TWEEDE BLAD JIM, DE ZOON VAN BOBBY SPORT. mm, i Losse Blaadjes. Het „brandende" vraagstuk! Brokjes Levenswijsheid. Jagerslatijn. Gemengde Berichten. SCHAAKRUBRIEK. JfcJgL WtjJP m i m .015 'm BLOEMEND AALSCH WEEKBLAD VAN 3 NOV. Wat leek het eerst belangryk, Dat Rijksdagbrandproces! Hier was men voor „sensatie" Eens aan een goed adres! Het oog van heel de wereld Was op die zaak gericht. Nu kwamen de geheimen Dus spoedig aan het licht! Maar och, wat viel dat tegen! Men schiet er niet mee op. Men zit daar in een doolhof En raakt niet uit het slop. Het hoofd van Van der Lubbe Hangt immer nog omlaag, En wie zijn helpers waren Dat blijft de groote vraag. De woorden der getuigen Weerspreken vaak elkaar. Geen wonder na acht maanden, Zoek dan de waarheid maar! 't Publiek op de tribune Is diep teleurgesteld: Het komt om wat sensatie, Maar wordt door slaap gekweld. Men zit zich te vervelen, Want er gebeurt geen steek, 't Verhoor van de getuigen Gaat voort van week tot week... Soms schrikt men even wakker, Als Dimitrof wat zegt, Een woord of een verklaring Ontembaar fel weerlegt. Dan is er even spanning; De president kijkt boos, Doch 't duurt maar kort dan is het Weer rustig voor een poos. De zooveelste getuige Verschijnt en wordt gehoord De journalisten zetten Hun dutje ijlings voort! De sleepende behand'ling Beneemt hun alle lust. Het w&s een brandend vraagstuk Maar 't is al lang gebluscht! (Nadruk verboden) Sint Hubertus is niet alleen de man van de Jacht, maar ook van het jagerslatijn. Jacht en Jagerslatijn foehooren bijeen. Of eigenlijk is het omgekeerd: zij sluiten elkaar uit. De echte Jager praat niet over zijn Jacht: hij schiet. En hy komt thuis met een flinke bult en rijk aan avonturen. Vermoeid werpt hij zich op zijn leger en hij slaapt van vermoeienis in. Anders de man van het Jagerslatijn. Men vindt hem, op hetzelfde ©ogenblik waarop de jager zich ter ruste legt, in de kreeg aan de stamtafel. Hij bestelt het ééne glas bier na het andere. En hij zwetst. Want hij is beter thuis met zijn mond dan met het geweer. Ademloos luisteren de stamgasten toe. Hij vertelt, het ééne verhaal na het andere. Hü vertelt zoo mooi en zoo vol geestdrift, dat de luisteraars hem gelooven. Hun aandacht prik kelt hem tot nog grootere fantaster;]. Zoozeer windt hij zich op met zijn verzonnen verhalen, dat hij er tenslotte zelf in gelooft. Zoo boeiend is zijn verteltrant en zoo spannend de inhoud van zijn verhalen, dat men, onder de betcove- ring van zijr. woord, niet meer onderscheidt tusschen werkelijkheid en verbeelding. De sterk ste stukken worden geloofwaardig en ook nadat de verteller verdwenen is, Wijven zijn avonturen de ronde doen. Zulk een held van de tong was baron Von Mtinchhausen, zulk een held was Tar.&rin de Tarascon. Maar zulke helden loopen er tallooze onder ons rond, van wie wij den naam niet kennen en die toch een grooten invloed uitoefe nen op de publieke opinie, die de jagers, stil zwijgend als ze zijn, over het hoofd ziet, maar aan de fantasie van de zwetsers gezag toekent. Jagerslatijn vindt men op alle gebied. In de politiek, in de kunst, in de wetenschap, in het maatschappelijk en zedelijk leven, ja zelfs in den godsdienst. De stille, nijvere werkers trekken er op uit, gaan voorzichtig en verstandig te werk, getroosten zich inspanning en vermoeienis en keeren, gebukt onder hun buit, naar hun slaap stee terug. Maar de zwetsers zitten in de café's en verbluffen de luisteraars met het relaas van hun schitterende vondsten. Ze zijn daarbij zoo sprankelend van vernuft en zoo boeiend, dat de argelooze toehoorders in hun begoocheling alles, wat men hun meedeelt, ook het onmogelijkste en ongeloofwaardigste, aanvaarden. Jagerslatijn in de politiek zijn de holle leuzen, de simpele plannen, de kwasi-heldhaftige voor stellen, waarmee leeghoofdige melkmuilen zich als wereldhervormers voordoen. Hun opvattingen zijn dikwijls nog dwazer dan de snorkerijen van den roemruchten Von Münchihausen en toch loopt de wereld hen na. Want de wereld is del op jagerslatijn. Het dagelijksch bestaan is zoo nuchter, het leven zoo grauw en het vooruitzicht zoo triest, dat men hunkert naar romantiek. Fantasie, wat de bioskoop geeft en wat de radio vedelt en zingt over liqfoe en geluk? Och, laat ens in den waan dat het werkelijkheid is, dat er dan toch waarlijk in 't leven nog grootsche en mooie din gen gebeuren Als we ons geloof in het jagers latijn moesten missen, waar bleven we? Hierom aanvaarden wij ook den held met den mond en we nemen al zijn zwetseryën voor ernst op. Von Münchhausen wordt onze leider en Taytarin onze geestelijke gids. De echte kunstenaar schroomt er voor terug, ,het geweldige woord kunst op de lippen te ne men; de echte geleerde zwijgt bescheiden over zijn wetenschap; de echte werker op maatschap pelijk en zedelijk gebied, arbeidt zonder ophef aan zijn inspannende taak en de echte gods dienstige bidt in 't verborgen, zy zijn als de jager, die bezweet en hijgend het wild vervolgt en zich gebukt carder den last van zijn buit huiswaarts sleept- Maar de menigte hoort gaarne jachtverhalen, waar of niet waar Voor haar is de held niet de man die aan kunst doet maar die over kunst spreekt, niet de man die de wetenschap dient maar die over de wetenschap opsnijdt, niet de man die aan hervorming arbeidt, maar die zich te midden der toehoorders iaat fotcigrafeeren met opengesperden mond en gebalde Vuist. De menigte bemint het gebed op de hoeken der straten, ook al heeft de dierbare spreker God misschien evenmin persoonlijk ontmoet als Von Münchhausen zijn legendarischen beer. Wij zijn het slachtoffer van menigerlei jagers latijn. Wij vereeren helden in de deugd en helden in de ondeugd, die in werkelijkheid nooit een heldendaad hebben verricht. Daardoor krijgt onze omgeving een mooier, maar ook wel een sleehteUen schijn. Want ook de verdorvenheid is vaak slechts jagerslatijn. Wie al de verhalen, welke jonge lieden van beiderlei kunne opdisschen over hun gewaagde avonturen voor emst opneemt, zucht over de slechtheid van de moderne jeugd. Maar hoeveel grootspraak Is er bü deze verhalen, welke, op den keper beschouwd, soms even onmogelijk blijken als die van den cmsterfeiyken Von Münchhausen! H. G. CANNEGIETER door G. Th. ROTMAN. 69. Nu moet van Baren het bezuren; Hij krygt de schuld van Jimmy's kuren; Terwijl mevrouw Verhoog terstond Vergoeding opeischt voor haar hond, Brult Jochem woedend: „Man, geef vlug Mijn boonen of mijn geld terug!" Kortom, de ruzie overschrijdt De grenzen der wellevendheid. 60. „Als jullie ruzie maken, zeg" Roept' juffrouw Mast, „dan ga i k weg!" Meteen weerklinkt door heel den winkel Een oorverdoovend glasgerinkel, En aan de fimonadeflesschen Zal niemand ooit zijn dorst meer lesschen! Zoo zie je: in het algemeen Komt nooit een ongeluk alleen. 61. Van Baren gauw op jacht naar Jim! Maar deze, even vlug als slim, Neemt boven op de plank de vlucht. En bombardeert vanuit de lucht Zijn meester, onder handig mikken. Met koffie-, thee- en kaakjesblikker Ja, zelfs de thee wordt uitgestrooid En zoomaar naar omlaag gegooid! 62. De arme man wordt woest, ja dol! Hij rukt de haren uit zijn bol! „Politie!" brult hij, „Help me toch!" Dat mormel ruïneert me nog!" Tim vlucht in aller ijl op straat. Maar de politie is paraat! Ta, Jim. nu zal 't niet lang meer du Öf 't is gedaan met al je kuren! VOETBAL. De uitslagen der j.l. Zondag voor de 2e klas B gespeelde wedstryden zijn: VeloxEdo 11 D. O. S.—Bloemendaal 41 V. V. A.Blauw-Wit 0—? T. O. G.—Hercules 0—2 De Spartaan—B. F. C. 22 Edo liet zich in Utrecht tegen Velox van haar beste zyde kennen, en gaf den gastheerep, die gehandicapt waren door het gemis van hun eminenten rechtsbinnen Lith Jr., kranig party. Toch was het eerst in de laatste mi nuut, dat de rocd-zwarten de overigens zeer verdiende geiykmaker scoorden. Edo bracht het iong-passing-systeem in practyk en het was doelman Keyzer, die zijn club voor een nederlaag behoedde. Bloemendaal bracht de traditioneele neder laag van een uitwedstrijd mee. Het was thans D. O. S. dat op de witten een stevige 41 overwinning behaalde. Het zal onze plaatsgenooten in deze ontmoe ting niet mee, voor het doel der tegenparty wilde het maar niet vlotten, waarvan onoor deelkundig spel wel eenigszing de schuld is, terwyi de scheidsrechter, die het spel slecht volgde, deprimeerend op onze ploeg werkte. Maar onze verdediging was evenmin safe, en maakte het den Utrechtenaren wel wat mak kelijk bij hun scoring-aspiraties. Hulsman moest zich laten vervangen door Kesting, die veel en verdienstelijk werk verrichtte, al kon bij ons Huisman niet geheel doen vergeten. D.O.S. liet zich kennen als een volkomen fan spelend elftal, dat vooral in de beide backs, linksbinnen en middenvoor uitnemend voet ballers heeft. Ze verdiende de overwinning wel, al zijn de cijfers sterk geflatteerd. Jammer is het, dat enkele onzer spelers als het tegen loopt, den moed laten zakken, en dit dan ook demonstreeren. V.V.A. werd ingemaakt door haar stad-ge- noote Blauw-wit, dat thans, mede door het ge lijke spel van Velox tegen Edo de eerste plaats Inneemt. De wedstrijd had niet het eenzijdige karakter, dat de uitslag zou doen vermoeden. De Blauw-witverdediging is geregeld in volle actie geweest, slechts de slechte afwerking der V.V.A.-aanvallers stond het maken van tegen- punten in den weg. In de Blauw-witvoorhoede ging het beter; daar had de middenvoor West- phaal een bijzonder productieve bui, door zes van zeven doelpunten voor zijn rekening te nemen. Hij werd in zijn werk prachtig gesteund door den spil de Boer, die hem diverse afge meten passes toespeelde. De V.V.A.-verdedi- ging toonde zich ook nu weer niet van de beste zijde. De dertig doelpunten, welke de V.V.A.- ers thans in hun debet hebben, spreken trou wens voor zich zelf. Het begint er wel voor deze oude Ainsterdamsche vereeniglng donker uit te zien. T.O.G. kon het niet tegen het beaoenenae Hercules, dat W. Buitenweg niet in de gelederen had, bolwerken. Toch kreeg de thuisclub legio behoorlijke scoring-kansen, maar zij bleek over geen speler te beschikken, die eenige notie van het maken van doelpunten had, zelfs een pe nalty werd gemist. De Utrechtenaren deden het iets beter en buitten in de eerste helft twee kansen uit, doch daarna werd het ook met hen sukkelen. De slechte terrein-omstandigheden zullen aan Cat wederzijdsche geknoei wel niet vreemd geweest zijn. Wij houden vol, dat op een dergelijk veld geen goed voetbal mogeiyk is. In den Bpaarndammerpolcer deelden de Spartaan en B.F.C. de beide punten. Het zag er echter in het eerst niet naar uit, dat de roodbroeken dit behoorlijk resultaat zouden behalen, want de Bussumers hadden voor de rust het beste van het spel, en wisten dit overwicht in een goede doelpunt van Boer- hout uit te drukken. Niet lang na de hen 'ring scoorde dezelfde speler weer. De Spartaan J lééf echter doorzwoegen en smaakte het ge noegen door haar nieuwen aanwinst, de mid denvoor Vermeulen gelijk te maken. De stand- in deze afdeellng is momenteel: Blauw Wit 7 5 2 0 12 27—8 1.71 Velox 7 5 2 0 12 24—8 1.71 D. O. S. 6 4 0 2 8 19—15 1.33 E. D. O. 6 3 1 2 7 20—12 1.17 B. F. G. 7 3 2 2 8 15—14 1.14 Spartaan 6 2 2 2 6 11—11 1.— Hercules 7 2 1 4 5 12—24 0.71 Bloemendaal 6 1 2 3 4 13—19 0.67 T. O. G. 7 1 1 5 3 9—22 0.43 V. V. A. 7 0 1 6 1 13—30 0.14 Voor a.s. Zondag luidt het programma'. B. T. C.—D. O. S. a Herculesde Spartaan. Edo—T. O. G. Blauw-WitVelox. V.V.A.Bloemendaal. In Bussum heeft een treffen plaats tusschen twee vrijwel gelijkwaardige tegenstanders. Wy ïouden het op geiyk spel. Hercules zal aan de Spartaan de handen (voeten) vol hebben, doch kan winnen, vooral als het volledig is. Dat T.O.G. in Haarlem tegen Edo eenig suc ces zal boeken, zal niemand, zelfs de vurigste T.O.G.-aanhangr niet gelooven. Een zeer belangryke wedstryd heeft plaats fn het Amsterdamsehe Stadion, waar de num mers 1 en 2 uit zullen maken, wie voorloopig de eerste plaats zal biyven bezetten. Het zal voor Velox van veel belang zyn, of Lith Jr. weer van de party mag zyn. (Deze speler werd op medisch advies eenige weken geleóen het voetballen voorloopig verboden. De Utrechtsche aanvat zonder Lith Jr. verliest tenminste 50 van haar kracht. Nemen wy aan, dat beide elf tallen op haar sterkst uitkomen, dan kan een fraaien strijd verwacht worden tusschen twee zeer goed spelende ploegen. Van het resultaat is dan ook weinig te voorspellen. Hopen we op een fraaie ontmoeting, weke door de sterkste gewonnen wordt. Voor Bloeir endaal staat ook een belangrijk treffen op het programma. De witten immers zwerven ieelijk in de gevaarlijke zóne en al zien we de toestand niet dreigend in (Bloemendaal speelt Zondag haar vijfden uitwedstryd, na slechts twee thuiswedstrijden), oppassen is ge boden. We konden aan de Kruislaan slechts een enkele maal van V.V.A. winnen, hoewel wo over het algemeen steeds beter voetbal speel den. De jongelui behooren zich eindelijk eens het fatum dat op hen rust op vreemd terrein, af te schudden. Een overwinning op No. laatst telt thans dubbel! Van de lagere elftallen speelt: Haarlem 3—Bloemendaal 2 10 uur. Bloemendaal 3Brederode 2 uur. T. H. B. 4Bloemendaal 4 3 uur. Bloemendaal veteranenV. S. V. 4 10 uur. I. V. O. 3Bloemendaal 5 2 uur. Bloemendaal 6Halfweg 4 2 uur. - Junioren. Kinhelm aBloemendaal a 12 uur. Bloemendaal b-*Ht J&fliJJL. 10. uur. Adspiranben (Zaterdag). Bloemendaal aR. C. H. a 2 uur. Bloemendaal bSigo 3 uur. R. C. H. dBloemendaal c 2.30 uur. E. H. S. 6Bloemendaal d 3 uur. Bloemendaal speelt tegen V.V.A. in de vol gende opstelling: Metten. Jonkergouw J. Kohier Rötbken Beyk H. Kohier Kammeyer, de Bock, Immer, v. Gelder v. Leuven. KORFBAL. Eerst tegen het sterke Blauw-Wit g'eiyk. Zondag j.l. tegen KVD 2 hetzelfde. Het vierde gelijke spel. En dat in wedstryden. welke door „Sport Vereent" had gewonnen kunnen worden, daar ze in het veld meestal de meerdere was. Maar doelpunten beslissen nu eenmaal een wedstryd en de ze maakt wint den strijd, al is een ploeg wat zwakker. De S. V. reserves verloren op het laatste nip pertje van RHB 1 met 1—2. Het gemis van 2 spelenden door force-majeure omstandigheden werd al te veel gevoeld. SV 4 Is nog steeds ongeslagen en won van Meerlebosch 3 met 04. De S. V. -adspiranten wonnen van Ooster kwartier, zoodat ze weer aan den kop van het rangiystje gaan. Haarlem 1 en 2 verloren beiden, terwijl Oosterkwartier zijn overwinningenreeks voortzet. As. Zondag ontmoet laatstgenoemde Ooster- park, de leiders, van wie wel moeilijk zal ge wonnen kunnen worden. Alleen eigen terrein kan hun wellicht eenig voordeel opleveren. Zondag a.s. ontmoeten de S. V. en Oosterkwar- tier-reserves elkaar om 2 uur achter de Ruïne van Brederode. Vrijwel gelijkwaardig ploegen. S. V. 3 ontvangt des morgens DSV 1 en moet nu maar eens de eerste punten in de wacht sleepen. ASFALTEEREN VAN DEN ZIJLWEG. Met het asfalteeren van den Haarlemschen Zijlweg wordt krachtig voortgegaan. Reeds zyn tot aan en onder het viaduct de klinkers vervangen door een asfaltdek. Ook de Haarlemsche Jiüianalaan wordt ge asfalteerd, doch men wacht daar nog op de materialen. De tramrails zijn weggenomen en de trottoirs -maller gemaakt met verbreeding van den ry- weg. De trottoirs zijn met basaltine-tegels be straat. Tegelijk met den Zijlweg zijn de daarop uitloopende gedeelten van Kinderhuissingel en Zyisingel geasfalteerd en hun trottoirs be tegeld, terwijl op eerstgenoemde Singel een vluchtheuvel gemaakt is. De tramrails op de brug en vandaar tot aan de kruising verdwijnen nu ook. De brug zal met klinkers bestraat worden. Eenige steenhouwers zijn bezig verschillende perceelen aan den Zijlweg van nieuwe hard- stoenen onderpuien te voorzien. Het trottoir legt n.l. daar ongeveer 40 c.M. lager dan de begane grond der tuintjes die vroeger voor deze perceelen lagen. Alleen naast de garage der firma Ed. Kim- an c Go. steken nog een paar huisjes bulten a rcr jn in de straat uit. Het zyn de perceelen No. 39 en 41, waarin Oplossingen, bijdragen enz. te richten aan den Schaakredacteur, Cruquiusstraat 19, Haarlem. EINDSPELSTUDIE No. 118. H. G. DL Weenink. (1892—1931) Wit aan zet wint. Stand der stukken: Wit: Kg3, Db6, f5. Zwart: Ke7, Da8, a6, b5, c4, d7, f7. PARTIJ No. 184. Gespeeld in het tournooi te Parijs, 28 Oct. 1933. Wit: Zwart: D r. A. A1 j e c h i m, A. B a r a t z, (Parijs), (Boekarest), CARO-KANN-VERDEDIGING. 1. e2e4 2. d2d4 3. e4xd5 4. c2c4 5. Pblc3 6. Pgl—f3 7. Lfld3 8. Ld3xc4 9. 0—0 10. Lel—g5 11. Tal—cl 12. Ddld3 c7c6 07—d5 c6xd5 e7e6 Pg8—f6 Lf8b4 d5xc4 0—0 b7b6 Lc8b7 Fb8c6 Lb4c7 Beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. 13. a2a3 Pf6d5 14. Lc4xd5 Le7xg5 15. Pf3Xg5 Dd8xg5 16. Ld5e4 g7—g6 17. Dd3b5! Dg5xb>5 18. Pc3Xb5 Pc6a5 19. Le4xb7 Pa5xb7 20. Tslc7 Tf8b8 21. Tfl—el a7a6 22. Pb5cS Fb7d6 23. d405Pd6e8 De wereldkampioen ,Dr. Aljechin, heeft aangetoond dat na 23e6xd5; 24, Pc3xd5, b6!b5 Zwart zich behoorlijk kon ver dedigen. 24. Tc7c6 e6Xd5 25. Pc3 X é5 b6—b5 26. Pd5b6Tb8xb6 Zwart moet de kwaliteit geven, want op 26. Ta8a7 zou volgen 27. Pb6—c8, waarna zoowel Paard e8 als Toren a7 worden aangevallen en daarna Ta7d7 (Indirecte matdreiging op dl) niets baat, omdat Wit door 28. Tel X C'8 tevens schaak biedt. 27. Tc6xb6 en Wit won, (na nog 11 zetten). HET GEHEIM VAN BUENOS AIRES. De wereldkampioen, Dr. A. Aljechin, heeft destijds in een interview medegedeeld, dat hy, korten tyd na het begin van zyn match met Capablanca te Buenos Aires, hevige kiespyn kreeg, zoodat hy eenige kiezen moest laten trekken. Daarna verbeterde zijn spel spoedig. Tevens vertelde hij bij die gelegenheid, dat hy in zyn „vrijen" tijd niet alleen schaak, maar ook tennis, ping-pong en bridge speelt. Vooral bridge achtte hij een uitmuntende hersen gymnastiek, welke het schaakspelen weder ten goede komt. OPLOSSING PROBLEEM No. 397. (K. Harder). Stand der stukken: Wit: Ka5, Tg6, Lal, Lh7, Pc8, Pdl, c4. e4, f2, f3, g3. Zwart: Ke5, Dfl, Lb5, b3, b4, c5, d4, g5. 1. Lg8 (dreigt 2. Te6 mat), Ld7; 2. Pd6, enz. 1Lc4: 2. Pb6, enz. 1Dc4: 2. Pe3, enz. 1Dh3 2. Pb2, enz. Een brandpuntprobleem (brandpunt c4). Goede oplossing ontvangen van: H. W. van Dort, te Haarlem sinds 41 jaar één der oudste rijwielzaken van Haarlem, die van den heer J. Viets, gevestigd, is. Met de firma's Looman, Smit en Van Gaste ren, behoort de heer Viets tot de baanbrekers van den rijwielhandel in Haarlem. Nu de Zijlweg deze verjongingskuur heeft ondergaan, is het begrijpelijk, dat de aan- wonenden vooral de winkeliers onder hen him Ingenomenheid daarmee willen uiten. Reeds 1 October j.l., weró de „Winkeliers- vereeniging Zylweg" opgericht en een der eerste besluiten die deze nam was het inrichten van een „Reclame-week Zijlweg". Heden, Vrijdag, neemt dit feestelijk gebeu ren, waaraan alle winkeliers deelnemen, een, aanvang. Dan zullen de vlaggen uitgestoken worden, c'e étalages versierd zijn en de verjongde Zijl weg in het middelpunt der belangstelling staat van Haarlem e.o. Wij wenschen de jonge vereeniglng veel •succes met haar eerste optreden! DE IEPENZIEKTE EN HAAR BESTRIJDING. Onder bovenstaand hoofd ontvingen wij van den heer P. v, d. Linue een uitvoerig artikel, wy stellen ons voor hierop nader terug te komen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 3