G] Het glas. MUZIEK. KUNST. PREDIKBEURTEN Zijn ontstaan en ontwikkeling van de vroegste tijden tot nu toe. Een plaat&genoote bevoordeelt ons met de volgende reeds in kleinere kring' gegeven indruk. Het zal de meesten Uwer wel opgevallen zijn, dat het glas in den laa.sten tijd zeer in het centrum der belangstelling staat, zoowel als bouwmateriaal, als gebruiksvoorwerp en ook als sierglas. Glas wordt in allerlei vorm steeds meer toegepast en In onzen tijd van nieuwe zakelijkheid is het ook bij uitstek geschikt om onze woningen licht en hygiënisch te houden. Het is ook een heel merkwaardig materiaal, denken wij ons eens verschillende soorten cy- lindérs naast elkaar, b.v. van hout, van steen, van metaal, en dan ook een van glas. De drie eersten vertoonen in elk geval een eenige over eenkomst met elkaar, de glazen cylinder echter, zal geheel in kleur en schaduwwerking van de anderen afwijken en het is de doorzichtigheid die dit veroorzaakt, het is deze doorzichtigheid die we kunnen beschouwen als een extra dimen sieHet spel van licht en schaduw bepaalt vorm en kleur van het glas. Misschien ligt wel de groote aantrekkings kracht van het glas in het mysterieuse ont staan uitja feitelijk uit niets, een klein plukje gloeiende massa door de menschelijke adem tot een trillende bol geblazen. Het is een wonderlijke, haast sprookjesachtige sfeer in zoo'n glasblazerij, de rood gloeiende vuurmonden door de tressen spinragfijne glas dra' en omlijst, gelijken wel op fantastisch ver lichte ijsgrotten. Oppervlakkig beschouwd, schijnt bij een bezoek aan een glasblazerij alle regelmaat in het bedrijf te ontbreken, vele menschen lcopen af en aan en het lijkt alsof er een hopeloo-ze verwarring lieerscht, waarbij iedere arbeider zijn collega in den weg loopt. Doch een nauwkeuriger beschouwing leert ons, dat er steeds in groepen van vijf gewerkt wordt en ieder van dit vijftal heeft een vaste taak en zelfs een vasten naam, zooals: de blazer, de in- drager, de plukker enz. Het zou mij te ver voe ren U een beschrijving te geven vair de glas- fabricage, buitendien krijgt men hiervan slechts het juiste begrip bij een bezoek aan een glas fabriek. Liever zal ik trachten U iets over het ontstaan en de onwikkeling van de glasindustrie te vertellen. Wellicht herinnert U zich nog wel, het ver haal van de Phoeniciers die het glas zouden uitgevonden hebben. We hebben het allen op de schoolbanken nog geleerd, maar dit fantas tisch vertelsteltje is gebleken niet juist te zijn, het ontstaan van het glas moeten wij by de oude Egyptenaren zoeken, die reeds meer dan 3000 jaar v. Chr. amuletten en kralen van een ondoorzichtige glasachtige massa vervaardigden. Een duizental jaren later worden voor het eerst kleine vaatwerkjes van glas gemaakt, ook nog niet geblazen, doch gemodelleerd om een aarde werk vorm. Ze waren dan ook niet doorzichtig coch meestal van een prachtige diep donker blauwe kleur met kleine randjes versierd. Van deze kleine kruikjes zijn veel exemplaren in de mummiegraven gevonden. Alexander is tot ver in den RomeinSche tijd het centrum der Egyp tische glasindustrie geweest. Van daaruit werd het door de vrachtvarende Phoeniciers naar de naburige landen, als Syrië, Perzië, Griekenland en Rome vervoerd. Vandaar stamt dan ook na tuurlijk het fabeltje dat de Phoeniciers de uit vinders van het glas zouden zyn. Omstreeks het begin der Christelüke jaartelling treedt nu eindelijk voor het eerst het glasblazen op. Eerst nu kan men van het elgenlüke glas spreken, daar de doorzichtigheid en de kleurloosheid hiermede nauw verwant zyn. Vele van de glazen voorwerpen uit de klas sieke oudheid dateerend, vertoonen die eigen aardige betooverende iriseerende werking, die de vondsten als echt kenmerkt, en die men ook veelal heeft getracht nai te bootsen. Het is ech ter gebleken, dat deze eigenschap te wijten is aan een ziekte in het glas, en dat de maker van het glazen voorwerp deze kleurwerking in 't geheel niet had bedoeld. Ik heb een glas scherf medegebracht van een uit Pompei opge graven vaas. Hieraan kunt U goed zien wat ik met die kleuren bedoel. In Rome maakte het glas grooten opgang, doch werd daar aanvankelijk als groote luxe beschouwd. In alle toonaarden bezingen de dich ters de lof van het glas, terwijl voor een een voudig glazen voorwerp fabelachtige sommen worden uitgegeven, kortom zooals het altyd gaat, wanneer het aanbod gering en de vraag zeergroot is. Na de verovering van Alexandire echter, werd Rome met glas overstroomd, en door de greote uitbreiding van het Romeinsche rjjk werd het tot in Gallie, het Rijnland en zelfs in E'n,geland verspreid. Na de val van het West-Romeinsche Rijk zochten Rome's glasblazers een goed heenko men naar Byzantium, het latere Constantinopel. De beroemde Byzantijnsche glasmozaieken, waarvan zich te Ravenna zulk een mooie col lectie bevindt, zijn hiervan een voorbeeld. Deze voorgeschiedenis is noodig geweest, om tot te kern de eigenlijke moeder" der glasindustrie te geraken. „Het Venetiaansche glas" de sierlijke brooze kelkglazen met de zacht getinte vleugelige voetjes, verplaatsen ons naar de stad Venetie, met haar wazig blauwe lagunen, de rijktom en luister der romantische dogenpalei zen en daartusschen het' donkere waleï In 'de 16e en 16e eeuw bereikt het Venetiaansche glaswerk zijn bloeiperiode, wegens brand ge vaar zijn de werkplaatsen naar het eiland Mu- rano overgeplaatst. Overal in het buitenland is men verzot op het Venetiaansche glaswerk, op ontelbare schilderijen van Italiaansche, Vlaamsche Hollandsche en Duitsche meesters kunnen wij de verfyne'e Venetiaansche glaas jes aantreffen. By de afbeeldingen bevindt ziclr o.a. een Portret van Han3 Holbein waarop zoon vuasjc met een paar bloemetjes staat. U behoeft trouwens maar naar het Ryks Museum tc gaan, ets U z-ult daar tallcoze e.vn- plaren aantreffen, zoowel op de stillevens als in werkelijkheid in de vitrines. De drinkglazen bestonden gewoonlijk uit een kelk- kom- of klokvormig bovengedeelte, oogen- schijnlijk ongekleurd, doch by wit glas verge leken even getint, met kleine onregelmatighe den hetgeen juist de charme er van verhoogt. Alleen het voetje werd op verschillende wijze versierd, met gekleurde aangehechte glasdra den cie de Indruk van vleugeltjes wekken. Hoewel de glasblazers aan strenge straffen blootstonden, wanneer er naar het buitenland trachtten te onkomên, komen er toch in Vlaan deren en Noord Nederland glasblazeryen, waar het Venetiaansch glaswerk wordt geimiteerd. Doch in Nederland heeft het Venetiaansche kelkglas nooit de in-Hcllandsch roemer of het sierlijke fluitglas kunnen verdringen. Deze roe mer, liet klassieke Rijnwijnglas, ontbrak by geen drinkgelag der 16e of 17e eeuw. Dit drinkglas bestond uit een klokvormig bovengedeelte en een vernauwd onderstuk met neppen versierc.-, dat weer rustte op een van spiraalvormige glasdraden versierd voetje. „Vlve le roemer plein de vin, Laten we mekaar daardoor eens slen" begint ©en oud drinkliedje. Wat was het toch een vrooiyke rijke tijd, vol van gloed en kleur Hoe bewonderde de kunstenaar de glazen, hoe fiikwyls koos hy ze als middelpunt van zijn schildery, denken we aan de vrooiyke samen komsten van Jan Steen, aan den lusagen drin ker van Frans Hals, aan Vermeer, aan Pleter de Hooch. aan de stillevens van Claesz Hedq en vele anderen. Wat zijn deze roemers in vergelijking met hun laat 19e eeuwsche slecht begrepen nako melingen verrassend: licht in gewicht. Ze kun nen dan ook evenals de fluit- en kelkglazen ge makkelijk en zwierig gehanteerd worden. Duim en vinger sierlijk aan het voetje gevat zyn vol doende om statig het gevulde glas over te kun nen reiken, of met schalkschen overmoed te klinken op het welzijn van de dlschgenooten. De tafelversiering der gegoede burgerij mocht gezien worden, al stonden de glazen wellicht niet zoo netjes' in 't gelid en al maakten zij geen deel uit van een uniforme serie, zooals, met haar ouderen zusteiën het geval is. Het was ai tintelende warmte en kleurschakeering op die tafels. Tegenwoordig koopt men zich een dozyn glazen, van een bepaald model, doch vroeger gaf men elkander by feestelijke gelegenheden een glas ten geschenke, waarop met den dia mant toepasseiyke voorstellingen of spreuken waren gegraveerd. „Romer die Visscher heeft drie dochters, die allen in zeer fraaie excercitein zyn opgetooghen, ccnnen.en dan volgt er een opsomming van vele consten en tot slot.... connen in glas sny- den of te graveeren zegt Brinck van Roemer Visschers intelligente dochters die het char mante middelpunt van den onsterfeiyke Muider- kring vormden, Ook de flesschen en wynkaraffen in dien tijd, gemoedeiyic en breedbuikig hebben niets gemeen met heur leeiyke kleindochters. Wat zyn die niet onlogisch hoog in de schouders, knotsvormig zonder eenige fantazie, versierd met smakelooze etiketten. Neen dan wisten onze voorouders het heel wat beter, hoe aara-ig zijn die witte karaffen, tusschen de ribben als ver siering aardige vlotte teckeningen met den diamant aangebracht. Langzamerhand komt nu ook in Engeland de glasindustrie op. Omstreeks 1660 gaat men daar gilas met een zeer sterk looogehalte vervaar digen, het was een zeer he-Mere materie, met een toijzonderen glans en met de eigenschap tot traalbreking. Ondertusschen was ook de Bo- heemsche glasindustrie een leidende functie gaan innemen. Het bewerken van bergkristal had daar aanleiding gegeven tot het graveeren en slijpen van de daar gebruikte zeer sterke glaskwaliteit. Het intrinsieke verschil tusschen de Boheemsche en Venetiaansche wyze van glasversieren is in enkele woorden vast te leg gen: by de l-aatste ontstaan vorm en versiering, terwyl het materiaal nog in weeken toestand is, terwijl bij de eerste (de hoofdvorm buiten be- sho-uwing gelaten) de siyftechniek eerst m.dtr- hand de vorm bepaalt. Frankryk heeft in deze eeuw niet veel gepresteerd o-p glasge'bied en was hoofdzakelijk aangewezen op producten uit het buitenland. In de tweede helft der - 19e eeuw ziet het er eigenlijk overal even hopeloos uit op glasgebied zoowel als op alle andere takken van kunst en kunstnyverheld. Overal tracht men door het terugbrengen van de oude vormen eenige orde in den chaos te scheppen.-ki Venetie tracht men weer volgens de oude klassieke vormen glas te dyen vervaardigen, pogingen die toentertijd he laas schipbreuk leden op den smaak van het publiek, die alleen was Ingesteld op de bizarre uitwassen uit Venetie's bloeiperiode, en de sier- iyke glaskelken bleven dus voorloopig in het vergeetboekje. Ook de z.g. Jugendstijl zit de glaskunst dwars. Alics werd tot naturalistische bloem- en bladvormsn teruggebracht. Bloed- arme, bloesemachtig© keJkg-laasJes, 0-p een veel te hoog stengelachtig voetje waren eigenlijk nog te fragiel voor de vitrine om van dagelijksch gebruik niet eens te spreken. Overal werd geëxperimenteerd, met iriseerend glas met opgelegde glasbloemsn en de resulta ten bleven maar steeds even leelijk. Wie zou -hier het verlossende woord moeten spreken? Weenen met z'n Wiener Werkstatten, kunstnyverheidsscholen met de vele jonge, ener gieke en zelfstandig werkende kunstenaars bracht uitkomst. Van daaruit werd een nieuw centrum gevormd, dat in nauw verband stond met de anders zoo afgelegen streken der kunst nijverheid. We zijn nu langzamerhand op bekend ter rein gekomen, en nu zijn het onze tijdgenooten, Van wie ik U hier zoo beknopt mogelijk nog het een en ander zal vertellen. Laat ons eerst eens bekijken, wat Frankrijk, dat tot dusverre op glasgebied Weinig heeft gepresteerd, ons nu brengt. Hei vervaardigen van glas in den wa ren zin van het woord heeft den Franschen nooit gelegen en ligt ze no-g niet. Zij zijn niet tevreden met het broze doorschynende materi aal op zichzelf, zy trachi-en het dikwijls door overbodige versieringen mooier te maken dan noodig is. Wij moeten echter m-aar trachten d-eze Bierglazen uit een eenigszins ander oogpunt te bezien, de glazen niet zoozeer als geblazen, dan wel als gevormde gemodelleerde voorwerpen te beschouwen. U zult allen wel den bekenden Franschen kunstenaar René Lalique kennen, oorspronkelyk meer beroemd door zyn cdel- smeedwerk. Zijn eerste pogingen in de glasin dustrie bestonden uit kleine pendentifs, lak- stempels, fyne flaconnetjes en bibelots, die even minutieus waren versierd als zijn vroegere zilveren en gouden sieraden, n.l. door teere vrouwenfiguurtjes, bloem- eri bladmotieven enz. De etalages der groote parfumeurs van de Rue de la Paix in Parijs vertoonen een zeer uitge breide collectie van Lalique's werk op dat ge bied. Naderhand is hij zich mee-r op het ver vaardigen van drinkglazen, Bierglazen en zelfs lichtkronen gaan toeleggen. Behalve misschien de drinkglazenseries, die meer op de Venetiaan sche kelkglaasjes zijn geïnspireerd behouden alle voorwerpen het scupturale karakter aan Lalique eigen. Zyn bowls en vazen do-en denken aan blokken ijs, die visschen, allen of zeemeer minnen gevangen houden. Wy zien het eerst een kunstig gemodelleerd voorwerp, by nadere beschouwing blijkt het dan, da-t het uit een matte, dikwyls blauwachig getinte glassoort bestaat, -die een sprookjesachig effect maakt. Toch is het werk van Lalique wat te romantisch voer ons, nuchtere Hollanders, het is geloof ik niet een kwes.ie van kleur, want wy kunnen wel degelijk gekleurde glassoorten waardeeren, (denken wij aan het mooie mocerne Vene tiaansche glas en niet minder aan onzo eigen producten), neen, veele-er is' het door de over daad van 'verslering, deze doet immers weer aan de doorzichtigheid, cjeze voc-rname eigen schap van het -glas, zooveel afbreuk. Van geheel ander-en aa-rd is dan wel het Ve- netiaanshe glas, in zijn modernen vorm, beter uitgedrukt: in zijn te-genweordigen vorm, daar het woord „modern" in de be.eekenis, welke wij daar nu -aan hechten hier niet op zijn plaats is. Veeleer kunnen wy het Venetiaansche glaswerk ,,het gl-as van alle tijden" tnoemen, daar nc-g steeds wordt voort-gebouwd op de producten van Venetie's greote bloeiperiode in de 16e en 17e eeuw, doch men kan zeggen het past zich in vo-rm, kleur en doelmatigheid aan onzen nieuwen tyd aan. Het is opmerkelijk, dat Veneti's uitingen op glasgebied dichter bij de Nederlandsche staan, dan welke andere buitenlandsche ook. U her innert zich nog wel, dat dit cok reeds vroeger het geval was, toen de Hollandsch© gïasbazer er reeds zoo goed in slaagde het brooze effect van het Venetiaansche kelk/glas te imlteeren. Het voornaamste streven van Murano's glas blazeryen is, het glazen voorwerp volkomen aan. het bestemde doel te doen beantwoorden. De vazen zyn werkelijk vazen, rozen in een wijde amberkleurige b-owl staan natuuriyk en gemakkeiyk, het sierlijke orchideeënglaasje doet d-eze grillige exotische bloem nog beter tot haar recht komen, trrwyi een wijde groenachtige schaal met blauwe druiven of 'andere vruchten, in elke omgeving, antiek of modern eën sieraad is. Ook de kandelaars en lichtkronen van -ge tint Venetiaansch glas, rijk en toch sober, heb ben reeds in menig interieur het moeilijk ver- lichtingsprobieiem opgelost. Op het Venetiaansch glaswerk is onuitwischbaar het stempel van handwerk gedrukt, dit verhoogt niet weinig de charme, vooral als men de beperkte middelen in aanmerking neemt: een sielyk aangehecht oortje uit een simpelen glasdraad bestaand', een even omgebogen randje, een paar oolijfc glasdruppels, als bij toeval uit de blaaspijp op he-t bolronde oppervlak van een vaasje geval len. Velnetie heeft ons niet teleurgesteld het mag op haar ouden roem voort-bouwen, zonder d-a-aby in herhalingen te vervallen, en altijd weer zal het dë verfijning zijn die in het Ve netiaansche -glas dien boventoon voert. Met haar Nc-ordelijke zuster, de Zweedsche glasindustrie vertoont ze in vele opzichten overeenkomst hoe wel het Oirrefors niet in de verste verte op een dergelijke oude traditie kan bogen. En in hoofd zaak heeft het Orreforsglas ook zijn succes te danken -aan de beide ibegaaf de kunstenaars Simon Gaie en Edward Hald, welke men per manent aan het bedryf heeft weten te verbin den. Het zyn beide teekenaars bij uitnemend heid en de ingewikkeldste mythologische voor stellingen, d'oor hen entworpen, worden op het glas aangebracht. Daar deze glesblazeryen niet als „slaaf der effiViency" hun toevlucht behoe ven te nemen tot mqchmale hulpmiddelen, dus elk glazen voorwerp uit de blaaspyp wordt ge vc-rmid en met de hand wordt afgewerkt is elk stuk bijna uniek en zeer waardevol. In principe is dit fout. Naarmate «en glazen voorwerp meer bewerkt wordt, wordt ook de kans op breken gro-oter. Een glas vakman vertelde my eens, dat een van zyn werklieden als een kind in tranen uitbarstte teen hem een kostbare, byna vol tooide, vaas uit 'de h-andien viel. Maar in de Örrefors fabrieken schijnen deze drama's n;iet veelvuldig voor te komen, Want zaoals U op eenige afbeeldingen zult zien, de eene teekening is al ingewikkelder dan de anüere. Wanneer we nu eens gaan bekijken wat de Engelsche glasnyverheid in de laatste jaren brengt, dan zal ons weer d-adeiyk het buiten sporig cooirif rmtismie- der Briilschlg kunstuitin gen treffen. De Engelschman houdt zijn oude stijlen hoog. Jacobean, Queen Annern Chippen dale spelen ook in de glasindustrie nog steeds een groot-en rol. Wanneer de Engelsche gast vrouw niet genoeg antiek familieglaswerk be zit, kan ze dit stee-ds in stijl completeeren. Het door en door witte goede Engelsche kristal op een smaakvol gedekte tafel, de nobel gevormde wijnkaraf naar 18e eeuwseh model, dit alles draagt, zooa-l geen oorspronkelijk, dan toch wel een ze-er voornaam karakter. Het Boheemsche kristal doet hiertegen veel gauwer aan, is dan cok goedkoop-er en meer voor de wereldmarkt bestemd. Het -groote pu bliek dat altijd nog geslepen glas Wenscht, be trekt dat gewoonlyk uit de Boheemsche indu strie, die, goedkoop en grootendeels langs ma- chinalen we-g geproduceerende, de smaak van tie massa voortdurend bederft. Gelukkig heeft dit vanouds bekende centrum ons ook veel goed gebracht. Het rustig mooie zware fa-cetslijpsel, zes of a-chtkantig, is ook van Boheemschen oorsprong. Wie kent niet de ou'de bekende zaak van de Firma Muller op het Rokin te Amsterdam. Het meeste glas en kris tal uit dit meer dan honcjerd jaar onder dien naam bestaande „glashuis" is o-ok uit Bohemen afkomstig. In deze rustige, beschaafde atmos feer ontbreekt de koele warenhuis onverschil ligheid en wy egocentrische koopers kunnen ons naar hartelust koesteren aan de belangstelling ivan den vakman in dat-gene wat wy van hem mochten verlangen. We zyn hiermede langzamerhand eigen ter rein genaderd en we weten allen, dat onze nationale glasindustrie een vergelijking met die van menig ander ianld mag en kan doorstaan. Het is merkwaardig genoeg, da-t een zoo klein and als Nederland zooveel goed op het gebied v-an glas weet voort te brengen, Weliswaar kan oren zeggen, dat na de bloeiperiode van den Gouden Eeuw, de glaskunst tweehonderd jaar leeft gesluimerd, doch1 in de twintigste eeuw heeft zy, eenparig versneld den verloren tyd ingehaald, en in een luttel aantal j-aiën is weer .en zeer hoog niveau bereikt. Ons land heeft in de afgetoopên twintig ja-a-r, en nog steeds op het gebied van kunst en kunstnyverheld me nig succes te boeken gehad. Zoo-als de Neder- landtchs architectuur overal in het buitenland groote belangstelling en iia-volging vindt, wor-' den ook de vorderingen der glasindustrie in wyden kring met groote aandacht gevolgd. Wy kunnen in Holland twee glas centra noemen, Leerdam en Maastricht die elk op verschillende wyze te werk gaan. De Maastrlchtsche fabrie ken zyn grootendeels op siyp-en ingesteld. Door bekwame kunstenaars voor haar te laten ont werpen, slaagde de kristalunie er in, voorwerpen voor daigelijksch gebruik te vervaardigen, die naast aesthetische kwaliteiten o-ok do kwaliteit bezitten van practisch en goedkoop te zyn. Het Leerdamsche glas echter geniet wel de grootste bekendheid in ons land, en niet ten onrechte. Het feit, dat men van een Leerdam- sch-o School kan spreken, is voldoende bewys welk esn belangrijke plaats deze industrie in onze hedendaagsche cultuur inneemt. Mevr. Sn.B. GEM. CONCERTZAAL. VOLKSCONCERT DOOR DE H.O.V. OP 31 SEPTEMBER. Een bynar volle zaal gevuld met een enthou siast publiek gaf by dit laatste volksconcert blijk, dat tie H.O.V. zich in veler sympathie mag verheugen, hetgeen als een gunstig voortee ken voor het komende seizoen moge worden be schouwd. Het was een boeiend en belangwekkend pre,gramma waarmede dit concert de serie volksconcerten besloot. Na een vlot en pittig gespeele Zauberflöte-ouverture van Mozart kre gen wij het vioolconcert van Beethoven te hco- ren, geschreven voör soloviool met begeleiding van strijkorkest, houtblazers en hoorn, een werk van rijke en bekooriyke melodiek naast groote diepte van expressie. Getoonzet in Öen bloeityd van het leven van den groot-en meester, behoort het tot die- werken, welke zich alle om de Eroïca- symphonie groepeeren, en het wezen ervan in zich dragen. Solist was de heer Byvanck, die zijn partij geheel uit het hoofd speelde. Het dient gezegd: hy toonde zich «en serieus e.i temperamentvol kunstenaar. Slechts mist zyn toon nog de warme volheid, welke de allergrooten onder de violisten kenmerkt. De Mank was thans over het algemeen nog wat ijl en dun. Technisch was zyn spel echter zeer gaaf, een enke-l onge lukje daargelaten. Het publiek toonde zich by- zonder enthousiast, nu het den jongen concert meester de solisten-plaats zag innemen en was uitbundig in zyn byvals betuigingen. Het gedeelte na de pauze was gewijd aan Nederlandsche componisten. Allereerst werd uitgevoerd de symphc-nle van Hendrik Andries- sen. Dit werk, dat naar de moderne wyze is getoonzet, munt uit door waarlijk artistieke har monisatie en een verfynd coloriet. In de myste rieuse sfeer van het clair-obseuur gehouden doet deze muziek U, in stille aandacht verzonken droomen van fantastische, maanovergoten land schappen. Marinus Adgm wist, .uitnemend de juiste nuanceeringen te treffen. Aan hétSlot werd de componist, die in de zaal aanwezig was op het podium geroepen en door publiek en orkest een ovatie gebracht. Hierna volgde de bekende Piet Hein-rhapsodie .van Van. Anrcoy, een concertstuk, dat ons immer slechts matig vermag te behooren. Wij achten het te zeer maakwerk en al mogen er knap geschreven ge deelten in voorkomen, de tegenstelling met het zoo zuiver gevoelde werk van Andriessen is te groot. - jrcffladeaqc - De H.O»Y. -heeft met d^ze serie volksconcerten een mooi en goed-, werk -gedaan. Wij kunnen van ganseher harte met de woorden van een der be stuursleden, na de pauze tot het publiek gericht, instemmen waarin tot frequent concertbezoek werd aangespoord. Moge men in breeds kringen inzien de groote cultureel© beteekenis, welke een eigen muziek-ensemble voor Haarlem en omge ving heeft. C, JESSNER-TÖURNEE. Prof. Leopold Jessner zal met zijn gezel schap behalve op 4 October in den Kon. Schouwburg te Den Haag en op 5 October in uen Stadsschouwburg te Amsterdam, eveneens onder auspiciën van Ernst Krauss, ook nog de volgende voorstellingen van „Kabale und Liebe" van Schiller geven: 1 October te Haar lem, Stadsschouwburg; 2 Oct. te Breda, Schouwburg „Concordia"; 3 Oct. te Heerlen: Stadsschouwburg; 6 Oct. te Utrecht; Stads schouwburg; 10 Oct. te 's-Hertogenboscli; Schouwburg „Casino"; 12 Oct. te Rotterdam: Groote Schouwburg en 14 Oct. te Groningen: Stadsschouwburg. Medewerkenden. De medewerkenden van de voorstellingen van Schiller's „Kabale und Liebe" door het ge zelschap Professor Leopold Jessner zijn: Ly- diam Busch, Lotte Ellon, Lotte Jager. Hedwig Schlichter, Franz Ludwig Eisig, Wolfgang Heins, Hanns Marland, Arnold Marlé, Fritz Melchio-r, Erwin Parker en EmU Rameau. Eigen decors zyn naar ontwerpen van Cas par Neher, de costumes van „Theaterkunst Kauffmann", HERMANN THIMIG NAAR NEDERLAND. De beroemde Weensche acteur en filmster Hermann Thimig zal onder auspiciën van im- pressario Ernst Krauss de vólgende maand in Nederland optreden. WALTER GIESEKING. Onder auspiciën van impressario Ernst Krauss zal de pianist Walter Gieseking begin October een tournée door Nederland maken. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. Zondag 1 Oct. '33 v.m. 10 uur. Ds. J. C. van Dyk. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. J. Dankbaar. Overvecn. V.m. 10 uur. Ds. C. M. Briët, predikant te Heemstede. Geref. Kerk te Boemendaal. Vm. 10 en n.m. 5 uur Drs. J. C. Brussaard; Catechismus Zondag 5 u. Nederl. Protestantenbond Afd. Bloemendaal. 's Voormidd. 10.30 uur Prof. Dr. G. J. Heerlng Leiden. 's Namidd. 7.30 uur Jeugddienst, Ds. H. Ji Mispelboom Beijer, Boskoop, j Religieuze Itring Aerdenhout. Zondag 1 October, v.m. IOV2 uur, Ds. J. Leen- dertsz, Doopsgez. Fred., Haarlem. De Vrye Katholieke Kerk, Popellaan, Kinhcimpark. Zondag, 1 October, 10.30 v.m. Gezongen Requiem-Mis. Woensdag, 4 October, 8 uur n.m. Vespers en Lof. Donderdag. 5 October, 7.30 v.m. Gesproken H. Mis. CONTRASTEN. Langs de Leidschfevaart fce Vogelenzang na bij café „Graaf Floris" ryen zich een tiental vrie-ndéiyko huisjes aaneen, die m-at hun gevel tjes van geel genuanceerden baksteen, hun blauwe klinkers van het trasraam en het grijs blauwe pannendak, in deze landelijke qmge ving passen. Witte gordijntjes langs de ramen wijzen op Hoilandsche zindelijkheid. Een iuifül- tje welft zich boven de straatdeur. Een ge slaagd type arbeiderswoning. Gelijk- straats de woonkarfier van 3.62 M. bij -1.05 M, waar een breed raam met zijraampjes, liet licht in stroomen binnenlaat. Tegen den achter wand ter cenerzijde een hoekschoorsteen, ter andere een hoekkast. De vloer is van hout, het plafond gestucadoord, de wanden met fleurig papier behangen. Achter dJe woon kamer de keuken, die een ruimte van 3.61 M, by 2.20 M. beslaat, oven breed als de woon kamer en van een hoekschoorsteen, aanrecht, gootsteen en hoekkast voorzien. Terzijde loopt de gang, die- van de straatdeur voert naar een gemetseld schuurtje van 2.50 M. bij 2.12 M. met portaaltje en W. C. In die gang wanden met eament-lambriseering, de opgaande trap naar de zolderverdieping, die verdeeld is in drie slaapkamers en een kleine vliering. Jle grootste slaapkamer is voor kinderen bestemd; aan de straat gelegen met breede dakkapel, waarin een groot raam en twee openslaande raampjes lucht en licht verschaffen, biedt deze ruimte van 3 M. bij 4.75 M. een goede slaap gelegenheid. Voo-r de ouders is de slaapikamer krapper, n.l. 2.63 M. by 3.31 M., doch ook deze heeft door vier openslaande raampjes verlich ting en ventilatie; dan tenslotte nog een klein kamertje daar boven; de plafonds zyn hier van triplex. Gas, water en electrlclteit, drie mach tige factoren voor volksgezondheid en gemak, zyn aanwezig. De W. C. heeft waterspoeling. Spouwmuren voor isolatie van warmte en ge luid zyn aangebracht. All-e huisjes zijn stevig op een betonplaat gefundeerd. Achter het huis je, tot daar, waar het uitgebouwde schuurtje zich uitstrekt is een betonnen vloer gelegd en de- daarachter liggende tien meter diepe tuin is ter weerszijden afgesloten door een schut ting, zoodat de bewoners zich ongestoord in hun tuintjes kunnen vermeien. De tuintjes staan aan het einde door een hekje in de af rastering in verbindtng met een voetpad voor fietsen, brandstof, enz. Lezer, dit is een toekomstbeeld, maar het zal werkelijkheid worden als P. W. in Februari a.s. haar zegenrijk werk van dezen bouw gereed heeft en de aanneemster, de firma Westmaas Keizer, van Alfen a.d. Rijn, die dé uitverkorene uit 15 liefhebbers voor dit bouw werk was, dit ten genoegen onzer gemeente autoriteiten heeft afgeleverd. Hoe is die werkelijkheid der volks huisvesting daar in dien uithoeik van Vogelen zang thans? Ga met ons mede, begeeft u langs de statige groote en kleine Biekslaan, naar de doodloopende Vogelenzangsche Duin weg, tot waar diazo zich ombuigt langs den ouden tuinmuur van een. 19e eeuwseh landhuis. Daar, tegen dien wankelen muur is een schuin afdak gemaakt, rustend aan d-a voorzyde op een gemetseld muurtje. Door zijmuurtjes is de zoo vorkregen ruimte verdeeld in drie nokken. De deur van één der hokken staat open en geeft ons een kykje op het portaaltje met half- weggezakte roode plavuizen bevloerd, dat in twee stappen toegang geeft tot de vis-a-vis van deze deur gelegen bedstede! Links en rechts toont het portaaltje e:n deurtje. Wees voorzichtig met binnentrede,1; de deuropeningen hebben een hoogte van zegge en schrijve: één meter en twee-en- vijftig centimter. Het hok blijkt in nog twee kleinere hokjes verdeeld. Een bouwvallig raampja verlicht deze beiden, waarvan het ééne 3.25 M. by 3 M. meet, het andere 50 c.M. breeder is. Door de reten van het armelijk en houten plafond komt hier en daar eenig licht binnengluren en bij regen stroomt het water door die -tochtspleten op den vloer, om zich door het voormuurte te voegen by het hemel water, dat de onbestraatte, zwarte aarde vóór de huistieurjes tot een modderbrc' maakt. De vochtigheid doet het behangselpapier van de kamertjes in flarden afvallen; muizen zorgen voor de rest van dit vernielingswerk, ratten klimmen ongestoord over den ouden, vervallen tuinmuur en op en langs deze schuilplaats van menschen. Ja, lezer, in die ellendige krotten wonen neg menschen, leven gezinnen; geen zwervers of landloopers, maar zindelijke, eerlijke werkers. Htm wieg stond niet op een gunstige plek en nu staat daar toch weer een wiegje in dit woon-keukentje! Jong moedertje, wat zwakjes nog na de geboorte van haar derde, nu vijf maanden geleden buigt zich teeder over de kleine slapende schat en ze tilt voorzichtig het dekentje op, zoodat wy haar kindje, een snoes van een baby, kunnen bewonderen. Hoe zin delijk is het linnengoed. Met welk een aan- cioenlyke zorg waakt zij over 't kleine wichtje. Als de avond valt en allen zich ter rust he geven, wordt het wiegje overgebracht naar het andere hokje en zullen vijf menschen (het ge zin telt drie kinderen) de kleine ruimte als slaapkamer deelen. En als vader dan weer zijn aanval van asthma krygt en het raampje open zou wehschen om lucht te krygen tydens de verstikkende benauwdheid en moeder weer vol bezorgdheid de koude tocht voor de jongge borene wil weren, het raamborretje niet weg durft nemendan moge God die arme menschen helpen! De eigenaar dezer trieste „kippenhokken" steekt geen hand ter verbetering uit. Laat de gemeente ze liever vandaag als mor gen onbewoonbaar verklaren, dat is zijn idee. Een uiterst van negentien werkt was in weer verkiezingen voor De heer Posthui raadslid. Hy werd Tex, verwelkomd rondvraag met •waarin hy zyn der gemeentebelange gaf, zyn oordeel politiek te zullen De benoemingen zoo goed als geen werden benoemd zien door de ve billijkerwys in a Er was een ui Commissie voor deze commissie dragenden arbeid weinig van zich thans mede, dat het wel op prijs ver van de adviez mogen profiteeren. redelyke kans bes thans bestaande man en Van R ncemd werd als De commissie heer Noorman es kende, dat men en geloofde, dat de, in plaats van deze een fatsoenlyke haar werkzaamhedei Commissie voor F Bitter wees er op Van zaken B. en deze buiten het liggen, zoodat behoud van de gen en de heer egards jegens trok zyn voorstel raad mr. Enschedé Het Kleingoed, in ons vorig nulm meldt, dat de vo- lykheid sprak aan t"ost, die by een voor hem blijkbaar toeenschapsbesef hes er de handen voor Zoo waren we al wat de agendapunter 17 kwam er wat deba stelling der reti voorbereidend hoo en wel naar aanleii heer Quarles van Deze toch bet aangedrongen op een bezuiniging, ws dagen het voort men ijskoud deze niet de noodzaak, f 40 betaalt nog eei past. Destijds was toen kon men zich teeren, In dezen tyd middelbaar of hoogei daar ook door anders in staat worden gests leveren en deed men man te worden. Spr aangelegde jongelui dezen tyd niet meer zich zonder bijzondere] ten der gemeenschap stelt daaro'm voor, De heer Noorman op, dat, als men dez regeling, die bijvoorbs gelijkt, de eerste nog heer Schulz gaf dit rijksregeling krygt, talen krijgen. Echix Schulz, had de heer kunnen richten aan die f 10.000 inkomen een toeslag krygen, boven te ruim, naar Wethouder Bornwat- zooveel maai- mogelijk Doch als Bloemendaal opgeld wil blijven dos moeten worden gehani ontydig zyn, thans aan te brengen, aange regeling gevraagd he< waar het aan toe is. Na nog eenig debat uitroept, dat we met zitten en de heer student, arm of ryk gegeven, neemt de aan. De rondvraag gaf op te merken, dat de glad zijn. Dat hoeft het oude systeem. Hs wegen Iteggen en die 1: wegen zijn zeker ook nadeel, dat ze bij vo bezwaar is te onderva maakt worden en vck op dit gebied al een dat spr. er geen bezw de wethouder in per- eens ter plaatse zou Wethouder Prinsentx herwegen veel duurde Daarom is spr. voor h dige constructie. Wat dit gebeurt. In het 1 denhout, o.a. de Eike door de topeca gen hiervan het beoogde r Hs>e staan we me de heer Quarles. Nog in besprekin; De heer Enschedé k Son van prikkeldraad hout. De voorzitter be Bal waken. Voorts vrc W

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4