, door fraai nummer vijf langs keeper Van Leeuwen te schieten. Van minder gehalte was de ontmoeting HerculesB.F.C. Hercules had invallers voor Balt, Wout Buitenweg en de Neve. B.F.C. nam door Boerhorst de leiding, maar nog voor de rust kon Rijnberk met medewerking van een B.F.C.-back gelijk maken. Een mislukte voor zet van Wije kwam achter den B.F.C.-keeper terecht. Zoo was de stand tot kort voor 't einde 21 voor de Herculanen, maar een laatste krachtige poging der bezoekers leidde tot suc ces. Het was weer Boerhout, die langs Pino schoot. Het einde kwam met een verdeeling der punten. Tweeden Kerstdag is voor de derde maal vastgesteld AlphenBloemendaal. Het elftal heeft na den wedstrijd tegen H.F.C. geen wij zigingen ondergaan. De reis wordt gemaakt per autobus, waarin nog eenige plaatsen be schikbaar zijn. Voorts wordt aan de Spanjaardslaan ge speeld H. F. C.—D. W. S. Wint H.F.C., dan is de weg tot het kampioenschap vrijwel ge- effend, wint D.W.S, dan zijn de kansen der Am sterdammers geweldig gestegen. Spelen de blauw-witten als tegen Bloemendaal, dan geven we hun weinig kans, tenminste als D.W.S. in de sterkste opstelling verschijnt, zijn de berich ten t juist, dan komen de bezoekers niet met hun volledig elftal (o.a. zou Melchers ontbre ken) en deze handicap zou wellicht een H.F.C.- overwiiming doen voorspellen. Ongetwijfeld wacht den talrijken H.F.C.-aanhang een mooie, spannende wedstrijd. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. Uitslagen van de wedstrijden voor de com petitie van den Noord-Holiandschen Schaak bond. Ie Tiental. Woensdag 21 December. B. S. C. IChr. Schaakver. „Haarlem". 1. H. W. v. Dort—M. Rumpff 01 2. W. DroogleeverC. de Wit 10 3. J. VermeerH. van Es 01 4. A, v. d. WerffW. F. de Ronde 10 5. J. LankampJ. E. Baalbergen 0—1 6. H. W. HogenbirkJ. Hoekser/i 10 7. F. A. R. Erlings—H. Riphagen 0—1 8. C. BolsenbroekA. Zekveld 10 9. A. HinlopenJ. v. Dijk 10 10. G. BlomH. Rustige 01 3%-6'i Bloemendaal speelde met invallers voor G. Blom, W. v. d. Werff en J. Burink. KORFBAL. Zondag jX zijn alle vastgestelde wedstrijden door gegaan. Sport Vereent speelde in Amster dam gelijk met de Hercules-reserve's, 22, zoo dat een kostbaar punt werd gewonnen. Ze staan nu tnet deze gelijk. Oosterkwartier behaalde een nuttige 40 over winning op D. T. V. 3, zoodat deze nu de roede lantaarn voert. Animo verloor met 40" van Concordia, terwijl D. E. D. van Sportief 2 won met 42. Met de Kerstdagen staat de N. K. B. competitie stil, terwijl op Nieuwjaarsdag alleen de aange vraagde wedstrijden worden gespeeld. De S. V.-reserve's won van Advendo 2 met 51, zoodat de kans op het kampioenschap blijft bestaan. S. V. 3 moest in Oosterkwartier 2 haar meer dere erkennen, terwijl O. G. 2, van wie thuis werd gewonnen, S. V. 5 met een nederlaag naar huis zond. 5—5 Bloemendaal speelde met invallers voor feeok en Verberne. 2e Tiental. Vrijdag 16 December. B. S. C. H„De Pion" (Castricum). 1. A. HinlopenJ. A. v. Ravenzwaal V2 2. P. Otto—G. Koch 1—0 3. Mevr. R. Onvleé-Last Walter Uhl 0—1 4. J. H. CaroE. Sprenkeiing 5. C. A. de VassyM. Kokje y2 6. H. HommersenP. W. Gutteling 01 7. A. J. de Vries—Fl. Uhl 1—0 8. T. Kout—H. A. Nijsen 0—1 9. J. HoflandH. A. van Kleef 01 10. P. RotteveelU. Horjus 01 „SAMEN UIT..." Amerikaansch blijspel in 4 bedrijven door Smith en Hazzard. Het Schouwtooneel. Stadsschouwburg 17 Dec. 1932. Het woord „Amerikaanse h" door ons hier boven. buiten het programma om, voor „blij spel" 'geplaatst, is daar niet bedoeld als aan bevelend, maar ook weer niet in dien zin als afkeurend, als zou al wat uit Amerika kwam bij ons niet in tel zijn. Integendeel. De tijd die komt zal zonder twijfel in dien zin een Ame- rikaanschen inslag hebben, dat weekhartigheid zal zjjn uitgeschakeld (weest U voorzichtig ieve lezer, dat is nog geen vrijbrief tot hard heid), dat zakelijkheid, praktische zin, werk- dadigheid, massaproductie en dat alle voor het goede bruikbare veroveringen der Tech niek hoe veel plattegronds-romantiek zoodoen de ook verloren ga zullen zijn te aanvaarden. Een amerikaansch (kleine a zetter!) blijspel wil, wat ens betreft, zeggen: kinderachtig, gekunsteld, gebouwd niet op ideeën, maar op gemeenplaatsen of banaliteit. Waarhij dan het spel van velen onzer Nederlandsche tooneel spelers aanvult en goedmaakt wat in het stuk ontbreekt of verkeerd is. Hoeveel malen zullen directies onzer tooneelgezelschappen deze zuurzoete zinswending nog aan onzsf recensoren opdringen door hun verkeerde keuze van stukken? Het is of ze 't er om doen. Alsof gedemonstreerd moet worden, dat velen onzer tooneelspelers in staat zijn iets te maken van niets. Wij begrijpen het zoo: de .merikaansche beschaving (van cultuur spre ken wij in dit geval niet) is nog steeds in hoofdzaak materialistisch en utilistsch, d.w.z. het andere (het waarlijk cultureele, het sociabele, het menschelijke, het innerlijke, het geestelijke) is er niet „inhoud van" maar „inslag in". Een materialistisch milieu heeft behoefte niet aan verdieping (want dat kan het niet velen), maar aan een verzetje en dat verzetje mag (want de materialist en utilist is uiter mate ijdel) niet geheel buiten de sfeer dei- stoffelijke en nuttige dingen liggen. Op pro blemen gaat men dus niet in. Eenig vraagstuk wordt zelfs niet gesteld, het banale leven wordt met saus overgoten en met lieve grijns lachjes of flauwe lachjes-zonder-grijns opge diend. Vollü tout. Is dat wat? Voor een New- Yorker blijkbaar wel, zooiets als het kjjken naar een oploopje voor ónze straatjongens, het kijken naar een aardig partijtje bridge of bil jard voor óns, een afleidende bezigheid. Er zit niets in, er gaat oc-k niets van uit, maar voor eenige oogenblikken is onze aandacht, die te afmattend-sterk geconcentreerd was op iets anders ontspannen, afgeleid. Dat wil meteen zeggen, dat succes met een stuk dkar, nog niet waarborgt, dat het hier succes zou mógen, of zou kunnen hebben. Zoo. succes zou mógen of zou kunnen hebben. Zo Jang onze steden niet veramerikaniseerd zijn in den slechten zin van het woord, zal hier succes met de meeste amerikaansche stukken wel uitblijven. Waarom komt men er dan toch telkens weer mee" Dat raadsel wordt o.i. op gelost door Jan R. Th. Campert, die in een der laatste nummers van „De Tooneelspiegel" met zooveel woorden stelt: ons tooneel staat niet meer in het centrum der aandacht, om dat het niet moedig aandurft op de planken te brengen, wat vandaag in de menschen leeft Met deze woorden is het hart van het tooneel- probleem van dezer tijd in ons land gericht Om tot het stuk terug te komen, of beter gezegd er eerst over te beginnen, het zal onze lezers duidelijk zijn hoe goed wij weer velen onzer tooneelspelers en hoe onbenullig wij weer het stuk hebben gevonden. „Het tooneel moet aandurven wat vandaag in de menschen leeft" schreef de Stadseditie, waaraan helaas H. G. Cannegieter als tooneelrecencent ontval len is, boven hare aanhaling uit Campert's artikel. Daar gaat het om. Daar wachten wij op. T. Ieder weet, dat de Engelschman op Kerst avond zijn woning met mistletoe tooit. Scheepsladingen van deze struik komen in December uit Frankrijk, waar de plant opzet telijk voor de behoefte in Engeland gekweekt wordt. In ons land is de mistletoe ook wel bekend, ofschoon ze maar op enkele plaatsen voor komt. Vroeger moet ze algemeen zijn geweest, wat ik besluit uit haar vele gewestelijke namen: vogellijm, mistel, maretak, duivelsnest, piemst en slang mwortel. 't Is een geelachtig groen gewas, weiks stengel zich herhaaldelijk in tweeën splitst met twee langwerpige blade ren. Het parasiteert op een boom en is altijd groen. De bladeren zijn leerachtig, de bessen glasachtig wit. Lijsters, vooral de Groote lijster (Turdus viscivorus), die de poeliers Dubbele lijster noemen wegens den prijs dien ze opbrengt, zijn er verzot op. Het sap der bessen is erg kleverig. Als de vogel zijn snavel aan een tak afwrijft, plakken daar dikwijls mistelzaden aan en vinden een nieuwen woon- boom. De symbiose van Groote lijster en mistel heeft den vogel bij de Duitschers den naam van Misteldrossel en bij de Engelschen dien van Mistle trush bezorgd. Bij ons woekert de mistel in Zuid-Limfburg, voornamelijk op populieren en appelaren, 't Schijnt, dat de woonboom geen last van de gast ondervindt. In de mythen van Germanen en Kelten speelt de mistel een groote rol. Balder, de god van de lente en van 't licht, droomde eens, dat hij in levensgevaar was. In groote zorg en angst gingen de goden beraden, wat ze moesten doen om hun lieveling voor onheil te behoeden. Er werd besloten aan alle levende wezens en aan 't Vuur een eed af te nemen, dat zij Balder geen leed zouden doen. Frigga, Balders moeder, belastte zich met het afnemen van den eed. Na haar blijden terug keer in Asgard (Godenwoning) besloten de goden een groot feest te vieren. Om de vaste overtuiging te krijgen, dat Balder nu on kwetsbaar was, ook voor menschelijke uitvin dingen, daalden ze af naar Midgard (Aarde), waar de menschen wonen, en wierpen met speren en aksen naar den Lichtgod en zie, geen enkele wonde was hem toe te brengen. Toen kwam een oude vrouw voorhij en vroeg aan Frigga, wat dat feest beteekende. „De Azen vieren de onkwetsbaarheid van mijn geliefden zoon Balder", was 't antwoord. „Wie waarborgt die ontkwetsbaarheid?" „De eed van alle levende wezens." „Hebben alle levende wezens in Midgard den eed afglegd?" „Nu ja, alle is wat veel gezegd. Men kan er licht een over 't hoofd zien." „Noem er eens een". „Niet, bijvoorbeeld, het onnoozele mistel takje dat op den Wodanseik voor de poort van Azgard zit." „Hebt ge dat vergeten, Frig?" „Welnee, maar dat luttele struikje kan geen kwaad doen." De oude hompelde weg en langs een omweg naar den elk. Daar wierp ze haar vermomming, af en zie 't was de booze god Loge. Grijnzend sneed hij een misteltak af en maakte er een pijl van. Toen terug naar 't feest. Daar zag hij onder de hoornen Höder, Balders blinden broeder, staan. Eenzaam en treurig stond die tusschen twee eiken, want hij kon niet mee doen aan. 't spel der goden met speren en aksen. „Wilt ge ook meedoen?" vroeg Loge. „Wat kan ik. arme blinde, hier meedoen?" „Een pijl afschieten." „Die kan ik immers niet richten." „Pak maar aan en leg den boog tegen Uw schouder, dan zal ik de pijl op Balder aanleg gen." Höder schoot en de booze daad was vol bracht, Balder zonk dood neer, en Loge was verdwenen. De dood van Balder beeldt de tijdelijke neder laag uit van Zomer en Licht tegen Winter en Duisternis. Maar de Zomer moet terugkee- ren. Daarom wordt Heimdal, de Lichtbrenger, in Zonnewende-nacht (25 Dec.) geboren. Die zal Loge in het Zonnenwoud aan den Levens boom boeien. In de Edda zegt de wijze Wala ongeveer aldus: „Ik zag Balder, den bloeienden God, Wodan's zoon; hem wachtte leed. Gewassen voor hem was boven de Aarde het kronkelend schot van de Mistel. Maar ten richtstoel ijlde Heimdal. Een heerlijke Augustus-maand hebben wjj gehad. Warme, prachtige dagen. Wat het vol was aan het strand! Duizenden en duizenden zochten er verkoeling, frissche lucht, een frisch bad in de heerlijke zee. Wat is er een gezondheid opgedaan, wat hebben zon en zee en zand de krachten versterkt. Maar wat is er weer veel ongedaan gemaakt door het rooken, wat heeft men hart en longen en bloed, ja alle inwendige organen schade gedaan door de verfoeilijke nicotine. Uit branie, uit mode? Als de redacteur van de „Avondpost", de heer Hans, het kort maar krachtig uitdrukt, .rookende dames, althans vrouwen", dan be hoeft naar zijn meening niet meer te worden gevraagd, dan geeft hij wel duidelijk aan hoe hij over dit rooken denkt. Ik zag er een vader rookende, die zijn doch ter een sigaret aanbood. Ik zag er iemand uit het bad komen, met de pijp in den mond. Slaaf van de tabak, slaaf van zijn prjp, die hem in zee nog moest vergezellen. Ik zag er een man, die zijn jongsten zoon, e'en kind met één of anderhalf jaar, uit een grapje" (wat een misplaatst, neen sterker, wat een misdadig grapje) aan zijn sigarenpijp liet lurken. Ik zag er een man, die met een brandende sigaar in zijn mond de zee in ging en onder dook. Moet tegen deze dwaasheden, tegen dit ge vaar niet ernstig worden gewaarschuwd? Toen de tabak in Europa zijn intrede deed, werd op het rooken de doodstraf gesteld. Het heeft niet mogen haten. De tabak kwam en overwon. Maar de doodstraf is gebleven, niet meer opgelegd van overheidswege, maar nu vrij willig. Niet meer voltrokken als straf, kort en scherp, maar nu langzaam en sloopend, onher kenbaar voor de groote menigte, die door een misdadige reclame door de zucht van naapen, door de gril van de mode op een dwaalspoor is gebracht. Laten allen, die het wel meenen met de volks gezondheid, mede helpen aan dezen strijd tegen het rooken, mede waarschuwen, hun krachten geven aan den Nederlandschen Anti-Tabak Bond". Wie van dezen bond meer wil weten wende zich tot het secretariaat: Joubertstraat 182, Den Haag. Het limaatschap kost f 1. (minimum). In het veelzijdig en goed verzorgde maandblad .-De Chauffeur", officieel orgaan van den Neder landschen Bcndi van particuliere chauffeurs, uit gevers: Buyten en Schipperheyn te Amsterdam, vinden wij in het Vredeshoekje van het October- nummer het volgende over: GIFGAS. Een der meest, gevreesde wapens in den oorlog is wel het gifgas en het lijden van de slacht offers hiervan .is zoo weerzinwekkend en zoo on- mensehelijk, dat ondanks de hedendaagsche „be schaving" de middeleeuwsche geraffineerde mar telingen hierbij in het niet verzinken. Reeds in den laatsten oorlog waren de ver raderlijke giftgassen door elke soldaat gehaat, ondanks het feit dat de gifgasindustrie nog niet die hoogte van thans had en dus de toepassing neg niet geheel „af" was. Daarop vond ik hem; knooipend de ketens, de duurzaamste boeien uit darmen gedraaid, en gekneveld wond zich in 't Bronnenwoud de rampzalige, die Loge was." K. ZWART. DE NEDERLANDSCHE ANTI— TABAKBOND. Ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan van dezen bond is ons een propaganda-nummer toegezonden, waaraan wij om onzen lezers voorlichting ook van die zijde niet te onthou den, het volgende artikel ontleenen. Schrijver is M. H. Roodschild. Hij schrijft: Spelen met vuur zoo kan men inderdaad het rooken noemen. Is er ooit dwazer en dommer mode in de wereld geweest? Spelen met vuur, spotten met zijn gezondheid. O, hoe wordt gejammerd en geklaagd als met den leeftijd de kwalen komen. Wat voelt men zich dan ongelukkig, wat laat men zich dan beklagen. Dat eigen schuld daarbij een groot rol speelt, daaraan wordt niet gedacht. En dat rooken één of mis schien de oorzaak is, wie zou het willen geloo- ven. Ieder een rookt toch en als het toch zoo ven. Iedereen rookt toch en als het toch zoo alge meen worden gedaan! En dan, mijn overgroot vader is 90 jaar geworden en hij heeft hee! zijn leven gerookt. Die is er dan toch maar oud bij geworden. Maar verzwegen worden de sterfgevallen op 30, 40 of 50 jarigen leeftijd. Plotseling ge storven, overleden in de tram, op een verga dering, tijdens zijn werk. Hartverlamming, heet het darf Maar wat was de oorzaak van die hartverlamming? Heeft men niet jaren lang met zijn gezondhid gespot, gespeeld met vuur! Eenige jaren lang zag ik hem lederen mor gen voorbij gaan op de fiets. Een jonge man. getrouw half negen des morgens, gaande naar zijn dagelijkschen arbeid. Blootshoofds, in zomer of winter weer of geen weer. Dat was flink, dat pleitte voor hem. Maar wat onmo gelijk dwaas daarbij was, steeds een dikke sigaar in zijn mond. Wat beteekende nu dat gaan met ongedekt hoofd? Was dit uit ge zondheidsoverwegingen, dan paste die sigaar daarbij als een vlag op een modderschuit. Was het branie, was het „dat durf ik", „dat kan ik", dan was het al zeer misplaatst. Branie, die de gezondheid schaadde, die uit moest loo- pen op een ziekte, van wie weet welken emsti- gen aard. Dom en dwaas. Andere gevallen. Egllse Wallone-Begijnhof. Samedi 24 Décembre. 21 h. 30 Veillee de Noël et Ste Béne. Dimanche 25 Décembre: Fête de Noël. 9 h. 45 Ste béne. 10 h. 30 Service de Noël. Pasteur Krafft. Collecte spéciale pour 1' église. Lundi 26 Décembre. 20 h. Actions de gr&ces, Pasteur Krafft. Samedi 31 Décemtbre. 19 h. 30 Service de fin d' année, Pasteur Krafft. Collecte pour )es pasteurs émérites les veuves et les orphelins de pasteurs. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. Ie Kerstdag. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Kerkkoor. Collecte voor de Vereen. „Kinderzorg" in de Classis Haarlem. 2e Kerstdag. V.m. 10 uur Ds. C. M. Briët, Pred. te Heemstede. Collecte voor de Vereen. „Kinderzorg" in de Classis Haarlem. Jeugdhuis. Ie Kerstdag. V.m. 10 uur Liturgische dienst voor de padvin ders van Haarlem en Bloemendaal. Overveen. Ie Kerstdag. V.m. 10 uur Dr. W. Th. Boissevadn, Pred. te Leiaen. Collecte voor de Vereen. „Kinderzorg" in de Classis Haarlem. Religieuze Kring, Aerdenhout. Zondag 23 Dec. V.m. 10.30 uur Prof. R. Casimir, Den Haag. Ned. Herv. Gemeente Santpoort. Zondag 25 December. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, met medewerking van het zangkoor. Collecte voor noodlijdende kerken en per sonen. Maandag 26 December. N.m. 5 uur, Kerstfeestviering van de Zondags school. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Dr. P. A. Klap, Emer. pred. Haarlem. 1 j 1 Tweede Kerstdag, n.m. 4.30 uur, Kerstfeest viering der Zondagsschool in het gymnastiek lokaal der Christelijke school. Ngd. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal. V.m. 10.30 uur, Ds. W Mackenzie, Amsterdam, Geref. Kerk, Bloemendaal. Ie Kerstdag. V.m. 10 uur Drs. J. C. Brussaard. N.m.* 5 uur Drs, J. C. Brussaard. 2e Kerstdag. V.m. 10 uur Ds. J. Wesbonk, predikant te IJmuiden, Vrjje Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Kerstnacht van 24 op 25 December, om 12 uur Gezongen H. Mis met praedicatie van Priester K. Borsten. .Donderdag 29 December, 7.30 uur v.m. Ge sproken H. Mis. Zaterdag, 31 December Oudejaarsavondviering met toespraak van Priester Ko Borsten. Deze allerwreedste methode cm menschen teken een streek soms voor dagen onbewoonbaar. doo-den heeft één voordeel en wel dat men een oorlog niet zoo direct aandurft, want zij dde gewoonlijk den oorlog voorbereiden en daarvan hun vruchten plukken, zullen zich niet zoo vei lig meer voelen op de plaatsen, waar deze oor logsmisdadigers plachten te zitten, nX honder den kilometers achter het front,'daar juist de groote fabriekscentra, waar de gassen en ander oorlogstuig gefabriceerd warden het eerst ..ge gast" worden, evenals de groote steden. De af weer- en beschermingsmaatregelen, welke in vele landen en steden worden waargenomen zijn van weinig waarde Op vele plaatsen worden door de bevolking oefeningen gehouden met gasmaskers, in Polen hield men onlangs zelfs hardloopwedstrijden met gasmaskers op, ondanks dat de gasmaskers niet eens bestand zijn tegen vele gassen, hetgeen uit het volgende minder aangename, maar wellicht leerzame relaas blijkt. 1. Traangas. Deze gassen zijn niet kwaad aardig, stellen Iemand volkomen buiten gevecht, geven het slachtoffer een gevoel of zijn oogeri als hiet ware uitgestoken zijn, maar de uitwer king is in den regel na eenige dagen afgeloopen. 2. Gassen, die tot niezen prikkelen. Deze veroorzaken een sterk voortdurend niezen, ge paard aan ademnood en ondragelijke hoofdpij nen. Zij dringen door alles heen en dwingen om het masker af te zetten. Deze gassen zijn bekend als „het blauwe kruisgas", daar de projectielen, welke ermee gevuld zijn, met een blauw kruis ge-' merkt zijn. Deze gassen worden bij een aanval eerst toegepast, zoodat de tegenpartij gedwongen wordt de maskers af te zetten. Daarna gaat men over met het gebruik van gassen uit projectielen, waarop een groen kruis is geschreven, welke men „groene kruisgassen" noemt. Deze gassen zijn hevig vergiftig en met deze bewerkt men de men schen, die genoodzaakt waren him gasmaskers af te zetten. Een soort van deze gassen zijn de blaartrekken de gassen, een soort mosterdgas, dat ernstig de huid en slijmvliezen aantast, yperit genaamd en na verloop van enkele uren vertoonen zich hevige blaren op de huid. Deze gassen werden in den ooi-log 1914—1918 reeds toegepast. Evenals de verschillende gassen, welke een hevige longenbeschadiging veroorzaken en beslist doodclijk zijn. De laatste gassen in den ooi-log gebruikt waren zoo intens verraderlijk, omdat zij reukloos en on zichtbaar waren, zwaarder dan de lucht en dus verblijfplaatsen diep onder den grond onbruik baar maakten, zij blijven als het ware op den bodem, in hoornen en struiken hangen, en ma- Deze worden dan toegepast in lager gelegen ter reinen zooals ravijnen, holle wegen, dalen waar het onmerkbaar in de .diepte zinkt en op. die plaatsen de menschen verraderlijk vergiftigt. Eèn zeer gevaarlijke stof, die in den oorlog nog niet is gebruikt geworden, is de witte fos for. Waar een granaat gevuld met deze stof springt, ontstaat een zee van witte vlammen en cndcordringbaile rook. Bij dergelijke gassen is geen masker of goed beschuttende Weeding denk baar, daar hier een groote temperatuursverhoo- ging ontstaat en het gevaar van levend verbran den zeer groot is. De lijdensweg van de slachtoffers van een stel- matige aanval, waarin diverse gassen worden gebruikt, is niet te beschrijven. Behalve de tanks, welke met deze vlam- en gas- wapens ware monsters zijn, kunnen ook de in- fanterie-soldaten met het witte fosfor-wapen ge wapend worden. Deze wapens noenit men „can dles" of kaarsen, zijn pl.m. 1 M. lang en 20 c.M. dik. Hiervan bestaan vier soorten, die Candles H.C. en de Candles W.P., die het 'terrein hullen in een dik, ondoordringbaar rookgordijn, terwijl de Candles C.N. een sterk tranenverwekkend gas be vatten en de Candles Toxis een zwaar gifgas. Deze kaarsen worden door de troepen in het veld geplant en aangestoken en ontploffen na- elkaar met wetenschappelijk bepaalde tusschenpoozen. De groote steden zijn tegen dergelijke aanval len geheel weerloos. Bomvrije kelders worden door het gifgas, zwaarder dan de lucht, in graf kelders herschapen. Een stadsbevolking in duikerpakken en gasmas kers is niet denkbaar, hoe moet het eten genut tigd en klaai-gemaaikt worden? Kinderen en de zieken met gasmaskers, de babies in de wieg met duikerpakken en maskers? Ben ieder ziet hiervan zelf de mogelijkheid van zoo'n toestand en de mogelijkheid van de kans daartoe en niemand mag dulden, dat deze kans bestaat of blijft bestaan. Wanneer men zich sterk bewust is, dat' een ieder verplicht is tegenover de geheele wereld mee te werken aan de vredes- gedachte en doordrongen van het besef van zijn reusachtige verantwoordelijkheid, zal men hiertoe ook wel de gelegenheid vinden. Werkt men voor den Vrede, dan werkt men voor een blijdere we reld en verzinken hierbij de persoonlijke belange tjes en pleiziertjes in het niet, want de strijd voor den vrede is de strijd voor de geheele mensch- heid, en overdenken wij de woorden van Krish- namurti: Het probleem van de mensch is het probleem van de wereld. HYGÏëNISCHE SLAGERIJEN. HET BESTE VAN HET BESTE EN TOCH NIET DUUR. ZANDVOORTSCIIELAAN 161 HALTE AERDENHOUT. TELEFOON 26412 Op WOENSDAG 4 J. 1933, des -v.m. 11 uur, onder Aannemers, wone in de Gemeente Bloen daal, ten Raadhuize Overveen worden Het verbouwen uitbreiden van p Bloemendaalsche- weg Bestek en teekening krijgbaar ad f 1. bovengenoemd adres, waar inlichtingen te B( men zijn des v.m. van 3 12 uur. Aanwijzing op 28 1932 v.m. 10 uur. De Directeur van P. VI J. DE JONG I Noodigt U vriendelijk tot meezingen barer m Kerstliederen, op Din: 37 December, 8 uur, in Jeugdhuis. LEERARES, BOSCH EN DUINPLET Einddiploma Amst. C Mij. A. B. d. Toonkt WOUWERMANSTRAAl TELEF. 16427. Prima SINAASAPPELE gegarandeerd zoet en se vanaf 3 ct. per MANDARIJNEN 10 stuks LEOPOLD PEREN 23 Ct. ANJOU PEREN 25 ct. Verder zeer voordeel: aanbieding Gondreinel Bellefleurs. MOESAPPELEN 10 Ct. STOOFPEREN (roodko 10 ct. p. p. Extra aanbieding Sp- boonen, prima kwaliteii 28 ct. p. Verder alle soorten GROENTEN EN FRl tegen billijke pi Beleefd aanbevelen TELEF. 16427. Ilooren en bezorgen 2 prijsverhooging. Jfc. Ck/*.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1932 | | pagina 4