„Edelwerck" Wild en Gevogelte GEBAKKEN VISCH 9ames Mwerkartikeh Babygoederen Kousen en Handsclioenei) voor Bloemendaal - Overveen ALGEMEEN WEEKBLAD Aerdenhout - Bentveld - Vogelenzang - Duinlustpark - Santpoort - Haarlem en Westelijk Heemstede DE TWENTSCHE BANK N.V. LIPS' Kluislnrichfing en Kofferkluis 8UITEHLAHD BENNEKLAND fe voor Jeugdwerk, Bloemendaal, - Jlswoiitgroep" Padvinders Groot® Padvindersavond VAN OSTADESTRAAT1 Tei. 15583 - Haarlem P. VAN OER STAD Hofstede Gud-Bussem 28e Jaargang. 2 Februari 1934. Ne. 5. ADVERTENTIEN Bureau voor Redactie, Administratie en Advertentiën Ged. Oude Gracht 63, Haarlem, Telefoon 11862 Na 61|2 uur 22177 - Postgiro 191387 Bijkantoor te BloemendaalBloemendaalscheweg 42 Telefoon van 10-6 uur 22240. ABONNEMENTEN VERANTWOORDELIJK REDACTEUR: Mr. P. TIDEMAN BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSCHEWEG 147 EERSTE BLAD. ör. P. R. v. d. ELST vertelt van zijn arbeid in Lombarène. Tevens ALBERT SCHWEITZER) padvinderslilms worden vertoond. zuilen EEN ATTRACTIE VOOR ONZE LEZERS. C. CAS SEE N. VAN BREEDER'S BRANDSTOFFENHANDEL HAARLEM Stookt onze EERSTE kwaliteiten ARTISTIEK BLOEMWERK MUI BRUIDSWERK - KRANSEN ECHTE WALES-ANTHRACIET. WITTOP KONING, Harmenjansweg 67 A. Heg?!rant?eerde oplage 4000 exemplaren. Het Bloemendaalsch Weekblad Advertentiënper regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties, 4 regels f 0.35, bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f L— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn verbindend voor het loopende halfjaar. Losse Nummers f 0.05. J. BALM ZOON. Bloemendaalscheweg 60. Telef. 23280 (3 lijnen). Bloemendaal. Overname uit dit nummer is verboden overeenkomstig art. 15 der Auteurswet. Duitschland is met Polen tot overeenstem ming gekomen. Zoo beet het. Inderdaad is de 'dictator Pilsoedsky tot overeenstemming ge komen met den dictator Hitier, wat heel iets anders is, öf althans op den duur op iets anders kan uitloopen dan overeenstemming tusschen twee volken zooals b.v. het geval is met Frank rijk en Engeland, en Frankrijk en België, heide wat betreft hunne houding tegenover Musso lini, Hitler en den Volkenbond. De besprekin gen in den Volkenbond schijnen toch niet geheel onvruchtbaar te zijn geweest. De regeeringen der daarin vertegenwoordigde landen hebben ruimschoots gelegenheid gehad elkander daar min of meer te leeren kennen. Heeft Amerika zich steeds buiten den Volkenbond gehouden om vrij te blijven tegenover Japan? En heeft Japan zich daarom en om vrij te blijven tegen over China, uit den Bond teruggetrokken Het ligt voor de hand. En hebben die Engelschen, tfle moderne Romeinen, zoowel in het één als in het ander leiding gegeven? Verdeelen en heer- schen was de taktiek zoowel van de Romeinen als van de Engelschen. In Engelsch-Indië is het evenwicht voor het Engelsche gezag op de ver deeldheid van Mohammedanen en Hindoes ge grond. In Ierland op die van Ulster en hef ove rige deel van het eiland. In de laatste dagen zoekt Engeland een nauwer contact met Ne derland en Nederiandsch-Inddë. Dat komt onze Twentenaren en de Ned. Indische bezitters van mais-voorraden misschien te pas. Intusschen wordt allerwege vooral in de lucht gewapend. Een misdadige daad en geen prettig vooruit zicht. En de Engelsehen lachen weer, maken .althans op degenen die hun land bezoeken een rustiger indruk dan voor den grooten oorlog, toen Duitschland op kwam zetten als nieuwe groote mogendheid, economisch en maritiem. Duitschland omsingeld, is daarna tot den rang van negatieve groote mogendheid terugge bracht en voorloopig zal het tegenover zijn buitenland tot positieve aanvallen nog wel niet in staat zijn. Een geluk voor de Skandinavische landen, voor Nederland! en voor eene rustige ontwikkeling van de Balkanlanden. Een geluk voor geheel Europa. Een geluk voor Duitsch land zelf ook. Want een land welks stevigste onderdeel, Pruisen, eerst in 1807 de lijfeigen schap heeft afgeschaft, en waar nog in 1813 een vrouw wegens „hekserij" in het openbaar werd verbrand heeft bij andere landen verge leken nog wat in te halen. Intusschen leidt Rusland de verwachting van velen op een on verwacht spoo*Men dacht, dat -de economische krachtproeven waaraan het volk daar onder worpen blijft en zijn diepe armoede de ineen storting van het sovjet-rijk zouden na zich sleepen, doch die val bleef uit en wordt steeds onwaarschijnlijker. Het Fransche volk heeft zijn land tot één groote vesting gemaakt. Zijn President ontvangt op het Elysée als een vorst uit de oudheid, maar een reeks financieel® schandalen schudt die Republiek van binnen wild heen en weer. De kerk' heeft er haar macht verloren. Het intellekt heeft er da plaats van de Kerk niet ingenomen. De rijkdom der bur gerij, haar eerzucht gericht op hegemonie in Europa haar op Afrika gerichte expansie-drift zijn blijkbaar voor het innerlijk leven van het Fran sche volk gevaarlijker, dan voor zijn buiten land. Wij beschouwen dit als een voordeel voor den algemeenen toestand in Europa en als een gevolg van het diep doorgedrongen zijn van de republikeinsche idee aldaar. Die rijkdom, die eerzucht, die drift, zouden, gepaard aan de aan wezigheid van een vorstenhuis of een dictatuur zich waarschijnlijk in een buitenlandschen oorlog trachten te ontlasten. Weten Frankrijk, Spanje, Portugal en de Zuid-Amerikaansche republieken zich naar buiten te handhaven, en waarom zouden zij niet, dan kon een Latijnsche Unie (zonder Italië dat immers ten deele oos- tersch is) in vereeniging met Engeland en de Dominions de geheele aardoppervlakte be halve Noord-Amerika en het vaste land van Azië in een toestand van desnoods afgedwon gen rustige ontwikkeling houden, tot alles zich wat meer heeft gezet, en een nieuw gezond internationalisme zich gevaarloos op den grond slag der gesaineerde nationaliteiten zal kunnen ontplooien. Het begin van het jaar kenmerkt zich in ons land door een voortzetting van crisis-narig- heden, als daar zijn liquidatie's, surséance's, faillissementen,* zaakverplaatsingen, -berichten van plotseling overlijden, verdubbeling van het aantal strafzaken, moorden waarbij niet als vroeger de moordenaars zich versteken, maar waarbij zij zich zelf bij de politie melden of zich een wond toebrengen om in een gasthuis te worden opgenomen. De man met het mas ker of zwartgemaakt gezicht heeft school ge maakt, en geen landschap is behoorlijk ge stoffeerd zonder naaktlooper. De politie doet haar uiterste best, maar gesteund door een -ge bonden justitie, wier intelligentie en (jver niet in ieder geval tot haar recht kunnen komen, houdt zij surveilleering ter voorkoming van misdaad allengs voor haar belangrijkste taak. Intusschen maakt de wetgevende macht het aan justitie en politie beiden steeds moeilijker de orde en het gezag te handhaven, doordat zij in stede van met de volksovertuiging der breede lagen rekening te houden, daar hoofd zakelijk niet den middenstand hinderende en de arbeidersklasse muilbandende maatregelen dwars tegen-in gaat. Intusschen kan een en ander dit nut afwerpen, dat de middenstand en de arbeidersklasse van den nood een deugd maken, zich zelf krachtiger organiseeren en binnen het raam der wet zelf doen wat SbodLg is, om al te groote achteruitzetting te verhin deren. Ook middenstand en arbeidersklasse zijn organische groeisels, die, hebben zij nog wat leven te goed, in zich zeiven de krachten moeten vinden om met behulp van wat zij zich uit hun omgeving eigen te maken, zich zelf op te bouwen en zich te assimileeren aan den moder nen tijd. Want boven en onder en rondom alle standen en klassen staat de Tijd, de bepaalde gesteldheid en geest van het nu, de langzaam maar zeker woelerde maalstroom, waarin en waardoor alles verandert. Het Urksche Tweede Kamer-lid, dominee Lingbeek, heeft goedgevonden den r.k. Minister van Justitie op den man af te vragen, of hij van plan is de Nederlandsche magistratuur langzamerhand te verroomschen, een nieuwsgierigheid, die spoedig bevredigd zal worden, door het te ver wachten ministerieele antwoord: neen- Dit antwoord zal wel moeten komen, al ware het alleen al, omdat de voorraad r.k. juristen, die voor het rechtersambt in aanmerking komen, sedert minister Nelissen, die pijnlijk gevoelde, nog steeds niet is ingehaald. De heer Lingbeek heeft daarbij een ander meer omvattend prc-bleem opgeworpen, n J. of de overtuigde en ker kelijk gehoorzame r.k. ueberhaupt wél in aanmer king komt voor een plaats in de Nederlandsche magistratuur, welks leden worden, benoemd door de Kroon, onder contróle staan alleen van elkaar, en geen anderen meester mogen erken nen dan de Wet. De rechters zijn om hunne onafhankelijkheid van welke andere macht ook te onderlij'nen, zelfs onafzetbaar. Het pro bleem door den heer Lingbeek aangesneden, gaat dan ook hierover: liggen de gezagskrin- Zaterdag 3 Febr. '34, 7% uur in het Jeugdhuis. Nog enkele kaarten k 15 ets. verkrijgbaar aan 't Jeugdhuis* gen van den paus van Rome en van den Ne- derlandschen Staat nog ten deele op elkaar, zoo ja, in hoever, en welk een gedragslijn mag en moet dan van een Nederlandsch rechtelijk ambtenaar in zoover geeischt worden? Als minister, ook al waren wij naar gezindte r. k-, zouden wij den heer Lingbeek als volgt ant woorden: de strijd tusschen Staat en Kerk, uit vloeisel van den middeneeuwschen strijd tus schen de Keizers, en de Pausen, is voor Neder land afdoende en voor goed beslecht door de Staatsregeling van 1798. Sedert dien door alle volgende met name op dit punt door die van 1848 en 1887 e.v. bevestigd, de Staat heeft sinds lang de Sociale functie's der Kerk over genomen: voorts zouden wij ds. Lingbeek op merkzaam maken op de onderscheiding onzer Nederlandsche r. k. in zgn. integralen en ge matigden, hem toezeggen bekende integralen niet te zullen benoemen ter wille van het aan zien da' Rechterlijke macht zelf, terwijl wij wat de gematigden betreft, het of aan het eigen geweten der benoemden of als zij nog zoover niet zijn aan de adviezen hunner biecht vaders zouden willen overlaten, hoe zij zich met behoud van het geheim der raadkamer, als Rechter volgens de wet, ten volle hun plicht doende, uit innerlijke moeilijkheden ter zake van hun geloof, zouden redden. Ware de situatie in ons land met de r. K. rechters eoo, als de heer ds. Lingbeek schijnt te willen doen doorschemeren, als zou een -goed roomsche uit den aard der zaak somtijds der Wet onge hoorzaam moeten zijn, dan had hij beter Kun nen vragen, waarom het r. k. zijn niet als een revolutionnair moment in den modernen Ne derlander ware aan te merken en waarom dus het lidmaatschap der r. k. kerk niet voor alle Nederlandsche ambtenaren te verbieden ware. Misschien heeft ds. Lingbeek dit zelfs wel be doeld. Maar dan had hij dit ronduit in zijne vragen moeten doen uitkomen. Wij verheugen ons over het nog krachtig blijven voortbestaan der r. k. kerk, omdat zij het beste opvoedings middel en regiment is op zedelijk gebied van heidenen, en, men ziet het in Rusland, Duitsch land en Italië, het heidendom zelfs in Europa nog geenszins heeft afgedaan. Merkwaardig bewijs voor de geringe ont wikkeling onzer journalistiek op historisch gebied is, dat (met uitzondering van de N. Rt. Ct.) onze zgn. groote bladen aan deze questies nooit eenige aandacht hebben kunnen wijden. Een dominee uit Urk moet komen om deze belangrijke aan de binnenzijde van ons Neder lands volksleven, sedert 1853 brandende questies naar het openbare leven over te brengen. Ook in deze kan kennis, vertrouwen in elkanders oprechtheid van overtuiging, en veelzijdige overweging van wat de geschie denis ons allen leert, niet anders dan vrucht bare uitkomst geven. Waar en bjj wie deed de heer Pietersen rijn inkoopen? Onze lezers vinden hieronder een artikel, waarin de heer Pietersen een wandeling door zijn woonstee doet en aan verschillende zaken een bezoek brengt. Het verslag van zijn reis vindt U hieronder. Van de zaken, welke hij bezocht, vindt U echter geen plaats en geen naam vermeld, doch onze advertentiepagina zai U helpen de juiste namen te ontdekken. Zij die voor Woensdag 7 Februari a.s. ons de juiste namen van de bezochte winkels In de juiste volgorde opgeven, komen voor een prijs in aanmerking. De oplossingen dienen aan een van onze kantoren bezorgd te worden. De eerste prijs is f5, de tweede f2.50, be nevens 4 troostprijzen. Voor deze bedragen kunt U bp een onzer adverteerders een artikel uitzoeken. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. Waar en "by wie deed mesteer Pietersen zijn inkoopen? Meneer Pietersen woonde nog maar kort in zijn nieuwe woonplaats en toog er dus eens op uit om diverse inkoopen te doen. en een beetje wegwijs te worden. Hij kwam alras op een plein, waar een kerk, door een groot ijzeren hek omgeven stond. Aan de zuidkant ontdekte hij, naast een ga rage een rijwielhandel. Daar moest hij zijn en een Fongersrijwiel was weldra zijn eigendom. Tevreden ging hij de eerste de beste straat schuins-rechts in, fietste daarna links en zag aan dé linkerzijde weer een garage, waar vele wagens en vrachtauto's stonden. O ja, hier moest hij zijn, want zijn vrouw had hem erop gewezen, dat de tuin opgehoogd moest worden. Zijn wenschen werden vlot genoteerd en meneer Pietersen ging, alweer zeer tevre den, verder. Hij fietste de eerstvolgende weg links en zag al gauw een groenten, en frult- zaak, het was meer een hal, wond hij. Ook Belast zich met Begrafenissen en Crematie Telef. Int. Bloemendaal No. 22444 Bloemend, weg 4 Schouwtjeslaan 23. Telefoon 10070, TELEFOON na 6 uur n.m. 13621. Origineele ontwerpen voor tuinaanleg. Bekroond met hoogste onderscheiding. W» BEUNDER daar moest hij zijn. Een flinke bestelling op diverse groenten, groenten in blik en fruit werd gegeven, met verzoek het spoedig thuis te bezorgen èn verder ging het. Spoedig was hij weer op een breede weg, toen rechtsaf en zag een mooie kruidenierswinkel schuins links voor zich liggen. Een pond' cacao-en een blik biscuits waren spoedig besteld en de route kon vervolgd worden. Verder ging hij, als maar op de breede weg, daar was een boek winkel, als elk rechtgeaard Hollander aarzelde hij geen. seconde en bestelde fluks „Wij vlo gen naar Indië." Hij wilde opstappen, maar zag dat aan de overkant een kantoor van een courant gevestigd was. Natuurlijk, daar moest hij zijn. Het nieuws van zijn woonplaats moest hij weten en daar hij er prijs op stelde dit zoo vroeg mogelijk te weten, nam hij een abonne ment. En passant kocht hij daar ook nog en kele aardige kleinigheden, die in een nieuwe woning zoo van pas komen. Hij kon maar niet op zijn fiets komen! Vlak er tegenover lokte een fruitwinkel hem. Het zag er zoo aanlok kelijk uit, dat hij nog een flinke bestelling deed, die prompt uitgevoerd werd. Verder ging het, het werd al aardig laat, dit bemerkte hij toen zijn aandacht getrokken werd door een groote klok, die boven een vischwinkel bleek te hangen. Heerlijke moten kabeljauw, smakelijke rolletjes stokvisch nood den tot koopen en voor de flauwte verorberde heer Pietersen maar gauw een haring. Innerlijk gesterkt ging hij verder en zag spoedig een dameskapper. Daar zijn vrouw zich na de beslommeringen van de verhuizing noodig moest laten permanenten, besprak hij een nur, waarop zijn vrouw geholpen zou kun nen worden. Tevreden dat hij de belangen van zijn, vrouw zoo goed behartigd had, nam hij gauw een lekker hapje uit een automaat, wel ke vlak tegenover den kapper stond in het portiek van een banketbakker. Verder ging het, twee straten liet hij links liggen, de derde sloeg hij in en rechts zag hij een garage. Zijn auto moest noodzakelijk ge repareerd worden en dus gaf hij opdracht de wagen op te halen. Terug maar weer en ver der zuidwaarts. Daar werd zijn aandacht ge trokken door een groot heerenhuls met een koepel. Radiotoestellen hadden altijd een groo te aantrekkingskracht voor hem en hg kon niet nalaten binnen te stappen en na zich grondig te hebben laten voorlichten, besloot hg zgn oude toestel maar te laten weghalen en een fraai selectief 4-lanips toestel werd zijn eigendom. De leverancier was tevens zoo vriendelijk hem den weg naar een groote bank instelling te wgzen, vlak bij het eindpunt van de electr. tram. Daar opende hij een rekening, huurde een safe en, tevreden dat alles zoo vlak bij de hand is in zijn nieuwe woonplaats, toog hg verder. Hij keerde terug, maar besloot toch de eerste weg rechts maar in te slaan, een groot gebouw met een klok stond daar, maar daar was hij al geweest. Hij keek rond en zag een mooien fotowinkel. Nu, fotografee- ren was een groote liefhebberij van hem; hij vulde zijn voorraad films aan en sprak tevens af, dat op het inwgdlngsfuifje van zijn nieuwe huis een filmvoorstelling gehouden zou worden en met bet idee „zoo'n toestel koop ik vast", ging hjj verder. Het was een goed idee om dezen weg in te slaan, want hg had waaratje vergeten melk te bestellen. Nu zag hij plotse ling een model-boerderij voor zich, waar hij zich als vaste klant opgaf. Daarnaast, alweer een garage, aardige accessoires zag hg daar, een nieuwe ruitenwisscher had hjj spoedig noodig, dus zeide hij, dat. hij spoedig met zijn o.a. a f 3.60. HAARLEM. TEL. 16100, POELIER - TELEF. KL. HOUTSTRAAT 136 «ifMI CS*» HAARLEM - IU»S^Ci BLOEMEN HONING per pond 75 cent HEIDE HONING per pond 75 cent RAAT HONING per pond 95 cent MET RIJKSMERK. wagen zou komen. Schuin daartegenover was een leerbekleeder. Daar eenige fauteuils van het transport wat geleden hadden, gaf hij op dracht deze met nieuw leer te bekleeden. Hij ging weer terug en sloeg de straat in, op welks hoek de modelboerderij stond. Vleesch zag hij. Tjonge, dat zag er fijn uit. Alles tip top in orde. Hij bedacht zich geen tweemaal en likkebaarde al bij die gedachte die heerlijke rollade vanavond op tafel te zien. Wat een mooie winkels zijn hier toch, dacht hij. Er- bleken in die stnaat nog meer toekomstige leveranciers te wonen. Vlak bij de vleesch- houwerij zag bij een schoenhersteller. Daar de heer Pieterse van vaste, solide adressen hield, werd daar even afgestapt en over lekkende schoenÉn en scheefgeloopen hakken zou hg zich geen zorg meer behoeven te maken. En weer verder, een wasscherij, ja natuurlijk een wasscherft, daar had zijn vrouw het over ge had', het duurde niet lang of ook daar was zijn naam genoteerd. In de bocht die deze weg maakt zag hij een fraaien bloemwinkel. Daar moet ik zijn, wat aardige potplanten kocht hij en tevens gaf hij opdracht zijn tuin grondig in onder te laten maken. Verder ging zijn onderzoekingstocht, langs de electrische tram fietste hij en daar zag hij op een hoek, een modevakschool. Iets voor mijn dochter bepeinsde heer Pietersen en vlug en vlot liet hg zijn dochter inschrijven voor de opleiding tot coupeuse. Heer Pietersen be sloot het er eens van te nemen. Hij fietste weer terug, kwam op een fraaie breede ver keersweg, kwam langs het raadhuis en zag alweer een winkelstraat. Schuin tegenover een postkantoor zag hij een fotowinkel. Men weet het al, meneer Peitersen hield van foto grafeeren en hier zag hij zoo'n handige ca mera, dat hij die moest en zou koopen, wat dan ook gebeurde. Daar zag hij weer een breede weg, die naar het station liep. Hü be sloot daar eens een kijkje te nemen en zag, tot zijn verrassing naast 't station een groote steenkolenhandel. Ook daar moest hy zijn, want hij had! geen voorraad meer, anthraciet, ,G. R. bruinkoolbriketten werden besteld en

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 1