TWEEDE BLAD Moederdag 14 Mei. Brokjes Levenswijsheid. Waarom zingt de Merel in Mei? De Mitodaal- SPORT. SCHAAKRUBRIEK. o 'm mm.«Iw.. Heel het jaar aan 't kind te denken Is voor Moeder nummer één. Moederliefd' is onzelfzuchtig: Moeder vrtógt niet, gééft alleen! Daag'lijks deelt z'n in kinderzorgen, Kindervreugde en -verdriet; Om den Moederdag te vieren Is daarom zoo gek nog niet! Want al komt het juist begrijpen Bij een kind eerst later goed, Eén dag mag het iets beseffen Van hetgeen een moeder doet. Eén dag Moeder te gedenken Is een sympathiek idee Haar een kleinigheid te schenken Daaraan doet een kind graag mee. 'n Bloempje of een kleinigheidje Kostbaar hoeft het niet te zijn! Maakt, wanneer 't haar wordt gegeven Moeder's dag tot een festijn. Want met vreugd' wordt aangenomen Wat met liefde wordt gebracht, Als maar blijkt, dat ook een keertje Aan de „moeder' is gedacht, (Nadruk verboden) Telken morgen wekt mij de merel met zijn gefluit. Iedere vogel heeft zoo zijn eigen be koring. De spreeuwen in 't rajaar brengen met hun gekwetter dien eigenaardigen weemoed, welke herinnering aan den kindertijd doet her leven. De leeuwerik ginds in het vrije Veld stemt tot teedere gedachten aan een verheven bestaan in de ruimte, waar de gevoelens even rein en zuiver zijn als het licht van de zon en de geur van de lucht boven het bloeiende gras. En de nachtegaal met zijn donker, fluweelig gekweel is de begeleider van den avond, een zwoele dichter, vertrouwd met de geheimen der minnenden en met de misdaden, waartoe deze leiden. Maar de merel is het begin van den arbeidzamen dag, de wekker tot werk en strijd. Minder forsch dan de haan met zijn doordringend gekrijsch maant hij tot opstaan. Maar zijn roepstem is er niet minder onverbid delijk om, dat hij zijn opwekking uit in een melodischer toon. Juist dit vroolijk gefluit in de onbevangenheid van den morgen is niet te weerstaan. Want het waarschuwt niet tegen den dag, zooals het afschrikwekkend gerinkin- kel van dien onbarmhaxtigen porder, de wek ker, of zooals de doodsschrik, welken de bel van den brievenbesteller bezorgt, maar het leidt tot den dag in als tot een zachtaardig en vredig feest, dat reeds in deze ouverture welslagen en blijheid belooft. Geen vogel zou ik zoo missen ais mijn eer sten vriend in den morgen: de merel. Daarom ben ik blij, dat 'hij zijn nest'weer bouwt in de hagen. Ik ben trotsch op het vertrouwen, dat hij in mij stelt door deze woonplaats tekiezien ondanks de sluipende katten en de rumoerige kinderen. Hoe dicht waagt hij zich bij het huis, waar toch menschen wonen, de natuurlijke vyanden van al wat vogel en beest heet. De beschaving gaat gelukkig vooruit, nu zelfs de vogels toeschietelijk worden. Is het met de eeuwige veete tusschen schepsels van dezelfde Wereld gedaan? Misschien is onze trots, dat de merel ons ge zelschap zoekt, gerechtvaardigd. Er ligt in de vreugde om zijn gefluit ook iets van zelfvol doening. Want wij zijn het zelf geweest, die dezen wekker daar hebben gezet. Het is ten slotte ons werk: dit nest, dit gefladder tus schen de struiken, deze heerlijke, prikkelende berooft. De bekoorlijkste merel wordt eon zie lig hoopje ellende tusschen de dorre takken in ijzel en sneeuw. Bedenkt het, mijn vrienden: geduld wordt beloond! Voeder uw vogels ook in den winter. Want omdat gij uw merel in den winter ge voederd hebt, zingt hij in Mei! H. G, CANNEGIETER INWONERS van de gemeente Bloeraendaal, doet Uwe inkoopen ter plaatse. Uw belang brengt mede, de zakenmenschen in Uwe gemeente te steunen. Koopt en laat Uw werkzaamheden ter plaatse verrichten, het kemt U ten goede. Bezoekt de Middenstands-Tentoonstelling Over- veen-Bloemendaal, verkort „MITODAAL" van 1116 Mei 1933, geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, Zondag 14 Mei geopend van 25 en van 710 uur. MITODAAL. Als onze lezers het Bloemendaalsch Weekblad deze week ontvangen is de Mltodaal in vollen gang. Met koortsachtige ijver in de laatste dagen ja, de laatste uren gewerkt om alles gereed te maken. Wie Donderdagmorgen een kijkje in de verschillende hotels kwam nemen kreeg daarvan 't bewijs: schilders, timmerlieden, bloemisten en wie al niet, legden de laatste hand aan de ex posities, die iedere minuut wonnen in smaakvol aanzien. Zonder voorbehoud kan dan ook worden gezegd, dat de Bloemendaalsche middenstand met deze tentoonstelling een uitstekenden indruk heeft gevestigd. Een keur van artikelen is opgetast en tot een aantrekkelijk geheel verwerkt. Ieder der vijf af- deelingen vormt een attractie op zichzelf en met niet genoeg nadruk kunnen we dan ook onze lezers adviseeren, de tentoonstelling in haar ge heel te bezoeken. Men zal er geen spijt van heb ben! De drukkerij Timmer heeft een uitstekend uitgevoerd programtma opgeleverd, waarin aller lei bijzonderheden zijn vermeld. Eenige artikelen van de hand van de beide voorzitters der plaat selijke middenstandsvereenigingen zijn opgeno men, terwijl de burgemeester van Bloemendaal, jhr. W. C. J. A. den Tex het volgende voor woord schreef: Het gaat met den Hollander als met een trom mel, er komt pas muziek in als de slagen val len. Hij is op zijn best als de tijden ongunstig worden en hij den noodigen tegenwind heeft om tegen op te tornen. Dan toont hij taaiheid en flinkheid, dan groeit hij in kracht en in zelf bewustzijn. Het behoeft geen betoog dat onze Bloemendaal sche middenstand moeilijke en zware dagen kent. Reeds alleen de leegstaande huizen in deze ge meente geven den opmerkzamen toeschouwer eenig besef van van de verkleinde afzetmogelijk heid die de handeldrijvende en neringdoende mid denstand hier heeft. Maar er zijn vele lasten die van buiten niet zichtbaar zijn, zooals de loonen de sociale lasten, die den middenstander zwaar wegen. Voor mij die telkens weer de moei lijkheden ziet die b.v. de winkelsluitingswet voor den middenstand mede brengt, is het al zeer duidelijk, dat deze stand zware tijden doormaakt. Des te verheugender is het om te zien, dat zijn organisaties het hoofd niet in den schoot leggen, maar daarentegen de handen uit de mouwen steken. Even verheugend is, dat zij tegen den druk der tijden in zich ontwikkelen. Reeds alleen daarom moet deze opzet der Bloemendaal sche middenstandsvereeniging de sympathie heb ben van eiken Bloemendaalschen ingezetene. Ik, voor mij, wensch hen succes met hun onder neming. DEN TEX, Burgemeester van Bloemendaal. Donderdagmiddag had de opening der Mito- daal in Rusthoek plaats in tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten en genoo- digden. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door den burgemeester, wethouder Bornwater en den gemeente-secretaris, Mr. Dr. J. F. Veeren. Voorts merkten we op den heer Mol, namens den R.K. Middenstandsbond (de Nederlandsche Middenstandsbond had bericht van verhinde ring gestuurd) de heeren Tenboom en Smit namens de Haarlemsche Middenstandscentrale, Mr. Deenik adjunct secretaris van de Kamer van Koophandel, een vertegenwoordiging der Ver. van Huisvrouwen, vrijwel alle inzenders en een groot aantal genoodigden. De heer J. G. Kessel, voorzitter van de ten toonstellingscommissie heette den aanwezigen welkom en gaf in korte schets van de redenen die tot deze tentoonstelling hébben geleid, om vervolgens allen te danken die aan de tot stand koming hebben medegewerkt. De burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. de Tex opende daarna de tentoonstelling met woorden van hartelijke sympathie met het streven van den Middenstand die in deze moeilijke tijden het heeft aangedurfd deze tentoonstelling te organiseeren, waarna de heer A. Cassee na mens de beide Middenstands Vereenigingen de tentoonstellingscommissie dan bracht en het doel der tentoonstelling uiteenzette. Daarna hebben de genoodigden de tentoonstelling in haar 5 afdeelingen bezichtigd. WAT ER TE ZIEN IS. Hieronder laten wij een overzicht volgen van al al wat de Mi todaal te zien geeft. Wij houden ons hierbij aan de volgorde, door het programma aangegeven en vermelden dan in de eerste plaats: In hotel van Ouds het Raadhuis: Stand no. 1. C. Cassée, Bier- en Wijnhandel, stelt ten toon: Gedistilleerd en likeuren van Bols, Johan de Kuyper, H. Boots en Wijnand Fok- kinck, alsmede advocaat van Van Veen. De stand is geheel ingericht op het pousseeren van Nederlandsch fabrikaat. De heer C. Cassée is vertegenwoordiger van het Huis Lanson Père et Fils te Rheims, welks champagne een wereld bekendheid heeft. De champagne, die bij de of- ficieele opening der Mitodaal geschonken werd, was van het merk Lanson Père et Fils, en werd door genoemden bekenden Bloemendaalschen Wijnhandel C. Cassée, gratis beschikbaar gesteld. Niemand verzuime den fraaien stand van dezen Wijnhandel in Hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen te bezoeken. De heer C. Cassée heeft niets onbeproefd gelaten hem aantrekkelijk te maken, zelfs een miniatuur Distilleermachine is er opgesteld. Stand no. 2 J. Tullenaar, Keek- en Banket bakker. De heer Tuilenaar exposeert met alle Nu is het Mei, maar hoe kort geleden was bet nog winter. Ook toen scharrelden de me rels door onzen tuin. Maar toen waren het andere vogels! Arme, verwaarloosde schepsels, verhongerd en koud. Geen geluid dan een zie lig getjilp kwam uit hun verkleumde bek. Toen, in den winter, kon men eerst zien, welk een mager hoopje ellende tenslotte een vogel eigenlijk is. Schuw en met hun houding verle gen bewogen de weerlooze diertjes zich tus schen de sneeuw. Wie, die niet wist, dat dezelfde vogels in Mei zoo heerlijk hadden gefloten, zou in deze hulpe- looze scharrelaars den vrooiyken ochtendwek ker herkennen? Maar voor ons, die zijn zang hadden genoten, bleef de merel ook in zijn el- lendigsten staat de bewonderde vriend. Wjj hebben den merel gevoederd. En, nu ik weder zijn zang hoor in den lieflijksten och tend van 't jaar, zie ik hem plotseling weer, zooals hij daar van den winter van de brood kruimels schrokte. Zijn bek was te stijf van de kou, om ordelijk te eten en hij verslikte zich hulpeloos in iedere hap. Maar nu fluit datzelfde oranje gekleurd bekje de lustigste liederen en zij klinken als dank. Dank, omdat wij hem niet hebben ver loochend, toen hij zoo'n sjovelen bedelaar was. Omdat wij hem toen, ondanks het gemis van zijn aantrekkelijkheid, als vriend van den huize zijn blijven beschouwen. Omdalt wij geduld heb ben geoefend, totdat zijn bekoring vanzelf en ter gezette tijd zou terugkeeren. Omdat wij hem in den winter hebben gevoederd, daarom zingt de merel in Mei. Het kan niet altijd Mei zijn in 't leven. Ook de winter is een noodzakelijk kwaad. En ook het menschenbestaan kent seizoenen. Wintersche menschen, kleumsche menschen, menschen die tijdelijk hun lust in 't zingen hebben verloren, omdat ze moeten ploeteren door gebrek en ellende, menschen met zorgen... Aangenaam gezelschap verschaffen zij niet. He verleiding is groot, him vaarwel te zeggen! Hoeveel vriendschappen breken af, hoeveel liefdes nemen een einde, wanneer een winter- schè vlaag één der partijen van zijn blijheid ^soorten groot en klein brood en diverse produc ten uit de banketbakkerij, in prachtige crème kasten. Een bijzondere aantrekkelijkheid is een schil derij van z.g. dood deeg, waarin een mandi ge vuld met „Haagsche luxe", dat zijn pain de luxe in miniatuurvorm. De bezoekers krijgen hier een kaart, waarop zij het huns inziens juiste gewicht kunnen noteeren van een krentenbrood, dat deze exposant in zijn winkel heeft uitgestald. Voor de winnaars van dezen wedstrijd zijn een taart en een tulband uitgeloofd. Stand no. 4. H. B. Bonarius, Lood- en Zink werken Hier worden eenige toestellen geëxpo seerd betrekking hebbend, niet alleen op de Centrale verwarming van het Woonhuis, maar ook op het gebruik van Warmwater in de Huis houding, door toepassing van gas als brandstof. Zulks, voor gevallen waar men niet de beschik king heeft, over een Warmwatervoorziening, welke gecombineerd is met de Centrale Verwarmings installatie. Daarom worden dan ook gedemonstreerd: een gasdrukautomaat; het nieuwste model door- stroomaipparaat, voor plaatsing boven den goot steen in de keuken en ook een „Lava Express", welk toestel een keerpunt is in de tot nu toe ge volgde waschmethode. In dit toestel wordt de huiswasch niet alleen gewasschen, maar ook ge stoomd, gespoeld en gedroogd, en dit alles in circa een half uur. Stand no. 4. J. M. Barnhoorn, Bloemist. In dezen standi aan 't einde der ZSal vallen vooral op twee kransen, waarvan een van IJslandsch mos, opgewerkt, met blauwe violen en bijpassend lint, terwijl de andere roodgebonden is met coni- ferengroen waarop twee touffes lelies zeer goed uitkomen. Verder ziet men mooie manden beplant met Hortensia's, Calseolaria, Reseda's en Primula's. Opvallend is ook een mand waarin oranje kleurige trosrocsjes 'geplant zijn. Een buitengewoon mooie mand waarin rozen in verschillende kleuren, zal zeker een ieder bekoren. Dan nog verschillende bloemstukken het een ai mooier dan 't ander, zoodat we kunnen zeg gen dat deze stand een voornamen indruk maakt. Standi 5. J. G. van Kessel, Fruit. Hier vindt men een uitgezochte collectie fijne Vruchten, waaronder de mooiste soorten appelen, zoowel Hollandsche Goudreinetten welke in koelinrich- tingen tot nu toe zijn bewaard als de mooiste Amerikaansche en Australische soorten. Voorts Peren uit Zuid-Afrika. Vervolgens in da origi- neele verpakking kisten Appelen, Sinaasappelen Jaffa's en Grafe fruits. Daarnaast een zeldzaam mooie collectie Bin- nenlandsche vruchten, welke het jaargetijde biedt, waaronder Aardbeien, Perziken, Tomaten, Aal bessen, enz. Ook zal in den Stand aanwezig zijn Druiven en Ananas. Als attractie staat op den voorgrond een vogel, geheel vervaardigd van vruchten, met een klein vijvertje en zelfs een nest, waarin eieren, in den vorm van Kaapsche Pruimen, terwijl het geheel is aangelegd van mos- en waterplanten. De Stand, is gehouden in de zwart, groen en blauwe kleuren en de vruchten zijn hoofdzakelijk verpakt in luxe manden. Stand 6. Dirks en Meerman, Electro-technisch Bureau. Deze firma demonstreert de nieuwste radiotoestellen dei- Geneal Electric met electro- dynamische luidsprekeds, die zeer selectief werken. Tevens exposeert zij alle benoodigde electrische apparaten. In Hotel „Roozendaal", Overveen. Stand 7. P. de Jong, Behanger en Stoffeerder Kleeden, gordijnen, overgordijnen, .loopers, tafel- kleeden en behang vormen hier een smaakvol geheel, waartoe de vele handwerkstoffen ten zeer ste bijdragen. Zinkwerkers. Tal van voorwerpen op sanitair Stand 8. Fa. Veen en Haagen, Lood'- en Zink werkers. Tal van voorwerpen op Sanitair ge bied, en artikelen behoorende tot de gas- en waterinstallatie zijn hier bijeengebracht. Stand 9. W. K. Kemper, Huis- en Decoratie schilder. In de eerste plaats laat deze plaatsge noot zien, wat hij op 't gebied van spuitwerk automobiel en geyser presteert. Voorts vindt men er een artistiek bewerkt wapen van Noord-Holland en ten slotte deuren in modern schilderwerk. Stand 10. J. R. Stuut, Electro-technisch bureau. Kook- en huishoudelijke apparaten zijn hier tot een smaakvol geheel gegroepeerd, afge wisseld met electrische klokken en artikelen van radio en verlichting. Ten slotte stofzuigers. Stand 11. H. Lobman. Brandstoffenhandel. Deze stand is halfrond, trapsgewijze opgebouwd en geheel met zwart en wit bekleed. Men vindt er ongeveer 30 soorten brandstoffen en grind geëtaleerd in helderwitte zakjes, het geheel met bloemen opgevroolijkt. Boven degeëtaleerde artikelen hangt Toorop's schilderij: De Mijnwerker. Stand 12. A. J. van Schooten, Hotel-Restaurant .Roozendaal". De heer Van Schooten heeft een dinertafel aangericht, natuurlijk met eigen ser vies, zilver en glaswerk, juist zooals hier wordt geserveerd. Een zeer smaakvol gehèel! In Hotel „Rusthoek", Bloemendaal: Stand 13. J. G. Verbeek, Automobielen en rij wielen. Een Roek-auto maakt den hoofdschotel van dezen stand uit, geflankeerd door Fongers rijwielen en diverse sportartikelen. Stand 14. „Maison Leny", Dames- en Heeren kappers. Men ziet hier de modernste inrichting voor voet- en handverzorging. Tevens een keur collectie van Boldoot artikelen waarvoor de dames zeker interesse zullen hebben. Bovendien krijgt mien een aardig geparfumeerd boekje cadeau, uitgegeven door de fa. Boldoot. Stand 15. H. A. Slot, brood-, koek- en banket bakker. Deze ras-Bloemendaler komt met zijn bekende producten. Commentaar overbodig! Stand 16. Handgraaf en Lindeman, Lood- en Zinkwerken. Deze firma exposeert met diverse modellen recht, rond- en in hoekvorm gebogen, van een bijzonder merk Radiator, n.l. „Veha' Radiator. Hollandseh Fabrikaat. Voorts zijn er een Verwarmingsketel met oliestookinrichting, Gasradiatoren, heetwaterapparaten en Waterbe- sparingsapparaat, alsmede de „Clou", een droog- brandbluschapparaat. Stand 17. M. van Os en Zoon, Garagehouders. Deze firma vertegenwoordigt het „Union" rijwiel en demonstreert dat natuurlijk. Voorts fiets- en auto-onderdeelen en diverse accessoires. Stand 19. C. J. Cassee, Electro-Technisch Bu reau. Electrische apparaten en kook-installaties in diverse modellen. Stand 20. Drukkerij Timmer. Zy exposeert een zeer oude handdrukpers, dateerende uit het jaar 1610, en daarnaast een in volle werking zijnde, moderne drukpers. Het fraaie drukwerk dat de Mitodaal als circu laire, catalogus, uitnoodiiging, enz. verspreid heeft, is door genoemde drukkerij op deze pers vervaardigd. Niet onvermeld mogen wij laten, dat het mooie teekenwerk dezer drukwerken van de hand is van den heer B. Timmer. Stand 21. L. P. Walbrecht, Radio-Technisch bureau, exposeert met radio- en gramofoonver- sterkers zoowel voor kleine als voor" zeer groote ruimten. In hotel „Vreeburg", Bloemendaal. Stand 22. Jan van Es, Vleeschwarenbedrijf. De voorschriften der vleeschwarenwet gedoogen niet, dat hier vleeschwaren geëxposeerd worden. De heer van Es moest dus volstaan met 'n eenvoudige tafel, maarhij stelde zich zelf schadeloos door in zijn eigen winkel aan den Verbindings weg een prachtige etalagete maken. Men ga er eens kijken. Een saluut voor dezen middenstan der, die, in weerwil van de voor hem ongunstige omstandigheden, hier boven genoemd zich jegens de tentoonstelling toch niet onbetuigd liet! Stand 24. P. J. de Zwart, Sigaren en tabak. Een uitgebreide collectie sigaren, hoofdzakelijk eigendomsmerken en gefabriceerd in de meest ge- renomeerde fabrieken. Doeltreffende reclames voor tabak en sigaretten geven een vroolijken tint aan het geheel. Stand 25. H. Keereweer, behanger en Stoffeer der. Men ziet hier: een slaapkamerameublement, meubelen voor huiskamer en salon, matrassen, karpetten en linoleums en diverse kleine meu belen. Het poëtisch element is vertegenwoordigd door twee opschriften, nA: Dit is een tapijt voor dezen tyd, en: Men behoeft met een verminderd inkomen Nog niet op een kalen vloer te wonen! Stand 26. Fa. A. de Graaf en Zn., Brandstof fen, laat een verkleind model zien van een na tuurgetrouw-nagebootste Kolenbreek- en zeef- installatie. Aangedreven door een kleinen elec- trischen motor ziet men deze inrichting in volle werking. Daarnaast vindt men een reproductie van Toorop's „Mijnwerker", verder een groote licht bak als reclame voor Langenbrahm's anthraciet, welke laatste veel hitte, en weinig asch geeft. Diverse soorten anthraciet, cokes en ook grint completeeren deze inzending. In hotel „Zomerzorg", Bloemendaal. Stand 27. J. Walter, Automobielen en rijwielen. De bekends „Simplex"-rijwielen en -motoren staan hier in ai hun aantrekkelijkheid. Voorts carriers, koelinstallaties enz. Stand 28. Ankersmit's kino- en fotohandel. Een kunstzinnige expositie van aantrekkelijk mate riaal en fraaie foto's. Stand 29.Gebrs. Koebrugge, Bloemenmagazijn. Manden convallaria's en kransen van cattleya's en witte lelies leggen bewijs af van de vakkennis dezer firma. Aardewerk van Schoonhoven en echt Japansch aardewerk bieden een aantrekke lijkheid te meer aan dit geheel, dat door een fraaie verlichting wel zeer tot zijn recht komt. Stand 30. P. Ruth, kruidenierswaren. De zoete inval. Fijne vleeschwaren, Bloemendaalsche kop jes (pecialité de la maison), pannekoekjes, vruch tenbowl, Indische gerechten en gereedschappen voor de Indische keukenlekkerbekken vóór! Stand 31. W. Scheepstra, Drogist exposeert met Motzakken, een nieuwe vinding, die het moge lijk maakt een aantal kleedingstukken tot zelfs acht japonnen beveiligd tegen mot, stof en vocht te bewaren. Ze worden in gewone en luxe uit voering geleverd. Voorts vindt men hier watten in patent-kokers, een nieuwen tandenborstel van uitstekende kwa liteit en een nieuwe tandpasta van Hollandseh fabrikaat (zooals trouwens ook de overiga arti kelen) even goed als de buitenlandsche soorten en belangrijk goedkooper. Een verzameling sponzen en vreemde zeedieren completeert deze expositie. Stand 32. Fa. Gras en Spoor, Behangers en Stoffeerders is vertegenwoordigd mei opklapbed- den, spiraal en bovenmatrassen. ledikanten en stalen meubelen. VOETBAL. Voor de zesde maal in successie heeft het Nederlandsche elftal op eigen bodem gefaald! De 21 nederlaag tegen België heeft het inter nationale seizoen op zeer onbevredigende wijze afgesloten en ons tevens geleerd, dat wij er nog lang niet zijn, al hadden een aantal inderdaad mooie successen buiten de landsgrenzen be haald, deze verwachting gewekt. Gaarne toegevende, dat de prestaties van onze verdediging middelmatig waren, lijkt het ons juist, de kwaal in de voorhoede te zoeken. Deze linie was ver beneden internationaal peil, ondanks de aanwezigheid vaii' Adam. Om met den H.V.V.'er te beginnen, moet ons van het hart, dat hij ons danig tegengevallen is. Wat wij betreuren, juist omdat zijn medespelen yoor velen een stimulans ten goede was. Wel demonstreerde Adam zijn voetbalvirtuo siteit naar hartelust, maar tot resultaten leid den zijn handigheidjes nimmer. Integendeel, zij werkten in de meeste gevallen remmend, terwijl het afgeven naar de medespelers veel, zoo niet alles te wenschen overliet. Van deze tekort koming werd vooral Wels de dupe, wiens spel type ingesteld is op goed naar den vleugel ge plaatste ballen. Maar nog grooter fout lag in Adams me thode, veel te veel achter te blijven. Hij ope reerde op plaatsen, waar hij niet noodig was. Geen enkele speler in de Belgische voorhoede had een speciale bewaking noodig. En zoo kon het gebeuren, dat er diverse ballen voor het Belgische doel kwamen, bestemd voor onzen rechtsbinnen, die echter „nergens" was. Wij ge- looven, dat Adam zijn spel-methode moet her zien, willen zijn werkelijk groote capaciteiten ons nationale elftal voor de volle 100% ten goede komen. De debutant Duijnhouwer heeft overduidelijk bewezen, nog lang niet voor internationaal voet bal geschikt te zijn. In ons vorig overzicht hebben we onzen twijfel hierover uitgesproken, en de feiten hebben ons in 't gelijk gesteld. De Feijenoord-man speelde bepaald slecht en zijn falen culimineerde in het missen van een op gelegde kans juist vóór rust, toen hij, vlak voor het Belgische doel in vrije positie hopeloos over Oplossingen, bijdragen enz. te richten aan den Schaakredacteur, Cruquiusstraat 19, Haarlem. PROBLEEM No. 381. C. C. W. MANN, ('s Gravenhage). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kg5, Da6, Pd6. Pg4, 63, e3. Zwart: Kd5, La8, Pa3, Pd3, b4, e6. NEDERLANDSCHE SCHAAKBOND. Naar- aanleiding van het feit, dat op 23 Mei 1873 te 's Gravenhage de Nederlandscne Schaakbond o-pgericht werd, zal het Bestuur van genoemden bond op Zaterdag 27 Mei a.s. een receptie houden in het Nationaal Schaak gebouw, Van Speykstraat 1, 's Gravenhage. De receptie zal aanvangen des namiddags te 4 uur. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: B. J. van Trotsenburg, Amsterdam, voorzitter; J. G. Hartogensis, 's Gravenhage, 1ste secre taris; J. W. H. J. Wildenboer, 's Gravenhage, 2de secretaris; G. van Harten, Amsterdam, pen ningmeester; L. G. Eggink, 's Gravenhage, commissaris voor het Tijdschrift; J. v. d. Gevel, 6de bestuurslid. EEN SCHAAKBOND UIT DEN OUDEN TIJD. De Nederlandsche Schaakbond, waarover hierboven gesproken werd, is niet de eerste ge weest in ons land. Reeds in 1808 werd er, even eens in den Haag, een schaakbond opgericht, doch hoelang deze bestaan heeft, is niet be kend. Het in 1803 opgerichte „Haagsche Schaakgenootschap" breidde zich namelijk 20 Januari 1808 uit tot een „Hollandseh Schaakgenootschap", waarvan een der regle mentsbepalingen als volgt luidde: De leden van het Hoofd-Departement zijn, naar hunne sterkte in het Schaakspel, verdeeld in tien klassen, welke gerekend worden een pion en de trait van eikanderen te verschillen; in dier voege, dat de Eerste klasse voorgeeft aan de Tweede een pion en de Trait; aan de Derde een paard; aan de Vierde een kasteel; aan de Vijfde een een kasteel en een pion; aan de Zes de een kasteel en een paard; aan de Zevende en Achtste twee kasteelen; aan de Negende en Tiende de vleugel aan de zijde der konin gin, bestaande uit een kasteel, een raadsheer en drie pionnen(ü); en zoo insgelijks de Twee de en volgende Klassen aan de mindere naar evenredigheid. De beroemde v. d. Linde schrijft in zijn „Het Schaakspel in Nederland" terecht; „Het geknoei dezer klassen, vooral der klasse met één vleugel tegen het volle spel der negen de, moet er kluchtig hebben uitgezien." Heden ten dage komt het spelen met voor gift maar zelden meer voor en zijn er hoog stens 5 klassen, met inbegrip van die der mees ters. Toch had ook die regeling in den „goeden" ouden tijd haar lichtzijde, n.l. dat alle spelers met elkaar meer in contact kwamen, hoewel het spel als zoodanig er niet op vooruitging, wat hoofdzaak moet blijven, OPLOSSING PROBLEEM No. 377. (S. A. Kuij ers, 1864—1930). Stand der stukken: Wit: Kc8, Dhl, Tf5, Lbl, L£2, Pe2, b3, c5, g6, h4, h5. Zwart: Ke6, Te4, c6, e5, e7, f6. 1. Tdlel, enz. Goede oplossing van: H. W. van Dort en K, H. R. PluimMentz, heiden te Haarlem. i schoot. Wij houden niet van goedkoope opmer kingen: als Bonsema daar maar gestaan had e.d. In zulke termen speelt men een wedstrijd met den mond, maar vast is komen te staan, dat het raadsel van de goede bezetting der linksbinnen-plaats met Duijnhouwer niet is opgelost. Trouwens, de middenvoorplaats blijft de keuze-commissie mede zorgen baren, want van den Broek lijkt ons niet de aangewezen man ter vervulling van deze belangrijke functie, al geven we gaarne toe, dat hij weinig gelegen heid kreeg zijn „specialiteit", het doorloopen of trough-passes in practijk te brengen. Indien het waar is ,dat hij na de operatie nog niet geheel fit was, achten wij zijn medespelen een groote fout. En van hemzelf, èn van de keuze-com missie. Van onze wingspelers was Wels de beste. De kleine Gorcummer gebruikte zijn hersens bij al wat hij deed. We merkten verder op, d a hij geen pleizierigen middag had door het achter blijven van Adam en de slecht geplaatste een- ters naar den vleugel. Hij heeft er echter van gemaakt, wat er van te maken was. Dit was met van Nellen in mindere mate het geval. De D.H.C.'er werd vrywel ongedekt ge laten. Hij maakte, wat het snel opbrengen be treft, van deze bewegingsvrijheid een behoorlijk gebruik, maar de afwerking liet veel te wen schen over. Eenige serieuse schietkansen ver knoeide hg op onpractische en ontactische manier. Dat een wingspeler gerust een kans mag wagen, en dus ook benutten kan bewijst Bastin, de uitnemende linksbuiten van de Engel- sche profclub Arsenal, die dit jaar een rep/ixd- aantal goals voor zijn elftal scoorde. In onze middenlinie exceleerde Pelicaan, die met hoofd en schouders boven zijn collega's uitstak. De Longa-man ontpopt zich hoe langer hoe meer als een soepel voetballer, die zoowel zijn aanvallende als verdedigende taak tot de juiste uitvoering brengt. Anderiessen heseft voor de zooveelste maal be wezen, een middelmatig center-half te zijn. Ver-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 3