KRUIDNOTEI SPORT. De klokken der Spaarnestad. SJITT US LAND- EN TUINBOUW- WERELD. TYPIST(E) f io.- Instituut Ponl VIN VELTHUYSEN Ir w VOETBAL. De resultaten der Zondag gespeelde wed- Strijden voor de 2e klas B zijn: T. O. G.Bloemendaal 22 Blauw-Wit—B. F. C. 2—2 EdoHercules 81 VeloxSpartaan 31 V.V.A.—D.O.S. 2—5 Bloemendaal slaagde er niet in, de beide punten uit Amsterdam mee te brengen. Zeker zou dat gelukt zijn, als Huisman, toen er nog een kwartier te spelen was, moest uitvallen wegens een enkelblessure Van Gelder nam Huisman's plaats in, en hoewel hij zeer ver dienstelijk eenige schoten stopte, zag. hij zich met nog 3 minuten speeltijd door den links buiten gepasseerd. Huisman had zeker dit doelpunt voorkomen. Overigens was de wedstrijd het aanzien" niet waard. Van het begin tot het einde was het een erbarmelijk geknoei, zonder eenig systeem. Goed voetbal was op dit abominabele terrein ook onmogelijk. Wij gelooven -niet, dat er veel dezer velden (voor een 2 klasssr tenminste!) in Nederland zijn. Niet alleen dat de bodem zeer ongelijk en hobbelig is, waardoor de bal de dolste caprioles maakt, en de spelers geen moment vast op de voeten staan (Huisman verzwikte daardoor zijn enkel) maar bovendien was het gras veel te lang. Na ons bezoek aan het T.O.G. „home" kunnen we begrijpen dat Velox er zoo'n bescheiden overwinning be haalde. Geen enkel elftal, hoe goed geschoold ook, zal daar behoorlijk voetbal kunnen spelen. Toch bracht Bloemendaal er nog meer van terecht dan de gastheeren, die op ons al een zeer zwakken indruk maakten. Hun spel is zeer primitief, en hoofdzakelijk gebaseerd op het „kick and rush"-systeem. Over den wed strijd zelf kunnen we gevoegelijk heel kort zijn. In de eerste helft is Bloemendaal overwegend sterker geweest, maar wist deze meerderheid in niet meer dan één doelpunt, op zeer geluk kige wijze door de Wilde gescoord, uit te drukken. Onze voorhoede kreeg kansen te over, maar goed schieten bleek een onmogelijkheid. Dit was jammer, daar de T.O.G.-doelverdedi- ger vreemd stond te schutteren. In de tweede helft ging de strijd meer gelijk op. T.O.G. maakte de stand gelijk uit een corner, maar kort hierop trapte de rechtsback der Amsterdammers in eigen doel. Daarna werd het een doelloos heen en weer- getrap, totdat Huisman uitviel. Het Blóemen- daal-elftal beging toen de fout zich op verde digen toe te leggen, waardoor in de laatste minuten een kostbaar punt afgestaan moest worden. T.O.G. kon met dit resultaat alleszins tevreden zijn! B.F.C. vertolkte tegen Blauw-Wit in het Stadion vooral in de eerste helft een prima partijtje voetbal Het was de Bussumsche spil Hellingman, die den voorhoede op voortreffe lijke wijze aan het werk zette, waar twee goede doelpunten het gevolg van waren. De voor hoede van Blauw-Wit bracht erDdan ook nog weinig van terecht. Na de thee ging het beter. Hellingman ging n&ar voren, om zijn aanval te versterken, met negatieve egevolgen echter. Want de Blauw wit attagues werden menigvuldiger, en nadat eerst Litters den achterstand verkleind had, ge lukte het denzelfden speler de gelijkmaker te scoren. Arm Hercules! Met eenige oudere spelers, waaronder Wout Buitenweg weer in de ge lederen, hoopvol naar Haarlem getogen, trof het Edo in ongenaakbaren vorm en zag zich met 81 ingemaakt. Aan keeper Pino danken de Utrechtenaren het, dat de nederlaag nog niet zwaarder geworden is. Velox behaalde op Spartaan een niet al te groote 31 overwinning. Dat de meerderheid der geel-zwarten niet in duidelijker cijfers uit gedrukt werd, kwam door keeper Oerlemans, die op meer dan schitterende wijze zijn doel verdedigde. Tal van moeilijke schoten hieldi hij met bravour. Hij werd vóór rust slechts twee maal gepasseerd, eerst door v. d. Ham met een kopbal, later met een scrimmage door Lith Jr. Na de thee bleek de Spartaan zich eenigszins hersteld' te hebben. Van een serie aanvallen had er één succes. Dit schudde Velox wakker en het spelletje van aanvallen en verdedigen voor het Spartaan-doel nam weer een aanvang. Het was weer Lith Jr., die Oerlemans voor de derde maal wist te verschalken. Na afloop bracht het sportieve publiek Oerlemans een ovatie. Zonder hem was Spartaan er zeker met dubbele cijfers „ingegaan". Van de ontmoeting V.V.A.D.O.S. zagen wij de eerste helft. Ook op het V.V.A.-terrein was het gras veel te lang, zoodat het spelpeil zich zelden boven het middelmatige verhief. D.O.S. gaf den toon aan en weldra bleek, dat de V.V.A.-verdediging het zwakste deel van het elftal is. Dat D.O.S. in de eerste drie kwartier slechts 2 doelpunten maakte, dankt V.V.A. en in 't bijzonder haar keeper, aan zekere juffrouw Fortuna, die haar gunsten wel wat eenzijdig verdeelde. Het einde kwam tenslotte met een 52 zege voor de baby's der afdeeling die een elftal hebben, dat zeker 2e klas-fahig is. Het zal menige tegenpartij het vuur nog na aan de schenen leggen. Voor a.s. Zondag luidt het programma: de SpartaanT.O.G. D.O.S.—Velox. B.F.C.—'V.V.A. HerculesBlauw-Wit. Het zou ons niets verwonderen, als de Spar taan Zondag haar eerste overwinning, behaalde. Al zullen we van de Spaarndammerpolderbe- woners dit seizoen geen daverende dingen kun nen verwachten, we slaan ze toch nog hooger aan als hun stadgenoote T.O.G. In Utrecht zal de ontmoeting D.O.S.Velox, de eerste derby, voor een uitverkocht huis plaats hebben. Velox krijgt ontegenzeggelijk een lastig vraagstuk op te lossen, waartoe we haar in staat achten. Oppassen is echter ge boden, immers vooral in plaatselijke ontmoe tingen kan de voetbal soms raar rollen! Dat V.V.A. in Bussum ook maar eenig succes zal behalen, komt ons hoogst onwaar schijnlijk voor. B.F.C. heeft in tegenstelling met andere jaren het seizoen ditmaal veelbe lovend ingezet en het enthousiasme van dezen ploeg kennende, vreezen we het ergste voor de oudste hoofdstedelijke tweede klassers. Evenmin voorspellen we Hercules veel goeds. Niet dat we bij voorbaat Bauw-Wit onver slaanbaar achten, integendeel, daar wijzen de tot nu toe vertoonde prestaties der stadion- menschen allerminst op, maar de start der vroegere Utrechtsche studenten-club is ditmaal zóó slecht, dat we een overwinning op Blauw- Wit toch een verrassing zouden noemen. Bovendien: willen de Blauw-Witters een rol van beteekenis in den strijd om het kampioen schap blijven spelen, dan dienen ze zeer zuinig op de punten te zijn. Van de lagere Bloemendaal-elftallen spelen: Bloemendaal 2Kinheim 2 10 uur. Bloemendaal 3VI. Vogels 2 2 uur. Bloemendaal 5Hilleners 5 10 uur. E. H. S. 3Bloemendaal 6 2 uur. Rozenprieël—Bloemendaal veteran. 10 uur. Junioren. Bloemendaal aStormvogels a 12 uur. SpaarndamBloemendaal b 10 uur. Kennemers bBloemendaal c 10 uur. Adspiranten (Zaterdag). Bloemendaal Zeemeeuwen 3.30 uur. Bloemendaal bHaarlem b 2 uur. HillegomBloemendaal c 3 uur. KORFBAL. Het is Sport Vereent I ondanks haat meer derheid niet gelukt de overwinning op Animo te behalen hoewel de kansen meer dan gunstig zijn geweest op beide punten beslag te leggen. Maar de mand werd niet gevonden. Resul taat 00. De reserves deden beter en sloegen Animo H met 03 in hun eigen huis. S. V. III, dat grootendeels uit nieuwe spe lenden bestaat, moest voor O.G. II de vlag strijken (04). Toch zal dit twaalftal zijn weg in de 2e klasse wel vinden. Haarlem I en II verloren beiden, terwijl Oosterkwartier gelijk speelde. Zondag a.s. gaat S. V. I op bezoek bij Swift te Amsterdam op het Parkschouwburg-terrein, Een lastige tegenpartij op een klein grint- terrein. Toch behoeft niet te worden verloren, als er 1% uur hard! wordt gewerkt en de mand goed onder schot wordt genomen met hooge ballen. S. V. n ontvangt Zilvermeeuwen, de ex- N.K.B.'er. Als het tweede weinig of geen reserves aan het eerste behoeft af te staan, kan worden gewonnen, daar de IJmuidenaren nog niet ingespeeld zijn met him veel nieuwe lingen tellend twaalftal. Het derde ontvangt de reserves van T.H.B. uit Haarlem en zal zich danig moeten inspannen dit twaalftal van het lijf te houden. Mischien dat de eerste winstpunten binnen kom'en. Het vierde moet ten slotte naar Excelsior n aan de Vergiendeweg te Haarlem. Een belangrijke verbetering is in het mecha nisme van het stedelijk carillon te Haarlem tot stand gekomen. Dit moge een aanleiding zijn om iets over stadsklokken en in het algemeen de genoemde in het bijzonder te vertellen. „De Natuurkunde leert ons", aldus de 18e eeuwsehe schrijver Le Francq van Berkhey, „dat het gebrom en gedommel eener klokke zeer sterk op de omringende Lugt werkt, zoo- dat de daaruit volgende beweging, die wijd en zijt in den lugststroom doordringt, een donderwolk of andere ongesteldheid der Lugt kunnen doen scheiden. Men moet dit alles juist tot geen bijgeloof brengen, en, wil men er bij voegen, het nog niet geheel besliste gevoelen, of er zweevende geesten in de lugt zijn, dan is het nog zoo bespottelijk niet, dat er ook deezen door verdreeven worden". Bij klok denken we aan plicht en tijdaan wijzing, aan vreugdeklanken, maar ook aan dood en begrafenis. In de germaansche tijden, zoowel als in de Middeleeuwen geloofde men nog aan booze geesten, die ijselijk gevaarlijk waren en erop loerden zich van de lijken der christenen meester te maken. Daarom werd een gedoopte klok in den toren of in 't klokhuisje gehan gen, waarvan het gelui alle duivels moest doen vluchten. Daarom werd ook de klok ge luid als de kist op de wagen werd gezet. De duiveltjes moesten verjaagd worden. De weelde die zich nergens onbetuigd laat, openbaarde zich ook in het klokgelui. Hoe meer en hoe grooter klokken geluid werden, hoe meer staar sie, want het kostte meer. Men kan ook nog in oude stadskeuren de tarieven vinden, van hetgeen aan de kerk betaald moest worden voor het luiden met deze, die of gene klok en hoeveel voor het luiden met twee of met alle drie tegelijk. Men vond het bijzonder veilig binnen gehoor afstand van het klokgelui te worden begraven; zelfs was een Amsterdam - sche Keur uit de 14e eeuw noodig, die verbood de dooden te begraven in de straat voor den kerktoren, tenzij met verlof van de kerk meesters. Het ambt van Klokkensteller was heel ge wichtig. Toen Pieter Pater tot klokkensteller van den Haagschen toren werd benoemd, kwam de volgende ontboezeming van een poëet: l Geen Hooger ambt, hetzij te land, hetzij te. water Geen hooger in het Hof, noch in den Hoogen Raad, Geen hooger in de stad, noch in de Magistraat, Dan waartoe heden is verheven Pieter Pater. Geluk, o Beijervorst van onzen Haagschen toren! Naar wien en onder wien ze veele duizend hooren; Gij zijt den Hemel 't naast, en de Opperste in den Haag! Jan Tergouw wees er reeds een 60 jaar ge leden op, dat er ten platten lande nog zoo veel eigenaardige begrafenisgewoonten heer- schen. Zoo b.v. in Twente, waar de naabers (naaste buren) die de klokken trekken, voor een gulden of een daalder jenever drinken in ie herberg voor rekening van het sterfhuis. In Giethoorn worden bij een sterfgeval ter stond vier naabers geroepen, die na eerst qd boersche manier de condulatle verricht hebben, terstond aan 't werk gaan met: 1o. 't lijk „verkennekleeden" en op stroo leggen; 2o. wat eten en drinken; 3o. de klok luiden. Haarlem's klokken van nu zijn plm. 200 jaar oud, sommigen zelfs nog uit de 16e eeuw. Hooren we wat het kerkelijk archief er van vertelt: „Dirc Jansz. Kete'boeter is geweest te Mechelen om zijns zélls bedrijf ende wi (kerk meesters) hebben hem macht ghegeven dat hi die vyer clocken mede brenghen soude alzoe verre als ze accordeerden. Zoo is hy gegaen tot Broessel tot een gheheten Meester Damiaen en de Sancmeester (leider van het kerkkoor) tot Broessel; die zou die vier clocken horen of ze goed van ackoert waren. Hi heeft ze goed geackordeerd ghevonde maar hij heeft nych geacht, dat wi hem gescreven hadden, dat was die toen of noot van deze clocken. Hi schreef dat hi se weck gebracht had, daer hi se bekijelt alst daertoe quam dat hi de clocken horen soude. Soe heeft Meester Damiaen gesegt: had ic nu gheen beter he- sceit (antwoord) dan ghi mi brenght zoe maeckt die laten bliven daert was of dier- gheljjc. Hyer mack men merken dattet nyet en is also behoert". Cornelis Waghevens bood nu aan, de klokken voor minder geld te geven. Maar de Kerk meesters weigerden ze aan te nemen, wat blijkt uit „Betaelt aernt van Tuijll van een brieff te brenghen tot die maker van de clocken dat ons die clocken nijet en dienden en een andere weder gebracht 14 stuv(er). Men trachtte nu elders klokken te koopen. „Betaelt en ghegeven van de 2 clocken, die wi van Amsterdam deden comen om te proberc* oft die ackordeerden van deze clocken; op slepen in de kerk en aen een man die de clocken mede op de wal en in der kerc bracht 5 st. Maar deze klokken voldeden ook niet: „Betaelt van de clocken wider sceep te brengen, alsoe se nyet en dienden en van vracht tot Amsterdam te brengen 6 st." Einde lijk slaagde men beter. „Opghedaen uyt een scip komende van Berghen 3 clocken toebe- hocrende Geryt Ketelboeter te Amsterdam om die te probeeren 1 st. Ghegeven den scipper die de clocken in had, dat hij hier toefde 2 st. Een dragher die de clocken in de kerk hielp brengen 4st. Als wi die voorste clocken ghe- coft hadden gebracht uit der kerck die waeck om te weghen van 2 maal slepen 2 st. Aen die hielpen de clocken in den toirn te brenghen 18 st. Op den 27 Mei 1527 is Jan Mannings, kercmeester ghegaen nae Amster dam om te betalen de clocken die gecoft waren van Geryt Ketelboeter verteering en van reysen 2 st. en een blanc. Betaelt drie clocken die wpghen 674 pond de 100 pond gekoft voor 15 gl en wi hebben daeran ghelevert 270 pond spijs dat 100 pond 12 gld. dies hebben wi hem toeghegeven voor die reste 72 gld. 12 st. deur". Toen éius Haarlem zijn tegenwoordigen toren kreeg, begon men (1520) werk te maken van een voorslag. In 1536 kon Meester Jacob de Zangmeester de voldoening smaken, dat zjin aanhoudende zorgen en moeiten om de noodige klokken voor het voorslag bij elkaar te krijgen, waren geslaagd. Maar hoe goedt ook 1% eeuw later moesten de klokken weer vervangen worden. Francois Hemony de Lotharingsche Klokkengieter toen te Amsterdam, kreeg in 1661 een ander en grooter klokkenspel te vervaardigen. Hij nam toen van de Haarlemsche Heeren'op zijn kosten en van zpn spijs een klokkenspel van 32 in ge tal te 'maken. Madruan de grootste zou zijn omtrent 1000 p. en de kleinste 28 p. zwaar. De klokken zouden te samen 19 a 20000 "pona wegen. In 1662 was alles klaar. Hemony had zijn contract reeds Januari 1658 geteekend. De overeenkomst werd door Burgemeesteren eerst bekrachtigd, nadat Francois eenige klokken had geleverd. De gezamenlijke 32 klokken hebben gekost 17220 gulden, 3 stuiv(er) en 8 penningen. Daarin waren begrepen de ijzeren klepels, het houten klavier, de ijzeren tuimelaars en de ijzeren hamers. Maar de klokken moesten ook hangen en daarvoor moest Peter Wils zorgen. Die was bouwmeester en landmeter. Hjj diende in opdracht 1 November 1661 een begrooting in voor het maken en leveren van het ijzer werk, waarin het nieuwe klokkenspel, ge plaatst zou worden. Uit het oorspronkelijk stuk citeer ik. „Eerst 8 ijzeren balken 2% duym dick ende soo lanck dat deselfde voor den ander comen met bochten ende gaeten daer in met bouten, ringen en spien wel vast om den tooren te verbynden. Ten anderen een stalen spil met 40 haken en.de 40 tuymelaers soo dat het bij onpartp- digen meesters sal gepresen en voor goet op genomen worden". Wils was dus architect en G. Spraeokei werd uitvoerder van het werk. Een dergelijk karwei had deze ook al gedaan te Nijmegen, Utrecht en Amsterdam. Dat was tot volle tevredenheid uitgevoerd, vandaar dat Heeren Burgemeesteren van Haarlem hem vroegen een begrooting te maken. Ook die ligt op "het Stadsarchief en zou voer hedendaagsche klok- kenstellers zijn om van te genieten. „Spraeckel besteedde een half jaar aan het werk. Zijn heele vordering beliep f 1881,. Hij had 5094 p. ijzer bij verwerkt. Spraeckel's werk werd in Juli gevysenteert en opgenomen en alles voor goed gekeurd. Eerst in het na jaar van 1665 werd het klokkenspel in werking gesteld. Ten slotte willen we nog mededeelen dat de zoogenaamde Damiaatjes die eiken avond van negen tot half tien (sinds jaren electrisch! worden geluid, dateeren van 1732, Onder de oude klokken van Haarlem be hoort ook de zoogenaamde brandklok, die door Gerrit van Wou 1503 is gegoten. De twee Kerkklokken, die geluid worden bij den aanvang der Godsdienstoefeningen zijn door Francois van Hemony in 1667 te Amsterl dam gegoten. De zoogenaamde Kermisklok is door Fremy in 1686 te Amsterdam gegoten. G. J. BETTINK. BLOEMBOLLEN IN KAMER EN TUIN. Onder de bloemen die ons de Lente aan kondigen nemen vele onzer bol- en knolge wassen een eerste plaats in De meest bekende zijn zeker de hyacinth, tulp en crocus. Wij zouden haast zeggen, deze echt Hol- 'andsche gewassen mogen in geen kamer of tuin ontbreken Weinig kostbaar, gemakkelijk te behandelen valt het binnen ieders bereik om m het bezit te komen van eenige potten, bakjes of mandjes met bloeiende bloembollen. Vooral in de kamer, als buiten alles dor is, bedekt vaak met sneeuw en ijs, maken eenige potten met Gloeiende hyaointhen, tulpen en roccssan een zeer aahgenar.ien indruk. Zonder ook in het bezit te zijn van Dakken of kassen kan men deze gewassen zeer gemak kelijk zelve voor de kamer voorbereiden. Met eenige bloempotten, wat goede niet te zware tuinaarde, liefst bladaarde, en de noodige bol len kan men het doel bereiken. Eigenlijk wordt er niet aan gedacht dat het al planttijd is en daarom Is een „wenk" op dit gebied in „De Apeldoornsche Courant" ze ker op zijn plaats. We beginnen met öe kamercultuuiVer schillende soorten van. bolgewassen zijn voor het forceerer geschikt. Allereerst noemen we de Tulpen en Hyacinthen. Die vroegste Tul pen zijn de Dux van Tholl verscheidenheden, waarna de gewone variëteiten volgen Doch ook de betere soorten zijn mooi, zooals b.v.: de Darwin Tulpen. En bij de Hyacinthen wil len we vooral noemen de vroegbloeiende Ro- meinsche hyacinthen en de Miniatuur-Hya cinthen. Deze leenen zich uitstekend! voor de vervroeging en hebben niet dat stijve dat ge wone hyacinthen hebben. De trossen der bloe men zijn veel kleiner dan bij de gewone vor men, maar juist daardoor is het geheel zoo sierlijk en los, dat ge vooral niet moet verge ten een potje Miniatuur-hyacinthen te kwee ken. En er zijn nog meerdere fraaie bolgewassen voor vervroeging geschikt van welke men veel genot kan hebben. We noemen slechts: Nar cissen, Crocussen, Sneeuwklokjes, Chionodoxa (Sneeuwroem), Muscari (Druifjes-hyacinth) enz. In October zet men de bollen In potten, een paar centimeter onder ó'en grond, terwijl ze vrij stevig worden aangedrukt, Daarna komen ze geruimen tijd op eene zooveel mogelijk vorstvrije koel-koude plaats in huis b.v. in een kast van een vertrek, waar niet gestookt wordt. Laat ons toch niet te ongeduldig zijn met onze bollen. Zooveel is al bedorven doordat men te nieuwsgierig was, om nog enkele we ken geduld te hebben. We mogen onze bollen eerst dan voor het venster zetten, wanneer bij de Hyacinthen de bloemtros duidelijk te voe len is in den neus, wanneer tros en een ge deelte van den bloemenstengel al uit den bol te voorschijn komen. Dan alleen kunnen we er zeker van zijn dat de bloemtros ziet verder goed ontwikkelen zal. Voor de Crocussen geldt: bloemknop zichtbaar. De neuzen zijn dan 7 a 9 c.M. lang. Gewoonlijk worden potten van 12 c.M. ge nomen (van boven gemeten). Men plaatst daarin een hyacinthbol. Alleen van Romein- sche, al naar de grootte, 3 tot 5 bollen in één pot; verder komen in een pot 3 tulpen van de Dux van Tholl 5, terwijl 10 a 12 crocussen één pot vullen. ZijD er nog een paar Crocusbolletjes over dan kunnen we deze combineeren met gele Narcissen. Een aarden bakje b.v. niet te ondiep (10 c.M.) is daarvoor het bests geschikt daarin komen deze vriendelijke voorjaarsbloempjes het aardigst uit. Middenin komen daarin wat Narcisbollen dicht opeen, de blauwe Crocusjes er losjes omheen. Die mooie frissche combinatie van helder geel en zuiver blauw maakt werkelijk een aardig effect. In goede sorteering gebruikt, kunnen bloem bollen geruimen tijd ook onze tuinen' sieren- Op vrije, ongedwongen wijze verwerkt, kunnen ze aan onze tuinen een zeer voornaam cachet geven. Tal van onze bloembollen z'jn juist zoo uiter- termate geschikt om los en ongedwongen te worden geplant, hetzij in het gazon, onder niet al te dicht struikgewas, voor onze hees terbeplantingen, langs waterpartijen, glooiin gen, enz. Vele zijn verder geschikt om te ver wilderen. Wij kunnen heele perken en randen of stroo- ken volplanten, het liefst van één soort, om een mooi rustig kleureneffect te maken. Vroege Tulpen en Hyacinthen zijn daar ge schikt voor. Dalwin Tulpen kunnen voor zeer groote vakken gebruikt worden; voor kleinere vakken zijn zij te hoog en s'uiten met hun lange stengels niet genoeg bij het gras aan. In de eerste plaats zijn bollen in het gras, op de manier van „wild gardening" vooral in groote gazons heel mooi; hiervoor zijn Nar cissen en Crocussen te nemen. De crocussen kunnen met alle kleuren dooreen geplant wor den en vormen d'an in het gras een bont ge stippeld tapijt, of ook evenals de Narcissen in onregelmatige groepjes op kleur. De grond moet behoorlijk worden lostge- maakt, daar waar men wil planten. Echter moet men wel bedenken, dat b.v. de in het gras veel gebruikte Crocus Sneeuwklokjes, Narcissen e.a. beslist het loof moeten behou den, totdat dit vrijwel op natuurlijke wijze is afgestorven, anders komt er van een daarop volgenden bloei niets terecht. Daar, waar men dus reeds vroeg met de machine wil maaien, heeft men met deze bolgewassen geer: succes. Narcissen zijn in tuinen en parken onmis baar. Op lichte gronden moet men wat ouden, verteerden mest of wat goeden grond bijmen gen. Zware grond moet met wat turfmolm en zand luchtiger worden gemaakt. Vooral Nar cissen moeten zoo natuurlijx mogelijk worden geplant. Zeer mooi zijn Narcissen ook in vereeniging met bruine Muurbloemen, blauwe Violen. Acabis, e.a. In het boordbed zijn ze eveneens onmisbaar. Door verschillende soorten en vor men kan men geruimen tijd van deze bolge wassen genieten. In den border mogen gerust flinke kleurge- vende Narcissengroepen worden aangebracht, indien ze niet gemengc! worden gebruikt. Een enkel groenblijvende heester zal het heel goed doen tusschcn het wit of geel der Narcissen. Onder de Tulpen is zooveel schoons dat het niet te doen is alle rassen te noemen. Voor natuurlijke groepeeringen wiüen wij naast en kele vroege enkele tulpen, vooral de aandacht vestigen op de langstelige zg.n. late Tulpen. Met deze langstelige tulpen kunnen prach tige, kleurige groepeeringen worden gemaakt. Hoe de kleuren precies te verwerken hangt ook af van persoonlijk inzicht en smaak. Het beste voldoet het echter om naast flinke par tijen van één kleur, ook gebruik te maken van verschillende kleuren. Zwartbruine kleuren met licht- of donkergeel, licht- en doiikerrose met wit, paars met geel enz. Ook kunnen tal van soorten worden gebruikt met gele of bruine muurbloemen, Myosotis, Arabis alpina 'fl. pl., enz. Tulpen verlangen tamelijk krach- tigen grond dus voldoende voorzien van goed verteerden mest. Naast Darwintulpen maken ook de z.g. Cottage tulpen een voornamen in druk. De vroegste bolletjes in den border zijn Cramthus Hyamalis of Winieraconiet, daarna ce Sneeuwklokjes, enkele en dubbele. We noemen nog ChionoHexa, Corydelis bul- bosa, Erythronium penseanis ade geschikt voor wildteplanting, b.v. aan den voorkant van borders, heesterpartijen, waar ze ieder voorjaar opnieuw verschijnen. Maak dus veel gebruik van onze echt Hol- andsche Dloembollen! WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). (le helft October). Herfst, De herfst is gekomen en op een mooien dag kunneh we genieten van de herfstkleuren en herfstbloemen, die ons overal tegenschitte- ren. De muren van sommige villa's vlammen van de wilde Wingerds, die onwillig de purper- roode blaadjes laten vallen, de beuken en kastanjes kleuren den grond goudbruin met de bladeren waartusschen schalks nog een Meizoentje verstoppertje speelt. In het bosch heerscht een plechtige stilte, die alleen onder broken wordt door het wegvliegen van een vogel, en het vallen van doode takken en ritselende bladeren Op den bodem vindt men hier een zeldzaam kleurenspel van paddestoelen, die hoven het groene mos en tusschen duizenden bruine dennennaalden prachtig uitkomen. Eenige twijgen van den Amerikaanschen Eik zijn nu een vreugde voor de oogen. en wanneer men er eenige goudbruine Chrysan themums doorwerkt, dan heeft men een bouquet, dat een salon tot sieraad strekt. Maar het zijn niet alleen de bladeren, die den herfsttooi uitmaken, neen ook bloemen en vruchten zijn het, die den herfst zoo wonder mooi tooien. Wij zagen op een buitenplaats een collectie herfst-asters met duizenden witte bloemen die prachtig uitkwamen tegen de donkergroene naalden van de Taxus. De Vuurdoorn prijkt met tuilen van oranje rood gekleurde schijnvruchten, z.g. hessen, die tot diep in den winter de altijd groene heesters tooien wanneer ze althans niet door lijsters worden opgepeuzeld. Waar deze heester wordt gebruikt voor het bekleden van muren, in vereeniging van de Naaktbloeiende Jasmijn, daar kan men in den herfst genieten van de sierlijke vruchten van den Vuurdoorn, en in den winter de stervormige geelgekleurde bloempjes bewonderen van de Jasmijn. Gracieus hangen de vruchten van de Kardinaalsmuts naar beneden aan een dun steeltje, dat, gemakkelijk door den wind be wogen, die oranjekleurige zaden moet weg slingeren. Ziet men liever zwarte vruchten dan kan men nu aanplanten de Liguster, een heester die in Juli en Augustus zich tooit met witte bloempluimen. Glimmend zwart zijn de vruchten van de Vlier. Er zijn ook heesters, die zich met witte bessen tooien, zooals de Cornoclïe en de straat jongen onder de heester: het Radijsboompje. Het is verwonderlijk, zoo weinig eischen als deze plant stelt. Op de onmogelijkste plaatsen geplant, daar waar alles dood gaat, diep in de schaduw, daar groeit zü niet alleen. maar tooit zich met kleine rose bloempjes, die veel honig bevatten, zoodat de plant door een heirleger van insecten bezocht wordt, en elk bloempje bevrucht wordt, en in een bes vrucht verandert. Bijzonder mooi zijn de lioog-oranje-roode kelken van de Kriek-over-zee, nog heter be kend als de Lamplonplant. Die van de uit uit Japan komende Fhysalis Franchetti zijn de grootste en worden tusschen Judaspenningen met succes gebruikt. Onder de Vlinderbloe migen is het nu de van de Himalaya komende Desmodium penduliflorum, die hoogtijd viert met paars-roode bloempjes, die in luchtige pluimen vereenigd, in een fraaie bocht over hangen. De herfsttijloos Colchicum autumnale is bijna uitgebloeid maar de C. Speciosum begint pas, en van haar rose bloemen, kunnen wij nog eenige dagen genieten. Croous speelosus zal morgen haar eerste kelkje openen, we zullen dan haar violet kleurig rokje weer bewonderen. De Oost-Indische kers viert nog vroolljk feest en is vooral 's morgens mooi, wanneer elk blad met pareltjes bezet is. Het Pampus- gras wiegt zijn zilverkleurige kloempluimen in de teedere najaarslucht en de vleesch- kieurige Heide: Erica carnea, zit vol bloem knoppen, die in Februari ontluiken. En zoo houdt de natuur ons altijd prettig bezig, en behooren de herfstkleuren van dit jaar weer spoedig tot het verleden. Weeuwen. Weeuwen noemt men in de groentenoultuur die planten, welke in 't najaar gezaaid, den winter overgehouden en in 't voorjaar uitgeplant worden, 't Doel, waartot» van deze planten veel gebruik gemaakt wordt is, om reeds vroeg in 't voorjaar, wanneer nog geen planten, die dan gezaaid zouden worden, voor het uitplanten gereed zijn, reeds over be kwame planten te kunnen beschikken. Weeuwen worden in de nazomer of in 't vroege najaar gezaaid, en naar den aard c'er soort al of niet onder glas overgehouden. Hiex b.v., in den tuinbouw als plant- of pootuien bekend, zaait men reeds In de tweede helft van Augustus; ze blijven op de plaats waar ze gezaaid zijn, den winter over Het spreekt vanzelf, dat men er een gunstig plaatsje voor uitzoekt en bij gebrek aan een gunstige ligging dit door het aanbrengen van eenige windkeering tracht te verkrijgen. De verschillende koolsoorten en ook de kropsla- soorten voor deze cultuur geschikt, worden pas in het einde van de maand September gezaaid; hij vroegere zaaiing wordt het gevaar van verlies gedurende den winter grooter en loopen we, vooral bij de koolsoorten, de kans dat na uitplanting de planten, vóór ze krop gevormd hebben, doorschieten. 't Is duidelijk, dat slechts vroege soorten in aanmerking komen; bij latere soorten zou den de voordeelen van een vroeger oogst ver loren gaan en de moeite en zorgen aan het verwinteren besteed, vrijwel vergeefsch zijn. BERIJMDE A In een tijdschrift uit eeuw vonden wij deze Bij lieden op het p! Ve-eenigd door den Verlangt men op den Een dienstböo uit de Zij moet als meid a STeeds zind'lijk zijn i Een burgerpot goed Alleen met hout en t Het strijken, rekken En handig met de w Zij moet gezond zijn Van goed humeur en De ware godsdienst En Zondags trouw 1 De leeftijd heeft nog Dus niet te jong of Wanneer men twinti Daar is men 't liefs De vrijers zijn verbc Die zouden 't hoofd Zij moet des morgen: Geen buurgerucht of De keuken zij haar Die boude zij steeds i Ook zij zij zind'lijk En late 't eten niet Voorts moet zij braa: Niet stug gelijk zooi Die tegenspreken, st En vrouw of heeren Voor Uwe deelneming, betoond bij het overli van onze lieve Echtgen: Dochter, Zuster en Behc zuster Mevrouw ANNA ADRL KOOL, geb. DE WAA betuigen wij U onzen rechten dank. Uit aller naam: J. KC Bloemendaal, October li Dame, mooi landhuis wonend, groote tuin, c: verw., compl. baök., wen hiervan 2 GEM. VOOR! MERS als ZIT- en SLA KAMER af te staan besch. Heer of Dame, ei m. gemeensch. maaltij Omg. HeemstedeAen hout. Ref. verz. en verz. No. 770 MAX R. NUI Amsterdam. PETROLEUM 7 CE1 voor alle doeleinden, bus van 10 L. fr. h. zorgd. Alleen bij R Middenweg 66, Haar Briefkaart wordt verg Opleid, in dag- of avonc Volgens 10-vinger-syst STENO, club 3.50, privé 6.50 p. Prosp. gratis. Inlicht, da OUDE GRACHT 71 Tel. 14517. JE,ADRES voor 1ste klas Schoen reparatie is en blijf Jan Steenstraat 32 Huis: Garenkokerskade 44 Neemt proef met on LIJMWERK volgens nieuw systeem. Practische Horoscopii Raadpleeg in vol vert: Wen Elise Lebeau, Astr ge, Gierstr. 63 rd. I wetensch. Consult f 1. Delftsch Ingenieur g les in: WISKUNDE (a hra, meetk., beschr. mee en Hoogere WISKUh (diff. en integr. reken anal, meetk., vector, lyse etc.) Brieven te ad seeren onder letter W, het Bijkantoor BI. Wi blad. Heer vraagt ZIT-SLA. KAMER met pension, des Maandags tot Zaterdags. Brieven prijsopgaaf onder -no. Eur. van dit Blad. Vereeniging voor KRAi VERZORGING te E mendaal en Omstre. zendt geschoolde Kra verzorgsters uit tegen tige vergoeding, voor gezindten, desgèwen: °ok intern. Aanmelder ■Mej. Kruisinga, Bloen daalscheweg 32, Bloen daal. Te huur een ongem. 5 SLAAPKAMER, onmid lijk nabij dorp, R. K. E bosch. Brieven oi 1121 aan het Bijk. v. d. Mej. HAAKS, hero planeetk., dag. te spr. 1 v.m. 11 uur. Cons, v; 50 ct. Twijndersl. 5, H'!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4