Pianolessen JL e. G. M. GIQROiS k TWEEI Ridderstr. 13" Haarlem, Tel. 13310 JIM, v.h. J. H. KRUL Jr BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN. TOONEEL. MUZIEK. MEUBELHANDEL B. A. CASSEE&Zn. CLUB-FAUTEUILS Prima stoffeering vanaf f 27.50 SPORT. NAAIMACHINES Losse Wees v Brokjes Lc De zwarte Rat PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N,V. STEENKOLENHANDEL TEL. 11617—1410b. OVERVEEN DE ZIEKTE VAN WEIL EN HET ZWEMMEN. Onder deze titel is van de hand vair dr. P. H. van Thiel, conservator aan het laboratorium voor tropische hygiëne te Leiden, bij de N.V. Leidsche Uitgeversmaatschappij aldaar, een brochure ver schenen, waarvan wij de lezing aan alle zwem mers en zwemster warm aanbevelen. Dr. van Thiel wapent hen in dit boekje tegen besmettingsgevaar door: le. Een beschouwing over de ziekte; 2e. Kennis omtrent de oorzaak der ziekte; 3e. Aanwijzing ter herkenning en ten 4e. Aanduiding van middelen ter voorkoming ervan. Zóó gewapend, behoeft hen de vrees voor de ziekte van Weil niet af te houden van het verfrisschend bad of het beoefenen der zwem- sport. De ziekte van Weil vertoont dit beeld: ze treedt plotseling op, met koorts en veelal met geelzucht en ze kan voor den patiënt noodlottig zijn. Zij werd in 1886 door Weil scherp van an dere, er sterk oplijkende ziektebeelden, onder scheiden. Het zijn niet, zooals men aanvankelijk meende, bacteriën die deze ziekte verwekken, maar spirochaeten, microscopisch kleine, draad vormige, eenvoudig organismen, die zoowel met het dieren- als met het plantenrijk verwantschap toonen. Om hun bijzonderen vorm worden Weils spirochaeten „Leptospiren" genoemd. Zij worden door overigens gezonde ratten in groote hoeveel heid, a.h.w. in reincultuur met de urine afge scheiden. Behalve besmetting door zwemwater, komt ook besmetting door direct contact van den mensch met besmette rattenurine voor. Ook voor besmetting door hondenurine zij men op zijn hoede, zoo waarschuwt dr. van Thiel. Onder het microscoop vertoonen deze leptospiren zich als uiterst dunne, pl.m. 0.0002 m.M. breede, pl.m. 0.0015 m. M. lange draadjes, die een krachtige eigen bewegelijkheid bezitten. Het spiraalvormig gewonden lichaam draait voortdurend om zijn lengteas, terwijl het zoowel naar de voor- als naar de achterzijde (het heeft kop noch staat) kan uitzwemmen. Daarbij ziet men herhaaldelijk hoe de spiraal, al ronddraaiend om de as, zich even kromt, doch terstond daarna weer strekt. Deze wijze van voortbewegen stelt hen in staat zich ergens in te boren. Men ziet lange en korte vormen; de lange snoeren zich plotseling door midden; deze deeling is hun manier om zich te vermenigvuldigen. Men is van twee zijden, onaf hankelijk van elkaar, op het spoor van dezen ziekte-verwekker gekomen. In Japan deden het Inada, Ido, Hoki, Ito en Kaneka; in Duitschland de veldhygiënisten Uhlenhuth en Fromme. In zijn brochure geeft dr. van Thiel de maatregelen aan om zoo min mogelijk kans te loopen bij het zwemmen de ziekte op te doen; ook wijst hij de taak aan, die op de autoriteiten rust om te zorgen, dat deze ziekte zooveel mogelijk voor komen wordt; en hoe er met goede wil, veel in dit opzicht is te bereiken. De verbetering aan het zwembad te Gouda, nadat daar veel geval len van Weil waren voorgekomen, geldt als model, men moet dit voorbeeld respecteeren. De schrij ver besluit met de opwekking: „Ga naar harte lust zwemmen, doch uitgerust met de boven staande kennis, die ik voor zwemmer en zwem ster noodzakelijk acht. De prijs dezer brochure is slechts veertig cent. VOOR- EN NADEELEN VAN ZONNEBADEN. Nu de „verbrandingsmanie", de zucht om bruin te worden, velen aangetast heeft en allerwege de „natuurbaden" en „openluchtbaden", „zwem scholen" met,, zonnebaden" als paddestoelen uit den grond rijzen en de mode rich meester maakt heeft van dezen vorm van sport, bestaat er zeker aanleiding van geneeskundige zijde, behalve de voordeelen, ook de gevaren en bezwaren eens rustig een objectief onder de cogen te zien. Eenlge leiding aan deze „beweging" te geven, is noodig ten einde zoo mogelijk met behoud van de onmiskenbare voordeelen voor de volks gezondheid de nadeelen, die even onloochen baar zijn, tot een minimum te beperken. Met deze taak heeft dr. W. Schuurmans Stekhoven, arts, zich belast. In een uitvoerige brochure, onder den titel: „Voor- en nadfeelen van zonne baden", die ook bij de N.V. Leidsche Uitgevers- Mij. verschenen en tegen den prijs van 75 cent verkrijgbaar is, zet de schrijver achtereenvolgens de gunstige en ongunstige werking van het zonne bad op het gezonde en ook op het zieke lichaam, uiteen. Een en ander wordt voorafgegaan door een korte inleiding over het wezen van de zonne baden, voorzien van enkele physische en physio- logische .gegevens voor de werking van het zon licht in het algemeen. Aan het eind volgt nog een kort hoofdstuk over de voorkoming en be strijding van de nadeelige gevolgen van zonne baden. Dit hoofdstuk is volgens schrijver het belangrijkste en daarom had hij het dan ook aanvankelijk vooraan willen plaatsen, te meer, waar voorkomen beter is dan genezen. Maar de vrees, dat men dan de rest wel gelooven zou en zich in de andere hoofdstukken minder zou verdiepen, dan wenschelijk en noodzakelijk is, deed hem besluiten de volgorde te wijzigen. In dit laatste hoofdstuk wordt n.l. allereerst de doelmatigste doseering der zonnebaden aange geven, waarbij rekening wordt gehouden met den leeftijd, met het geslacht, met de voorgeschiede nis, met de eventueele kwalen en met de atmos ferische invloeden der betrokkenen. Daar zonne baden een vorm van prikkeltherapie uitmaken, is de eerste stelregel: dat de prikkel nooit groo- ter mag zijn, dan juist voldoende om lichte prik kelingsverschijnselen te doen optreden; ook, dat een volgende prikkel nooit mag worden gegeven, vóór de verschijnselen, veroorzaakt door de vori- gen, practisch gesproken, verdwenen zijn. Het prikkelingsverschijnsel, waaraan men het meeste houvast heeft en dat dus de beste maatstaf voor de doseering is, acht schrijver de zonnebrand (dus de roodheid van den huid, optredend eenige uren na de eerste blootstelling aan de lichtwer king). Een lichte roodheid is de grens die men niet mag overschrijden, wil men nadeelige ge volgen voor de gezondheid met zekerheid voor komen. Wie snel bruin wil worden en vooral mooi, gelijkmatig bruindoet dubbel verstan dig zich aan de regelen, die dr. van Thiel geeft, te houden. Hoe lang en op welke wijze een echt zonnebad moet worden genomen, op welk tijd stip van den dag, op wik tijdstip voor- en na de hoofdmaaltijden, hoe zwemmen en „zonnen" gecombineerd kan worden, in hoeverre zonne baden aan zee te verkiezen zij boven die in zandstreken, hoe te handelen, bij optreden van zomersproeten, zonnebrand en zonnesteek, dat alles en meer, vindt men in dit aardig boekje bijeen. „Meer gebruik, minder misbruikziedaar de slotsom", met deze conclusie besluit schrijver zijn „Woord vooraf", en op den omslag lezen wij: ..Ook U dreigt gevaar bij het zonnebad! Neem dit boekje mee, het vrijwaart u tegen wellicht onherstelbare schade aan uw gezond heid. UIT HET POLITIERAPPORT. AANRIJDING. Oo den hoek van de Zandvoortsche Laan en Mr. Enschedéweg ger-xakten Donderdag drie auto's in de knoop. Do materieele schade viel gelukkig r.ogal mee. Persoonlijke ongelukken hadden met plaats en de politie maakte pro cesverbaal op. BRANDJE. Aan de Westerlaan is door kortsluiting een brandje ontstaan, da*" een divanbod en wat Beddengoed eischte. De bewoners hebben den brand met water gebluscht. DE OPTIMISTEN. De politie heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een 16- en een 18-jarigen jongen aan gehouden, die uit Rotterdam waar ze geen werk konden vinden, naar Amsterdam waren getrokken, om daar arbeid te zoeken. De poli tie heeft beide jongens, na hun duidelijk te hebben gemaakt, dat hun kansen ook in de hoofdstad wel nihil zouden zyn, op transport gesteld!. DROEVIG ONGELUK. .Maandag zijn de 21 jarige P. J. B. en de 33- jarige J. R. bij het zwemmen in een Zanderij vaart naby de Zilk verdronken. B. kon onvol doende zwemmen en is, toen hij in verdrin kingsgevaar verkeerde, te hulp gesneld door R. Vermoedelijk heeft B. zich daarbij aan R. vastgeklampt, ten gevolge waarvan beiden belaas het leven hebben verloren. DIEFSTALLEN. Het politierapport vermeldt deze week kleine diefstallen o.m. van 50e K.G. heerenboonen van een tuin op Elswoud, een rijwielbelasting- nlaatje, een eleetrische fietslamp e.d Gevonden en terug te bekomen bij: J. F. Bierman, Uitendaalstraat 34, Santpoort, een dekzeil; J. Genis, Ign. Biepincklaan 3, Bloe- mendaai een damesportemonnaie met inhoud; G. J. Prenen, Oostertuindorplaan 4 Haarlem, een dames handschoen; J. Bakker, Kennemer- plein 1, Haarlem, een reservewiel; Berxee, Hooge Duin en Daalscheweg 7, Bloemendaal, een poesje en een rugzak; Oostertuindorplaan 7, Haarlem, een opvouwbaar kinderwagentje; W. Vleghert,. Stolberglaan 17, Aerdenhout, een badpak en handdoek; Kroese Domvloedslaan 1, Overveen, een rozenkrans in etui; J. Huizinga, Kennemerweg 13, Bloemendaal, een bril; wed. KlaverWierda, Sterreboschlaan 20, Bloemen daal, een damestasch met inhoud; C. Eek, Oranjestraat 114, Haarlem, een nikkelen hor loge; B. Dekker Zomerzorgerlaan 4a Bloemen daal, een kinderarmbandje; A. Mierlo, Gier straat 28, Haarlem, een damestasch met inhoud; C. Arink, le Hoogewoerddwarsstraat 35, Haarlem, een regenmantel; B. ter Hoeve, Harmenjansweg 11, Haarlem, een zilveren rozenkrans; aan den politiepost te Aerdenhout, een dekplaat van autowiel; een lap gordijnstof en een koperen gewicht; aan den politiepost Noordzeestrand: een Engelsche sleutel, een doos tabak, een aantal badschoenen, een wollen trui, een bril, een rijwieltasch, een blauw badpak; Bureau van politie Overveen, een huis sleutel, een autodop; een nikkelen horloge, een bril, een paar regenpijpen, een rozenkrans. GEMEENTE BLOEMENDAAL. Ingekomen personen- F. W. Lasschuit, Ter Hoffsteedeweg 4a, Overveen; A. Schendelaa", Oranje Nassaulaan 86, Overveen; A. S. Michel, Spiegelenburghlaan 33, Aerdenhout; H. K. H. von Linsingen, Saxenburgerweg 7, Bloemen daal; H. T. J A. Coebergh, Bloemend.weg 289, Overveen; R. F. Heuser, Bloemend.weg 161, Bloemendaal. 1 JAN F. VAN DANTZIG GEDIPL. N.T.V. OUD-LEERLING o.a. van wijlen DIRK SCHaFER BLOEMEND.WEG 98a, TELEF. 22014 BLOEMENDAAL. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. Th. NypelsDeutman, z.; M. C. BölgerSteenman, z.; J. E. C. Bal jonOvel- gónne, d.; W. M. MonkelLippens, d. Ondertrouwd: C Schaap en G. Bernoski, Getrouwd: S. A. Oosterhout en M. H. Cra mer. Overleden: J. Rolvers, 33 jaar; P. J. Beliën, 21 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid: der Redactie.) Geachte Redactie, Met aandacht las ik het artikel in Uw num mer d.d. 28 dezer betreffende het „Fascisme in Haarlem" ingezonden door Mr. W. de Rijke. De ideeën zyn theoretisch zeer mooi, echter minder humaan en sympathiek doet de zin snede aan: „Dat men altijd weer tegen ons begint te zeuren over de Joden, zou ons bijna uit pure verveling tot anti-semieten maken als wij niet wisten, dat er tal van Joden goede Nederlanders zijn". Laat ik U, geachte heer de Rijke, de stel lige verzekering geven, dat niemand minder dan die Joden zelf het ten diepste betreuren, dat er helaas zoo'n grondige reden tot dit „gezeur" bestaat, en dat zij niets liever zouden willen, dan dat alle grond daartoe zoude ont breken. Begrypelijker zou het zyn, dat U, indien dit gezeur U zoo verveelt, inplaats van daardoor anti-semiet te worden, zich zoudt sciiaren onder de tegenstanders var. de schuldigen aan dit euvel hetwelk immers zijn oorzaak vindt in het onmenschelijke leed, niet aan staats- vijandige burgers doch aan honderdduizen den, totaal weerlooze, onschuldige mannen vrouwen en vooral kinderen, berokkend. Daar deze massa-tragedie een uitvloeisel is van een fascistisch regiem is het door U aangehaa'd zeuren een zeer verklaarbaar en logisch gevolg en is het wel te betreuren, dat men dan ook daardoor reeds bijna anti-semiet kan worden inplaats van eenig menschelijk medegevoel te betoonen voor de slachtoffers dier „christeiyke" naastenliefde Hoogachtend, EEN MOEDER. DE POSTBESTELLING IN OVERVEEN. M H. Eenigen tijd geleden schreef ik een stukje over de eerste postbestelling te Overveen, omtrek Julianalaan. De afd. Haarlem van den Alg. Bond voor Forensen (secr. Craysnesterlaan 9) wendde zich naar aanleiding daarvan tot den Dir. van het Postkantoor en mocht het succes boeken, dat de bestellersdiensten in Overveen zijn herzien. Het tijdstip van beëindiging van de eerste bestelling is voor geheel Overveen vervroegd, waarbij in het bijzonder op de Julianalaan en omgeving is gelet, zoodat van Maandag t.m. Donderdag de eerste bestelling daar om pl.m. 8.15, Vrijdag en Zaterdag om pl.m. 8.30 is af- geloopen. De betrokken personen ontvangen daardoor hun correspondentie belangryk vroeger dan voorheen, en zullen den Dir. van het Post kantoor daarvoor, evenals ondergeteekende, zeer zeker dankbaar zijn. BÖLGER. STADSSCHOUWBURG TOURNEé WILLY ROSEN. De gewoonte getrouw hebben dit jaar onze beide Schouwburgen gedurende do ker- misweek den Haarlemmers de gelegenheid ge- hoden, nog eens aan dit voor onze stad ver loren gegane volksvermaak te denken. In den Stadsschouwburg heeft de bekende componist van diverse „Schlagers", Willy Ro sen met een klein gezelschap van uitgeweken Duitsche artisten, het aangedurfd, gedurende drie dagen, vacantie. warmte en malaise te trotseeren en men moet den moed van deze buitenlanders bewonderen, om met de aan zekerheid grenzende waarschyniykheid van een leege zaal onze stad met een driedaagsch bezoek te vereei-en. Den tweeden dag (Zaterdag) viel het bezoek, gezien de temperatuur buiten het gebouw mij tiog zeer mee, en zij, die dit kleine gezelschap het zangspel „Der chauffeur meiner Frau" hebben zien opvoeren, zullen van hun gang raar den schouwburg geen spijt gehad hebben, daar zij een zeer vlotte en goed verzorgde op voering gezien hebben van een alleraardigste „musical comedy" van Leo Lenz met muziek van Willy Rosen. Deze laatste gaf ook in dit werkje biyk een uitstekend vakman te zijn, die zijn mxiziek zoo smaakvol weet op te oisschen, dat mer in de zal het onmogelijke gegeven vergeet en ver geeft, me-meuriet meezingt en vergeet, dat het eigeniyk geen seizoen is o-m in den schouwburg te verblijven. De componist verzorgde met Erich Ziegler als partner op twee piano's de muzikale bege leiding en dit op een zoo voortreffelijke wijze, dat men het gemis van een orkest in het ge heel niet voelde. Het geheel was een staaltje van voortreffe lijke klein-kunst. Voor de pauze werd ons een soort cabaret- programma voorgezet bestaande uit twee dansparodisten, een Weensohe diseuse en Willy Rosen aan den vleugel. Ik zou niet durven beweren, dat dit gedeelte op dezelfde hoogte stond, als de rest, doch in zooverre had ook dit zyn waarde, wijl wij hierdoor tot de ontdekking kwamen dat Willy Rosen de componist is van vele wysjes, die wij velen malen zongen of hoorden zingen als „Wenn du einmal dein Herz verschenkst", .Tanzst clu auch so gem wie ich", „Kleine Isabella" en vele andere, waarvan wij dt begin woorden beter kenden dan den auteur. Alles tezamen een genoegelijke avond van lichte amusementskunst, op uitstekende wijze gebracht, waarvoor de aanwezigen in de zaal de spelers met een hartelijk applaus dankten. J. R. GEM. CONCERTZAAL. VOLKSCONCERT DOOR DE H. O. V. OP 3 AUGUSTUS. Het programma sprak van een buitengewoon volksconcert en in ieder geval was het een buitengewoon verschijnsel, dat ditmaal de zaal zoo goed als uitverkocht was. Was dit mis schien mede het gevolg van de medewerking der in Haarlem zoo populaire altzangeres Annie Woud? Na de ouverture „Semiramis" van Rossini zong zij een tweetal aria's van Scarlatti en Tonelli, waarvan de begeleiding door strijk orkest getoonzet was door Felix de Nobel, die daarmede getuigenis aflegde van een fijnztn- nigen en beschaafden smaak. Annie Woud's volumineuze altstem klonk hier beschaafd en geacheveerd, terwijl vooral in die tweede aria de zangeres blijk gaf een zeer omvangrijk register te beheersehen. Voorts hoorden wij van haar -een welluidend en beschaafd gezon gen aria uit „Samson et Dalila" van Saint Saëns en na de pauze verraste zij ons door de zeer gevoelige voordracht van de liederen: „Traüme" en „Schmerzen", beide van Richard Wagner. Onnoodig te zeggen, dat na elk der gezongen nummers een dankbaar applaus op klonk en men ten slotte de zangeres slechts noode liet gaan. Het publiek dat op een toe giftje gehoopt had, werd echter teleurgesteld. Het programma was met het oog op dit ZIJLSTRAAT 83 TELEFOON 11307 Pracht aanbieding In RIETFAUTEUILS, ROOKFAUTEUILS, ENG. FAUTEUILS mei LOSSE KUSSENS en VERSTELBAAR ZIET ETALAGES laatste der zomerconcerten eenigszins aan de i populairen kant gehouden, hetgeen overigens by het overtallige publiek zeer in den smaak scheen te vallen. Na de „Danse des prêtresses" eveneens uit „Samson" van Saint Saëns, een voortreffelijk in yle wazige tinten geïnstrumenteerd stukje muziek, hoorden wy 6e, wij mogen wel haast zeggen door de vele radio-uitvoeringen „overbekende" balletmuziek uit „La Gioconda" van Ponchielli. Ofschoon wij niet te critisch willen zijn op een avond als deze, moet het ons toch van het hart, dat accurater had kun nen worden gespeeld; wij ontdekten hier en daar slordigheden die gemakkeiyk hadden kunnen worden vermeden. Na de pauze ging de eveneens zeer bekende wals uit de „Rosenkavalier" van Richard Strauss, een wals echter die steeds weer nieuw blijft en niet de draaiorgelsleur krijgt van de tallooze andere Weensche of imitatie-Weensche producten in driekwarts maat, waarmede men hetzij 'hier terloops gezegd het noodig schijnt te vinden, ons vooral in dit jaargetijde te „verkwikken". In de Rosenkavalier ligt de eeuwig frissche en sprankelende adjem der jeugd en als concertstuk achten wij dit frag ment zeer aanvaardbaar. Tot slot een fantazie uit de „Trompeter von Sackingen" van Nikisch, een muziek, welke wy als tamelyk verouderd en niet zeer origi neel slechts matig vermochten te waardeeren De heer de Vries speelde overigens niet on verdienstelijk de solo-trompet party, alhoewel zijn instrument in den aanvang last van de warmte scheen te hebben. Aan het slot vielen echter speciaal de hooge trompettonen door groote zuiverheid op. Valt nog te vermelden, dat de populair ge worden dirigent Adam werd gehuldigd en in de bloemen gezet en dan wenschen wy dirigent en orchest een overigens welverdiende vacantiemaand toe en hopen hen weder in September uitgerust en verfrischt te hooren. C. VOETBAL. De vorige week Donderdagavond zette Bloe mendaal seizoen 1933—'34 in met een oefen wedstrijd tegen Kinhem op het schitterende terrein van Van Gelders Sportpark te Velsen. Bloemendaal had invallers voor C. A. Bak ker, Fr. Bakker en Ph. Immer, en stelde zich als volgt op: Huisman Jonkergouw J. Kohier H. Kohier H. Beyk Weber Kammeyer De Bock Röbken v. Gelder v. Leuven. Kinheim telde eveneens drie invallers, voor den midhalf Druiven, den rechtsbuiten Raay- makers en den middenvoor Groeneveld. Al werd door de witten met 30 verloren, toch kond-en we niet ontevreden zijn over de prestaties, gezien de ongeoefendheid en eigenaardige samenstelling van de middenlinie, de al deden de invallers hun best, en al speel den ze zelfs verdienstelijk, toch niet de rugge steun van het elftal was, zooals we dit van de halfbacks mogen verwachten. Over het achter trio niets dan lof. Huisman verdedigde zijn doel zonder één fout te maken, Jonkergauw was een bijkans onverdienstelijk struikelblok voor de Velsensche linkerwing, terwijl J. Kohier op deze voor hem vreemde plaats uit stekend voldeed. Dat de voorhoede, hoewel dit alleszins ver diend geweest zou zijn, geen goal maakte, had verschillende ooi-zaken. In de eerste plaats ver dedigde keeper Druiven zijn doel in grootschen vorm; dan had onze voorhoede diverse malen pech, waardoor op onbegrijpelijke wijze de bal buiten het Kinheim-doel bleef, vervolgens was de middenvoorplaats zeer zwak bezet, en ton laatste moesten de binnenspelei's tot steun van de middenlinie te veel achterblijven. Daardoor bleven er practisch drie aanvallen over, en zoo is de nul dus voldoende verklaard. Intusschen had de wedstrijd als oefening toch nuttig effect gesorteerd. Dit zou Zondag blijken. Toen speelde Bloemendaal in Utrecht voor de door „Velox uitgeschreven seriewed- strij'den tegen de Zuidelijke eerste klasser „Longa", de club van onzen eminenten inter nationaal Pellicaan. Thans hadden we vier invallers, want be halve C. en F. Bakker en Ph. Immer liet ook Jonkergauw verstek gaan. Het volgende elftal Huisman H. Kohier J. Kohier Hinse Beyk De Wilde Kammeyer de Bock Röbken, Van Gelder van Leuven, stelde zich op tegen een geheel volledig Longa. Dat ons jonge elftal toch in een uur-wed strijd een sprekende 30 overwinning op de eerste klasser behaalde, is een buitengewone prestatie. Te meer nog, waar de rechtshalf Hinse, die in het derde elftal speelt, een zware honkbalwedstrijd achter den rug had, en Röb ken, tien minuten na rust uit moest vallen we gens een blessure. Zyn plaatsvervanger was de reservekeeper! Behalve Pellicaan, spelen nog in Longa Van Hothem (spil) en Van Hoven (links-back), die meermalen voor ver tegenwoordigende elftallen uitkomen en waar van laatstgenoemde geregeld met de Neder- landsch Elftal-spelers traint. Begrijpelijk dus, dat de wedstrijd-resultaat- Nederlandsche Mij. X.lTBrm.lJK BRONWATER In KWALITEIT onovertroffen. Schoorsteenvegers leveren wij de BESTE; in orde maken wij dn slechtste voor den minsten prijs. L GEYLVOEÏ. Oosislraat 37 Haarlem IbIbIooo 13533 barometer niet erg hoog stond in de Bloemen- daal-kleedkamer. Maar niet zoodra waxen we aan 't spelen of 't kwik ging met sprongen omhoog! Want de zomersche temperatuur was voor onze jongens geen beletsel om er een tempo in te zetten, dat Longa als elk Zui delijk elftal bekend om grooter enthousiasme, dan dat der koele Westerlingen uit haar even wicht sloeg. Dat was voornameijk te danken aan dë routine van H. Beijk, die met zyn bekende souplesse lange centers uit ging deelen aan de wings. Zoowel Kammeyer als van Leuven spurtten telkens met een sneltreinvaartje langs de lyn, en haalden de Longa-verdediging spoedig uit elkaar. Het duurde niet lang of we hadden succes. Een goede voorzet bracht de Tilburgsche ver dediging in moeilykheden, welke ze niet af doende op wist te lossen. De Biek schafte dit op de juiste wyze af, en na ongeveer 5 minuten spelens verscheen no. 1 op het scoringbord. Pellicaan c.s. trachtten het spel in handen te nemen, maar de gebroeders Kohier en in laatste instantie vooral Huisman, lieten zich door de Zuidelyke stor'mloopen niet intimideeren en bleven de situatie volkomen meester. Toen kwam Bloemendaal weer aan bod. Van Leuven liet voor de zooveelste maal aan Pelli caan zijn hielen zien, hy werkte zijn ren af met een zuivere voorzet, de Bock kwam toeschieten, hy ving d-en bal in eens op, en met een vol komen onthoudbaar schot via den paal was het tweede doelpunt geboren. Deze inderdaad fraaie goal lokte een langdurig applaus van bet talryk publiek, dat zich Bloemendaal reeds tot 'favoriet had gemaakt. Dit was Longa toch te bar. Ontstuimig kwam het opzetten, en een groot aantal stormloopen op ons doel volgden. In deze periode hebben we genoten van dè wilskracht onzer spelers. Van Gelder en de Bock schoten onze belaagde middenlinie te hulp, waarin Beyk een mooie, rustige party bleef spelen. De Köhlers verdedigden als ieeuwen. Huisman in het doel was in onge- naakbaren vorm, terwijl Hinse en de Wilde speelden voor wat ze waard waren. Het publiek kreeg schik in het geval, en genoot van den strijd, die het karakter had, tenminste in de eerste helft van een competitiewedstrijd. Door het tactisch tempospelen in de moeiiyfcste om standigheden, waarin H. Beijk uitmuntte, werd de Longa-voorhoede tot wanhoop gebracht. Ze begon toen in 't wilde weg te schieten, zonder eenig resultaat, zoodat de rust inging met 20. Na de thee ging het kalmer, maar toch deden de snelle, verrassende attaques van onze aan vallers angstige oogenblikken voor het Longa- doel ontstaan. Voorioopig nog zonder resultaat. Aan de andere kant vlot het evenmin, hoewel de eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat ons doel eenige malen door meer gelxik dan wijs heid voor doorboring gespaard bleef. Ongeveer tien minuten na de hervatting zendt Röbken een hoog, hard schot in, waar naar de Longa-keeper tevergeefs grijpt. Bloe- mendeel heeft thans een grooten voorsprong, en voor ieder is 't duidelijk, dat Longa een ge slagen team is. Toch stellen de Zuiderlingen talrijke pogingen in 'twerk om tenminste de eer te redden. Dat hun dit niet lukt, lag hoofdzakelijk aan het meer dan doorzichtige spel van haar voorhoede, die wel ijverig en bewegelijk is, maar verder ongevaarlijk als een pasgeboren kindje. Bovendien zetten de Köhlers met succes de buitenspelval op. Een typisch moment ont staat, als de middenvoor met alleen Huisman voor zich, op 'tdoel afstuift. H. Beijk zit hem echter op de hielen. Juist als de Longa-man wil schieten, wipt onze spil den bal onder den voet van den Tilburgenaar uit in de veilige handen wan Huisman. Zoo ging de laatste serieuse kans verloren en kwam het einde met een even fraaie als onverwachte SQ over winning voor Bloemendaal. Zondag dus weer naar de Domjstad, waar voor de halve wedstryd „Hilversum'" onze tegenstander zal zijn. Zijn we weer volledig, en wordt met hetzelfde élan gespeeld, dan is de kans groot, geclasseerd te worden over den eindstrijd, die tegen den winnaar van Velox— Robur et Velocitas zal gaan. We zagen helde ploegen in actie. Velox tegen U.V.V., met ais resultaat een 81 overwinning der tweede klassers en Robur tegen Arnhemsche Boys, welk treffen een benauwde 54 zege der Apeldoornschen bracht. Het zou gek moeten loopen, als Velox niet van de pas gedegradeerde Oostelijke eerste klasser won. Het is tenslotte te hopen, dat de tempera tuur voor voethallen heter geschikt is, dan 1,1. Zondag. ZIJ WILDE ZOO GRAAG GROOT LIJKEN. Bezoeker: En hoe oud ben je wel? Jetje: Woensdag over een jaar word ik zes, 'tls ideaal vaca Al kan het ook De lang voorspe Zal wellicht loo: En wie met zalf Zyn tyd thans k Die zegt allicht: Nog maar een p Al is er ook een In Néerland uitge Ik lig hier lekke Te luieren en te Ja, dat kan ook Zoo vry en zone Maar er ligt in i Wel een gevaar Vacantiegangers En laat geen vox Een smeulend eii Zet 'tbosch In lie Een niet gedoofd Kan heel wat Ir 'n Onachtzaam ui Kan 't grootste o: Kampeerders, sto Wilt er terdeeg Dat met Uw br Geen hei en 'bosc Een boschbrand r Is niet zoo gauw In huis zijn we x Dan zijn we 'too (Nadruk Tot de vyanden, v uit zelfbehoud een o: behoort ook de rat. van dezen strijd no zien als de Fransche daan heeft, toen hy v met zijn beschaving e nietigd zal worden. 1 het gevaar van pest e: ten van de zyde van dier. Een merkwaardig* 13, Vriend Jim beleeft Van 't draaien ook HU krygt met miss' En tracht zich erger De sterren draaien I Den armen stakker En 't deurtje raïnrm Een roffel op zyn s ls- Op koffietyd zoo Komen de stakkers Maar o, m'n lieve 1 Wordt doctor Dikbu Die óók juist tot zi En nu subiet de be< Met veel lawaai gaa De groote apenjachi

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 2