SPORT GEMEENTERAAD, TOONEEL. (Verkort verslag) De Raad vergaderde gisteren onder presidium van den Burgemeester, .Thr Mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heer Mr. A. J. Enschede. Bij de opening der zitting wijdde de voor zitter eenige woorden van nagedachtenis van wijlen H. M. de Koningin Moeder. Punt 1. Ingekomen Stukken. O.m. is ingekomen het verslag over 1933 van het agentschap der arbeidsbemiddeling. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 2. Wijziging werkloozenregeling. B. en W. deelen den Raad mede, dat him Col lege samen met de Commissie voor Sociale Zaken verschillende malen heeft vergaderd over een. herziening van de werkverschaffing in, deze gemeente, aangezien er bezwaren waren ge opperd tegen de onafgebroken tewerkstelling van werkloozen, terwijl ook de loonen te hoog werden geacht. Als gevolg van deze besprekingen doen B. en W. den Raad thans een voorstel. Zij deelen mede, dat met ingang van 1 Januari 1934 de tewerkgestelden, die oucer dan 65 jaar zijn. uit de werkverschaffing zijn genomen en thans onder een steunregeling vallen. Voorts werd de billijkheid en de juistheid er van ingezien, dat een tijdelijke aanstelling worde gegeven aan ongeveer 25 tewerkgestelden, de meest geschikte krachten, die ook in normalen tijd. als er geen werkverschaffingsobjecten zijn, niet gemist kunnen worden. Alleen de heer Van Riessen was hiertegen. Het loon voor deze tijdelijke aangestelden wordt voorgesteld op f 29.per week minus 10 B .en W. stellen thans voor, de overige te.' werkgestelden ieder half jaar drie weken aan hun lot over te laten. Gedurende dien tijd moeten de betrokkenen trachten, bij particU' lieren in eigen onderhoud te voorzien. Overi gens wijzen B. en W. op het nut, dat in deze gevallen van de werkloozenkassen kan worden getrokken. Omtrent de loonen is in de gecombineerde vergadering geen eenstemmigheid verkregen. B. en W. stellen voor, de loonen van thans me.t f 1.— per week te verminderen. De heeren Bolleman en Noorman wenschen de loonen ge handhaafd te zien en de heeren Van Riessen en Enschedé meenen. dat de loonen van thans (f 22- voor gehuwden en f 13.voor onge- huwden) moeten gebracht worden op resp. f 19.— en f 10.—. B. en W. becijferen, dat hun voorstel een be zuiniging, beteekent van f 22.000 waar tegen over staat, dat ongeveer 71000 werkuren min der gemaakt zullen worden. Tn hun voorstel wenschen B. en IV. onder „gezinsinkomen" te verstaan: het volle inkomen van het gezlnshoGfd plus 75 van liet inkomen van inwonende gezinsleden plus 25 van de vergoeding, die inwonende niet-gezinsleden be talen voor kost en inwoning'. Dé heeren Noorman, en Bolleman stellen voor Ce hierboven genoemde 75 te vervangen door 50 Bfl tewerkstelling aldus het voorstel van B. en W. mag het totale gezinsinkomen per week niet meer bedragen dan f 21.indien het gezin uit 2 personen bestaat, f 21.75 indien het gezin uit 3 personen bestaat en zoo ver volgens. Gehuwden en kostwinnaars genieten boven het door B. en W. voorgestelde loon van f 21. per week voor elk kind heneden den leeftijd van '16 jaar een kindertoelage van f 0.75 tot een maximum van f 4.50. De arbeidsduur per week bedraagt 5 X 8% uur is 421£» uur. De heeren Noorman, Bolleman en Prinsen- berg stellen voor. den arbeidsduur per week op 48 uur te bepalen. Aan tewerkgestelden .die uit eigen beweging de werkverschaffing voor goed dan wel voor geruimen tijd verlaten, kunnen B. es W. een premie toekennen. Ongehuwde tewerkgestel den, die tijdens hun werkloosheid of hun werk zaamheid bij de gemeentelijke werkverschaf fing huwen, zullen na hun huwelijk geen hcoger loon genieten, dan laatstelijk voor het huwelijk genoten werd bij de werkverschaffing. Jeugdige werklooze personen zullen zoo mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, huil beroepsbezigheden uit te oefenen en ach verder daarin te bekwamen. Zij zullen daarvoor een vergoeding van f 2.50 per week genieten. Na uitvoerige behandeling wordt de rege ling aangenomen, nadat de loonen overeen komstig het amendement Noorman en Bolle man op de oude bedragen zijn gehandhaafd. Punt 4. Ontheffingen bebouwingsvoorschriften. B. en W. stellen voor, een aantal ontheffin gen te verieenen van bepalingen der be- houwingsvoorschriften. Aangenomen. Punt 5. Wijziging der hebouwingsvoorschriften. Art. 1 der Bebouwingsvoorschriften bepaalt, dat in de bebouwde kommen slechts gebouwen, bestemd en ingericht als woning met aan- hoorigheden mogen worden gesticht. De dis pensatie-bevoegdheid. die ten aanzien van dit artikel den Raad ten dienste staat, is echter gebleken, te beperkt te zijn, waardoor het strikt genomen, niet mogelijk is, in de be bouwde kommen scholen, kerken e.d. te houwen. B. en W. stellen thans voor, de dispen satie-bepaling zoo te wijzigen, dat de mogelijk heid van stichting van dergelijke gebouwen weer bestaat. Aangenomen, Punt 6. Verkoop van grond. B. en W. stellen den Raad voor, aan J. C. Kramer en andere gegadigden, kleine pereeelen grond langs de Leïdschevaart te verkoopen. Aangenomen. Punt 7. Aankoop van B. en W. stellen voor, ter verbreeding van den Conollyweg te koopen van mej. Ch. A. Zwa german een strook grond groot 40 M-. voor f 10.per M2. f 10.per M-. Aangenomen. Punt 8. Onbewoonbaar-verklaring. B. en W. stellen den Raac' voor, perceel Voge- lenzangsche Weg 3A, dat alle kenmerken van verval draagt, onbewoonbaar te verklaren. Aangenomen. Punt 9. Gemeentelijke vergoeding Bijzonder Onderwijs. B. en W. stellen voor, aan een aantal instel lingen voor bijzonder onderwijs in deze ge meente de wettelijke vergoeding uit te keeren over het jaar 1931. Aangenomen. Punt 10. Intrekking openbaar vervolgonderwijs. Sinds 1928 wordt in Bloemendaal geen open haar vervolgonderwijs meer gegeven, omdat zich daarvoor niet voldoende leerlingen meer hebben aangemeld. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor, de verordening tot regeling van het openhaar vervolgonderwijs en die tot regeling van de belooning van het personeel van dit on derwijs te doen vervallen. Aangenomen. Punt 11. Tarieven schoolgeld L. O. en V. L. O. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Bolleman, om een schoolgeldregeling, waarbij rekening wordt gehouden met de grootte van het gezin, deelen B. en W. mede, een nieuw tarief te hebben ontworpen. Bij het opmaken van dit tarief heeft het Col lege geen vrijheid kunnen vinden tot een totale vermindering van de schoolgelden te geraken. De tijdsomstandigheden beletten dit. B. en W. hebben daarom aan den wensch van den heer Bolleman voldaan, doch een compensatie ge vonden, door het tarief voor gezinnen met 1 kindi dat als grondslag, geldt voor de tarieven voor grootere gezinnen met 10 te verhoogen en het aantal klassen van heffing uit te brei den, waardoor het maximum schoolgeld tot f 110.per kind kan worden opgevoerd. Uit het bij het raadsstuk gevoeg_de concept-tarief stippen wij aan, dat aldus het schoolgeld wordt: Belastbaar inkomen. Bij een aanta! tot een gezin kinderen behoorende van minderjarige 1 2 3 4 5 of meer bestaand f 900— 3.30 3— - 1000.— 3.85 3.30 3.50 - 1200— 4.95 4.40 3.85 3.30 4.50 1500.— 6.60 6.05 5.50 4.95 4.40 6— - 2100— 11— 9.90 8.80 7.70 6.60 10— - 2500.— 13.20 12.10 11— 9.90 8.80 12— - 3100— 16.50 15.40 14.30 13.20 12.10 15— - 3500— 20.70 18.70 16.50 15.40 14.30 19— 4100— 25.30 23.10 20.90 18.70 16.50 23— - 5000— 38.50 33— 27.50 25.30 23.10 35— 8000. 66— 60.50 55— 49.50 44— 60— - 10000. 77— 71.50 66— 60.50 55— 70— - 15000. 104.50 99— 93.50 88— 82.50 75— 19000— en hooger 110— 110— 110— 1 10— 110— 75— De tarieven voor het U.L.O. onderwijs zijn bij eenzelfde verdeeling ongeveer 50 hooger. Na eenige discussie verklaart de raad zich voor de door B. en W. voorgestelde regeling. Punt 12. Opcenten. Nu de raac'< in de jongste hegrootingszitting besloten heeft tot heffing van 15 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting stel len B. en W. voor, de hiermede samenhangende verordeningen vast te stellen. De verordeningen worden vastgesteld. Na rondvraag wordt de vergadering geslo ten. VOETBAL. Het naspel van seizoen 1933—'34 is thans in vollen gang. Naast de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland, waaraan de afdee- lingskampioenen Ajax, K.F.C., Velocitas, Hera cles en Willem II deelnemen, is in de verschil lende districten een aanvang gemaakt met de promotie-degradatie competities, waarin de kam pioenen der lagere afdeelingen spelen tegen de nummers laatst, dar naasthoogere klassen. Maar daarvoor nog loopt men de kans, nog het twijfelachtig genoegen van een beslissing- wedstrijd; te moeten maken. Deze is noodig, wan neer twee elftallen, met gelijk aantal punten op de onderste of bovenste plaatsen geëindigd zijn. Het behoeft geen betoog, dat dit soert ontmoe tingen onder hoogspanning plaats vindt, en dat van de zenuwen der spelers het uiterste gevergd wordt. Eenige weken geleden woonden vre in het fraaie Hilversumsche Sportpark (het gemis van een dergelijk complex sportvelden met accomadatie wordt in Bloemendaal wel heel sterk gevoeld!) de beslissingswedstrijd tussclien de eerste klas- sers Hilversum en Excelsior bij. Na concurree renden strijd was de stand na. den officieëlen speeltijd gelijk 2—2. Er moest dus verlengd wor den. Juist in den laatsten minuut van de eerste verlenging gelukte het den Rotterdammers het winnende doelpunt te scoren, waardoor zij him verblijf in de eerste klas voorloopig weer voor een jaar gecontinueerd zagen, terwijl Hilversum aangewezen werd voor het spelen der degradatie wedstrijden tegen de 2e klas kampioenen R.F.C. en Overmaas. (De Gooiers zijn inmiddels uitste kend begonnen, door Zondag 1.1. R.F.C. een 40 nederlaag toe te brengen. In de tweede klasse A van aföeeling I eindig den Alcmaria- Victrix en H.R.C. met een gelijk aantal punten. Deze elftallen gingen elkaar op het Edo-terrein te lijf om uit- te maken, wie de finitief hekkesluiter zou zijn. Er waren veel toeschouwers aanwezig, niet al leen uit Haarlem en omstreken, maar ook den Helder en Alkmaar hadden een belangrijk con tingent geleverd. Na het zien van dozen wedstrijd is het ons duidelijk geworden, dat de beide partijen zoo'n ontmoedigend seizoen achter den rug hebben, want het vertoonde spel had met den naam van tweede klas niets gemeen, zelfs al nemen wij de bijzondere omstandigheden en sfeer in aanmer king. In de eerste helft maakte Alcniaria er nog wat van, en was de 3—1 voorsprong, welke do kaasstad-menschen zlcli' veroverden wel verdiend en een afspiegeling der spel verhouding. Maar wat we na rust te zien kregen was een aaneenschakeling van tactische en technische tekortkomingen en gebrek aan voetbal intelli gentie. Het laatste bleek alleen te bezitten de middenvoor van H.R.C., de veteraan Beneker, die ongetwijfeld de beste speler van het veld was. En het was voor dezen voetballer wel een wan hopig geval, te moeten spelen met clubgenooten en speciaal in do voorhoede die niet de minste notie hadden van spelbegrip, en al zijn goede werk systematisch te niet deden. Buitengewoon zwak was ook de middenlinie der Helderschen, wat vooral gedemonstreerd werd in de tweede helft, toen Alcmaria, blijkbaar tevre den met den verkregen voorsprong, zich op ver dedigen ging toeleggen, maar hierbij een half slachtig systeem toepaste. Toen kwam de kans voor den Helder, met een speler in den aanval als Beneker. Doch geen moment hebben de H.R.C.ers deze kans begrepen noch aangegrepen. Him middenlinie bleef zich bepalen tot verde digen en als ze nog eens met de voorhoede op trok, deed ze dit zóó onbeholpen (het plaatsen was'slecht en de bal werd' steeds te hoog ge speeld) dat de Alcmaria backs het makkelijk af konden, terwijl in de laatste instantie de keeper, hoewel opzeker begonnen, zich flink weerde. Met dit al was het spel nauwelijks het aanzien waard, en we vreezen dat H.R.C., indien het niet uit een ander vaatje gaat tappen, een zware dobber zal krijgen tegen de derde klas kampioe nen Zaandijk en O.S.V. Zondag as. speelt Bloemendaal op haar ter- ein aan den Brederodeweg een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen de Zuidelijke tweede klae- ser Hero (Breda) 'een vereeniging. gevormd uit personeel der bekende Herc-fabrieken. „Herc" heeft en uitstekend seizoen achter den rug, wat uit onderstaande ranglijst moge blijken. 18 13 1 4 41—28 27 18 12 2 4 62—30 26 T. S. C. 17 8 3 6 34—33 19 17 8 2 7 40—36 18 Vlissingen 16 7 3 6 39—24 17 Dosko 17 7 3 7 37—31 17 R. B. C. 17 7 2 8 11—38 16 15 6 1 8 32—31 13 17 3 3 11 21—54 9 18 4 0 14 27—69 8 Bloemendaal heeft de opstelling gewijzigd, en probeert eenige jongen krachten. J. E. Kesting. C. G. Jonkergouw Pli. Immer N. J. de Wilde H. Beijk J. Kohier Ch. de Bock G. v. Gelder P. A. Leemhuis J. Kammeijer G. Hartman, LAWMENNIS. Geen sport heeft, misschien de voetbalsport daargelaten, de laatste tien jaar, wat aantal beoefenaars en wat publieke belangstelling be treft, die vlucht genomen over de geheele we reld, als de tennissport. Het is uitgegroeid van een spél, vroeger misschien 60 jaar geleden, gespeeld door enkelingen, vooral in Engeland op de schitterende lawns der vorstelijke Engel- sche kasteelen met lichte rackets en pluimbal len, tot een sport, met duizenden, neen reeds millioen beoefenaars in alle werelddeelen. En niet alleen ais sport op zichzelf, maar ook als Kijkspel geniet tennis een steeds groeiende be langstelling. De vroeger ingeburgerde idee, dat het slechts een spelletje was, waarbij zoo af en toe tusschen een kopje thee en een flirtation in, een balletje over het net werd geslagen of liever geduwd, heeft afgedaan. Het tennisspel in zijn moderne beoefening, het echte wed- strijdtennis eischt van de spelers een dermate physieke geschiktheid, lange intensieve voorbe reiding en training als bijna hij geen andere sporten te vinden zijn. Het tegenwoordige ten nis is, ik zou haast zeggen, een kunst en een kunde geworden, en er zijn of waren spelers, kampioenen als de Dokertys, Wilding, Brookes, Tilden, Lenglen, e.a. op wier onovertroffen spel spel deze epitheta zeker van toepassing zijn. Van de enorme belangstelling voor de ten nissport krijgt men een vaag idee, als men des zomers eens een kijkje neemt in het Mekka der tenniswereld, het beroemde, niet dan fluis terend uit te spreken „Wimbledon", waar in Juni ieder jaar gedurende twee weken 128 der beste spelers elkaar bestrijden om den eere- palm van het wereldkampioenschap. Meer dan 50 jaar geleden werden deze kampioenschappen verspeeld met eenige honderden enthousiasten ls toeschouwers, terwijl tegenwoordig eenige duizenden bezoekers zich dagelijks rond de courts verdringen om in spanning, het spel der kampioenen te volgen. Den geheelen nacht zitten talrijke menschen op klapstoeltjes voor de poort te wachten in de hoop den volgenden oag een plaatsje te kunnen bemachtigen; zjf laat zich door geen weer of wind afschrikken; zulk een enthousiasme is in Holland nog onge kend. Alleen rond het centrecourt in Wimble don wordt dit jaar het aanta! plaatsen van 12.000 op 18.000 gebracht; dat spreekt boek- deelen voor de populariteit van het spel. Namen als Borotra, Cochet, Tilden, Vines zijn niet alleen meer in tenriiskringen, maar overal elders bekend; bijna iedereen weet van het bestaan der Davis-Cup, een beker, waar alle landen jaarlijks om strijden, waar spelers reizen voor maken van duizenden kilometers, van Australië naar Engeland, van Japan naar Amerika, de Cup, welker verovering ieder land als de hoogste tenniseer beschouwt. Ook in ons land is de belangstelling voor deze prachtige sport steeds groeiende. Het aantal bij den Nederl. Lawn Tennis Bond aangesloten clubs, vóór 20 jaar slechts een paar. is nu reeds 350. Bij de besturen van ge meenten, bij de leiders van vele scholen dringt het besef door dat de beoefening van tennis van belang is voor de physieke ontwikkeling der jeugd. Het is een gezonde faire open luchtsport, die als bij geen andere, naast een snel oog, een snelle reactie van bijna, elke spier van het lichaam vereischt en aehalve een moei lijke techniek (het slaan van een hal, die snel beweegt, in een bepaalde richting in een be perkte ruimte in een onderdoe: van een secon de) een veelzijdige taktiek, dus hersenwerk omvat. In Engeland, Amerika en Diutschland is ten nis op verschillende scholen verplichtend ge steld en ook op eenige Nederiandsche scholen (o.a. het Kennemer Lyceum te Bloemendaal) is het reeds als onderdeel der lichamelijke op voeding ingevoerd en met groot succes. Vele gemeenten hebben reeds hier te lande den aan leg van tennisparken ter hand genomen; in Enschede, Alkmaar, Hoorn, Bussum, Heem stede en andere plaatsen werden onder deskun dige leiding teimisbanen aangelegd en het is te hopen dat nog vele dit voorbeeld zullen vol gen. Naast het idee om het spel bij het publiek populair te maken en het de belangstelling te geven, die het verdient, biedt de exploitatie van tennisbanen financieel goede mogelijkheden, omdat een tennisbaan (de moderne gemalen baksteenbaan wel te verstaan), mits deskundig gelegd, niet alleen voor tennis in het zomer seizoen maar absoluut zonder schade, in den winter voor ijsbaan kan woe'en benut en dit zelfs reeds na één of 2 dagen vorst. Verschil lende gemeentelijke en particuliere exploitan ten hebben dit den afgeloopen winter met succes toegepast en ik geloof dat door deze exploita tiemogelijkheid het aantal banen in ons land zal toenemen. Deze combinatie van de popu laire ijssport en de tennissport zal deze laat ste in zjjn ontwikkeling ongetwijfeld ten goede komen en dit is niet anders dan toe te juichen. Nu het publiek zich de laatste jaren meer en meer voor het wedstrijdtenms is gaan interes seeren (goed tennis is werkelijk een kijkspel bij uitnemendheid) is ook de dagbladpers aan de rubriek tennis meer aandacht gaan wijden. De groote dagbladen in binnen- en buitenland hebben reeds lang hun vaste, bekende verslag gevers en in de laatste jaren heeft de pers enorm veel gedaan om voor het tennisspel in groote kringen belangstelling te wekken. Al is Bloemendaal nu niet bepaald een tennis- centrum, toch geloof ik dat er ook hier vele inwoners zijn die in deze sport interesse heb ben en gaarne voldoe ik aan het verzoek van de redactie van het Bloemer.iaalsch Weekblad om van tjjd tot tijd eenig tennisnieuws te ver melden en zoo mogelijk over belangrijke wed- trijden in het komende seizoen een en ander te schrijven. Wat brengt nu de eerste helft van het sei zoen en Die eerste helft zij heeft in vroeger jaren wel de meest belangrijke gebeurtenissen ge bracht uit onze tennisgeschieaenis. Zij heeft Mrs. MoodyWills. Tilden, .Davis Cupwedstrij den en tal van andere ontmoetingen gegeven. Soms te veel maar steeds belangrijk. En nu De Davis Cupwedstrijden zijn verschoven naar de tweede helft, van interlandwedstrijden heb ben we nog niet veel gehoord en uit Amerika wordt gemeld dat Tilden en Vines, die ook ons land zouden bezoeken van een trip naar Europa in het voorjaar hebben afgezien. Moge lijk volgt nog een toer in de tweede helft van het seizoen. Australische en Japansche spelers komen naar Europa voor de wedstrijden van de Davis Cup en in verschillende landen verlangt men na de winterrust naar oefening. Het initiatief van den Nederl. Lawn Tarpis Bond inzak? wetJsd-jjd'enT<3ie'om 'iferi "DaVtl Cup huiten be schouwing gelaten) is in de laatste jaren voor namelijk geëndosseerd aan de Internationale Club (een exclusieve club waarvan slechts de meest op den voorgrond tredende spelers en oudspelers in ons land lid zijn). En het is juist deze Intern. Club die dit voorjaar wat leven in de brouwerij gaat brengen met een wedstrijd tegen de Tennisclub de Flandres, zetelend te Roubaix. Deze Club heeft zeer sterke Fransche spelers tot leden o.a. Bernard, Boussus, Merlin (met Borotra mo menteel de sterkste van Frankrijk) en er is groote kans dat deze cracks a.s. week-end, dus 14 en 15 April de Fransche kleuren in Den Haag (op de banen der M.E.T.S.) zullen'verde digen. Hier zijn eenige zeer belangrijke partijen tegen onze kampioen Timmer te verwachten. Timmer sloeg verleden jaar te Roubaix Merlin in een schitterende partij in 3 straightsets en ik weet dat de Franschman op revanche ten zeerste gebrand is. Met dezen wedstrijd in het verschiet zal •misschien eenig tennisnieuws uit Amerika U interesseeren. Het zou te ver voeren om van de wedstrijdserie, welke Tilden en Vines (Ame rika) gespeeld hebben tegen Cochet en Plaa (Frankrijk) een overzicht te geven, maar ik wil volstaan met de mededeeiing dat Amerika alle wedstrijden heeft gewonnen, verschillende met 50, drie met 41 en met 32 (er wer den steeds 4 enkelspelen en 1 dubbelspel ge speeld). Tilden heeft acht keer van Cochet gewon nen, twee maal verloren, negen maal van Plaa gewonnen, een maal verloren. Vines heeft Cochet en Plaa 9 maal geslagen en een keer van beiden verloren. Als Amerika over Tilden en Vines in hun huidigen vorm als amateurs zou kunnen beschikken, zag ik snel de Davis Cup naar de States terugkeerrn. Dit is nu ten eene male Uitgesloten, heide spelers zijn profs geworden en trainen volgens de laatste berichten de Amerikaansche ploeg. En wat er verder dezen zomer, wat de Davis Cup betreft, zal gaan gebeuren is in den schoot der goden verborgen. Zal Engeland ze behou den. maken Australië of Japan een kans. Nous verrons, maar het belooft zeer interessant te worden. M. W. SCHOUWBURG JANSWEG. IN PVAMA. Voor de spelers een succes, voor de toe schouwers een avond van pleizier, voor den heer Kaart een teleurstelling. Immers beide avonden is het publiek in 1r' Inen getale op gekomen. Voor den heer Kaart is dit zeer teleurstellend, immers in het Grand Theater te Amsterdam beleefde dit stuk ruim 100 op voeringen, waarmede tevens gezegd is, dat én stuk en spelers ruim 100 maal achtereen het publiek hebben kunnen vermaken. Hoe het zij, het is niet anders en wij hadden ruimschoots tijd om nog eens rond te neuzen in de altijd gezellige „Jansschouwburg", zoo als men meestal zegt, wij waren als altijd weer ingenomen met de vlotte wijze waarop het publiek aldaar ontvangen wordt en wij hebben een heerlijk kopje koffie gedronken. Over het stuk zelf kunnen wij kort zijn, een aardige operette, met origineele vondsten, kortom een gegeven wat het altijd doet. Een vlotte vertolking, waarhij vooral Piet Kohier, als van Driel en Harry Boda als Dobermann uitblonken. Hun duet Emiel... van Diel kreeg een open doekje en moest dan ook gebisseerd worden. Dit duet was werkelijk kostelijk. Piet Kohier de oude operette-rot was in zijn element en gaf zich geheel, Harry Boda was een goede tweede. Van de dames mogen wij zeker wel de danseres Elli Ornelli noemen, die een canailleus cabaret type raak typeerde. De ont- en verkleedscène in het tweede bedrijf kon ons minder bekoren. STADSSCHOUWBURG. NOVA ZEMBLA. De geschiedenis van Willem Barentsz en de zijnen aoor het Groot Nederlandsch Tooneel ten tooneele gevoerd, bleek de kwijnende belangstel ling om ons Nederlandsch tooneel ook al niet te kunnen aanmoedigen. De opvoering van Eduarri Veterman's heldendrama, als „galavoorstelling" aangekondigd kon slechts een zeer klein aantal, in hun daagsche pakjes gehulde Haarlemmers bewegen, hunne huiselijke haarden te verlaten. En hoewel de aanwezige door enthousiast ap plaus, blijk gaven, het gebodene op prijs te stel len, moet hier mij toch van het hart, dat deze geschiedenis van drie uur lengte, toch wel heel veel is, zelfs voor een Nederlander, wiens hart warm voor zijn Vaderland klopt. Voor 't grootste gedeelte moet dit op rekening worden gesteld van den auteur van het stuk, die zich te weinig realiseerde, welke moeilijkheden het ten tooneele brengen van dit „drama van de poolzee" mede bracht. Ik zou zelfs zoover willen gaan, dat ik zou willen spreken van een principieele fout, om dergelijke onderworpen, die van een régisseur het onmogelijke eischen, over te brengen van het witte doek, waar de suggestie veel grooter is en kan zijn, naar het tooneel. En het beste be wijs voor deze stelling is het feit, dat Eduard Ve terman. van de zeven tafreelen, waaruit zijn drama bestaat, er slechts een op Nova Zembla laat spelen, terwijl het meerendeel gewijd is aan de voorbereidingen van den tocht. Bedenkt men hierbij, dat de inhoud van het grootste deel dezer tafreelen een breedsprakig debat is ovier de goede en slechte eigenschappen van ons lieve vaderland en zijn bewoners, dan is daarmede de opzet van deze tweede proeve van Eduard Veterman tot het scheppen van een Na tionaal Tooneel repertoire veroordeeld. Zijn eerste schepping de „Vader des Vaderlands" heeft als gelegenheidsstuk succes mogen oogsten. Nova Zembla, dat geen herdenking als achtergrond had, heeft, vrees ik, eens te meer bewezen, dat wij, Nederlanders, de historie slechts te voor schijn halen, als wij die nocdig hebben, doch overigens, na de onvermijdelijke schoolperiode, deze onder hel stof der eeuwen laten rusten. Over de opvoering zelf kan ik kort zijn. Het Groot Nederlandsch Tooneel had veel werk ge- maak van dit Nationaal drama, en het in een !zoo gunstig mogelijk licht gesteld. De décors van Johan de Meester waren meest zeer sugges tief en speciaal het begin van Barentsz met een achter* j*nd van schepen was een aardig hol- lanöscli stadsbeeld. Frits van Dijk als Barentsz, Hans van Meer- ten als Dr. Plancius, Paul Huf als Balthazar de Moncheron en Rob Geraerds als Johan van Oldenbarnevelt waren de dragers van het stuk en zij hebben op voortreffelijke wijze de verschil lende karakters uitgebeeld. Ook de anderen sloten zich op bevredigende wijze bij dit viertal aan, en het is dan ook zeker niet aan de opvoe ring te wijten, dat dit drama wel spoedig het ar chief zal opzoeken. J. H. „DE EERSTE DE BESTE", tooneel- spel in 3 bedrijven door Monckton Hoffe. N.V. Amsterdanrsche Too- neelvereeniging (Van Dalsum en Defresne). Stadsschouwburg 13 en 14 April j.l. Wanneer Van Dalsum en Defresne een tooneel- stuk aannemen, waarin hoofdrollen of rollen van beteekenis door hen zijn toegedacht aan Cruijs Voorbergh, Charlotte Kohier, Van Warmelo, de Sternheims, Louis van Gasteren, Nell Knoop, la Chapelle, Georgette Hagedoorn en Ben Royaards, dan heeft dit te beteekenen, dat dit stuk iets is. Dit stuk is ook inderdaad iets. De titel schijnt te duiden op het volgende plan: De jonge vrouw, die flirt met den een en scharrelt met een ander vindt, wanneer de stille zedelijke verminking, welke daardoor in haar wordt aangebracht niet radicaal wordt opgeruimd maar verdrongen, in de dochter geboren uit haar huwelijk nret één dier twee een reproductie en verscherpte verper soonlijking van haar eigen fout weer; haar- doch ter flirt op dansgelegenheden met een het goed- meenenöen rijken en beschaafden lobbes maar geeft zich mtusschen aam een getrouwden huis vriend harer ouders. De schande, dat het meisje 'n kind 't leven moet geven weet de jonge moeder die haar innerlijke conflicten nog starder ver bergt dan de moeder het deed, niet te overleven, zij wil ze niet overleven en op het hoofd der in velerlei schijn van welvaart, van rust en van aanzien verkeerende ouders barst de bom; in een reeks van onweersslagen en blikseminslagen breekt hun hoofd en hun hart. Het eenige wat blijft, ja groeit en stijgt in hen beiden is de zich gelouterd hebbende liefde voor elkaar, zoodat zij als twee schaapjes zich aanpassen aan het vee in den stal die moderne maatschappij heet, om in een klein hoekje daarvan tegen elkaar aan gedrukt hun karig' voedsel te nemen, zich ook dan nog te laten scheren en het einde der din gen geduldig en gelouterd af te wachten. De opvoering die tot bij twaalven duurde maakte diepen indruk op degenen die het stuk begrepen en de fijne vertolking reeds voor de pauze ademloos, zij 't ook zonder spanning der gewone gevoelszenuwen om het zoo eens uit te drukken, aanhoorden. Na afloop ontvingen de uitnemende vertolkers een ovatie. Dit stuk tot zijn recht te doen komen is zeer moeilijk, vooral in de eerste 7 tafereelen. Dit gezelschap is daarin uitnemend geslaagd. Een bijzonder woord van lof hebben wij ditmaal voor Louis van Gasteren's grime, spel en spreken. T. .Vrijdags weer Zondags weer.' „De eerste dag zegt niets; De tweede dag- zegt iets; De derde dag zegt meer; De vierde zet het weer."

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4