DERDE BLAD JIM, DE ZOON VAN BOBBY m MJm MA m iÉf m m tol i i§' n Aan Adriaan Cassee. SPORT UIT SOEK EU BLAD TOONEEL. ONS SCHOUWBURGHOEKJE. SGHAAKRUBRIEK mm... J_ i ÉÊL^ ppjB^lf B HET BLOEMEND AALSCH WEEKBLAD VAN 22 DEC. 1933. No. 51. onzen medewerker der SportrubrieK, nu 25 jaar. 10 December 1933. Waarde vriend, Het is mij een behoefte binnen onze kleine gemeenschap, (wat is een dorp van 15000 zielen en een lezertal van ongeveer een derde daarvan immers anders vergeleken bij de hon- derüduizende Sport-filistijnen wier strijdbare acties gij nu zoovele jaren voor ons hebt be- besehreven en beoordeeld?) U openlijk een woord van dank en sympathie toe te voegen voor al het werk dat gij voor ons weekblad, steeds opgewekt, steeds ijverig en steeds frisch hebt vervuld. Het is blijkbaar Uw aard die U dit altijd aldus deed doen. En aldus zijnde en handelende past ge volkomen in Uw rubriek, die het heeft over de moderne verrichtingen van jeugd en middelbaren leeftijd, waardoor het neerhangende hoofd, de slappe hand en de rjuasi-nadenkende traagheid van den ouderdom verre worden gehouden van een het natuurlijke leven oprecht beminnend menschdom. Levendig als Uwe fransche voorvaderen, naarstig en geduldig als de patriotten onder welke Uwe familie zich alhier zoo goed heeft ingeburgerd, oprecht en gemoedelijk gelijk de Hollandsche Natuur ons allen wil, en verbonden aan ons blad dat het beste voor Bloemendaal en geheel Kennemerland met U steeds voor oogen heeft. Zoo moget gij nog blijven tot in lengte van dagen, P. TIDEMAN. VOETBAL De redactie van Bloemendaalsch Weekblad heeft, volgens een berichtje in het vorig nummer, gemeend, de aandacht der lezers te vestigen op het feit, dat de sport-verslaggever 19 December 1908 zijn eerste bijdrage inzond; en dus deze week zijn 25-jarig jubileum „vierde". Inderdaad, wij hebben de oude papieren er eens op nageslagen, en het klopt als een bus. Het zal misschien veel getrouwe lezers van de sport-rubriek interesseeren, en vooral zij, die ook toen reeds met het wel en wee van „Bloemendaal" meeleefden, dit verslag nog eens onder de oogen te krijgen. Zij zuilen zich waarschijnlijk diverse bijkans namen herin neren, namen die er niet weinig toe bijgedra gen hebben, ook toen reeds .Bloemendaal" als een sterke maar tevens sportieven tegenstander te doen kennen. BLOEMENDAALSWIFT 1—1. Het B.V.V. veld bood Zondagmiddag een aangenamen aanblik. Immers daar stonden ze weer, onze mannetjes in hun helder-wit costuum. De machinisten F. C. Swift was te gast. Tweemaal reeds zijn ze hier geweest, tweemaal zijn ze met een nederlaag naaf- huis gestuurd. Maar daar Bloemendaal een andere op stelling had, en Swift den laatsten tijd sterk vooruitgegaan is, was de overwinning onzer favorieten nu niet zoo zeker. Maar nu de wedstrijd. Om 2 uur stellen de partijen zich op. Bloe mendaal verscheen met: H. Zweerts L. v. 't Hooft J. Koolhoven J. Boskamp W. v. Rietschoten D. Houtgraaf L. v. Kessel J. Roskam C. Blankevoort J. Müller K. Honig Het begin is voor Swift. Werkelijk is hun spel vooruitgegaan, maar Jan, en onze keeper staan pal en bezweren elk gevaar. Dan stelt de half-backiinie de voorhoede in staat ook iets te doen. Was de linkerwing ■minder in vorm, de middenvoor en de rechter- wing deden groote dingen verwachten. Jam mer, dat door overhaasting eenige kansjes verknoeid werden. Daar krijgt van Kessel het leeren ding. Hij handhaaft zijn reputatie, na eenige seconden is hij aan de overzijde, een pracht-schot besluit zijn rush en Bloemen daal leidt met 10. Nog eenige verwoede aan vallen van Swift, en nog verwoeder kreten van „hop Swift", dan is het half-time. Na 't begin is Swift weder sterker. Uit een mooien corner weten zij te doelpunten. Dan is 't uit met de machinisten. Bloemen daal wordt 'angzaam maar zeker meester van het terrein. Na ongeveer een kwartier na rust krijgt Bloemendaal een vrijen schop te nemen. Kool hoven plaatst zich achter den bal. Er schijnt heel wat kracht in die blauwe kousen te schuilen, ten minste, te oordeelen naar den pil, die volgde. Enfin, riit het enthousiasme van het publiek blijkt maar al te duidelijk, dat de bal „zat": 21 stond het. Allengs verstomde het „hop Swift" geroep. Vijf minuten later krptv; de middenvoor den bal voor het doel vrij, en dat wil zeggen „goal"; 31 stond het. Swift is ontmoedigd. Ze bepalen zich tot verdedigen Een typisch moment ontstaat, ais de keeper, een oermensch, met zijn respectabel lichaam op den bal ligt en de kleine rechtsbinnen alle moeite doet het bruine monster onder den vleeschkomp van daan te werken. Als de middenvoor nog een bal in het doel geloopen heeft, en de stand alzoo 41 is, fluit de scheidsrechter tijd, en Bloemendaal boekt haar derde overwinning op Swift. Bij Bloemendaal muntten de voorba.ek, de half-baeklinie, de middenvoor en rechtsbinnen uit, bij Swift de linkshalfback, de linksbuiten en de rechtsbuiten. Vriend „Thialf" heeft een korten, maar door G. Th. BOTMAN. 37. Maar.... nóg een ruk, en boemdi jé! Daar komt het heele deksel mee! Het zware ding vliegt met geweld Dwars door de ramen van Van Pelt. Waar alles wat het oog bevalt Met smaak en zwier is uitgestald Ach, pullen, vazen, grof en fijn. De heele boel gaat kort en klein! De arme Kroon wordt voor dit feit Door drie agenten weggeleid; De inspecteur begon te razen, Heer Kroon moest dokken voor de vazen. Voor het vernielde vensterglas, En wat er meer gebroken was; En daarbij kreeg hij, wat een strop, Ook nog een boete van t>en pop! De inspecteur vindt, dat die kuren Van Jim niet langer mogen duren, Dus neemt de man een kloek besluit En roept: ,,'t Is voor den drommel uit!" Hij belt zijn dienders bij elkaar En als met dleze heldenschaar Een groote auto is bevracht. Begint een woeste apen jacht! 90. Terwijl is onze Jantje Klad Nog steeds aan 't hollen door de stad; Ach, hoe de man van kleur verschiet Als hij de auto naad'ren ziet! Terwijl hij al zijn kracht vergaart. Verdubbelt hij terstond zijn vaart; De arme drommel denkt misschien: „Ze hebben het op mij voorzien!" hevigen strijd gestreden met King Soccer, waarin laatstgenoemde een zware nederlaag leed. Wij gelooven, dat er slechts weinige sportliefhebbers zijn, die veel medelijden met Koning Voetbal hadden, integendeel, de schaatsensport is zóó geliefd en echt Neder- landsch, dat ieder de binnenkomst van den wintervorst met vreugde begroet heeft. En dat de Bloemendaalsche voetbaljeugd zich uitne mend op het ijs vermaakt heeft, en dat er diverse prima rijders onder zijn, hebben we op de ijsbanen met vreugde kunnen constatee- ren. Alle gedachten aan voetbal waren ver bannen, met volle teugen werd genoten van de vele geneugten, welke de schaatssport biedt, vooral onder de ideale weersomstandig heden zooals 1.1. Zondag ons bracht. Een dergelijke afwisseling in de sportge noegens kan niet genoeg op prijs gesteld worden. Bij de voetbalsport zijn tegenover het groote aantal toeschouwers weinig deelnemers, bij de ijssport is dit juist omgekeerd; weinig- toeschouwers veel deelnemers. Op 't oogenblik, dat wij dit overzicht schrij- heeft de dooi haar intrede gedaan. Hel heeft er veel van, dat er met de Kerstdagen weer gevoetbald zal worden. Is dit werkelijk moge lijk, dan ontvangt Bloemendaal op Zondag, 24 December voor de tweede der K.N.V.B. heker competitie de Amsterdamsche derde klasse Watergraafsmeer. Deze vereeniging is een oude bekende van Bloemendaal, al moeten we tot het seizoen 3 922/23 teruggaan om haar in onze geschiede nis terug te vinden. Bloemendaal was toen nog derde klasser en won op 15 October 1922 op haar terrein aan den Brederodeweg met 60 van de Amster dammers. De uitwedstrijd, 11 Febr. 1923 in Amster dam gespeeld ™>as het slot van de competitie. Bloemendaal id no. één, V.S.V. met een punt minder 2. V.S.V. speelde dien dag dag, eveneens m Amsterdam haar laatsten wedstrijd tegen E.D.W., een der zwakke zus jes. Bloemendaal moest dus winnen, om kam pioen te worden, omdat aangenomen v.-erd, dat V.S.V. weinig moeite met E.D.W. zou hebben. Dé velden lagen vlak bij elkaar. Reeds in het begin werd Bloemendaal een penalty toegewezen, die echter (door P. Par son) niet benut werd. Niet lang daarop kende de scheidsrechter een dubieus doelpunt aan Watergraafsmeer toe. Tot eenige minuten over tijd bleef de stand 10 in het voordeel der gastheeren, toen werd ons weer een strafschop toegewezen. Thans deed Parson beter en scoorde den gelijkmaker. Intusschen was het een heen en weer gaan van „Bloemendaal" en „V.S.V."-koeriers van en naar de heide terreinen. Echter, wat niemand verwacht had ge beurde; V.S.V verloor met 53 van E.D.W. Zoo werd Bloemendaal kampioen en promo veerde tevens naar de 2e klasse, waarin wé dus al 10 jaar verblijf houden. Bloemendaal doet goed, de tegenpartij niet te onderschatten, vooral in hekercompetities komen de meest onwaarschijnlijke uitslagen voor. Daarbij komt, dat het reglement op de bekerwedstrijden bepaalt, dat bij gelijk spel de bezoekende club in de volgende ronde komt. De witten dienen dus op hun tellen te pas sen. Ook al omdat de eerste klasser de derde ronde meeloten, en een ontmoeting tegen zulk een tegenstander altijd een pikant tintje heeft. Wij herinneren in dit verband aan de beker wedstrijden tegen Sparta in Rotterdam en D.F.C. in Dordrecht, waarin Bloemendaal zich, zonder het tot een overwinning te brengen, toch zoo dapper weerde. ONTVANGEN BOEKEN. Hans Otto Henel. KELLNERIN MOLLY. Uitg. Drukkerij „De Arbeiderspers". Ing. f 2.10. Geb. f 2.75. Een van de bekende uitspraken van Vondel was: „En wat mij op 's herten grond leyt, dat welt me naar de keel". Als wij aan deze uit spraak denken, zullen wij het boek beter begrij pen. Het boek behandelt de geschiedenis van een meisje, dat door een kleinsteedsch „roddel- proces" (het speelt in Duitschland) in handen van de politie en vervolgens van „De Voorzorg" valt. Langzamerhand gebroken door de geeste lijke mishandeling, lukt het haar niet meer een basis te vinden om weder in de maatschappij terug te keeren. Een aangrijpende geschiedenis, inderdaad, doch ook, een geschiedenis waartegen bedenkingen geopperd moeten worden. Zeker, dergelijke feiten mogen niet verzwegen worden, doch wij missen een opvoedend element in dit beek. Het is reportage, maar verdér gaat het niet. Nu kan reportage goed zijn, zeer goed zelfs, zooals in dit boek, maar als „boek" wen- schen wij iets anders. Maarten Holland zorgde voor één uitstekende vertaling in het Neder- landsch, terwjjl de typografische verzorging af is. George S. Schuyler. EB ZIJN NOG SLAVEN. N.V. Het Nederland- sche Boekhuis, Tilburg-, Na Batouale, een boek van den neger-schrij ver Rene Maran, dat de onderdrukking van de negers door een Europeaan behandelde, „Er zijn nog slaven", wat de onderdrukking van de negers door hun rasgenooten behandelt. Een felle aanklacht, des te feller, wanneer men be denkt, óat deze negers ondedrukt worden in de Negerrepubliek Liberia, destijds gesticht om de negerslaven, voornamelijk uit Amerika weder een eigen land te geven, een streven, dat wel allerjammerlijkst beloond is. Het is goed, dat dat boek verschenen is, omdat het een zending te vervullen heeft, een zending, die allereerst tot taak heeft, iedereen wakker te schudden en ieder het feit „Er zijn nog slaven" in te pren ten. Een tweede taak neemt het boek onwille keurig op zich, n.l. een kolonisseerende mogend heid de gevaren onder het oog te brengen van Zelfbestuur te verleenen aan volken, öie on danks een vernis van beschaving, bun oorspron kelijke zucht tot verkwisting en terrorisseering niet af hebben kunnen leeren. Jean E. Marre vertaalde dit indrukwekkende boek. Het Neder- landsche Boekhuis verzorgde d-e uitgave op hare bekende wijze. O.i. doen echt-rr de foto's aan de strekking van het boek geen goed. Zij zijn zeker mooi, doch zij hebben niet die docu mentaire waarde, die wenschelijk geweest zoude zijn. Paul Brann's Marionetten-Theater Münche- ner-Ktinstler La sérva Padrona en Das Mad- chen von Elizonde. Als wij naar Amsterdam gaan en onze weg voert via den Dam, dan blijven wij in den regel even kijken naar de „Oud Hollandsche Pop penkast". Als wij heel weinig tijd hebben, dan kijken wij toch altijd nog een paar maai om,, naar dit typisch Amsterdamsche tafereeltje. Wij zijn niet de eenigen die dat doen, er zijn er meer en overigens bewijst de belangstelling, welke er altijd voor betoond wordt, dat de poppenkast zich nog altijd in een groote belangstelling mag' verheugen. Zoo kwamen wij dan Zaterdag in het Jeugd huis en zagen daar de geperfectionneerde poppenkast, een poppenkast, waar de medewer kenden bezield worden, bewegen als echte menschen, waar wij de poppen zien dansen en hooren zingen, kortom waar een opera in mi niatuur werd opgevoerd. De voorstelling zelf stond op een hoog peil, wij hebben ervan genoten, niet alleen van het poppenspel, doch ook van de zang en van de muzikale begeleiding. Voor ons vormde het hoogte punt, de scene uit „Das Madehen ven Elizonde", waar Vertigo langzamerhand dron ken wordt, valt, en probeert op te staan. Dit was meesterlijk Elke beweging, het uitsteken van een hand, het hoofdschudden, het stun telige Ioopen, het was af. En dit alles werd bereikt door enkele draadjes, saamgebonden aan een stukje. Volmaakt was ook het samen spel, alles klopte precies. Wij voelden de groote eenheid, die in deze troep moet heerschen. Het publiek, dat jammer genoeg, niet over- talrijk was opgekomen betoonde zich dankbaar voir bet genotene. Over het idee /marionet" neg het volgende. Wij konden ons van vergelijkingen maken niet onthouden en onwillekeurig drong deze verge lijking zich op. Als Paul Brann, naast deze echte oude marionettenspelen ook eens iets anders bracht. Iets in den geest van „Der grüne Tisch" van Kurt Jooss. In zekeren zin, maakt Kuit Jooss van zijn mensehen mario netten en wij gelooven, dat Paul Brann van een dergelijk ballet een grootsch aangrijpend geheel zou kunnen maken. Wij hadden het ge noegen met Paul Brann kennis te maken en bleek deze niet geheel ongevoelig, tegenover nieuwe invloeden te staan, misschien voelt hij er iets voor om stukken met een zuiver cho reografisch karakter te gaan spelen. O.i. zou het er slechts bij winnen. Een ensemble als dat van Paul Brann, dat ons het hoogst be reikbare op dit gebied brengt zou ook op dit gebied slechts successen kunnen boeken. Toen wij weggingen was het tooneel al haast afgebroken. De marionetten hingen als doode poppen aan een spijker.. Ook Vertigo, ook Zerbine hingen daar, dood en slap en net als in Amsterdam, wij hebben nog eens naar ze omgekeken. STADSSCHOUWBURG. TOUKNEE LEOPOLD JESSNEK. NINA. Het gaat met het schouwburgbezoek in Haar lem de laatste tijden wel teer droevig. Een première voor Nederland van een uitste kend blijspel, opgevoerd door een eerste rangs ensemble, welke een uitverkochte zaal verdiende, kon slechts een vijftigtal menschen er toe bren gen deze 'avond van hoogstaand! tooneelspel bij te wonen. En de veronderstelling, dat de slechte opkomst der Haarlemmers te wijten was, aan de concurrentie van Joséphme Baker, die denzelfden avond Haarlem bezocht, bleek nu ook onjuist te zijn, daar ook hier de leegte zorgwekkend was. En zou men in dit alles slechts een in dese tijden begrijpelijke nationale strooming kunnen ontdekken, dan was er een reden tot vteugde, doch cok over het bezoek aan de voorstellingen van onze Nederlandsche gezelschappen klagen de schouwburgdirecteuren steen en been. Ik heb een groote bewondering gehad voor de wijze, waarop Jessner's gezelschap, voor een ga pende afgrond als deze ledige schouwburgzaal, de première van Bruno Frank's blijspel heeft gegeven. Dit blijspel, dat als motief het nog steeds actueele onderwerp heeft van de vrouw, die te kiezen heeft tusschen haar man en haar beroep, plaatst ons in het milieu van de filmdiva Nina Gallas, die rusteloos voortgejaagd door haar vereerders en haar managers, verlangen naar eenzaamheid en rust, aan den anderen kant door haar verlangen naar roem niet met rust wordt gelaten. Een bezoek van haar echtgenoot dr. Stefan Breuer. het slachtoffer van haar be roemdheid, leidt tot een gesptek tusschen beiden, waarin blijkt, dat hun huwelijk ernstig gevaar loopt. Nina besluit haar loopbaan te beeindigen, en daar zij een „doublé" heeft, een haar gelij kend volksmeisje, Trude Mielitz, biedt zij deze haar carrière en haar naam aan. Zij zal in de vergetelheid als Frau Breuer in München gaan wonen, haar filmdroomen vergeten en slechts de werkelijkheid van het leven als haar bestem ming gaan beschouwen. Lydia Busch, een ten onzent niet wlslbekende actrice, die de dubbelrol Nina-Trude speelde, heeft ons in beide rollen een supérieure vertol king gegeven van twee totaal verschillende tyiSen. Eenerzijds de vervulde filmster, waarin echter de liefhebbende vrouw onmiddellijk te voorschijn kwam, zoodra haar beroep een oogenblik haar aandacht niet vroeg. Een met een groote verfij ning gespeelde, technisch volmaakt beheerschte, en zeer doorvoelde creatie. Hoe verwonderlijk knap was anderzijds de uitbeelding van de steeds het onaangename werk van het filmberoep voor Nina verrichtende Trude Mielitz, het volks meisje, dat haar droom verwezenlijkt ziet, en voor een karig Icon in de schaduw mag staan van die groote diva, om-tenslotte als Nina de zelfde adoratie te ondergaan als haar voorgang ster. Lydia Busch beheerschte den geheele voor stelling en bracht dit blijspel op een zeer hoog niveau, misschien wel hooger, dan waarop het geschreven was. Alle andere rollen in dit stuk waren ingesteld op het spel van de hoofdpersoon, en dit was een van de meesteriijkte dingen, die men op rekening van Jessner zal moeten stellen. Hoe gemakkelijk Oplossingen, bijdragen, enz. te richten aan den Schaakredacteur, Gedempte Oude Gracht 63, Haarlem. SCHERTSPROBLEEM No. 30. J. Hoogeveen Haarlem Zwart, aan zet, helpt Wit hem in twee zet- aen mat te geven. m Ilff Wit: Kfl, Pf2, b7. Zwart: Kh2, Tg8, Lg3, f 4, g4, h3. HeJpmat-problemen noemt men die compo sities, waarin de eene partij de andere matzet met diens hulp. In bovenstaand probleem zet Wi, met medewerking van Zwart, dezen mat. Dergelijke problemen, hoewel in de wereld der probleemcompositie als ernstige probleemstu- die beschouwd, behooren o.i. naar hun aard tot de sehertsproblemen. In bovenstaand pro bleem heeft de componist er bovendien een humoristisch nootje in gelegd, waardoor het een puzzle is geworden van de echte soort. Voor onze oplossers is dit een mooi Kerst- nootje om te kraken! PROBLEEM No. 406. P. A. Koetsheid. 'Rotterdam). 'ül Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kh7 Da2 Th5 Pe8 c5 <32 d6 e2 f3 f5 h4. Zwart: Ke5 Th2 b6 d5 f4 d7 g6 g7. OPLOSSING PROBLEEM No. 403. D r. H. v. G o 11 s c h a 11, 1862—1933). Stand der stukken: Wit: Kc8 Ta5 Lal Pc3 Pe7 a3 c8 d2 f4 g6. Zwart: Kd4 Dbl Tg3 Le4 Lh6 Pb2 c4 c7 d3 f5 g7. 1. Kc8b8 (dreigt 2. Pe7xf5f, Le4Xf5; 3. Ta5—d5 mat), Pb2 onv. f; 2. Pec3b5ff, KÖ4c5; 3. Lal—d4 mat. 1Tg3g5; 2. Ta5e5, enz. 1Dbl—hl; 2. Lalxb2, enz. De Koning begeeft zich wonderlijk in schaak gevaar. Goede oplossing ontvangen van: H. W. van Dort. te Haarlem. CORRESPONDENTIE. Aerdenhout. P. J. K. 1. Kc8d8 faalt na 1Lh6g5!, waardoor Lg5 X e7-j- dreigt, terwijl de dreiging Pe7Xföt is opgeheven. was het. de figuren van den regisseur Paul Hyrkan en de secretaresse Evan Weiniger ko mischer aan te zetten, waardoor ze meer naar voren gekomen waren, doch absoluut öe sfeer van het verfijnde blijspel verstoord hadden. Frits Melchior als ar. Biteuer speelde dezen rol met groote reserve, doen met vollen nadruk op zijn groote liefde voor zijn vrouw. De scènes tusschen deze beiden behooren tot oe sterkste oogenblikken van dezen avond. Doch ook de kleine rollen waren in uitste kende handen, zoodat het geheel een zeer gave voorstelling werd, die ons vijftig in de zaal tot een zoo groot enthousiasme bracht, dat het doek na afloop zeer vele malen weder vaneen moest. Mogen zij, die van goed toneel houden, en dat zijn er in onze stad gelukkig nog velen, de na men Jessner en Nina, in gedachten houden. Zij zullen van deze voorstelling niets' dan vreugde beleven. J. H. JANSSCHOUWBURG. In verband met het komende Kerstfeest heeft de Directie van de Jansschouwburg weer gezorgd voor een aantal vroolijke stukken. Mevr. Esther de Boervan Rijk in haar stuk „Opoe" is zooals bekend een vroolijk stuk. Het Schouwtooneel brengt Maandag het Blijspel, dat U zeker een heelen avond zal amuseeren „Spreek met Robbie en het komt in orde". De oude bekende klucht „De big van het 168ste" spreekt voor zich zelf al reeds vol doende. Wij zijn ervan overtuigd, dat een tocht naar de Jansschouwburg U een genoeglijke avond zal bezorgen. Voor verdere mededeelingen verwijzen wij naar de advertentie in dit iblad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 7