BAD- WOL 60 ct. Oe Haar!. Geëp. Diner-Verg. PREDIKBEURTEN Ill BLOEMENDAAL BOUD en NIEUW len wij ons land zien, badende in de zon van de gerechtigheid. Dit geeft ons den moed, blij moedig ons volk te steunen en klaar te maken voor dien dag waarop de zon m vollen luister zal stralen. Wij gelooven in dien nieuwen vorm in zijn tijdigheid. Neemt kennis van ons pro gram, helpt ons de nieuwe wereld bouwen! „Alle man van Neerland's stam voelen zich der vaderen zonenVrij zij het volk van Nederland! Hou zee! Pauze. Daarna beantwoorchng van een reeks schrif telijk gestelde vragen. Slotwoord van den voorzitter. KON. NED. MAATSCH. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Afdeeling Bloemendaal en Omstreken. Kort verslag. De afd. Bloemendaal en Omstreken der Kon. Ned, Maatsch. voor Tuinb. en Plantk. hield Dinsdagavond 17 dezer hare maandelijksche bijeenkomst in Café Rusthoek, te Bloemendaal. Na opening' der bijeenkomst gaf de Voor zitter het woord aan den heer Dr. Jac. Thysse, die een en ander zou vertellen over „Thysse's Hof". Spreker stelde in het licht, dat niet de be doeling was van dat hof een kweekerij of aan- gelegden tuin te maken, doch alleen zoo over zichtelijk en volledig mogelijk bijeen te bren gen de Flora der duinen en der buitenplaatsen aan den voet der duinen gelegen. Een groote taak namen de stichters op zich om de Flora van oorsprong tot heden bijeen te brengen en ofschoon reeds zeer veel is bijeen gebracht, is de verzameling nog lang niet compleet. Wat de duinflora was, weet men niet precies omdat de duinen in Nederland nooit naar waarde werden geschat, integendeel, zoolang als Ne derlanders deze streken hebben bewoond wer den de duinen mishandeld. Het begon al lang geleden met den invoer van konijnen, hetgeen een ramp werd. Verder werd het hout weg gehakt, vervolgens werd beproefd door tuin- en landbouw en zanderijen meer gewin van de duinen te hebben, waardoor de duinen armoe dig werden. Waren de duinen onerestoord ge bleven, dan bad er kunnen ontstaan een na tuurlijk bosch van eiken en berken, op lagere plaatsen eisen, meidoorn, enz. en had de na tuurlijke ondergroei gezorgd voor een bloemen- rijkdom als dat van de Alpenbosschen. De laag gelegen plekken waren moeras gebleven met de eigen begroeiing en de eigen fauna. Toch zouden er altijd kale hellingen zijn, geschikt voor duinrozen, vlieir enz. Onze duinen be stemd als lustoord zijn door onverstand der menschen woestenij geworden en dit is niet meer te herstellen. Thysse's Hof bedoelt een kort begrip te geven van die heerlijkheid. Negen jaar geleden werd een terrein afgestaan van pl.m. 2 H.A. eikenhakhout en aardappelvelden op uitge- mergelden grond. Onze bekende tuinarchitect Leonard A. Springer spande zich er voor en had het geniaal idee daar een vijver te graven gSuAoKSitr^WOG'<R ^mö^js^wpymrning' „te.! oevers ontstond, waarbij op de windstreek ge let werd. De zuidhelling was zonnig en droog, de Noordzijde koel en vochtig en men verkreeg een merkwaardig verschil in klimaat en be groeiing. De lage vlakte der oevers liepen in den winter onder en er verschenen daar weer de bekende parnassia en anagallus. De spre ker beschrijft verder de ligging en de om geving tegen het Bloemeradaalsche bosch. Aan wezig zijn de eiken, berken en eisen en als ondergrond meidoorn, lijsterbes, kardinaals muts, eschdoorn enz. en naast de houtgewas sen komen de kruidachtige planten al nu in 400 soorten voor. De bedoeling is de planten zoo te hebben dat iedereen ze ziet en de bi- zonderheden kan bestudeeren, want elke plant heeft een eigen levensgeschiedenis. Na de pauze werden goed .geslaagde opna men der diverse planten in lichtbeeld vertoond, waarbij spreker op de hem eigen onderhouden de wijze eene toelichting gaf. Hartelijk applaus beloonde spreker voor de leerzame en onder houdende causerie. Bij uitzondering waren er geen inzendingen voor het Puntenstelsel, hetgeen voor de bezoe kers wel eene teleurstelling was. Bloemendaal, 18 April. De Secr. der Afd. P. L. v BUEREN. De Vierde Groep van de N. P. V. Haarlem, „De Grijze Driehoek" houdt 21 April as. in de aula van het Ktennemer Lyceum: te överveen een propagan'da-avond. Het programma vermeldt o.m. Declamatie door den heer Leo Straus en een lezing met lichtbeelden over Bali door den heer H. v. d. Brugigen. Aanvang 7(4 uur n.m. Toe gangsbewijzen a f 0.30 in voorverkoop, 's avonds aan de zaal en aan het Troepihuis" verkrijgbaar. VRIJE KATHOLIEKE KERK. Zaterdag, 21 April, des avonds 8 uur, zal door Monseigneur J. H. Bonjer. Suffragaan Bisschop der Vrije Katholieke Kerk in Nederland, in de St. Raphaëlskerk Popellaan Kinheimpark te Bloemendaal, Vespers en Lof gecelebreerd en het H. Vormsel toegediend worden. Zondag, 22 April, 10.30 v.m. zal door Z.H. Eer waarde een Hoogmis opgedragen en lagere Wij dingen gegeven worden. ELECTRISCH LASSCHEN. Op Donderdag 19 April a.s., des avonds half acht, zal de heer S. C. P. de Lange van de Philips-fahrieken in het gebow der Middelbaar Technisch School te Haarlem een lezing hou den over electrisch lassehen met den in ge noemde fabrieken ontwikkelden laschgelijkrich- ter. Na de lezing zullen met dit apparaat laschdemonstraties worden gegeven. Tot bij woning dezer interessante bijeenkomst wor den alle belangstellenden uitgenoodigd. DE BAND VAN JACK EN LOUIS DE VRIES IN DE CONCERTZAAL. A.s. Zondag treedt de bekende dans- en showband van Jack en Louis de Vries op. Zooals Jazzliefhebbers weten is Jack de Vries Nederland's misschien ook Europa's beste trompettist. Hij ontving eenigen tijd geleden van enkele bewonderaars een auto ten ge schenke! Waar deze band voornamelijk uit Hollanders is samengesteld, welke door hard werken zich een internationale reputatie heb ben veroverd zal de Concertzaal zich zeker in een druk bezoek mogen verheugen. Naar wij vernemen zal na deze tonrnee de band van Jack en Louis een belangrijk huiten- landsch engagement krijgen. Voor de leden van de band vinden wij het zeer prettig, voor ons hadden wij liever, dat zij gedurende de zomer maanden in Scheveningen onze huitenlandsche gasten gelegenheid gayen te hooren hoe een Hollandsehe Band speelt. Laten wij dan tenminste hopen, dat andere Hollandsehe puikjes als The Ramblers o. 1. v. Theo Uden Masman en The Red White and Blue Aces o. 1. v. Melle Weersma op Jazz- gebied de Hollandsehe naam zullen hoog houden. De Gemengde Arbeiders Zangvereeniging .Morgenrood" houdt Maandag 23 April as. haar 15-jarige Jubifcums-uitvoering in Hotel de Wey- man te Santpoort—Dorp. Medewerking wordt ver leend door: Mej. C. Lombard, sopraan, Jac. Kreveld Piano en het Zaandamsche Orkest „De Familie Club". NED. PROTESTANTENBOND. Afd. Bloemendaal. Op Donderdag 26 April des avonds te 8.15 zal een klein gemengd koor onder leiding van Mej. C. J. Meijer een concert geven in het ge bouw van genoemde afdeeling, aan den Pot- gieterweg ten bate van de afdeelingskas. Er zullen eenige koorwerkjes worden uitge- w°J<ien ^opgehnsterd F. Schauikes. Er wordt geen entree geheven: na afloop kunnen de aanwezigen van hun waardeering blijk geven door een vrijwillige gift. Zoowel leden als niet-leden zullen harteijk welkom zijn. Op initiatief van een hier ter stede gevormd Comité ter behartiging van de belangen van de V.P.R.O., heeft Vrijdag 27 April a.s. een propaganda-avond plaats in de Luthersehe kerk, Witte Heerenstraat 20 alhier, waar alle belangstellenden hartelijk welkom zrjn. Op het programma staan als sprekers ver meld: Prof. Ir. W. Schermerhorn, bestuurslid van den V.P.R.O. en Dr. G. C. van Balen Blan ken uit Bovenkarspel, Voorzitter van het His torisch Genootschap Oud-West Friesland, die o.a. in West-Friesch dialect zal voordragen. Muzikale medewerking wordt verleend door To van der Sluys, sopraan en Herman Nieland, orgel. De zangeres zal o.m. eenige Oud-Hol- iandsche liederen ten gehoore brengen. Ten slotte vernielden wij, dat de avond zal worden geopend en gesloten, resp. door Ds. H. J. Kastein, voorganger der Vrijz. Hervormden en Ds. D. Drijver, Ev. Luthersch predikant, al hier. Overigens verwijzen wij naar de, in deze op lage van ons blad opgenomen advertentie. Een comité heeft zich gevormd bestaande uit de navolgende personen: Ds. ,D. Drijver, Ds. J. G. Frerichs, Dr. A. H. Haentjes, Ds. H. J. Kastein, Goebertus J. Feisma, Th. Blikslager, Mej. A. B. W. van Slee, Mej. M. C. Spoon, K. K. Ph. Nonhebei, C. Sant, A. C. Hunemar. Gaarne wekken wij onze lezers op, dezen avond te bezoeken en wij verwachten, dat een groot succes geboekt mag worden. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat het hulppost-, telegrafie- en telefoonkantoor te Stantpoort-station, met ingang van 9 April 1934 op werkdagen is opengesteld van 8.30 12.30, 13.30—15 en 18—19.30. Des Zaterdags is het kantoor na 15 uur voor postzaken ge sloten. EEN R. K. JEUGDHUIS TE O VERVEEN. Onder architectuur van den heer A. J. Prin- senberg wordt door de Haarlemsche aan nemersfirma N. V. Bouwbedrijven Gebrs. Schiphorst, aan den Korten Zijlweg te Över veen 'n R.K. Jeugdhuis gebouwd, dat niet alleen in een gevoelde behoefte zal voorzien, doch dat tevens, zoowel in- als uitwendig, een sie raad voor onze gemeente belooft te worden. Waar het jeugdwerk zich thans allerwege in een groote belangstelling mag verheugen, is het ons aangenaam 'n korte beschrijving te kunnen geven van dit aanstaand centrum van een opgewekt jeugdvereenigingsleven, waarin alle inzichten belichaamd, zullen worden, die de huidige stand van dit sociaal-religieus werk bezit. Treedt men vanuit den ingang de hall van het gebouw binnen, dan treft men links daarvan de bestuurskamer en de toiletten, terwijl zich onder den ingang een kelder be vindt, waarin de oliestookinrichting voor de centrale verwarming is ondergebracht. Vanuit de hall loopt midden door het huis een ander half meter breede gang, die rechts toegang geeft tot de zaal der Welpen, links tot die der Verkenners. Beide lokalen zijn 4.23 meter X 6.30 meter groot. Dezen gang vervolgend vindt men links twee clublokalen, eveneens van flinke afmeting, want ze zijn 6.13 meter breed bij 6.30 lang, resp. 4.23 X 6.30 meter. Op het eind van den gang zijn 2 bergruimten aange bracht. Achter in het gebouw treft men de zaal der Graal-afdeeling aan, die niet vanuit be doelden gang, doch door 'n apaiten ingang van buitenaf bereikbaar is. Breed van opvatting is deze Graal-afdeeling gehouden, want ze om vat een groote zaal die 10 x 5 Meter meet en die in het midden door harmonicadeuren in tweeën gescheiden kan worden, zoodat er dan twee lokalen gevormd worden. Naast de Graal-afd. is een afzonderlijke opgang naar het tooneel gemaakt. Al deze lokaliteiten, waarbij we nog een ruime biblotheekkamer moeten noemen, bevinden zich dus gelijkstraals, doch op de le verdieping, die vanaf de entrée vóór de hall bereikbaar is, heeft men niet minder partij van de beschikbare ruimte getrokken. Ook daar is een ruime hall, en die geeft links toegang tot een zaal van 10 bij 5 meter, die eveneens door harmonicadeuren in twee zalen van gelijke grootte gesplitst kan worden; rechts tot een buffet, dat van de hall door een rolluik afgescheiden kan worden. Rechts van den ingang strekt zich, de groote zaal uit, waar niet alleen de jeugd, maar ook oude ren stellig menig prettig en leerzaam uurtje zullen doorbrengen; wij bedoelen de tooneel- en concertzaal; deze is 13 Meter lang en 10 Me ter breed, juist een afmeting om een intieme sfeer te kunnen scheppen. Het tooneel zelve loopt over de volle breedte dor is Metor dier» -van een paar ruime kleedkamers voorzien. Ook hier kan deze zaal wederom in twee gedeelten geschei den worden, en zulks door een houten rolluik, dat in den kap omhoog gaats Nog is onze wandeling door het gebouw, le zer, niet teneinde. Er is nog een tweede verdie ping; doch die is het speciale domijn voor de welpen. Ddér kunnen zjj heerlijk spelen; de vele nissen, die de kapconstructie noodzake lijk maakte, bieden biervoor een ongezochte gelegenheid. Ook de cabine voor lichtbeelden- vertooning is hier ondergebracht. Tot zoover de algemeene inrichting van het gebouw; nu ■een enkel woord over de aankleeding: De ver warming der zalen geschiedt door Veha radia toren. De tooneelzaal krijgt een plafond van Treetex, (dit is een geperste houtvezelplaat) verder een lambri van Tortoliet. Op het too neel komt een Amerikaansch-grenen Rifvloer, de z,g. Bruingeelvloer, waarbij, zooals men weet geen spijkergaten in het zicht komen. De clubzalen op den beganen grond en de za len van welpen en verkenners krijgen parket vloeren van hongaarsch eiken, dat in bitumen op het beton geplakt wordt. Een geheel andere vloerbedekking wordt in de bestuurskamers, in de Graalzaal, de tooneelzaal, de zaaltjes aan den voorgevel van de eerste verdieping en de buffetruimte gelegd; daar zullen estrich vloe ren komen, waarover dan waarschijnlijk lino leum gelegd wordt. De vloeren van gangen, hallen en toilet-inrichtingen worden betegeld; langs hun wanden komen wanötegels. De aan kleeding van den hoofdtrap zal het juist door zijn eenvoud en materiaalkeuze, zeer goed „doen". De traptreden krijgen n.l. gepolijste comblanchine dekstukken, welken met de zwarte tegels der stootborden en de gedeelte lijke bekleeding der trapmuren van gepolijst Napoleon marmer, een harmonisch geheel zul len vormen. De vensterbanken onder alle ramen worden gemaakt van geel verglaasden vensterbanksteenen. Alle in het zicht komende binnen-muurvlakken worden gesaust. Natuur lijk zijn de ramen van getrokken staal; voor hun dorpels wordt gebruik gemaakt van de be kende zwartverglaasde raamdorpeisteenen van Russel uit Tegelen. Tenslotte nog iets over het uitwendige van het Jeugdhuis: de opgaande gevel is gevormd door genuanceerde handvorm - steenen, waal-formaat, eveneens van Russel fabrikaat, terwijl het plint een nog sterkere nuance vertoont. De gevels zijn afgedekt met beton-lateiën, waaraan zich de goot bevindt. De kap van de tooneelzaal is van ijzer, voorts aan gevuld met hout, terwijl het geheel gedekt is met den opnieuw verbeterde hollandsehe dakpan. Het glas van de bovenlichten wordt glas-in-lood, dat van de onderramen, getrokken glas. Voor de soliditeit van 't bouwwerk pleit zeker, dat alle buitenmuren zijn gemetseld met een halven steen buitenspouw en één steen bin-^ nenspouw. Vermelden wij nog dat het gebouw gezet wordt in opdracht van het kerkbestuur en dat de jonge ondernemende firma Gebr. Schiphorst het geheel vermoedelijk begin Juli a.s. gebruikvaardig zal opleveren. In het Lux or Sound Theater draait deze week: EEN BRIEF UIT HET VERLEDEN (Only Yesterday). Korte inhoud: Bij de geweldige beursdebacle van '29, toen fortuinen verloren gingen en millionnairs tot den bedelstaf gebracht werden, stierf Mary Lane, haar zoontje, Jimmy Jr. aan de zorgen van een tante, Julia Warren, achterlatend. Een pakket brieven, bestemd voor een zekeren Jim Emerson, een bekend Neiv-York's bankier, werd eveneens aan tante Julia in bewaring gegeven. Als Jim Emerson, na een verschrikkelijken dag op de beurs te hebben doorgemaakt, thuis komt, vindt hij zijn huis vol gasten, uitgenoo digd door zijn vrouw Phyllis. Niemand van hen schijnt onder den indruk van de catastrophale gebeurtenis in Wall-street. Op het punt ge ruïneerd te worden, besluit Jim een eind aan zijn leven te snaken. Hij begeeft zich naar de bibliotheek, waar zijn revolver ligt en ziet dan de brieven van wijlen Mary Lane op zijn bureau liggen. Instinctmatig opent hij de bo venste en al lezende, doorleeft hij weer de gebeurenissen van de laatste 12 jaren en ziet zichzelf in Virginia hij het begin van den oor log in 1917. (Amerika nam eerst in 1917 deel aan den oorlog). 1917Emerson is luitenant van een regiment Infanterie. De officieren worden uitgenoodigd op een bal in de Virginia County Club. Mary Lane is een van de gastvrouwen. Zij dansen, verwijderen zich uit de balzaal en dwalen samen door de bosschen. Zij spreken af elkaar den volgenden Dingdag- weer 'te ontmoeten. Dien dag moet het regiment van Emerson ech ter hals over kop vertrekken. Mary snelt naar het station. Hij is reeds verrokken. Maanden daarna verlaat Ma-y, die een baby verwacht, haar geboortestad om haar ouders voor de schande te bewaren. Zij gaat naar New-York en wordt door haar tante Juba met open armen ontvangen. 1918. Mary's zoon wordt geboren. Wapen stilstandsdag. Emerson's regiment komt terug. Mary wil wil hem gaan begroeten. Hij herkent haar niet meer. Hij is voor haar verloren. De' tijd gaat voorbij. Jim is getrouwd. 1928. Mary Lane is eigenares van eer winkel geworden. Haar zoontje Jimmy gaat op de mi litaire school. Tante Julia is in het huwelijk getreden met een huisvriend, Bob. Een zekeren Reynolds maakt Mary voortdu rend het hof. Zij belooft hein te middernacht het antwoord te zullen geven. Allen gaan naar de St. Regis om het Nieuwjaarsfeest te vieren. In de St. Regis ontdekt, Mary Emerscn. Zij weet zijn aandacht te trekken, maar hij her kent haar niet meer. Haar schoonheid maakt echter indruk op hem en hij neemt haar mede naar zijn huis om daar het Nieuwjaar te vie ren, nog steeds onbekend met haar identiteit. Voor hem is het slechts een pretje van voorbij- gaanden aard, voor haar beteckent het alles. Vroeg in den morgen vertrekt zij, zonder zich aan Emerson bekend gemaakt te hebben. Aan Reynolds, die vol ongeduld op haai heeft zitten wachten, deelt zij mede, dat zij onmoge lijk met hem kan trouwen, omdat zij den vader van Jimmy lief heeft. Het harde werken, de beslommeringen en de emoties hebben te veel van baar krachten ge vergd en na eenige maanden wordt zij ziek, zonder er ooit weer bovenop te komen. Vlug drogend. Zee- en zceiwaterecht. Prachtige kleuren. per knot van IOO gram. patroon gratis GRAMA AI ruim 24 jaar Uw goede en billijke hulp bij: VERHUIZING SCHOONMAAK GASTEN ZIEKTE voor verzorging Uwer maaltijden. Geen lidmaatschap. Ook bezorging in de buitengemeenten. BAKENESSERGRACHT No. 27. TEL. 14393 TEL. 14393 De brief is uit. Jim ontwaakt uit zijn over peinzingen. Hij neemt een plotseling besluit Zijn zoon, het kind van Mary „elukkig te ma ken, dat zal zijn levensdoel zijn. Hij begeeft zich naar tante Julia en dan ziet hij Jimmy die hem vol trots zijn medailles, die hij gewon nen heeft, laat zien. Emerson brengt de jongen in verrukking door hem voor te spiegelen, hoe zij samen een reis om de wereld zullen maken en misschienwel op echte leeuwen zullen gaan jagen. ZONDAG 22 APRIL. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Jeugdienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur de heer W. F. G. Dankbaar. Jeugdienst voor ouderen. N.m. 7.30 uur de heer Mr. N. Stufkens, te De Bildt. De Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark. Zaterdag. 21 April, 8 uur n.m. Vespers en Lof. Celebrant de H. Eerw. Heer Bisschop Bon jer. Toediening H. Vormsel. Zondag, 22 April, 10.30 v.m. Hoogmis. Celebrant de H. Eerw. Heer Bisschop Bonjer. Lagere Wij dingen. Donderdag, 28 April, 7.30 v.m. Gesproken H. Mis. Zaterdag, 28 April, 7.30 van. Gesproken H. Mis. Överveen. V.m. 10 uur Prof. Dr. Joh. de Groot, Hoogleeraar te Groningen. Ned. Herv. Gem. te Santpoort. V.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De Groote schat". (Mt. 6, vs. 21.) Geref. Kerk ILV. Haarlem. Zondag 22 April. V.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. V.m. 10 uur Kinderkerk in de voorzaal. SOOR Mr. P.TIDEMAN VII. DE DUINEN. (Vervolg). Zee-duinen of Zeereep, zie: Buitenduineru Zee-almers, -halmers of -clmers, zie Oimers. Ziende duinen, in tegenstelling met de blinde duinen, rte aldaar, werden geheeten de gepopuleerde, bevolkte konijnduinen, waar schijnlijk omdat de konijnenholen op iemand als oogen uit het witte zand toestaren. Wij geven dezen uitleg gaarne voor een betere. Onder ,,'t Middenduin" wordt melding ge maakt van een gezelschap Haarlemieten, die dit duin bezeten hebben. Is Haarlemiet een passelijk woord? Ons dunkt van wel. Op dezen grond: In de Noordhollandsche Arkadia van 1732 legt A. Bruins op 't zien van Bloemendaal en Överveen aan zijne personen: Weetlust en Waarmond het volgende in den mond: Weetlust: „Dit heerlijk dorp, schoon door het zand bestoven; „Praalt met een reeks van vorstelijke hoven. „Hoe steekt hier "t groen bij 't wit af in "t verschiet!" Waarmond: „Hier is het dat de rijke Haarle miet „En Amstelaar, na 't afdoen nunner zaken, „In 't schoonst saizoen bij 't lommer zich ver maken." Meer afdoend bewijs van onze stelling bezitten wij niet en is ook bezwaarlijk te verkrijgen. Wij komen nu tot de Eigennamen van duinen. Abtsduinen, onder Schoorl, Harge en Camp. Agterdnin, oudtijds bij 't Huis te Bloemen daal aan de garenbleekerij van Simon van Nieuwenhoven. Bergerduinen, oudtijds wel 200 voet boven 't binnenwater, liggende bij Bergen (N.H.) Bmnegeesterduintje. Boekhorsterduin. Breesaap, bij Wijkeroog. Camperduin. Van ouds 't hoog begin der duinenmassa's in Noord-Holland; was van uit zee een vast baken, slag bij C. 11 Öct. 1797. 1 Cappitteldum, in Zuidholland, in 1798 reeds grootendeels door de zee verzwolgen. Copierduln, in Zuidholland, nationaal duin, schoone vlakke wei voor runderen bij Ter Heide. Drievelt. Droogberg, oude naam van 't duin te Bloe mendaal tusschen Rijperweg en Parkweg. Espelduin, onder Vogelenzang. 't Exercitievlak, benoorden den Zeeweg aan de Zeereep. Groote Helmvelt. Veldtsvlack of Bleekveldtsvlak, onder Velsen. Groote en kleine zwarte veld, duin-vallei met zwarte grond. bij Bentveld, in 1798 nog onontgonnen. Gijzenvelt. Haagsvelt, een duinvlakte. Hargerzandmermerij, in 1730 ook bekend als Hondsbosch-Zantmijnderij, onder Schoorl en Harge. Kwam reeds ter sprake in verband met het maken van wit glas door Engelsohen. Haseve'lt. Helmstein. Keukenduin. Kieftendal, kievietendal. 't Kleine Dudntje, een der duinen van het Bentveld, op Zandvoort. Koegras, onder CaJlantsoog. Kostverforenduin, een der duinen van het Bentveld, bij Zandvoort. Kijfduin, onder Vogelenzang, naast de Margrietelaan. Langevelderduinen, bjj Noordwijkerhout, zie Lugterduinen. Lekveldduin, onder Vogelenzang. Leyduin, luw duin, eigennaam buitenplaats. Lugterduinen (of Langevelder duinen) naar 'n vervallen huis Ter Lugt. Molenduin. Molenveidt, van den molen te Zandpoort tot niet ver van de Ned. Herv. Kerk te Bloemen daal. Negenaedtsveldt, onder Velsen. Nieuwlandsduintje. Oetgesveldt, onder Ve'lsen. Pan van Berkhey, onder Wassenaar, 't Paradijs, een der duinen van het Bentveld eens 'n duinmeiers-woning. Petteveld, onder Velsen. Schapenvlak, in het begin der 19e eeuw een proefveld in 't Middenduin. Soersop, onder Velsen. Starrenbroek, een duinvlakte, oudtijds moe rassig. Stukduin. Voorduinen van Witte Kaas, onder Bloemen daal. Voorduinen, van den heer Thyssen, onder Bloemendaal. Westerveldt, thans begraafplaats met lijk- verbranderij. Woestduin, eigennaam buitenplaats en van een fregat dat in 1795 onder onze kust vei'- gïng. Wolfsvelt,, een duinvlakte. Wraaduin. Zandvoorderduinen, van ouds bekende konijn- duinen. Zeeveldtvlak. 't Zwarteveld, van de Erven van Jacob Boreel, liep destijds (eind 18-eeuw) van 't dorp Överveen tot aan de Kleverlaan toe. 't Kleine Zwarteveld bij Bentveld zie Groote Zwarteveld. Laat ons dit hoofdstuk besluiten met den naam van een duinlandschap: de Volmeer, welke wijst op een ander element dan de aarde. De Volmeer. Zoo heette voorheen een groote vruchtbare vlakte, volgens Allan reeds in 1634 als zoodanig aanwezig in opvolging van een water, dat moet hebben gelegen tusschen de Westerlaan en Kraantjelek en dat in de 17e eeuw een vruchtbare duinpan moet hebben op geleverd. Immers de eigenaar Maarten van Heemskerk bekend Haarlemsch schilder be-1 paalde bij testament, dat de opbrengst als hu welijksgift zou worden uitgekeerd twee m-aal in het jaar aan jeugdige echtparen die (hij was zelf ongetrouwd) hun huwelijk op zijn graf in de Groote Kerk te Haarlem deden inzegenen. De Volmeer wordt ons beschreven als een gra zige duinvallei met vinkenbaan en boerderijen, eeuwen lang een vruchtbare bebouwde duin vlakte, in het oosten begrensd door de groote boomen van E'lswout en Duinvliet. In 1739 werd geboekstaafd, dat de Voimeer met daarop gelegen woning was ondergestoven. Dat dit onderstuiven geen halve maatregel was, kun nen we lettende op de hoogte der duinen ter westzijde van den Duinlustweg tusscher Kraan tjelek en Koningshof gewaarworden. Of de naam Volmeer verband houdt met daar gedreven schapenteelt cn wol- of laken bereiding, vollen of vullen (lat. fullo) is een bezigheid, die daarbij te pas komt, is aoor ons niet nagegaan, maar komt ons waarschijnlijk voor. Intusschen zijn wij in onze buurt Dij onze waarnemingen en onze lektuur zooveel andere aardige namen dan die van dumen tegengeko men, dat wij daaraan een afzonderlijk hoofd stuk willen wijden. (Wordt vervolgd).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 5