IIISIIIBIIELUST Stookt onze EERSTE kwaiifeiien Aquiriuiii-Teiitoonstillieg c. j. mm- cuisinier Banier de Haan 27e Jaargang. 23 Juni 1933. No. 25. ALGEMEEN WEEKBLAD voor Bloemendaal - Overveen - Aerdenhout - Bentveld - Vogelenzang - Duinlustpark - Santpoort - Haarlem en Westelijk Heemstede Bureau voor Redactie, Administratie en Advertentiën Cruquiusstraat 19. Haarlem Telefoon 14743. Postgiro 191387 Bijkantoor te BloemendaalBloemendaalscheweg 42 DIRECTIE F. C. DERKS VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: Mr. P. TIDEMAN DE TWENTSCHE BANK N.V. LIPS' KBuisinrichtingg en ICofferkluis. 'MgggggHBE Hoe bewaart U Uw Spijzen en Dranken? modefree C3PELMO J. WALTER - Bloemendaalscheweg 117 - Bloemendaal Agenda. GEMEENTERAAD. P. RUTTi en C- CASSEE WMEEH's Brandstof enhaiiile! Bloemenmagazijn „BE DAHLIA" Tel 22338 PLAATSELIJK NIEUWS. „Uitzending van Diners aan buis" Jordensstraat 74, Haarlem, Tel. 13332 Ptijscoral wordt op aanvrage locgeionden. Laagste Zomerprijzen Nieuwe Hoüandsche Haring Vischhandel J. Balm Zn. Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Gegarandeerde oplage 1000 exemplaren. Het Bloemendaaisch Weekblad ADVERTENTIËN Advertentiën per regel1 0.15 Vraag en aanbod, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling Elke regel meer f 0.10 Advertentiën bij contract belangrijke korting ABONNEMENTEN Abonnementenprijs bij vooruitbetaling f 1.75 per half jaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn verbindend voor het loopende halfjaar. BLOEMENDAAL - BLOEMENDAALSCHEWEG 14 7 lost dit probleem afdoende voor U op. Groote bergruimte Gering Stroomverbruik Lage prijzen Gaat U eens kijken bij: Telefoon 22509 Vertegenwoordiger BIOSCOPEN. Cinema Palace: Een Mann mit Herz. Kembrandt-Theater: Susanne im Bad. Luxor Theater: Ariane, met Elisabeth Bergner en Grootmoeders Jongen met Harold Lloyd. De vergadering zou om 2 uur beginnen, maar een besloten zitting was oorzaak, dat de openbare discussies pas een uurtje later aanvingen. Waarover al zoo in comité-genteraal was gesproken? Er hing een sfeer van diep geheimenis in de raadszaal en de vergadering die de presentie van de heeren Bornwater en Witteman mctest ontberen keek stem mig en effen. Stemmig en effen was een der wanden van de Raadszaal niet, behangen als hij was met enkele tientallen schilderijen van Bloemen daalsche natuurtafereelen. Hen behoeft nu niet zoo groot een profeet te zijn, om te be grijpen, dat de heer De Heer, wiens werk hier ten toon gesteld was, een goede kans maakt, een of meer van zijn werkten naar het nieuwe Raadhuis te zien verhuizen. Wij juichen het toe. Officieele waardeering voor het zinvolle schoon siert een gemeente en Bloemendaal is in dit opzichtlaten we zeggen: wat langzaam geweest. Amsterdam ging voor met de beroemde Jan met de handjes, Haarlem schafte zich al lang een sculptuur aan, zijnde een voorstelling van de Inspiratie, die na een kortstondig verblijf in teen donkere nis ergens heen verhuisde, waar alleen een enkele inge wijde haar weet te vinden en we kennen zelfs een raadszaal hier in de buurt, waar een schil derij met een scheevte horizon hangt. We wil len dus maar zeggen, dat de keuze wel eens moeilijk kan zijn. De in de eerste instantie ingekomen stukken vermeldden we verleden week reeds. Over de nagekomen stukken straks een enkel woord. In de vorige vergadering staakten de stem men over een voorstel, om den agent van po litie- Hissink een tcteslag op zijn pensioen te vorleenen. Het werd thans verworpen. Nadat de heeren A. P. Smits, Jac. P. Thijsse en C. W. de Visser benoemd waren als leden der adviescommissie voor de monumentenzorg leen beraden oordeel zij haar toegewenscht in deze gemeente, waar goddank nog zoo vele natuurmonumenten gespaard zijn gebleven kwam de 7e suppletoire 1932 begrooting aan de orde. Suppletoire begrootingen zijn rare dingen. In negen en negentig van de honderd gevallen beteekent het, dat Moeder-Dagelijksch Bestuur aan Vader-Gemeenteraad komt vertellen, dat het huishouden zooveel meer hlseft gekost dan ze hem in 't vooruitzicht had gesteld en dan wil het wel eens gebeuren dat Vader een beetje moppert, zijn vrouw verzoekt, het asjeblieft toch een beetje piano-an te doen, doch ein digt, zijn portemonnaie voor den dag te halen. Zoo ging het ook hier, eigenlijk minder nog ten aanzien van de suppletoire hlagrooting als met het volgend punt: Af- en overschrijving op de begrooting 1932. Men kent de feiten: Mindere ontvangsten en hoogere uitgaven dan geraamd waren brachten dB gemeente f 139.000 achterop. Niet begroote ontvangsten brachten dit bedrag terug tot f 98.000, welk bedrag, zoo schreven B. en W., uit reserve diende te Worden bestreden. Vanwaar deze ton tekort? Daar was aller eerst de post „Wegen en voetpaden", die met f33.0p0,•yyp.s overschreden, Boventallige J onderwijzers bij het bijzonder onderwijs kostten de gemeente 'n slordige f 10.000.— en dan was er tenslotte een bedrag van f 53.000, aan kos ten voor werkverschaffing, ten einde de vele werkloozen aan den arbeid te houden. Nu lijkt dit laatste bedrag te groot, om het uit te gevlen zönder voorkennis van den raad. Maar B. en W. hadden een steekhoudend argument. Toen verleden jaar besloten was tot den aanleg van den weg over het IBrou- werskolkje heeft de Raad, in de verwachting dat zijn besluit bij Ged. Staten geen beden kingen zou ontmoeten, ter bestrijding van de kosten een bedrag van f 50.000.— gevoteerd, waarmede de Kapitaaldienst zou worden be last. Gedeputeerde Staten keerden zich echter tegen het raadsbesluit en van den weg kwam tot dusver niets. Toch moesten de werkloozen aan den gang blijvBn en B. en W. hebben het hierboven ver meld crediet toen aangewend voor andere werkzaamheden,door werkloozen uitgevoerd. Gedeputeerde Staten hadden daartegen geen bezwaar en de feitelijke bedoeling, waarmede het crediet was verstrekt, te weten bestrijding der werkloosheid, werd verwezenlijkt. Alleen de gewonB rekening werd daardoor be last inplaats van de Kapiaaldienst. Zooals verwacht mocht worden, verklaarde de raad zich voldaan met deze uiteenzetting, al bleef het een hard gelag, dat men thans onder in den zak een rekening van honderd duizend guldBn vindt. Vader Raad sputterde dan ook een beetje, in de eerste plaats 'bij monde van den heer Quarles van Ufford, die zich zeer angstig maakte voor de reserve, die dia gemeente thans nog heeft, maar kans loopt in een jaar of zoo te verdwijnen. Daarom drong hij op groote zuinigheid aan. De werk loosheid is een zeer groote zorg. Het onder wijs is een strop voor de heele begrooting, zooals de financiering van hlat onderwijs ook de landsfinancien te gronde heeft gericht. Al leen in deze gemeente kost het onderwijs thans f 273.000. Spr. drong er dan cok op aan, bij een volgende begrooting deze aangelegenheid duch tig onder de loupla te nemen en zoo mogelijk de plannen, die Haarlem heeft tot het reorga- niseeren van het onderwijs, te volgen. De Voorzitter kon niet anders dan beamen, dat dit tekort een groote zorg tlateekent. In middels moet het weggewerkt worden. Den heer Quarles van Ufford verzekerde spr., dat alles, wat tot bezuinging kan leiden, de aan dacht van B. en W. heeft en in voorsttallen be lichaamd wordt. De raad vertrouwe hier op, doch onthoude zich onder deze omstandigheden van een debat, dat bij de begrooting thuis hoort. De heer Laan waarschuwde eveneens tegen overschrijding va.n de kiagrooting. De raad staat thans voor een fait accompli. De reserve 't potje zeggen we hier huiselijk is er nog, maar 't gaat weg op die manier. Het moge gemakkelijk wezen, optimist te zijn, ver standig is het in dezen tijd, pessimist te zijn. Nog altijd ligt de toekomst van Bloemendaal inlage belastingen. Wanneer die verdwijnen, komen de villa's leeg te staan, omdat de draag- krachtigen zullen vertiBkken. De Voorzitter riposteerde den heer Laan die den laatsten tijd niet afkeerig is van een Seitenhieb hier en daar door ter op te wijzen, dat de begrooting overschreden is ten tijde van het wethouderschap van de heeren Laan en Kremer, er overigens op wijzende, dat de prac- tijk bij de werkverschaffing de wet heeft ge steld, al moge het formeel juist zijn, dat de raad over de financiering er van eerst had kunnen worden gehoord. De heer Dorhout Mees viel den heer Quarles van Ufford bij inzake diens verzet tegen de kosten van bet onderwijs. Tea aanzien van de Bloemendaalscheweg 59-61 Tel 22184 COMESTIBLES, FI|NE°VLEESCHWAREN DELICATESSEN. Heeft U onze h e e r I ij k e al geproefd IETS FIJNS BIJ DE THEE WETTIG GEDEPONEERD Belast zich met Begrafenissen en Crematie. Telef. Int. No. 22444 Bloemendaal Bloemend, weg 4 Bakenessergracht 78 - Schouwtjeslaan 23 Tele). 10070 Telef. 10848 HAARLEM werkverschaffing mterkte hij op, dat het geen juiste verhouding is, wanneer men ziet, dat in het bloembollenbedrijf een werkende arbeider vier gulden per week minder vtardient dan een door de gemeente Bloemendaal te werk ge stelde. De heer Schulz liet een ander geluid hooren. Spr. meent, dat er nog altijd leen reserve is van drie ton. Een gemeente, die aldus bevoor recht is, heeft nog geen recht tot klagen. Daarom kan spr. den heer Quarles niet vol gen in zijn wensch, op het onderwijs te be zuinigen. O-vtarigens bevreemdt het spr., dat dit raadslid thans het subsidie aan het bijzonder voorbereidend onderwijs wil schrappen, doch in de vorige zitting mee geholpen heeft, dit sub sidie te handhaven. Volgde een gedachtenwisseling over het potje, dat ter eenmaal was, vervolgens niet meer was en er thans weer is. ,,'t Is er altijd geweest!" zei de heer Laan. „Jawel" zeide de Voorzitter, „met dien ver stande, dat het. in December 1931 niet liquide was en er niet voor geleend kon worden". Hoe groot is de reserve nu nog?" vroegen een paar leden, die niet over ijs van teen nacht gaan. „f 336.000.antwoordde de Voorzitter, tot meerdere naijver van honderden gemeenten in den lande, wien Bloemendaal in wleerwil van een tekort van een ton een verblijf der geluk zaligen moet schijnen. De vijf volgende agendapunten gleden onder den hamer door. Zo betroffen de vaststelling van kohieren der hondenbelasting en dergelijke. Bij punt 11 klonk een waarschuwend geluid uit den mond van den heer De Lestrieux Hen- drichs. B. en W. stelden voor, dat de gemeente zich verzekeren zoude tegen eventueele fraude van den directeur en de ambtenaren bij de ge meentebedrijven. Zooals men weet vergenoegt de gemeente zich thans met een borgstelling der betrokken functionarissen. De heer De Lestrieux Hendrichs nu wilde een voorziening voor het geval een verzekering, als B. en W. fcBdoelen, niet mogelijk blijkt of door hooge premie te duur zou uitkomen. Hij amendeerde het voorstel daarom in dezen geest, dat wanneer verzekering onmogelijk of ongewenscht blijkt, de tegenwoordige regeling weer automatisch van kracht wordt. Dit amendement ging naar B. en W. om prae-advies. Vervolglans de weg over het Brouwerskolkje. WrAr een wil is, is een weg, heet het, maar het onaangename is, dat er hier twee willen zijn en nog lang geen weg, zoo-lang de wil des raads niet in overeenstemming is met die der Staten Gedeputeerd. De laatsten hebben, zooals men weet, hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit inzake den aanlag van den weg. Maar B. en W. wensc-hen het eenmaal ingeslagen pad tot het einde te bewandelen, en adviseerden, van het besluit in appèl te gaan op gronden, die men elders in dit nummer vindt. De heer Laan voelde er niet voor. Dit plan zal geld kosten. Hoeveel kan niemand op het oogenblik zeggen, maar weinig zal het niet zijn. Behoefte is er niet aan, sinds de Korte Zijlweg is verbreed. Overigens geeft de weg geen doel, als er geen viaduct over de spoorlijn bij aansluit. En wat zal dat viaduct moeten kosten? Alles bij elkaar is er zeker een a an derhalve ton mee gemoeid. En nu moge dit be drag op den Kapitaaldienst wordtan gebracht, het moet toch ook betaald worden. De schuld der gemeente bedraagt thans vier millioen. Laat men zorgen, dat dit geen vijf millioen wordt en daarom hetere tijden afwachten. De Voorzitter antwoordde, dat de raad 'be sloten heeft, dat de weg er moet komen. Het heeft daarom geen zin, over de wenschelijkheid nog eens het debat te openen. Het eenmaal genomen raadsbesluit moet uitgangspunt zijn. De heer Noorman onderstreepte dit en de heer Cassee, blijkbaar geïrriteerd door de ein- delooze variaties op het thema der bezuiniging, merkte aan htat adres van den heer Laan op, dat hij protesteerde tegen de voorstelling, als zoude er in dezen raad maar op los gevo teerd worden. Ook de veelgehoorde bewering, dat Bloemendaal zoo duur wordt, houdt geen steek. De toestand is ernstig, maar zoo roet zwart als sommige raadsleden hem afschilde ren, is hij zeker niet. Met algemeene stemmen werd toen besloten, inzake den weg over het Brouwerskolkje in appel te gaan. Evenwtel niet dan nadat in ge heime zitting nog enkele inlichtingen door ARTISTIEK BLOEMWERK Origineele ontwerpen voor tuinaanleg. BRUIDSWERK KRANSEN Bekroond met hoogste onderscheiding. W. BE-BJSTOS-K Wethouder Prinsenberg waren verstrekt. Thans kwamen de nagekomen ingekomen stukken aan de orde. We vermelden Br van het voorstel van B. en W., om een crediet van f 1000.beschikbaar te stellen, ten einde een parkeerterrein nabij het Bloemendaalsche Kopje aan te leggen. Groot is het risico niet: De aanleg zal f 1000.kosten, maar de heer Hoffschlag heeft zich reeds bereid verklaard, het terrein voor f 600.-te willen pachten en voor een vergunning, om er een consumptie- ijstent te mogen plaatsen f 400.- over te hebben. Het voorstel werd goedgekeurd. Voorts verdient vermelding een verzoek van de woningbouwvereenigmg „Bosch en Duin", om huurverlaging mogelijk te maken door verlichting- der lasten, die op de vereent ging jegens de gemeente rusten. B. en W. zullen praeadviseeren. Bij de rondvraag informeerde de heer Luden of, nu een deel van den Vogelenzangschen weg ter wille van de bezuiniging 'des nachts spaar zamer dan te voren wordt verlicht, ook de verlichting van den Aerdenhout niet wat zui niger kan, bijvoorbeeld na elf of twaalf uur. Ijat vond de heer Schulz noga! bezwaarlijk. Er zijn dan toch nog altijd lieden hij den weg, o.m. huiswaarts keeren'de dienstboden. „Twaalf uur is een tijd, waarop een zich zelf rfèspecteerend dienstmeisje in bed behoort te liggen", zei de voorzitter prompt. Het. denkbeeld van den heer Luden zal overigens op zijn mogelijkheid van uitvoering getoetst worden. De heer Dorhout Mees hield een korte rede, De accoustiek in 'dB raadzaal is niet best en dc heer Dorhout Mees zit wat ver van het be- geerig oor der pers, maar als we hem wel hebben verstaan wijdde hij een afscheids woord aan deze raadszaal, waarin men deze vergadering voor het laatst bijeen was, met de beste wenschen voor de toekomstige zit tingen in de nieuwe behuizing. De heer Quarles van Ufford vroeg, of en kele der lanen, die toegang verleenen tot den Zeeweg, maar voor autoverkeer gesloten zijn, niet opengesteld kunnen worden. De voorzit ter riled dit af. De wegen, die den automobilist ter beschikking staan, vorderen zoo goed als geen tijdverlies en met het openstellen der thans gesloten wegen zouden de bewoners ge dupeerd zijn. En ten slotte deed de heer Schulz een goed woord voor Jeugdvtereenigingen en werkloozen, die gaarne aan het Bloemendaalsche strand kampeeren willen, maar niet bij machte zijn, het verschuldigde kampeerrecht van twee gul den te betalen. Ook daarover zullen B. en W. zich beraden. Dat was het einde. Met een traan van wee moed bij de gedachte, hoevele en hoe wijze beraadslagingen in deze zaal zijn gehouden in het oog, nam de raad afscheid van zijn home. De Nachtegaal wacht. BEZOEKT DE im het Panneltoekenhuisje, geopend van 1012. 25. en van 710 uur. Toegangsprijs 25 ct. Kinderen beneden 10 jaar 10 cent. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het acte- examen L. O. de dames S. C. A. Kooijman, te Overveen, en M. Vuijk, te Aerdenhout. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen in de geneeskunde de heer H. A. van Zwijndreeht, uit Bloemendaal. t Mejuffrouw B. Brussaard is geslaagd voor h-'t Klinisch Analysten examen 1ste deel te Utrecht. Dames- en Heerenkleermakerij Tetterodestraat 59 Telefoon 13649 Oudste adres in 't Kleverpark. Nieuwste dessins, prima afwerking. Costuums van f 48.af. ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.30. Levering Juni. WITTOP KONING HAARLEM Harmenjansweg 67a. Telefoon 16100. Extra fijne kwaliteit. BLOEMENDAAL - TELEF. 23280 (2 lijnen) IN MEMORIAM P. J. C. METTAU. Den 20 Juni j.l. overleed ten zijnen huize, Zijlweg 173, Haarlem de heer P. J. C. Mettau. De overledene, die den leeftijd van 84 jaar be reikte, was tot het jaar 1911 als leeraar in de Fransche taal verbonden aan het Instituut Prins te Haarlem, terwijl hij ook nadien veel privaatlessen gaf. Te Bloemendaal maakte hij eerst deel uit van de commissie van toezicht op het lager onder wijs, daarna van de commissie van toezicht op het middelbaar- en hooger onderwijs. De annexa tie van een deel van Bloemendaal bij Haarlem, maakte hieraan een einde. Tot zijn dood bleef hij echter zijn taak vervullen als secretaris van de afdeeling Bloemendaal van den Volksbond tegen Drankmisbruik en die van ouderling der Waalsche Gemeente te Haarlem. De teraardebestelling zal plaats hebben heden (Vrijdag) middag ten twaalf ure op de Alge meene Begraafplaats te Bloemendaal. I AANKOOP VAN SCHILDERIJEN. Naar wij vernemen, heeft het gemeentebestuur twee schilderijen aangekocht van den schilder De Heer, n.l. een gezicht op den Aelbertsberg- weg en een duinlandschap met Haarlem in 't verschiet. De schilderijen zijn bestemd voor de nieuwe raadszaal. Klassikaal Onderwijs Montessori-Onderwijs Kleuter-Onderwijs Opleiding voor H.B.S., Lyceum, Gymnasium Prospectus op aanvrage bjj het Hoofd der School S. L WILSON, Tel. 22128 en 22068.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 1