KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA. Brokjes Levenswijsheid. Kunnen zij anders? SPORT. TOONEEL. PRED!KBEURTEN. SCHAAKRUBRIEK. (Nadruk verboden) Op de bekende vogelfilm van Burdet zag ik e8n afgrijselijk schouwspel. De legende, als zou het in de natuur zooveel lieflijker toegaan dan in de menschenwerelcs wordt door de werkelijk heid op wreede wijze weersproken. Heeft Multa- tuli niet reeds opgemerkt, dat in het dankkoor der vogelen het wormpje niet meezingt? Wie kent vrediger geluid can in het voorjaar het geroep van den koekoek? En toch, wie dezen boodschapper van Mei-vreugde van nabij leert kennen, zal nooit meer aan den koekoek kunnen denken zonder dat een huivering door hem heenvaart. De fotograaf heeft hem bespied, ter wijl hij bezig was aan den onbarmhartigen arbeid, welken de natuur hem heeft opgedragen. En op het witte doek zien wij de getrouwelijke weergave van dit afgrijselijke schouwspel. De koekoek legt zijn ei in het nest van andere vogels, kleiner en teerder dan zij. En die vogel tjes bebroeden dit ei gelijk met htm eigen eieren en beseffen niet, dat het kolossale kieken, dat tusschen hun eigen jongen in het nest zit, een andersoortige vogel is. Met de roerende toewijding van 't moederschap verzorgen zij ook dit onder geschoven kind, welks vraatzucht niet te bevre digen is. Zóó hongerig is deze vreemde gast, dat het pleegouderpaar het samen niet af kan en vaak de hulp van de buren te baat neemt om den schrokkerigen muil te vullen. Maar hoe beantwoordt de jonge koekoek deze gastvrijheid! Het nest is hem te klein, omdat het niet op zijn afmetingen is berekend, en de kost is hem te schraal. Daarom beschouwt hij van meet af zijn pleegbroertjes en -zusjes als concurrenten en hij rust niet, voordat hij ze uit het nest heeft verdrongen. Zelfs terwijl hij met de overige nestkindertjes nog onder moeders beschermende vleugels zit, is het daar een wroe ten en wringen, dat de moedervogel nerveus maakt, omdat zij er niets van begrijpt. Burdet heeft verschillende jonge koekoeken gekiekt, terwijl zij bezig waren, het nest van hun mededingers naar ruimte en voedsel te bevrijden. En wat den toeschouwer van zijn vogelfilm treft, is dat al deze jonge koekoeken zich eender ge dragen. Oi men den één of den ander aan 't werk ziet, maakt geen verschil. En het is deze wreede werktuiglijkheid, die zoo afgrijselijk aan doet. Het is met den rug, dat deze koekoeken hun tegenstandertjes wegwerken. Tegen dien sterken, breeden rug zijn de fijner gebouwde vogeltjes niet bestand. Die afschuwelijke rug wrikt en wringt net zoolang, totdat het weerstaande lijfje over den rand van het nest hangt en na den laatsten, forschen duw naar beneden te pletter valt. Is dit geschied dan richt de rug van den koekoek zich tegen een andere prooi. De jonge koekcek is een monsterlijk wezen. Het is moeilijk, in heel de schepping een dier aan te wijzen, dat zich onsympathieker gedraagt. Dit wangedrocht dringt zich op bij niets vermoe dende schepsels, die het in "hun eenvoud voor een der hunnen' houden en die het met al hun liefde en toewijding groot brengen, ofschoon ze daartoe geen enkele natuurlijke verplichting heb ben. En inplaats van hun dankbaar te zijn, be loont de gast de ontvangen weldaden met het dierbaarst bezit van zijn pleegouders, hun weer- lcoze kindertjes, te vermoorden, stelselmatig, zonder pardon. Men gevoelt haat en afgrijzen opkomen tegen het koekoeksjong, terwijl men het op de film aan het werk ziet. Maar men bedenkt zich, wanneer men let op de werktuiglijkheid van dit gedrag. Alle koekoeken doen zoo; omdat zij koekoeken zijn. Men mag het hun niet kwalijk nemen; kun nen zij anders? Kunnen zij anders? Dit is de kwellende vraag, die oprijst, wanneer men ook in de menschen- maatrehappij de koekoeken aan 't werk ziet. Er bestaat een ontstellende gelijkenis tusschen mensehen en dieren. Sinds ik Burdets vogelfilm heb aanschouwd, wemelt het cm me heen van koekoeken. De sterke, wrikkende en wringende rug is voortdurend in actie: op de beurs, in de politiek, in het bedrijfsleven, onder clubgenooten en vrienden, in de sportwereld en zelfs op het idyllische terrein van de liefde, overal drin gen zich wezens zonder meedoogen in en laten het zich gerieflijk maken door argelooze goed hartige zielen die hen in hun eenvoud voor een der hunnen houden; overal richt zich die rug tegen de vergeefs weerstrevende zwakken en rust niet, voordat de fijner en teerder gebouwde schepseltjes over den rand van 't nest hangen en na een laatsten, forschen duw beneden te plet ter vallen Overal worden ook mensehen ,,er uit gewerkt". Hoe onsympathiek lijkt den toeschouwer zoo'n breede, wrikkende en wringende rug. Menschen met zoo'n rug staan te boek als wreede, hard vochtige wezens; schepsels zonder moraal en zonder gevoel. Zij wekken den haat op en de verachting van iederen weldenkende. Maarzou het met menschen niet even eens kunnen zijn als met vogels? Wij bedwingen onzen haat jegens den koekoek en wij nemen onze verachting terug. Want men kan den koekoek zijn gedrag niet persoonlijk aanrekenen. Alle koekoeken deen zoo, omdat zij koekoeken zijn. Zij hebben ruimte en voedsel noodig. Zij hebben zichzelf niet in de situatie gebracht, welke dit gedrag onvermijdelijk maakt. Zij zijn tegen wil en dank als koekcek in dit nest van teere en fijne vogeltjes uitgebroed. Hun treft geen schuld; kunnen zij anders? Kunnen zij anders? Met de zwakken hebben wij deernis en wij pleiten voor hen die de nederlaag lijden. Maar ook de sterken hebben recht op een zuivere beoordeeling. Is de plaats van dien rusteloos wrikkenden en wringenden rug in de menschenmaatschappij misschien even werktuig lijk vastgesteld als in 't vogelleven? H. G. CANNEGIETER welk een prachtig paar tegenhangers Gradus, de Kerkmeester, de stiekumerd met z'n uitge streken facie (onovertreffelijk getypeerd en. consequent volgehouden door Jos Liestlng) tegenover de onbollige pretmaker, herbergier Blom (rond en vierkant en daverend levens lustig door Johan Elsensohn gespeeld) en last not least Ceesje Speenhoff, Heeroom's nichtje, dat er (daar kijken de dames 't eerst naar) niet aleen aardig uitzag, maar ook vlot en gevoelig speelde! Werkelijk, het was een genot om Woensdagavond onder het pu bliek te zijn, dat trouwens gul meeleefde en met onafgebroken aandacht van het goed ge regisseerde spel genoot. Mien Duymaer van Twist speelde de minst dankbare rol van Judith Heeroom's jongste zuster die eerst opstandig en later boetvaardig was en aan Heeroom en aan haar pleegkind verdriet en zorgen baarde. Jan van Ees en Jan van der Linden konden ons minder vol doen. Legden ze het beiden er niet een beetje dik op, Van Ees als brutale heereniboer, Van der Linden als wat al te grof geschminkte boeren-oom? De waardige, rustige figuur van den met allen en alles meelevende pastoor kwam er in de geschikte figuur van Anton Roemer evenwel nog des te beter door uit. En welk een aardig decor, vooral in het tweede bedrijf, het pleintje met de open her berg onder de boomen! Het stuk speelt op het platte land in Vlaanderen; als het op den leest der werkelijkheid geschoeid is, gaat het in Vlaanderen onder de Katholieken toch heel wat gemoedelijker toe dan bij ons althans boven den Moerdijk. Men zou, dit alles mee voelende, haast wenschen dat er nooit een Hervorming was ontstaan; zoo was er telken male de pastoor zich vol oprechte menschen- liefde bezon een stille aandacht in de 'zaal, die warm en gemoedelijk aandeed. Een aardig en goed strijkje vulde de tus- schenpoozen tusschen de bedrijven en kreeg, nadat voor de spelers vijfmaal was gehaald zoowaar ook nog van drie kanten een klein applaus. De tooneelisten waren goed inge speeld, trouwens het stuk, waar geen psycho logie, geen intrigue noch andere hoogvliegers bij te pas kwamen, leende zich daartoe best; de spelers hadden er blijkbaar zelf schik in, dat de zaal die herhaalde malen luidop mee- lachte, ook zoo'n schik had. Een aardige goed moedige avond. T. VOETBAL. De uitslagen der Zondag j.l. gespeelde wedstrij den voor de 2e klasse B luiden: A.P.C.Spaartaan AlphenH.P.C. BaarnBloemendaal 3—0 4—5 3—2 „AMOK IN- DE PASTORIE", blijspel van ernst en boert in 3 be drijven door Jac. Ballings. Regie van Herman Schwab. Door het Rott. Hofstad-tooneel in den Stadsschouwburg Woensdag 15 Febr. j.l. Een allerleukste avond. Welk een voortref felijk stel spelers die Anton Roemer als Heerom de joviale sympathieke dorps-pastoor, wat een aardig oud en toch jong vrouwtje Dora Hans als Heeroom's oudste zuster Dina, Bij een beschouwing, welke wij eenige weken geleden hielden t.o. der diegradatiecandidaten, wezen wij op het feit, dat A.P.C. langzamerhand een zekere vermaardheid verkreeg door haar tel- kenjare ingezette formidabele eindspurt. Ook dit maal blijken the Rede niet van den regel af te wijken, want na de vorige week Baarn op eigen grond geslagen te hebben, werd thans de Spar taan het slachtoffer harer stadgenooten. De Spaarndammerpolder-bewoners leden een neder laag, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Wij vermoeden dat A.F.C. nog wel meer punten binnen zal halen, tenminste als Charles Lungen, die elke week uit Londen overkomt, zijn steun blijft verleenen. Het is ook mogelijk, dat nu zijn club „binnen is, hij zich niet langer de groote opoffering, welke ongetwijfeld aan de wekélijksche trip ver bonden is, behoeft te getroosten. Intussehen is weer duidelijk gebleken, dat de groote voetbal capaciteiten van Lungen voor APC in den strijd om het tweede klas bestaan schier onmisbaar zijn. Hst getuigt wel van groote clubliefd'e van de zen speler zich telkens weer beschikbaar te stel len. In dit verband herinneren wij aan den oud- H.F.C.-er Ben Verweij, die, toen het ei' eenige jaren geleden om gingHFC in de 1ste klas terug te brengen wekelijks uit Berlijn overkwam! Deze voorbeelden mogen ter leering strekken aan zoo veel andere clubmenschen, waaronder helaas 't meest jongeren, die zich maar al te dikwijls op een veel wat makkelijker standpunt stellen. Daar Amsterdam Zondag geen eerste klas wed strijd binnen de muren had was de belangstelling voor deze ontmoeting zeer groot. En de talrijke aanwezigen hebben kunnen genieten van een behoorlijken en bovenal fairen strijd, die door scheidsrechter Boeree keurig geleid werd. Het verschil in beide elftaïfêh zat in de resp, voorhoeden, die van A.F.C. was snel en schot- vaardig, die van Spartaan incompetent. Want de niet te zeker spelende verdediging der thuisclub bood talrijke kansen aan den Spartaan-aanval waarin echter niemand was, die er één van wist te benutten. Dat A.F.C. in de eerste helft slechts éénmaal wist te doelpunten (door Lungen) was te danken (of wijten) aan het keurige verdedigen van den veteraan Grobbe en de jeugdige doelverdediger Weema, die de afwezigheid van Oerlemans geheel deed vergeten. Toch' was met dit eene doelpunt d"e grondslag gelegd voor de overwinning; in de tweede helft kregen de A.F.C.-ers wind mee. Nadat eerst Bui'' ger de leiding vergroot had, scoorde Lungen op onnavolgbare wijze no. 3, hiermede was het pleit beslecht en had A.F.C zich vrijwel uit de gevaar lijke zóne begeven. Tusschen Alphen en H.F.C. heeft het bijzonder gespannen, wat de cijfers trouwens voldoende uitdrukken. Van der Meulen was van de blessure tegen Hercules opgeloopen nog niet geheel her steld, en moest zich laten vervangen door van dei' Togt, die geen gelukkigen middag had. Op een gegeven oogenblik zelfs stonden de blauw-witten met 3—1 achter, en zag het er donker genoeg uit. Dank zij echter Koper, die een bijzonder produc tieve kuur had (hü scoorde alle doelpunten) kwam the good old nog in veilige haven. Het begin was sensationeel. Van den aftrap nam de H.F.C.-voorhoede den hal mee en zonder dat één Alphenaar het leder aan kon raken, knalde Koper in de eerste minuut langs den onthutsten Alphen-keeper. De thuisclub liet zich echter niet intimidee- ren. Door verrassend goed voorhoedespel had den Krumpelman, Ram en van Oosterman in korten tijd Van der Togt driemaal gepas seerd. Door een strafschop krijgt Koper ge- Eglise Wallonne, Begijnhof. Dimanche 19 février. 10 h. 30 Service présedé pa. M. Ie Pasteur Mi- chelin Mareau de la Haye. Collecte spéciale pour 1' église. 11 h. 45 Service des enfants. 20 h. Scdrée de projections Iumineuses: un voyage en Nouvelle Guinée. Vendredi 24 février. 20 h. Service. Pasteur Krafft. Eglise ouverte 10-17 h. tous les jours. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. I Overveen. V.m. 10 uur, de heer K. Koopman. Donderdag 23 Febr. 's Av. 8 uur de heer K. Koopman, Bijbel lezing. Nederl. Protestantenbond. Afdeeling Bloemendaal. Vm. 10.30 uur, Prof. Dr. G. A. v. d. Berg van Eysinga, Santpoort. „De angst van het ongeloof". Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur, Drs. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur, Drs. J. C. Brussaard. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Geen Dienst. (In d'e Ned. Herv. kerk Dr. J. Weener van Haarlem.) i Ned. Herv. Kerkgenootschap. V.m. 10 uur, Dr. Weener, pred. te Haarlem. Gelegenheid tot Doopsbediening. N.B. Dienzelfden morgen te 10% uur-spreekt Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga te Bloemendaal in de kerk van den Ned. Pro testantenbond over: „de angst van het onge loof". (Marcus 4, vs. 40). Religieuze Kring, Aerdenhout. V.m. 10% uur, Ds. F. Kleyn, Rem. Pred. Den Haag.' De Vr(je Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. V.m. 10.30, Gezongen H. Mis met praedicatie van Priester Ko Borsten. Donderdag 23 Februari. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. legenheid den achterstand te verkleinen, ter wijl hij nog voor de rust de partijen op ge lijken voet brengt. Direct na de thee heeft Windhorst voor de thuisclub uit een corner succes. H.F.C. gooit er dan een schepje op, met gevolg, dat Koper uit een snellen aanval weer gelijk maakt In den nu volgenden strijd om de leiding is H. F. C. de gelukkige: het is nogmaals Koper, die een goeden voorzet van Hagenaar op de juiste wijze benut. Het moet gezegd, dat H. F. C. door het oog van een naald gekropen is. Met eiken anderen middenvoor zouden de Haarlemmers ongetwijfeld hun eerste neder laag geïncasseerd hebben. Bloemendaal was zoo verstandig uit Baarn met de voile buit terug te komen. Deze over winning is van groote waarde. Zij werd be haald op een in degradatienood verkeerenden tegenstanders. Bovendien moesten Huisman en Jonkergouw verstek laten gaan. Doelman Kesting echter verving Huisman op waardige wijze. Hij maakte geen enkele fout, was abr soluut vrij van „bühnen fieber" en verrichtte eenige fraaie saves, die hem een welverdiend applaus bezorgde. Onze voorhoede was bij gebrek aan een be hoorlijken en snellen aanvalsleider het zwak ste deel der ploeg. Van Gelder speelde een goeden en productieven wedstrijd; hij scoorde twee uitstekende goals. Charlie de Bock nam er ook een voor zijne rekening en 't was er een van de goede soort. Een handig laveeren door de Baarn-achter- hoede even besloten met een hard en welge richt schot. En er moest hard en wélgericht geschoten worden, want keeper Onrust speel de subliem. Hij heeft gehouden wat er te houden was en zelfs nog meer. Baam is ontegenzeggelijk het zwakste zusje uit de afdeeling. Nóch technische, nóch tacti sche kwaliteiten zijn (uitgezonderd de doel man) in het elftal te ontdekken. Wel wordt gespeeld met een uitbundig enthousiasme, maar hiermede vergen de heeren te veel van hun uithoudingsvermogen. Tegen Bloemendaal waren ze het laatste kwartier absoluut uit gespeeld en het eindsignaal redde hen van een zwaardere nederlaag. Rest ons nog te ver melden, dat een zuiver doelpunt van De Bock geannuleerd werd en een „geheide" penalty door den arbiter werd genegeerd. Wij zouden hier zeker niet op wijzen als deze beide ge vallen niet als culuminatie golden voor de Baanr „freundlichkeit" van den arbiter. Want de manier waarop deze „leider" ons elftal, dat zich gelukkig tot de laatste seconde correct en sportief gedroeg benadeelde, was zelfs voor Baarn-spelers en publiek opvallend. i Voor Zondag a.s. luidt het programma: BloemendaalAlphen HerculesD. W. S. A. F. C.—H. F. C. De SpartaanBaarn B. F. C.Velox. Bloemendaal spiegele zich aan den grooten tegenstand welke Alphen aan H.F.C. bood. Wel kan er gewonnen worden, maar dan moet van 't begin af flink aangepakt worden. De opstel ling is als volgt: Huisman Jonkergouw C. A. Bakker Immer Beyk Parson Fr. Bakker De Bock H. Kohier v. Gelder Nol D. W. S. zal het in Utrecht wel met Her cules klaren. H.F.C. krijgt het weer zwaar te verantwoorden, vooral als Lungen in de A.F.C. gelederen is. Baarn zal ongetwijfeld trachten haar positie ten koste van. de Spartaan eenigs- zins te verbeteren; of haar dit lukken zal, be twijfelen we echter. Mocht het den Baar- naars gelukken in Amsterdam te winnen, dan komt èn Spartaan èn B. F. C. leelijk in het ge drang. Want dat B.F.C. eenig succes tegen Velox zal behalen, al spelen de Bussumers dan in eigen home, gelooven we niet. Met dit al, zou de strijd om de laatste plaats span nend kunnen worden. Voor de lagere elftallen staat op 't program ma: R.C.H. 4Bloemendaal 2 10 uur Bloemendaal 5Vijfhuizen 2 10 uur T.H.B. 4Bloemendaal 6 2 uur Junioren: Edo bBloemendaal b 10 uur R.C.H. dBloemendaal c 12 uur Haarlem dBloemendaal d 2 uur Adspiranten Zaterdag VI. Vogels aBloemendaal a 2.30 uur ZeemeeuwenBloemendaal b 2.30 uur Edo cBloemendaal c 2.3Ó uur Bloemendaal dZandvoort b 2.30 uur Wij ontvingen over de BOLLAND-STICHTING de volgende mededeelingen. Namens het bestuur en de Commissie van Toezicht der Bolland-stichting deel ik U met leedwezen mede dat de sympathieke penning meester, de heer A. Meijer, den 13en November 1932 is overleden. In de op 30 November ge houden bijeenkomst van het bestuur en de C. v. T. is de heer G. M. van der Molen, tot dusver lid van de C. v. T„ bereid gevonden, het penningmeesterschap der stichting te aan vaarden. Daarna werd de zoon van wijlen Prof. Bolland, Ds. A. E. K. Bolland verkozen tot lid van de Commissie van Toezicht. Ds. Bolland heeft deze benoeming aangenomen. Het bestuur is nu aldus saamgesteld; Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga, voorzitter, Santpoort, Telefoon; Haar lem 22536. J. C. van Zelm secretaris, Pretoriusplein 22, Amsterdam (Oost), Telefoon: 54906. G. M. van der Molen penningmeester, Oranje Nassaulaan 56, Amsterdam (Zuid) Tele foon; 29392. En de Commissie van Toezicht; Dr. P. C. E. Meerum Terwogt, voorzitter, Gedempte Gracht 81, Zaandam. Ds. A. E. K. Bolland Schellinkhout. Dr. J. C. Bruijn, Piet Heinksde 9, Amster dam (Centrum), Telefoon: 48191. In de enkele maanden na het tot stand komen der Bolland-stichting is reeds gebleken, dat zij zich m veler belangstelling mag verheu gen. Die belangstelling heeft zich o.m. geuit in de toezending van allerlei geschriften van Bol land, diens leerlingen of geestverwanten, cn... tegenstanders. Ook allerlei correspondentie, waaronder ruim een 50-tal brieven en briefkaarten, van Bolland afkomstig, is het eigendom der stichting ge worden. Nog zij medegedeeld, dat de Stichting on langs een buste van Hegel heeft aangekocht en wel door bemiddeling van Dr. Helfried Hart- mann uit Berlijn. „Die Büste", getuigde Dr. Hartmann „ist lt. Zeugnisses der Frau Virginia Siegfried- Marker der Tochter des Professors der Rhetorik Friedrich Marker in Berlijn, eines nahen HegelSchuiers, eine Original- Biipte. Sie ist kein für Handelszwecke vervielfaltigter Abguss, sendern das, so- weit bekannt, einzige Exemplar derjenigen Modiellierung Hegei's, die Wichmann im Jahre 1826 vorgenommen hat und die sich von einer zweiten Modellierung, welche letzterc für die Bronze-Ausfüh i- uig in der hiesigen Universitat massgebend war und übrigens auch durch den Handel verbrei tet wurde, nach dem Zeugniss der naheren Freunde Hegel's durch grössere Por- tratahnlichkeit vorteilhaft unterscheidet." „Der hohe kiinstlerische Rang der in Frage stehenden Büste ist unbestritten". En aan de inlichtingen, die wijlen D. Dr. Lasson, de bekende Hegelkenner, over de bustp verschafte, ontleen ik deze woorden: „Persönlich kann ich nur sagen, dass sie zweifellos ein sehr schönes Werk, nacb den obigen Angaben wohl so viel wie ein Unikum ist." Aan allen, die de .Bolland-Stichting op eenigerlei wijze daadwerkelijk steunen, zij medegedeeld, dat mededeelingen betreffende de stichting hun geregeld zullen worden toe gezonden. Het spreekt vanzelf, dat de Bolland-Stich ting, zal zij aan haar doel ten volle kunnen beantwoorden, geldelijken steun niet kali ont beren. Belangstellenden worden dan ook her innerd aan het volgende artikel uit de stich- Oplossingen, bjjdragen enz. te richten aan den Schaakredacteur, Cruquiusstraat 19, Haarlem. PROBLEEM No. 372. S. Kamstra, (Leeuwarden.) Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kf3 Dg8 Tdl Tf4 La5 Pa6 Pd4 a4 c5 c7 d6. Zwart: Kc4 Td5 Lg7 Pb3 a7 f6. Dit probleem werd met den lsten prijs be kroond in den wedstrijd van den Nederland.- schen Schaakbond (1926). In het Jury-rapport (verschenen Mei 1927) lezen wij over dit pro bleem: „Een probleem als een gezellige roman; vol verrassende trekjes, lastige stille zetten en fijne wendingen. Dat de sleutelzet wat zwak is, hoewel toch niet van fijnheid ontbloot, komt er bij dergelijk breed opgezet werk niet zoo erg op aan. Een degelijk stuk uit de Hol- landsche school!" RUBINSTEIN IN NOOD. Grootmeester Akiba Rubinstein, eens een der grootste schaakspelers ter wereld, ver keert in de diepste ellende, met zijn familie, te Brussel. Volgens de Wiener Schach-Zeitung wordt de meester met den hongerdood bedreigd. Ge noemd blad zal zijn beste partijen, voorzien van 's meesters aanteekeningen, uitgeven. Bü inteekening op bedoeld werk, zal het blad een Rubinstein-fonds stichten. Zoo mogelijk wordt toezending van het dubbele bedrag, (dus 2 x 10 Oostenrijksche Schilling) verzocht aan de Wiener Schachzeitung Wiedner Hauptstr. 11, Wien IV, waarvoor men dan een exemplaar ontvangt, dat voorzien is van Rubinstein's handteekening. Wie spoedig helpt, kan het ergste wellicht voorkomen. OPLOSSING PROBLEEM No. 369. (J. van Dijk Azn. Stand der stukken: Wit: Ke8 Td4 Lc3 Lf7 b4 c5. Zwart; Ke5 c4 d3 e6 f5. 1. Lf7h5. f5—f4; 2. Td4—d5f, enz. Ke5f6; 2. Td4g4f, enz. d3d2; 2. Td4h4f, enz. Goede oplossingen ontvangen van: S. Ba- rends, te Aerdenhout; H. W. van Dort en K. H. R. PluimMentz, beiden te Haarlem. tingsakte: „De inkomsten van de Bolland- Stichting bestaan uit: Schenkingen, legaten, erfstellingen, jaarljjksche bijdragen van be gunstigers, toevallige baten De Bolland-Stichting is aangesloten b(j den postchèque- en girodienst onder nummer 191900. Voor bezichtiging der Hegelbuste alsmede voor het geven van nadere inlichtingen wende men zich tot ondergeteekende. Inlichtingen worden eveneens gaarne verstrekt door de an dere leden V3n het bestuur en door de leden van de Commissie van Toezicht. J. C. VAN ZELM, Pretoriusplein 22, Amsterdam (O.) door G. Th. ROTMAN. 79. Toen allen veilig en wel binnen boord waren, wou kapitein Klakkebos dat ook het pootje aan boord geheschen werd. Maar de bemanning wilde er niet van weten, en vol ontzetting zagen ze het bootje wegdrijven, en dat nog wel met den heer, dien ze zoo graag mee naar huis genomen hadden! Grinnekend stond de bemanning, die er niet bepaald vrien delijk uitzag, ernaar te kijken. 80. Hierop werden de reizigers naar den kapitein van het schip gebracht Tot zjjn grooten schrik herkende kapitein Klakkebos een zeeman in hem, die vroeger in zijn dienst op zijn schip gevaren had en die hij wegens z'n slecht gedrag weggejaagd had. „Aha, daar heb je zoowaar mijn oude vriend Klakke bos!" riep de booswicht uit „Nu zijn de rol len omgedraaid, hè, Klakkie?" Kapitein Klak kebos sidderde.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 3