TWEEDE BLAD Natuurreservaat. Brokjes Levenswijsheid. Inflatie. Aan de Menschheid, SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. VAN OVERAL. PREDIKBEURTEN. SCHAAKRUBRIEK. i§ #1.3A HÈ h-WÊ Wé 'HfI' IÉ. jÊk^AWk 'Él m±mti i (Het landgoed „De Hooge Veluwe" zal door de regeering worden gekocht voor aanleg van een parkbosch.) Het aantal Nederlanders Breidt zich voortdurend uit. Dat wordt door geen malaise Of crisis nog gestuit. De groei van stad en dorpje Gaat lustig maar z'n gang, Maar daarmee komt dat's zeker 't Natuurschoon in 't gedrang. Het vriendelijkste laantje, De mooiste boschpartij Is wellicht over 'n maandje Een naakte huizenrij. Vóór Nederland met baksteen Geheel is dichtgegroeid Heeft wijs'lijk de regeering Er zich eens mee bemoeid. Men wil een park gaan stichten En doet dit wel op tijd, Want tevens schept men daardoor Weer werkgelegenheid. 'tls niet zoo'n klein bedragje: 't Terrein kost een millioen; Maar er is voor de kweekers Dan weer eens wat te doen. Straks grijpen zij de spade, De schoffel en de hark, Want 'tmoet iets moois gaan worden, Ons Nationale Park! En als na vele jaren Het land is volgebouwd, Dan zal men dankbaar wezen Voor dit natuurbehoud. de studie, hen geheel in beslag neemt Maar dan komt de tijd van inflatie. Een crisis in het geestesleven gelijk in het econo mische leven berooft de munten en bankbil jetten ineens van hun waarde. Er komt teveel liefde in omloop, 'en vriendschap is allemans- bezit. De kunst is een en gros-artikel gewor den. De wereld krioelt van geestige menschen. Ieder die een boord draagt, waant zich be schaafd. En de professoren schieten als pad destoelen uit den grond. Het is zoo'n tijd, of de waarden haar be- teeikenis hebben verloren. Liefde is goedkoop, vriendschap te geef. Eén liefde? Tien liefdes! Eén vriendschap? Vriendschap bjj de vleet. Maar vraag niet naar de hoedanigheid van al het moois, dat onder de kostbare namen van liefde en vriendschap de wereld overstroomt gelijk de waardelooze duizend markbiljetten in de inflatiejaren. Het cjjfer staat er op en de handteekening is echt en het watermerk ontbreekt niet. Maar wat koopt men er voor? H. G. CANNEGIETER (nadruk verboden) 4 Het verschijnsel, dat men met het woord in flatie aanduidt, is bekend genoeg. Nog be waren onze verzamelaars de bankbiljetten met hooge cijfers maar zonder eenige waarde, zoo als die eenige jaren geleden in Duitschland in omloop zijn geweest. Men kon in dien tijd mil- lionnair in marken zijn en toch tot de bezit- loozen behooren. Tijdens de laatste crisisjaren heeft men niets zoo hevig gevreesd als een herhaling van een dergelijke inflatie. Ook hier te lande hebben de mannen die verantwoordelijk zijn voor den gang van zaken zich ingespannen, opdat vóór alles de gulden zou gaaf blijven. De inflatie en de vrees voor dit crisis-ver schijnsel hebben geleerd, dat een geldstuk of een geldswaardig papier op zichzelf geen waar de bezit. Al staat er nog zoo duidelijk een cflfer op gedrukt, dit cijfer ontleent zijn be- teekems alleen aan hetgeen men er voor kan koopen. Men kan een brandkast vol effecten bebben, die volgens het opschrift elk duizenden guldens waard zijn en die, als men ze ter markt brengt, tezamen slechts enkele stuivers opbrengen. Eenmaal hebben deze effecten werkelijk de waarde bezeten, welke er op staat vermeld. Eenmaal is de mark uit de jaren der inflatie heusch zestig cent waard geweest. Maar toen werd een mark ook op prijs gesteld; met tien mark had men een flink bedrag in zijn porte- monnaie en met honderd mark als bedrjjfs- kapitaaltje kon men reeds iets uitrichten. Het noodlot voltrekt zich eerst, als men met duizenden en millioenen marken gaat rekenen. Wat is dan een enkele mark? Zelfs den bede laar kan men niet minder dan een biljet van duizend in de hand drukken. Inflatie bestaat niet alleen op het gebied van het geldwezen. Dit noodlottig verschijnsel open baart zich ook op ander terrein. Wij munten onze geldstukken, maar wij munten ook onze gevoelens. Wij gebruiken waarden als liefde, vriendschap, kunst, geest, beschaving, weten schap. Blijven deze waarden zichzelf gelijk? Even min als het geld. Ook zij zijn aan koers onder hevig. Er zijn tijden, waarin zij iets zeer bi- zonders vertegenwoordigen, iets zóó kostbaars, dat men het bezit van deze dingen benijdt, en er zijn tijden, waarin zij als waardelcoze papiertjes rondfladderen en niemand er prijs op stelt, omdat iedereen ze in grooten voorraad in handen heeft. Liefde, het kan een bezit zijn, dat tegen alle schatten ter wereld opweegt. Als Dante dit woord gebruikt, om zijn gevoelens voor Beatrice te omschrijven, als Romeo en Julia dit woord wisselen, als de jonge Werther om dit woord lijdt en er het leven voor Inruilt, dan is er geen hooger waarde van. deze munt denkbaar. Liefde is dan het bizondere voor recht, de groote genade des levens, het alles vervullende en alles omvattende, waarvoor Faust geen woord kan bedenken, indrukwek kend geribeg om dit verhevene weer te geven. Voor de liefde lijdt en strijdt men, aan de liefde sterft men. En vriendschap. Ook deze munt is soms meer waard dan alle millioenen der aarde. Vrienden hebben elkanders wapenrusting aan, offeren rich voor elkaar op, blijven elkaar trouw tot aan de overzijde van het graf. Kunst. We denken bij dit woord aan Sha kespeare en Rembrandt, aan Beethoven en Ro din, aan Paganini en Sarah Bernard. Geest. Slechts enkele uitverkorenen zijn er bezitter van en de faam verspreidt hun wonderbare ge. sprekken en invallen. Beschaving. Wat hoort er wel niet toe een man van beschaving te rijn! Ware innerlijke beschaving vergt de in spanning, de toewijding van een heel leven, ge- rivegen nog van den bizonderen aanleg. En wetenschap. Enkele weinigen beoefenen haar, gelijk monniken geest en lichaam opofferend in eenzame afzondering en onafgebroken ar beid. Men kent deze geleerden aan hun spreek woordelijke verstrooidheid, onvermijdelijke kwaal, omdat het ééne en eenige onderwerp. Men zendt ons de volgende dichterlijke le vensbeschouwing Ik heb den weg gevonden broeders Ik heb den weg gevonden zusters Voor U allen En voor de kinderen. Om langs te gaan Met Uw denken en Uw droomen Met Uw liefde en Uw kracht Met Uw driften en beweging Met alles van U-zelven Dien weg te gaan. Ik ken het doel der menschheid, Het doel van alle leven En haar oorsprong en bestemming Ik leef het zeiven, ik ben het zelf En ook Gij, allen, Gij jqjt het In Uw denken, droomen, liefde en kracht Verleden, heden en toekomst Dat alles van de menschheid, van het leven Kunt gij kennen als Uw doel Als Uw oorsprong, Uw bestemming Gij allen kent het. 4 Ik ben éénheid in mijzelven En geen eigen kracht stoort die harmonie Geen geest, geen vleesch Niets van mij heeft geen doel Niets van mij geen bestemming Niets van mij geen oorsprong Het is alles nuttig, noodig Het is alles waarde van leven Het is in de verscheidenheid één Het is eenheid in de bescheidenheid Mijn leven.' Gij allen zjjt eenheid in Uzelven Gij allen, zjjt broeders en zusters Door alle tijden in alle leven. En geen geest, geen vleesch, geen kracht Kan storen Uw harmonie Gij allen zijt noodig en nuttig G\j allen hebt waande door 't leven Uw verscheidenheid is éénheid Uw eenheid verscheidenheid Uw leven is alles. t En de weg dien ik gevonden heb Dien weg zult gij allen vinden. Gij allen door U allen Door aller denken, droomen, liefde en kracht, Want niets kan weerstaan dat groeien Dat werken, die energie van U allen Dat vanaf oorsprong door tijden gaat Naar het doel: de harmonie, de éénheid Van allen, als broeders en zusters In eeuwigheid van leven en beweging. Dit alles van mij en van U allen Dit alles is eeuwig Het is' het Goddelijke der eenheid Het Goddelijke in verscheidenheid, Dat alles "kent als nuttig, en noodig Ook onze driften, onze vormen, het tijdelijke Het is alles noodig om als vorm te vergaan te wisselen in eeuwigheid door de eeuwigheid Door het Goddelijke, dat alles doet vergaan Door de eenheid, de harmonie onzer zielen Die verwant zijn van allen aan allen, En door ieder leven geleefd wordt Door zichzelven. I. VAN VELSEN. VOETBAD De uitslagen der op Zondag 1.1. gespeelde wedstrijden voor de 2e klas B luiden SpartaanD.W.S. 01 Baarn—B.F.C. 1—3 BloemendaalA.F.C. 43 Het Spartaan-terrein was zoo goed als uit verkocht, toen twee volledige ploegen den strijd aanbonden, een strijd die het aanzien ten volle waard en rijk aan spannende momenten was. Over het geheel genomen is Spartaan meer in den aanval geweest, maar de oude fout, het te ver doorgevoerde samenspel stond een hoogere score in den weg, terwijl verder de Spartaan-defensie met keeper Oerlemans aan het hoofd niet makkelijk te passeeren bleek. Wel weerde de voorhoede der thuisclub zich eveneens verdienstelijk, maar kon toch geen succes boeken, gedeeltelijk door haar schot- loösheid, gedeeltelijk ook door de kracht der D.W.S.-verdediging, waarvan keeper Heeke laar zich de juiste opvolger toonde van zijn voorganger Huntelaar die wel niet meer zal spelen na zijn ernstige operatie. De beslissende goal werd gescoord door Van Es, die daarbij de medewerking kreeg van Oerlemans. Deze was van meening, dat liet harde schot langs het doel zou gaan, maar het ieder draaide juist langs den paal in den uiter sten hoek van het doel. D.W.S. is thans uit gespeeld en eindigt op de tweede plaats. TVt was juist Bloemendaal, dat door twee over winningen op de blauw-zwarten allen kam- pioensillusies den bodem insloeg. Baarn eindigde de competitie met een ne derlaag tegen B.F.C., het elftal, waarop des tijds in Bussum zoo'n verrassend groote over winning werd behaald. De wedstrijd begon mot een Ba ara-offensief, maar keeper Vos weet zijn doel schoon te houden, Nadat B.F.C. dezen druk heeft weerstaan, gaat z\j op verkenning uit en heeft hierbij direct succes. Deze stand blijft tot rust ongewijzigd. Daarna doelpunten de gasten onmiddellijk opnieuw, terwijl na een half uur keeper Onrust door de nu uitstekend spelende Bussumsche voorhoede voor de derde maal gepasseerd wordt. Intusschen had Baarn kans gezien een pe nalty te missen, maar 5 minuten voor tijd wordt de thuisclub weer een strafschop toe gewezen. Groswilligen doet nu beter dan Smeekes en redt de eer. Baarn mag zich nu voorbereiden op de de gradatiewedstrijden tegen D.O.S. en U.V.V. Zeker zal de strijd zwaar worden voor de Gooiers, maar toch gelooven we dat ze zich zullen handhaven, indien de zenuwen, welke in dit soort wedstrijden een voorname ra' spelen, bedwongen kunnen worden. Wij hopen dit van harte voor Baarn, omdat wij deze sympathieke ploeg niet gaarne uit de tweede klasse zien verdwijnen. Good luck, Baam! Bloemendaal deed thans veel beter dan de vorige week en sloeg het bezoekende A. F. C. met 43. Er werd thans vlug en enthousiast gespeeld, en hoewel het vertoonde spel lang niet feilloos was, vergoedde de wil om te win nen veel. Ging in de eerste helft het initiatief grooten- deels van de Amsterdammers uit, na dè rust drong Bloemendaal de bezoekers op eigen helft terug; aan dit beurtelings overwicht was de van doel tot doel staande vrij sterke wind niet vreemd. A.F.C. speelde een snel, aantrekkelijk spel, en het waren in de voorhoede speciaal de links buiten Knoppers en de middenvoor Lungen, die een stevige bewaking vroegen. Deze spe lers zorgden toch nog voor de drie doelpunten. Twee ervan nam Lungen voor zijn rekening, beide met fraaie schoten, terwijl Knoppers een voorzet van zijn voet door captain Bakker in eigen doel zag loopen. Een bepaald zwak punt in de A.F.C.-ploeg was keeper Dorlas. Na de gunstige pers die hij tot nu toe kreeg, is hij ons har tegengevallen. Hij maakte diverse en dure fouten, want feitelijk werden alle Bloe- mendaalsche doelpunten met een welwillende medewerking gescoord. Bloemendaal stelde zich op met invallers voor Jonkergouw en Parson, A.F.C. was volle dig. Kort na het begin loste Lungen een ver vaarlijk en verraderlijk schot, dat met veel effect in het doel belandde. Een der vele daar- ,op volgende A.F.C.-aanvallen leidde nog eens tot een resultaat, als Bakker een voorzet v/ Knoppers langs Huisman loopt. Dan komt Bloemendaal los. De A.F.C. vercfS- diging is niet erg trapvast, maar weet voor- lóopig stand te houden, totdat Beijk opbrengt en een hard schot lost. Dorlas stopt den bal wel, doch laat hem van zijn borst voor de voeten van Bloemendaals links-half stuiten, die thans moeite heeft het leder in het net te plaatsen met een 21 stand wordt gerust. Nauwelijks is hervat, of Fratiis Bakker heeft met een mooi, maar niet onhoudbaar vleugel schot de partijen op gelijken voet gebracht. Bloemendaal is thans in den aanval, maar toch blijven de roode aanvallen gevaarlijk. Het gelukt Lungen dan op fraaie wijze zijn elftal nogmaals de leiding te geven. Lang hebben de bezoekers hier niet plezier van. Dé grootste fout van hun doelman stelt de Bock 'in staat een eenvoudige kans te be nutten. Een spannende strijd om de leiding volgt, waarin Bloemendaal de beste papieren- heeft. Toch zou het treffen in een gelijk spel geëin digd zijn, als de Amsterdamsche doelman niet één minuut voor tijd zijn allergrootste blunder gemaakt had, door een vèr doorgespeelde, en eenvoudig te stoppen bal niet zoo hopeloos ver keerd te beoordeelen, dat hij toch nog achter helm in de goal belandde. Zoo won Bloemendaal nog onverwacht, dank zij dit gelukje met 4—3. Een behoorlijk seizoen werd dus met een overwinning besloten, waardoor de witte ploeg op de vierde plaats geëindigd is. Een alleszins eervolle plaats. Voor Zondag a.s. zijn voor onze afdeeling geen wedstrijden vastgesteld. De lagere elftallen spelen als volgt: Bloemendaal 2R. C. H. 5 10 uur. D. W. O. 3—Bloemendaal 3 10 uur. Haarlem 6Bloemendaal 5 10 uur. Junioren. Bloemendaal aHaarlem a 2 uur. Bloemendaal bR. C. H. b 2 uur. V. Z. V. bBloemendaal c 2 uur. Bloemendaal dH. F. C. c 12 uur. Adspiranten (Zaterdag). Zandvoort aBloemendaal a 3 uur. SCHAAKNIEUWS. SEANCE VAN Dr. SPIELMAN. Dinsdagavond gaf meester Spielman een simul taanseance voor leden en genoodigden van de Z.S.C. Ook een aantal leden van de Bloemendaal- schie Schaakclub was van de partij. Van de 42 spelers wisten 2 hun partij te winnen, en wel de he eren Janse van de Z.S.C. en Flemming van „Kasteel Brecierode", terwijl het aan niet minder dan 12spelers gelukte, remise 'te maken. Onze Bloemendaalsche spelers, mevrouw OnvléeLans en de heer W. Drooglever behoorden ander dit 12 tal. Eerstgenoemde genoot de eer, de eerste der 42 spelers te zijn die (en een zeer eervolle) remise tegen meester Spielman wist te verkrij gen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). AAN DE DIENSTPLICHTIGEN. Wettelijke voorziening ten behoeve van hen, die gewetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst. Gezien het feit, dat binnenkort de keuring zal plaats vinden van de dienstplichtigen der lichting 1934, achten wij het onzen plicht, deze jonge menschen te wijzen op de z.g. dienstwei- geringswet. Bij Wet van 13 Juli 1923 S. 257 betreffende dienstweigering is eene regeling getroffen voor hen, die op grond van hun overtuiging dat zjj den evenmensch niet mogen dooden, ook wan neer dit ingevolge overheidsbevel geschiedt, gewetensbezwaren hebben, tegen den militai ren dienst. Deze regeling omvat: le. hen, die voor inlijving als dienstplichtige zijn aangewezen; 2e". militairen, die, hetzij als vrijwilliger, hetzij als dienstplichtige tot de land- of tot de zeemacht behooren, ook gedurende den t(jd. dat ztjj met groot verlof zjjn. De gewetensbezwaren moeten zijn gegrond op de overtuiging, dat men den evenmensch niet mag dooden, ook wanneer dit ingevolge overheidsbevel geschiedt. Wie dus het dooden van den evenmensch onder bepaalde omstan digheden wei geoorloofd acht (strafmaatregel, zelfverdediging, ordehandhaving, volkenbonds actie), kan zich op deze wet niet beroepen. De betrokkene móet zich met redenen om kleed verzoekschrift wenden tot den Minister van Defensie. Vanaf den dag, waarop het verzoekschrift is ingediend tot dien, waarop de beslissing van den betrokken Minister is genomen, kan de verzoeker van dienstverrichtingen vrijgesteld worden. De gewetensbezwaren tegen de vervulling van militairen dienst moeten zijn: A. bepaaldelijk gericht op strijd met de wa penen; of B. algemeen. A. Bij erkenning van gewetensbezwaren, be paaldelijk gericht op strijd met de wapenen, wordt de betrokkene belast met militairen dienst, die niet gericht is op strijd met de wa penen. In geval A duurt de in: het geheel te vervul len werkelijke dienst acht maanden langer dan deze dienst anders zou duren. B. Bij erkenning van gewetensbezwaren van aJgemeenen aard, wordt de betrokkene onder vrijstelling van den militairen dienst of onder opheffing van het militair verband, te werk gesteld bij een anderen tak van Staatsdienst. Onder takken van Staatsdienst zijn begrepen de bedrijven onder beheer van den Staat, wa pen- en munitiefabrieken uitgezonderd. In geval B. duurt de tewerkstelling 12 maan den langer dam dé werkelijke dienst anders zou duren. Op den duur van den te volbrengen dienst wordt geen verkorting toegepast wegens voor geoefendheid. De Minister bepaalt, wanneer de te volbren gen dienst zal worden vervuld. De regeling van de tewerkstelling, met inbegrip van het verblijf ter plaatse, geschiedt door den Minis ter. Nadere inlichtingen omtrent toepassing en uitvoering van deze wet worden door de Com missie van Voorlichting inzake de dienstweige- ringswet, Mr. Clara Enthoven, Amelandsche- straat 38, Scheveningen, gaarne verstrekt. Haarlem, 24 Maart 1933. JONGEREN VREDES ACTIE. AFD. HAARLEM. EEN WERKELIJK AARDIG IDEE. EEN NEDERLANDSCH TENTOON STELLINGSSCHIP Het moet gewoonlijk fel nijpen voor het Ne- deriandsche volk in actie komt. De stijgende belangstelling die de propaganda voor het Ne- derlandsch Fabrikaat in alle lagen der bevol king wekt, is een hoopgevend teeken, dat mis schien nu eindelijk ook iets zal geschiedenom in onze koloniën, met 60.000.000 inwoners dat fabrikaat het verloren terrein te doen herwin nen en gelijktijdig ook te trachten voor dat fabrikaat een afzet te vinden in andere landen in het Oosten v.n.l. China, omdat: le. Japan door oeconómische- en andere factoren gedwongen .wordt voor zijn fabri- katen, ook in onze koloniën, belangrijk hoo gere prijzen te vorderen dan tot voor kort ge leden, terwijl de Chineesche markt thans voor een groot deel voor Japan verloren is. 2e. De betere aspecten voor den zilverprijs, o.a. door de maatregelen ini Amerika, onge twijfeld China in de laatste toekomst betere prjjzen voor haar producten zullen brengen en dus de koopkracht van dat land verhoogen. Doch dan moet de propaganda voor het Ne- derlandseh fabrikaat en de Nederlandsche voortbrenging in het algemeen, het Neder- iandsch verzekeringswezen, het Nederlandsch transportwezen te land, te water en in de lucht, letterlijk grootscheeps uitgedragen wor den naar het Oosten. Men chartere een der vele Nederlandsche schepen, die thans opgelegd zijn en richte dat in als drijvende tentoonstelling. Men vare dan uit, allereerst naar onze eigen koloniën in het Oosten. Men bereide de komst van die drijvende Nederlandsche tentoonstelling voor door een intensieve propaganda in Ned.- Indië. En dan vare men verder naar China en wellicht ook naar andere landen, waar voor Nederland nog een afzetgebied te veroveren is, ook voor de producten uit de koloniën. Ik geloof dat 'een of meer der Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen, wellicht alle te za- men. gaarne alle mogelijke medewerking zul len verleenen. Mits de belanghebbenden in Nederland dan ook toonen, dat zij de juistheid begrijpen van het aloude handelsdevies „de Cost gaet voor de Baet uit'-', en hetzij afzonderlijk hetzij door middel hunner organisaties, een dergelijke on derneming mogelijk maken. Doch dan moet er gehandeld worden, nu en direct. Rotterdam, Maart 1933. C. J. A. MUSLY. (N. R. crt.) EN EEN RESTAURANT. Neef (tie zijn oom van het land ln een deftige restauratie brengt 1„Kijk, oom, ik druk op dezen knap en bestel." Oom: „En dan?" Neef: „Dan drukt u op die knop en betaalt." Eglise Wallonne. Dimanche 9 Avril Fête des Rameaux. 9 h. 30 Service. 10 h. 30 Service, Baptêmes et confirmation.' Collecte spéciale pour 1' Eglise. 20 h. Service spécial.. Mardi Saint: a 19 h. 30 Service pour les En- fants et la jeunesse. ■Teudi Saint: a 20 b. Service de Sainte Céne. Vendredi Saint; 10 h. 30. Service de jeunesse. 10 h. 30 Service liturgique et sermon. Pasteur Krafft. L' Eglise est ouverte tous les jours de 10 h.—17 h. Oplossingen, bijdragen enz. te richten aan den Schaakredacteur. Cruquiusstraat 19, PROBLEEM No. 377. L. A. K u ij e r s. (1864—1930). Mat in twee zetten. Stand der stukken Wit: Kc8 Dhl Tdl Tf5 Lbl Lf2 Pe2 b3 c5 g6 h4 h5. Zwart: Ke6 Te4 c6 e5 e7 f6. V PARTIJ No. 172. Gespeeld in hét Spielmanm-toumooi te Am sterdam, 29 Maart 1933. Wit: Zwart: H. Kleef stra, Dr. M. Euwe. (Amsterdam). (Amsterdam). SICILIAANSCHE AANVAL. 1. Pgl—f3 d7d5 2. c2c4 d5d4 Door Rubinstein aanbevolen, omdat deze zwarte pion druk uitoefent op de witte stel ling. Maar Wit krijgt daartegenover goed spel op de flanken. 3. b2b4 f7—f6 Reeds door Dr. Tarrasch in zijn boek „Das Schachspiel" aanbevolen. 4. Lelb2 e7e5 5. a2a3 Niet 5. b5, want dan kan Lc5 volgen. 5c7c5 6. b4Xó5? Lf8Xc5 Er dreigt Dd8—b6, gevolgd door d4—d3. 7. d2—d3 Pb8—c6 8. Pbld2 f6—f5 9. g2—g3 Pg8—f6 10. Lfl—g2 0—0 11. 0—0 Dd8eg 12. Pd2—b3 Lc5d6 13. e2—e3 d4Xe3 14. f2Xe3 Pf6—g4 15. Ddld2 DeSh5 Dreigt e4 en na Ph4, g7g5, 16. e3e4 Beter was Lhl. 16. f5—f4 17. g3Xf4 Tf8Xf4 Op 17 e5Xf4 volgt 18. d3—d4. 18. Lb2—cl Pc6d4! 19. Pb3xd4 e5Xd4 20. Dd2e2 Tf4Xf3! Een mooi offer. 21. TflXf3 Dh5Xh2f 22. Kgl—fl Dh2—h4 23. Kfl—gl Pg4h2 24. Tf3—f2 Lc8g4 25. De2d2 Ld6g3 26. Tf2—f4 Lg3Xf4 27. Dd2Xf4 Ta8—fS 28. Df4—g5 Op 28. Dh2:f zou volgen 29. Delf. 28Tf8—fl 1! Schitterend gespeeld! Wit gaf direct op, want er volgt 29. Lg2Xfl, Dh4—g3t; 30. Lfl—g2, Ph2—f3f; 31. Kgl—fl, Dg3—el mat. Dr. Euwe won den eersten prijs met 4% punt uit 5 partijen. Spielmann behaalde 3% punt, OPLOSSING PROBLEEM No. 874. (Ir. A. J. C. v. Eel de, 1857--1913). Stand der stukken: Wit: Kbl, Da7, Pe3, Pe4, f2, g3, h5. Zwart: Ke6, b2, b4, e5. 1. Pe3—fl, Ke6—d5 (—f5); 2. Da7—d7f, enz. b4—b3; 2. Pfl—d2," enz. Goede oplossing ontvangen van H. W. van Dort, te Haarlem. Voorts is probleem no. 373 alsnog opgelost door H. de Ruijter, te Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente, Santpoort V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga Palm-Zondag. (Lk. 19 42). Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Prof. Dl". F. W. A. Korff, Hoog leeraar te Leiden. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Overveen. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Bevestiging van nieuwe lidmaten en Heilig Avondmaal. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Dr. P. A. Klap, Em. pred. Haarlem. Goede Vrijdag. N.m. 7 uur, Ds. L. W. Erdman, IJmuiden. H. Avondmaal. Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 uur en n.m. 5 uur, Drs. J. C. Brussaard. Vrijdag 14 April. N.m. 8 uur, Ds. C. Teeuwen van IJmuiden-Oost. Vrjje Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30 uur, Plechtige viering, van den Palm-Zondag. Toediening van het H. Doop sel. Praedicatie van Priester Ko Borsten, van 2.30 tot 5.30 n.m. zal het H. Sacrament worden uitgesteld, gelegenheid tot meditatie, ook voor belangstellenden. Donderdag 13 April, Vrijdag 14 April en Zater dag 15 April, 8.30 v.m, Viering van-de Stille Week, s s -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 3