TWEEDE BLAD KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA. Eet meer eieren Brokjes Levenswijsheid. Pijn. door G. Th. ROTMAN. SPORT. SCHAAKRUBRIEK. UIT BOEK EN BLAD. „Eet meer eieren!", is de leuze, ,,'tls daarvoor een goede tijd!" Nu de grenzen zijn gesloten, Raken wij ze haast niet kwijt! En de kippetjes in 't voorjaar Leggen leggen, leggen maar, Want die maken tegen Paschen Altijd grooten voorraad klaar! Maar de uitvoer is niet moog'lijk De noodzaak'lijkheid gebiedt Ze nu zelf te consumeeren, Want de buurman doet het niet! Spotgoedkoop zijn ze geworden, (Voor den kippenboer een strop, Want zoo'n weggegeven eitje Brengt z'n kosten heuseh niet op!) Ieder kan ze nu betrekken; Daarom schaf u eieren aan, Stapel boordevol uw rekken, Vóór de grenzen opengaan! Eet ze op allerlei manieren. Warm of koud, al naar Uw zin. Koop een ei-gerechtenboekje En begin dan bij 't begin! Lunch, ontbijt, dineer met eieren Eet ze vóór en eet ze na Op z'n Hollandsch, Spaansch of Russisch, Roer ze door beslag en sla, Kluts ze door Uw melk en koffie, Eet z' in pannekcek en flens, Kook ze, rook ze, bak ze, prak ze... Wees een eiereterad mensch! Profiteer van lage prijzen, Nu de crisis ieder kwelt. 'kHoef op 't voordeel niet te wijzen, Kies dus eieren voor uw geld! (nadrujt verboden) Er klinkt altijd iets onoprechts in het ver goelijken van de onaangenaamheden des levens. Men denkt, walmeer men den zegen van het leed hoort verkondigen, onwillekeurig aan de kunst om, gelijk het Fransche spreekwoord het uitdrukt, een vriendelijk gezicht bij een slecht spel te zetten. Het is de troost van de zoete woordjes, waarmee een moeder zich ont fermt over het schreiende kind. Wanneer men iemand, die het voordeel van het verdriet uit eenzet, eens werkelijk voor de keus stelt, van zijn voordeelig verdriet te worden verlost, zal h(j, aldus is onze stellige overtuiging, onmid dellijk dit voordeel willen laten varen. Pijn moge opvoedend, louterend, versterkend zijn, we zouden het toch allemaal wat graag zonder deze opvoeding, loutering en verster king doen. De Duitsche dichter Bodenstedt heeft in een zijner verzien verklaard, dat het een waan is, te gelooven dat het ongeluk de menschen beter maakt. Dit heeft denzelfden zin, zegt hij, alsof door de roest een mes scherp wordt, alsof mod der de reinheid bevordert en alsof slijk het water verheldert. Tot de menschen, die in de zegen van de pijn gelooven, behoort de Japanner Toyohiko Ka- gawa, wiens veelgelezen geschriften ook in het Nederlandsch zijn vertaald. Hij grondt zijn gun stig oordeel over dit onaangename verschijn sel op de natuurwetenschap, welke tot de ont dekking is gekomen, dat de gevoeligheid voor pijn het voorrecht is van hooger bewerktuigde wezens. De minst ontwikkelde diersoorten ken nen geen pijn. "Wanneer de zeekomkommer door visschen wordt aangevallen, deelt het dier zich in tweeën en geeft het eenvoudig de helft van zijn lichaam prijs. De overblijvende helft verstopt zich in 'tzand. Als men van een zeker soort hagedissen den staart afsnijdt, dan groeit daar straks een nieuwe voor in de plaats; als men de schaar van een krab afknijpt, heeft het beest binnen een jaar dit gemis hersteld. Bij de lagere dieren genezen wonden spoedig en de beesten schijnen er weinig pijn van te hebben. „Als we aan de pijn wenschen te ontsnap pen", aldus leidt de Japanner hieruit af, „dan moeten we wenschen in een der lagere dieren te veranderen; hoe hooger een dier staat op den trap der ontwikkeling, des te heftiger is zijn pijngevoel." Maar ook hij de menschen, aldus merkt de schrijver op, gaat de mate van pijn met die van zijn geestelijk en lichamelijk gehalte ge paard. Krankzinnigen en dronkaards kennen geen pijn. De zenuwen van melaatschen ver dikken en verharden zich, totdat de menschen him gewrichten niet meer gebruiken kunnen en geen pijn meer gevoelen. Als een melaatsche zijn voet brandt, zal bij denken dat het de voet van een ander is. Volgens de onderzoekin gen van den natuurvorscher Dubois-Reymona liggen op het gelaat van vrouwen, die door zwakzinnigheid tot een liederlijk leven zijn ge komen, minder gevoelspunten dan bij andere menschen. Maar ook zonder een natuurvor scher te zijn, kennen wij allen wel van die on gelukkige wezens, die door het ruwe of on geregelde leven zijn afgestompt, zoodat hun vatbaarheid voor prikkels abnormaal gering is geworden. Al dergelijke verschijnselen hebben er Ka- gawa toe genoopt, pijn te beschouwen als een onderscheiding. En Kagawa kan in dezen uit ervaring spreken, want in den strijd, dien hij heeft gevoerd voor de verheffing van het Ja- pansche proletariaat, is hem de pijn niet be spaard gebleven. Tijdens zijn verblijf in de slop pen der armen heeft hij tuberculose gekre gen en hij liep een ongeneeslijke oogziekte op, toen hij op een kouden winternacht zijn bed deelde met een haveloozen zwerver. Als het waar is, dat de gevoeligheid voor pijn de graadmeter is voor ons geestelijk en lichamelijk welzijn, ja, dan mogen wij werke- 101, Op verzoek van kapitein Klakkebos 102. Een der matrozen wierp den professor voer de boot nu een eindje terug om te zoe ken. Dit zoeken werd met succes bekroond: midden tusschen de flesschen wishky en andere overblijfselen van het smokkelschip dreef de professorin een ton, die hij al zwemmende Eog juist had kunnen bereiken. „Heb jullie Eog een plaatsje voor me over aan boord?" rïep hij. „Gerust hoor! Kom binnen!" riep ka pitein Klakkebos terug. nu een reddingsboei toe, dien hij onder zijn armen schoof, en toen wed hij met vereende krachten aan boord gehesehen. De man was uitgeput van angst! Toen wendde de sleepboot full speed den ste. ven naar het vaderland, en aller hart klopte sneller. Maar er stond voor kapitein Klak kebos nóg een verrassing te wachten! 193. De professor en tante Ophelia kwa den hem namelijk op zekeren dag vertellen, rat zij zicjj me(- elkaar verloofd hadden. Nu, t moet gezegd, het was een alleraardigst paar; fle sleepbootkapitein maakte er dadelijk een «lek van, die je hierboven ziet. Het was een teel feest aan boord; bij gebrek aan groen en Noemen werden lange slingers van scharretjes et spiering opgehangen. 104. Zoo eindigde dus de ongelukkige reis van kapitein Klakkebos nog met een blij slot, zoolang het hij ieder mooi verhaal hoort, ,,'t Is een reisje, dat me nog lang zal heugen!" zei kapitein Klakkebos. Maar Kees en Koos maakten na de vacantie een lang opstel over de reis, waarvoor ze van den onderwijzer een dikke tien kregen. EINDE), lijk de pijn als een welkom geschenk begroe ten. Tenminste, wanneer wij er op gesteld zyn, een normaal en gezond menseh te heeten. E)en wijze vrouw in mijn omgeving pleegt te zeggen: „Je moet voor alles betalen." Eln on getwijfeld is dit een levenswet, dat men niets om niet heeft. Vóór wat hoort wat. Spreekt niet de volksmond hetzelfde uit in het: wie mooi wil wezen, moet pijn lijden? Niet louter wie mooi wil wezen! Ook wie werkzaam wil wezen of eerlijk of dapper, moet pijn lijden. Maar bovenal moet pijn lijden, wie liefhebben wil. Liefde is lijden. Het hoogste, wat er in 't leven is te bedenken, moet men het zwaarste betalen. Het leven is met zijn kleinoodiën niet goedkoop! Wil men de kostbaarste geschenken van 't leven in huis halen, maar heeft men er den prijs niet voor over? Wil men als mensch leven, maar zijn rekening aan de schepping voldoen, alsof men een worm was? H, G. CANNEGIETER VOETBAL. De resultaten van het onder ideale weersom standigheden volledig afgewerkte programma op Zondag 1.1. luiden: H. F. C.Velox 21 HerculesA. P. C. 33 AiphenSpartaan 21 D. W. S.—B. F. C. 3—0 Bloemendaal—Baarn 24 Had H.F.C. Zondag v. d. Meulen niet onder de lat gehad, dan zou zeker een nederlaag haar deel geweest zijn. Nu was de internationale vorm waarin Gejus zijn doel verdedigde een onoverkomelijk struikelblok voor de Utrechtsche doelpunten-aspiraties. Velox heeft een prima partij voetbal aan de Spanjaardslaan gedemon streerd en was eerder een kampioensploeg dan haar tegenstander, die in de komende zware promotie-wedstrijden uit een heel ander vaatje zullen moeten tappen, willen zij het voetbal-wal halla, dat eerste klas heet, opnieuw binnen treden. Na eenig wederzydsch terreinverkermen, vol gen vlotte, goed opgezette Velox-aanvallen, waarin vooral de rechtsbuiten Alwijk. een voor name rol speelt. Van der Meulen moet er dik wijls aan te pas komen en doet dat met suc ces maar als hij een hooge voorzet niet voldoen de behandelt, bestraft de middenvoor der gas ten deze fout, en accepteert de eenvoudige kans. Nog voor de rust maakt Dorsman uit een cor ner gelijk. Na de rust is er weinig enthousiasme in het elftal der thuisclub te bspeuren. Toch hebben de blauw-witten succes, weer door Dorsman, die een goede pass van Jongeneel benut. Velox werkt dan ontzettend hard om gelijk te komen", maar vindt telkens Van der Meu len op zijn plaats. Deze weet zelfs drie- tot viermaal een hard ingeschoten bal van korten afstand te keeren. Het einde kwam onder groote spanning met 21 voor H.F.C., welke uitslag echter evengoed (en meer verdiend) andersom had kunnen zijn. A.F.C. bewees in Utrecht zonder Lungen ook nog tot goede dingen in staat te zijn. De Amsterdammers bevochten op een volledig Hercules een gelijk spel, een alleszins waar dige prestatie. De bezoekers hadden het eerst succes, als na ongeveer een half uur spelen de linksbuiten Knoppers hard inschiet. Met dezen stand ging de rust in. De tweede helft gaf een overwicht van Her cules te zien, dat eerst door Rynberk uit een corner gelijk maakte, om dan door Wout Bui tenweg de leiding te nemen. Maar de linksbin nen van A.F.C. doet met twee goede doelpunten de balans weer in 't voordeel van zijn party overslaan. Daaf Buitenweg wordt in het straf schopgebied gehaakt, zijn broer echter ziet de penalty stoppen. Dit was uitstel van executie, want de jongste der „firma" Buitenweg .weet ten slotte Dorlar te passeeren, zoodat het slot van deze spannende, fraaie en faire ontmoe ting een verdeeling der punten bracht, waar mee beide partijen tevreden kunnen zijn. Ook in Alphen, waar de Spartaan op bezoek was bij de jongste tweede klasser, droeg de strijd een spannend karakter. Bij de roodbroe- ken verdedigde Oerlemans weer het doel. Hij werd 't eerst gepasseerd door Van Leeuwen, die een voorzet van Ram benut. Alphen ont komt dan aan den gelijkmaker, als de back Hesselingen een vrijen schop, op den rand van het strafschopgebied genomen, schitterend uit het doel kopt. Toch kwam de gelijkmaker nog in de eerste helft, dank zij Lammere, die met fraai solowerk door de Alphen-verdediging la veerde en dit kunststukje met een onhoudbaar schot besloot. De tweede helft wordt vrijwel op het midden terrein afgespeeld, daar de respectieve verde digingen de situatie volkomen betoeerschen. Beide partijen Werken hard voor het winnende doelpunt. Alphen heeft hiermede succes, weder om door invaller Van Leeuwen, die Oerlemans met een pracht-schot geen kans gaf. In den resteerenden tijd zet Spartaan er alles op, om tenminste één punt te bemachtigen, maar alle pogingen blijven zonder resulaat. De vorige week schreven we in ons overzicht, dat nu de strijd om de eerste en laatste plaats beslist was de rust, waarmede de elftallen in het veld komen, de kwaliteit van het spel ten goede komt. Dit was niet alleen het geval hij HerculesA.F.C. en AlphenSpartaan, maar ook de talrijke bezoekers van den wedstrijd D.W.S.B.F.C. hebben maar waarde genoten. De Bussumers hebben een goeden indruk, in Amsterdam achtergelaten, en slechts de groo- tere schotvaardigheid der DW.S.-voorhoede kon de beslissing brengen. In het veld deden de bezoekers niets voor de gastheeren onder. De strijd was feitelijk al voor de Ehee be slist. In die periode toch hadden Melchers en Slot den voortreffelijken doelman var. B.F.C. driemaal gepasseerd. Wel waren de aanvallen der Gooiers snel en gevaarlijk, maar het schie ten was zwak. Bovendien bleek de nieuwe kee per van D.W.S. een goede vondst. Na de rust werd er door beide elftallen met veel animo gevoetbald, maar er kwamen geen doelpunten meer. De stand bleef 30. Een zeer onaangename verrassing bereidde Bloemendaal haar supporters, door van hst zwakste zusje der afdeeling met overtuigende cijfers te verliezen. De nederlaag was onge- melde het in alle linies der witten. Aanval en verdediging stapelde fout op fout, zoowel tech nisch als tactisch. De eenige die zichzelf was, was Huisman, die aan de nederlaag geen schuld heeft, en redde wat te redden was. Baarn speelde met een prettig aandoend enthousiasme, en hoewel hun optreden geen grootschen indruk maakte, was het vertoonde toch van dien aard, dat de blauw-geelen zóó spelende ai. met vertrouwen de degradatie wedstrijden af kunnen wachten, waarin vooral keeper Onrust een belangrijke rol zal vervul len. Hij was in de ploeg een klas op zichzelf en gaf talrijke malen gelegenheid te consta- teeren, uit het goede voetbalhout- gesneden te zijn. We kunnen over den wedstrijd kort zijn. De eerste aanvallen zijn voor Baarn. Als dan Bloe mendaal ook loskomt, stuiten de score-pogingen alle op Onrust, die eenige felle schoten en kop ballen kranig verwerkt. Eién fout in de ver dediging is oorzaak, dat de linksbuiten der be zoekers Huisman met een kopbal passeert, waarna de actief-leidende Jannes rusten laat. De hervatting brengt weer een succes voor Baarn: de rechtsbinnen krijgt gelegenheid on gehinderd in te schieten. Intusschen heeft onze voorhoede haar onmacht diverse malen gede monstreerd waarbij vooral de rechtsbuiten door langzaam spel opvalt. Een. hard ingeschoten hal van Beijk wordt door een der backs van richting verandert, en belandt achter den ver bouwereerden Onrust. Jonkergouw begaat een onregelmatigheid in het strafschopgebied. 'De goed genomen penalty brengt den stand op 31 voor Baarn, terwijl zelfs de middenvoor het verschil nog grooter maakt, door wederom van dichtbij Huisman te passeeren. Bloemendaal komt, nu het laat is, geweldig opzetten maar al de dikwijls ontac tische ijver, heeft slechts een goal tengevolge door De Bock, die een scherpen voorzet (of mislukt schot?) van Strik in het doel loopt. Deze onverwachte overwinning zal zeker de Baarnploeg moreel ten goede komen. Good luck, Baarn, in jullie degradatiewedstrijden! Het programma voor Zondag is als volgt: De SpartaanD.W.S. AlphenB.F.C. BloemendaalA.F.C. Bij Spartaan—DW.S. geven wij den D.W.S.- ers de meeste kans. In Alphen voorspellen wij als resultaat een gelijk spel. Bloemendaal behoort het seizoen te sluit met een overwinning op A.F.C. In de eerste plaats wel om de misstap tegen Baarn goed te maken in de tweede plaats om de eerste nederlaag, waarmede we het seizoen tegen A. F. C. in Amsterdam inzette, te wreken. Men kan er echter verzekerd van zijn, dat de A.F.C.'ers hun huid duur zullen verkoopen. Nu „the Reds" vrij van degradatie-zorgen zijü, kunnen zij ai hun aandacht wijden aan een juist toepassen van hun voetbalcapaciteiten, elke zeker in niet geringe mate het elftal pe- zit. Bloemendaal verschijnt in dezelfde opstelling der vorige week. Voor de lagere elftallen is vastgesteld: Haarlem 3—Bloemendaal 2 Kennemers bBloemendaal 3 V.V.B. 2Bloemendaal 4 Bloemendaal 5Spaarndam 3 Junioren. Bloemendaal aZandvoort a Bloemendaal bVliegende Vogels Acit fBloemendaal d Adspiranten (Zaterdag). Hellenen aBloemendaal b 10 uur 10 uur 10 uur 10 uur 10 uur 12 ujir 2 uur 3 uur Oplossingen, bijdragen enz. te richten aan den Schaakredacteur, Cruqulusstraat 19, EINDSPELSTUDIE No. 106. K. B e h t i n g, (Riga.) Wit aan zet wint. Wit: Kcl, Th2, Lfl, Pd4, f2 Zwart: Kal, Ta3, Lg6, Pg2, a2, a6, b7. PARTIJ No. 171. Gespeeld in het Spielmann-tournooi te Rot terdam. 23 Maart 1933. Wit; Zwart: G. Boersma, R. Spielmann, (Rotterdam). (Weenen), DAME-PION-OPENING. I 1. d2- -Ü4 2. e2e3 3. Lfl—d3 4. Pbl—d2 5. Pgl—f3 6. Ddl—e2 7. b2—b3 8. d4Xc5 9. a2a3 10. Lel—b2 11. 0—0 12. Pd2c4 13. e3e4 14. Tal—dl 15. Pc4 X e5 16. LdSc4 17. Lb2cl Op 17 1 KORFBAL. De laatste competitiewedstrijd van dit seizoen van Sport Vereent tegen de hekkesluiters D. T. V. Hl op a.s. Zondag vastgesteld, is we derom door den comp. leider uitgesteld. S. V. II benut baar vrijen Zondag om de Thorn I in Santpoort te ontmoeten op haar terrein aan de Driehuizerkerkweg. S. V. III heeft haar competitie beëindigd, terwijl S.V. IV Animo IH nog moet ontmoeten en S. V. V nog eenige wedstrijden heeft te spelen. Zondag ontmoet ze de Thorn II op eigen terrein. De adspiranten zijn kampioen geworden door hun overwinning op Oosterkwartier. 5 Gesp., 5 gewonnen, 30 vóór, 0 tegen. Voor zoo'n jonge ploeg een heel mooie prestatie. Zaterdag 8 April ontmoeten ze Sneerlebosch in Haarlem, wik 12-tal wel niet de overwin ningenreeks zal breken, hoewel het terrein in Haarlem (N.) vrij klein is en ze aan een groot veld gewend zijn. D. E. D. is nu no. 1 van de ranglijst N.K.B. 3e klas A, waar ze zich wel zullen handhaven. Concordia, welke club bijna het geheele seizoen de leiding heeft gehad, is nu een goede tweede. De Amsterdamsche Korfbalbomd heeft zich in hare ledenvergadering tegen het plan uitge sproken van den N. K. B. om een 4e klasse in te stellen. Tevens verwierp zij de automatische promotie van de Erkende Bonden naar den N. K. B. AMBTENARIJ EN BUREAUCRATIE. Dit is de titel van een brochure, die „Vidi1 heeft geschreven over de „roekelooze verspil ling van belastinggelden". Hij bezigt daartoe de Iconen en salarissen, die een gemeente als Amsterdam betaalt aan hare werklieden en ambtenaren en concludeert, dat hij een reorga nisatie der diverse diensten, neerkomende op normalisatie der bezettingen van de diverse posten een zes millioen te bezuinigen ware. De brochure wordt uitgegeven door de Na- tlonaal-Socialistische Volks Gemeenschap. KRABBE, KOUDE VOOR- EN NAGERECHTEN. N. V. Uitg. Maatsch. „Kosmos" Amsterdam. Prijs f 2.50. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de uitgevers van dit fraai in kleurendruk uit gegeven werkje om het bij ons publiek in te leiden. Op 91 bladzijden staan 280 verschillen de recepten van lekkernijen beschreven: hors d' oeuvres, andere koude schotels, room, ijs- soorten en dranken met vele afbeeldingen in Sepia en in de natuurlijke kleuren. Wij hebben een onzer medewerksters gevraagd ons een paar proefjes op de som te geven en het re sultaat was buitengewoon. De wijze van be twijfeld verdiend. Den geiieelen wedstrijd ram- reiden wordt trouwens door de natuurgetrouwe Fg8—f6 e7—e6 c7c5 b7b6 Lc8b7 Lf8e7 Fb8c6 b6Xc5 0—0 d7d6 Pf6—d7 Dd8—c7 f7—f6 Pd7—e5 f6Xe5 Lb7c8 h7—h6 Pc6d4 volgt 18. Pf3 X d4, waarna 19. De2g4 met sterken aanval. (Zie e6 en bovendien de dreiging Lel—h6). 18. Kgl—hl De bedoeling van dezen zet is, ruimte maken voor den Toren, om vervolgens een aanval te ondernemen op de zwarte Koningsstelling, 18Lc8d7 19. Tflgl Tf8—f7 20. Lel—d2 Wit kan 20. g2g4 nog niet spelen, wegens 20Ta8—f8! 20Ta8—f8 21. Ld2—el 22. Tdld3 Dreiging: Le8h5. 23. De2—dl 24. Ddl—e2 25. De2d2 Een mooi kwaliteitsoffer. 26. g2Xf3 27. TglXg5 Een wanhoopzet, maar Wit heeft geen ver dediging mieer. 27 28. Dd2Xg5 Opgegeven. Spielmann won met -5 p. uit 5 party en dyi eersten prijs. Tf7—f6 Ld7e8 Le8h5 Pc6—d4 Tf6Xf3! Le7—g5 h6Xg5 Dc7—f7 OPLOSSING PROBLEEM No. 37fc (J. T. Kouwenhoven). Stand der stukken: Wil: Kc3, Dd2, Lbl, Lb8, Pg8, c4, c7 h4. Zwart: Ke5, Dc8, Lf3, a6. 1. Dd2d8, enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. v. Dort en K, H. R. PluimMentz, beiden te Haarlem. CORRESPONDENTIE. In het stukje „Si j' ëtais roi" is weggevallen de regel: „zorg voor zijn evenwicht en allerlei overigens", terwijl voor „verdienstelijke" ge lezen moet worden: „vermakelijke". Haarlem. P. R. 1. Dd2h6 faalt na 1 Dc8e6. illustraties zeer vergemakkelijkt. Mej. Krabbe, leerares aan de Amsterdamsche Huishoud school, heeft de Zwitsersche uitgave van Ma dam F. Niablispach voor Nederland bewerkt. Bij dezelfde uitgevers verscheen eveneens „200 Maaltijden", complete menu's en recep ten van de hand van dezelfde schrijfster. Ook dat boek had veel succes. Het nu besproken werkje ligt gedurende de komende week aan ons kantoor Bloemendaalsche weg 42 voor onze abonnee's ter inzage. REISGIDSEN. Nu de tijd aanbreekt waarin de trekvogels zich weer laten zien, laten ook de Luchtvaart maatschappijen weer van zich hooren en zoo ontvingen we twee reisgidsen, een van de K.L.M., die tarieven en verdere mededeelingen bevat, die van 1 Maart tot 30 April gelden en een Luchtreisgids van de K.N.I.L.M.. die ons n woord en beeld op de hoogte brengt, wat deze voortvarende maatschappij in (hdië verricht. SPREUKEN. Spot ja zelfs vroolijkheid kunnen zeer goed de bovenbouw zijn van zwaarmoedigheid en melancholie. E. Kunst als religie is openbaringsvorm van den geest in de stof. Eigen schepping van den bouwmeester is levenswaarde geven. Jan Wils.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 3