1 E. E. IE1EIS E k Cabriolets 4 o.d. K. f2150.-f2800, f3251, Gebr. Beekman WAT ER WIJ ZOEKEN BAD-ARTIKELEN BADMANTELS ABR. MEIJER B. A. CASSEE ZN. ECHT-LEDEREN en RIETFAUTEUILS NAAIMACHINES. Ridtalr. II"1 lairlem, Tel. 1 VEILIGHEID R IA - \A WEEKNIEUWS' uit voorraad v.It. J. H. KRUL Jr. INGEZONDEN STUKKEN Tunnelplan Velsen. Schoorsteenvegers PREDIKBEURTEN UIT BOEK EN BLAD ONS INDISCH HOEKJE MEDERLANDSCHE MIJ! - Opgericht 1887 PRIMA BRANDSTOFFEN PRIMA BEDIENING N.V. STEENKOLENHANDEL TEL. 23517-14106 OVERVEEN Dienzelfden, nacht betrapte de politie een 22- jarigen zwerver, zekeren H., die op een poging tot inbraak in het Paviljoen van den heer Holf- schlag op den Zeeweg. Zaterdag d.a.v.: Aanrijding op het kruispunt BI. weg en Militairenweg van een auto en een motorfiets, waarop bestuurder en dame op de duo gezeten waren. De dame werd aan hoofd en been gewond. Dr. Bos verleende de eerste ge neeskundige hulp, waarna de dame naar huis vervoerd werd. Dienzelfden avond vond een botsing tusschen een wielrijder en een auto plaats en wel op den Zwaluwenweg hoek Nachtegaienweg, welke ont aardde in een vuistgevecht tusschen den be stuurder van de auto en 3 omstanders, waardoor eerstgenoemde, de aanvaller, een dubbel proces verbaal tegen zich zag opgemaakt. Zondag: Twee vrienden, die naast elkaar op den Zeeweg fietsten, reden dgpr verkeerde uit wijking tegen elkaar op. De ééne bleef ongedeerd: de andere bekwam ernstige schaafwonden aan hoofd en hand. Politie verbond den gekwetste. Dien nacht sommeerde een agent van politie op den Zandvoortschen weg in Aerdenhout een motorrijder, die zonder licht reed af te stappen. Op diens weigering volgde een hevig verzet, waaraan de duorijdster en een vriend-motorrij der, die het tweetal vergezelde, deelnamen. De politie-agent stond dus alleen tegen drie woes telingen, deelde rake klappen met den gummi stok uit, tot ten laatste de verzetplegers hun heil in de vlucht zochten. De wakkere politie man had intusschen zijn enkel danig bezeerd, zette echter een vervolging in, waarbij hij de vluchtelingen met scherp beschoot en één ervan tot staan wist te brengen en naar de politiepost te brengen. Deze bleek een zekere T. te zijn, die zich reeds herhaaldelijk aan verzet tegen de politie heeft schuldig gemaakt. De duorijdster werd tegelijkertijd in verzekerde bewaring ge steld, terwijl ook de derde verzetpleger bekend geworden is. BLOEMEND AAL. Gevonden en terug te bekomen bij: P. van Duin Vogelenzangscheweg 45, Vogelenzang, een rijwielbelastingmerk; W. Gerritsen, Zijlweg 98zw„ Haarlem, een dames handschoen; M. Weijs, Donkerelaan 12, Bloemendaal, een rij wielbelastingmerk; K. van Kampen, Zijlweg 314, Haarlem, een blauwe cape; P. Dekker, Ramplaan 68, Haarlem, een dop vau een vul pen; J. Scheepstra Bloemendaalscheweg 65, Bloemendaal, een jongensblazer; Lammerse. Bloemendaalscheweg 221, Overveen, een schroe vendraaier en tang; K. Moerman," "Stolberg laan 19, Aerdenhout, een damesmantel; A. Der- nison, Noordertuindorplaan 9b, Haarlem, een dames handschoen; J. Rijnhart, Ramplaan 78. Haarlem, een zilveren armbandje; Kennel Jan Gjjze Bloemendaalschestraatweg 94102, Sant poort, een grijze poes; Hermes, Preangerstraat 22, Haarlem, een rijwielbelastingmerk; C. L. Koster, Elzenplein 33. Haarlem, een zilveren vulpotlood; G. Waanders Boschlaan 29, Bloe mendaal, een damesmanteltje; C. Speets, Java- straat 34, Haarlem, een gouden ring; Stoop's Bad, te Overveen, een rijwielbelastingmerk; C. Plevier, Middentuindorplaan 14, Haarlem, een autodop; M. van Kempen Korte Zijlweg 10, Overveen, een jongensjas; C. Pastoor, Spaan- schevaartstraat 70, Haarlem, een bos sleutels en zakmes; K. Wetsema, Raamvest 17, Haar lem, een bos sleutels; aan den politiepost te Aerdenhout een klein sleuteltje en een dames handschoen; aan het bureau van politie, Over veen, een manchester jas; een knop van wan delstok; een jockeypet; een toegangskaart tot Jeugdtuinen t. n. van J. Heule; een huissleutel; een damestasch met inhoud; aan den politie post Noordzeestrand: een heerenhoed; een actetasch met inhoud; een paar dames glacé handschoenen; 4 kinderschopjes; een radiateur- dop; een kinderbadpak; een kindermanteltje en een ring met sleutels. Voor bevriende jongedame, 20 j., OPNAME in klein gezin, Bloemendaal of omgeving, voor verzorging kinderen en hulp in huishouding tegen klein aanvangssalaris. Zij kan zich Zaterdagavond of Zondag a.s. komen voor stellen na telefonisch bericht HAARLEM 14156. ZONNESTRAAL-DAG. Geachte Redactie. Aan den vooravond van de voorbereiding van daarbij Uwe gewaardeerde en krachtige hulp onzen jaarlijkschen „Zonnestraaldag" komen wij inroepen, zooals wij die reeds verschillende malen van U mochten ontvangen. Het plaatselijk Comité Zonnestraaldag" ver zoekt Uwe redactie beleefd in Uw veelgelezen Orgaan een oproep te willen plaatsen voor col lectanten, zoowel manlijke als vrouwelijke, voor huis- of straatcollecte. Zich aan te melden van nu af aan, bij C. Schulz, Duinlustparkweg 15 te Bloemendaal. en nu reeds te trachten den dag der collecte 23 Juni 1934 vrij te houden. U bij voorbaat hartelijk dankend. Het Comité van den Zonnestraaldag, C. SCHULZ, Duinlustparkweg 15. (Postadres) Santpoort-Station, Santpoort, Juni 1934. Op de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, heeft de heer S. Prins uit Bloemendaal, Directeur der N. V. Nederlandsehe Basalt Maatschappij te Zaan dam, op uitnoodiging van den voorzitter der Kamer, daarin bijgestaan door een der inge nieurs der Mij., de heer J. C. van der Mey, mededeeling gedaan van de door hen ontwor pen plannen voor den aanleg van een verkeers- tunnel onder het Noordzeekanaal in de ge meente Velsen, welke plannen geheel volgens eigen initiatief zijn. In een inleidend woord zeide de heer Prins, dat hij van meening is, dat de groote toe neming van het verkeer ons zal dwingen tot den houw van tunnels. Hij herinnerde er aan, dat te Amsterdam inzake tunnelbouw reeds plannen zijn gemaakt, die echter nog niet tot uitvoering kwamen en verder aan het tunnel plan te Rotterdam, dat wel tot uitvoering zal komen. De overtuiging, dat het tot tunnelbouw wel zal moeten komen is iets waarin spr. is versterkt geworden na zijn reis door Noord- Amerika in 1930 en na den aanleg van tunnels onder de Schelde te Antwerpen. Het tunnelvraagstuk Is door bevoegde auto riteiten bestudeerd, ging spr. voort, en ik meen dat gezien de bekwaamheid van onze ingenieurs op waterbouwkundig gebied, het bauwen op geen bezwaren zal stuiten. Dat wij nu een studie hebben gemaakt van een tunnel plan te Velsen, ligt we' daarin, dat ik over tuigd hen, dat zulk een plan zeer urgent is. Ten slotte zeide spr., dat het plan in het al- gemeene trekken is opgemaakt en dat het doel is er belangstelling voor op te wekken om daarna te zien zoo mogelijk tot een gemeen schappelijke actie er voor te komen. Het woord was daarna aan Ir. J. C. van der Mey, ingenieur van de N.V. Nederlandsehe Basalt Mij te Zaandam, die van de zaak veel studie had gemaakt en die in Amerika tunnels had zien bouwen. Deze vestigde er de aan dacht op, dat, bij vergelijking van de exploi tatie van een veerdienst, zooals men dien thans te Velsen heeft, en van een tunnel, blijkt dat de exploitatiekosten van een veerdienst even redig stijgen met het verkeer, terwijl de jaar- kosten van een tunnel, waarvan de capaciteit, is vastgesteld, nagenoeg constant blijven, zoo lang c'e capaciteit niet wordt overschreden. Hij berekende dat venvacht mag worden, dat het aantal motorvoertuigen dat het Noord zeekanaal te Velsen zal passeeren in 1935 zal zijn 1.750.000 in 1940 2.740.000 'en in 1960: 10.400.000 Verder, dat een tunnel met capaci teit van 3000 a 4000 motorvoertuigen per uur kan worden gebouwd voor circa f 9.000.000. De jaarhjksche kosten worden berekend op f 640.000. Het is waar, de tegenwoordige jaar- lijksche kosten van de bestaande pont te Vel sen zijn minder dan dit bedrag, doch in ver band met de toeneming van het verkeer mag verwacht worden, zoo spreker, dat dit bedrag reeds in 1940 zal worden overschreden, waar bij is aangenomen, dat de kosten per voertuig 25 cent zullen bedragen. Spr. was van inzicht,..Öat^d^arvoor den .bouw van een tunnel op 4 jaar gerekend moet woiP den, terwijl ook de geheele voorbereiding min stens 2 jaar zal vergen, het uit een oogpunt van zuinigheid geraden is thans reeds een be slissing te nemen om dezen tunnel zoo spoedig mogelijk te bouwen. Hij becijferde, dat in de eerste 25 jaar een besparing verkregen zal worden door den tunnelbouw in totaal van circa 30.000.000, ongeacht de rente daarop. Er komt verder ook een enorme tijdsbesparing, dus ook kostenbesparing voor het autorijdend pu bliek. Voor de eerste 25 jaar wordt de laatste besparing berekend op f 40.000.000, ongeacht de rente. Vervolgens vestigde spreker er de aandacht op, dat verdere indirecte voordeelen van een tunnelbouw zijn: de grootere waarde van het Noordzeekanaal, tengevolge van het weg nemen van den hinder der ponten voor de scheepvaartleen stijging in waarde van terrei nen en gebouwen in den omtrek, bedrijvigheid tijdens den bouw voor vele bedrijven, werk zoekers en neringdoenden. De tunnelbouw is verder, zoo voerde spr. aan, als object om de werkloosheid te verminderen uitnemend' ge schikt. De kosten der loonen zijn ongeveer tweemaal zoo hoog als de kosten van ma terialen, terwijl ongeoefende arbeiders in hoofdzaak te werk kunnen worden gesteld. En de te gebruiken materialen zijn bijna uit sluitend nationale producten. Om al deze redenen lijdt het, concludeerde spr., geen twijfel, dat de bouw van dezen tun nel een economisch belang van de allereerste orde is. In het verdere gedeelte van zijn voor dracht, zette spr. uiteen, dat, om onderschei dene redenen in Velsen een brug, hetzij een hooge vaste brug, hetzij een lage beweegbare brug, niet in aanmerking kan komen. Hij gaf ook een uiteenzetting van de tweeërlei metho den die bij tunnelbouw worden gevolgd, n.l. d-e zgn. Schildmethode, die te Antwerpen is toe gepast en de Zinkmethode. Daarbij was de conclusie, dat voor Velsen de Zinkmethode is te verkiezen. De kosten toch zijn belangrijk minder dan bij de Schildmethode, de verhou ding tussche* de kosten van loonen en ma terialen is veel gunstiger; er is een grootere toepassing van nationale producten en de tun nel kan gebouwd worden met nagenoeg uit sluitend nationale werkkrachten, terwijl een groot percentage ongeschoolde werkkrachten kan te werk gesteld worden. Nadat spr. de uiteenzetting van beide me thoden had gegeven, betoogde hij, dat een tim nel, volgens de Zinkmethode te Velsen kan ge bouwd worden onmiddellijk ten oosten van de bestaande pont. Volgens het voorloopig ont werp bedraagt de totale lengte 1480 M., waar van 340 M. open opritten en 1140 M. tunnel. Hiervan v/rrtlt 550 M. gezonken en 790 M. ge maakt in e^n bouwput. Onder het kanaal is volgens het plan, gedacht een hozitontaal ge deelte, ter lengte van 100 M. met een rijvloer van 25% M. onder N.A.P. De helling der op ritten bedraagt 4 Daaraan voegde spr. toe, dat het profiel van de rijbaan is ontworpen op 7.40 M. breed, ruimte biedende voor 3 ver- keersbanen, waarover 3000 a 4000 motorvoer tuigen per uur kunnen passeeren. De kosten van deze constructie worden geraamd op f 9.000.000 a f 10.000.000. Spr. zette ten slotte uiteen, dat een derge lijke tunnel onder anderen is gebouwd tusschen Oakland en Alameda in Califonië in de jaren 1925 tot 1928. Hij liet zien met behulp van lantaarnplaatjes, hoe de werkzaamheden bij een dergelijken tunnelbouw zijn en hoe zulk een tunnel tot stand komt. Dit gedeelte van de belangwekkende voordracht was hijzonder interessant. Er werden ook lantaarnplaatjes vertoond, die deden zien, hoe de tunnelbouw te Velsen is gedacht. En vervolgens werden mededeelingen gedaan aangaande de inrich ting en den houw van tunnels, waarbij ér de aandacht op werd gevestigd, hoe in een tun nel wordt gezorgd "Voor geregelden toevoer van versche lucht en afvoer van schadelijke lucht. 1 Nadat spr. zijn betoog had geëindigd, wer den hem nog enkele vragen gedaan, die spr. beantwoorde, waarna de vergadering werd ge sloten. (Wij zouden het toejuichen als de rede, waarvan het verslag ons van bevriende zijde gewerd door den heer Prins ook eens in ons Jeugdhuis kon worden gehouden. Red.) EEN AFGEDWONGEN BEKENTENIS. Tess Howland (Janet Gaynor) de moeder- looze dochter van een ouden zeekapitein, heeft haar vader sinds haar prilste jeugd op al zijn reizen vergezeld. Wanneer echter een van de matrozen haar speciale attenties gaat betoo- ner,, vindt hij dat het tijd wordt voor goed aan wal te blijven. Tot dit doel wordt een kleine villa gebouwd op de rotsachtige kust tusschen een bouwvallige nederzetting van vissöhers te Rock Bayou en het buitenhuis van een millionair. Deze millionair Frederick Gar field, vecht reeds sinds jaren tegen de vis- schers, die zijn uitzicht belemmeren. Wanneer hij nu weer voor den zomer zijn buitenverblijf betrekt, laat hij Tess en haar vader verwijde ren en het huis afbranden. De leider van de visschers, Ben Letts, be zorgt hem een nieuw onderdak in een van de hutten van de nederzetting en biedt den kapi tein aan hem het verboden, maar zeer succes volle makreel vangen met het net, te leeren Tegen haar vader's bevel in sluipt Tess aan boord en gaat dien nacht mee ter vischvangst. Als zij den volgenden morgen, het net binnen halen, komen twee booten van de plaatselijke Jachtclub aan. Bang betrapt te worden, laat de kapitein het volle net terugvallen in het water en een van de race-booten, die het net GROOTE HOUTSTRAAT 16 ABR. MEIJER is liet van oujs bekende adres en is 6ét Ifi c" e s t' gêSofCeettle magazijn in De meest bekende merken houden "wij in voorraad en d e grootst mogelijke ver scheidenheid. Onze collectie is dit jaar wel bijzonder moot Dessins en kleuren zijn met zorg gekozen. Elke badmantel is flink lang en sluit ruim over elkaar. ZIJLSTRAAT 83 Tel. 11307 - Z1|LSTRAAT 83 ETALEERT HEDEN Tegen scherp concurreerende prijzen Tevens groote keuze in TUINSTOELEN en PARASOLS. ZIET ETALAGES! ZIET ETALAGES DE CIRCUSVOORSTELLING OP VRIJDAG DEN 13DEN. Rolverdeeling: Thatcher Colt Adolphe Menjou Josie la Tour Greta Nissen Kelly Ruthelma Stevens Flandrin Dwinght Freye Sebastian Donald Cook Dugan Harry Holman Rainey George Rosener Josie la Tour,, ster van het reizende circus Rainey, is gehuwd met den half krankzinnigen luchtacrobaat Flandrin, een huwelijk, dat in alle opzichten een mislukking is. Josie bemint een anderen artist, Sebastiaan en deze liefde is wederkeerig. Thatcher Colt, de beroemde New-Yorksche politie-eommisaris, bezoekt op een vacantie- reisje het circus, vergezeld van zijn trouwe secretaresse Kelly. Zij zien daar o.a. eenige kanibalen optreden, die vreemde, op blaas pijpen gelijkende muziekinstrumenten bespelen. Colt en Kelly brengen hun nieuwe methode van liplezen in toepassing, als zij van de eene merkwaardig ontdekking in de andere verval len. Colt komt tot een merkwaardige ontdek king. Het blijkt dat het circusvolk bevreesd is voor de voorstelling, die den volgenden dag, op Vrijdag den 13den zou plaats vinden. Dien avondFlandrin's kleeren in zijn woonwagen gevonden, bevlekt met bloed. Het lichaam wordt echter niet gevonden en Colt is fie roeening toegedaan dat Flandrin nog in leven is. Op den bewusten dag, als Josie langs het touw naar den nok van het circus klimt, ter wijl de kanibalen beneden haar op hun blaas"- pijpïnstrumenten spelen, stort zij plotseling naar beneden en sterft in haar slaapkamer. Zij blijkt door een vergiftigen pijl getroffen te zijn. Kelly, die zich naar buiten begeeft, wordt door den krankzinnigen, als kanibaal geklee d-en Flandrin gevangen. Colt, die Kelly gaat zoeken, ondergaat hetzelde lot en wordt met een revolver in bedwang gehouden. Flandrin gelast Colt, Sebastiaan bij hem te brengen, met de bedoelng dezen te- vermoorden en Colt medeplichtig te maken, maar Kelly brengt haar superieur in hun lippentaal een bood schap over. Dan ziet men een gedaante, met de kleeren van Sebastiaan aan, binnengekomen en Flan drin geeft vuur. De gedaante valt neer, maar als Flandrin zich verwijderd heeft, richt hij zich weer op en het blijkt niemand anders te zijn c/affTiöïtrilte "in' de kleeren van Sebastiaan gestoken met eén kogelvrij vast aan, deze krijgslist van Kelly's lippen had gelezen. Flan drin moet ondertusschen optreden. Bij ver toont schitterende staaltjes van acrobatiek, doch laat plotseling de stang waaraan hij werkt los en valt in de arenadood. Reparatie van ieder merk met 1 jaar garantie. JAN GEYLV0ET Junior. HAARLEM. Tel. 13538, Doelstraat 37. Opgericht 1902 FIAT BLOEMENDAAL Teief. 22165-14160 HAARLEM Wagenweg 74 £oen ~tyoL crcro-t, wil ontwijken, slaat om. De eigenaar wordt uit de boot geslingerd en raakt in het net ver ward. Tess redt hem. Als zij later bemerkt, dat de jongen, die zij gered heeft, Garfield's zoon Frederick is, is zij woedend -pn stuurt hem weg. Intusschen zijn de kapitein en Ben weer gaan visschen. Zij worden betrapt door de rivier-politie, waarbij Dan Taylor, de ver loofde van Frederick's zuster Teola, zich heeft aangesloten. De twee Visschers probeeren te ontsnappen en in het donker schiet Ben met het geweer van den kapitein op öe achtervol gers. Het ongeluk wil dat Taylor gevaarlijk gewond wordt. De kapitein wordt gevangen genomen en schuldig verklaard. De oude Garfield, die woedend is op zijn zoon over zijn omgang met Tess, breekt met hem en verlaat met zijn vrouw het huis, ter wijl Frederick en Teola alleen achterblijven. Het gelukt Frederick de zaak van den zee kapitein opnieuw in onderzoek te krijgen. On dertusschen wordt Teola, die een baby wacht, en zich in haar wanhoop van het leven wil berooven, door Tess gered, die het meisje medeneemt naar haar huisje. Als de baby geboren is zal Tess er voor zorgen en Theola gaat naar huis terug. Frederick denkt natuur lijk dat Tess de moeder van het kind is en Tess wil Teola's geheim bewaren. De baby wordt echter ziek ten gevolge van verkeerd voedsel. Tess, bang dat het kind ongedoopt zal sterven, gaat naar het plaatselijke kerkje, waar zij midden onder de preek aankomt en verzoekt het kind te redden. Teola is aanwezig, herkent haar kind en eischt het op, tot schan de van de geheele gemeente en haar vader. Haar optreden heldert echter alles op tusschen Tess en Frederick en zij aanvaardt zijn aan zoek. Men dwingt nu Ben Ietts tot een beken tenis en zoodoende wordt de kapitein weer in vrijheid gesteld. Bij de N.V. Uitgevers Maatschappij „De Tijdstroom" Lochem is verschenen: „Vrijwor ding" door Adèle Withof. Dit boek is een be spreking overwaard; wij zullen die in ons vol gend nummer geven. Bij de N.V. Keminck en Zn., over den Dom, Utrecht is uitgegeven: „De Triple-Entente. De Internationale verhoudingen van 1902 tot 1909" door dr. J. B. Manger Jr. Een bespre king hiervan volgt. Van den Poolschen schrijver Salomon Dem bitzer, van wiens werk „Die Geistigen" wij in ons nummer van 9 Maart j.l. een recensie gaven, is bij de Axia-Verlag Berlin verschenen een tweetal werken: „Bummler und Bettler" en „Abrechnung", waarvan bespreking in ons Weekblad zal opgekomen worden. Het "bij de N.V. Uitg. Mij. „Kosmos" Am sterdam uitgekomen fraai geïllustreerde boek werk „Onze Honden, Keuze, Verzorging, Fok ken, Opvoeding" zullen we eveneens in een volgend nummer behandelen. Het Maart-April nummer van „De Nieuwe Aarde", Maandblad, orgaan van „den Bond tot Hervorming van den Grondeigendom" brengt onder meer een artikel over prof. dr, Franz Oppenheimer, zulks ter eere van diens 70sten verjaardag. Hierover en over de andere belangwekkende artikelen, zullen wij een be spreking laten volgen. GEDENKBOEK DER N.V. BRANDVER ZEKERING MAATSCHAPPIJ „HOLLAND VAN 1859" DORDRECHT. Ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan op 6 Juni j.l. gaf bovenstaande Maatschappij een fraai Gedenkboek uit, versierd met een schat van foto's, toonlijnen (onder deze laatsten zeer opvallenden!) en statistische gegevens. De jubilaresse onze beste gelukwenschen! ZONDAG 17 JUNI. Ned. Hcrv. Kerk. V.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst i.h. Jeugdheuis. V.m. 10 uur, de Heer W. F. G. Dankbaar. Overveen V.m. 10 uur, Ds. L. D. Poot, Predt. te Den Haag. Nederl. Protestantenbond. Afdeeling Bloemendaal. V.m. 10.30 uur Ds. D. Drijver, Haarlem. Dg Vrije Katholieke Kerk Popellaan Kinheimpark. V.m. 10.30 uur Gezongen H. Mis. Vrijdag 22 Juni Feest van H. Albanus. Ge sproken H. Mis, 7.25 v.m. Zaterdag 23 Juni 7-25 v.m. Gesproken H. Mis. Ned. Hervormde Evangelisatie te Santpoort. Zondag a.s. voorm. 10 uur: Ds. C. 'J. van Paassen, Haarlem. 4 Ned. Herv. Gemeente Santpoort. V.m. 10 nur Prof. Dr. G. A. van den Berjjh van Eysinga. „Erfgenaam zijn!" (Gal. 4, vs. 7). Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem. V.m. 10% uur Ds. J. M. Leendertz. Gereformeerde Kerk in H. V. Haarlem. V.m. 11 uur Ds. P. van der Vloed. N.m. 5 uur Ds. B. J. C. Rijnders. n'atüdrluk bronwater Warme Bron: 30.1 "C Diepte: 380 Meter HET HEILIGE KANON TE BATAVIA. Te Batavia even buiten de poort van Jacatra, ligt een kanon, d. w. z. alleen de loop. Ergens in Bantam schijnt het affuit van dat kanon te .staan en de legende wil, dat wanneer de loop weder op het affuit komt, de heerschappij van de Kompenie een einde zal nemen. Nu heeft zich aan dit kanon een bijgeloof ge hecht, nl. dat wanneer een offer aan dit kanon gebracht wordt, dit een garantie beteekent voor een te verwachten gezinsuitbreiding. En zoo ziet men dan regelmatig heele stoeten fraai uitge doste Inlandsche families, mannen en vrouwen en kinderen, zuigelingen in de slendang op hun paaschbest, gewapend met offer-pajonkjes naar het kanon tijgen om dit te offeren. Als men dit zoo beziet, dan bestaat er nog altijd bij de Inlanders althans een groot enthou siasme voor groote gezinnen en zou zoo'n kanon misschien ook in Frankrijk of Italië, waar dit enthousiasme aangemoedigd wordt, goede dien sten kunnen bewijzen. Doch ter zake, dit kanon behoort natuurlijk tot een der bezienswaardigheden van Batavia en toen dan ook de drommen Amerikanen in '29 en '30 Java deden" was dit een vast programma- nummer. In „Sport in Beeld" stond destijds een groote photo van Amerikanen en kaanschen in aandachtige beschouwing voor het kanon, maar het onderschrift was prachtig, n.l. „Amerika be schouwt het bevolkingsvraagstuk".,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1934 | | pagina 2