w EXTRA FRANKENTHALERS Mr. Cornelisstraat 40 cent per pond Telefoon 15014 Pianolessen FIJN WASSCHERII HAAK AAN ORD PREDIKBEURTEN. JAN F. VAN DANTZIG BURGERLIJKE STAND. TOONEEL. GEMEENTERAAD. Wat is Nationalisme"? Onze land- en tuinbouw* spreekwoorden. Mr. CORNELISSTRAAT 33-35 - TELEF. 10118 Persopmaak wasch 35 Mangel wasch 30 Droogtoe wasch 25 t'ondeten... igelsche gewoonte, ïgelsch ontbyt. 1ST VERBREIDE' ngsmethode? n tegenwoordigen wetenschap onver- ;e kwelgeesten en canker, geslachts- ns leest hij mede smiddelen, experi- reffende deze ge- in onzen tijd een neer slachtoffers cvergroote meer- e lijden heeft, en vordt geacht, met op eigen initia- ik velen het leven rde spijsvertering. ;ellende mate om ng niet voldoende nken, omdat het et dreigt met on- lag-, lever-, gal-, ningen zijn sinds orlog met 100 beteekent een iere ziekte wordt id hoeveel patiën- emstige storingen 5ze kwalen wordt ihreveh aan oflZS gebruikten de iet middaguur een de meerderheid ivarm voedsel tot gs wordt er vol- wordt gegeten en rd kan worden in gehde werkzaaiii- ral voor hen, die zitten. Blijft da joed als leeg, dan te verwonderen, reageert op da ik vet en zwaar ddagetett om zes eenige mogelijke men zich er ook dit oorspronkelijk is in het geheel lik over te nemén de wijze, die de ren met ham of i melk staan ge-* o heeft men een n om tWkalf uur h ei en een kop oftit het lichaam ioor tot zes uur wreekt zich het gcatarrh en aan- Reeds bij jonge in grooten getale meer onheil aan- danken aan d« waarhiee tégen- nose eli een doel- is. tg een goedé ge in een mijner pa- r navolging aan- daar eiken dag t op bij het mid- ih wel voldoende haar tot dien voi- 3 dan eVeft opge- levolle aanvulling bijt. I-lik vetbodeh). ehlëi, en spijsvertering. i feit, dat lawaai 3 als geheel een ut. Dat dit ook bijzonder, hebben aangetoond. Door sid vari de maag ivloed; voorat bij ijnsel opvallen^, levensmaand ab ate lichtwerking. pokken op Voor- ht Worden bloot kamer donker lit niet, dan be- Vaterige blaasjes ie litteekens het en&ap is gezond. sche waarnemin- an citroensap in en overtollige 3zen. Bet is een it citroensap de n andere reden van azijn kan terecht zeggen, ngezichtskrampi :en oorzaak van door een orga- oogen, de kaak electriciteit en hge behandeling Zondag 20 Aug. Ned. Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. Nauta, Leiden. N«d. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. D. Kuilman, Leiden. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. C. W. Coolsma, Fred, te Groningen. Overveen. V.m. 10 uur, de heer A. van Dijk van Heem stede. De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag 20 Augustus, 10.30 v.m., Gezongen H. Mis. Woensdag 23 Augustus, 8 uur n.m., Comple- n en Lof. 1 .derdag 24 Augustus, 7.30 v.m., Gespro ken H. Mis. op den Zgeweg. Een stoker op een van H. M. schepen, een Jantje met een ruim hart, en voor een motorrijder nog ruimer geweten, toerde met een vriendinnetje op de motor langs genoemden weg. Om den een of ande ren reden sommeerde de politie hem, te stop pen, waaraan hij niet voldeed en bijna was hij niet zijn lieve wacht onder de handen van de gerechtigheid doorgeslipt, toen gezegde handen zich op het laatst meester wisten te maken van het juffertje. Onnoodig te zeggen, dat de ridderlijke matroos onmiddellijk zijn vaart temperde en toen duurde het niet lang, of hij moest erkennen: primo dat hij geen rijbewijs had, secundo dat hij zijn nummer- bewijs had thuisgelaten, tertio dat hij niét in het bezit van een wegenbelastingkaart was, quarto dat hij zonder licht reed op een tijd, waarop de katjes al lang grauw zijn. En quinto komt daar nu nog een proces-verhaal bij wegens het niet stoppen op order van de politie AAN HET STRAND. Een jongen die aan het Noordzeestrand vertoefde, heeft zich ernstig verwond aan een stuk glas. Hij moest naar het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem worden overgebracht. ONGEVAL. Een te 's Gravenh'age woonachtige dame, mevrouw D. G., is Maandagavond in het Sta tion Vogelenzang door een hartverlamming getroffen. MOTORONGEVAL. In den nacht van Woensdag op Donderdag hoorden eenige politie-agenten een motor rijden op de Julianalaan. Eenige oogenblikken later bewees een zware slag, dat er een on geluk gebeurd was. Men ging kijken en be vond, dat de berijder, zekere H. uit Haarlem met zijn motor over den kop geslagen was en bloedend naast het rijwiel lag. Hij is naar de Mariastiehting te Haarlem overgebracht. Vermoedelijk bepalen zijn ver wondingen zich tot kwetsuren aan het gezicht. De oorzaak van het ongeval is tot dusver on bekend. GEMEENTE BLOEMENDAAL. INGEKOMEN PERSONEN. N. C. van Haaster, Zilkerweg 39, Vogelen zang; T. B. Hawley, Spiegelenburghlaan 11, Aerdenhout; Ch. Nijpels, Berkenlaan 9, Bloe mendaal; K. F. Katz, Vogelenzangscheweg 20, Vogelenzang; S. H. Brantsma, Ter Hoffsteede- weg 28, Overveen; P. Swart, Alb. Thijmlaan 24, Santpoort-Station; G. M. J. A. Kouwen- hcven, Wald. Pyrmontlaan 22, Overveen; W. Herz, Dahlialaan 42, Aerdenhout. BLOEMENDAAL. C monden en terug te bekomen bij: v. d. Enden, Bloemendaalscheweg 95 Bloemendaal, een heerenrijwiel; T. van Apeldoorn, Bloemen daalscheweg 315 Overveen, een kinderbeursje; Kleverlaan 117 Haarlem, een veer van een bril; Kempe, Prins Mauritslaan 128 Overveen, een vulpen en vulpotlood; Traanberg, Brouwers kolkje 2 Overveen, een gouden speld met diamant; J. Prussen, Prins Mauritslaan 104 Overveen, een padvindersmes; Bloemendaal scheweg 42, Bloemendaal, een nikkelen das speld; Wildschut, Noordlaan 66 Bloemendaal een wandelstok; v. d. Klugt, Noordertuindorp- laan 8 Overveen, een damestaschje; de Jong. Zandvoorterweg 27 Aerdenhout, een belasting plaatje; Zandvoorterweg 24 Aerdenhout, een hond; Tuinbaas „Vaart en Duin Overveen, Korte Zijlweg, een herdershond; F. Akersloot Zandvoortschelaan 160 Heemstede, een rol tafelzeil; J. Duif, Waldeck Pyrmontstraat 62 Haarlem, een portemonnaie met inhoud; Bern- hard, Iepenlaan 41, Bloemendaal, een heeren rijwiel; Zandvoorterweg 29, Aerdenhout, een shit; Koningshoven, Luitensteeg 37 Haarlem, twee zwempakjes en een badhanddoek; Bakker Kleverlaan 127 Haarlem, een gedeelte van een bril; J. van Luijn, Lange Vlamingstraat 7rooa Haarlem, een portemonnaie met inhoud; O. Dirkmaat, Graafschapstraat 18, Haarlem, een bril; aan den politiepost Noordzeestrand: een moersleutel; een ring met sleutels; een sleutel sen bruine ceintuur; een ring met sleutels; een hamer; een rozenkrans in étui; een blauwe alpinomuts; aan het bureau van politie Over veen; een dames hanötaschje; een bos sleutels; een ceintuur; een huissleutel; een padvinders- hoed en portemonnaie. GEDIPL. N.T.V. OUD-LEERLING o.a. van wijlen DIRK SCHaPER BLOEMEND.WEG 98a, TELEF. 22014 BLOEMENDAAL. GEMEENTE BLOEMENDAAL. I OPGAAF BURG. STAND. Bevallen: C. de GraafBrauns, z.; A. A. LettingaElffers, z. Ondertrouwd: J. ten Have en C. E. C. Las- schuit; E. L. Krugers Dagneaux en S. Hupkes. Getrouwd: J. F. Rijkhof en J. de Graaf; J. G. Thorborg en K. E. Berning; P. Kenbeek en A. E. Huisman; J. J. Zomer en M. E. Keuter. Overleden: L. van Son, 53 jaren, overleden te Haarlem; C, A. Olies, wed. J. Ammerlaan, 73 jaren, overleden te Haarlem; J. G. A. de Jager, Wed. C. M. Versteegh, 81 jaren, over leden te Haarlem. mariken van nieuweghen. Mirakelspel in origineel décor. Het was een daad van de Amsterdamsc'he Tooneelvereeniging, die getuigt van durf en artistieken zin om in een land als het onze een middeleeuwsch mirakelspel tot leven en werkelijkheid te brengen. Albert van Dalsum en de zijnen hebben 'echter hun vertrouwen in de belangstelling van ons volk voor werken van cultureele waarde niet beschaamd gezien; thans, nu de voorstellingen, welke gegeven werden op het Marktplein te Nijmegen, den zelfden plek, waar de legende van Mariken van Nieweghen zich zou hebben afgespeeld, al weer tot het verleden behooren, kan gezegd worden dat deze opvoeringen een groot succes zijn geworden, daar immers bij iedere voor stelling er plaatsen te kort waren en ieder het er over eens is, zelden een volmaakter op voering van een dergelijk schouwspel te heb ben medegemaakt. Zes duizend Nederlanders waren op deze wijze bevoorrecht, doch het ware te wenschen geweest, dat minstens tien maal dit aantal (wij doelen hier vooral op het opkomende geslacht) zich in de cultureele waarde van deze vertooning had kunnen ver diepen. Die legende van Mariken van Nieuweghen is het verhaal van een jong meisje, dat alleen, zonder hulp, in een vreemde stad zijnde, door den Booze woridit verleid en zich aan hem ver koopt, waartegenover hij haar die „zeven vrije eonste" leert onderwijl met haar hulp tal van lieden ten verderve brengend. Zij krijgt echter berouw en wenscht Nijmegen teiug te zien, in welken wensch Satan ten slotte toestemt. Ten gevolge van de aanschouwing van het „Wagen spel", een trilogie bussehen Christus, den Dui vel en d!e Moeder Gods, hetwelk jaarlijks op „Ommeganckdag" te Nijmegen op .de Markt werd vertoont, en aldus genoemd omdat deze drie figuren op een wagen worden opgesteld, voelt zij zich gedrongen zich te bekeeren. Satan, dit bemerkende, sleurt haar mede tot hoog in de lucht, vanwaar hij haar op het marktplein laat nedervallen. Door de gebeden, welke haar oom, een godvruchtig dorpspastoor sedert haar val niet opgehouden had voor haar uit te storten, blijkt zij echter niet dood te zijn. Slechts is het haar onmogelijk ver giffenis voor hare zonden te verkrijgen, voor en aleer drie ijzeren ringen, op bevel van den paus, om haar hals en armen geklonken, door het gebruik zullen zijn versleten, of wel door een wonder zullen afvallen. Dit wonder vol strekt zich dan na eenige jaren als belooning vóór de vrome levenswijze welke Marike van nu af aan weder heeft geleid en waarin zij voortaan ook tot haar dood blijft volharden. Van Dalsum heeft dit oud verhaal voor ons doen leven in de volkomenheid der mystieke en romantische sfeer der Middeleeuwen, Vanaf het eerste woord van den proloog tot het laat ste slotwoord voelden wij, waanwijze en gebla seerde tijdgenooten eener „verlichte" 20e eeuw, ons opgenomen in het kinderlijke volksgeloof, in den volksgeest der Middeleeuwen, vonden wij niets natuurlijker dan het bestaan van tastbare duivels en het plaats hebben van mi rakelen. Wij zagen ons zelf deelnemen aan een Middeleeuwsche kermis te Antwerpen en kon den ons iets voorstellen van de ontroering, welke het Wagenspel in vele harten moet heb ben opgewekt. Voor een belangrijk deel heeft medegewerkt om aan het spel een groote werkelijkheid te geven, het natuurlijke en historische milieu, dat zonder noemenswaardige toevoeging van decors, slechts met behulp van eenige simpele requisieten werd herschapen in de plaatsen, welke de handeling vereischte. Die plek voor het Waaggebouw, omgeven door eenige an tieke geveltjes, met ter linkerzijde de eeuwen oude St. Stevenspoort, leent zich bij uitstek voor een spel als dit, terwijl door het in ver schillende samenvoegingen bezigen van een 25- tal schijnwerpers het effect van een verande ring in de plaats van handeling telkens vol ledig werd bereikt. Ook het klokkenspel van den St. Stevenstoren werkte in hoogo mate mede tot dezen indruk van werkelijkheid. Het leeuwenaandeel echter in het zoo wel slagen dezer vertooningen moet gezocht word'en in de voortreffelijke spelleiding van Van Dalsum. Toen de schijnwerpers plotseling het licht de den opgaan over het oude marktplein te Nij megen of de kermis te Antwerpen, was het, als ware plotseling een der schilderijen van Breughel of Teniers voor onze oogen levend geworden. Wij mogen in dit verband dan ook niet vergeten de ernst en toewijding, waar mede een groot aantal Nijmieegsche dames en heeren aan deze massa-tafereelen hun welwil lende medewerking hebben verleend. Ofschoon zulks in het alleroudste ma nuscript niet staat aangegeven, doch waar schijnlijk bij latere bewerkingen is ingevoegd, heeft Van Dalsum de verschillende tafereelen aaneengevoegd door stükken verhalend proza, uitgesproken door een „voorlezer", die eenigs- zins terzijde van de schouwplaats was geze ten. Ons inziens was dit een zeer goede vondst, De gansche vertooning lag thans besloten in het kader van een oud verhaal, ons voorge lezen door een zich in halve verlichting be vindend kanunnik, welk verhaal in oogen blikken van diepste bewogenheid voor onze oogen vorm, kleur en leven aannam. Hiermede werd tevens op uitnemende wijze de eenheid van de geheele (dan ook zonder tusschenpoozen gespeelde) vertooning verkre gen, terwijl deze anders zoo licht ware uiteen gevallen in eene reeks verbrokkelde tafereelen Het zou ons te ver voeren om het spel van de veertien medespielenden, behoorende tot de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, tot in bij zonderheden te bespreken. Laat ons volstaan te vermelden dat allen zich voortreffelijk van hun taak hebben gekweten. Na de laatste opvoering op Vrijdagavond 11 dezer, welke de directie der Amsterdamsche tooneelvereeniging ons met groote welwillend heid deed bijwonen, zijn alle medespeiienden door het Centraal comité der vereenigde Volks universiteiten, onder wier auspiciën de opvoe ring tot stand kwam, gehuldigd. De voorzitter, de heer Thijssen, bracht dank aan allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. Het spreekt van zelf dat deze huldiging in de eerste plaats Van Dalsum zelf gold, die eenige woorden van waardeering uitsprak tot allen, die tot het slagen hadden medegewerkt. Hetgeen te Nijmegen op kunstgebied heeft plaats gevonden heeft ongetwijfeld weerklank gevonden in de harten der geheele bevolking aldaar, We vernemen, dat er plannen zouden be staan ook te 's-Hertogenbosch een soortgelijke schouwspel te geven; zou in Haarlem miet zijn schilderachtig marktplein geen animo kunnen worden gevonden om iets dergelijks aan te pakken (Wie daarvor gevoelt wende zich tot ons waarna wij gaarne den eersten stoot willen geven. Red.). C. Te Haarlem gaat het gerucht, dat eenige vermogende Bloemendalers even over de grens van Haarlem hier een nieuwen particulieren schouwburg willen oprichten. Wanneer Haar lem op dit gebied te kort schiet kunnen onze .ingezetenen ongetwijfeld zelf in deze behoefte voorzien maar zij zullen o.i. eerst willen af wachten in welke richting zich de tooneeltoe- stanü in Haarlem ontwikkelen. De raad kwam Donderdagmiddag in verga dering bijeen onder presidium van den Burge meester Jihr. Mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Hoogendirk en Lestrieux Henérich. Nadat enkele ingekomen stukken zijn behan deld gaat de Raad over tot de behandeling der bouwverordening. De bouwverordening wordt zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Punt 3. Gemeenterekening 1932. B. en W. bieden den Raad ter voorloopige vaststelling aan de gemeenterekening over 1932, sluitende wat den gewonen dienst -betreft met een voord'eelig saldo groot f 7000.54 en wat den kapitaaldienst betreft met een nadee- lig saldo van f 521.676.53. Goedgekeurd. Punt 4 Personeele belasting. Eenige leden van den Raad stellen voor, de gemeente Bloemendaal te plaatsen in de 4e klasse voor de heffing der personeele belas ting. B. en W. stellen voor, dit voorstel niet aan le nemen, dóch de beoogde baten, n.l. f 20.000 te vinden door de heffing van meerdere opcen ten op de gemeentefondsbelasting. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Punt 5. Woning gemeentabode. De raad heeft eeniigen tijd geleden f 3.600. toegestaan voor den verbouw van dén tuin manswoning van De Nagtegaal tot een woning voor den gemeentebode. Het is noodig gebleken, deze tuinmanswo ning -geheel te sloopec en er een nieuw huis voor in de plaats te zetten, waardoor het noo dig is, het toegestane crediet met f 1.9G0.te overschrijden. B. en W, verzoeken den Raad, het oorspronkelijke crediet in dier voege te wij zigen. Goedgekeurd. Aangenomen wordt een voor stel van den heer Luden om den heer Blaauw het gecontracteerde salaris uit ts betalen waarna de uit het contract voortgekomen rela tie tusscben de gemeente en den architect is beëindigd. Punt 6. De raadhuisbouw. Voorstel dér raadhuiscommissie, om de aatl den architect Blaauw verstrekte opdracht na der te omschrijven. Punt 7. Werkloozem-egeling. T In de werkloozenregeling was tot dusver een bepaling opgenomen, dat werkloozen om voor steun van gemeentewege in aanmerking te ko men, aangesloten moesten zijn bij een werk- loozenkas. Aangezien de lange duur van d? crisis deze bepaling feitelijk onnoodig maakt stellen B. en W. voor, deze bepaling te laten vervallen. Aangenomen. Punt 8 Intrekking Raadsbesluit. In de vergadering van 15 Juni j.l. werd be sloten tot .een ruiling van grond met den heer A. J. P. Janssen. Aangezien Ged. Staten tegen deze overeen komst bezwaar hebber ge-maakt stellen B. en W. voor, dit raadsbesluit in te trekken en met den heer Janssen een nieuwe overeenkomst aan te gaan. Aangenomen. Punt 9 Aanvulling Algemeene Politieveror dening. Van de agenda afgevoerd. Punt 10. VastgesteM worden d'e kohieren hondenbelasting 1933. Punt 11. Vaststelling rioolaansluitingen 1933. Punt 12 Wethouder Laan-plantsoen. B. en W. stellen voer, het plantsoen aan de Westerlaan voortaan te n ^en: „Wethouder Laan plantsoen". Aangenomen. Na rondvraag wordt c vgadering geslo ten. Wtj kunnen voor het antwoord op deze vraag niet beter doen dan herinneren aan de motie op het in April van dit jaar te Nijmegen ge houden congres (711 April '33), aangenomen door het hoofdbestuur van het DHetsch Stu dentenverbond; de in die motie neergelegde omschrijving van de begrippen: natie, natio naal en nationalistisch komt ons zoowel taal kundig letterkundig als juist voor. De motie luidde in haar geheel aldus: „Het Hoofdbestuur enz. gezien de verwar ring, die op hst oogenblik heerscht ten aan zien van de begrippen natie, nationaal en nationalisme, gezien de wenschelij-kheid, dat de Dietsche Studentenbeweging als nationale Ne- derland'sche Studentenbeweging in deze tot een klaaromlijnde uitspraak kome; vaststellende, dat buiten en boven de onbestendigheid der staatkundige formaties in de geschiedenis der mensehelijke samenleving de natiën als volken kundige eenheden de levende en blijvende we zens-eenheden zjjn, zooals zich zich openbaren door d'e gemeenschap van taal, cultuur, zeden en gewoonten, kortom door de eenheid van volkskarakter en volkseigen; vaststellende, dat de Europeescbe nationale bewegingen uit de afgelocpen eeuw leeren hoe bet verlangen der natiën naar nationale zelf verwezenlijking, uit onderdrukking naar vrij heid, uit verscheurdheid naar eenheia zich overal met onafwendbare zekerheid voltrekt; vaststellende, dat slechts die organisaties en bewegingen zich terecht Nederlandsch Natio naal kunnen noemen, die de wezenseenheid der Nederlandsche natie (ongeacht hare staat kundige verscheurdheid) als grondslag, de be vestiging dezer wezens-eenheid als doelwit van haar streven aanvaarden; vaststellende, dat alle organisaties en bewe gingen die niet de levende Nederlandsche Volksgemeenschap, doch slechts de bestaande Nederlandsche Staat en dan nog bij voorkeur dezen Staat als gezagsinstituut in het midden harer belangstelling plaatsen, zich ten onrechte het praedicaat nationaal aanmatigen; keert zich met de meeste beslistheid' tegen deze ver enging en vertroebeling, dus vervalsching van de begrippen „natie", „nationaal" en „natio nalisme". Men begrijpe ons wel Goethe zei tegen zijn kleermaker die hem een nieuwe galajas aanpaste: „Es gibt viele gute Ideëen in diesem Rock", zoo gaat het ons met bovenstaande cnotie; wij hebben dien rok niet besteld en zul len ,er niet in rondwandelen maar met d'e gute Ideëen erin versneden kunnen velen onzer allicht ons voordeel doen. Zij kunnen ons op politiek, op kerkelijk op staatkundig, op juri disch, op journalistiek gebied en ook in het dagelij ksch leven helpen tegen begripsveren ging. Het volkskarakter en ons volkseigen ruim aanvoelend en overdenkend kunnen wij als Nederlanders elkander het beste helpen, hiertoe helpt bovenstaande in vele opzichten gelukkige omschrijving zeker eer mee dan tegen. Ja, we gaan nog een stapje verder, We achten het geenszins onmogelijk, dat de o.i. betreurenswaardige en even onnatuurlijke als onnoodige verscheurdheid van ons Volk (want men moet ook het volk uit den mond van het .Dietsch Studentenverbond met een groote V schrijven), met hare bittere vruch ten als onze tegenwoordige Lager Onderwijs wet en onze zoogenaamde evenredige vertegen woordiging bij nauwkeurige bestudeering A- of antinationaal zullen blijken met alle daar aan verbonden nadeelen. Kinder-logica. Schoolmeester tot de jongens: In het na jaar trekken de ooievaars naar de warme landen! Wimpie (op 2 December geboren)En wie Wij beginnen in dit nummer met een reeks, meerendeels aan het publiek onbekende- of niet meer bekende spreekwoorden, betrekking hebbende op landbouw, veeteelt en tuinbouw. Wanneer de beteekenis van een spreekwoord een onzer lezers of lezeressen onduidelijk mocht zijn, verzoeken wij hun, ons dit mede te deelen. In dat geval bevat een volgend nummer de verklaring. Mandegoed Schandegoed. Hondsdagen helder en klaar Geven een goed jaar. Wat Augustus niet kookt, Laat September ongebraden. wat nuttig is te weten van electriciteit. Electriciteit gedraagt zich als een onsamen drukbare vloeistof. De stroomsterkte van e. is de hoeveelheid stroom, die gaat door eene bepaalde doorsnede. De stroomsterkte is rechtevenredig met de eiectromotorische kracht. Electriciteit plant zich door de ruimte voort met de snelheid van het licht; langs geleidingen plant zij zich langzamer voort. Een accumulator is een inrichting of element waarin tijdelijk e. stroom wordt vastgelegd, hij bestaat uit een vat met verdund zwavelzuur en 2 reeksen loodplaten; wordt daardoor heen een electrische stroom geleid, dan ontwikkelt zich zuurstof aan de positieve pool, waterstof aan de negatieve (electrolyse). Een electr. spanningseenheid heet een Volt. Een electr. stroomeenheid heet een ampère. Een electr. weerstandseenheid heet een ohm. Arbeidsvermogen is om te zetten in licht, warmte en electriciteit, enz. De hoeveelheid arbeid' wordt bepaald door de kracht te vermenigvuldigen met den weg in de richting van de kracht. De natuurkunde is in hoofdzaak de leer van de omzetting van arbeidsvermogen. DE WETENSCHAP STAAT MACHTELOOS TEGENOVER DE MODE. In de laatste zitting van de Parijsche acade mie van geneeskunde heeft prof. Brody met tal van wetenschappelijke argumenten zich beijverd, het bewijs te leveren, dat, in tegenstllmg met wat algemeen geloofd wordt, h'et lange bloot stellen van het lichaam aan de zonnestralen, geen gunstige uitwerking heeft, dat integendeel een door de zon gebruinde huid het indringen van de geneeskrachtige stralen in het lichaam verhindert. Men moet er zich daarom toe be palen, zijn lichaam per dag niet langer dan een uur aan de zonnestralen bloot te stellen. En wel een half uur den rug en het andere halve uur de voorzijde van het lichaam. Het betoog van prof. Brody lokte in de vergadering levendige tegenspraak uit. Men vroeg, of de geleerde wer kelijk aannam, dat de vrouwen zich zoo aan de zonnestralen bloot stelden, omdat zij daarvan een genezende werking verwachten. Een bruine huid is voor haar slechts een teeken van schoon heid en niets anders. De bezitters van schoon heidssalons verkoopen allerlei zalfjes en crèmes om het bruinwordings-proces te begunstigen, enkel en alleen, omdat hun afneemsters zoo snel en intensief mogelijk bruin willen worden. 6.000 BRUILOFTEN OP EEN DAG. Uit Charbin aan den Oost-Chineeschen spoor weg in Mandsjoerije, den tegenwoordigen Japan- schen vazalstaat Mandsjoekwo, wordt gemeld van voorbereidingen tot een bruiloftsfeest, zooals tot dusver er nog nimmer een is geweest. De Japan sche regeering heeft eenigen tijd geleden in Tokio cursussen voor huisvrouwen en jonge moeders ingericht, die door 6000 Japansche vrouwen bezocht werden. Er werd besloten, deze jonge meisjes naai' Mandsjoerije te zenden, daar de Japansche regeering zich koortsachtig be ijvert, deze vroegere Chineesehe provincie met Japanners te koloniseeren. Voor alles kwam het er op aan ook de passende mannen voor de vrouwelijke huwelijkscandidaten te vinden. Na een langdurige briefwisseling, die met het zenden van duizenden fotografieën gepaard ging, is de zaak thans eindelijk geregeld. Elke bruid heeft een bruidegom gevonden en daarom zal in Charbin over eenigen tijd de bruiloft van 6.000 paartjes plaats vinden. Kalf kan koe worden, maar ezel blijft ezel. bezint, eer ge begint; maar te lang bezon nen, dat héét nooit begonnen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 5