Tuinbouwgereedscliappen Gordijnen en Garnituren A. G. G. M. GIORSIS A In. Pianolessen OM A. ZETSTRA, HET NATUURLIJK EMSER-ZOUT Meistr.lB"' Haarlem, Tel. 13310 is alleen verkrijgbaar in Prijs per flacon f120 Schoorsteenvegers NAAIMACHINES I. EEYLYOEl Ooeistraat 37 Haarlem Telefoon 13531 BURGERLIJKE STAND. JAN F. VAN DANTZIG INGEZONDEN STUKKEN. KUNST. Kapje voo -O- Volants en ru PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N,V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr TEL. 11617-1410b. OVERVEEN elk dezer vogels wees de spreker op bijzondere trekjes uit hun leven, hun manier van voeden der jongen, hun behaagzieke vliegdemonstra- ties, en het telkenmale reinigen van het nestje, na elke voedering Dit laatste wordt door geen der zangvogels vergeten; de lijster alleen, houdt er een apparte manier van schoonschipmaken op na; aie deelt n.l. den smaak der rijke Chi- neezen, die verzot zijn op eetbare vogelnestjes. Na de zangers verschenen de duinvogels, n.l. de Griel, Grutto, Kievit, Scholekster en Wulp. Uit de toelichting bleek onder meer, dat er hierbij vogeis zijn, die hun nesten op deri vlakken grond bouwen en die hoogst zfeldzaam in onze duinen voorkomen; wellicht wonen er niet meer dan een veertig k vijftigtal. Gezien de groote kans van vertreden dezer nestjes, is de vrees begrijpelijk voor toelating van onbe voegden nabij hun broedplaatsen. Na de ver tooning der gevederde vrienden, ontrolde zich een duinlandschap voor ons oog; helaas niet dat prachtige park vol bosschen, moeras;ien en zon-doorstoofde hellingen, een rijke schat aan flora en fauna herbergende zoo als het had kunnen zijn, indien branden, wateronttrekking en ontbossching hem bespaard gebleven waren; Ben felle aanklacht tegen domheid en zorge loosheid knoopte spreker hieraan vast, en een krachtig beroep op allen, om nu eens verstan dig te worden ten einde voor het volgend ge slacht ifets schooners na te laten dan wij tihans bezitten. Na de pauze bewonderden wij het werk van den heer J. C. Mol, directeur van het weten schappelijk Bureau ..Multifilm" te Haarlem. Volgens spreker is de hfeer Mol de grootste ge leerde van onzen tijd ,op het gebied van weten schappelijke filmopname; het is hem gelukt z.g. versneldla films samen te stellen, waardoor men den groei van plant en bloem in een snel tempo kan volgen. Alleen over de wonderen, die daarbij zichbaar gemaakt worden, zou leen lang artikel te schrijven zijn. Men verzuime daarom niet de volgende voordracht van Dr. Thijsse in het a.s. najaar bij te wonen. LEZING VAN DEN HEER G. BOLKENSTEIN, INSPECTEUR M. O. OVER: „DE BETEEKENIS DER MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES". Daartoe uitgenoodigd door het Bestuur van de Middelbare school voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal, hield j.l. Dinsdagavond de heer G. Bolkenstein, Inspecteur M. O., eon lezing over: „De beteekenis der Middelbare School voor meisjes". De lezing werd gehouden in het Jeugdhuis, de toegang was vrij. Na een inleidend woord van Mr. F. J. D. Theyse, president van g'enoemd bestuur, ver kreeg de spreker van dien avond het woord, die allereerst wees op de onbekendheid, die er in breede kringen bestaat omtrent het eigenlijk karakter van een Middelbare School voor meis jes, tegenover dat van een H. B. S. of Gym nasium. Hij wilde trachten die onbekendheid weg te nemen. Ons middelbaar onderwijs ver keert, om het in nette termen te zeggen, in een staat van wanorde en chaos. De middel bare school voor meisjes immers, deelt in geen enkele der voordeelen, die een H. B. S. van rijkswege geniet. In de wet wordt haar naam Slechts even genoemd en wel in art. 21 en nog in een ander artikel. Zij geniet geen enkel rijkssubsidie, doch mag zich daardoor ook ver heugen in een vrijheid, die haar door velen be nijd wordt. Doch welke waarde heeft die vrij heid, als haar (de middelbare school voor meis jes), eik middel wordt onthouden om hiervan te genieten? Zij is dan ook de eenige school in ons land, waaraan de Regeering zich niets aan gelegen iaat liggen, sinds in 1885 de Rijkssub sidie vervallen verklaard werd. Ook het onder wijzend personeel daaraan verbonden, mist eiken waarborg voor een Rijkspensioen. Als gevolg dezer uitzonderlijke positie, staan, dan ook deze scholen, waaronder 't Kopje, bij de huidige crisisomstandigheden, hulpeloos. Verge ten wij echter niet, dat juist in deze scholen de behoeften bevredigd worden der ouders, die het onde.rwys op een H. B. S. of Gymnasium voor hun dochters van don 12-jarigen tot den 1718-jarigen leeftijd, ongewenscht achten. Op verschillende plaatsen in ons land heeft men een uitweg gezocht door aan een U. L. O. van 2 jaar als onderbouw, die dus Rijkssubsidie geniet, een bovenbouw toe te voegen van een Middelbare School voor meisjes zonder subsidie, welke laatste school dan een 3- of 4-jarigen cursus heeft. Een dergelijke combinatie vormt een hindernis, geboren als ze is, uit geldnood; ze is kunstmatig en gedwongen. Bijzonder klemt dit bij R.-K. scholen en een feit is het, dat stellig 12 scholen direct omgezet zouden worden in een middelbare meisjesschool, bij verandering der Middelbaaronderwijswet; zoo sterk is de drang bij de ouders. En de ouders, niet de wet, hebben uit te maken, zegt spreker, hoe het onderwijs moet zijn. Onze meisjes ko men tekort bij gemengd onderwijs; de groote meerderheid is niet geschikt voor een H. B. S of Gymnasium; beter is onderwijs overeenkom stig haar aard. De enkelen, die geschikt zijn voor een H. B. S. of Gymnasium moeten hier aan voldoen. Letterkundige vakken zijn uit nemend geëigend, exacte vakken boeien haar niet, althans de meerderheid wordt er niet door bevredigd. Wiskunde kanvoor een groot deel vervallen, mag geen struikelblok vormen; be hoorlijk practisch ingeleid, mag men haar ech ter de natuur- en scheikunde lessen niet ont houden. Sprekende over de rechten, die aan een middelbare school verbonden zijn, in casu het diploma, acht spreker een eindexamen overeen komstig de middelbare school, een goede ge dachte, dat dit eindexamen is ingesteld omdat hierdoor de leerling een concreet doel voor oogen gesteld wordt. Het is juist, dat een eind examen afgenomen wordt, opdat zij zich in spannen. Maar dit laatste ook in die mate, als bij den aard van het kind past; veel meisjes lijden door een tewerk ingespannen school leven. Het öiplomflSjbeft recht tot verder stu- deeren, er zijn een groot aantal maatschappe lijke instellingen, die dij/' 'iploma accepteeren. De vraag stelleiri of nf n met de middelbaar- akte gelijk staa^ftiet de academische, zegt de heer Bolkenstein, dat in het algemeen de aca demische bevoegdheden den voorrang hebben, uitgezonderd echter waar het geldt taalakten; hierbij staan de kansen gelijk en geeft vaak net persoonlijk karakter van den bezitter der Middelbare akte den doorslag. Nu volgde een zeer belangwekkend gedeelte der boeiende voordracht. Spreker ontwikkelde n.l. eenige wijzigingen, zooals zijn veeljarigen praktijk hem die voor het middelbaar onderwijs dringend gewenscht voorkomen. Hy zou gaarne zien, dat de H. B. scholen de bevoegdheid mochten krijgen, individueel hun programma los van elkaar te maken, dus elk een persoon lijk, een eigen karakter mochten erlangen. Reeds de dorre onderscheiding in nummers, zooals bijv. in Amsterdam de H. B. scholen be zitten, zou moeten plaats maken voor die, van de namen van beroemde landgenooten. Hoe zou het klinken te spreken van de Prof. Lorentz H. B. S., de Prof. Hugo de Vries dito, zooals men nu reeds van het Vossius Gymnasium spreekt? Naast die naamkwestie staat echter act veel belangrijker punt, van vrijheid om eigen vakken te kiezen, naast een algemeenen kern. Die kern te bestaan uit 4 talen, geschie denis, aardrijkskunde, rekenen, natuur- en scheikunde, plant- en dierkunde. De eigen vak ken, die rond dien kern gekozen kunnen wor den, mogen geen huishoudvakken voor meisjes zijn, want koken en waschbehandeling, hoi nuttig ook, zijn niet geschikt voor de sfeer dezer scholen. Wel echter vakken, waaraan een ontwikkeld meisje behoefte heeft en dit op de meest gevarieerde wijzen. Dit wordt reeds heel vaak op R. K. scholen toegepast. Filosofie, zoo als daar door een geschoold geestelijke gedo ceerd wordt, acht hij van groot belang, daar het bij vele meisjes het wijsgeerig denken ver diept. Dan is daar nog het bevattelijk onder wijs in paedagogiek en zielkunde, aesthetische vakken, teekenen, aesthetica en muziek. Deze middelbare scholen laten daarvoor tijd. Desge- wenscht kan men hieraan ook toevoegen: hand werken, sloydles en voor meisjes, die een be paalde richting willen uitgaan: de eerste be ginselen van het Latijn. Ook zou de school dienstbaar gemaakt kunnen worden aan ds op leiding voor onderwijzeres. Alles te zamen vat tend biedt een dergelijke school veel megehjk- neden. Men stelle een vrouw aan het hoofd, doch daarnaast niet enkel vrouwelijke, doch ook eenige mannelijke docenten. HET „GROOT DIPLOMA" AUTORIJDEN. Voor de tiende maal werd in de Ambacht school aan den Kleverparkweg het examen afgenomen, van deelnemers aan de daar gehou den cursus voor autorijders en -rijdsters. In dezen cursus worden behandeld electro-techniek, motorkennis, chassis en onderdeelen en auto- besturen, in elk dezer vakken wordt 35 a 36 uren les gegeven, terwijl wekelijks met twee man een paar uur rijles gehouden wordt. On der leiding van den directeur der Ambacht school, den heer A. L. Hengeveld, worden deze vakken gedoceerd door de leeraren Hensber- gen, Meyering en Blad. Aan den curus wordt deelgenomen door dames en heeren van den meest uiteenloopenden leeftijd, waaronder zelfs iemand van 60 jaar voorkomt. Ook de maatschappelijke positie der deelnemers is zeer verschillend; men treft er, naast beroepschauffeurs, ool«_ doktoren, rechts geleerden, ingenieurs, bedrijfsleiders en derge- geleerden, ingenieurs, bedrijfsleiders en' derge- "lijken aan, en zoo heeft, onder anderen onze plaatsgenoot, de heer P. Jongepier, directeur der gemieentewaterleiding, inderüjd het diplo ma behaald. Als voorzitter der examencommis sie treedt op de heer J. v. Turerihout, directeur van het Centraal Bureau tot afgifte van Rij bewijzen, terwijl mede hiervan deel uitmaken, dis heeren J. W. v. Santé Jr., die tevens secre taris van het bestuur der Ambachtschool is, verder C. Sormani, voorzitter van de Ned. Unie van Chauffeurs en overig automobielper- soneel. Het huidige examen onderscheidde zich op belangrijke wijze van zijn voorgangers, omdat thans voor het eerst werd uitgereikt het z.g. Groot, Diploma- en wel aan hen, die een zeer goed examen hadden afgelegd. Een dergelijk „Eer ste Rang" Diploma zal een kostelijk bezit vor men; dank zij dze stimulans is er dan ook met buitengewonen ijver gestudeerd. Als gevolg hiervan kon dan ook aan een 19-tal exami nandi dit certificaat worden uitgereikt. De instelling van het „Groot Diploma", dankt men aan een Landelijke Commissie, voorgezeten door genoemden heer A. L. Hengeveld, en waarin zitting hebben een gedelegeerde van den minister van Onderwijs, van de K.N.A.C., ae R.A.N.I.. de A.N.W.B., de B.B.N, den Bond van Directeuren van Ambachtscholen, en den Bono van Motorrijders. Het thans gehouden examen begon Dinsdag avond voor het schriftelijk gedeelte en werd Woensdag, Vrijdag en Zaterdagmiddag voor het mondeling gedeelte voortgezet, om met een rijexamen in de stad te eindigen. Toen de heer Hengeveld de deelnemers in de ruime directeurskamer rond zich verzameld had, reikte hij hun met een kernachtige toe spraak de diploma's uit, memoreerde dat her hedien vijf jaar geleden was, dat door het be stuur der Ambachtschool besloten was, een leergang tot vorming van goede auto-monteurs en dito autobestuurders, in te richten, dat men toen meende me't dén zoo'n cursus te kunnen volstaan, maar dat spoedig de noodzakelijk heid gebleken was, naast dezen wintercursus, ook één in den zomer te houden, ja er zelfs parallel en nu laatstelijk weder, schrifte lijke leergangen te geven. Ondermeer werd op verzoek van de gemeente Bloemendaal een cursus (geen schriftelijke) ingericht voor een twintigtal werkloozen dier gemeente, die door de deelnemers met toewijding hunnerzijds, wordt gevolgd. Haarlem staat met deze opleiding aan de spits in Nederland, want een percentage van 30 geslaagden, waaronder 19 die daarbij het Groot Diploma behaalden, op 34 examinandi, werd nog in geen andere plaats bereikt. Na hem werd nog het woord gevoerd door de heeren J. van Turenhout, J. W. v. Santé Jr., Sormanie, namens de Unie van Chauffeurs, die onder meer de aandacht vestigde op de lange werktijden van chauffeurs, en J. de Wolf na mens den Ned. Bond van Particuliere chauf feurs, die wees op de geringe kans, die over bet algemeen de particuliere chauffeur heeft, een dergelijken cursus te volgen en die na BLOEMENDAALSCH IJZERMAGAZIJN, KORTE KLEVERLAAN 22—24, TELEFOON 22704. PRUZEN AANMERKELIJK VERLAAGD. vervoer dienst te doen. Vermelden wij ten slotte, dat het diploma o.a. uitgereikt werd aan de volgende 'Bloemendalers: P. C. Kroone in dienst by de familie Tame- ling, terwijl het „Groot Diploma" werd behaald door C. J. van der Maas, J. de Wolf in dienst bij de familie Israels, J. de Bruin in dienst bij de familie Cohien en J. A. van Parreeren, particulier. VOOR DE BLINDEN. De verkoop van door blinden gemaakte goederen, gehouden op 8 en 9 Maart jJ. ten huize van mevrouw C. van Eeghenvan Marie, „Midduin", Aerdenhout, ten voordeele van het Blindenhuis Sonneheerdt te Ermelo, heeft, dank zij veler hulp naar aanleiding van een in ons blad geplaatst berichtje, ruim f 1200.opgebracht. NEDEELANDSCHE PROTESTANTENBOND. Ds. N. Padt te Zamdvoort is voornemens in 3 voordrachten het onderwerp te behandelen „Oud- Testamentische gestalten en de brandende vragen van het heden", a le Jesaja; b 2e Jesaja; c Job. Hij stelt zich voor, deze figuren niet alleen te bespreken in de godsdienstige beteekenis, die ze voor hun tijd en volk hadden, doch bij de beide profetische gestalte b.v. ook aan te toonen 't pa- ralel gaan met de politieke en sociale verhoudin gen toén en nü en er op te wijzen hoe de aller diepste vraagstukken toen nog precies dezelfde waren als nu. Datzelfde geldt van het boek Job, d.w.z.: Ook dit boek behandelt een van de meest cardinale vragen aller tijden en wel in een dusdanigen vorm, dat de schoonheid ervan Job plaatst onder de meesterstukken van de wereldliteratuur. De voordrachten zullen worden gehouden In het gebouw van den Nederlandschen Protestan tenbond, afdeeling Bloemendaal, aan den Pot- gieterweg aldaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij: J. A. van Rijs wijk, secretaris der afdeeling, Sterreboschlaan 10; R. A. Kalser, Potgieterweg 5; mevr. A. M. de Clercq-Stoop. Midden Duin en Daalsche Weg 2, en mevr. H. de Clercq-Teding van Berkhout. Prof. v. Vlotenweg 4, Bloemendaal. „ALS DE POORTEN OPENGAAN". Een uitvoering van het Amsteltooneel. Het Amsteltooneel, onder leiding van Hans Brunmng, zal op Vrijdag 17 Maart in den Schouwburg Jansweg, om 8 uur 's avonds,op voeren een sociaal drama van Jos Smits „Als de poorten opengaan", met een kind in tra- vestirol. De schrijver heeft geen kans onbe nut gelaten., om .de situatie scherp uit te teeke nen eii het publiek onder den indruk te brlengen. TOONEELUITVOERING VAN „BLOEMEN- DAAL'S TOONEELVEREENIGING". Zaterdag 18 Maart a.s. zal, zooals wij reeds ln een vorig nummer schreven, de 3e uit voering gegeven worden door „Bloem-daal's Tooneelvereeniging". Opgevoerd zal worden „Vrijgezellen" van Du Croo. Op dien avond zal tevens medewerken een strijkorkestje, dat zich „ïntima" noemt. Onze bekende plaatsgenoot, de heer A. Grootegoed zal de pianobegeleiding op zich nemen. Verder zullen er in de pauze door een lid van het orkest eenige levenslied jes gezongen worden. Zooals men weet, is er ditmaal na afloop gelegenheid tot dansen. Een Jazz-band zal daartoe haar medewerking verleenen. Het be looft dus een bijzonder prettigen avond te worden. DE FIRMA ADAM EN EVA Gaarne vestigen wij met een enkel woord- de aandacht onzer lezers op de voorstelling, die Woensdag 22 dezer des avonds 7 uur in het Jeugdhuis zal worden gegeven door leerlingen van de Meisjesschool ,,'t Kopje". Opgevoerd zal worden: De firma Adam en Eva. een blijspel, dat reeds eenmaal met groot succes in intiemen kring ten tooneeie- werd ge bracht. De opbrengst van den avond zal worden afge dragen aan het plaatselijk Crisis-Comité. Waar van alle kanten is medegewerkt, de onkosten tot een minimum te beperken hopen wij, dat ,,'t Kopje" een flink bedrag za.1 mogen afdragen. De entree bedraagt f 0.50 voor volwassenen en f 0.25 voor personen beneden 16 jaar, kaar ten zijn verkrijgbaar aan het Jeugdhuis en aan het Schoolgebouw, Koepellaan 8. ZENDING. De Ned. Hervormde Evangelisatie te Sant poort houdt een Zendingsfilm-samenkomst op Woensdag 22 Maart a.s., in het Gymnastiek lokaal der Christelijke school. De oud-Zendeling-arts Dr. S. van der Ley, die 30 jaren in Ned. Oost-Indië werkzaam was; hoopt van den Zendings-arbeid in het algemeen en van de medische Zending in het bijzonder belangwekkende tafreelen op het doek te bren gen en te verklaren. De toegang is kosteloos, doch er zal een col lecte worden gehouden. VROUW, VREDE EN STEMBILJET. De Intern. Vrouwenbond voor ViBde en Vrij heid, afd. Haarlem eu Omstreken en de Al- gemeene Nederlandsche Vrouwen-Vredebond, afd. Haarlem en Heemstede, organiseeren een lezing op Vrijdag 24 Maart a.s. in het gebouw van den Protestantenbond te Haarlem. Spreekster is mevr. W. A. L. RosVrijman uit Den Haag met het onderwerp „De Vrouw, de Vrede, en het Stembiljet". i C. O. V. De jaarlyksche uitvoering van Bach's Matthaeus Passion door de Christelijke Ora torium Vereeniging zal dit jaar plaats vinden 6 April a.s. Medewerkers zijn: To v. d. Sluis, Annie Woud, Jac. v. Kempen, Max Kloos, het Utrechtsch Stedelijk Orkest en het jongens koor, onder leiding van W. Hespe. Voorts: Piet Halsema, Orgel en George van Rennes Clave Cimpel. Het geheel onder leiding van George Robert Over den baszanger, die wijlen den heer Jac. Ph. Caro zal vervangen, wordt nog onder handeld. UIT HET POLITIERAPPORT. Zaterdag hteeft men een luik losgewerkt van een waarnemingspost op de schietbaan. Een stormlantaarn en een eetketeltje vormden de povere buit. Uit de voordeur van een woning aan dB Prins Hendriklaan is een glas in loodruitje uitgesneden. Ruiten uitsnijden en indrukken, komt den laatsten tijd ook elders voor. Men zy daarom op zijn hoede! Zaterdagavond is uit een auto, staande aan den Joh. Verhulstwêg een koffer gestolen, waarin leen alt-saxofoon zat. GEMEENTE BLOEMENDAAL. GEVESTIGDE PERSONEN. (Opgave van 916 Maart '33.) G. J. Stekelenburg, Prins Mauritslaan 114, Overveen; C. W. Bianchi, Prins Mauritslaan 98, Overveen; A. J. Koelemij, Or. Nassaulaan 125, Overveen; J. Verweij, Kastanjelaan 33, Bloe mendaal; Wied. L. C. A. M. Harm—Delaunoy, Bloemendaalschew. 287, Overveen. BLOEMENDAAL. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen hij: Hofhuis, Bloemendaalscheweg 99, Bloemen daal, een vulpotlood; Joustra, Julianalaan, No. 132, Overveen, een zwarte hond; H. van 't Lam, Julianalaan, no. 265, Overveen, een vul penhouder; P. Dulbois, Borgerweg no. 17, Aer denhout, een vulpen; A. Boer, Duinwyckwfög no. 1, Bloemendaal, een vermoedelijk gou'den kinderarmbandje; H. Alders, Urselastraat, no. 7 rood, te Haarlem, een voorring met glas van een auto-koplamp; J. Phillippo, Jan Steenstraat no. 11, te Haarlem, een roodte dames ceintuur met gesp; Kennemer Lyceum te Overveen, een zilveren ketting, waaraan 2 balletjes; Raven horst, Kinheimweg No. 69, Bloemendaal, een actletasch; Mevr. de Clercq, Prof. van Vloten weg 4, te Bloemendaal, een witte kip; A. Ver planken, Oranje Nassaulaan, No. 65, Overveen, een kinderportemonnaie met inhoud. Aan het bureau van politie te Overveen: Een kinderhandschoentje; leen paar bruin lederen motorhandschoenen; een sjaal; een blauw jon gens jasje; een huissleutel; een kaart voor douchebaden ten name van W. Oppersma. leveren wij de BESTE; in orde maken wij ds slechtste voor den minsten prijs. dank gebracht te hebben aan de leeraren van dezen cursus, de wenschelijkheid bepleitte van 'n alleszins voldoende opleiding van de trambe stuurders der N.Z.H., omdat deze menschen aangewezen zijn op een openbaar middel van GEMEENTE BLOEMENDAAL. (Opgave van 916 Maart '33.) Ondertrouwd: G. J. Rinse en A. E. Klinken berg. aandacht niet gespannen kan houden. De suite bestaat uit 12 korte (sommige zelfs zeer korte) deelen, die voor het meeren- deel telkens een der personages van de panto- röine behandelen, en is aan een groote rhyt- mische vitaliteit, doch tevens van een the matische trivialiteit, die het weirk van Milhaud zoo vaak kenmerkt. De componist vertolkte zelf de pianopartij die echter niet zeer belangrijk was, zoodat men eerder van een suite voor orkest met piano dan van een suite van piano met orkest zoii moeten spreken. Ondanks de voortreffelijke uitvoering, die het Concertgebouw-orkest onder leiding van Pierre Monteux met den componist aan den vleugel, van het werk gaf, kon dit de toe hoorders slechts weinig boeien, hetgeen aan het einde wel bleek, en ondanks enkele voor treffelijke momenten, moet ik mrj voorloopig bij die meening aansluiten, alhoewel een her haling van dit werk een verandering hierin zou kunnen brengen. Pierre Monteux opende het concert met de van inhoud ontbloote, doch van noten ver vulde ouverture „Gwendoline" van Emmanuel Chabrier, gaf daarna het weinig gespeelde eerste deel der triptiek „Images" van De bussy „Gigues". Uit deze triptiek wordt het' tweede deel „Iberia" door onze groote orkesten vaak ten gehoore gebracht, en na- de uitvoering van „Gigues" (een snelle dans uit de 17e en 18e eeuw) 'kan men de voorkeur van het tweede deel volkomen begrijpen. „Gigues" behoort zeker niet tot de sterkste werken van den grooten meester en de karakteristiek van dezen ouden dans is geheel afwezig en slechts vaag doemen dan rythmen van tyd tot tyd op. Monteux gaf zich geheel aan de vertolking van dit werk van zijn landsman, en men kan zich moeilijk een meer ideale opvatting van de werken van den genialen Franschman den ken. Had het publiek zich voor de pauze vrij ge reserveerd getoond, Dvorak's vijfde symphonie bracht in dit opzicht een groote verandering. De prachtige weergave van dit overbekende werk, waarin de leider in volkomen overgave zyn orkest meesleepte, bracht de zaal tot groot enthousiasme. En terecht! Hoe wist Monteux elk détail van deze partituur, welke hij uit het hoofd dirigeerde, tot haar recht te doen ko men, en hoe heeft hij de weemoed en kinder lijke vreugde, die elkaar in deze symphonie verdringen, tot een groot geheel weten over te brengen op zijn gehoor. Ais geheel was dit concert een der interes santste van de reeks Bachconcerten, die wy dit seizoen hebben beleefd en daarom past een woord van dank aan het bestuur der Haarlem- sehe Bachvereeniging. j. h. GEDIPL. N.T.V. OUD-LEERLING o.a. van wijlen DIRK SCHaFER BLOEMEND.WEG 98a, TEL 22014 BLOEMENDAAL (BuiteD verantwoording der Redactie.) KINDERHERSTELLINGS- EN KOLONIES. VACANTIE- HAAKLEMSCHE BACHVEREENIGING. ZEVENDE CONCERT. Het programma voor dit concert bevatte voor de pauze een drietal fransche werken daarna de vijfde Symphonie (Aus den neuen Welt) van Dvorak. Het hoofdnummer van het eerste deel vorm de „Carnaval d'Aix" voor piano en orkest van Darius Milhaud. Dit werk is een bewerking in den vorm eener suite van de scènemuziek voor een pantomime getiteld „Salade". Deze pantomime, waarin de personnages van de oud-Italiaansche commedia del' arte, Po- lichinelle, Rotetta, Tartaglia, Isabella enz. op treden, is als tooneelwerk een fiasco geworden, en thans presenteerde de componist de muzi kale illustratie van dit werk als concert suite. Het brengen van scène-muziek vanuit de orkestbak op het podium is voor myn ge weten nooit te verantwoorden. Deze muziek immers is geschreven ter onderstreeping van de handeling die zich op het tooneel af speelt, vormt met deze handeling een geheel en is daarvan niet te scheiden. Doet men'dit toch, dan valt op de muziek het volle licht, daar de aandacht dan niet meer verdeeld is tusschen podium en orkestbak, doch uitslui tend geconcentreerd is op de muzikale illustratie. En daar de fantasie der meeste concertbe werkers niet er op is ingesteld, zich de toóneelhandeling daarb'j voldoende te denken, beorodeelt men slechts de muziek als muzi kale uiting, welke maatstaf de meeste dezer bewerkingen een spoedigen dood doet sterven. Ook „Carnaval d' Aix" heeft het hierboven door mij genoemde bezwaar, zoodat het, behoudens enkele voortreffelijke momenten, de sss vierkante glazen flacons Sinds half Februari j.l. is aan zooveel moge lijk alle rekeninghouders bij den Postgirodienst een verzoek gezonden om een bijdrage van vijftig cents te g'reeren, ten einde uit de op brengst het verlies te dekken van ongeveer achttien duizend gulden, dat het Centraal Ge nootschap zal lijden door vermindering van het Rijkssubsidie met pl.m. 25 pCt. Zeer velen uit alle kringen hebben aar dit bescheiden verzo-ek gevolg, zelfs ruim gevolg gegeven, maar eveneens zeer velen hebben waarschijnlijk de toezending tot heden ver geten. Daar het gewensehte bedrag nog. niet bereikt is, verzoek ik alsnog een overschrijving van vijftig cents op de postgirorekening no. 16038 van Th. M. Ketelaar, Joh. Verbulststraat 9, Amsterdam Z. Natuurlijk zullen bijdragen var niet aange slotenen ook zeer welkom zijn. Er zijn nu reeds bijna elf duizend kleine en grootere bedragen ingekomen; wegens de groot® kosten worden geen dankbetuigingen toege zonden. De Penningmeester. KETELAAR. Amsterdam, 9 Maart 1933. koning carlos van portugal wordt bijgezet. De lijken van koning Carlos van Portugal en zijn, met hem tezamen in Februari 1908 ver moorden zoon, zijn thans naar hun laatste rust plaats vervoerd. Beide dooden zijn bijgezet in een dubbele marmeren sarcophaag, die uit Portu- geesch marmer vervaardigd is. Jarenlang waren de beide vermoorde vorsten, koning Carlos en zijn zoon. Don Louis Philip, in glazen kisten opgeborgen en in het koninklijke Pantheon te Sao Vicente opgebaard, waar slechts bezoekers, die bijzonder verlof daartoe hadden ontvangen, ze mochten bezichtigen. Het vervoer van belde lijken werd door een religieuse ceremonie ingeleid, welke door een aantal Portugeesche monarchisten werd bijge woond. Voor de sarcophaag des konings was een hoop aarde aangebracht. De deelnemers aan de plechtigheid hadden allen een handvol aarde uit Vila Vicosa, de lieveligswoonplaats van den ver moorden koning, meegebracht. De laatste rust plaats is versierd met twee koningstronen en het medaillon van den koning en den prins. Op de sarcophaag staat te lezen: „Hier rusten in God Koning Carlos en Prins Louis Philip, die voor hun vaderland stierven". Als het oude wordt of verschote vlug zelf zoo'n aar Een vel teekenp de gewensehte bre olie flink bestreke droogd is, is het den, zoodat het U< frissche kleuren, groen, verven we ren op. Aanbevel niet te veel bloei daar het gele pap: is. Nu vouwen we waaier en plakken Met een perforate aan gaatjes in, v haald wordt. Het geheel m leuken indruk. Eei maken, door de ve gen. We smeren c kaar; vouwen het met onze vingers - een kam, allerlei j Dan wordt he droogd. De kleuren zyn en hebben typisch Als het lampje het licht gezellig, de kunststuk schi meer voldoening, en klaar in den w Onze grootmoed- de te schatten: dt ches. Een tijdlang Madame Mode ze de strakke aanges een jeugdig efff avondjurken van zyn ze de aangevs heel krijgt mete als aan zoom of kleine ruches zijn Het japonnetje - niseeren we, door in te zetten, in di kleur. Een zeer elegai maakt de kraag vi wordt over een ee VOOR ZOl zijn de manteljurk der in trek. De t meer en meer op op zijn voordeeligs eerste vereischte - is diq, nauw aange Indien dan de sch den, maakt het gel indruk. De heupe lijken dan dB schoi van iets nieuws h rekening mee. De manels zyn g resttjl! Hooge tal k?n; de verbreede gen door een bon mouwen. Of zelfs bont. Zooals gezegd, ciaal ingesteld oj tjes, maar met w de vrouw met kunnen vinden, w uit zal zien, als d lukkiger stervelinj

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 2