lameshandwerbiste Babygoederen Stookt onze EEJISTE kwaliteiten ALGEMEEN WEEKBLAD voor Bloemendaal - Overveen - Aerdenhout - Bentveld - Vogelenzang - Duinlustpark - Santpoort - Haarlem en Westelijk Heemstede DE TWENTSCHE BANK N.V. LSPS' Klejisinrichtirag en Kofferkluis. Bloemendaalsche Kopjes en Pannekoekjes Bloemenmagazijn „DE DAHLIA" Verbindingsweg Bloemendaal Iel. 22338 J. BALRfl ZOOM 27e Jaargang. 18 Augustus 1933. Gegarandeerde oplage 4000 exemplaren. No. 33. Bureau voor Redactie, Administratie en Advertentiên Cruquiusstraat 19. Haarlem Telefoon 14743. Postgiro 191387 Bijkantoor te BloemendaalBloemendaalschevveg 42 DIRECTIE F. C. DERKS VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: Mr. P. TIDEMAN n« Lil BLOEMENDAAL - BLOEMENDAALSCHEVVEG 147 EERSTE BLAD. AGENDA. AAN ONZE LEZERS. Arbeidsbemiddeling van het Bloemendaaisch Weekblad. EEN TERUGBLIK. „Edelwerck" VAN O STA DE STRAAT 1 TEL 15583 - HAARLEM P. RUT C CASSEE H.VAH SliEËMÏH's Brandstoffenhanilel ARTISTIEK BLOEMWERK BRUIDSWERK - KRANSEN W. BËUNOER. „Uitzending van Diners aan finis" C. J. §111 - CUISUEER PLAATSELIJK NIEUWS. Het Bloemendaaisch Weekblad ADVERTENTIEN Advertentiên per regel1 0.15 Vraag en aanbod, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling Elke regel meer f 0.10 Advertentiên bij contract belangrijke korting ABONNEMENTEN Abonnementenprijs bi] vooruitbetaling f 1.75 per half jaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn verbindend voor het Ioopende halfjaar. bwhmii BIOSCOPEN. Rembrandt Theater. Es war einmal een Musikus. Cinema Palace, Leve de vrijheid. (A nous la liberté). Luxor Theater. Avondvoorst. Cohen en Kelly in moeilijk heden. Vacantie matinées. Oud-Holl. Poppenkast en Vadertje Langs heen. Wjj ondervinden in de laatste maanden van verschillende zijden zoo vaak betuigingen van medeleven met ons werk en tevredenheid over den inhoud van ons blad, dat wij het oogenblik gunstig achten onzen lezers nog eens het volgende in herinnering te brengen en daaraan een vriendelijk verzoek te ver binden. Ons weekblad wordt beheerd van uit een beurs, die gevuld moet worden door de bij dragen van adverteerders en van abonnee's Het wordt in 4000 exemplaren geregeld over onze gemeente en een deel van Haarlem ver spreid en komt aan huis bij zeer velen, die, naar ons blijkt, het geregeld met genoegen lezen, maar die zich niet bezighouden met de vraag: wie betaalt toch eigenlijk dit alles? Aan allen die dit nog niet zijn verzoeken wij daarom: belt U of onze directie (Tel. 14743) of onze Redactie (tel. 22177) of nog meer voor de handliggend ons bijkantoor Bloemendaalsche weg 42 (tel. 22240, vragen r.aar den heer Tideman Jr.) even op en geeft U Uw adres op als betalend abonnee. De kos ten zijn zooals U aan het hoofd van het blad ziet, maar zeer gering en gij doet er een rechtvaardige daad mede, die tevens U tot voordeel is, want eik honderdtal betalende abonnee's stelt ons in staat het aantal onzer rubrieken uit te breiden en den inhoud der be staande rubrieken steeds beter te verzorgen. Men kan er z.ch van verzekerd houden, dat wij de met ons blad te maken winsten in hoofdzaak aan onze lezers zuilen ten goede doen komen. Daarvoor staat, zooals onze vele oude vrienden weten, de aard van ons blad en het verleden van onze directie en redactie borg. Zegt het voort! Onze volgende nummers zull-en o.a. bevat ten: Met de Ver. voor Volkshuisvesting en Stedenbouw naar den Wieringermeer- polder; door mr. T. Met de Dempo naar Noorwegen, door mr. T. „Crisis" in de Toomeelkunst?; door mr. C. De Vredesbeweging in Nederland; door B. Neo-humanisme (1 T. en T-accent. 2. Eeuwigheid en Duur) door dr. A. J. R. ons allen loffelijk arbeid te zoeken üie voor ons past, in de tweede plaats is één met dit soort dingen vertrouwd lid der redactie met de behandeling dezer rubriek uitsluitend be last en is hem geheimhouding opgelegd. Wie dus door deze rubriek van onze bemiddeling gebruik wil maken, zende ons in gesloten briefomslag, waarop „Arbeidsbemiddeling BI. W." te bezorgen aan ons bijkantoor Bloemen- daalscheweg 42 te Bloemendaal toe: zijn (haar) naam en adres, 2 postzegels van 6 cents of 1 dubbeltje in geld, en vermelding van het soort werk dat hij of zij zoekt. Wij nemen het dan in deze rubriek op, op de wijze als thans met voorbeelden aan de wer kelijkheid ontleend, hieronder geschiedt en geven dan aan onze lezers, die de zich aanbie dende werkkracht misschien hegeeren, als de aanvrage ,die het nummer der bedoelde aan bieding moet vemelden, ons ernstig gemeend voorkomt het adres van de (n) werkzoekende op. Hoe meer de aanvragers van zichzelf, hun kunnen en kennis vemelden, hoe meer kans zij natuurlijk hebben om te slagen. De rubriek, die wij hier openen, en naar behoefte zullen aanhouden, beoogt, zonder dit voor de betrokkenen kosten van beteekenis (wat is een dubbeltje?) medebrengt, midde laar te zijn tusschen de vaste lezers van ons blad, die werk zoeken en die werkers trach ten te vinden, al naar gelang hunne behoeT- ten, De betrokkenen moeten bij ons alleen be kend zijn. Niemand behoeft huiverig te zijh zich in het bizonder als werkzoekende op te geven, immers in de eerste plaats is het in 1. Een jong man, van goeden huize, daar door helaas niet in aanmerking komend voor steun van crisis-comité e.a., ver trouwd chauffeur, bekend met alle wa gentypen, zoekt plaats als particulier chauffeur of in een zaak om te rijden met vracht- of personenwagen. 2. Jong kunstschilder, ernstig illustrator, ook voor religieuss voorstellingen, zoekt werk van uitgever of drukker (geen reclame), ook voor het ontwerpen van boekbanden, 3. Jonge vrouw, weefster, ontwerpend en uitvoerend, over vrijen tijd beschikkend, zoekt betaalden arbeid, ook voor patronen van anderen, voor kunstateliers of par ticulieren. 4. "Weduwe van middelbaren leeftijd, let terkundig ontwikkeld, doch aan huis ge bonden, zoekt werk voor courant, tijd schrift, thuis te verrichten registreer- of schrijfwerk. Schrijft zeer duidelijke hand. Ook bereid bij haar thuis komende kin deren op het maken van huiswerk toe te zien, lessen te overhooren e. d. 5. Drukker, 33 jaar bij een patroon iri vertrouiwensbranche werkzaam geweest, in het bezit van kleine rente, zoodat crisiscomité hem afwijst, ontslagen door toepassen van nieuwe machines, zoekt werk als drukker, linieerder, vouwer, be zorger, inner van quitantiën, huisoppas ser, e. d. Ook tijdelijk. Zeer goede refe renties. ii. De Staatscourant bevat de Kon goedge keurde Statuten der Noorlholl. vereen, tot be strijding der tuberculose, gevestigd te Haarlem. i In Amsterdam is thans in den Hortus Botanicus de Victoria Regia in al haar luister te zien, men verzuime niet dit wonder te gaan aanschouwen. Een enthousiast Amsterdammer schreef: het is nu een voorrecht om in Am sterdam te zijn, en die tropische weelde te kunnen genieten. i In Goirle (N. Brabant) is een werk staking uitgebroken, omdat de firma H van Pijenbroek het behangsellinnen hetwelk tot nu toe met de hand werd geweven, machinaal gaat maken. De heer Colijn, steeds de rechterhand van gouverneur-generaal van Heutz, is thans in Atjeh ter assistentie van den gouverneur Zwart, maar zal spoedig repatrieëren omdat lhij door de anti-revolutionnaire partij is aan- Bloemenilaalscbeweij 59-61 Tel. 22184 COMESTIBLES, FIJNE VLEESCHWAREN DELICATESSEN. Heelt li onze h e e r I ij k e al geproefd??? IETS FIJNS BIJ DE THEE WETTIG GEDEPONEERD gezocht om bij de aanstaande verkiezing canöi- daat gesteld te worden i Naar wij met genoegen uit de Javabode vernemen, neemt de emigratie der Javanen naar de Lampongsche Districten meer en meer toe. Java wordt daardoor 'ontlast van haar overbevolking en de Lampongs krijgen zoo langzamerhand een bevolking die wil en kan werken. Dit uitgestrekte vruchtbare land wacht maar op arbeidskrachten, om zich te ont wikkelen. In de suikerfabrieken op Java verwacht men een zeer ruimen oogst. Het Chineesche gouvernement begint nu in te zien, dat regularisatie harer rivieren ge- wenscht is en heeft daarom de hulp ingeroepen van Nederlandache ingenieurs en aannemers, die op waterbouwkundig gebied hun sporen verdiend hebben. Dit wordt eveneens in Rus land ingezien, alwaar een Nederlandsche firma „de Internationale" met Nederlandsch werk volk aan de Newa werken, nu reeds jaren bezig is. Niet alleen op waterbouwkundig ge bied, maar ook op dat der baggermachines is de naam van Nederland alom met eere bekend en ziet men zoowel in Z.-Amerika, in Ruslanci en China als in Japan overal onze bagger machines werken. Voor de riviervaart zelfs in Duitschland leveren de Nederlandsche werven vele schepen. Duitschland is nog te veel vervuld mei Zeppelin, met 't samenzijn van koning Edward en keizer Wilhelm te Cronberg, en met het vooruitzicht dat oom Edwarö in het najaar neef Wilhelm zal komen bezoeken, om thans veel attentie te wijden aan Marocco. In Turkije heeft Duitschland ook nog vele andere be langen te behartigen en te zorgen dat de Engelschen de Duitschers aldaar niet geheel verdringen. De Duitsche gezant heeft den Sultan reeds bizonder geluk gewenscht met diens goede voornemens. In Frankrijk neemt men President Fal~ liêres kwalijk dat hij zijn schoonzoon benoemd heeft tot receveur-général te Versailles. De luchtvaarder Wright die met zijn vliegmachine thans in Frankrijk vertoeft, heeft aldaar zeer vee! succes en brengt de zaak der luchtvaart weder een eind verder. Farman, zijn Fransche concurrent, erkent de superioriteit van Wright, wiens broeder in Engeland proeven aflegt voor een enthousiast publiek. De gebroeders Wright zijn thans bezig hun patenten te verkoopen, i Met het telefoneeren zonder draad is men reeds zoo ver gekomen dat het mogelijk is, van uit den Eifeltoren te Parijs te spreken met schepen op die reede van Marseille, terwijl van uit Denver In N.-Amerika over Omako, Chicago en Pittsburg gesproken is met Baltimore, een afstand van 500 kilometer. i De Belgische Kamer heeft het laatste artikel aangenomen van de wet tot overname der Congo. Koning Leopold heeft als goed politicus en koopman, in de laatste weken, ver schillende partijhoofden bij zich in Laeken ge- noodigd en aan de heeren alles haarfijn uitge legd en hen zoo bepraat, dat velen der felste tegenstanders geheel bekeerd zijn geworden. Bij de behandeling van art. 1, waarbij sprake is van de overname van de schulden van den Congo, heeft het ministerie- echter een groote nderlaag geleden, en dit heeft thans zijn ont slag ingediend. Onze gewassen zooals vlas, klaver, enz. worden thans weder door een vijand bedreigd, namelijk door het warkruid, een parasitische plant, die geheele velden met klaver, vlas, hop, enz. met ondergang bedreigt. Het warkruid schijnt met het klaverzaad uit Hongarije in Nederland te zijn ingevoerd en is van klaver zaad moeilijk te onderscheiden. Wanneer het ergens wordt waargenomen is bekendmaking aan de bekende adressen in Wageningen en Utrecht zeer aan te hevelen. Het bestaan der Rijksveldwacht gedurende 50 jaar is in 's-Gravenhage feestelijk herdacht. Dc minister van Justitie, vele autoriteiten eo bevriende corporaties hebben aan de feestviering Belast zich met Begrafenissen en Crematie. Telef. Int. No. 22444 Bloemendaal Bloemend, weg 4 Bakenessergracht 78 - Schouwtjeslaan 23 Telej. 10070 telef. 10848 HAARLEM Origineele ontwerpen voor tuinaanleg. Bekroond met hoogste onderscheiding. deelgenomen. Handhaving van recht en orde met helder hoofd, met stalen vuist en met gouden hart blijve haar devies. In Leiden is in de Stadsgehoorzaal deze week het XXXe Nederlandsche taal- en letter kundig congres gehouden....t. de jonge letter kundigen van '80 hebben hun revolutionnair karakter afgelegd om aan deze congressen deel te nemen Het bestuur der Rijksverzekeringsbank heeft in handelskringen te Rotterdam en Am sterdam ontstemming en verontwaardiging ge wekt, door zijn besluit om het bedrijf van laden en lossen in de gevarensklasse met 13 pCt. te verhoogen. In 1907 werd bij Kon. besluit de gevaren-klasse van 3% op 8.195 pCt. ge bracht en is thans dus ruim 21 pCt. meer. Vooral het Rotterdamsche handelsverkeer wordt daardoor ten ernstigste bedreigd. 400.000 ton ijzererts uit Spanje b.v. wordt in Rotter dam overgeladen voor het Ruhrgebied. Aan werkloon wordt hiervoor pl.m. f 120.000 terwijl aan ongevallen premie f 10.000 betaald moest worden. Thans f 25.800. Deze vermeerdering maakt het den stuwadoors onmogelijk verder te concurreeren met buitenlandsche havens; werklieden zullen door dezen maatregel der Rijksverzekeringsbank werkloos worden. Het overladen van ijzererts in Rotterdam steeg het vorig jaar tot 6 millioen tonnen. Aan werkloon werd hiervoor uitbetaald f 1.800.000 en aan assurantie f 150.000. De Nieuwe Courant inzender noemt deze verhooging een mathema tisch gevolg van de omslachtige en onprak tische Ongevallenwet, welke hoe eerder hoe beter herzien moet worden. De West-Indische Mail zal voorloopig Vene zuela niet aandoen, een zeer wijze maatregel dunkt ons, daar de stemming in Venezuela, vooral in de regeeringskringen niet juist erg vriendschappelijk is tegenover Nederland pn men licht allerlei last zoude ondervinden bij laden en lossen in Venezuela en daarbij in Venezuela de pest heerscht. De Jewish Colonisation Association, in Londen gevestigd, geeft ieder jaar zooals men weet een verslag uit. In dit verslag komen veelal interessante bizonderheden voor omtrent de kolonisatie van de ongelukkige verjaagde Joden uit Rusland. Roemenië, enz. Door de enorme sommen die de bankier Hirsch heeft gelegateerd, is het mogelijk geworden in Bra zilië groote uitgestrektheden gronds aan te koopen en aldaar een zeer bloeiende land bouwende kolonie te stichten. Reeds 13.000 Joden bearbeiden daar 64.000 hectaren, terwijl thans 460.000 hectaren in gereedheid worden gebracht om nieuwe kolonisten te ontvangen. Het algemeen heerschende denkbeeld dat de Joden niet voor den landbouw zijn te gebruiken, wordt hiermede gelogenstraft. De Noord-Amerikaansche wereldvloot is in Australië aangekomen, de ontvangst was schit terend, de Australiërs begroeten in de Ameri kanen een wolkomen bondgenoot tegen de steeds verder doordringende Japanners. Keizer Wilhelm vara Duitschland heeft ge zorgd, dat hij in dezen vacantietijd niet ver geten wordt, en aan den kapitein van Köpenick, den schoenmaker Voigt, die geheel Europa zoo heeft vermaakt door zijn brutaal optreden, vrijstelling van straf gegeven en de gevangenis deur voor hem naar de straatzijde doen openen. De shah van Perzië blijkt nog onder den invloed van het reactionnair optreden der Russen en wordt verdacht van het plan zwanger te gaan om de post van volksvertegen woordiger aan den meest biedende te ver koopen. om zoodoende zijn eigen schatkist te vullen. Als ge niet dag na dag na dag toeneemt xn volmaaktheid, zult ge het ook niet jaar na jaar doen. VISCHHANOEL Bloemend.weg 60 Bloemendaal felef. 23280 (3 lijnen) Bezorging in den geheelen omtrek. Jordensstraat 74, Haarlem, Tel. 13132 wordt op aanvrage toegezonden. WETHOUDER PUBLIEKE WERKEN. De Wethouder van Publieke Werken zal deze maand geen spreekuur meer houden. J. J. A. TEN HOUTE DE LANGE. Te Aerdenhout is overleden de heer J. J. A. ten Houte de Lange, oprichter en mede eigenaar van den wijnhandel Verkruysen en De Lange te Haarlem. AFSCHEID VAN DEN HEER LAAN. J.l. Dinsdagavond was na twaalven alles in huize Duinhoef van den heer en mevr. Laan- Crok nog in volle fleur, auto's in den tuin, het licht op en binnen een prettige stemming dcor het afscheid dat onze raadsleden dankbaar en vriendschappelijk van den afgetreden wethouder namen. De raadsleden offreerden den heer en mevr. Laan een prachtig zilveren theeblad, bovenop versierd met 't wapen van Bloemendaal, terwijl op de achterzijde de woorden zijn gegraveerd; De Raad van Bloemendaal in dankbare her innering aan wethouder J. C. Laan 19231932. Een welverdiende en zinrijke hulde. DE AANSTAANDE WINKELWEEK. Door de commissie der winkelweek zal een dezer dagen aan de leden der Bloemendaalsche en aan die der R. K. Middenstandvereeniging de volgende oproeping worden gezonden: „Winkelweek te houden op 21 tot en met 28 September a.s. te Bloemendaal en Overveen, uitgaande van de Bloemendaalsche Middenstands- Vereeniging en de R. K. Middenstandsvereen. „BloemendaalOverveen. Er gaat weer iets gebeuren!! Na ons Mitodaal-succes is het zaak om op den goeden weg voort te gaan en wederom iets te doen, wat in ons aller belang is. Onze commissie heeft nu besloten een winkel week te organiseeren. Tot aller goed begrip diene, dat er geen étalage-wedstrijd aan dezen winkel week wordt verbonden. Aan deze winkelweek wordt echter wel een wedstrijd voor het publiek verbonden. Deze winkelweek te doen houden in don zelf den tijd als de te houden bloemententoonstelling hier ter plaatse, zoodat wij dus veel publiek kun nen trekken. Deze wedstrijd open te stellen voor eiken win kelier die lid is van een der beide bovengenoem de vereenigingen. De voorwaarden voor deelname zijn ze-r ge ring, gezien de groote voordeelen, die deze win kelweek zeer zeker zal geven. Kcsten zijn voor eiken deelnemer tien gulden, zegge f 10. Hier onder volgt een beknopte uiteenzetting omtrent dezen wedstrijd. Iedere deelnemer reikt aan eiken kooper van een kwartje een enveloppe, waarin een letter, uit. (Aan een kooper van een gulden vier enve loppen, tot een maximum van ten hoogste tien enveloppen). Deze letters vormen samen een woord of zin alleen bekend bij voorzitter en se cretaris der commissie. De bedoeling is, dat elke kooper, die in den winkel één of m->—J- enveloppen ontvangt contant betaalt. Prijzen dezer wedstrijd te verdeden als volgt;

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 1