Kerstboom-Artikel en J. W. C. VAN DE VEER us les Jour". Wenken voor de Kersttafel. BUITENLAND BINNENLAND PREDIKBEURTEN Illekeurig tot den wilie van die evolg dienen te „met hèAst". ïloos door allerlei hun voornemens bezigheden, die trouw behartig- ikere belang vrij- >or de hand lig ing hun wellicht n, vermocht aan reuk te doen. In- di onderweg in meer zelfzuchtige hoe meer valsche if ten hen in hun intenser hielden op het wenkend ver sloten zij zich door gegroeide Dat is het wat zelf getuigen 111e dingen schade der kennis van st viert, behoeft de stellige ver- tndien gij gelooft, den". En het zien Gods, die nog gsheerlijkheid, dat iijke vreugde. Dat BRUSSAARD. andacht weer op- ge plek in Beth- .sch in zijn jach- stilte van den nrustig en hegee en in stille schou- de en de rust, die ihtige „Eenvoud"' de Vertegenwoor- cvoud en reinheid aat verbijsterd bij ven doorvoelt met n noodeloos ge- behoefte in zijn n van de veelheid g te keeren naar Doch wat baat >t daad wordt, als feestviering beter, en en als wij ons eten op te heffen heid en Liefde, met deze verlan- ezen drang naar nadert, want voor open, om iedere mimen op de stra- L al in hem gewekt en heiliger leven MTiTi.pn werken aan samenleving, die dvest zal moeten in alle dingen des edoelingen. nstenaars en alle ür het welzijn van worden, om hun meer eenvoud te schheid hun werk >egrijpen en door- r in eigen levens voor het Christus- zyn in de herberg stuskind zullen zij ar weinig plaats »lan of een nieuw vindt in den zui- wat Waaraehtig- 'rstaanbaar en zal tomen in ons han- i ons leven onder >ediger Vrede zijn. Ko Borsten. ités eu un titre ël, fête annuelle se tous les jours, e de quotidien. visite de Venfant- Durs, nous voulons It pourtant, sans de bonnes raisons jus les joi.rs Car, ist nous n'aurions :es quotdiens. Vbila avec joie Noël <jul veilleuse aventure ient sur la terre et main de l'Enfant. inière des hommes, -elle pas un tout i développé. pauvre aent par sa mar les Refugiés, U» moyen dout Dieu veut se servir pour tendre la main aux hommes? A la veille de Noël oü nous sommes, placés en presence de la crèche de Bethleem, n'ést-il pas permis de rappeler que Dieu peut se servir des choses medestes, petites et sans apparence pour son oeuvre ici-bas? Peut être, sürement niême, l'Eglise tous les jours, sera- t-elle un moyen d'entretenir tous les jours la flamme de Noël? Car, c'est bien tous les jours que nous pouvons chanter: Gloire k Dieu Paix sur la terre. F. Ch. KRAFFT. Een aardig Kerstkandelaartje kan men ma ken van een garenklosje. Met een fijn zaagje wordt het door midden gezaagd, het middengat met een scherp mesje, of vijltje dat verwijd en we zijn al bijna klaar! Nu rest ons nog het ge heel te kleuren, met glansvérf krijgen we al een heel aardig effect. Als de verf nog nat is. kunnen we er wat „glitter" op blazen, een klein takje van de dennenboom er tegen aan geplakt, een strikje er om heen, z'ehier al drie manieren om het in een oogwenk klaar te maken. Kleine takjes hulst op de Kersttafel deen al tijd hbel aardig. Ook kan men enkele rcode lin ten over het damast spannen. Vergeet niet een naamkaartje cp elk servet te leggen. Hoe een voudig kan men zooiets maken, een blanco visitekaartje, een takje hulst, een pen, en wat goede wil, ziedaar de mgredienten, maar voor allesmaak het niet te druk! Voor hen die wijn by de Kersttafel serveeren. geldt nog het volgencte: Elke wijnsoort behoort uit een nieuw glas gedronken te worden, zet dus zooveel glazen bij elk couvert als U soorten wyn schenkt. Meer dan 3 glazen, plus een wa terglas echter liever niet, het wordt anders zoo overladen. Thans nog een hint voor de volgorde van wynen: VcórspijS McezeïwijtV of droge witte Bordeaux, Soep: Sherry of Madera, Visch- schotel: Witte Bordeaux, Hoofdschotel: gewone lichte Bordeaux, GevogeltesehotelBourgogne of betere Bordeaux, Dessert: Champagne. En thans.... Smakehjk Eten!! GEBRADEN KALKOEN. 1 Kalkoen, 125 gram boter, 125 gram vet spek, vulsel, zout. De kalkoen uitnemen, kop, hals, en de uit einden der vleugels en pooten verwyderen. Der. krop voorzichtig leeg maken, eerst in lauw. vervolgens In koud water 1/4 laten uittrekken, zorgvuldig wasschen en afdrogen en met een der hierachter volgende farces gevuld, weer in de borstop:ning plaatsen en dichtnaaien. Den ge- heelen vogel, die door deze vulling er mooi uit ziet, met zout inwrijven, opzetten en met dunne schyfjes spek bedekken. De boter bruin laten wor den, den kalkoen er inleggen, in den oven plaat sen en gedurende een half uur voortdurend met de heete boter overgieten. Vervolgens water toe voegen, de pan sluiten en den vogel gaar en mooi licht bruin braden. (2% a 3uur). Men kan des verkiezend de jus binden met een weinig sago of puddingmöel. Kalkoen wordt alsvolgt getrangeerd: Eerst worden de vleugels en het borstvleeseh (smaak als kip weggenomen en in vingerdikke stukken gesneden. Vervolgens snydt men de schenkels weg (smaak als van Rundvleesch en ten laatste komt het rug- en lendenvleesch aan den beurt (smaak als van varkensvleesch Van den afval kan men met rundvleesch bouil lon koken, of wel. men maakt er met knolletjes of wortelen een smakeiyken stamppot van. VULSELS VOOR GEBRADEN KALKOEN. LEVERVULSFLS. De kalkoenlever 2 a 3 ganzenlevers 2 chalotte 1 heel ei of 2 eier dooiers 150 gram oud brood zout peper melk Een halve eetliepel fijn gehakte peterselie. De lever fijn hakken en door een zeef wrijven: de fqn gehakte chalotte in boter licht frulten. Overigens bereiden als van gehakt. GEBRADEN KONIJN. 1 wild konyn 125 gram spek 100 gram boter 2 lepels zure room of dikke karnemelk. Het konijn schoonmaken en event, larceeren. In de braadpan de boter en de resten van het spek licht bruin laten worden en hierin het konijn onder herhaaldelyk bedruipen gaar en bruin braden (pi. min. 1 uur). Evenals by haas wordt aan het einde van den braadtijd de room over het vlebsch uitgegoten en nog korten tyd nageraden. Door de jus kan, indien men deze een weinig pikant wil maken, 1 of 2 lepels mos terd geroerd worden. Het konijn wordt ook dikwijls voor het braden gedurende 2 dagen gemarineerd, men gebruikt er dan het volgende vocht voor: 1 Lr. niet te sterken wynazyn met 2 in stukken gesneden uien, laurierbladen, eenige peperkorrels en kruid nagelen aan de kook brengen. KREEFT KOKEN. Overtuig U of de kreeft leeft. Pak het dier bij het kopborststuk en wel zoo, dat de vin gers niet in den naad tussehen het kopborst stuk en het staartgedeelte bekneld kunnen raken. Stop het in het kokende water en doe snel het deksel op de pan. Kook de kreeft in ruim water met 20 Gram zout per liter, al naar de grootte in 20 k 25 minuten gaar. Naar Fransche gewoonte, kan men wat selderij, ui, wortel en petprselie aan het kooknat toe voegen: sommigen geven echter den voorkeur aan den natuurlijken kreeftsmaak. Laat het dier eventueel in het kooknat koud worden. Breek de scharen af en doe evenzoo met de pooten. Leg de kreeft dan op een plankje, met de rugzijde naar boven en de staart uit gestrekt. Zet de punt van een flink mes in den rugnaad en snijd de kreeft nu naar de kopzij en daarna naar de staart toe, door midden. Plaats de beide helften met de open zijde tiaar boven op een schotel. D. v. k. kan men den inhoud van het kopfiorstgedeelte. vooral wanneer deze door het genoten voedsel groen ziet ,er uit nemen en de holte met peter selie vullen. Liefhebbers houden dezen er echter graag in; eten hem mee Tik met een flink mes of met een hakmes de schaal van de scharen stuk, doch zoo dat het schaarvleesch heel blijft. Hergeef dan de schaar haar model. Leg de scharen terzijde van de kreeft. Dien de kreeft warm op, met wat krulpeterseüe erbij, en een sauskom met gesmolten boter. „Koud" is kreeft echter meer geliefd; meestal garneert men haar dan met slabladeren en geeft men er mayonnaise bij. Vergeet bij hei voorzetten van Kreeft niet de kreefthaken om het vleesch gemakkelijk uit de schaal van scharen en pootjes te bemach tigen. In de meeste winkels, waar dit artikel ver krijgbaar is, kan men ook voortreffelijk ge kookte kreeft koopen. i Recept medegedeeld door de fa. J. Balm Zn.)' Maandag 25 December. Eerste Kerstdag. V.m. 10 uur, Ds. P. A E Sillevis Smitt. N.m. 3 uur, Kinderkerstfeest. De Vrije Katholieke Kerk, Popellaan, Kinheimpark. Zondag 24 December. V.m. 10.30 uur, Gezongen H. Mis. Wijding van het nieuwe orgel. Des nachts 12 uur: Viering van het Kerst feest. Gezongen H. Mis met praedicatie van Priester Ko Borsten. Woensdag 27 December. N.m. 8 uur, Completen en Lof. Donderdag 28 December. V..m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. derzoek voor de gestie's der W. v. Spooihout. Zco deed niet de volksvyandige, uit bureau cratie cmhooggewelde afschaffing der Gezond- heids-Ccmmissiën. Intusschen is met dit al ons parlement tot nieuw leven ontwaakt en staat het parlementaire leven evenals voor neen weer in het midden der publieke belang stelling. Zoo behoeven wij nog niet alle hoop op een vreedzame herordening der dingen van dit aardsche leven in oris land geheel op te geven. EEN REIS VAN 1000 MILIJOFN Kif (.'METER. KOUDE ZALM MET MAYONNAISE BEDEKT. Kook de mooten zalm gaar en laat ze in wat van het kooknat koud worden. Neem ze daaruit en verwijder net vel en de graat. Plaats 2 mooten op een schotel en bestrijk elke moot met mayonnaise. Leg er een rand slabladen omheen, waarop partjes hardgekookt ei. Garneer de mayonnaise op de mooten met een margriet van ei. Snijd daartoe een kapje van een hardgekookt ei af, plaats het met de holle zijde naar boven; snyd het in dunne plakjes, spreid die op de mayonnaise in krans- vorm uit en geef de bloem een hartje van eigeel, met wat fijngehakte peterselie er om. D.v.k. kan men de bloem een steel en blaadjes van die van de peterselie schenken. ZONDAG 24 DECEMBER. Eglise Walloiuie. Arbre de Noël des enfants: le 22 Décembre k 7 h. 15. Veillée de Noël: le 24 Décembre a 9 h. 30 Ste. Cêne. Service de Noël: le 25 Décembre a 10 h. 30. le 25 Décembre a 11 h. 30 ste. Cêne. Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal. Zondag 24 December. V.m. 10 uur, Ds. P. de Haas, Pred. te Utrecht. Eerste Kerstdag. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dyk. Koorzang. Collecte vereen. Kincverzcrg i/h cl. Haarlem. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Jeugddienst in het Jeugdhuis. Zondag 24 December. V.m. 10 uur, de heer W. F. J. Dankbaar. Overveen. Zondag 24 December. V.m. 10 uur, Ds. L. J. van Leeuwen, Pred. te Den Haag. Eerste Kerstdag. V.m. 10 uur, Ds. W. Swaan, Pred. te IJ muiden. Collecte vereen. Kinderzorg i/h cl. Haarlem. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Nederl. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal. 25 December, 1ste Kerstdag. V.m. 10.30 uur, Ds. J. B. C. Poldervaart, Naarden. Ned, Herv. Kerkgenootschap Santpoort. V.m. 10 uur Piof. Dr. G. A. van den Bergh van Eyslnga. „Stille Kracht". (Jes. 42, vs. 2 v.) Maandag 25 Dec. v.m. 10 uur dezelfde. „Het Kerstgeheim". 1 Thim. 3 36. Mede werking van het Zangkoor. Collecte voor noodlydende kerken en personen. Dinsdag 26 December, 's nam. 5 uur: Kerst feestviering van de Zondagsschool, Nederlandsche Protestantenbond Afd. Bloemendaal. 25 December. Ds. J. P. C. Poldervaart. Naarden. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur: Ds. A. A. Wildschut, IJmuiden-Oost. N.m. 5 uur; Ds. M. G. Blauw. Schoten. Eerste Kerstdag vcorm. 10 urn-: Ds. C. M. Veenhuijsen, Amsterdam. Religieuze Kring, Aerdenhout. Zondag 24 Dec. V.m. 10% uur, Ds. W. Banning, Bentveld. Maandag 25 Deo. geen dienst. Zondag 31 Dec., 7 uur, Prof. R. Casemir, Den Haag. i Geref. Kerk te Bloemendaal. Zondag 24 December. V.m. 10 uur, Ds. J. J. Siertsema, predikant te Haarlem. N.m. 3 uur, dezelfde. Maandag 25 Dec., 1ste Kerstdag. V.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. N.m. 45 uur, Zangdienst. Zingen van Kerst liederen door een koor en door de gemeente, en voordragen van toepasselijke versen. Geref. Kerk en H. V. Haarlem Kerkzaal „Blauwe Kruis". Zondag 24 December. V.m. 10 uur. Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. Heilig Avondmaal. N.m. 5 uur, Ds. P. A, E, Sillevis Smitt. Pruis Hendrik heeft 25 jaar het voorzitter schap bekleed van het Nederlandsche Roode Kruis. Deze uit oorlogsellende voortgekomen en corspronkeluk op voorziening daarin gerichte vereeniging heeft zich, gelük de prins zelf tactvol memoreerde, bij besluit onzer Koningin een vre destaak zien toegewezen. Met de uitvoering van die taak maakte het Roode Kruis zich steecs meer populair, en de Prins deelde in ruime mate in die vermeerderde populariteit. Trouwens een oorlogstaak voor het Roode Kruis laat zich nauwelijks meer denken. Het onbewoonbaar ma ken van bepaalde deelen der aarde waarin de moderne oorlogvoering bestaat, belet uit den aard der zaak ook het menschlievend werk dezer vereeniging in of tydens een oorlog. Er blijft nog genoeg vcor haar te doen. Menigeen zal ten onzent met belangstelling vernemen, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. de Kanter, ter zake van zijne langdurige functie by den Prins en het Roode Kruis by deze gelegenheid begiftigd is met de ridderorde van Oranje Nassau. De Prins heeft zoowel van militaire als van civiele zijde veel belangstelling ondervonden en daarop naar züne gewoonte vriendelijk gerea geerd. Hcoge boomen vangen veel wind. Ons Prins-Gemaal brengt ons eerder het beeld in de gedachte van den uitteraard door den heer- schenden Westenwind is zyn groei naar het Oosten gerichte duineik, die door zyn rustieke bouw in ons landschap geen slecht figuur maakt en het hoog opschieten en windvangen aan an deren overlaat. Zulke anderen zou men in ons land eigenlyk niet eens kunnen aanwijzen. De eenvoud, -althans die onze Koningin en haar dochter kenmerken, kan nog aan menigen zoogenaamden hooge, ten voorbeeld strekken. Toch is aan die als mensch eenvoudige personen een waardigheid verbonden van zoo greote verant- woordelykheid en van zoo groote beteekenis voor de eenheid, de leefkracht en het uithoudings vermogen van ons Volk, dat wy 't bezwaarlijk voldoende kunnqn toejuichen dat er van regee- ringswege èn in de pers, èn door de besturen van politieke partyen en geestelijk georiënteerde vereenigingen een halt wordt toegeroepen aan 't onder den naam van nationaal-socialisme, ook in ons land aan verschillende kanten opdringend fascisme waarvan een der vertegenwoordigers de Ir. Wigersma, leeraar nog wel -aan Haarlemsche Middelbare Scholen, den euvelen moed heeft ge had de verwachting te uiten, dat het H.M. moge gegeven worden om, als de beschermeling des heeren Ir. Wigersma, de heer Ir. Mussert (na de priesters, de dominee's, de rechtsgeleerden, de professoren, de onderwüzers, de journalisten en de vakvereenigings politici, willen blijkbaar de ingenieurs nu ook eens aan het politieke schaak bord de groote stukken in handen hebben) of eenig ander middenstands-menner de teugels van het bewind over ons in handen neemt, dat, zeg ik H.M. onze Koningin dit met dezelfde „waar digheid" zich zal laten welgevallen als de Itali- aansehe Koning dit. naar Uigertma's opvatting deed. De Italiaansche Koning, is die kleine man met die groote officierspet op, onze Koningin is een weldenkende, in eigen roeping en bestem ming rustig geloovênde burgsrlyke in den zin van civiete figuur, buiten en boven welke wij nie mand noodig hebben, en die beter kan worden gediend dan bedild. De groote vraag omtrent de naaste toe komst van ons Volk heeft nog verschillende andere kanten, een er van is deze: zal de Middenstand, die in andere opzichten reeds zoo vaak methoden van arbeidersklasse en groot kapitaal navolgde en die een gouden tijd be leefde onder het liberalisme (elk voor zich en God voor ons allen) de andere groepen nu eens navolgen in aaneensluiting organisatie en samenwerking, óf zal hij zich bij één dier groepen, in dit geval het groot-kapitaal aansluiten om desnoods met geweld, de arbei dersklasse in haar meer ondergeschikte en af- hankeiyke positie van voor 50 jaar terug te dringen. Het eerste eischt zelfbezinning en vertrou wen op anderen, het tweede bergt meer ge varen in zich, dan de tijdelijke opluchting en rust die een geweld-periode oogenschynlijk met zich brengt laten vermoeden. De tijdelijke ingang die het fascisme hier en daar vindt b.v. bij de IJmuider treeders wijst o.m. bij dezen op en aanvaarden van den tweeden ,-eg om tot oplossing te komen. Wie echte het rapport der staatscommissie Rijkens heeft gelezen ziet duidelijk, welke bepaalde ver keerde toestanden door toepassing van geweld naar ééne zijde als met een mantel van ave- rechtsche liefde zou worden bedekt en be stendigd. Een andere kant der gestelde vraag is deze: Zal onze Koningin rich steeds ty'dig door raadslieden doen omringen die hunne en De partementen in zoover de baas zqn, dat zij deze kan oneconomische en ondeskundige en dus onpractische elementen weten en durven over te zuiveren, zoodat wij voortaan gespeend blijven van eenzijdige en onredelijke wetten als de Crisis-pachtwet, uit een initiatief voorstel voort gekomen maar niet door een geharnast Departement kapot gekritiseerd, als de Om- zetbelastingwet onleesbaar en onhanteerbaar zoodat om een ander voorbeeld te nemen, niet langer onze geheele bloembollencultuur en export aan bewerking eener ondeskundige bureaucratie ten offer valt. De verzachting der Winkelsluitingswet wijst in de goede richting: Zoo deden ook de benoeming van Mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, den Oranjeman bij uit nemendheid tot burgemeester van Utrecht en broeiplaats van het Nationaal-Socialisme. Zoo de benoeming eener Commissie van on- De Engelschen zijn wel eens genoemd de Romeinen, de Franschen, de Grieken en de Duitschers de Aziaten van den nieuwen tijd. Daar zit veel in. Zelfhandhaving en Veraee- len-en-heerschen, ziedaar echte romeinsche en ook echte engelsehe leuzen. Op het stuk van geest, ook als geestigheid vernuft en goede smaak betreft, waren de Grieken destijds in Europa nummer één en stonden de franschen steeds vooraan. En wat de Duitschers betreft de eerbied voor het massale, kolossale, het als met rukken neersmijten van andere volken, be staande beschavingen, het waren kenmerken de daden der oostersche voiken, die hongerden en dorstten naar de wereldhegemonie, ze slui ten aan bij typische karaktertrekken van den duitscher a la Bismarck en a la Hitler. Verge lykingen zyn echter niet meer dan analogieën en zeker geen wetenschap, die gegevens il- lustreeren, maar zelf niet ais feiten worden beschouwd, welker kennis tot oordeelen be voegd maakt en het recht geeft conclusie's te bouwen, allerminst geven ze recht om er ge volgtrekkingen uit af te leiden met betrekking tot de toekomst. Het zijn de wetenschappen en de haar op de voeten volgende technieken waaraan (al wederom door en na de tegenwoor dig vaak onverdiend in dan hoek geduwde Re naissance) de geschiedenis een gansch ande ren loop dankt, dan men zou hebben moeten verwaci'ten uit een eenvoudig elkaar in de we re'dlieerschappü opvolgende reeks daarom strijdende volkeren. De Renaissance vond den europocschen bodem bereid om het nieuwe zaad te ontvangen, omdat een wel universeel, maar slechts latimseerend en in machtsformu- le's zich overspannend Christendom niet verder kon eenerzyds zich verduisterde in mystiek, anderzijds zich vernederde in wereldsche be- strevingen. De Renaissance plaatste de in Griekenland tot zelfbewustzijn ontloken vrije menschelijke. persoonlijkheid in het midden van het leven, niet in dien zin (gelijk men de re naissance en in het aan haar verwante huma nisme wel eens tracht in de schoenen te schui ven) als zou de Mensch met groote M, nu de alpha en de omega, de beginletter en de eind letter van het alphabet van wijsheid, de oor sprong en het doelwit van het leven op aarde z.ijn gebleken, maar in dien zn, dat elk mensch in wezen de kiem of kiemen van een oneindige ontwikkeling en aldus verwantschap met het allerhoogste in zich dragen en dooi- verstan dige, eerbiedige, bezonnen ontwikkeling dier kiemen èn mensch én maatschappy als geza- menheid van menschen een eindeloos glori- euse voortgang en opgang zou kunnen vinden zoowel wat betreft de verzorging van zijn lichaam, als van zijn ziel en zijn geest, die alle zich sedert t'-ien verankerd weten in het glo- rieuse geheel d.er Schepping welker niet met iamen noembare Maker en Onderhouder voor den vrome de plaats bleef innemen, die 's menschen bewustzijn Hem altijd had toege kend, maar waarbij Hij nu niet meer in vreezen en beven, maar in bewondering en liefde be leden werd. Met de Renaissance en het Humanisme ging de europeesche cultuur praktisch gesproken als het ware den hoek van een straat om, beter trad zij van uit een benauwde cel in de buiten lucht onder zon en sterrenhemel werd de men- schenziel van kamerziel wereldziel. Op maat schappelijk speciaal sociologisch en politiek gebied werkte deze verandering zich door m dien zin, dat het wereldlijke doorgeestelijkt werd en het tot levensbeheersching niet meer in staat zijnde enkel-geestelijke zich door de levende aanraking met kennis en Kunst, met wetenschap en techniek, regenereerde nieuw werd door het andere, waardoor het overwonnen werd in zijne voetstappen te volgen. De. conflicten die toen ontstonden, waren niet meer conflicten tussehen levende volke ren, die elkander betwistten de uiterlijke heerschappij over menschen en dingen, maar ideeën en wereldbeschouwingen, die allengs onder hooger licht elkaar en zich zélve be ziend het eens werden over eigen en elkanders eenzijdigheid, en hun gemeenschappelijk ver mogen elkander aan te vullen. Dat daarbij reactie's optraden, zooals wij er nu een, die al tientallen jaren duurt ook be leven, is voor den redelijken mensch van zelf sprekend. Hebben de afgeronde staatkundige eenheden der kleinere volken, heeft ook ons volk daarbij een bepaalde taak? Deze vraag onder de oogen te zien kan in het tegenwoordig tyds- gewricht zijn nut hebben, om onzen tijd te lee- ren begrijpen en, als gevolg daarvan veel om s menschen ziel weerzinwekkends dat daarin gebeurt, te leeren vergeven. 'n ONDEUGD. ,Zoq_Jantje, hel' je veel gehad met St. Ni- colaas?" ,Meer dan al myn broertjes en zusjes bij elkaar." i „Ei ei! en hoe kwam dat zoo?" „Ik ben een uur vroeger opgestaan." We naderen eten 21sten December, aen kort- sten dag van 't jaar. Dan zal onze Aarde nadert 21 Dec. '32 weer den omtrek van een cirkelvor mige elips doorloopen hebben, in eene brand punt de zon staat. Hoe we dat weten? Door den gang van een onzer uurwerken ie volgen. Niet het kleine dingetje dat we in ons vestzakje of aan den pols dragen, ook niet de huisklok of de torenklok maar het groote zui ver loopende uurwerk aan den zuidbrhemel. Daar zien we in heldere avonden vlak voor ons het overweldigend schoone sterrenbeeld Orion. Vier ste -en, waarvan twee met buitengewjiien glan3, vorri.en een scheefstaanden vierhoe - met nog een so r er boven en een schuinkxvende rij van drie stenen er middenin. Deze gr~ep was door de Gncker. gewijd aan den reus en jager Oricn, die wegens zijn verdienste in volle wapen rusting op voorbede van God (Morgenrood), de godin van den dageraad, naar den hemel was opgevaren. De beide helderste sterren van den Orion zijn die van linksboven en rechtsonder. De eerste, de geweldige vuist van den reus heet Betelgeuze. de andere, een voet, is Rigel. De drie blinkende sterren in het midden vormen den gordel en wy- zen met hun verlengde linies naar Sirius, den ieeuwenbedwingenden Hond van Orion. Dit sterrenbeeld 's in den winter by helder avondweer altijd aan. den Zuiderliemel te vinden, maar in den zomer nooit. Er zijn in den zomer wel stenen aan dien kant, maar dat zijn andere dan in den winter. Ieder jaargetijde heeft in 't Zuiden haar eigen sterren. Dat hebben de Ouden een paar duizend jaar voor Christus al opgemerkt. Zoo heet de groep die in 't laatst van Maart daar zichtbaar wordt. Voi-g of de Maagd. In 't begin van Juni krygen we er Scorpio of de Schorpioen, en in September kun nen we er het trapezium van de vier heldere sterren van Pegatus zien. Intusschen heeft dit praatje ons laten mer ken. dat het buiten geweldig koud is. Welnu laten we in de huiskamer terugkfierert. Daar kun nen we verder zien. In 't midden aan 't plafond hangt een 100-kaarslamp. Daaronder staat de tafel. Ga nu met den rug naar de lamp en met het gezicht naar de wand met met het dressoir en de fruitschaal er op. Wandel dan, zywaarts schrijdend', dus met den rug naar de lamp, naar den tweeden wand. waarin de gesloten portebrisée en een kast op zy daarvan. Vervolgens op de zelfde manier naar den derden wand met ae rustbank en het landschap er boven. En eindelijk, altijd met den rug naar de lamp, naar den vier den wand met het lichtraam. Nu heb je de vier wanden van 't vertrek gezien. Maar om zeker te zijn, dat er geen vijfdie is, ga je nog een eindje dcor. Ja, zie je wel. daar heb je weer het dressoir met het lokkende fruit. Je bent weer, waar je begonnen was. Zou er nog een andere mogelykheid zyn ge weest om de wanden een voor een voor je te krygen? Ja, in 't ondenkbare geval, dat jé zelf stil was blijven staan en de wanden los van den vloer waren gaan draaien. Ondenkbaar, nietwaar? Eh toch zyn er nog velen die meenen. dat er zoo'n kamer is. Niet zoo'n klein ding als een huiskamer maar de oneindig greote wereldruimte, waarin Orion, Virgo, Cccrpio en Pepatut ons schynbaar in een jaar vcorbijglijden. Schynbaar? Ja, want het 's louter gezichtsbedrog. Niet die sterrenbeelden die miljoenen maal zoo ver van ons af zijn als wij van de zon, draaien in een jaar om ons heen. Integendeel, 't is onze Aarde die bij haar reis om Ce Zon op grooten afstand langs die beelden glijdt. In onze vergelijking van de huiskamer met de wereldruimte verbeeldt de lamp de Zon en stellen de dingen aan de wanden de sterrenbeel den voor en zelf was je de Aarde. De manier waarop je bewoog, had doelmatiger kunnen zyn, als je dat ronddraaiende had gedaan. Dat was de dubbele beweging der Aarde geworden: ce reis «n de Zon en de draaiing om de as, waarbij je tevens dag en nacht duidelijk was geworden. Wie in den herfst begint met een aandachtige beschouwing van den Zuiderhemel op een vast uur, zal Orion eerst in 't Z.O. aan den horizon zien opduiken. Eiken avond zal hij het beeld een eindje hooger en verder naar 't Zuiden zien rijzen, totdat het tegen Kersttijd op zyn mooist is. Daarna zakt Orion eiken avond altyd op t zelfde uur verder naar 't Z.W. af, tot hy eindeiyk voorgoed onder de kim blijft. Maar dan is Virgo al een poos aan den Zuidooster hemel zichtbaar geworden om tegen 't einde van Maart in 't Zuiden te staan. Ook Virgo zal in 't Westen verdwynen, en met het begin van den Zomer maand is 't dé beurt van Scorpio. En zoo gaat het in September met het trapezium van Pe- gatut, en tegen Kérst tyd prijkt Orion weer in zyn wondere pracht. Niet de sterrenbeelden gaan ons voorby maar wij de sterrenbeelden, in een jaar, langs een lange baan. Haar straal is de afstand van de Aarde tot de Zon, dat is 150 miljoen kilometer. De baan zelf is dus 314159.... x 300 milj. k.m. onge veer een miljard k.m. Dfe Aarde legt per dag dus 2,600.000 km of per uur 198. km af. Een uur geleden begonnen wy dit praatje, en nu zitten we 108.000 km. van de plaats waar we begonnen zyn. En we hebben dien weg afgelegd, zander dat een van ons er iets van gemerkt heeft KERST ZWARTE. Menigeen, die zich onmisbaar waant, ontdekte, als hy wist, dat hij zelfs niet wordt gemist. Wat gebeurt na zijn verscheiden, VOOR EN KAARSEN NAAR BLOEMENDAALSCHEWEG 73. TELEF. 22164. OPGERICHT 1904. Zie de billijke prijzen in onze etalages.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 5