OM ZELF TE MAKEN, -O- M O D E - TI P S -O- ^Cwal r f -UULI ■motie Jill WETENSWAARDIGHEDEN. WEET U, DAT Kapje voor de schemerlamp. Als het oude kapje een beetje leelijk wordt of verschoten is, dan kunnen we heel vlug zelf zco'n aardig dingske maken. Een vel teekenpapier wordt afgeknipt op de gewenschte breedte en daarna met lijn olie flink bestreken. Als het nu goed ge droogd Is, is het perkamentachtig gewor den, zoodat het licht mooi doorschijnt. Met frissche kleuren, zooals rood, blauw en groen, verven we er bloemen en bladerfigu ren op. Aanbeveling verdient het echter, niet te veel bloemen er op te schilderen, daar het gele papier op zichzelf erg aardig is. Nu vouwen we het op de wijze van een waaier en plakken de 2 uiteinden op elkaar. Met een perforator drukken we er boven aan gaatjes in, waar een koordje doorge haald wordt. Het geheel maakt een buitengewoon leuken indruk. Een ander kapje kunnen we maken, door de verf met stijfsel te vermen gen. We smeren dan eenige kleuren bij el kaar; vouwen het papier dubbel en trekken met onze vingers of met een voorwerp, b.v. een kam, allerlei grillige figuren. Dan wordt het vel opgevouwen en ge droogd. De kleuren zijn nu door elkaar geloopen en hebben typische nuances gekregen. Als het lampje nu opgestoken wordt, en het licht gezellig, door ons zelf vervaardig de kunststuk schijnt, hebben we tienmaal meer voldoening, dan wanneer we het kant en klaar in den winkel gekocht hadden. MARIAN B. Volants en ruches vieren hoogtij! Onze grootmoeders wisten ze al op waar de te schatten: de coquette volants en ru ches. Een tijdlang in onbruik geweest, heeft Madame Mode ze weer in eere hersteld; cp de strakke aangesloten japonnen maken ze een jeugdig effect. Voor de middag- en avondjurken van jonge meisjes en vrouwen zijn ze de aangewezen garneering. Het ge heel krijgt meteen een feestelijk cachet, als aan zoom of kraag van het dansjurkje kleine ruches zijn gezet. Het japonnetje van verleden jaar, moder- niseeren we, door er mouwtjes van volants in te zetten, in dezelfde of contrasteerende kleur. Een zeer eleganten en jeugdigen indruk maakt de kraag van strookjes, die gedragen wordt over een eenvoudige toiletje. VOOR ZONNIGE DAGEN.... zijn de manteljurken of jurkmantels bijzon der in trek. De tegenwoordige mode is er meer en meer- op uit, het vrouwenfiguurtje op zijn voordeeligst te doen uitkomen. Een eerste vereisohte voor de nieuwe modellen is die, nauw aangesloten taille- en heuplijn. Indien dan de schouders iets verbreed wor den, maakt het geheel een bijzonder slanken indruk. De heupen moeten echter breeder lijken dan de schouders! Bij het aanschaffen van iets nieuws houden we hier natuurlijk rekening mee. De manels zijn geinspireerd door de empi- vrouw restfll! Hooge tailles en nauwvallende rok ken; de verbreede schouderlijn wordt verkre gen door een bontgarneering boven aan de mouwen. Of zelfs een heel bovenstuk van bont. Zooals gezegd, de mode is dit seizoen spe ciaal ingesteld op ranke, jeugdige figuur tjes, maar met wat goeden smaak zal ook de vrouw met zwaardere vormen genoeg kunnen vinden, waarin zij ook even elegant uit zal zien, als de, wat figuur betreft, ge lukkiger stervelinge. De blouse. Jarenlang was de blouse verdwenen. Ze werd hoogstens nog in huis gedragen; maar dadelijk als er bezoek kwam, verwis seld voor iets anders. Dat is tegenwoordig zeer veranderd. We hebben zoo weinig geld, dat we eenvoudig gedwongen worden, heel weinig voor onze kieeding te besteder..Van dag tot dag werd onze kleerenvooraad klei ner. Dit gold evenzeer voor de getrouwde, als voor de buitenshuis arbeidende vrouw. Madame Mode zag zich dus genoodzaakt hiermee rekening te houden; er bleef niets anders over, dan de blouse weer te voor schijn te halen. Dit kleedingstuk is naar verhouding veel goedkooper en maakt het dus mogelijk, vaak te veranderen. De rok is, bij de bijzonder mooie blouse modellen, een weinig op den achtergrond geraakt. Hij is uit dikke geripte stof; heel nauw geknipt. Het rokje van zwarte zijde, dat wij voor thee- en theaterbezoek gebrui ken, is klokkend gemaakt en valt op den voet. Nooit zijn de blouses van zoo verschil lende modellen geweest als juist nu. Zij kunnen geheel glad zijn; met hemdkraagjes of slippen; zij kunnen schuin gesloten worden; zij kunnen mouwen hebben, die uit de stof van den rok gemaakt zijn; zij kunnen van kostbare of eenvoudige stoffen gemaakt zijn; aan 't rokje geknoopt zijn of er in gedragen worden; ze kunnen gebreid, gehaakt of geborduurd zijn. Met een weinig overleg is het voor iedere mogelijk een heele collectie van de meest versehilende blouses te bezitten. En zoo kunnen we het nog meemaken, dat ze met haar kleedgeld uitkomt en toch even elegant is, als toen zij nog alleen „japonnen" droeg. JEANNE DE FL. Van vroeger en thans. De jonge dame, die zich 't eerst op een bal vertoont met gelakte tokken, en er heel trotsch op is de draagster van de allermodern ste haardracht te zijn, heeft toch eenlgszins ongelijk; hoewel ze dit waarschijnlijk niet weet. De mode van gelakte kapsels is oeroud. Reeds tweeduizend jaar geleden en misschien nog langer, droegen de Romeinsche vrouwen gelakte kapsels. Ze verfden de nagels van hun vingers rood, precies zoo als de mondaine vrouwen van onzen Ltijd; ze droegen elegante sanda len, die maar heel weinig ver schillen van de moderne avond schoenen en hun feestgewaden waren even „rugvrij" als de tegenwoordige galatoiletten. De bezoeksters van de film „In t teeken des kruises", die hier te lande gedraaid zal worden, kunnen interessante vergelijkin- gen maken tusschen de schoonheidsmid- delen van tegenwoordig en de elegantie en schoonheidsverzorging van 't jaar 64 na Christus. Deze film speelt n.l. in Rome on der de regeering van keizer Nero en de vrouwelijke filmsterren dragen de historisch- juiste kleederdrachten. Niet alleen de mode, maar ook de schoon heidsverzorging, die tegenwoordig zoo'n groote vlucht genomen heeft, is duizenden jaren oud. De Romeinsche vrouwen wisten het sehoonheidsbad op juiste waarde te schatten keizerin Poppea baadde dage lijks in melk van 500 ezelinnen evenals oliën, zalven en kruiden. Zij schminkten en poederden zich en lieten zich zelfs pedi curen! En niet alleen de vrouwen, maar ook de mannen. Daarbij kan het oude Rome niet eens aanspraak maken op het feit, op het gebied van mode, baanbrekend geweest te zijn. Ook de Romeinschen deden na, wat bij an dere volkeren misschien al weer eeuwen in onbruik was, Reeds vierduizend jaren gele den hadden de vrouwen in 't land Ur-Kas- tib in Mesopotamië roodgeverfde vinger nagels. Ze droegen korte rokken en bubi kopjes; verfden het haar en olieden en zalf den zich om jong te blijven; precies zooals de vrouwen van Rome en van onzen tijd; die ingezien hebben, dat jeugd het kostbaarste bezit is, dat men zoo lang mogelijk moet vasthouden. Ouderdom van parels. Bij opgravingen in Califomië zijn paarlen gevonden, waarvan de ouderdom door des kundigen op 25 millioen jaren geschat werd. Hun chemische samenstelling be wees, dat zij volkomen gelijk waren aan de parels van tegenwoordig en dat zij ook afkomstig waren van een weekdier, dat veel overeenkomst had met onze pareloester. Niettegenstaande hun ouderdom bezitten ook deze parels nog den matten weer schijnenden glans, die zoo'n bijzonder effect maakt. Dergelijke parels zijn nog slechts eenmaal gevonden in Engeland en in Texas. De eerste paraplu. In het midden van de 18e eeuw kwam iemand 'teerst het idee, per uur para plu's te verhuren aan de studenten in Ox ford en Cambridge, teneinde hen zoo in de gelegenheid te stellen, droog van 'teene college naar 't andere te komen. Niemand anders kreeg het in zijn hoofd zich op straat met zoo'n ding te vertoonen. Tot eindelijk Jonas Hanway uit Londen den moed kueeg, deze nieuwigheid in te voeren. Hanway had op zijn reizen China be zocht, waar paraplu's heel gewoon zijn. Als curiositeit had hij er een mee terug ge bracht. Op een goeden dag, of liever op een viezen regendag kreeg hfl 't plotseling in zijn hoofd, op zijn wandeling door de stad, van dit Chineesche instrument gebruik te maken. Als hij had kunnen vermoeden, hoe het publiek hem zou uitlachen en hem zelfs zou lastig vallen, zou hij zich tweemaal be dacht hebben en zich liever hebben "laten doorweeken. De menschen drongen om hem heen, ver INGEZONDEN MEDEDEELING. 1 1 sperden hem den weg en scholden hem voor „gek Vrouwen klapten in de handen en lachten luidkeels en de jeugd rende achter hem aan, floot en schreeuwde, ondanks den plasregen. Maar Hanway was er niet de man naar, om zich van zijn voornemen te laten afhou den; in 't vervolg ging hij in 't geheel niet meer uit zonder paraplu en het publiek wende snel aan deze „vertooning". Vaak moesten Hanway's vrienden, als hij hen toevallig tegenkwam en bij regen liet schuilen onder zijn paraplu, toegeven, dat het toch eigenlijk een heel praetisch idee was. Evenwel duurde het drie volle jaren, voor iemand anders dan Hanway gebruik maakte van de paraplu. En dan waren het nog de moedigste onder de menschen. Jonas Hanway stierf in 1776. Gedurende de laatste 30 jaren was hij nooit meer zon der paraplu uitgegaan. U dik geworden inkt kunt verdun nen, door er theeafgietsel op te schenken! Het in thee voorkomende looizuur maakt de verdunning mogelijk, zonder dat de inkt troebel wordt. een stukje sinaasappelschil in de theebus bewaard, de thee een aangenamen geur geeft!? Mrs. X. Aardig Pull-overtje. Onderstaand pull-overtje, dat gemakke lijk en goedkoop zelf te breien is, wordt vervaardigd uit slechts een knot Nomotta wol van 100 gram. De kosten kunnen dus geen bezwaar zijn; en in een neutrale kleur gehouden, kan het gedragen worden over blouses van dezelfde of contrasteerende tint, met halve of heele mouwen. Het patroon is zeer eenvoudig. We zetten een aantal steken op, dat deelbaar is door 2. Voor den rand breien we 30 toeren; 2 recht, 2 averecht. In de 29ste toer meerdert men 6 steken (telkens 2 naast elkaar, om den ribbel niet te verstoren); evenzoo in de 30ste toer. Dit dient om het blousend effect te ver krijgen. De eerste toer breit men als volgt: 2 recht, 1 omslaan, 1 minderen (1 steek afhalen, 1 breien, den afgehaalde over den gebreide halen), X 2 recht, 1 omslaan, 1 min deren, x- Tusschen de kruisjes herhalen tot de toe»- uit is. 2e toer: aver, terug breien. 3e toer: 4 nacht, 1 omsl., 1 m., X 2 recht, le omsl., 1 m., X- 4e toer: aver, terug. 5e toer; 6 recht, 1 omsl., 1 m., x 2 recht, 1 omsl., 1 m., x- Op deze manier ontstaan gaatjes, die een grappig effect maken. Zoo gaat men door, aan den voorkant telkens 2 steken recht meer, net zoo lang tot de geheele toer recht is. Voor de armsgaten worden in 't geheel 7 k 8 st, weggeminderd. De hals is hoog aangesloten, zoodat men er een kraagje over heen kan dragen. Den rug kan men naar verkiezing, of ge heel recht breien of heelemaal met gaatjes. Nadat de 12 steken gemeerderd zijn, is de eerste toer (voor het gaatjespatroon) 2 recht, 1 omsl., 1 minderen, x 2 r., 1 omsl., 1 m., x- 2e toer: averecht terug. Se toer: 4 recht, 1 omsl., 1 m. x 2 r., 1 omsl. 1 m., X- 4e toer: averecht terug. 5e toer: als de eerste. 6e toer: als de tweede. 7e toer: als de derde, enz. Men laat het pull-overtje op den schouder sluiten. Hals- en armgaten worden omge- haakt. Aan den voorkant borduurt men op de schuine lijn, tusschen het rechte gedeelte en de gaatjes, bloemetjes in vroolijke kleu ren; op een donkergroene pull-over, b.v. oranje, gele of grijze bloemen. Op een roode of donkerblauwe: witte figuurtjes. Dan op den verkeerde kant geperst, en we hebben weer een leuken aanwinst voor onze garderobe. MARIAN B. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is verlaagd tot f 0.58 voor japonnen, f 0.48 voor kJDilerklee- ding en f0.40 voor enkele rok oS blouse. Men kan het bedrag in postzegel of per postwissel overmaken aan de Moderedac trice, Muzenstraat 5B, Den Haag. U kunt ook gireeren op girorekening 191919 ten name van den Knippatronendienst te Den Haag. Voor uitstekenden pasvorm wordt in gestaan, indien Buste- en Heupwijdte dui delijk worden vermeld. Ons Praetisch Modeblad wordt met de patronen kosteloos medegezonden. GEKLEEDE JAPON, voor gezette, oudere dames. (No. A. 7). Hoewel het model van deze japon zeer eenvoudig is, kleedt het buitengewoon goed Uit den kindermond: „Waarom staat de ooievaar op één been?" vraagt de leeraar. Lang zwjjgen. Dan zegt Jantje langzaam: „Als hij dat been ook nog wegneemt, valt hij om!" „En vent, zou je het leuk vinden, als je nog een zusje kreeg?" „O jahet verveelt me al lang, altijd alleen maar de kat te plagen!" Twee boerenjongentjes ontmoeten elkaar in een hooischuur, terwijl het buiten blik semt en dondert. „Tja", zegt de één wijsgeerig, „het is al tijd maar in angst zitten, 's Zomers voor het onweer en 's winters voor de school!" en is uitstekend geschikt om door meer gezette oudere dames gedragen te worden. Het mooist is, indien een ziwart wollen weefsel gekozen wordt b.v. wollen crêpe of zwart satijn. De onderkant van de taille nemen we minstens 5 c.m. lager dan het middel, waar door het bovengedeelte langer wordt en meer afkleedt. Trouwens de gameering is eveneens hierop berekend; de revers loopen door tot den onderkant der taille en het vest met punthals loopt spits toe, hetgeen het figuur smaller maakt. Als gameering van het vest gebruiken we kleine fantasie knoopjes. De rok bestaat uit twee banen, voor- en achterbaan, die glad om de heupen sluiten en vanaf de kniehoogte ruimer worden. Als gameering heeft de voorbaan aan beide zijden, drie naar het midden vóór in ronde lijn oploopende zeer smalle nervures, terwijl over de aanzetting van rok en taille een smalle ceintuur met gesp komt. De mouw is aangesloten en heeft een kleine puntig toeloopende manchet van de stof der japon. Patronen worden in de maten 4652 gaarne beschikbaar gesteld. EEN OVERALL VOOR KLEINE JONGENS. Een pak waarin ze ravotten kunnen. (No. B. 5). We willen onze kleinen graag een pakje geven, waarmee ze niet zoo heel voorzichtig behoeven om te gaan, zoodat we ze niet ieder oogenblik behoeven te waarschuwen. We zijn in de gelegenheid onze lezeressen ditmaal de beschrijving te geven van een zeer praetisch kleedingstuk voor kleine jon gens, n.l. een overall, bestaande uit een broekje met lange pijpen en voorstuk, met bretels, die op den rug kruiselings over elkander gaan en waaronder een flanellen blouse gedragen wordt of een truitje. Van roode wol is deze overall alleraar digst, doch ook andere tinten als groen en blauw doen het heel goed. Het patroon is uiterst eenvoudig en dui delijk, zoodat het vanzelf den weg wijst. De maat van het broekje is als volgt: lengte vanaf het middel ongeveer 50 c.m., omtrek heupen ongeveer 54 c.m, over het breedste deel gemeten. Dikte wol: 7 st. in de breedte is 2% c.m. 8 toeren in de hoogte is 2% c.m. Een volledige en duidelijke beschrijving kunnen onze lezeressen tegen toezending van f 0.30 aan onze moderedactrice toege stuurd krijgen. ELEGANTE MIDDAGJAPON, die een jeugdig effect geeft. (No. A 8). Zeer elegant en jeugdig kleedend is het model der modieuse middagjapon. Crêpes blijven zeer modern, in allerlei sporten zien wij ze reeds bij de voorjaars- stoffen; wollen, wol met zijde en zijden crêpes, onder de benaming craquelé, hamer- schlag, mat crêpe, crêpe frisette, crêpe spi- rale, enz. De keus wordt ons dus niet mak kelijk gemaakt bij zoo'n groote verscheiden heid. Het voornaamste is, dat zelfs voor de meest bescheiden beurzen aardige stof fen te krijgen zijn, want een feit is, dat de prijzen aanmerkelijk gedaald zijn. De lange naar rechts overslaande shawl kraag, loopt tot het midden door en geeft een mooie coupe aan de japon. Het bovendeel is een weinig ruim aan den rok gezet, terwijl de mouw aangesloten is. De tweebaansrok heeft het puntstuk aah de voorbaan, dat glad om de heupen sluit en een garneering heeft van drie knoopen. In het midden der voorbaan heeft de rok een naar binnen vallende plooi; de ach terbaan is geheel recht, doch naar onderen toe een weinig klokkend. Patronen stellen wij verkrijgbaar in de maten 4248.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 3