SPORT. SELMA LAGERLÖF. ONS SCHOUWBURGHOEKJE. ONS GESCMEDENISHOEKJE. PREDIKBEURTEN ONS VOGELHOEKJE. A. P J. P. Vü Stadsschouwbui Schuld en Boe FRITZ HIRSC Brand in de st DON CARLO Maar een Dro Melkerij Mj aerdenhout - wordt thans nog één schacht. n.I. No. 7 ge- gepompt. De olie werd van boorgat No. 7 door een ondergrondsche buisleiding van 5 mijl lengte naar het station Ground geperst. De gassen, die 3 produceerexide boorgaten in belangrijke hoeveelheden leverden, dienden voor verwar- rr.ingsdoeleinden en voeding der gasmotoren. De boringen No. 5 en No. gaven geen resul taten en werden op een diepte van 756.70 meter, resp. 1145.40 meter verlaten. In de jaren 1908 en 1909 werd het bedrijf nog met 2 verdere boringen (Nos. 8 en 9) uitgebreid, die echter eveneens op een diepte van 735 en 900 meter geen resultaten lieten verwachten en dus^prijs- gegeven werden. Zoo stonden de zaken toen in het jaar 1911 de „Dordtsche Petr. Ind. Mij." door de ,.Kon. Holl. Petr. My." overgenomen werd. Het ge storte kapitaal der „Erste Bayer. Petr. Ge sel]." ten bedrage van iy2 millioen mark was verbruikt en de „Koninklijke" wenschte niet verder aan de onderzoekingen deel te nemen. De heer Stoop echter liet zich niet van zijn voornemen afbrengen om de onderzoekingen aan het Tegern-meer öf tot een loonende uit komst öf tot een besliste mislukking door te zetten. Hij nam de aandeelen van de „Dordt sche" in de „Bayeriache" over en zette de on derneming nu geheel voor eigen rekening en met ijzeren doorzettingsvermoo*>" ---ort. Óp- nieuw werden twee boringen aangevangen (10 en 11). Toen echter de opbrengst van boorgat 9 ophield en die van schacht 7 gestadig afnam, vervloog ook de laatste hoop op deze boringen gebouwd. Zij werden op 115 en 234 meter in den steek gelaten. De met zeldzaam doorzettingsvermogen en vakkennis en met opoffering van rond 2 mil lioen mark, doorgezette grootsche onderneming vond hiermede in 1912 haar einde. Wel leidden de boringen tot voor de kennis der geologie waardevolle bijdragen, doch olie in loonende hoeveelheid was niet aangetroffen. De kans dat anderen daar nog eens de pogingen zouden her halen was, gezien de enorme kosten praktisch uitgesloten. Op dit punt konden dus de bewo ners van Tegernsee gerust zijn en zich zonder vreezen verder aan hun „vreemdelingen- industrie" wijden, en nu was het de Wiesseeër Heilbron, (ontstaan door de gevreesde olie- opsporingen) die juist de welvaart daadwerkelijk beloofde, die uit de aardolie was verwacht. Over de Wiesseeër Heilbron die deze belofte vervulde en nog heden nakomt, schrijven wij in ons volgend nummer. Den 20 November hoopt Selma Lagerlöf haar 75 verjaardag te herdenken. Zou er wel één schrijfster zijn uit de Skandinavische landen, die zoozeer bekend en bemind is over de geheele wereld als deze hoogstaande vrouw, met haar opgewekten en evenwichtigen, blijmcedigen, innig religieuzen aard, met haar overweldigend rijke fantasie en haar teere, zuivere intuitie! Wie vertrouwd wil raken met den Zweedschen, zoo zeer van mystiek doortrokken volksaard, kan niet beter deen dan lezen uit de werken van Selma Lagerlöf. Men zou kunnen zeggen dat haar talent twee polen raakt: het Is episch en lyrisch. Van het eerste getuigt wel het sterkst de hier bij velen bekende „Gösta-Berlingsage", welke we feitelijk niet als een gewonen roman moeten bescnouwen, doch die we meer moeten lezen als een oud hei beeld te geven van de figuur en beteekenis dezer vrouw, maar wanneer ik besluit met de woorden aan te halen, welke de Rector-magnificus van de universiteit te Upsala sprak, toen deze univer siteit haar promoveerde tot doctor honoris causa in de letteren; Hierbij reikt de wetenschap de hand aan de intuitie en dan nog releveer, hoe de leuze van haar leven is: de mensch moet goed en blij zijn, dan hoop ik toch niet al te zeer te kort geschoten te zün jegens een onzer aller grootste geesten. M. J. MOLANUS—STAMPERIUS. dendicht: de onstuimige kavaliers, grotesks figu ren, toch. zoo gevoelig van hart; de kranige ma- wyninasiuin-leeraar met droge schoolverJiande- --1- T «in KnlrOVl rlft wctl 1C_ i - -t «i i. 1. ANNA KLAASEN'S KINDERTOONEEL. „Harlekijntje op Kanteel Hemelhoog". Stadsschouwburg la November 1933. Het grootste belang van goed Kindertooneel is zeker niet het slagen van de invitatie van oom of tante, of 't feest van 'n jarige, die met ettelijke vriendje? c- v térdmnetjes tot het bij enen van een matinée worden gevraagd, cm dan s avonds ju--. naar huis toe te gaan, waar ze vertellen aan ouders, die vaak heele- maal geen benul hebben van goed tooneel, dat het toch zoo „eenig" was! De vraag is, wat zal deze generatie, die zoo verrukt aan Anna Klaasen's lippen hangt, wat zal deze generatie over 10 a 15 jaar doen Als ze met eigen duitjes op zak voor de groote gevaarlijke keus staat tusschen jazz, dancings, bioscopen, operette's, concerten en tooneel. Is er door goed kindertooneel, aan de jeugd zóó veel goeds mee te geven dat het haar later tot een blijvende behoefte wordt iets goeds te zien Zoo ja, moge het dan Anna Klaasen ge geven zijn de moeilijke, moreele zoowel als fi- nantieele crisistijd, die het tooneel thars door maakt te helpen overbruggen, naar den tjjd van 'n nieuwe Lente, en 'n nieuw geluid! Dat Anna Klaasen persoonlijk contact heeft met het jonge volkje in de zaal, bewijst zij, als zij op vlotte wijze den iet of wat gebrekkigen samenhang tusschen de verschillende taferee- len, voor de kinderen althans, geheel weg werkt. De uitvoering zelf, is goed verzorgd, met vele kostelijke kleine vondsten, welke ieder kind onmiddellijk schijnt aan te voelen. Ze kraaien en juichen van pret, om de korte rake gezegden van Harlekijntje, om de hoededoos waaruit hij tevoorschijn springt, om het ka kelen der eksters hoog boven in de boomen, cm het optreden van alle bewoners van Kasteel Hemelhoog in nachtgewaad met slaap muts enz. Dit alles steunt dan nog op alleraardigste muziek. 't Verwonderlijkst vind ik echter, dat ik, die het z.g. Kindertoqneel tot nu toe haatte om zijn grove leugen, hier nu werkelijk enthou siast pro- zit te schrijven. Ik, die me als kind werkelijk geneerde, en het als een ramp be schouwde als ik meegevraagd werd naar, wat mij toen scheen, een namaakvertooning! Toen ik tien jaar was zag ik Rcyaards in Vondel's Lucifer, op mijn 13de Suzanne Des- prés en Luyné Pcë in Hamlet, en ik blijf in de door mijn ouders ingeslagen richting, nu ik zelf kinderen van die leeftijd op te voeden heb. Beter, véél te hoog, dan er faliekant naast gegrepen! De meeste kinderen zijn zoo -makkelijk op een dwaalspoor te brengen, vooral als het kunst betreft! En gaf Royaards mij niet de moed om op d'e kinderleeftijd 350 regels van Vondel van buiten te leeren? Werkte ooit een en levensovermoed en klassicisme (de na- middeleeuwsche kennismaking van West- Eurcpa met de kunst- en geestproducten van Grieken en Rcmeinen) is hier in Shakespeare, een eigen moderne (in den zin van niet meer klassiek jocdsch, grieksch of romeinsch te noe men) drama geboren, dat eeuwen lang grond- leggend is geweest voor de dramatische kunst in cude en nieuwe wereld, waarin zich wederom een gang openbaarde in de richting van ver vlakking en verfijning. Eerst met Ibsen heeft de dramatische kunst, zij 't ook ïn een profanen burgerlijken vorm, gegrepen naar een inhoud, die contact zocht met de geheimzinnige groote machten en krach ten waardoor het leven wordt gedragen en na hem kan zelfs een Pirandello, met zijn de per soonlijkheid uitspinnende psychologie (ziels- kunde) ons niet meer bevredigen. En wat nu gezocht wordt is het huwelijk van welbegrepen modern persoons-en-gemeenschapsleven eener zij ds en de modern Uagrepen mysteriën ander zijds, een proces, dat van theosofische zijde be gonnen. in ons land door Henriëtte Roland Helst, Spelberg, Huijemans e.a. min of meer bewust wordt voortgezet. Sudermann is op dezen weg neg niet zoo ver gevorderd als Ibsen, maar zijn burgerlijke spelen zijn nog niet geheel vervlakt, er zijn kernen in; in karakters als typen beeldt hij uit b.v. de vaderlijkheid, het kind-zijn, de moederlijke bezorgdheid, het spelen met het leven, het losbandig durven (de hybris der Grieken). Zoo is ook Heimat nog altijd een boeiend stuk. Schwartze is dé vader zij 't in pruisischen trant, Magda dè overmoedige, levensbegeerige zich zelf zoekende persoonlijkheid. Marie hét kind, Augus- te dè gehoorzame gemühtliche duitsche vrouw, Pfarrer Hefterdingk dè pastor, dè zieleherder. Jessner's ensemble heeft op zoo voortreffelijke wijze en In de persoonlijkheden der spelers op zichzelven, èn in het volkomen organisch soli daire samenspel Sudermann's stuk gegeven, dat al wat een modern mensch in dit stuk vreemd aandeed, versmolt in den stroom van warme menschelijkheid, die van het begin tot het dra matische einde toe onafgebroken stuk en spelers droeg en verbond. Wij kunnen het slechts be treuren dat Jessner's Ensemble niet spoedig hier wederkomt. Onze plaatsgenooten wekken wij t.p een volgende gelegenheid cm dit of een gelijk waardig duitsch ensemble te gaan zien en hoo- ren, niet te laten voorbijgaan. Fred. Marien heeft in den Stadsschouwburg ons j.l. Zondagavond zeer belangstellend gevon den voor zijn eenvoudige, doch juist daarom niet minder treffende proeven van parapsychologi sche (d.i. buitengewoon zintuigelijke) helder ziendheid. Of hij goed doet denken en voor stellen te identificeeren en te stellen, dat de gedachte (lees voorstelling) niet uit de hersenen maar uit den kosmos stamt, terwijl toch voor ons alleen vaststaat dat de voorstelling in en doör onze hersenen in ons wordt gevormd, het zijn vragen die, hc-e ook beantwoord, zijn per soonlijke gaven als telepaath en helderziende niet raken. Iemand die zonder op de gewone wijzete zien waarneemt, wat voor door een ander geschfeven woord of begrip zich in een gesloten envelop bevindt, dat die ander in d.e hand blijft houden, is een merkwaardig mensch. De groote en kostbare voor Marion gemaakte reclame had ook nu weer de rustende burgerij van Haarlem met uit haar Zondagavondtent, kunnen lokken, doch die er waren, keerden ge-! interesseerd en voldaan huiswaarts. HET NIEUWS VAN HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD VAN 25 JAAR GELEDEN. Dat onze nijverheid langzaam maar zeker komt te leven onder een schrikbewind, uitge oefend door de besturen van vakvereenigingen, wordt bewezen door het optreden van de postende diamantbewerkers in Amsterdam. Van uit hun bond gaat het als een be smettelijke ziekte verder. Te Haarlem Is het de Polygraph die van af 1 Aug. leeft onder eèn soort schrikbewind van het bestuur van den Nederlandschen chemigrafenbond. De kwaal woekert zoo ver voort, dat een diamantbewer ker, de vader van een jongmensch werkzaam aan de Polygraph, te Amsterdam voor het be stuur zijnei; diamantbewerkersvereeniging is gedaagd, en dat ham gedreigd is zoolang te zullen worden „gepost", tot hij het contract met de Polygraph zal hebben verbroken. Het is ons niet duidelijk onder welke invloeden de autoriteiten in dezen ergelljken toestand stil zitten. Duitschland. De „Zeppelin" is staats eigendom geworden. Aan von Zeppelin is de orde van den Zwarten Adelaar verleend, bij welke uitreiking de keizer een rede -hield waar in hij zeide, dat het vaderland trotsdh kon zijn op het bezit van zulk een zoon, die door zijn uitvinding ons bracht aan een nieuw ontwikke lingspunt van het mer.schelijk geslacht. „Moge het ons allen", e:n>d;"<!e hii, „eens gegeven ijn evenals gij in onzen levensavond met trots te kunnen zcggcxi, ciat het ons gelukt is met evenveel succes ons dierbaar vaderland te hebben gediend". f Zoo moet het gaan. Op de Engelsche kust zonk dit jaar omstreeks Pinksteren in d: monding van de rivier de Humber nabjj Huil een baggermolen van een firma te Dusseldorf. Daar het gezonken vaartuig de vaart belem merde moest het ten spoedigste worden opge ruimd. Twee Engelsche firma's hebben ge tracht met allerlei werktuigen en met behulp van duikers het schip te lichten en ten slotte getracht door middel van dynamiet de ladder op te ruimen, maar te vergeefs, zoodat zij na vijf maanden tobben het werk in den steek lieten. Thans zullen Nederlandsche werklieden het zaakje trachten op te knappen. De firma's P. Koeber te Dordrecht en W. A. van der Tak te Rotterdam hebben aangenomen het werk in orde te maken. Natuurlijk zullen, de Engel se-hen het met leede oogen aanzien, dat Neder landsche werklieden hun in hun eigen land een lesje komen geven. Onder de duikers, die mede naar Engeland gegaan zijn behoort ook M. Sperling, de held van de Berlin. D, tentoonstelling in het museum van Kunst nijverheid te Haarlem bevat afbeeldingen van meubelen en huisraad ontworpen door de beeren Berlage en van den Bosch. ZONDAG 19 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Donderdag 23 November. Gebouw „Maranatha". N.m. 8 uur Ds. J. C. van Dijk. Bijbellezing. Overveen. V.m. 10 uur de heer K. Koopman. Religieuze Kring, Aerdenhout. Prof. Dr. J. Lindeboom, Hoogleeraar te Gro ningen. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. lo uur, Heere Heeresma, Amsterdam. N.m. 5 uur, Ds. A. A. Wildschut, LJmuiden- Oost. Ned. Herv. Gemeente te Santpoort. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G A. van den Bergh van Eysmga. Onderwerp: „Volmaakte menschen." (Mt. 5, vs. 48). Geref. Kerk te Bloemendaal. V.m. 10 en n.m. 5 uur. Ds. J. C. Brussaard. Catechismus Zondag 11. De Vr(je Katholieke Kerk, Popellaan Kinhejr.park. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Donderdag 23 November. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. Zaterdag 25 November. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. joorsche. Leg daarnaast de bekende „Christus legenden", waarvan de eene vertelling ons nog dieper ontroert dan de andere, de Zweetdoek der Heilige Veronica, het Roodborstje, dat zijn bngen zóó inspireerend op jongelui van 16 tot 18 jaar? Ik hcor nu nog geregeld zeggen: „Als ze mij er in m'n jonge jaren niet mee hadden door- rood gekleurde borstje heeft gekregen doordat gezaagd, zou ik het nou misschien wèi mooi een druppel bloed, welke vloeide uit htt voor-nebben kunnen vinden!Toen ze mij door hoofd van Christus, toen de kleine vogel, door deernis bewogen, den eigen angst overwon er. een doorn trok uit den kroon der smarte, op zijn veeren viel. En dan die vele andere, meer en minder be kende vertellingen en sagen en sproken„Niels Molgerssons Wonderbare Reis", een beek voor kinderen, maar dat minstens evenzoo, misschien nog meer gewaardeerd' wordt door volwassenen: Niels, de kleine jongen, in den beginne wreed en slecht voor de dieren, waarmee hij in aanraking komt, en die dan, betooverd, op een gans vliegt boven geheel Zweden en die, aoor alles wat hij ziet en beleeft, vanzelf tot inkeer komt en ein digt met het eigen leven vrijwillig te offeren voor den ganzerik waardoor de betoovering wijkt. Niet alleen door de oneindige liefde voor het eigen land en voor al wat leeft, mensch en c.ier en gansch de natuur, en door de prach tige taal, den zuiveren bouw, en de steeds weer uitgesproken noodzakelijkheid tot wederzijdsch begrijpen en helpen, is dit boek een werk van zeldzaam opvoedkundige waarde, het is daar naast ook van groot sociaal belang, evenals o.m. haar roman Jeruzalem. Dat een vrouw als Selma Lagerlöf ook op sociaal gebied een figuur van beteekenis is, spreekt vanzelf. Haar streven ten bate van den vrede, zoowel met de pen als in talrijke rede voeringen. waarbij zij dan gaarne den vorm eencr vertelling kiest, vindt in alle landen groote waardeering. Kenschetsend voor 't wezen daar van is de titel van een voordracht, welke zij eenige jaren geleden te Stockholm hield. Eensge zindheid en Liefde inderdaad twee hoofdvoor waarden. Zij wordt nu langzamerhand een oudere vrouw, maar ondanks een leven van onvermoeid en in tensief werken, brengt zij ook nu haar tijd alles behalve in rust en ledigheid door. Een groot deel van het jaar, en steeds met Kerstmis en de andere heilige feestdagen, vertoeft zij op Mèr- backa, thans een koninklijk verblijf, vol van de heerlijkste kunstschatten: zoovele tastbare be wijzen van de vereering en dankbaarheid, welke t-alloozen haar toedragen. Marbacka was vroeger een eenvoudige melkerij, maar overgaand van vader op zoon m haar familie, werd de hoeve steeds meer uitgebreid, tot ze ten slotte in ver val raakte, zelfs in vreemde handen kwam. Hoe diep de vreugde der schrijfster was, toen ze door den in 1910 ontvangen Nobelprijs in staat ge steld werd, het ouderlijk gced terug te koopen en tot hernieuwde bloei te brengen, laat zich begrijpen waar uit werken als „Het Huls van Liljecrona", .Marbacka". de Innige gehechtheid aan den eigen grond zoo duidelijk blijkt. Het is feitelijk niet doenlijk om in een zoo kort bestek een cok maar eenigszins volledig gingen zagen wist ik al jaren, dank zij Roy aards, dat het mooi was! Anna Klaasen dus, legt zich de zware tahk op om het aan de eerst berinneniden zóó waar, zóó zuiver te geven dat ze vanaf hun prilste jeugd voldoende gevormd worden om niet anders meer te willen en te kunnen „zien". En dat in een tijd dat er voor ons volwasse nen al zoo'n groot gebrek is aan goed reper toire, wil heel wat zeggen! En nu, tot slot, wil ik ook eens 'n Kasteel bouwen -dat Hemelhoog heet, maar misschien ,,'n Luchtkasteel" zal blijken te ziin! We gaan vast voor het tooneel een beter tijdperk tege moet! Als Anna Klaasen maar goed zorgt voor de opvoeding van het toekomstig publiek, moe ten mijns inziens uit dat zelfde publiek de auteurs, de groote targédies en tragédiennes, (wat deed niet die onvergetelijke Poesje Nelle Kelder voor Vaanderen? Alles van en absolute eenvoud, maar sterk!) als paddestoelen uit den grond opschieten! Hoorde Ik er al niet een? De prachtige stemuitdrukking van Harlekijntje zit me nog in de ooren. Wat 'n kostelijk kereltje! Als er iemand helpt bouwen voor de toe komst dan is hij het, hij met zijn gave glas heldere kindergeluid. Zeg ik te veel, als ik nu al spreek van talent, 'n opvallend talent zelfs?Of Is ook dit 'n Luchtkasteel L. v. W. HEIMAT. Schauspiel in 4 aeten von Hermann Sudermann. Ensemble Jessner. Stadsschouwburg Vrijdag 1.0 November. Men neemt aan dat het antieke tooneelspel niet zonder verwantschap was met. misschien eenigszins een profaneering (wereldlijk maken), de godsdienstige Mysteriën. In de Mysterie diensten werd aanraking gezocht met machten en krachten waarvoor men alleen eerbied- en vreeswekkende namen had en die geacht wer den het leven te dragen en op te voeren naar een hoogere (of diepere, wat hier maar een kwestie van woorden is) graad van bewustwor ding, levenszekerheid, naar dieper ernst, echter vreugde, stiller berusting of grooter blijheid. De weg van de Mysteriën, over Aeschylus. Sopho- kies naar Euripides is dan de weg naar steeds verder gaande verwereldlijking, ,ook in den zin van vervlakking en verfijning, Het Christen dom, dat de Mysteriën, en het veel-goden-dom der antieken in gesublïroeerden (in hoogere orde zich oplossenden) vorm naar West-Europa en den modernen tijd overbracht, in misoffer, in sacramenten en helligen-vereering, «heeft myste rie- en abele stnne-spelen doen geboren worden, maar eerst uit het huwelijk van levensblijheid HERFSTWANDELING. 't Was nog vroeg in den morgen, voor zons opgang. Een heldere lucht, zonder een enkel wolkje, de maansikkel van laatste kwartier in 't zuiden, nog sterren aan den zuiderhemel maar flauw door 't maanlicht, Ursus major duidelijk en scherp in 't noorden. De zwakke wind is koud. Hij ruischt in de eiken, ritselt in de berken en fluistert in de dennen. Daar staat een bank op den hcogen weg. Ik ga zitten. Om mij heen diep zwijgen. Een ster valt neer, schijnbaar in 't grauwe duin, een uilenroep jammert in de donkere den nen, de beuk zingt een wiegelied zonder woor den. Daar klinkt van een der buitens hanen gekraai. Over 't duin komt de dag met morgenwind, takgeknars en meezengemiesper. De sterren boven de rozenroode lidhtpoort zijn verdwenen. De beuken schudden den slaap uit de takken, stugge juniperus wil den stijven nek niet huigen. De eerste zonnestralen vervagen de maan en verzilveren de tot rijp verstijfde dauwnevels boven 't duin de berkenstammen blinken als zilver, hun kronen laaien als goud. Vier kuif leeuweriken scharrelen in 't witte zand langs mijn weg. Ik vind wat kruimels in mijn zak en werp die hun toe. Gracieus komen ze nader tot vlak voor mijn voeten en pikken op. Met een dankbare buiging gaan ze verder. Meezen tingelen, gaaien en kauwtjes la waaien, hoog in de lucht miauwt een buizerd Mijn oogen gaan te gast aan de lichter groe nende dennen, het oplevende duin, het zilver flonkerend struweel, aan de kopergloeiende oude dennenstammen, aan de zandige klingen met warmbruine vlekken en volgen het konijn tje dat door «ie helm naar,een berkenboschje schiet. En dan kijk ik naar de roode borst van den goudvink op een dennetak, naar de zwarte bessen van den vuilboom en den vuur- rooden hoed van de vliegenzwam. Nu begint alles te laaien in d-e ochtendzon, zelfs de varens aan den voet van oude ver molmde stammen, de schuinneerhangende sparetakken, waarin onzichtbare gnomen als meezen, blauwspechten en winterkoninkjes, miesperen, roe-pen en ratelen; waarin lijsters lokken en eekhoorntjes met de tong klappen. Schooner nog heeft de herfst, de roode muor- denaar huisgehouden in eiken en beuken. Hij zegende hun loof met bloedige hand. Zy ver loren hun groene pracht en frisch leven maar stierven een schoonen dood met glans en kleur. In de lachende lente en den weelderigen zomer waren ze niet zoo schoon als in hun doodstooi, nu de zon trillende over hun .klótdds rood, geel en oranje gaat. Gaat het zien langs de Mollaan, bij Duin-en» Vaart, Duinlust en Elswoud: gij zult u In een tooverwereld wanen. Maar haast u. KERST ZWART. VOETBAL. De uitslagen van j.l. Zondag zijn: D. O. S.Hercules SpartaanEdo BlomendaalB. F. C. 1—4 1—2 00 De Utrechtsche derby gaf het talrijke pu bliek veel reden tot tevredenheid: er werd be hoorlijk gevoetbald, vooral in de tweede helft werd er keurig gespeeld. Het begin van den strijd deed niet vermoe den, dat Hercules zoo'n éclatante overwinning zou behalen. De D.O.S.-.achterhoede had weinig moeite met de onsamenhangende aanvallen aer Herculanen, maar aan de andere zijde wisten de gebroeders de Zeeuw wel raad met alle plan nen der D.O.S.-voorwaartsen. Dank zij D. Bui tenweg en A. de Zeeuw kon de thee genut tigd worden met een 20 voorsprong der gas ten. De hervatting bracht een feilen, geijk op- gaanden strijd. Het gelukte Veltmeijer een goed doelpunt voor D.O.S. te maken. Tot 3 minuten voor de tijd was de situatie zoo, dat elk oogen- blik de gelijkmaker verwacht werd. 'Toen éch- ;er viel aan Hercules een penalty ten deel, die solide door Versluys benut werd, terwijl onmid dellijk daarop A. de Zeeuw een schitterende pass van D. Buitenweg benutte, en de eind stand, na een sensationeel slot, 41 werd. Ook de ontmoeting de SpartaanEdo ver liep niet zonder emoties. Immers, in de tweede helft zond aanvoerder Grobbe den middenvoor wegens een ongepaste opmerking uit het veld. Spartaan was echter van meening, dat een invaller de plaats van den weggezonden spe ler kon innemen. De scheidsrechter stond" dit zeer ten rechte niet toe. Een en ander naa een oponthoud van drie minuten tengevolge, waar mee de scheidsrechter blijkbaar geen rekening had gehouden. Hij floot tyd, waarop het pu bliek het speelterrein bezette. Echter moesten de bewuste drie minuten daarna nog gespeeld worden. Het kostte intusschen veel moeite, het veld weer „schoon" te krijgen, zoodat het slot vrij rumoerig werd. Edo begon met een serie aanvallen op het Spartaan-doel maar trof Oerlemans In huiten- gewonen vorm, zoodat voorloopig geen resul taat bereikt werd. Succes kwam juist van de ziide, waarvan het allerminst verwacht werd: Pieterson schoot onmogelijk hard langs den verbluften Edo-doelman. Eindelijk kwam toch het verdiende doelpunt voor Edo, door Bruin, die uit een scrimmage Oerlemans passeerde. Na de rust was het Nottrot, die belooning kreee voor zijn uitnemende spel, door Edo met een wélgeplaatst schot de leiding te geven. Wel bleven de Haarlemmers ook nu nog ver in de meerderheid, maar Oerlemans, goed bijgestaan door Grobbe bleef de situatie meester. Zoo be haalde Edo een kleine, maar zeer verdiende overwinning. De wedstrijd BloemendaalB.F.C. eindigde zooals hij begonnen was. Een gelijk spel geeft vrijwel de krachtsverhouding aan van twee ploegen, die esn zeer middelmatig spel ver toonden, De belde aahvalslinies Vertoonden een absoluut gebrek aan sohotvaardlgheld, zelfs miste de thuisclub een strafschop! Toch heeft de B.F.C.-verdediging het veel harder te verduren gehad dan die van Bloe mendaal. Voor de witten was dit o.i. een geluk, want nog steeds zijn er te veel zwakke momenten in de verdediging der Bloemendalers. Ingrijpen en wegwerken was dikwijls onzeker, en een meer doortastende, maar vooral meer schotvaardige aanval dan de Bussumsche zou zeker succes bereikt hebben. Niettegenstaande dit kreeg Huisman, die reeds na 10 minuten Saeys ver ving, veel werk te verrichten, maar hij deed dit op betrouwbare wijze. Hij moet echter af- leeren met gebogen hoofd op zijn tegenstandejrs in te luren. Een minder lankmoedige arbiter kan deze methode wel eens zwaar straffen. Het optreden van B.F.C., en speciaal van den linksback deed onsympathiek aan. Wij kunnen best begrijpen, dat een stevig gebouwde speler gebruik maakt van zijn lichaamskracht, maar als dit gepaard gaat met unfaire handigheidjes en natrappen is dit verre van sportief. De gevaarlijke man in de voorhoede, Boer- hout, toonde meermalen een uitstekend voet baller te zijn. Maar op de voor he-m vreemde rechtsbinnenplaats (hij speelde vroeger links binnen) komt zijn productiviteit niet tot haar recht. De beste speler van het veld was ongetwijfeld de B.F.C.-middenhalf Hellingman, die een prima partij voetbal speelde. Het afnemen en plaatsen was af, en het was wel sneu voor hem, dat zijn inderdaad schitterend werk geen effect sorteerde. Bij Bloemendaal viel het uitstekende werk op van den jeugdigen links-half de Wilda Voor Zondag a.s. luidt het programma: D. O. S.de Spartaan. T. O. G.Blauw-Wit VeloxV. V. A. BloemendaalEdo. De Spartaan onderneemt voor de derde maal de reis naar de Domstad. Zij heeft van haar vorige uitstapjes ongetwijfeld weinig aange name herinneringen overgehouden, want Velox en Hercules hielden de beide punten in eigen huis. Ook nu weer kunnen we den Spartanen wei nig hoop op succes geven. We achten D.O.S. sterker. Dat Blauw-Wit tegen haar plaatsgenoote T.O.G. zal struikelen lijkt ons niet aanneme lijk. Neen, T.O.G zal Zondagavond vaster op ae laatste plaats staan. Velox heeft aan V.V.A. geen ebenbürtige tegenstandster, al moge de groote overwinning eike V.V.A. kortelings op Bloemendaal be haalde, haar een luo-cexe versterking gegeven hebben. Wè houden het op Velox.. Bloemendaal ontvangt Edo, dus, na Haarlem en H.F.C. blijven we in de plaatselijke ontmoe tingen. Aan spanning zalhet zeker niet ont breken. Bloemendaal speelt steeds tegen de sterke elftallen haar beste wedstrijden. Daar er verder in de omgeving geen compe titiewedstrijden zijn vastgesteld, zal het Zondag een uitverkocht huis zrjn, een echt „kasstuk" ot vermaak van Bloemendaal's penningmees ter, die in deze moeilijke tijden, ook voor ver- eenigingen, best een extraatje gebruiken kan. Van den uitslag is weinig te zeggen. Onte genzeggelijk staan de Edo-papieren hooger ge noteerd. Ontwikkelt Bloemendaal echter een vorm als tegen Blauw-Wit, dan zullen de Haar lemmers een noot te kraken krijgen, die wel eens te hard zou kunnen zijn: veel zal afhangen van onze verdeding. Is deze linie „er in", c'-an hebben we hoop op een gunstig resultaat. Vooral als de linksbuiten weer eens beter o-p dreef is dan de laatste wedstrijden. Van de lagere elftallen speelt: Edo 5Bloemendaal 2 Bloemendaal 3Kittheim 4 Bloemendaal 6VI. Vogels 3 Junioren. R. C. H. ib-Bloemendaal b H. F. C. dBloemendaal c Adspiranten (Zaterdag). Haarlem aBloemendaal a Bloemendaal bR. C. H. b D. I. O. aBloemendaal c Bloemendaal dKennemerland b De opstelling van Bloemendaal tegen Edo is: Hulsman Jonkergouw Bakker Immer Beijk de Wilde Ka-mmeijer, de Bock, J. Köhler, v. Gelder, v.-»Leuven. 10 uur. 10 uur. 30 uur. 10 uur. 10 uur* 3 uur. 3 uur. 2.30 uur, 2.30 uur. jSdK8CS<*cSCgc*c8Cgc*c 1893 hopen op 29 Nov ken, waarop z{j verbonden. Santpoort (Stat.) voorheen OD. 2. Him dankb Ontvangdag: 19 1 Zaterdagavond 8 uur pi Zondagmiddag en -ai 2 uur: IM WEISSEN RöSS 8 uur: DAS DREI MaDLERH Maandag 8.15 uui Buitengewoon concert Professor Felix Mendel Ce THEREJSE STOKVIS, Concertmtr ALEX F LAND, viool, Dr. JA SIMON, piano. Dinsdag 8.15 uur Jubi'.eumvoorstellir JAN MUSCH. Woensdag 8.15 uu met Moissi, Bassen Tilla Durieux, Ern Deutsch. Donderdag 8.15 ui VOLKSVOORSTELL1 Dame in eigen vil Aerdenhout zoekt (pajong quest f 100 j Groote zitslaapk. m. kon en eentr. verw. ven No. 502 Bur. Blad. Kleverparkweg St. NICOLAAS CADE. FOTO-en BRIEFKAARTEN ALBUMS. POSTPAPIER KINDERSPELEN MATADORDOOZE KLEURBOEKEN „Bruintje B< Practische Horosco; Raadpleeg in vol ve. wen- mevr. El L< astrologe, Gierstr. 6 Besl. wetenschapp. suit f 1. WERKELOOS TIM MAN vraagt werl particulier. Brieven No. 505 aan het Brjk dit blad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 4