KORTVERHAAL DOKTER AAN HET WOORD a®r i TO Uit de levende Natuur. Zijn leugen. ÜVSotoren brommen boven dsn Oceaan. PREDIKBI Met brecde zeisslag-, valt het druipnatte, frissche klaver, waaronder de aarde zöo vochtig is, dat de vette klei aan de schoenen kleeft dcch lang werk zou de zon nog hebben, om de palelende dauw weg te drenken van blad en twijg. DIEN VROEGEN MORGEN door W. J. EELSSEMA. Een Zenuwsloopende nacht was het. De avond na den snikheeten dag was te mooi, te rustig ge weest, om er weerstand aan te kunnen bieden. Laat, heel laat was het bed opgezocht, Wolken loos was de hemel geweest met hel sterrengepin- kel, waarnaar het droomerig was te kijken. Al meer en meer had elk geluid zich uit den dm- trek teruggetrokken. De spreeuwen waren in groote troepen ruischend over mijn hoofd ge vlogen, om naar het plasje te gaan, waai- ze In het riet duizend-en-een vreemde gebeurtenissen uitkwetterden, betetterden, opvlogen bij elk ver dacht geluid, om daarna weer neer te dwarrelen, en om zich tenslotte eindelijk rustig te houden. De roeken rond het torenspitsje hadden hun ge kras gestaakt, langs de kerkenwijk was het khi- dergejuich verdwenen, de sentimenteel aandoende harmonica's hadden hun getrek gestaakt, het leven had zich teruggetrokken ih de huizen, zoodat het soms was, alsof de stilte volmaakt was geworden. Slechts spaarzaam drong eenig geluid nog door: de hei-opklinkende lach van een meisje, het gezoem Van een auto over den dorpsweg, het geblaf Van een hond bij een boer derij nog dieper de eenzaamheid in, of het ang- stig-rauwe geluid van een roofvogel, die Zijn kreet de verlaten velden instiet Moeilijk te scheiden van deze rüst was het, heel -moeilijk. Toen de maan haar mat licht overal strooide, een nevel, opgestegen uit sloot en kanaal, zich ala een doorzichtig waas rohd en over alles lei, toen viel de buitendeur achter mij dicht, kwam het zenuwsloopende, Reeds twee nachten was de slaap weggebleven, nu kwam de derde Het was om krankzinnig te wo-rden, Tenslotte echter, gelukte het me, in te dommelen. De torenklok had reeds twaalf en reeds eeil ge slagen. En kwart over vier Was ik alweer Wak ker. Helder wakker ook. Zoodat toen er van sla pen niets meer kwam, ik maar opstond. De fris sche morgenkoelte drong door het open venster en uitkijkende zag ik de nevels over de velden liggen, terwijl het toch was, alsof over dat ar beidershuisje ginder aan de Vaart reeds eenig morgcm-oodglans gleed. Een onweerstaanbaar verlangen maakte zich van mij meester een tocht te maken. Vlug aangekleed en naar buiten met de fiets. Zwaar, heel zwaar zelfs lag de dauw over bosch en struik, bloem en plant. Heel voor zichtig ben ik even den tuin ingegaan. De merels vlogen reeds af en aan. Hun heldere tonen sloe gen door de morgenstilte. De begonia's bogen zich bijna onder den zwaren druppelval, over de herfstsêringen lagen de fijne kristalletjes uit gezaaid, maar de zonnebloem had zich gesloten, weerde de koude last buiten. Toen stapte ik op de flets. Het ging eerst langs de vaart, die als 't ware roerloos in de ban der nevels lag, naar het dorp, waar ook niet het geringste leven te bespeuren viel en zoo naar buiten. Ill de Welden lagen rustig de koeien te wachten, tot de melkers zouden komen. Haar bekken maalden, haar dogeh staarden lodderig voor zich Uit, 't Scheen alsof het leveh overal nog ontwaken meest. Slechts bij een boerderij was reeds een arbeider werkzaam om paarden voor een wagen te spannen, Er lag een groote verbazing in zijn cogen, toen Hij mij zag en ik voelde een soort voldoening Ik wist Welk werk deze werker had te doen. Het werk, dat in den zomer op elke boerderij het eei'st wordt gedaan: een wagen vol klaver halen. Het is een frisch werkje, en het moet dienen als proviand voor den geheelen dag. Twee paarden halen het, de anderen blijven rustig achter de volle voederbakken eten. Met breeden zeisslag valt het druipnatte, frissche klaver, waaronder de aarde zoo VoChtig is, dat de vette klei aan de schoenen kleeft. Zwaar be laden rijdt de wagen even later terug naar de boerderij. Dat is het eerste' wérk óp de bottw- boerderij en als ik een ietsje later gest.art was, zou ik de wagens naar de velden hebben zien rellen. Toch waren er reeds andere werkers bezig. Drie mannen, diep voorovergebogen, die met „zichte en bikke" erwten zichten en lange rijen schoven achter zich lieten Dit stoere werken ken ik: Hoe vroeg in den morgen, wanneer het bijna nog nacht is, de werkers uit hun huisjes trekken, de velden in en onvermoeid het graan zichten tot de zon fel brandt op de gebogen rug gen, het felle rood en verlept blauw van de on- derkleeding zichtbaar wordt. Een zomer ben ik dag in dag Uit mee zoo uitgetrokken; mijn han den en armen zijn ruw geworden van 't binden der schoven, -mijn rug is geknakt geweest, doch mijn humeur was stralend, mijn vroolijkheid on verwoestbaar evenals mijn gezondheid, mijn eet lust was verslindend, en wat het beste van alles v.as, het heeft me gestempeld tot een menseh, die dit harde werken onderging, leerde begrijpen en naar zijn volle waarde leerde schatten De drie mannen zouden, wanneer ze opgeks- ketb hadden wat Ze niet deden mij mogelijk benijd hebben, cm mijn vrijen fietstocht, zonder te Weten, dat ik hen in stilte een goede gedachte zond en even benijdde, om dit door en door ge zond werken. Netjes stonden de schooven op een rij. De laatste boerderij lag weldra achter den rug. Breeder en ruimer werd de kijk over de velden. Het koren rijpte geweldig. De tarwevel den, Wier last door de stormen en door de regen buien was gaan, liggen, waren hei-geel door de stengels. Ook het andere koren: het goud-gerst, dat hier en daar reeds was gemaaid, in hokken stond, het kanariezaad en de haver voegden hun helle kleuren hierbij. Het werd gebroken dooi de akkers, waarvan de voortbrengselen reeds in den schuur waren gebracht, ml. de karweivelden. Reeds was hier en daar de bodem geploegd, deed dit denken aan de herfst, Ook de akkers, waarop eens de erwten gebloeid en gegroeid hadden, bra ken den oogst der gele tinten. De schoven waren op de houten ruiters gestapeld en zoo netjes waren deze ruiters op een rij gesteld, dat ze deden denken aan een leserkamo van bruine tenten, Ik vind een winterkoninkjes-nest. Bij de bocht van den Weg trok een angstig gepiep mijn aandacht. Snel stapte ik af, om te zien, wat dit te beteekenen had. Tusschen de kletsnatte rietstengels, diep in een holletje weg gedoken, was het nest van een winterkoninkje. Zonderling dat ding daar te vinden. Twee heel kleine vogeltjes piepten en piepten, dat het bijna angstig was te hooren. Alleen aan hun lót over gelaten kregen ze het schijnbaar te koud. Te hopen voor hen was het, dat de oude vogels weldra terugkeerden. Arme populieren! Het was intusschen lichter geworden. De zon brak steeds meer en meer door de nevels heen, was weldra zichtbaar als een rooden bol, die er spoedig boven zou staan en alles in een gouden gloed zou zetten. Doch lang werk zou ze hebben om de parelende dauw weg te drenken van blad en twijg. Tot heel laat zou het blijven hangen tusschen het gras. Ter zijde van het bosch gekomen braken de stralen reeds tusschen de boomen door. Het was een kostelijk gezicht, Vooral in dat gedeelte waar de beuken langs den weg gerijd stonden. Triest was de aanblik van de populieren De gevreesde ziekte maakt nog steeds slachtoffers. Nu eens hier, dan weer daar. Bepaald ergerlijk is het, met welk een roekeloosheid de gemeente besturen met deze zieke boomen omspringen. Hoewel een ministerieel besluit zegt, de zieke boomen zoo vroeg mogelijk te verwijderen, wordt hieraan nimmer de hand gehouden, Men wacht tot de. zieke boomen absoluut verloren zijn en de gezonde zijn besmet. Rij aan rij valt zod, en menige mooie weg is reeds van zijn charme beroofd, evenals vele boerderijen, die vroeger zoö heerlijk in de bosschen lageh, nu berooid en kaal aandoen, Even voorbij het bosch ging ik de velden In eh fietste langs de vaart. Het genot was niet onverdeeld. Want het kletsnatte gras streek langs de beenen, zoodat het water weldra van de schoenen droop. Aan den kant van de vaart stond het wilgeroos en de zwanebloem op haar langen, gladden stengel, terwijl de witte hagewin- de zich om 't riet slingerde. Tusschen de rogge groeide en bloeide met een voor den boer te overdadige hoeveelheid de korenbloem, Blauw zag Het er hier en daar uit. En daarnaast, in een bijna even groote, overdadige hoeveelheid de witte camille-bloemen, Ik heb er een groote vracht van meegenomen, om ze te plaatsen op mijn kamer, Evenals eenige paarse kattestaarten. De aardappelvelden bloeiden in deze omgeving overal, schenen zich het minst van den zwaren dauw aan te trekken. De bladeren waren ten minste breed uitgespreid. De bloesems stonden rechtop. De hervatting der dagtaak. Rond de vei-spreide arbeidershuisjes kwam meer leven. Een jonge kerel stak zijn hoofd in een teil frisch water buiten op de baksteenep straat; een oude moedertje verzorgde eerst haal' dieren voor ze aan toiletmaken dacht. Het was hetzelfde leven, dat steeds meer aan kracht scheen te winnen naarmate ik het dorp naderde. Melkemmers kletterden tegen elkaar aan, luide Stemmen riepen, een lach weerklonk. Wagens ratelden, een onwillig paard Werd tot orde geroepen. Kortom de dagtaak Was hervat. Thuis, na de bloemen haar plaatsje te hebben gegeven, keek ik nog even uit over de stralende Wereld, die onder de zonneschijn lag als een gouden wonder, waaraan zich de oogen niet vol konden drinken. Toch heb ik die oogen geslo ten. Want het lichaam eischte zijn rechten óp. Eensklaps voelde Ik me doodmoe. Ik ben terug gegaan naar mijn kamer en heb daar op den diVan geslapen van zeven tot tien, diep en ver kwikkend. Een winst, die ik na die püre schoon heid mogelijk nog wel het meest waardeerde van dien vroegen morgen. (Nadruk verboden). Denk aan den Visch! Als ie zijn bek dicht gehouden had, zou ie niet gevangen zijn, door L. A. VAN GOETRING. Fay had zich voorgenomen dien avond met haar man te spreken. Zij was geen Vrouw die kon liegen of ©en halven toestand wilde verdragen en van het oogenblik af, dat zij een ander lief- kreeg en Wist, dat ook hij haar liefhad en met haar wilde trouwen, was zij besloten geweest, te spreken. Maar het was moeilijk om een geschikt oogenblik te vinden. Sinds eenige weken scheen Lo-uis geheel door zijn zaken in beslag te worden genomen. Nu echter naderden langzaam de Kestdagen. Zij voelde zich niet bij machte, met een leugen in het hart dit feest te vieren en zoo begon zij. toen zij dien avond nu tafel een kopje koffie dronken in het muzieksalon: "Ik moet iets met je besprekeniets heel ernstigs." Hij keek cp en zei: „Toevallig heb ik ook iets met je te besprekeneh ó-ok heel ernstig. Het is beter, er niet omheen te draaien. Fay, myn zaken gaan zóó slecht, dat ik binnenkort failliet zal zijn. We zijn niet in gemeenschap van goe deren getrouwd, gelukkig.dus blijf JU bul ten het heele geval, jouw groote vermogen is ge red:. Doch je begrijpt, dat ik niet verder met je (kan samenleven, ik heb geen cent meer.... Het is boter, dat we scheiden." De jonge vrouw staarde hem aan. Zij had geen idee gehad, dat het hem slecht gtng en ze schaamde zich wel een beetje. Vroeger bespra ken zij alles samen en waren zulke goede kame raden, maar langzaam aan was hij haai' gaan verwaarloozen voor zijn jacht naar steeds meer geld en zoo wareh ze vervreemd'. Maar mijn hemel; dat is ontzettend, braclit zij eindelijk uit. Hij boog het hoofd. Ja. Maar je zult je leven nieuw kunnen opbouwen, Fay..,, je bent nog jong en ik vrees, dat je niet meer zoo gelukkig met me was als vroeger. Je verweet me wel eens, dao, ik je verwaarloosde uit eer zucht en gelddorst, Fay, ik geef niets om geld, Maar ik kon de gedachte niet verdragen, dat je zooveel rijker was dan ik, Misschien is het kin derachtig geweest. Nu het te laat is, besef ik Wel, dat het Ware geluk is verwelkt tusschen ons, terwijl ik werkte voor den schijn. Maar het is nu eenmaal zoo. Ik kan niet van je verlangen, dat je gebonden blijft aan 6en man, die niet meer met je kan samenleven. Maar Lou.... Ze was opgestaan, Waan voor zie je me aan? Dacht je dan werkelijk dat ik je zoo in den steek zou laten? ZOU je mij niet altijd hebben geholpen? Welk vooroordeel belet je, een deel van mijn kapitaal te gebruiken om Hij viel haar in de rede: Noem het een voor oordeelmaar Ik kan niet. Het eenige, dat ik Zóu kunnen aannemen, Fay, is je vriendschap, je kameraadschappelijken steun. Ik wil nog een ïaatsten strijd uitvechten, ik wil noig ééns trach ten, er bovenop te komen. Wil je zoolang met mij getrouwd blijven? Maar natuurlijk wil ik dat! Dank je, Hy drukte haar hand, die ze hem had toegestoken. Het is heel lief van je. Zyn we niet altyd kameraden geweest? Doch den volgenden dag had zij .een, bittere scène over dit besluit. Ze luisterde, ontdaan, en gewond, naar de verwyten, die Philip Weston haar deed. Maar luister toch..., Wij zijn nog slechts kameraden.,,, ik kan hem nu toch niet in den steek laten, juist nu hij in nood is? O, hij heeft zeer gced geveeld, dat ik hem niet meer lief heb. hij Vraagt me niets anders dan mijn steun en vriendschap. En al had hü, die niet gevraagd, dan Zou ik die toch gegeven hebben. Een huwelyk is niet alléén iiefde, de achting en sympathie blyven en..., Je bedoelt dat je hem nog altijd liefhebt! En dat je daarom op zyn huiehelpraatjes ingaat! fiegryp je niet, dat het hem enkel om je vermo gen te doen is! Philip! De kreet kwam uit dén grond van haar hart. Phillip, ik wil je dit vergeven om dat je jaloersch bent en niet weet wat je zegt. Ze verzoenden zich, doch' in Fay's klare geluk was een barst gekomen. Weken verliepen. Na 'n tüdlang morrend den toestand te hebben ver dragen, begon Philip haar opnieuw verwyten te doen. Fay's trots verzette zich. zy was ontgoo cheld. Hoe weinig edelmoedig toonde Philip zich tegenover een man, dien hy toch het liefst ging ontnemen, wat hy bezat! Op een dag' ving zij vluchtig geruchten op. Men zei, dat Phillip zéér het hof maakte aan een rijk meisje en een kennis, die niet vermoedde, hoe diep h« Fay verwondde, merkte cp: Die man is het om niets te doen dian om geld te trouwen, Fay rilde. Wat een vreesiyk woord! Was het mogelyk dat. Dien avond waagde zy de proefneming, die haar Phillips onbaatzuchtige liefde moest be- wyzen. Phil, zei ze, ik heb besloten niet langer te wachten. Ik laat me schelden, en trouw met je. Doch ik moet je zeggen, dat Ik mijn vermo gen in de zaken van myn man heb gestoken en verloren. Het was eeh moment doodstil, In dat oogen blik verloor eeh vrouwenhart zijn droom, Het ge laat van den man, dat knappe innemende ge zicht, verried te veel, wat de mond niet uitsprak. Hy was zelf te laf en te laag voor oprechtheid. Hy schreef eenige dagen later, dat hij zich be zwaard Voelde, dat hij haar man Zijn vrouw niet zoo kon ontnemen, Fay lachte, toeh zij den brief kreeg en ver scheurde hem langzaam. In deze weken was zij gaan beseffen, Welk een ontzettende vergissing zij bijna begaan had. Dien avond kwam zy in de werkkamer van haar man en zei ernstig: Louis Wij moeten praten Ik wil niet scheldenniet, zoolang je zegt, me nog lief te hebben. Dan zullen we samen armoede lijden en Verseten, dat ik een vermogen bezit, als je trots het niet anders verdragen kan, maar je Verlaten doe ik niet. E-en glans Van diepe vreugde gleed over Zijn gelaat. Fay, je hebt me dus hog lief? En ik dacht, dat ik je verloren hadZy antwoordde lang zaam: syna. Ik kan Het je nu vertellen.... toen je my bekende, dat je Zaken misgingen, stond ik op het punt je een andere bekentenis te doeh. Ik Wilde van je scheiden om te troUWen met Phillip Westen. En, vroeg hy in spatthing. Wel, in deze weken heb ik myn vergissing leérett inzien. Als je Wilt, dat ik blijf Of Ik wil? Hij sloeg zijn armen om haar heen en zei: Ik moet je hog iets bekennen. Ik heb gelogen. Ik Wist hetvan Phillip.dacht je, dat ik, die je zoo liefhad het niet zou heb ben gemerkt, al Werd ik cók nog zoo door zaken in beslag genomen? Ik begreep, dat je weldra bij me zoUdt komen, want jy bent gèen vröüw, die liegtEn toen.... liefste, vergeef meik kende hem en wist, dat hy je niet waard was, maar dat kón ik je niet Zëggeii êii je zoüd't het niet hebben geloofd. Ik hoopte, dat je het zoudt merkenhet was mijn laatste kans, dit uitstel. Vergeef je myn leugen? Die leügeh redde het geluk van ons beiden, fluisterde zij. (Nadruk verboden.) ieder kind dat komt, het brengt zijn lepel mede. Die tegen 't ruischen van de blaren niet kan, moet in het bosch niet gaan. Argwaan is als een zware wapenrusting die meer verlamt dan beschermt. Ook de ideaal-öCeaahvlücht stelt thans cisehen, NIEUWE AFSTAND,S VLUCHTEN WORDEN VOORBEREID, Höoge premies voor oen „echte" wereld-vlucht rciid deh aeqüdtor. door H. L. EVERTSEN. Juist in deze dagen volgt in de vliegw-ereld het eene record, de eene verrassende prestatie op de andere, Na de mooie wereldvlucht van Wiley Post, die in 7 dagen en 18 uur tusschen 45 en 60 graden N.B, om de aarde vloog, is de afstandsvlucht van Codos en Rossi gevolgd die overal met groot enthousiasme wordt be sproken, Beide vluchten konden niet worden verricht zonder een snel vliegtuig, en toch Was bij beide niet de snelheid, doCh het over winnen van afstanden het leidende doel. Van daar dan ook, dat or zooveel belangstelling voor bestaat. Zeker, ook in de komende jaren zullen er vliegers optreden, die snelheids- en hoogterecords breken, maar tot de fantasie der menigte spreken die anderen, die zich ten doel stellen om groote, in het dagelijksch leven schier onoverkomelijke afstanden te vernieti gen, terug te brengen tot iets, wat slechts enkele dagen opeischt uit het drukke leven van den modernen mensch. Het is een aan- tfekkelyk idee, dat een verafgelegen, exotisch land slechts enkele dagreizen van ons verwij derd is ook al zuilen wij er ons nooit neen kuhnen begeven. Zwaar beladen, met groot gevaar gestart. Natuurlijk is een vlucht als die van Codog en Rossi geen vacantie-Uitstapje, want al duurde zij maar enkele dagen, zij was een précaire onderneming. Lang moesten zij wachten op een gunstige gelegenheid, om het bestaande afstandsrecord van 8544 K.M., dat op naam Van den Engelschen Gayford en Nicholetts stond, te breken. De start was reeds moeilijk, want de Joseph le Brix woog, geheel beladen, ongeveer negen ton. Het was het zwaarste vliegtuig, dat odit voor öeh oceaanviucht is opgestegen, maar het had dan ook de reusachtige hoeveelheid van 6650 L. benzine aan boord. De deskundigen op het NeW-Yorksche Vliegveld VërWachtteh een vreeselijk ongeluk en haddeh alle blüschmid- delen en een groot aantal manschappen bij de hand om dadelijk redding te kunneh brengen. De start gelukte echter, na een aanloop van 1600 M. zweefde het vliegtuig en verdween zeer snel in de Oostelijke richting. De voorgeschiedenis der vlucht. De „Joseph le Brik" kan hl, een maximum snelheid Van 240 K.M. per Uür dntwikkelert. Het vliegtuig is drie jaar oUd en ontwikkelt 500 P.k. Verleden jaar had Bossoutrot er reeds het wereldafstandsrecord mee willen makeh, doöh om finar.eieele redenen moest hij dit plan opgeven. Dit jaar werd Bossoutrdt in beslag genomen door proeven met vliegbooiëh zoodat hij de onderneming moest overlaten aan de leiding van Zijn tweeden piloot Rossi, die als begeleider Codos meenam, eert der beste FrftnSche sport- en verkeersvliegers. Codos en Rossi hebben niet de fout gemaakt, van zoo vele vliegers vóór heil, Zij besloten ondanks het meerdere gewicht een radio-installatië mee te nemen, waardoor zij in voortdurende verbinding met de groote radiozenders en met oceaanstcomers kenden biyven. Hierdoor kre gen zij ook meermalen berichten over Weers- toestanden, die voor hen groote waarde hadden. Zij namen ook niet terwille van het gewicht te weinig proviand mee; zij werdeü zelfs de „Vliegende fynproevers" genoemd omdat Zij vijf braadkippen, verscheidene liters bouillon, sinaasappels, sterke koffie, enz. meenamen, Een mooie belooning. Met Mirt vlucht hebben Codos ën Rossi de premie van eert miliioeh frahes Verdiend, welke door het Fransche Ministerie van Luchtvaart was uitgeloofd. Zij zullen dit be drag echter op 31 December a.s. ontvangen, want het is in theorie immers mogelijk, dat voor dien tijd een ander vliegerspaar hun récord breekt. Zeer zeker zal er, al is het niet meer in 1Ö38. naar gestreefd worden om hun récord te verbeteren. Eèn Equator fond. Ook de prestatie van Wiley Post wil men verbeteren, maar dan niet in den zin van de zelfde prestatie in korter tijd Verrichten. De prestatie Zelf beantwoordt niet meer aan de hoogste idealen, vooral in Engeland wil men het ideaal verwezenlijkt Zien van een „echte" wereldvlucht, d.w.z. rotido/h deh equator. Daar meet de omtrek der r/arde n.l. 40.000 R.M., terwijl Rost „Slechts" 20.000 K.M. behoefde af te leggen om de aarde rond te cirkelen, In Engeland Is het dan ook, dat er voor een dergelijke Vlucht eez groote premie is Uitge loofd. Het is te voorzien dat in dn sariifeko- mende jaren velen ch-r prijs zullen trachten te behalen. Sommigen verwachten zelfs een reeks van deze pogingen, zooals er dok indertijd zijn gedaan om den Atlantischen Oceaan over te steken. Zullen ze evenveel slachtoffers eischen als de talrijke mislukte OCeaanviüehten De moeilijkheid is n.l,, dat zulk een „echte" Wereldvlucht op het oogenblik technisch nog niet mogelijk is. 40.000 K.M., dat is meer dan viermaal den recordafstand van Codos en Hossi. En de equator loppt meerendeels over water. In Engeland heeft men daarom Voorloopig een compromis geopperd; de aspiranten voor een „echte" wereldvlucht zullen 2000 K.M. ten Noorden of ten Zuiden van den equator mogen afleggen. Zoo kunnen zij tenminste de langste en gevaarlijkste transoceanisehe vluchten on derbreken door tusschenlandingen op eilailden. Een non-stop vlucht om de Wereld. Men Ziet het ideaal, waarnaar blijkens dit a'les wordt gestreefd; het is niets meer of minder dan eeh non-stop vlucht om de wereld. Op of in de buurt Van den equator is dit hog een onmogelijkheid, doch als men maar ver genoeg naar het Noorden gaat. bijv. op meer dan 60 graden N.B., dan Is zulk een non-Stop vlucht denkbaar en inderdaad heeft de Ame- rikaansche motorenfabriek „Wright-WhiriWlnd" hiervoor enkele weken geleden een prijs Van 90.00 dollars uitgeloofd, mits van haar motoren gebruik wordt gemaakt. Om niet ai te veel last van de Poolkoudë te hebben Zou men op een lagere breedte kunnen Vliegen en benzine bijvullen m de lucht. De gebroeders Hunter te Chicago zijn zoo wel drie weken achtereen in de lucht gebleven en hebben bij die rondvlucht over Chicago meer dan 60.000 K.M, afgelegd, dus meer dan ander half maal de omtrek der aarde aan den equa tor. Maar...... ook dit byvullen zal midden op de groote wereldzeeën niet gaan. Een non- stopvlucht om de wereld is dus nog een toe- komstideaal, maar dan, een ideaal, waar reeds Over gedacht en aan gewerkt wordt. VAN ONTBIJT TOT AVONDETEN... 's Avonds warm eteil - een EtlgélSche gewoonte-. Maar dan ook.een Engelschontbyt. MAAGSTORING, DE MEEST VERBREHJE KWAAL. Wat is de juiste voedingsmethode? doof Dr. G. ABEL. Ook den leek is het in den tegenwoordigen tyd bekend, dat de medische wetenschap onver moeid strijdt tegen de groote kwelgeesten en slachters der menschheid! kanker, geslachts ziekten en tuberculose. Telkens leest hij mede- deelingen over nieuwe geneesmiddelen, experi menten en congressen betreffende deze ge vreesde ziekten. Ën toch is er in onzen työ een andere kwaal, die veel meer slachtoffers maakt, een kwaal waar de overgïoote meer derheid der menschen van te lijden heeft, en die met dat al onbelaHgryk wordt geacht, met Willekeurige geneesmiddelen op eigen initia tief wordt bstreden en dan ook velen het leven kbst. Wij bedoelen een gestoorde spijsvertering. Dit kwaad grijpt in ontstellende mate om Zich heen, temeer waar er lang niet voldoende aandacht aan Wordt geschonken, omdat het langen tijd lateht blijft en niet dreigt met on middellijk levensgevaar. Maag-, lever-, gal-, bier-, blaas- en darmaandoeningen zijn sinds de laatste jaren voor den oorlog met 100 toegenomen. Deze toename beteekent een record, dat door geen andere ziekte wordt overtroffen. Het is ontstellend hoeveel patiën ten er blijken te lijden aan ernstige storingen van de spijsvertering. De groote tdename van deze kwalen wordt voor een gi-bot deel toegeschreven aan otzê voedingsgewoonten. Vroeger gebruikten de meeste menschen omstreeks het middaguur een Warme maaltijd; nu neemt de meerderheid eerst cm zes uur 's avonds warm voedsel tot Zich. 's Morgens en 's middags wordt er vol staan met brood, dat haastig wordt gegeten en hiet op de beste wijze verteerd kan worden in verband met de daarop volgende werkzaam heden. Dit laatste geldt vooral voor hen, die óver een schrijftafel gebogen zitten. Blijft dé maag den geheelen dag zoo goed als leeg, dan behoeft het ons waarlijk niet te verwonderen, dat zij 's avonds ongunstig reageert op de plotselinge toevoer van vaak Vet en zwaar verteerbaar voedsel. Wij geven toe, dat het middageten om zes uur voor de meesten de eenige mogelijke regeling is, Doch dan dient men zich er ook rekenschap van te geven, dat dit oorspronkelijk een Engelsch gebruik is. Er is in het geheel geen bezwaar tegen, dit gebruik over te nemen mits men dan ook ontbijt op de wijze, die de ËngeJschen gewend zijn. Eieren met ham of spek, havermout, vruchten en melk staan ge regeld op hun Ontbijttafel en heeft men een goed ontbijt gebruikt, dan zijn om twaalf uur een paar boterhammen, een ei en een kop koffie voldoende. Hiermee komt het lichaam zonder schade den dag door tot zes uur 'S avonds. De gestoorde spijsvertering wreekt zich het vaakst ih den vorm van maageatarrh en aan doeningen van de galblaas. Reeds bij jonge menschen treden maagzweren in grooten getale op en dat zy niet nog veel meer onheil aan richten, hebben wij alleen te danken aan Os uitstekende instrumenten, waarmee tegen woordig een vroegtijdige diagnose en eeh doel matige behandeling mogelijk is. Tenslotte Vermeld ik nog een goede ge woonte, die ik in het gezin Van een mijner pa tiënten het opgemerkt en ter navolging aan beveel. De huisvrouw kookte daar eiken dag soep, doch Zij diende deze niet op bij het mid dageten, waarbij meii toch Wel voldoende gevoed Wordt, doch bewaarde haar tot dien vol genden morgen. De soep werd dan eveh opge warmd ett vormde een waardevolle aanvulling van het anders te karige ontbijt. (Nadruk vetbödeh). MEDISCH ALLERLEI, Rumoer en spijsvertering. Het is een van ottds bekehd feit, dat lawaai cp het menscheiijk organisme als geheel een ongunstigen Invloed uitoefent. Dat dit ook geldt voor de maag in het bijzonder, hebben twee geleerden te Hamilton aangetoond. Door rumoer bleek de Werkzaamheid van de maag zeer ongunstig te Worden beïnvloed; vooral bij zuigelingen was dit verschijnsel opvallèrgj. Stilte bleek voor de eerste levensmaand ab soluut noodzakelijk. Ongewenschte lichtwerking. Lichaamsdeelen waar waterpokken op Voor komen mogert niet aan het licht Worden bloot gesteld, ZOo noodig moet de kamer donker worden gemaakt. Doet men dit niet, dan be staat het gevaar, dat de Waterige maasjes gaan Veretteren, Waarvan diepe litteekens het gevolg zijn. Citroensap Is gezond. Op grond van tal van klinische waarnemin gen is de gunstige werking van citroensap in gevallen van bloedarmoede en overtollige ureumzoüten in het bloed bewezen. Het is een geheel onjuiste opvatting, dat citroensap de bloedarmoede bevordert of om andere reden niet aanbevelenswaardig is; van azijn kan men dit in sommige gevallen terecht zeggen, doch van citroensap niet. Aangezichtskramp, Aangezichtski'amp heeft 6f een oorzaak van nerveuzen aard, óf zij ontstaat door een orga nische ziekte, fleer vaak zijn de oogen, de kaak of de tanden aangedaan. Door electricitéit en stoombaden worden bij deskundige behandeling Zondag 2 Ned. Herv. Kerkgenc V.m. 10 uur, Ds. Nauta N«d. Hervormde Evang V.m. 10 uur, Ds. D. Ku Ned. Herv. Kerk V.m. 10 uur, Ds. C. 1 Groningen. Overv V.m. 10 uur, de heer A stede. De Vrije Kath Popellaan Ki Zondag 20 Augustus, H. Mis. Woensdag 23 Augustus, •n en Lof. 1 .derdag 24 Augustu; ken H. Mis. op den Zeeweg. Een sto schepen, een Jantje me voor een motorryder r toerde met een vriei langs genoemden weg. ren reden sommeerde di pen, waaraan hij niet vc met zijn lieve vracht oi de gerechtigheid doorg handen zich op het laa maken van het juffertje dat de ridderlijke matr vaart temperde en toen of hij moest erkennen: rijbewijs had, secundo i bewijs had thuisgelaten, het bezit van een weg< quarto dat hij zonder 1 waarop de katjes al quinto komt daar nu r bij wegens het niet sto politie AAN HET ST Een jongen die aan vertoefde, heeft zich en stuk glas. Hij moest na gasthuis te Haarlem w ONGE Een te 's Gravenhage mevrouw D. G., is Maa: tion Vogelenzang door getroffen. MOTOROÏ In den nacht van W hoorden eenige politie rijden op de Julianalaai later bewees een zware geluk gebeurd was. M vond, dat de berijder, z met zyn motor over 0 en bloedend naast het r Hij is naar de Mari overgebracht. Vermoed wondingen zich tot kwel De oorzaak van het ong bekend. GEMEENTE BI INGEKOMEN N. C. van Haaster, Z zang; T. B. Hawley, Aerdenhout; Ch. Nijpels mendaal; K. F. Katz, M Vogelenzang; S. H. Bra: weg 28, Overveen; P. 24, Santpoort-Station; hoven, Wald. PyrmontU Herz, Dahlialaan 42, Ae BLOEM! C /onden en terug t Enden, Bloemendaalscht een heerenrijwriel; T. va daalscheweg 315 Overv- Kleverlaan 117 Haarlem Kempe, Prins Mauritsla vulpen-en vulpotlood; kolkje 2 Overveen, ee: diamant; J. Prussen, P Overveen, een padvind scheweg 42, Bloemendal speld; Wildschut, Noord een wandelstok; v. d. I laan 8 Overveen, een Zandvoorterweg 27 Aer plaatje; Zandvoorterwe; hond; Tuinbaas „Vaart Korte Zijlweg, een her, Zandvoortschelaan 160 tafelzeil; J. Duif, Wald Haarlem, een portemon hard, Iepenlaan 41, Blo rijwiel; Zandvoorterweg clut; Koningshoven, Lu twee zwempakjes en ee Kleverlaan 127 Haarleir bril; J. van Luijn, Lanj Haarlem, een portemon Dirkmaat, Graafschapst bril; aan den politiepo moersleutel; een ring n een bruine ceintuur; eei hamer; een rozenkrans alpinomuts; aan het bi reen: een dames handt! een ceintuur; een huist hoed en portemonnaie.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4