Model V KORTVERHAAL UIT HET OORD DER HITTEGOLVEN.... ZUID-AFRIKA EN DE DROOGTE. Rund-, Kal, In opstand. PREDIK! De economi IN DE „VERWARMDE STRATEN" VAN DE STAD NEW-YORK. Zelfs baby's met een ijs-dotje'l INPLAATS VAN „VUURWATER" IJS-WATER! door een specialen Correspondent te New-York. Zij, die bq 20 graden .In de schaduw reeds van de hitte versmachten, moest men eens naar New-York sturen voor hun zomer-vacan- tie! Ik geloof, dat zij onmiddellijk een sterk verlangen naar hun Europeesche hittegolfjes zouden krijgen. De New-Yorkers hebben in den zomer haast altijd zonnig en warm weer. De onderbrekingen zijn kort. Dagenlange regenval kent men daar niet. Een kort, maar hevig onweer met stormwind en regenslag, dikwijls slechts enkele minuten aanhoudend, brengt bijna geen afkoeling te weeg, maar vergroot slechts de warme vochtigheid van de lucht. Ik wil hier niet spreken over de New Yor kers, die zich de luxe kunnen veroorloven, bij het begin van de jaarlijksche zomerhitte him gemakkelijke en luxueus-ingerichte woonpalei zen te verwisselen met een prachtig jacht, een zomervilla, een bungalow aan het strand of in de bergen Deze, nog steeds vrij talrijk zijnde New-Yorkers en hun levenswijze is ons Euro peanen, genoegzaam bekend. Ik wil ook niet spreken over de New Yorkers, die hoewel zij door hun zaken aan New-York gekluisterd z\jn toch een auto bezitten, die hen in de avonduren en bij het weekend in een oogwenk naar de zee, naar een meer, een rivier, of een gebergte brengt! Tot deze soort behoort zeker nog steeds een derde der New-Yorksche bevolking Maar wat gebeurt er met hen, die van dit comfort zijn uitgesloten? Over deze menschen wensch ik het thans eens te hebben. Hen heb ik gadege slagen en hen nagegaan in den strijd tegen de helsche temperaturen van New York. Het is een strijd:, die al onze begrippen te boven gaan. Door het opeenhoopen van geweldige menschenmassa's op een betrekkelijk geringe bodemoppervlakte wordt de New' Yurksche zomer wreeder en ondraaglijker, dan waar ook ter wereld. Hoewel New York op de breedte graad van Napels is gelegen, wordt er over dag gewerkt, alsof men te Parijs of te Londen was. In het werk wordt geen rekening gehou den met de Zuidelijke ligging van de stad! Het leven op straat is zelfs op de heetste da gen gejaagd en druk. .De zomerhitte is nooit een verontschuldiging voor het verslappen der werkzaamheid. De lucht in de zomersohe straten van New York is niet alleen voehtig-warm, maar vuil- heet! Zij is vol koolstof, roet en benzinedam pen. Zelfs zij, die geen lichamelijke arbeid verrichten, zijn na een kort verblijf op straat met een vuile zweetlaag bedekt! „Men went daaraan!" verzekerde men mij, toen ik over dit feit klaagde en het is ver bazingwekkend, waaraan de overzomerende New Yorkers zich al niet kunnen wennen. Spoorwaggons zonder deuren Zij helpen elkaar zoo goed zij kunnen over de hitte heen, welke ieder jaar vele menschen- levens kost! De voornaamste bondgenoot in den strijd tegen de te hooge temperaturen is de tocht, die overal met de meestgeraffineerde kunstmiddelen veroorzaakt wordt. In de spoorwegwagens b.v. zijn niet alleen alle vensters open, maar, als de deuren niet opengeschoven kunnen worden, heeft men die er gewoon maar uitgenomen, uit de hengsels gelicht! Ik heb tevergeefs getracht in een waggon een plaatsje te vinden, waarin het niet stormachtig tocht! In de open stationshallen van de lioogbanen (viaductsporen) zijn de vensters in den achterwand' gewoon weggeno men Dat hoort tot het zomerplan. In de onder- grondsche is de ventilatie en de door de „fans" (waaierventilatoren) veroorzaakte trek zoo sterk, dat de dames de rokken moeten vasthouden, anders waaien deze boven hun hoofd uit! Komt men van de gloeiende straten in de een of andere gesloten ruimte, kamer, bureau, lift, tram of winkel, dan vindt men overal een hevige luchtstrooming die men niet kan ont vluchten. Aan deze plotselinge afkoeling, ter wijl men zoo sterk transpireert, moet men eveneens in het eerst „gewennen" De talrijke rheumatische ziekten, zomerverkoudheden en zenuwpijnen, waaraan de New Yorkers lijden, zijn hier beslist het gevolg van. Maar op een dergelijke opmerking antwoordt de ras-New- Yorker doodnuchter ,,Ach, daar moet men aan wennen!" De groote bioscopen en restaurants maken gebruik van door ijs gekoelde ventilatoren, zoodat men een jas moet meenemen, om niet het slachtoffer te worden van deze plotselinge temperatuurwisseling. De warmteverschillen der binneniuebt en der straatlucht is soms meer dan 10 graden Réauttmr! De Amerikanen trekken zich hiervan echter niets aan Wij, Europeanen, moeten echter grondig wennen aan deze afkoeling. In ieder geval kan men in iedere afgesloten ruimte verkoeling vinden en dat is in zekeren zin wel een voordeel. „Vpi warmde straten" Een bijzonderheid van New York is het onvrijwillige, maar onvermijdelijke verwarmen der straten. De moderne huizen en de hotels en wolkenkrabbers worden door enorme stoom- inrichtingen voorzien van warm water. De leidingsbuizen lcopen onder net straatdek door en hebben toegangen die met ijzeren deksels afgesloten zijn. Deze deksels hebben gaten, om de d'amp door te laten en worden door die damp sterk verhit! Als men per ongeluk de voet op zoo'n deksel zet, zal men die al spoedig, verwonderd terugtrekken. Staat men in de buurt van enkele, vooral in de binnen stad zeer talrijke deksels, dan bemerkt men zelfs op d'e warmste dagen de gloed, die deze deksels uitstralen! Stroatbad voor jong en oud! De New Yorker stads-autorlteiten doen alles om de onbemidöelden een kosteïooze afkoeling te bezorgen. In de armere wijken, die dikwijls onmiddellijk aan de rijkste stadsdeelen gren zen, speelt het zomerleven zich geheel en al op straat af. De straat is een groote kinderspeel plaats, maar eveneens de sociëteit der volwas senen, die in de schaduw op de naar voren leidende trappen vai. het trappenhuis der huurkazernes zitten en hun vrijen tijd daar onder gezelligen kout doorbrengen. In deze zijstraten zijn kranen aangebracht, die echter niet alleen dienen om de talrijke brandjes te bestrijden, maar die in den zomer op eenvoudige wijze verkoeling verschaffen. In den zomer schroeft men op deze brandkranen douche-mondstukken, die het water verstuiven. Zij mogen ten allen tijde opengedraaid worden. Kinderen en volwassenen dansen dan In bad pak in deze over de heele straat spuitende douchestraal en hebben het grootste plezier! De New Yorksche waterreservoirs zijn enorm groot en een der grootste bezienswaardigheden. Iedere New Yorker mag per dag 800 gallon water gebruiken! Bij de reeds genoemde wa- terverspiiling echter (3600 Liter per hoofd en per dag!) is echter ook d&t meestal niet vol doende en dan gaat men plotseling sparen en wordt dit onschuldige watervermaak voor eenigen tijd geremd en verstoord. De openbare bronnen en fonteinen zijn, zelfs wanneer zij hooger liggen, dan net trottoir, bestemd tot speelbad voor de kinderen en de „Cop" (politie-agent) zorgt met vaderlijke bezorgdheid' ervoor, dat de kleine badgasten zich niet bezeeren. Daarentegen heerscht er voor alle wateren in Centraal New York waar het zoo diep is, dat er slechts gezwommen kan worden, een streng zwem- en badverbod! Benijdenswaardige volksdiscipline. Om een uur 's middags, als 's Zaterdags voor velen het weekend begint, begint de storm op de verkeersmiddelen, welke voor 5 of voor 10 cents de door de hitte gekwelde, werkende bewoners van de Hudson-stad met vrouwen en kinderen naar de kust, naar de zee of een meer brengen, die vrij talrijk zijn in de omgeving. Dit vertrek uit de stad is met dezelfde onaangenaamheden verbonden als bij ons. Men perst zich in overgevulde trams, in tjokvolle bussen en treinen. Maar bij het terugrijden, als alle, evenals bij ons, terzelfder tijd terug willen zijn, treft ons de geregelde en eerlijke wijze, waarop dit geschiedt en waaraan men bij ons nog wel eens een voor beeld zou kunnen nemen. Bij de haltes is door enkele streken verf een soort toegang tot de respectievelijke vervoermiddelen aangegeven en wie het eerst aankomt, mag ook het eerst in stappen. Hoogstens écn enkele beambte houdt het toezicht. Zelden komt het tot dringen of tot andere vergrijpen tegen het recht van de eerstaangekomenen. Het New-Yorksche publiek heeft een veel grootere zelfdiscipline, dan het Europeesche en zou den indringer dadelijk op zijn plaats weten te zetten. De badplaatsen, zoowel die aan de meren, als aan zee, welke niet particulier bezit zijn, wor den overal gebruikt ais kampplaats. Bereden „cops" houden het toezicht op orde en zedelijk heid. De mannen mogen het bovenlijf niet. ont- blooten, zwempakken zijn voorgeschreven. Treft men er een aan die het toch gedaan heeft, dan krijgt hij een „ticket" d.w.z. eer1 uitnoodiging van de politie om een boete ter hoogte van zoo en zooveel te komen voldoen, onder bedreiging met gevangenisstraf bij her haling van het feit! De Amerikaansche straf fen voor vergrijpen tegen de goede orde en c'e zedelijkheid zijn zeer streng. Spuwen op den grond b.v. wordt bestraft met een geldboete van ten hoogste 500 Dollars of vier weken gevangenisstraf. Wat zouden wij, Europeanen, niet allemaal op ons geweten moeten ebben, om zoo gestraft te worden? Baden, niet steeds een genot De meest-geliefd'e bidplaats van de New Yorkers is Coney-Island, dat tevens ook een reusachtig Lunapark is. Het is een ongeveer zeven Kilometer lange zandplaat, die een halve tot drie Kilometer breed is. De Oostzijde is de luxe badplaats, die in evenredigheid duur der is dan de Westzijde, het volksbad. Wat op warme dagen daar samenkomt, is voor Euro peesche begrippen bijna ongeloofelijk. Het is ook weder aan de zich bij alles manifestee- rende volksdiscipline te danken, dat alles van een leien dakje gaat. Ongelukken hebben be trekkelijk weinig plaats. Op een der heetste Zondagen van dezen zomer, waarop naar schatting twee-en-een-half miliioen New Yor kers hun stad verlieten, verdronken er zes personen en verongelukten er twaalf door auto's. Prettig is eigenlijk slechts het baden in den oceaan. De drukbezochte kusten van de rivier zijn op sommige plaatsen rotsig en op andere gedeelten bedekt met een vuilgrijzig zand. Ge broken flesschen, conservenhusjes, en allerlei afval spreken van de talrijke bezoeken van „wilde" badgasten, die het aan den vloed over laten, het strand te zuiveren. Achter het slechts vijftien tot 20 Meter breede strand be gint dadelijk c' uit dichte grassen en schaduw rijke boomer oestaande plantengordel. Gevaar lijk is hier Je klimopsoort, die na de lichtste aanraking binnen enkele dagen sterk jeukende, etterende tuilen veroorzaakt, die eerst na tien tot veertier dagen genezen. Bij windstilte zijn de zandvliegen en groote muskieten een onaan gename plaag Een maag van blik reeds als als zuigeling De uitwendige afkociingsmethoden, als tocht en baden, worden versterkt door de met ijs gekoelde aranken en vruchten. Ook daaraan moet men „wennen", als men niet in Amerika werd geboren. Want hier ziet men kleine kin deren, die nauwelijks kunnen loopen, niet met eenspeen in den mond, maar met hun „pup cycle", dat is een al3 „dot" voor het zuigen gevormde portie tjs. „Baby" wordt al vroeg getrainc! Dat men als „foreigner", (buitenlander) als een zonderling wordt nagewezen, wanneer men water of vruchtensap zónder qs vraagt, is vanzelfsprekend. De Amerikanen moeten naar de hoeveelheid te rekenen, die zij in den zomer overdag aan ijsdranken en (jscrême verzwel gen kunnen, wel blikken magen hebben, om d&t te kunnen verdragen. Zij verdragen het dan ook niet en een maagzweer is daar aan de orde van den dag. Desondanks zullen zij het ijs'.vaterdrinken nooit afleeren en zelfs de armsten der armen irinken daar ijswater en eten hun in ijs ge koelde portie meloen. (Nadruk verboden). door P. O. ELION. Op dat moment merkte ze een jongeman op, die in een bekla genswaardige staat van verwaar- loozing verkeerde. Hij leunde landerig tegen een lantaarnpaal, droeg een smerige overall, had zwarte vegen in zijn gezicht, en staarde naar den two-seater als werklooze, die snakt naar werk. Kleine oorzaken hebben de wereldgeschiedenis beïnvloed. Een kleine oorzaak beïnvloedde ook Lilly's geschiedenis. Er was geen bescheidener, stiller, zachter meisje denkbaar dan Lilly. Ze was het ideaal van een secretaresse, punctueel, accuraat, ijverig en beleefd, zich altijd concentreerend op wat zij deed en nooit flirtend. Toen gebeurde het op een dag dat IUly, juist toen zij het kantoor van haar patroon, den ouden Windback, wilde binnengaan, haar naam hoorde noemen. De oude sprak over haar met een bezoeker, die blijkbaar iets over haar had gezegd. Windback sprak altijd alsof hü met doofstommen te doen had, geen wonder, dat Lilly zóóveel verstond in het ééne moment, dat ze haar hand naar de deurknop uitstrekte, dat ze als versteend bleef staan luisteren. O ja, een ideaal, tenminste als secretaresse, maar een verschrikkelijk kind! Ik dacht niet, dat zulke voorwereldlijke meisjes nog bestonden en als ik menschen hoor, die dwepen met dat ideale meisje van vroeger, denk ik aan haar, krijg ik een rilling en ben blij met mijn doch ter, die alle mogelijke moderne ondeugden bezit, maar tenminste fut in haar body heeft. Goeie help, je ziet dat meisje nou nooit eens flirten, of met te rood geschminkte lippen, of slaperig van het boemelen! Een witte muis is het, alleen geschikt om in 'n kooi té leven. Geen initiatief, geen impulün. Wat een wonder, dat geen man naar haar omkijkt! Jongemannen van tegen woordig houden nu eenmaal van een meisje, waar een beetje duvel in zit Lilly keerde zich om, ging naar haar eigen kamer terug, legde de papieren neer die ze had willen brengen en dacht na. Een storm was in haar losgebroken, doch zooals altijd was daarvan niets te zien op haar gezichtje. Lilly bezat zooveel zelfbeheersching, dat iedereen haar inderdaad voor een onbedui dend, braaf kind hield, terwijl ze in werkelijk heid soms de vreemdste bevliegingen met moeite beösarschte. Bijvoorbeeld om opeens een politië le-As rijn helm af te gooien, enkel en alleen c-.et het zulk mooi weer was. Of om haar tcïïïf tegen den oude uit te steken. Of om ook eens te boemelen of mal te doen. Of wel een'massa dingen. Ze had zich beheerscht, ze had angst gevoeld voor die opwellingen en nu zag zij eensklaps in, dat haar eenige belooning was, een vervelend wicht te worden gevonden, zelfs door haar patroon, die toch slechts voor deel had van haar vervelendheid. Vreemd, maar tot nu toe had ze gemeend, benijdenswaardig te zijn. Ze voelde zich tevreden, wanneer ze andere meisjes landerig en slaperig zag, omdat ze te laat naar bed waren gegaan. Ze voelde zich erg verstandig, als ze opmerkte hoeveel frisscher zij er uit zag, door haar solide en kalme leven. Ze overdacht tevreden, wat een goed salaris ze al verdiende en hoeveel ze ge spaard had door niet aan die modegrillen mee te doen. En nu opeens overweldigde haar het bewustzijn, dat niemand haar benijdde, doch dat geen van de meisjes met haar zou willen ruilen, al had ze nog zoo'n frisch gezichtje, nog zooveel geld gespaard. Een muis in een kooi Lilly dacht eraan, dat ze gesnakt had naar een dag vrij zoomaar, opeens, simpelweg omdat het mooi weer was. Dat ze gesnakt had om ook iets heel moois te kcopen, Iets elegants en wat van die nuttelooze dingen, als parfum en een mooi tasohje en bloemen. En dat ze, bovenal er naar gesnakt had, eens dwaas te doen. Toen stond ze vastberaden op, trok haar mantel aan, zette haar eenvoudig hoedje op en verliet het kantoor. Ze ging regelrecht naar een zaak, waar ze een mantelpakje had zien staan, dat haar hart veroverd had. Zü ging nog in twee andere zaken en liep, een half uur later, over straat als een kittig, coquet ding, met een leuk hoedje wat schuin op, stralende oogen achter een klein pikant voiletje, wat al te roode lippen, donzig poeder op het gelaat, zijden kousjes, aardig taschje, een boschje viooltjes op haar mantel, met het vaste voornemen, vandaag eens net te doen waar zij zin in had. Doch w&drin had ze zin? Ze bleef staan, wat geërgerd omdat ze EEN NATIONALE RAMP. Tal van naturellen-arbeiders op den rand van den hongerdood. Ook kier tracht Japan terrein te veroveren. door onzen Correspondent te Kaapstad. KAAPSTAD, Augustus 1933. Samensmelting van „Natten" en Sappen" De coalitie tusschen de nationale Partij en de Zuid-Afrikaansche Party (S.A.P.), welke met zooveel moeite tot stand is gebracht, be looft volgens sommigen het begin te zijn van niets meer of minder dan een algeheele samen smelting van de beide partijen. Als dit gebeurde, zou er wel eenige aan leiding zijn tot verwondering, want zq hebben altijd uiterst fel tegenover elkaar gestaan, tot vlak vóór het sluiten van de coalitie, welke in verband met den toestand van het land onver mijdelijk was geworden. Op het oogenblik werken zq in zooverre samien, dat zij bij alle verkiezingen zoo ook weer bij de binnenkort te houden verkiezingen voor de provinciale raden in onderling over leg z.g coalitiecandidaten stellen, waar dan de leden van beide partijen hun stem op moeten uitbrengen. Over het algemeen leggen de partyleden zich Inderdaad by deze regeling neer, al doen er zich nog wel eens kleine strubbelingen voor. De beweging voor samensmelting der beide partijen heeft vooral in het Noorden van het land haar aanhangers. Men verwacht algemeen een regeling van deze belangrijke kwestie op de in de kamende maanden te houden party congressen, welke dus met groote belangstelling kunnen worden tegemoet gezien Een steunmaatregel voor de boeren. Om de boeren, die niet aan hun finantieele verplichtingen kunnen voldoen, voor verlies van hun grondbezit te bewaren, is op de be grooting van het loopende boekjaar een be drag van 4 miliioen pond uitgetrokken om hypotheken op boerderijen af te lossen en te vervangen door hypotheken bq de Landbank. Vandaag heeft de directie der Landbank op haar vergadering te Pretoria de eerste reeks verzoeken van boeren, om hypotheken over te nemen, behandeld. Over de besprekingen wordt niets medegedeeld, zoodat het niet bekend is, hoeveel hypotheken reeds opgezegd zijn. Men vreest n.l. het ontstaan van een paniek stemming onder de hypotheekhouders, terwijl het bovendien reeds is voorgekomen, dat de boeren zelf hun hypotheekhouders vragen om de hypotheek op te zeggen, aangezien zij liever een hypotheek bij de Landbank hebben. Het is bovendien bijna onmogelijk geworden om op sommige boerderijen, die vallen onder het z.g. rentesubsidieplan, nog hypotheken bq particulieren te verkrijgen; Volgens dit rente subsidieplan, kan men van zulk 'n hypotheek n.1. slechts 5 pet. rente trekken, aangezien alle 'meerdere rente in de staatskas moet worden ge stort. In gevallen, waarop 't rentesubsïdieplan niet van toepassing is, kan men echter gemakke- ïyk genoeg een hypotheek krijgen. Uit een en ander blijkt tevens, dat men zelfs in dezen tijd voor zeer soliede beleggingen in Zuid-Afrika nog meer dan 5 pCt. rente wil maken. De droogte: een nationale ramp. Het is anders wel dringend noodig, dat de boeren worden geholpen. Een droogte, zooals er thans heerscht, heeft zich deze eeuw nf Zuid-Afrika nog niet voorgedaan. Niet alleen blijven de regens buitengewoon lang uit, maar de droogte heerscht ook in een óngewoon uitgestrekt gebied. Meestal heeft slechts een bepaalde streek van de droogte te lijden, terwijl er elders volop weidevelden zqn. Nu is ook dat niet het gevaj; praktisch het geheele veeteeltgebied wordt door de droogte geteisterd en de boeren kunnen ook door heen en weer te trekken hun vee niet meer redden. Zq zien het in grooten getale omkomen en worden volkomen geruïneerd. Er worden sombere voorspellingen gedaan hoeveel miliioen stuks klein vee nog dezen winter (overeen komend met den Hollandschen zomer) zullen omkomen. Men kan echter niet voorspellen hoeveel boerengezinnen door deze droogte tot den bedelstaf gebracht en van hun boerderyen naar de achterbuurten der steden gedreven zullen worden. De droogte heeft ook de werkloosheid onder de naturellen, die op de boerderijen plachten te werken, sterk doen toenemen, onder hen zijn er velen op den rand van den hongerdood. Japansehe handelsconcurrentie. De Zuid-Afrikaansche handelswereld is op nieuw in opschudding geraakt door de ver scherpte Japansehe concurrentie. Deze is een gevolg van het feit, dat het goederenvervoer tusschen Japan en Zuid-Afrika vergemakke lijkt is door de nieuwe scheepvaartregeling, waardoor er vier maal per maand een boot aankomt. Sommige Engelsche handelaars nemen bovendien, ondanks hun reclame voor de leus „British" de gelegenheid te baat om de goedkoope Japansehe waren in te koopen, terwijl de Joodsche handelaars liever Japan sehe dan Duitsche waren koopen. Ondanks de tegen Japan gerichte douane tarieven heeft dit land met zijn goedkoope productiemethoden zijn afzetgebied in Zuia- Afrika nog verder uitgebreid. Japan neemt omgekeerd weinig Zuid- Afrikaansche waren af, aangezien het daaraan over het algemeen weinig behoefte heeft, terwql het bijv. wel goedkooper uit Australië kan betrekken. Zuid-Afrika is trouwens niet het eenige onderdeel, van het Britsche Rijk, dat van de Japansehe concurrentie heeft te lqden. Het verdrag met Portugal. Op 11 September 1928 is er inzake Mozam bique een verdrag afgesloten tusschen. Zuid- Afrika en Portugal, dat na vijf jaren herzien zou kunnen worden. Van deze bepaling zal, naar men verwacht, een ruim gebruik worden gemaakt. In ruil voor het eenige voorrecht, dat er voor de Zuid-Afrikaansche goudmqnen naturellen uit het Portugeesche gebied mogen worden aangeworven, staat een te groot aan tal voorrechten voor Mozambique. Bovendien heeft men nu in de Unie zelf werklooze naturellen, die voor een deel gebrek en zelfs honger lijden, terwql er ook werkvolk verkregen kan worden uit Rhodesië, Nyami- land en andere Britsche gebieden, waarvoor geen nadeelige verdragen noodig zijn. Men zaï echter rekening moeten houden met het feit, dat, zoodra de tijden weer wat beter worden, ook het oude gebrek aan werkvolk zal terug- lteeren. (Nadruk verboden). merkte, dat ze mechanisch Weer naar kantoor geloopen was. Er stond een auto voor, die niet van haar patroon was een aardige two-seater. Ik wou, dat ik chauffeeren kon, dacht ze, dan ging ik er van door. Op dat moment, merkte ze een jongeman op, die in een beklagenswaardigen staat van ver- waarloozing verkeerde. Hq leunde landerig tegen een lantarenpaal, droeg een smerige overall, had zwarte vegen iri zijn gezicht en staarde naar den two-seater, als een werkelooze, die snakt naar werk. Opeens vroeg Lilly: Kunt U chauffeeren? De jongeman schrikte op, nam zqn pet af en antwoordde: Jawel, terwql hij haar verbluft aanstaarde. Nu, zei Lilly, tintelend van opwinding en angst en ontzetting over zichzelf en ontzetting en dolle pret, mqn chauffeur is heopeens ziek geworden. Als je wat verdienen wilt, stap dan maar in en rijd me maarnaar het boschnaai' die théeschenkerq daar. Zij keek hern in gespannen verwachting aan. Zou hij haar gelooven? Blqkbaar. Hq stapte naar den wagen, zq ging achterin zitten en even later vloog de kleine auto letterlijk over den weg. Lil was doel op auto-rijden en ze had nog pooit zooveel plezier beleefd als van dezen dag. Ze ademde diep en verrukt, toen ze in het bosch kwamen en toen ze stopten bij de thee- schenkerij, zei ze vriendelqk tegen den chauf feur: Je wilt zeker ook wel iets hebben? Ja, ehzei de jongeman, maar ik zal me eerst wat opknappen. Lilly zat achter haar thee, en neuriede een wijsje mee dat een orkestje speelde, toen een jongeman voor haar boog en vroeg: Permitteert U, dat we samen theedrinken? Lil keek verontwaardigd op, opende haar mond, ging wat rechter zitten, stamelde iets en herkende toen defintiif de blauwe oogen het eenige wat niet «cvïnderd was aan haar geimproviseerden chauffeur. Verder had hq zijn overall uitgetrokken en zich gewasschen, had zich een keurig pak aangetrokken, en was een innemende, keurige jongeman geworden. Osteunde Lily, Het is toevallig mqn auto waarin we dit tochtje maakten, zei de keurige jongeman, ik had juist iets in orde gemaakt, waarschqnlijk dat ik er daarom zoo uitzag als een smerige baliekluiver. Hq ging zitten. Lilly wankelde tusschen angst en plezier. Toen begon ze te lachen zooals ze nog nooit gelachen had. U zult me wel voor een beroepsdievegge houdenzei ze. Maar ziet Uhet kwam zooEn ze vertelde hem alles. Hij lachte ook. Neen, zei hq voor een dievegge heb ik U niet gehouden, maar wel voor een avontuurlijke jongedame. Nu hebt U de eerste stap gezet en moet verder, we zullen een mooi tochtje gaan maken ergens gaan dineeren, en dan dansen. Het was een heerlijke dag Toen ze 's avonds afscheid namen, zeide Lilly: ik heb er geen spijt van, hoewel de oude zal razen. Maar het zal hem waarschijnlijk wat meer respect voor me geven, dat hq eindelijk iets heeft om over me te razen. Och, zei hq, tegen mq zal hq ook wel razen, ik ben namelqk zyn zoon en hij had met me afgesproken, ik zou hem afhalen met mqn eigen wagen, de zqne is niet in orde! U.... u bentstotterde hy. Windback junior, zei de jongeman. Mijn vader klaagt altijd dat ik nooit met degelijke ernstige werkzame meisjes omga Misschien zal het hem plezier doen om te hooren, dat ik den geheelen dag en avond met U ben uit geweest. Toen Windback het hoorde hield hq een toe spraak. die gericht scheen aan een instituut voor doofstommen. Het maakte geen indruk. Brutale, moderne wichten, gromde hij, teen Lilly weggewandeld was. Maar toch glim lachte hq. (Nadruk verboden). Ned. Herv. Kf V.m. 10 uur, Ds. P. J sterdam. Ovi V.m. 10 uur, Ds. G. Oegstgeest. Ned. Herv. Kerkg V.m. 10 uur, Ds. Mal Ned. Hervormde Evs V.m. 10 uur, Ds. G. v Gereformeerde Kerl Kerkzaal Oude Gri V.m. 10 uur, Ds. P. N.m. 5 uur, Ds. P. j Geref. Kerk V.rn. 10 uur en n.m. 5 van Veenendaal. De Vrije Ki PopelJaan, V.m. 10.30 uur, Gezoi Dinsdaj V.m. 7.30 uur, Maria H. Mis. Woensd N.m. 8 uur, Vespers e: Zaterda V.m. 7.30 uur, Gesprol GROOT-l (Mededeelingen i Cambridge Ei De statistieken voor kwartaal van dit ja: met de overeenkomst! duidelijke verbetering bedrijvigheid te zien. pOt. hooger, het aar personen 5 pCt., in mede het werklooshe aantal bouwcontractei als voor utiliteitsbouw van grondstoffen is, anderingen, 50 pCt. b van staal en de hoev baar gekomen voor resp. met 13 en 14 laatste cijfers wijzen wachting van verdi tegenover staat dat fabrikaten en andere waarde daarvan was in het 2e kwartaal i correctie wordt aang< ringen, blijkt de hoe zijn. Da statistieken oi oen verbetering te zi industrieën, welke markt wiarken en ec export. Hat feit, dat de Ei niet in geslaagd is willing van een ernst ven of tot een beha problemen, is reeds zoodat dit niet gelei gen schok in het ve men er zich in de v« van zal zqn geworde gevonden, is rekeninj gelijke hervatting va tiek, gepaard met ringen. Een zeer ernstig j tionalen handel en e ductie voor de natio: de onzekerheid ten a der politiek van de 't bijzonder in de hangt natuurlqk ve verhouding van de i dollar tot de bini Prijzen in de Vereen tannië kan zoowel i bq den uitvoer van g den dollar volgt', als meer met de groep blijft, in geen van b uitzicht hoopvol ei verdere ontwikkelin moeilijk te overzien. VEREEN! (Telegrafische mede Economie Service Cambridge 1 Er is over Juni e gtog van den in dol van het zakenleven een sterke stqging barometer, waaraan goederenprijzen als o hoeveelheden omgeze degewerkt. De giridc ringe daling te zien sterk als gevolg van ken. van de aandeele Baar de geldmari curve en bedrijvighe weging vertoonen u bjnen van den baroj "van beide genoemde ♦echter niet noodz* zonder terugslag bel toestand is het gev- Wikkeling van herst 'gecombineerd met d geering ter stimule, zoowel door monetai welke de bedoeling stapeigcederen te Wie.ele bedrijvigheid r

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4