i. G. G. I GIB HET NATUURLIJK EISER-ZOUT ldnlr.l8u" Haarlem, Tel. 13310 UIT BOEK EN BLAD NAAIMACHINES J GEYLVOET, Doelslraal 37 - Baarlera - Tel. 13538. vierkante glazen flacons BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN STUKKEN JOOP DITO, SPORT ONS INDISCH HOEKJE is alleen verkrijgbaar in: Prijs per flacon f 1.20 Schoorsteenvegers PREDIKBEURTEN ONZE VRAGENBUS. AGENDA. s PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr. TEL. 23517-14105 OVERVEEN Uit een schuurtje aan den Oosterduinweg heeft men in den afgeloopen week een konijn gestolen. Woensdag j.l. had een aanrijding plaats tusschen een autobus en een Atax. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De autobus kwam uit den Ewijkerweg tegen over het Provinciaal Ziekenhuis om rechtsaf te slaan den Brederodeweg op naar Santpoort, uit laatstgenoemde richting kwam een Atax met matige vaart aanrijden. De autobus moest linksaanhouden, daar rechts van den weg op den hoek een auto stond geparkeerd. Door de gladheid van den weg kon de autobus niet snel genoeg tot stil stand worden gebracht, slipte en zwaaide met het achtergedeelte tegen de Atax, welke zwaar beschadigd werd. De autobus kon zijn weg vervoolgen. Vooralsnog is geen schuld vastgesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. GEMEENTE BLOEMEND AAL. INGEKOMEN PERSONEN. J. Th F Voorwalt, Korte Kxeverlaan 74, Bloemendaal; A, van Erk, Ruysdaelweg 1, Overveen. ben, met verzoek voor een heele maand levens middelen tegen genoemden prijs thuis te doen izorgen. Een kleine provisie kon er dan nog wel af! Ik meld dit, om aan te toonen, dat het door Jhr. Mollerus te goeder trouw aangehaalde staatje niet de eerste blunder van deze vereeni- ging is. Een blunder die juist zoo onprettig is, ornaat db kennis van Indië in Nederland, die toch al niet buitensporig groot is, er niet be paald mede verrijkt wordt, integendeel. Den heer Mollerus raad ik aan de staatjes eens aan diverse kennissen in verschillende plaatsen in Indië op te sturen, met de mededeeling, dat het hier een gezm betrleft van Hollandsche man en vrouw, plus 2 schoolgaande kinderen, die „be hoorlijk" rondkomen. Hij zal zeer vermoedelijk een hoeveelheid sappige antwoorden krijgen. Steller dezes is, indien blijkt dat er prijs op gesteld wordt, gaarne bereid een volgens hem en andere Indischgasten juistere opgave te ma ten. HANTEM KROMO. 'Wegens plaatsgebruik niet in het vorig no. GEMEENTE BLOEMENDAAL. Bevallen: L. M M. M. Stoop'Fuchs, doch ter; Chr. W- HulsboschVerhaal-, dochter; E. J. H. F. TielmanBresser, zoon. Ondertrouwd: C. J, Lembeck en A. J. M. Verhaar; R. P. Belinfante en M. Lisser; P. Th, Vogel en A. C. van den Elshout. Getrouwd: C. M. Waller Zeper en C. A. van der Linden; J. C. de Groot en W. H. Schroder. Overleden: A. M. F. Bots, 61 jaar, Wed. G. J. Willemse, overleden te Haarlem; J. Waller Zeper, 65 jaar. (Buiten yerantwoordelijkheid der Redactie). MET HOEVEEL KAN EEN INDISCHE FAMILIE RONDKOMEN? Niet met f 150.per maand. In het Haarlem's Dagblad van Donderdag 14 December j.l. publiceert Jhr. Mollerus eenige gegevens omtrent de eerste levensbehoeften van een gezin met 2 schoolgaande kinderen/ Uitgangspunt is, dat het gezin f 150.per maand inkomen geniet. Voor de opgave van een en andier is de Vereeniging van Huisvrouwen te Soerabaia verantwoordelijk. Iemand, die iets meer van Indië afweet, zal o.a. het navolgende opmerken: lste. Is generaliseeren voor Indië niet moge lijk. Batavia is b.v. veel duurder can Soerabaia, Meda-n weder duurder dan Batavia. 2de, Waar zijn, om de cijfers aan te houden, in Soerabaia huizen van f 40.per maand? In de kampong is het antwoord. Huizen met biliken wanden, malarianesten, zonder behoorlijke wa terleiding, uitgewoonde krotten van den een of anderen Arabier. Dat er misschien 1 of 2 aan nemelijke huizen voor dien prijs te krijgen zijn is wellicht mogelijk, maar als norm mag dit niet aangenomen worden. Op welke wijze moet zoo'n gezin leven? f 30 voor voeding, 's morgens nasi-goreng en andere specifiek Indische kostjes, eigen brood bakken, eigen kleeding maken enz. enz. Misschien kan het als een man met een Inlandsche getrouwd is, maar iedereen zal U kunnen vertellen, dat deze levenswijze in Indië langzaam, maar zeker naar degenleratie voert. Van het schoolgeld is ook niet al te veel werk gemaakt. De kinderen moeten zeker op een Hol- landsch-Chineesche school of zooiets en opgroei en tot de beroemde indolente „Indische" kinde ren. Wie moet in Godsnaam de pakken van den man met het vorstelijke inkomen wasschen? De baboe van f 6.per maand (Waar is het won der?). die het voltallig personeel representeert, de vrouw des huizes? (van behoorlijk! rondkomen gesproken). Het heele staatje is een schande, een van de fraaie fantasiën van de Soerabaiasche Huisvrouwvereeniging. Deze vereeniging is overigens sterk in uitre- kenarijtjes. Zoo becijferde zij eens, dat indien de Importeurs van Provision en Dranken niet meer adverteerden, alles veel goedkooper gele verd' zou kunnen worden. (Ze hadden eigenlijk moeten schrijven, als alle njonja's op tijd hunne rekening bij den langanan betaalden, en dus de noodige faillissementen voorkwamen, dan zou het kunnen). Nu exploiteert de Soerabaiasche Huisvrouwen- vereeniging een op kunstdrukpapier uitgevoerd orgaan in een omslag in kleurendruk. (Men- schen met f 150 inkomen kunnen het niet be talen!!!) Zij mocht het genoegen smaken op dez; exploitatie een niet onaardige winst te boeken, voor 90 pet. behaald' door de advertentifes van die inhalige Importeurs (die niet durfden wei geren te adverteeren) Een andere maai Publiceerde zij een staatje van „marktprijzen". In heel Soerabaia bleek voor die prijzen niets te koop te zijn. Zelfs schijnt men een van de bestuursleden opgebeld te heb- Gediplomeerd Muziekleerares. PIANO-THEORIE-BEGELEIDING BW REPERTOIRE-STUDIE Wekelijks 1 uur les f120.— per jaar. Wekelijks uur les f 90.— per jaar. Wekelijks uur les f 65.per jaar. Te voldoen p. kwartaal, desgewenscht p. maand OVERVEEN, JULIANALAAN 8, TEL. 14611. WERKVERSCHAFFING. Ondergeteekende verzoekt beleefd' nog eenige plaatsruimte over bovenstaand onderwerp, waar voor bij voorbaat zijn dank. De heer Schulz en ondergeteekende zijn het beiden over het eerste gedeelte, het hoofdpunt, eens dat de loonen in de werkverschaffing be taald' zeker niet te hoog en de aanvallen van den Heer Quarles v. Uffoid e.a. hierop onjuist zijn. De heer Schulz maakt aanmerking op het laatste deel van mijn vorig ingezonden stuk. Men moet nooit een aanmerking maken op een bepaald deel, zin of woord maar zijn aandacht op het geheel-e artikel bepalen. Als o.g, den heer Schulz op dien weg zou willen volgen moet hij er de aandacht op vestigen dat hij geschreven heeft dat de Soc. Dem. beweren altijd op de bres te staan en hij moet er bijvoegen dat het hem spijt dat zij (en ook de Kath. Dem.) het in dit speciale geval niet deden. De heer Schulz heeft blijkbaar het middendeel zeer oppervlakkig ge lezen. Het gem. bestuur legt nl. mi. een verkeerde maatstaf aan. n.l. de maatstaf van f 30,gezins inkomen, Het kan nu n.l. voorkomen dat een jeugdige weriklooze uit een gezin van 4 personen met een gezinsinkomen van b.v. f 29,50 in de werkverschaffing geplaatst wordt op een loon van 13p. week, terwijl een jeugdige werklooze uit een gezin van 14 personen met een gezins inkomen van b.v. f 40,niet te werk wordt ge steld maar gelegenheid wordt gegeven 48 uren te werken voor f 2,50. Dat dit voor l.g. buitengewoon onrechtvaar dig genoemd kan worden is toch voor ieder dui delijk en de heer Schulz zal dit zeker met O.g. eens zijn. (En ook dat het b.s. bij de jeugdige werkloozen een mentaliteit kweekt die wij niet wenschen). Was deze misstand bij den heer Schulz niet bekend dan treft hein gelen verwijt maar zal hij niet kunnen, zeggen van de toestanden bij de werkverschaffing volledig op de hoogte te zijn, wat men toch zou mogen verwachten. Overigens kan o.g. den heer Schulz mededeelen niets on vriendelijks bedeeld te hebben maar dezen mis stand te hebben willen signaleeren- Integendeel heeft hij veel waardeering voor hetgeen gen. heer, als Raadslid, in hiet belang voor Ce menschen tewerk gesteld bij de werk verschaffing, doet. U, geachte Redactie, nogmaals dankend, C. F. NUPOORT, DE STRAAT DER SANDALENMAKERS. door Nils Petersen, vertaald door dr. Annie Posthumus. 2e druk. TJitg. der N.V. Zuid-Holl. Boek- en Handelsdrukkerij, Den Haag. Met een mooie titel plaat van Anton Pieck, f 6.50. geb. f 7.50. Dit boek is uitnemende lectuur. Het vei bindt de geschiedenis van den romantischen kaleidcscoop, die Rome was in den tijd van het opkomend Christendom aan een zoo in tieme beschrijving van het dagelijkseh leven aldaar onder keizer Marcus Aurelius (160 180 v. C.) dat we alles meebeleven. De Deensche schrijver heeft zich goed ingewerkt. Maar wat meer is, de kennis, die hij vergaarde heeft hij waarachtig gedramatiseerd en echt, rijk en toch onopgesmukt uitgezegd. Het was een rijke tijd, in veel opzichten gelijkend op de onze. Het heele boek is als een analogie van een roman, die b.v. in Parijs of in Lon den en in onze dagen zou kunnen spelen; geschreven door iemand met veel menschen- kennis, met een ironischen kijk op de mensch- heid en een epische kijk op de dingen. Ook de vertaling is in één woord schitterend. Vertalen is altijd een breuk met het oor spronkelijke, maar niet alle lichtglas breekt het licht op gelijke wijze; hier is zoo goed vertaald dat als men ons wilde wijs maken, dat Nils Petersen maar een fictie en de vertaal ster de schrijfster was, wij dit zc-uden kunnen gelooven. Wij geven hier eenige staaltjes, die tevens kijkjes geven in de (nu weer actueele) problemen, waarmede de personen in dit boek rondloopen; doch eerst een natuurbeschrijving: Op elk geluid lag als een sordine de met groeikracht gekruide voorjaarslucht, en aan elke kleur gaf zij iets van haar patine af." Des honds (hond als benaming voor den cynischen levenswijze, een soort bedelmonnik) eenige taak, zegt hij, is: steenen van öe wegen der menschen te verwijderen, terwijl zij leven, en een glimlach in hun zielen te gieten, als zij moeten sterven", „de tijden zijn uit hun voeigen". Geestig dit: „Wat zijn uiterlijk betreft, maakte Marcellus (de hoofdpersoon) een bijzonder ken rigen en antiseptischen indruk" en (innerlijk) had- hij tot principe zooveel mogelijk alle be zorgdheid in den kiem te smoren, op dezelfde wijze als men kleine poesjes verdrinkt. Toch had hij niets tegen de armen, onöaniks him Machten en zorgen, maar hij beschouwde ze, zooals menschen dat doen, die nooit honger hebben gekend. Ze waren voor hem een bij zondere diersoort met bijzondere gewoonten en een bijzondere geur en hij hield verreweg het meest van de Zuidelijken."' En welk een maat schappij-kennis blijkt b.v. hieruit: „Het volk verlangt, eischt altijd zondebokken. Dat ver licht als het ware een oogenbiik de last zooiets alsof men hem van den eenen arm op den anderen overbrengt." „De politie zeer ge voelig voor onbewijsbare beschuldigingen." Pa- pirius (dee geheime spion van de politieke politie) heeft 't over de Galileëers (de joodsche Christenen van die dagen de vergelijking dringt zich op met de anti-militairisten van heden) „Wat zij leeren Minkt heel mooi en er is zonder twijfel hier en daar wel iets waars in, maar het ontneemt den menschen den moed, en daarom alleen (al) moet men die dingen niet zeggen." Er wordt dan een program voorbe reid. „Het is zaak van den staat die menschen weer op den rechten weg te brengen." „Het was Caecilia's verdienste geweest, zooals het die van de christenen in het «algemeen was, veel lauwe godsdienstige orthodoxie leven in te blazen." En zoo gaat het door. Toch is het boek niet kritisch, slechts beschrijvend. Wie b.v. een indruk wil ontvangen van wat eigenlijk in de oudheid onder „slavernij" werd verstaan, kan haar hier geteekend vinden ten voeten uit met haar vreugden, evengoed als haar nooden. Dat 'n 2e druk van dit boek in ons land noodig bleek, pleit voor den zin tot zelfontwikkeling van ons volk. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURE'S. Dr. Paul Einzig, Achter de schermen der inter nationale financiën. J. D. Reiman Jr.. De Staatsidee. Alb. de Jong, Oorlog tegen Hitler-Duitschiand. land. C. Verwey, Vernieuwing van economisch inzicht. R. N. CoudenhoveKalergi, Der Deutsch Europaische Konflikt. R. N. Coudenhove—Kalergi. WirtschaftsKon- ferenz Wien, Dezember "1933. Dr. H. A. Naber, Glaheimen der Gotiek. Bruno H. Bürgel,' De wereld beschouwing van den Modernen Mensch. Dr. Jan Romein, Machten van dezen tijd. Wij stellen c-ns voor binnenkort op deze boeken terug te komen. Albert Helman. „Waarom niet" Nïjgh en van Ditmar N.V. Rotterdam, Een wonderlijk boek, dat we met stijgende belangstelling, liever, met stijgend enthousiasme gelezen hebben. Een boek dat niet schroomt be staande waarden en orden, dan weer met een sierlijk gemikte stoot, dan met een brute vuist slag omver te gooien, doch steeds op een wijze die de grootste bewondering afdwingt. Aan hiat eind voert Helman zichzelf, sprekend met zijn uitgever, in. Hij zegt dan o.a,; „Dat kan k ook zelf beter doen, dan het over te laten aan de horde van critiseerende beunhazen, die straks als het boek gedrukt is, erop af zullen vliegen om het uit elkander te trekken, volgens hun eigen ikjes te interpreteeren en te verdoe men. Geloof me, dat kan ik zelf veel beter, en laat me het plezier om zelf tb verwoesten wat ik gemaakt heb. Ik gun het geen ander; ik heb het. daarvoor misschien te hef. Ook hierin wil ik conform zijn aan de universeele schepping". En zoo zoude de heer Helman ons' hiermede het zwijgen opleggen, doch alvorens wij het zwijgen ertoe doen, willen wij toch nog zeggen: .Geachte Heer Helman, Uw tirade aan het eind van het boek lazen wij met ontzaglijk veel ge noegen, maar wii laten U toch niet het genoe gen om Uw werk zelf te verwoesten, trouwens zo-u U dat over Uw hart kunnen verkrijgen U hebt het zelf opgebouwd, zelf voorzien van. op merkingen, die uit Uw „eigen ik je" voortkomen en die wij aanstrepen en die wij zoo graag zelf gezegd zouden hebben. Zou U dat willen verwoe sten Of is het misschien pose Wij weten het niet, maar wat interesseert het U, niets toch ze ker En daarom, nogmaals, Uw boek, heer Hel man, Uw boek vinden wij een heel groote aan winst voor de Nederiandsch literatuur. Van Dag tot Dag'. Uitg. Mij. Holland. Amsterdam, Prijs f L50. Een uiterst handig boekje is dit. Overzichte lijk ingedeeld, voorzien van eene recapitulatie die de toekomstige eigenaressen zekerlijk zullen in vullen. Uit het voorwoord nemen we het vol gende over; „Dus brengen wij, naast de dage- lijksche menu's eiken dag wenken, raadgevingen en voorschriften. Dat deze wenken U louter voor deel en gemak zullen brengen, is onze volle overtuiging. De praktijk zal het-leeren. Amielèn en Huis moeder verzorgen dit boek met medewtarking van specialisten op het gebied van huishouding en voedingsleer. Dat hiermede het hoogst be reikbare op dit gebied gebracht is. staat vast- Velen zal dit boekje groote diensten bewijzen. Wij wenschen de uitgevers met deze uitgave veel succes. tusschen de danseressen ook Uw baboe. Zoo jengelde het gevalletje dan ook monotoon door, de hysterische gillen van de ronggenmeid ver hoogden de arstistieke waarde niet bepaald en ik voelde mij per minuut eenzamer. Totdat ik besloot naar bed te aan en uit mijn koffer mijn boeltje te voorschijn haalde. Opeens keek ik getroffen naar de krant waar mijn slof fen in gewikkeld waren, het was een oud Han delsblad, ik las de groote advertentie: Carlton Hotel Diner Dansant Jack Hyltcn toen zei ik een woord, wat nog nooit in het Bloemendaalsch Weekblad gestaan heeft. Dewee. 1 eveien wij de BESTE; ii oide maten wij de slechtste voor den minsien prijs. Het afscheid genomen heeft, ALS DE GAMELAN KLINKT Kent U dat superverlaten gevoel. Ieder, die In zijn jonge jaren, als tötók in Indië kwam heeft het wel eens gehad, niet het gevoel „heimweh", maar verlaten, heelemaal niets anders dan grondig verlaten. Ik heb dit gevoel tenminste wel eens gehad. Het gevoel overviel me in een pasangrahan in het binnenland. Ik was daar heelemaal alleen in mijn eentje en had bereids alles wat lectuur was uit- en over gelezen, dus zat ik rond te kijken. Erg vrcoiyk was het uitzicht niet, ander halve klapperboom, die er niet appetijtelijke uit zag. Verder wat ingezakte kamponghuizen, een warongkoppie, die een stink-record probeerde te behalen, dat was alles. Van uit de verte klonk de gamelan, ding dang dong ding ding dang dong ding en dan weer hetzelfde liedje van voren af aan ding dang dong ding. Nu kan gamelan heel mooi zijn. Maar tusschen een goed symphonie- orkest en ben stel straatmuzikanten bestaat ver schil. Zoo ook tusschen een gamelan van den kraton b.v. en een gamelan, waar U tusschen de spelers ook Uw huisjongen kunt aantreffen en VOETBAL. dat „Bloemendaal" van 1933 is niet daverend geweest immers, de bekerwedstrijd „Bloemendaal" Watergraafsmeer stond op laag peil en was een aaneenschakeling van fouten en vergrijpen tegen de meest elementaire beginselen der voetbaltaetiek en techniek. Dat „Bloemendaal" zich minder bezondigde was ze aan haar stand als tweede klasser wei verplicht, maar toch bleven er te veel tekort komingen over, om op enkele ervan niet te wijzen. Beginnen we met de voorhoede, dan wijzen we allereerst op het groote gebrek, zich kansen te scheppen. Wel is waar trok half Water graafsmeer zich op het doel terug, maar dit Is geen excuus. Men volhardde niettemin in het korte spel, en waagde slechts sporadisch een goed schot, en al speelde onze aanval sneller c'an die der tegenpartij, het tempo bleef over het algemeen nog te langzaam. Bovendien waa het voorzetten van de wingspelers ook in deze ■ontmoeting onvoldoende. Jammer is het, dat de Bock zijn schot zoo goed als kwijt is en daar door zijn dikwijls uitnemend veldwerk onpro ductief blijft. Hij zoekt het doel steeds te hoog, een oefening in laag-schieten zou voor onzen rechts-binnen geen overbodige luxe zijn. Het viel ons wederom op, dat de Bock beide beenen ter beschikking heeft; zoowel links als recals schiet hij. Dat is voor een voorhoeöespeier veel waard. Daarom is het zoo jammer, dat hij mo menteel voor het doel vrij ongevaarlijk is. Ook van Gelder lost slechts zelden een dra gelijk schot, en dat, terwijl deze speler inder tijd in den H.V.B. de goalgetter was. Al geven we gaarne toe, dat de tegenstand in den H.V.B. nogal verschilt met die in den K.N.V.B., dit verklaart nog niet de schotloosheid, welke van Gelder thans demonstreert. De middenvoor Kohier deed zijn plicht, door twee doelpunten te scoren. Niettemin kan hij sneller zijn en hij hoede zich vooral voor over dreven forsch spel. Dit heeft een goede voet baller niet noodig. Te loven in hem is zijn voet bal-intuïtie, steeds op de goede plaats aanwezig te zijn, waar men een middenvoor behoort te zien, bij aanvallen of voorzetten op het doel. Groote fouten maakte onze nudd-enlinle. Er werd slecht geplaatst, en de bal veel te hoog gespeeld. Hierdoor werd de taak der voorhoede zeer verzwaard-, omdat er te veel tijd verloren ging met de pogingen een toegespeelden bal be hoorlijk in het bezit te krijgen. Tot overmaat van ramp werd er bij het plaatsen niet goed c-pgelet, of de speler naar wien men centerde, ongedekt stond. Spil Beijk had een makkelijken middag- Hij was voortdurend in het bezit van het leder, maar daarentegen maakte hij zich vooral aan onvoldoend plaatsen schuldig. Immer was het die te weinig langs den grond speelde, terwijl de Wilde te veel zelf schoot en dan nog van te grooten afstand om op succes te kunnen rekenen. Toch is hij een voetballer met grooten aanleg, van wien „Bloemendaal" nog veel pleizier kan heieven. De achterhoede had het niet zwaar. Dit was missohien de reden dat Jonkergouw nog al eens overmoedig was, en trucjes toe ging pas sen, welke een enkelen keer wel, maar andere keeren niet lukten. Dank zij de incompetentie der Watergraafsmeer-voorhoede, had dit jongleeren geen ernstige gevolgen. De links-back van der Linde is nog op en top een debutant, die nog veel te leeren heeft. In 't bijzonder is zijn op stellen voor veel verbetering vatbaar, en ook zijn trappen is nog zwak. Hij is ijverig eu bewegelijk genoeg, maar of hij voldoende is voor de tweede klasse, is een vraag die we niet gaarne bevestigend zouden durven be antwoorden. De bezetting der links-backplaats zal het „Bloemendaal"-bestuur voorloopig nog met zorgen vervullen. Doelman Huisman kreeg zelden moeilijk werk te verrichten. Wat hij te doen kreeg, deed hij rustig, kalm en zeker. Zijn nog niet geheel herstelde enkel is van invloed op het uittrappen, dat meermalen onvoldoende was. Speelde Bloemendaal slordig, nog onvolko- mener was het spel van Watergraafsmeer. In het elftal zagen we slechts twee behoorlijke spelers: de linksback, die zonder twijfel de beste speler van het veld was, en de rechts buiten. De middenvoor blijkbaar een vete raan speelde in het veld heel verdienstelijk, maar voor de goal was hij te onbesuisd. De kee per met den zeer gedistingeerden naam Co- cheret de la Monière, wisselde heel goede met heel zwakke momenten af. Intusschen heeft Bloemendaal zich de derde ronde „ingebekerd", waaraan ook de eerste klassers deelnemen. De loting moet nog uit maken wie de volgende tegenpartij zal zijn. Ts tot nu toe districts-gewijze geloot, thans gaan de deelnemers van alle districten in één bus. Dat deze loterij dus groote verrassingen op kan leveren, spreekt van zelf. We eindigen dit overzicht met de beste wen schen voor 1934 aan al de getrouwe lezers van ons sportverslag. Hopen we, dat ook voor de vereeniging „Bloemendaal" het komende jaar een in alle opzichten succesvol en voor spoedig moge zijn. ZONDAG 31 DECEMBER. Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. D. Tromp, Pred. te Zand voort. sAv. 7 uur Ds. J. C. van Dijk. Collecte voor emeriti en predikantsweduwen. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar, Maandag 1 Jan. 1934. Nieuwjaar. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk, Overveen. 'sAv. 7 uur Ds. W. J. Foeken, Preö. te Haarlem. Collecte voor emeriti en predikantsweduwen. Nederl. Protestantenbond Afdeeling Bloemendaal. N.m. 7 uur, Ds. A. E. E. Junod, Wassenaar. Extra schaal-collecte ten bate van de emeriti predikanten en predikantsweduwen. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur, Ds. M. G. Blauw, Schoten. N.m. 5 uur, Heere Heeresma, Amsterdam. Ned. Herv. Gem. Santpoort. V.m. geen dienst. 's Avonds 8 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Oudjaar. (Pred. 3, vs. 11 m.) Collecte voor Emeriti Predikanten en Predi kantsweduwen. Nieuwjaarsdag: Geen dienst. Geref. Kerk te Bloemendaal. 10 uur v.m., 5 uur n.m. Ds. J. C. Brussaard. Geref. kerk in H V. Haarlem. Kerkzaal „Blauwe Kruis"- Voormidd. 10 uur, Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. Namidd- 5 uur, Ds. P- A. E. Sillevis Smitt. Religieuze Kring, Aerdeniiout. Zondag 31 Dec. Prof. R. Casimir. De Vrije Katholieke Kerk, Popeliaan, Kinheimpark. 's Ochtends geen dienst. Zondag 31 December. 's Avonds half acht, Oudejaarsavonddienst. met toespraak van Priester Ko Borstén. Donderdag 4 Januari. V.m. 7.30 uur, Gesproken H. Mis. Zaterdag 6 Januari. V.m. 7..30 uur, Gesproken H. Mis. V. Kunt U mij zeggen, wat een „wierde" is? A. „Wierde" of „Wierd" is het in het noor dien van ons land, speciaal Groningen gebezigd woord voor terp of vluchtheuvel, op het vlakke land opgeworpen om te dienen in rijden van watersnood. V. Wat is een „Syndicalist" A. Men verstaat hieronder een lid van een bepaalde met socialistische of communistische trekking opgerichte vereeniging; het is afge leid van Syndicaat, dat eig. is handeling voor gezamenlijke rekening. V. Men hoort behalve van inflatie ook spreken van deflatie van het geld, depre ciatie en devalulatie. Kunt U ons die woorden uitleggen? A. Onder Inflatie verstaan wij. het in omloop brengen van meer bankbiljetten, dan bij een normale economische circulatie, in ver band met den bij de Bank die de bankbiljetten uitgeeft aanwezigen goudvoorraad verantwoord is. Inflatie beteekent letterlijke inblazing. In den reeëlen handel wordt als 't ware lucht ge blazen, zoodat ze wordt tot windhandel. Onder deflatie: het tegenovergestelde, het afblazen van de lucht. Onder depreciatie (het tegenoverge stelde van appreciatie): het van zijn prijs (pres) of waarde afdalen van eenige waarde- bezittend middel. Onder devaluatie: het van zijn waarde (valor) ontdaan of beroofd zijn. STADSSCHOUWBURG. Vrijdag 29 Dec. Geen voorstelling. Zaterdag 30 Dec. 230 uur, Herras Poppenkast. Zaterdag 30 Dec. 8.15 uur. Comb. Ned. Tooneel- Aller Zielen", v. Maandag 1 Januari 815 uur, Nieuw-Schouw- tooneel. „Kinderen van ons Volk". Dinsdag 2 Januari 8-15 uur. Tooneelgroep „Het Masker"„Marius". Volksvoorstelling. Woensdag 3 Januari, 8 uur. Rotterd. Hofstad Tooneel. „Om 8 uur aan tafel". Donderdag 4 Januari, 8 uur, Amsterd- Tooneel- ver. „Gijsbrecht van Aemstel". SCHOUWBURG JANSWEG. Maandag I Januari 815 uur „Opoe" gevolgd door Nieuwj aarswensch. LUXOR SOUND THEATER. ,Als het hart spreekt" en „De auto-race" Zondag- en Nieuwjaarsdag: telkens 4 voor stellingen, 2.00, 415, 7.00 en 9.15 uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1933 | | pagina 2