IverveenscheVlesschhouwerij ADVERTEERT IN DIT BLAD, HET LEIDT TOT SÜCCES. Bioemendasi GOSEN SCHIER1NG - I Centrale-Verwarming I Oliestookinrichtingen I Garage H. VAN OS en ZOON is en blijft een zaak van vertrouwen. J. De TECHNISCH BUREAU PREDIKBEURTEN. Gemeenteraad. Jaarverslag 1932 _e. fVerf cn, Behangsel moeten zoonoodig wor RECLAME Boiemioppen 421/j cent Makelaarskantoor „Kennemerland" v.h. H. KWAK Hzn. van Onze kwaliteit is onze reclame. Wij be dienen U vlug en hygiënisch. - L#LOEMENDAALSCHLWEG2CX /A J U LIANA LAAN TEL: I5Q9Q <™GELfLGEN!1EIDea IVQORSTALLLINVAN aaAUTOMOBlELEN. LAADSTATIONVOOR ACCUMULATOREN! Met het keukenapparaat te allen tijde elke hoeveelheid water op de gewenschle temperatuur. 10 L. water verwarmen tot 60°, kosten minder dan één cent aan gas. Met gas verwarmen is het goed koopste. Vraagt inlichtingen aan Uwen installateur en het gasbedrijf. iwii Eglise Wallonne. Begijnhof. Dimanetie 26 février. 9 h. 30: Service. 10 h. 30: Service. 11 h. 45: Service des enfants. 20 h.: Service. Vendredi 3 Mars. 20 h.: Service. Pasteur Krafft. L'Egllse est ouverte tous les jours de 10—17 h. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 uur Ds. M. C. Briët, Pred. te Heemstede. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Gebouw Marar.atlia. Donderdag 2 Maart, mm. 8 uur Ds. J. C. van Dijk, Bijbellezing. Overveen. V.m. 10 uur Dr. K. H. Miskotte, Pred. te Haarlem. Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur, Prcrf. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga „Het lijden der Onschuld". (Openb. 13; vs. 8). I Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. C. M. Veenhuijsen, Amster dam. Geref. Kerk, Bioeniendaal. V.m. 10 en n.m. 5 uur Drs. J. C. Brussaard, l De Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark. Zondag 26 Februari, 10.30 v.m., Gezongen H. Mis. Woensdag 1 Maart, 8 uur n.m., Completen en Lof. Donderdag 2 Maart, 7.30 v.m., Gesproken H. Mis. (Vervolg.) In de middagzitting bepleit de heer Schulz, !en gemiddelden arbeidstijd voor beambten en, werklieden op 48 uur per week te bepalen. In het concept-reglement wordt voorgesteld ten hoogste 55 uur. De heer Quarles van Ufford stelt voor ge middeld 52 uur, hetgeen de heer Schulz amen deert tot: gemiddeld 48 uur en ten hoogste 55 Uur. Dit amendement wordt verworpen, zoodat de werktijd voor beambten en werklieden wordt gesteld op ten hoogste gemiddeld 55 uur per week. De heer Schulz stelt vast, dat men hier mede het principe van den 8-urigen werkdag, tien. jaar geleden aanvaard, heeft losgelaten. Bjj de behandeling der financieele belooning in geval van vervanging van een gemeentelijke Werkkracht door een inferieur, stellen de orga nisaties voor, een ambtenaar, die een superieur vervangt, indien deze vervanging ten minste een maand heeft geduurd, een vergoeding te geven, gelijkstaande met het verschil tusschen het bestaande salaris en het aanvangssalaris van den superieur. Dit denkbeeld wordt door den heer Schulz verdedigd. Ook de heer Witteman acht de stelling, dat vervanging van een superieur beloond moet worden, aannemelijk. Het voorstel der organisaties wordt ver worpen. Bjj de vacantieregeling stellen de organisa ties voor, het recht op vacantie te verleenen aan vast-aangestelden, die ten minste drie maanden in dienst zijn. (B. en W. stellen voor ten minste 8 maanden). De heer Schulz stelt voor, aan personeel, dat minder dan een jaar in dienst is, een dag vacantie te verleenen, van élke maand, gedu rende welke de betrokkene in dienst is. Dit voorstel wordt aangenomen. Een langdurig debat wordt gevoerd over de vraag, of aan gemeentepersoneel verlof zal worden verleend voor het bijwonen van con gressen en vergaderingen en voor familie omstandigheden, een en ander met behoud van salaris. Bij een voorstel-Schulz om te bepalen, dat dergeljjk verlof facultatief verleend zal wor den met behoud van salaris, staken de stem men. Een voorstel der organisaties, om bi) verzuim wegens ziekte het salaris gedurende twee jaar volledig uit te keeren, wordt verworpen. Bij een zelfde voorstel, waarbij' 1% jaar wordt voorgesteld, staken de stemmen. Bij punt 49, waarbij bepaald wordt, dat in dien de wachtgelder-ambtenares in het huwe lijk treedt, het wachtgeld vervalt voor den duur van1 het huwelijk, zegt de heer Schulz, hiermede in te stemmen, indien het wachtgeld voor den wachtgelder-ambtenaar, die in het huwelijk treedt, verhoogd wordt. Krijgt zulk een wachtgelder-ambtenaar, die dus kostwin ner wordt, verhoogd wachtgeld? Stemmen: Natuurlijk niet! De heer Schulz verklaart zich dan, evenals de heer Noorman, tegen. De heer Witteman wijst op gevallen, waarin •en ambtenaar zijn werk niet vervult op eeu Wijze, die bevorderlijk is voor den goeden gang Tan zaken. Dergelijke gevallen geven geen aanleiding, tot ontslag, terwijl het toch bepaald hoodig kan blijken, dat zulk een ambtenaar Wordt geelimineerd. Hiervoor zou spr. de mogelijkheid van scha- delcosstslling willen openlaten en een en ander Willen overlaten aan het inzicht in B. en W. Bö art. 5 wordt met de stemmen van de heeren Schulz en Noorman tegen o.m. beslo ten, dat de gehuwde ambtenaren eervol ont slag wordt verleend, ingaande op den dag van haar huwelijk. De organisaties stellen voor, bij sollicitatie naar elders een afschrift van het strafregister over te leggen, dat echter niet ouder dan drie jaar mag zijn. B. en W. hebben hiertegen bezwaar. De heer Schulz verdedigt dit voorstel. De voorzitter zegt, dat men aldus een andere gemeente een andere ambtenaar kan bezorgen, die drie jaar of langer geleden een misschien zware overtreding heeft begaan. De heer Witteman stelt voor, boven een der- gelijken conduitestaat een steriotype mededee- mg te plaatsen, dat de inlichtingen niet ver der strekken dan een termijn van 3 jaar. De overgangsbepalingen geven geen aan leiding tot debat. De vergadering wordt gesloten. Veel stof tot nabetrachten geeft deze ver gadering niet. Het verzoek van den heer Dor- hout Mees aan het begin der vergadering, om zooveel mogelijk het advies van B. en W. te volgen, deed voor de voorstellen der organi saties al dadelijk het ergste vreezen. Het werd dan ook de geheele vergadering door een on vruchtbaar debat tusschen de S.D. fractie, waarvoor de heer Schuiz meestal het woord voerde en zijn politieke tegenvoeters, waarbij de uitnemende wijze, waarop genoemd raads lid de voorstellen der organisaties bepleitte, bewondering afdwong. De debatten bleven daardoor, bij niet te overbruggen verschil van inzicht, op hoog peil. afdeeling Haarlem der Nederlandsch Natuur historische vereeniging. Hoewel het ledental een kleine achteruitgang vertoont, kan 1932 toch een goed jaar voor de afd. Haarlem genoemd worden. Met vertrouwen zien we ook de toekomst tegemoet. Voor 1933 meldden zich reeds weer nieuwe leden aan, waaronder 3 juniores. We doen hierbij een be roep op onze leden ons te helpen het ledental weer op peil te brengen. Introduceert Uw ken nissen op excursies en lezingen, brengt anderen met het werk der vereeniging op- de hoogte. In 1932 werden behalve de jaarvergadering ge houden: 12 bestuursvergaderingen en 7 leden bijeenkomsten, te weten: 20 Jan. vertoonden de heeren Meilink en Van Schaik biologische films. 25 Febr. hield Dr. J. Botke een boeiende voor dracht over landschapstypen van Rusland. 10 Mrt. sprak de heer v. Schaik over „Grepen uit de Anatomie der Plant", met microfoto's. De heer Sipkes sprak over den Plantengroei der Voornsche duinen. Op dezen avond werd de uitslag bekend ge maakt van den fotowedstrijd. De wedstrijd heeft niet geheel aan de verwachtingen beantwoord, waarschijnlijk zoowel door malaise als onvol doende propaganda. De heer W. Kruyt ontving voor de beste inzending op Natuurhist. gebied de zilveren plaquette, bovendien „Als het voor jaar komt" van ds. de Stoppelaar. Mej. Perry de Agfabox. Mej. C. Zuur een bedrag van f 5. te besteden aan foto-artikelen bij v. Vliet, foto- handel. 7 Mei hield Dr. Steenhuis ter voorbereiding van de excursie op 8 Mei een geologische lezing. 28 Oct. leidde prof. Jeswiet ons den Smeroe op, terwijl 29 Nov. in samenwerking met de afd. Haarlem der Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde Prof. Dr. Joh. Westerdijk was uitgenoodigd, die voor een talrijk gehoor een helder betoog hield over oude en nieuwe epidemische plantenziekten. Als waardig slot werd op 30 Dec. een druk bezochte vergadering met bijdragen der leden gehouden, waar de heer v. Eyndhoven over paddestoelen, de heer Sybrandi over Broedverzorging bij visschen, de heer Sipkes over Planten en Tuinen in Rusland en de heer Jan P. Strijbos over de Camarque sprak, waarbij het gesprokene werd toegelicht door vele lan taarnplaatjes. Niet minder dan 28 excursies werden uitge schreven, waarvan een strandwandelng wegens zeer slecht weer en de tocht naar 't Zoöl. Station te Den Helder wegens te geringe deelname niet konden doorgaan. Over het algemeen was de opkomst voor de tochten zeer goed. 16 Jan. werd door bemiddeling en onder leiding van Dr. J. F. Steenhuis door 20 leden een bezoek aan den Rijksgeologischen Dienst gebracht. 14 Febr. leidde Mevr. Kuiper, verbonden aan het Koloniaal Instituut ons door de biologische afdeeling aldaar. 20 Maart werd een vogel-excursie gehouden met den heer Cornet. 2 April konden, dank zij de welwillendheid van de heeren Hoog, de kassen der fa. van Tubergen worden bewonderd. Dat dit zeer op prijs werd gesteld, bleek wel uit een opkomst van 45 leaen. 17 April ging het per autobus naar Aalsmeer, waar de orchideeënkweekerij van Gebrs. Barend- sen werd bezichtigd. 26 April werd de Leidsche sterrenwacht met een bezoek vereerd. 8 Mei trokken we onder leiding van Dr. Steen huis weder naar de Sleutelstad, nu tot bezich tiging van de Hortus en de Siebold-tentoonstel- ling. Een strandwandeling bij Noordwijk besloot deze gevarieerde dag. 22 Mei wandeling door 't Vogelenzangsche bosch, leider de heer v. Schaik. 25 Mei avondexcursie naar Thijsse's Hof, met den heer Boting. op 5 Juni volgde de bijna traditie geworden ge noeglijke roeitocht naar de moerasjes bij de Lie met de heeren Cornet en Van Eyndhoven. 8 Juni Vogel-excursie in de A. W. duinen, ge leid door den heer Comet. 19 Juni Strandwandeling met den heer A, Meilink. 26 Juni werd door Rooswijk, Tusschenwijk en de Prov. Duinen naar V/ijk aan Zee gewandeld. 7 Juli '.vaj&i de vogelliefhebbers, gewaar schuwd door den altijd actieven heer Cornet, in de gelegenheid op een avondexcursie onder zijn leiding, behalve talrijke andere vogels, het nest met 3 groote jongen van den aschgrauwen kiekendief te bewonderen. 10 Juli bracht een botanische toch onder lei ding van den heer v. Dyk door de Rijksduinen bij Noordwijk. 24 Juli werd met de afd. Alkmaar een tocht naar de Lie gemaakt en 's middags Thijsse's Hof bezocht. Op 29 Juli een avondfietstocht naar Velserend. In Augustus werden geen excursies uitgeschre ven, daar het vorig jaar gebleken was, dat in deze vacantiemaand onder de leden geen animo voor excursies bestaat. 11 Sept. waren, ondanks het slechte weer, nog 14 leden bijeen gekomen voor een tocht door de A. W. duinen. Helaas werden deze moedige men- schen door hevige stortregens genoodzaakt voor twaalf uur het duin weer te verlaten. 25 Sept. leidde de heer v. Dijk ons door de Haarlemsche plantsoenen om boom- en heester soorten te leeren kennen. 9 Oct. was de Haarlemsche afdeeling gast van Alkmaar op een paddestoelen-excursie onder leiding van Ir. Schweers. 16 Oct. bracht weer een vogel-excursie met den heer Cornet. Terwijl 22 Oct. het fraaie herfstweer een groot aantal leden naar Elswout had gelokt voor een padde stoelen-excursie. 13 Nov. was de heer v. Oruyningen zoo wel willend zijn orchideeënkweekerij voor 10 leden open te stellen. 20 Nov. mochten nogmaals 10 leden van deze bloemenpracht genieten. 18 Dec. werd onder leiding van Mevr. Kuiper een bezoek gebracht aan het Handelsmuseum van het Kol. Instituut. Zeer tot onzen spijt was Mr. van der Plaats wegens gezondheidsredenen genoodzaakt als voorzitter en bestuurslid af te treden. In hem verloor de afdeeling een zeer actieven, algemeen beminden voorzitter. Onder groote instemming werd den heer Van der Plaats het eere-voorzitterschap aangeboden Daar de heer Van der Plaats deze benoeming heeft aangenomen, is dus gelukkig het verband niet geheel verbroken. De heer van Schaik nam de voorzitterstaak over. Van de werkzaamheden in 't afgeloopen jaar valt voorts mede te deelen, dat bij het Hoofd bestuur werd aangedrongen op verbetering van inhoud en uiterlijk van „Natura". De Zeewegkwestie heeft nog steeds onze aan dacht. Er werd een conferentie gehouden met Ir. Boeke, waarin deze zijn plannen voor de Bloe- mendaalsche Raadhuisbouw uiteenzette, waarbij duidelijk het principe natuurbescherming op den voorgrond stond. Aan de gemeente Bloemendaal werd een adres gericht, waarin op behoud van het Brouwers kolkje werd aangedrongen. Evenais vorige jaren werd met. de afd. Alkmaar de vriendschap onderhouden door gemeenschap pelijke excursies. Ook met de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde en N. J. N. werd, waar mogelijk, samen gewerkt. 1 Een lid van het bestuur heeft zitting in het Comité voor den Dierendag. Bij het vaststellen van excursies en lezingen tracht het bestuur zooveel mogelijk elk wat wils te geven. Wenschen dienaangaande worden gaarne vernomen, immers zij getuigen van be langstelling in de vereeniging. Nogmaals wekken wij alle leden op, waar de omstandigheden op 't oogenblik ook voor 't ver- eenïgingsleven niet zoo gunstig zijn, allen mede te helpen ons werk bekend te maken. Werft leden! Tenslotte moge vermeld worden, dat het be stuur aldus is samengesteld: G. A. van Schaik, voorzitter, Kleverparkweg 123, Telefoon 14114. Mej. W. P. v. d. Velden, Secretaresse, Ged. Oude Gracht 115, Telefoon 12353. C. C. v. Beaumont, Penningmeester, Julianalaan No. 321, Telefoon 12777. Mej. Dr. A. Roes, Heerenweg 15, Telefoon 28131; neemt voorloopig het penningmeesterschap waar; gironummer 80078. C. Sipkes. Jan P. Strijbos. Februari 1933. DE SCHOONMAAK IN AANTOCHT! TE TREFFEN VOORBEREIDINGEN door L. DE WEES-VAN STAVERNES. In de maand Februari kunnen we zoo uitste kend beginnen met voorbereidingen te treffen voor de a.s. voorjaarsschoonmaak. We behoeven hierbij geen rekening te hou den met de weersgesteldheid en beginnen te zorgen, dat wij b.v. een kleino voorraad jam maken van gedroogde sinaasappelen, citroen, en?;. Het is zoo gemakkelijk, om in de drukke weken iets bij de hand te hebben voor de kof fietafel. De jam, die wij in het vorig jaar maakten van versche vruchten begint al aar dig op te raken en kunnen wij deze b.v. ook maken van gedroogde abrikozen, zonder dat het ons veel arbeid geeft. Ook een kleine voorraad sinaasappel en citroen-limonade wordt niet versmaad in de drukke dagen. Na voor den inwendigen mensch gezorgd te hebben, laten wij een critischen blik over ons huis gaan, zoowel van binnen als daar bui ten. Het beste is, om een lijst aan te leggen van eventueele reparaties. Wij moeten speciaal de aandacht vestigen op; a. De electrische installatie en apparaten, deze moeten éénmaal per jaar door een des kundige nagezien worden dit is om groote onkosten en ook ongelukken te voorkomen, absoluut noodig. b. Deurknoppen moeten worden gecontro leerd, eveneens is het noodig om na te gaan of cp alle deuren van kamers en kasten sloten zitten, terwijl sloten en scharnieren geolied moeten worden. c. Kranen in de badkamer, keukenfonteinen en waschtafels moeten zoo noodig met nieuwe leertjes worden voorzien indien zij druppelen; hierdoor wordt onnoodig waterverlies voor komen; d. De afvoer van het bad, waschtafel en gootsteen moeten met heet soda-water wor den doorgespoeld om het aangeplakte vet oi vuil te verwijderen en verstoppingen te voor komen. den bijgeverfd of bijgeplakt. f. Buitenshuis: gooten en afvoerbuizen moe ten nagezien worden; heel vaak ontstaan er verstoppingen doordat in de goot afgevallen bladeren terecht zijn gekomen; men voorkomt hierdoor onaangename lekkages, die menig maal niet nalaten de sporen op plafonds of muren achter te laten. g. Stoepjes en straatjes moeten worden na gezien of er geen losse tegels of steenen zijn, die aanleiding tot vallen kunnen geven. k. Kussens worden zóó noodig vroegtijdig van een nieuw overtrek voorzien; het koord van gordijnen zoo noodig gerepa reerd en losse ringen vastgenaaid; zijn nieuwe gordijnen noodig, dan worden zorgvuldig lengte- en breedtematen genoteerd, opdat men bij de aanschaffing niet teveel koopt; veelal kunnen we in de voorjaarsopruimingen goed- koope coupons koopen. i. Ten slotte worden alle kapotte kopjes of schotels weggedaan en beschadigde vaasjes enz. gekramd, koper gesoldeerd enz. Indien de onder ai genoemde dingen wor den nagegaan, alvorens men aan de eigenlijke schoonmaak begint, dan zal deze een veel vlot ter verloop hebben en men in den drukken tijd niet telkens op hulp, die een of ander karwei zal verrichten, moeten wachten. Het maakt de schoonmaak ook minder onaangenaam voor den heer des huizes, in de eerste plaats heeft hij geen klachten aan te hooren over het feit, dat behanger of electricien tevergeefs lieten wachten en in de tweede plaats moet er zóó gewerkt worden, dat, wanneer de man moe thuis komt, er rust in huis is en hij niet ver gast wordt op overhoop gehaalde kamers; lie ver moet er een halve dag langer aan het werk besteed worden. De voorjaarsschoonmaak moet geen drei gend spook zijn voor het gezin en met eemg overleg en goeden wil is dit na voorbereidende werkzaamheden ook niet noodig. DE BESTE BOEKEN. Een buitenlandsch blad hield een enquete over: „Welke boeken hebben U in Uw leven het meeste geholpen?" Waarop een lezeres schreef: „Het kookboek van mijn moeder en het chequeboek van mgn vader!" In een provinciestadje worden selliciteeremla politie-agenten geëxamineerd voor een open gevallen brigadiersplaats. „Hoe zoudt u een menschenmerdgte zonder bloedvergieten verstrooien?" vraagt de exami nator. Waarop de eerste candidaat antwoordt: „De zou van mijn gummistok gebruik maken...." „En wat zoudt u doen?" vraagt men den tweeden candidaat. „Ik zou mijn helm afnemen, om geld voor een of ander liefdadig doel op te halen." De tweede candidaat kreeg de open plaats! „Het is goed, dat ik u ontmoet; de hond, die ik van u gekocht heb, is heelemaal geen politie hond, maar een doodgewone bastaard!" „Maak toch zoo'n drukte niet; snap je dan niet, dat het een hond is voor de geheime politie!" De beursmakelaar ligt in het ziekenhuis. De koorts stijgt angstwekkend. „Hoeveel?" vraagt hij de zuster, die de tem peratuur juist heeft opgenomen. „Een-en-veertig graden" zegt deze ernstig. „Dan is het goed," zucht de kranke opge lucht, „bij 42 moet u verkoopen!" „U draagt steeds zulke eenvoudige pakken, terwijl uw vrquw zoo uiterst modieus gekleed gaat." „Ja, mijn vrouw kleedt zich volgens hel journaal, terwijl ik mij naar het hoofdboek schik!" Kleverpark Telefoon 11070. Uitsluitend Zaterdag '/2 pond per >/2 pond. poschlaan 5 - Bloemendaal. Aanleg en Onderhoud van TUINEN. Scherp concurreerende prij zen. - Voor aanleg van Tuinen kostelooze adviezen. Te koop gevraagd een goed -onderhouden TWEELING KINDERWAGEN. Br. no. 50 Bureau dezes. Beschaafde JUFFROUW P. G„ biedt zich aan bij Dame of Keer op leeftijd, om de huishouding waar te nemen. Brieven onder No. 45 aan het Bijkantoor van dit Blad. Heer zoekt te Bloemendaal tegen 1 April, GEMEUB. KAMER(S) met pension, dicht bij trein of tramhalte. Brieven met prijsopgave onder no. 46 aan het Bij kantoor v. d Blad. KORTE KLEVERLAAN 5 BLOEMENDAAL LUXE AUTOMOBIEL-VERHUUR-INRICHTING VERHUUR VAN TRANSPORT-RIJWIELEN REPARATIE-INRICHTING TELEFOON 22927, NA 22 UUR 23174. AERDENHOUT TELEF. 26835 OPNAME VAN UW PERCEEL IN ONZE WONINGGIDS IS KOSTELOOS. BLOEMENDAALSCHEWEG 230. TELEF. 15943. SENZINE. OLIL BANDE. Ni

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 5