INGEZONDEN STUKKEN PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND m PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenschap en individu. TOONEEL. Het Rijksarchief te Haarlem. POLITIEBERICHTEN. Den len Mei weken 2 jeugdige wielrijders ge lijktijdig naar links uit op den Zandvoorter- weg. Zij botsten, doch kwamen er gelukkig nogal goed af. De fietsen werden flink bescha digd. Een avontuurlijk aangelegde jongeman van 14 jaar is j.l. Donderdag weggeloopen. Dank zij de goec'e zorgen der politie kon hij spoe dig te Rotterdam opgespoord worden. Hij had het voornemen zich naar Afrika te begeven, doch de politie oordeelde het beter, dat hij wec'er naar de ouderlijke woning terugge stuurd werd, hetgeen geschiedde. Wij hopen voor den jongeman, dat hij later zijn reislust zal kunnen bevredigen. Zaterdag j.l. ondervond een leerling van het Kennemer Lyeum de nadeelige gevolgen van het omkijken terwijl men fietst. Een botsing met een stilstaande vrachtauto was het gevolg. Gelukkig bekwam de fietser geen letsel, de fiets kon er echter minder goed tegen. Op den Boekenrooderweg botste j.l. Zater dag een racefietser tegen het trottoir. Hoewel hij niet ernstig gewond werd. bleef hij toch bewusteloos liggen. Dr. Dippel verleende de eerste hulp. Zondagmorgen had op den hoek Bekslaan Vogelenzangscheweg een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De auto gaf het verkeer van rechts geen voorrang. De fietser werd vlak langs een lantaarnpaal in het plantsoen geslingerd en kwam er wonder boven wonc'er zonder verwondingen af. De fiets werd zwaar beschadigd. Zondagmorgen verloor een fietsend meisje op den Hooge Duin en Daalsche weg haar hoed, vervolgens de trappers, de macht over baar Maandag j.l. ontstond in een woning aan den werk. Dr. Immink. die eerste hulp verleende,, con stateerde inwendige kneuzingen, het meisje is daarna per auto naar Amsterdam vervoerd. Maandag j.l. ontstond ill een woning aan de Bloemend, weg een kleine binnenbrand, door dat de vlam in een vetpan sloeg. De bewoners, die onmiddellijk flink optraden bluschten het brandje met eigen middelen. i Dinsdag j.l. ontstond door onopgehelderde oorzaak brand op het buiten van den Heer Burc'et. Ongeveer 200 vierkante meter onder hout zijn verbrand. Politie en burgers waren er onmiddellijk bij, terwijl de brandweer de zaak daarna nog eens flink natgespoten heeft. Men zij toch vooral op zijn hoede met het weg werpen van brandende sigaretten, sigaren, enz. i Te Vogelenzang verzocht een bedelaar aan de woning van den agent der politie om een gave. De politieman kon dit natuurlijk niet gedogen en leidde hem naar het Politiebureau. De man is ter beschikking der Justitie ge steld. t Op den Korte Zijlweg is een rijwielmerk ont vreemd. De lezers van dit korte bericht ge lieven te bedenken dat dit ook hun kan over komen. Kijkt daarom Uw plaatje nog eens na of het goed stevig bevestigd zit. GEMEENTE BLOEMENDAAL. INGEKOMEN PERSONEN. Opgave van 310 Mei 1934. C. W. Gratama, Clematislaan 15, Aerdenhout; J. A. Ruisch, Bloemendaalseheweg 90, Bloemen- daal; H. J. H. Reinierse, Oranje-Nassaulaan 123, Overveen; H. J. Ph. Brokmann, Zonnebloem laan 24. Aerdenhout; A. L. Tietz, Merellaan 9, Aerdenhout; mevr. P. Rosekrans, Dr. D. Bakker- laan 74, Bloemendaal; wed. E. Hendrikse-Ver- meulen, Zonnebloelmlaan 37, Aerdenhout; F. van ter Tholen, Merellaan 11, Aerdenhout; A. van Olst, Hoplaan 5, Aerdenhout; H. J. Schutz, Johan Verhulstweg 35, Santpoort-Station; M. P. Jonker, Dr. D. Bakkerlaan 54. Bloemendaal; K. C. Wals, Bloemendaalseheweg 48, Bloemendaal; wed. L. F. Toutlemonde-Althans, De Genestet- weg 16. Bloemendaal; B. van der Nap, Grenslaan 10, Aerdenhout; P. van Son, Zwarteweg 1, Aer denhout; C. H. Oldach, Vondellaan 6, Aerden hout; F. Friedmann, Merellaan 3, Aerdenhout; P. J. H. van der Mast, Julianalaan 51, Overveen; mevr. L. Salomon, Clematislaan 16, Aerdenhout; C. J. Kneib, Zandvoorterweg 63. Aerdenhout; J. W. Minne, Distellaan 2, Aerdenhout; P. J. H. Kuijper van Harpen, De Genestetweg 8, Bloemen daal; W. van Duijn, Platanenlaan 47, Bloemen daal; J. Broekhuiijzen, Platanenlaan 9a, Bloe mendaal; W. H. Miiller, Bloemendaalschestraat- weg 123o Santpoort-Station. De gemeenschap is voedingsbodem voor indi vidu. De ontwikkeling der gemeenschap wordt ver oorzaakt door het zelfstandig denken en uitge sproken oordeelen der afzonderlijke individuen. Een gedurige wisselwerking heeft tusschen individu en gemeenschap plaats. Een gezonde samenleving is evenzeer verbonden aan de zelf standigheid der individuen als aan innige sociale onderlinge verbondenheid. Het sociale zonder meer zou onze maat schappij doen gelijken op maatschappijen gelijk ook sommige diersoorten kennen. Voor de ontwikkeling der individuen in maat schappij is het spraakvermogen voor den mensch van het grootste belang. Wat iemand voor de gemeenschap waard is, hangt meer af van wat hij zegt, dan van wat hij denkt. Dat gedachten tolvrij zijn. wil niet zeggen, dat alle gedachten de moeite waard zijn, inte gendeel het houdt in, dat gedachten, die niet worden uitgesproken, geen waarde hebben voor de gemeenschap. Zoo bemoeit het recht zich ook niet met de gedachten, de gevoelens, de wil der individuen zonder meer, maar vraagt het daarnaar alleen als het noodig is om bepaalde handelingen met behulp daarvan nader op hunne waarde voor of beteekenis tegen de gemeenschap te waardee- ren. Is het individu slecht of goed te noemen al leen naar gelang zijne eigenschappen sociaal zijn of anti-sociaal? Neen. Alle stoffelijke, geestelijke en zedelijke goede ren, waarvoor wij de samenleving dank weten, zijn door deze in den loop van ontelbaar vele geslachten ontvangen van individuen. Eén mensch heeft het vuur, één de bouw van voe- dingsplanten, één de stoommachine, één de tele foon, één het serum, één den papierbinder, één den kruiwagen, één de cigaret, één den slijpsteen, uitgevonden, Bevrijding van het individu uit sociale be klemdheid was noodig in de Middeleeuwen en het geschiedde door de Renaissance, door de in- dividua?iseering van den godsdienst in hervor ming en mystiek, door opbloei van de vrije kunsten en de vrije wetenschappen, waarbij als twee tegenpoolen verschijnen de uitvinding der boekdrukkunst en van het buskruit. Onze kuituur is gevestigd op Joodsche, Griek - sche, Romeinsche, Europeesche, voor-Aziatische en Amerikaansche grondslagen. In de meesten dezer grondslagen is bevrijding en zelfs voor een deel afzondering der individuen uit hen be klemmende, hunne ontwikkeling belemmerende groepsvormen nummer één. Maar hoe staat het met den tijd, waarin wij leven, zeiven, en hoe verhoudt zich met name tot de persoonlijkheid, het individu? De kunsten zijn gedegenereerd, hun dadelijken weerklank in het volk hebben zij verloren; „Kunst aan het Volk" heeft geen vruchtbaren bodem in het volk zelf. Met de geestelijke zelfstandigheid van het volk is het precies zoo; de Volksuniversiteiten worden door het volk niet bezocht. Met het recht is het 'tzelfde; het volk heeft geen be langstelling voor zijn eigen rechtsontwikkeling, d.w.z. het rechtsgevoel is dóód of sluimerend. De staatkundige organisaties, allen gebouwd op de vooronderstelde zelfstandigheid der indivi duen, zijn I :iig onder den invloed van allerlei beklemmende groepsvormen ineen te zakken. Zoo treden in het leven en worden hier en daar geduld diktaturen tirannieën, omdat de gevoelens van eigenwaarde der individueele persoonlijkheden en het rechtsgevoel niet meer of nog niet voldoende leven. In een paar weken kunnen in de meeste landen de kranten eene oogenschijnlijk goedmoedige menigte omzetten in een wilae horde van bloedgierige vecht- lustigen. De militaire dienstplicht en andere in de maatschappij voorkomende instellingen en inrichtingen die gegrond zijn op onvoor waardelijke gehoorzaamheidsplicht van men- schelijke persoonlijkheden aan normen en rege len, die op vernietiging van memschen en dingen zijn ingesteld helpen de overtuiging verbreiden, dat de maatschappij zich zelve liever wijdt aan den dood dan aan het leven. Let wel. Niet gehoorzaamheidsplicht, niet dienstplicht op zich zeiven, maar beide in dienst gesteld van de wankultuur die op oor logen uitloopt, geven reden tot pessimisme. Albert Einstein, aan wiens artikeltje Gemein- schaft und Persönlichkeit in „Die Sammlung" van Maart '34 wij een en ander ontleenden, is niet pessimistisch. Alles zal z.i. recht komen, ook voor het individu door: Planvolle Ver- teilung der Arbeit. T. GOEDKOOPE MARKEN VOOR REISDOELEINDEN IN DUITSCHLAND. Ten gerieve van reizigers naar en in Duitsch- land hebben wij Reiswissels en Registermarken ten verkoop, welke een beduidende besparing geven (momenteel c.a. 30 pCt.) Voor nadere inlichtingen wende men zich tot ons, ook voor goedkoope reisbiljetten naar Duitschland (c.a. 70 pCt. korting op den prijs van retourbiljetten in gewone marken). VOLK VADERLAND OORLOG. Het Landelijk Comité der Jongeren Vredes Actie kwam 7 en 8 April j.l. bijeen. In het mid delpunt der besprekingen stond de reeds merk bare en te verwachten terugtocht van ae aan hangers der anti-militaristische gedachte en eener anti-militaristische politiek. In het bijzonder trad daarbij op den voor grond het loslaten van de leuze der nationale ontwapening, de neiging tot deelname aan een eventueel oorlogsconflict met het huidige Duitschland, de aanvaarding der luchtbescher ming, alles punten, die zooals uit de besprekin gen bleek, door de anti-militaristische en pa cifistische beweging niet mogen worden aan vaard. Besloten werd een Openbare Demonstratieve Bijeenkomst te Rotterdam te organiseeren, waartoe alle verwante organisaties en groepen zullen worden uitgenoodigd, waar voor de eisch van nationale ontwapening, tegen de luchtbe scherming en tegen deelname aan iederen oor log zal worden gesproken, teneinde op deze wijze in 't openbaar gemeenschappelijk getuige nis of te leggen van de trouw aan 't anti-oor- logsbeginsel. Mogelijk vormt deze getuigenis avond de basis van een concentratie aller krachten van allen, die oorlog en oorlogsvoor bereiding onvoorwaardelijk afwijzen. De bijeenkomst, welke als algemeene titel draagt: Volk Vaderland Oorlog, wordt gehouden op Donderdag 10 Mei 1934 (Hemel vaartsdag) in de groote zaal van gebouw „Odeon" te Rotterdam, des avonds om half acht. Het woord zal worden gevoerd door: Me vrouw C. PothuisSmit (lid der le Kamer), Drs. Garmt Stuiveling, Ds. P Eldering, Ds. H. J. Mispelblom Beijer over: „Trouw aan ons be ginsel", „Het verraad van de jeugd", „Volk, Vaderland, Oorlog", Beginnen in het kleine" Inlichtingen verstrekt het persbureau der Jongeren VredesActie, Leliestraat 55, Zwolle. (Wij juichen elke actie in deze richting toe, daar wij van verschillende zijden berichten ontvangen over den helaas geweldigen wedloop in bewapening niet alleen in Rusland, Duitsch land, Frankrijk en Italië, maar ook in Enge land en Amerika, terwijl het bovendien wel vaststaat, dat Japan zich niet alleen op een nieuwen wereldoorlog voorbereidt, maar zich in een zuiver Aziatischen oorlog oefent. Wij be leven een tragischen tijd! Red. „Het Bloe mend. Weekblad".) UIT DE PERS OVER DE PERS. Henri Meyer schrijft In De Telegraaf een hoofdartikel over de fout, gelegen in art. 5 Motor- en Rijwielreglement, voorrang gevende aan het verkeer van rechts. Hii pleit er voor op aan het verkeer van rechts. Hij pleit er voor rang te verleenen voor dat wat zijdelings komt van af de secundaire en andere kleinere wegen, steegen, sloppen enz. •Wij. hebben .daarover op* te merken, dat hij eenvoudig naar Engeland had kunnen ver- wtjzen. Daar kent men zijwegen voorzien van een ster ter nlaatse, waar zij uitmonden op de hoofdwegen. Niemand mag van zulk een zijweg den hoofdweg oprijden, tenzij deze laatste vol komen veilig is. Simple comme bonjour, zou de franschman zeggen, die in Engeland rijdt. Laat het ons eenvoudig nadoen. De engelschen zijn nu eenmaal praktisch. Dr. Henri Polak stuurde ons een artikel, waarin aanmerking gemaakt werd op een be richtje in ons blad, meldende, dat Herold Latzky in de Daily Herald boudweg beweert, dat het lot van den arbeid (lees arbeider) in landen waar ais in Duitschland en Oostenrijk geen vrije, vakbeweging bestaat gelijk is aan dat van een slaaf. De heer Polak schrijft honend en onaangenaam. Het woord „boud weg" geeft hem de malle onderstelling in de pen, dat wij het met de Daily Herald niet eens zouden zijn en L's opmerking onwaar zou den vinden. Er is natuurlijk geen reden voor dien hoon. Want boudweg, Polak, die in Het Volk de man is die nederlandsche en vreemde woorden verklaart, moest dit weten, beteekent onomwonden, zoo maar voor de vuist weg. Zelfs als in boudweg iets ligt van brutaliteit, dan had Henri Polak van ons behooren te ver staan, dat wij dit woord in dit verband hoog stens ironisch zouden hebben gebruikt. 1 Tot ons leedwezen is buiten onze schuld, daar de drukker van ons blad niet alhier geves tigd is, in ons vorig nummer het verslag van het jubileum van de brandweer niet geplaatst. Wij plaatsen het thans en bieden den lezers wel onze verontschuldigingen aan. STILLE RONDGANG. Gezien de gunstige berichten, die wij van de Plaatselijke Comité's ontvangen, belooft de „Stille Rondgang" een succes *e worden. Uit alle kringen des volks geven deelneemsters zich op. 18 Mei a.i. Volkenbonusdag zal in Den Haag indrukwekkend, ernstig en waardig worden betoogd dat, zooals eenmaal Hugo de Groot reeds verklaarde: „De oorlog begint v/aar de wegen des Rechts eindigen". Er is een Eere-Comité samengesteld, waarin zitting namen: Mevr. Mr. B. BakkerNort, Den Haag, Mevr. Chr. J. Cohen Tervaert—Koch, Over veen. Mevr. N. Dyserinckvan Gii.se van der Pais, Aerdenhout. Mej. L. C. A. van Eeghen, Doorn. Mevr. P. Gravin van Heerdt tot Eveisberg Quarles van Ufford, Bloemendaal. Mevr. B. LangevelaHebbenaar, Haarlem. Mej. Rosa Manus, Amsterdam. Mevr. C. RamondtHirsciiman, AmsLf-rdam. Jkvr. J. Repelaer van Driei, Schevenlngen, terwijl nog enkele namen aan deze lijst zullen worden toegevoegd, welke nader worden opge geven. Het Centraal Comité. Wij deelen nog mede, dat men zich voor deel name ook kan opgeven aan ons kantoor Bloe- mend.weg 42 alhier. Wij zullen dan voor door zending' zorgdragen. Gaarne wekken wij ieder een op zich als deelneemster te laten inschrij ven. Red. TOONEEL TE AMSTERDAM. „DE DRIE-STUIVERS OPERA" door B, Brecht, muziek van Kurt Weill, bij de Amsterdamsche Tooneelver- eeniging (regie A. Defresne). Een her-opvoering na 5, 6 jaren van dit be langrijke stuk. Bizar, grotesk en van eene, van een bepaalden kant beschouwde, levenswijsheid. De wereld van bedelaars, dieven en moordenaars, is niet van een zoo heel verschillende werkelijk heid van die van den doorsnee-mensch en het stuk is verder een min of meer felle aanklacht tegen „de huidige maatschappij", welke wel weer of telkens weer een overledene is om dan weer de m-enschen in de gelegenheid te stellen op de dan weer huidige maatschappij, enz. Maar dit laatste is m ij n overweging. We zien een keurig geheel van fel gestyleerde types met heer Peachum, den koning der bede laars en Maccis den Steker, den koning der mis dadigers, die de dochter van Peachum steelt en in den paardenstal trouwt, welke herschapen is in een feestzaal, gestoffeerd met stoelen, een tafel en de rest, waar bloed aan kleeft. Maccie's Handlangers mollen vooi* een handje vol waarde eenige kapitalisten. En het wordt een klopjacht op Macci, die be schermd wordt door een sheriff van Londen, den tijger Brown", die een week hart bezit, en een wijde portemonnaie om er gestolen geld In te bewaren. Maccie is zijn teedere vrouw niet geheel trouw, wij zien hem- bij: de .kippetjes" waarvan een hem verraadt, zoodat hij aan de galg zou zijn opge hangen, ware het niet dat de bode des konings „hetgeen zelden geschiedt" kwam melden, dat hem genade weid geschonken. Dit alles opgeluis terd met zang van tijd tot tijd, waarbij het niet zoozeer op muzikaal genot aankwam als wel op het lanceeren van het gekweelde, ofschoon Willy Haak, de echtgenoote van Maccie mooi een ge voelig liedje zong. Het spel van allen en de regie was volmaakt. Het allerprachtigst toch 'misschien de creatie van Jules Verstraeten als de koning der bedelaars, geldzuchtig met een vroom gelaat, incarnatie van schijnheiligheid. Maccie beeldend met een soort koninklijkheid van Ben Royaards, moordenaars-types van verschillende geaardheid. Alweer een daad van de Amsterdamsche Too- neelvereeniging. EDMOND VISSER. (Buiten verantwoording van de Redactie.) Geachte redactie. Naar aanleiding van Uw berichtje over het vellen van een „honderdjarige" wilg aan den Prof. v. Vlotenweg zal U en de lezers het volgende interesseeren: Deze treurwilg is een vorm met hangende takken van een inlandsehe wilg, de Salix alba. Het is een zeer snelle groeier, zoodat de boom die door Uw berichtgever voor een 100-jarige werd aangezien niet ouder was dan 35 jaar. zooals bleek uit het aantal jaarkringen. De boom zal totaal ongeveer 5 a 7000 K.G.' ZONDAG 13 MEI. Ned. Herv. Kerk. BLOEMENDAAL. V.m. 10 uur, Dr. M. M. (Jen Hertog, Predikant te Den Haag. Jeugddienst in het Jeugdhuis. V.m. 10 uur, de Heer W. F. G. Dankbaa' Gereformeerde Kerk BLOEMENDAAL. V.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. N.m. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard Catechismus Zondag 20. Nederl. Protestantenbond. Afdeeling Bloemendaal. 10.30 uur Dr. H. Faber, IJmuiden-Oost. Afscheid leerlingen van de catechisatie De Vrije Katholieke Kerk. Popellaan Kinheimpark. Zondag 13 Mei, 10.30 v.m. Gezongen H. Mis. Woensdag 16 Mei, 8 uur n.m. Genezingsdienst en Lof. Donderdag 17 Mei. 7.30 v.m Gesproken H. Mis. Zaterdag 19 Mei, 7.30 v.m. Gesproken H. Mis. Religieuze Kring, Aerdenhout. V.m. 10.30 uur Ds. W. Th. Boissevain, Leiden. OVERVEEN. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Ned. Herv. Gem. Santpoort. V.m. 10 uur Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Geestelijke Gezondheid". (Judas, vs. 21a). Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. V.m. 10 uur Heere Heeresma, Amsterdam. BEVALLEN: Geene. ONDERTROUWDE. Zeepvat en G. Kune- man; J. Ph. Thierry de Bye Dolleman en J. F. M. Everard; C. H. J. Schuilei' tot Peursum en I. M. Carp. GETROUWD: Geene. OVERDEDEN: Geene. gewogen hebben (wat we na kunnen gaan aan het aantal vrachten weggevoerd hout) en werd geveld door de kweekerij „de Teunisbloem" ie Overveen. In den Botanisehen tuin te Moskou staat een dergelijke wilg die inderdaad meer dan 100 jaar oud is en waarvan de legende bestaat, dat deze er door Peter de Groote geplant zou zijn. Deze is zoo groot dat een 5-tal banken er om heen geplaatst zijn, zoodat. .royaal een 25-tal personen o-m den boom kunnen zitten. Het hout van dergelijke boomen heeft, -waar de als klompenhout en de takken worden wel gebruikt als „teenen" om iets te binden. C. SIPKES. WIE GEVOELT IETS VOOR EEN BOEK: „De vrouw in Nederland" of „De vrouw in West-Europa?" Titia Jelgers'ma heeft vertaald van het boek van dr. Fannina W. Halle: „De vrouw in Sovjet-Rusland". Het is uitgegeven door Van Loghum Slaterus' N.V. De uitgeefster vraagt In haar aankondiging van dit boek: Is de plaats van de vrouw in de samenleving ook niet een probleem voor West-Europa? In Vrijzinnige Nederlandsche kringen is dit vraagstuk vrijwel opgelost. In andere niet. Ons werd in verband hiermede de vraag ge daan, die wij aan 't hoofd hiervan plaatsten. Wij zullen ons met de lezeressen en lezers die er voor gevoelen en ons dit laten weten, nader in verbinding stellen. DE BIG BEN KRIJGT RUST. Vanaf 30 April zal voor een periode van zes weken de B.B.C. de slagen uitzenden van de klok, die in het Zuidwestelijk deel van de St. Paul's Cathedral hangt. „Big Tom", deze groote klok, zal dus de taak overnemen van de Big Bena Het is de bedoeling deze meer dan een halve eeuw werkzame klok, die binnenkort haar 75ste verjaardag zal vieren, eenige rust te gun nen. (Een beschrijving en een ernstige waarschuwing). Het Rijksarchief met zijn schat van genealo gische en geschiedkundige bronnen is thans van de Vleeschhal naar het voormalig' Provin ciehuis in de JansstraatCeciliasteeg overge bracht. In tegenstelling met de vroegere, is c.e nieuwe behuizing, ruim en m menig opzicht goed ingericht. De ontzaggelijke hoeveelheid akten en andere bescheiden, daar onderge bracht, werkt eerst verbijsterend op den leek- bezoeker en het puzzelt hem, hoe het bedienend personeel in staat kan zijn, die ontzaggelijke stof te beheerschen en den bezoeker, die voor wetenschappelijk onderzoek aanklopt, onmid dellijk en in dit woord schuilt geen over drijving, de gewenschte, of volgens den archivaris voor het doel geëigende schrifturen, ter beschikking te stellen. Toen wij echter het voorrecht hadden onder geleide van den heer Roegler, concierge-boekbinder, het geheele ge bouw te bezichtigen, werd het ons duidelijk hoe ervaring, vakkennis en streng doorge voerde orde, een systeem kon opbouwen, da!, deze „service" mogelijk maakt. Als uitgangspunt voor onze wandeling werd de bezoekerskamer gekozen, een ruim vertrek, waar de bezoeker lustig studeeren kan. Langs de wanden een deel der boekerij, daaronder bevindt zich een rijtje klappers, waarmede, a's met een sleute'. de schatkamers geopend kunnen worden die duizenden folianten, aktendoozen en kaarten, herbergen. Die klappers vormen den chronologï- schen index. Om te laten zien hoe men dien sleu tel hanteert, vroeg onze gids ons den naam van een gemeente in Holland te noemen, waar na hij een dezer kleine boekjes uitkoos en ons daarin de specificatie der aanwezige gegevens voor de opgegeven gemeente toonde en de juiste plaats in het vijf verdiepingen tellende gehou-w, waar dezen zich bevinden. Een groote antieke landkaart in kleuren, versiert er een der wanden. Die landkaart is een kostbaar be zit. Ze dateert van 1754 en toont de uitwate- rende sluizen van Kennemerland en West Friesland. Ze is met de hand geteekend en versierd met de gewone elementen der oude kartografie. Een Haarlemsch kunstenaar heeft ze onlangs prachtig gerestaureerd, waaldoor de Kleuren weer frisch en levendig zijn en zeifs enkele onzichtbaar gewórden kleuren weer te voorschijn kwamen. Maar de kamer bevat meer mooie antieke dingen, b.v. een uit de hand gcr reven koperen lantaarn, een fraai beschilderde linnen kast, en een geldkist van onheugclijken ouderdom, afkomstig uit den lijd, verzekerde ons onze vriendelijke gids, toen de mensehen nog weinig meubels hadden en letterlijk op hun geldkist zaten. Naast de bezoekerskamcr, door een glazen wand daarvan gescheiden, heeft de Rijks-Archivaris zijn werkkamer. Van de be zoekerskamer voerde onze weg ons langs de vestibule met twee oude scheepslantaarns, die na menigen zwerftocht over tie onstuimige wa teren, thans in die stille hall dc verdiende rust genieten en uit erkentelijkheid 's avonds een zacht electrisch licht uitstraien. Een ouae wa- terschapskaart van N. Holland, van 1591 dus nog vóór den befaamden slag bij Nieuw- poort, houdt hen daarbij gezelschap. Van de hall bracht de heer Koegler ons naar zijn werk kamer; een goed uitgeruste binderij, waar hij nu bezig is met het restaureerer van door brand vernielde archiefstukken van een onlangs over genomen rechterlijk archief, een werk dat groote voorzichtigheid vordert. Van daar ving de tocht aan, zaal na zaal, waar in een totale lengte van 8 K.M. de oude doop-, trouw- en begrafenisboeken en de Bur gerlijke Stand van Noord-Holland van 1811 1842, rusten, naast het Notarieel Archief van 1552 af tot 1842, het Rechterlijk Archief de Provinciale Bibliotheek (gedeeltelijk), het Pro vinciaal Archief, aanvangende met 1814, het speciale archief van den Gouverneur, vooraf gaand aan het van 1848 dateerende archief van den Commissaris des Konings in Noord- Holland en dat der Gedeputeerde Staten als mede de archieven uit de arrondissementen Alkmaar en Haarlem Hiermede is de lijst nog niet comoleet: een apart kabinet herbergt: „de Prefectuur", uit de dagen der Fransche over- heersehing verder worden de archieven van aorcen en bijzondere lichamen hier bewaard, die ingevolge de Wet werden overgenomen. Na tuurlijk is er bereids een kamer voor aanwin sten gereserveerd, en vanzelfsprekend ont breekt ook niet een sorteerzaal, waar alle in zendingen uit de provincie een eerste schifting ondergaan. Op het oogenblik is men daar bezig met een zending van 325 pakken uit Amster dam. In die stille archiefzalen met hun eïndelooze opstapeling, van perkamenten folianten, wordt de eentonigheid hier en daar getemperd door oude gravures, een antieke huisbel, die een echt gildestukje is) of een kandelaar, maar vooral door gebeeldhouwde kisten, waarvan het archief er vele bezit. Ons bezoek was ten einde en toen de deur van het oude huis zich achter ons sloot, waren wij dankbaar maar nietgerust. Hoe gaarne hadden wij die niet te vervangen documenten, veilig gebor gen geweten in een brandvrij betonnen gebouw met stalen ramen, stalen boekenrekken, dito kasten en dito meubelen, inpiaats van in di1 oude, ingesloten huis, met zijn houten vloeren en dito trappen, zijn woud van houten stelling- palen en houten legplanken, waar tot onder de houten kapspanten van de zolderverdieping, ton nen papier en waar een net van electr. I.chtleidingen, kortsluiting kan geven, over eenkomend in haar gevolg met die, welke de vermoedelijke oorzaak is van de branden, die in den laatsten tijd zooveel luxe booten deden vergaan; in dit oude huis, waar de (nieuw aangelegde) centrale verwarnnng al dit hout werk door en door droogstookt, waar de ijzeren haspel tegen den muur (j.l. Maandag) geen brandslang bevatte, waar sporadisch een sim pel handbluschtoestelletje van zeg 1 galion in- ia— houd is opgehangen, instede dat er op elke verdieping een koolzuurspuit op kanonwieien geplaatst is, die door elke deuropening uit hoofde van dit type wielen, gereden kan wor den en die in schuinen stand van het „kanon" gezet,-een geheele zaal in koolzuur hult, zonder het papier te beschadigen! Waren de houten trappen zelfs wel van een brandvrije beschie ting voorzien, zooals de bouwverordeningen van vele gemeenten dit voorschrijven? Is het ori- gineele „fireproofmaterial: Haringgraatstaal" als worteldrager voor die évent. trapbeschie- ting en voor de gestucadoo^de plafonds ge bruikt, inpiaats van. het primitieve stuca doors riet? Is de schacht der lift voor de goederen (voor personen kan zij helaas geen dienst doen) we' oordeelkundig teger. brandvtrspreiding ge bouwd, zoodat zij niet als aanjager zal dienst doen? Waarom zijn er niet, zooals in Amerika bij dergelijke gebouwen en scholen, spiraalvor mige veiligheidsafdaiers tegen den buitenmuur gemaakt, waarin de pakken documenten in een besloten ijzeren koker als in een tor-moten naar onder kunnen „rutschen"? De beide brand» deuren in het gebouw, kunnen geen dezer fac toren opheffen en de vraag dringt zich op: ware het niet verstandig, de cude schrifturen weer bij de oorspronkelijke bezitters ter- brengen en zoo het risico te verdeelen, inpiaats van hen te bewaren 'n dit quasi brandvrije ge bouw? Caveant Consules. Wij zijn zeer, zeer ongerust en waarschuwen' B.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 4